Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto je povratna avionska karta jeftinija od karte u jednom pravcu?

elitemadzone.org :: MadZone :: Zasto je povratna avionska karta jeftinija od karte u jednom pravcu?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12701 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Zasto je povratna avionska karta jeftinija od karte u jednom pravcu?08.10.2014. u 11:44 - pre 115 meseci
Da li zna neko zasto je (najcesce) cena povratne avionske karte niza od cene karte u jednom pravcu (ako nije u pitanju low-cost)?

Evo npr. pogledao sam Lufthansin let za 01.12 BEG-MUC kosta 226€, a povratna BEG-MUC kosta 128€ (povratak 08.12).

Kapiram da hoce da imaju obezbedjenog putnika i za nazad, ali zar im se ne isplati vise da kartu u jednom pravcu prodaju po ceni istoj kao i povratnu (eventualno po nekoj neznatno nizoj ceni) pa da im ostane jedno slobodno mesto vise za kontra smer? Ako nekome treba let samo u jednom pravcu, verujem da ce svakako da kupi pre povratnu kartu i da ostavi da propadne let za nazad (cak, ako se ne varam, moze i aerodromska taksa da refundira ako se ne iskorist let) nego da plati duplo vise samo za jedan pravac.

ima li neko logicno objasnjenje?

[Ovu poruku je menjao član dana 09.10.2014. u 11:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9495
89.216.32.*



+10253 Profil

icon Re: Zasto je cena povratne avionske karte jeftinija od cene karte u jednom pravcu?08.10.2014. u 12:05 - pre 115 meseci
Nema logičnog objašnjenja. Ako ti je stvarno jeftinije, onda ti kupi povratnu, pa mojne da se povratiš, i eto tebi uštede.

Ipak, mislim da grešiš. Cena leta zavisi od mnogo faktora: prevoznika, datuma, klase, da li jeste ili nije uračunata aerodromska taksa i slično.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Zasto je cena povratne avionske karte jeftinija od cene karte u jednom pravcu?08.10.2014. u 14:08 - pre 115 meseci
ja gledao wizzair i jos par low cost kompanija, i odlazni letovi su dzabaleska. Recimo do Zeneve 20-30E. Ali zato povratni koji bi bili posle 5-10 dana od odlaznog, su visestruko skuplji.
Nisam uspeo da ubodem ni jedan termin gde bih mogao da odem i da se vratim za po recimo 30E
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Zasto je cena povratne avionske karte jeftinija od cene karte u jednom pravcu?08.10.2014. u 15:42 - pre 115 meseci
Citat:
CoyoteKG: ja gledao wizzair i jos par low cost kompanija, i odlazni letovi su dzabaleska. Recimo do Zeneve 20-30E. Ali zato povratni koji bi bili posle 5-10 dana od odlaznog, su visestruko skuplji.

dobro, to je vec sad neka druga prica vezana za low-cost letove, oni imaju cene karata za svaki pravac i za njih ne vazi ovo da je povratna karta (mislim na kartu za tamo i nazad) jeftinija... kao sto si, uostalom, i sam napisao (tamo 30€, a tamo i nazad, npr. 150€), ali kod kompanija koje nisu lowcost ovaj odnos cena je obrnut kada se poredi jedan pravac i oba pravca.

Citat:
Java Beograd:Ipak, mislim da grešiš. Cena leta zavisi od mnogo faktora: prevoznika, datuma, klase, da li jeste ili nije uračunata aerodromska taksa i slično.

otvori bilo koji pretrazivac letova pa proveri i sam!
Ovo sto sam naveo kao primer je let kod iste kompanije, na istoj liniji, u istoj klasi, istog datuma, sa svim uracunatim taksama u oba slucaja.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Zasto je cena povratne avionske karte jeftinija od cene karte u jednom pravcu?08.10.2014. u 16:29 - pre 115 meseci
Ovo je pocelo kad i ludilo od obezbedjenja posle sep11.01. Nesto mi kaze da je zbog toga, ali cisto nagadjam!
 
Odgovor na temu

noreniou
žarkovo-ak-žarkovo

noreniou
Član broj: 6411
Poruke: 392
95.180.46.*



+120 Profil

icon Re: Zasto je cena povratne avionske karte jeftinija od cene karte u jednom pravcu?08.10.2014. u 16:43 - pre 115 meseci
Sistem je takav da su sa jedne strane osobe koje mogu da planiraju putovanje par meseci unapred i one mogu da uzmu relativno povoljnu povratnu kartu, dok su sa druge strane poslovni/biznis putnici (tipa iskrsne neki sastanak na koji treba da se ode za par dana) koje avio kompanije relativno oderu za prevoz bilo za povratni ili let u jednom pravcu.

Avio prevoznik ima odredjeni broj sedista u avionu, te kako se let puni (za razliku od prevoza busem gde je npr. na relaciji bg- muc za 1.12 cena fixna kupio danas kartu ili dan pre puta) tako cena ide gore - te tako i povratna ima da ode preko 220e na 10ak dana pre puta.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zasto je cena povratne avionske karte jeftinija od cene karte u jednom pravcu?08.10.2014. u 17:09 - pre 115 meseci
Koliko znam, to je uvek vazilo za velike kompanije. Mislim da su karte u jednom pravcu vecinom zanimljive biznis putnicima, pa samim tim i skuplje.
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Zasto je cena povratne avionske karte jeftinija od cene karte u jednom pravcu?08.10.2014. u 17:24 - pre 115 meseci
Nisu uvek skuplje. Dosta puta su i jeftinije. Tipa, rt 400€, ow 300€

Kod avio kompanija nema baš puno pravila. Cena im se formira u realnom vremenu, u zavisnosti od popunjenosti aviona, konkurencije, sezone, itd. Tako se može desiti ( a meni se dešavalo godinama ), da kupim povratnu kartu dva meseca unapred za 400€, i da ista cena bude i 5 dana pred put. Ili da, rt bude 500€, a ow 300€, pa posle par meseci kod istog avio prevoznika, na istoj relaciji, rt400€, ow 340€. Nema pravila, već zavisi od dosta faktora koji se dešavaju u realnom vremenu. Popunjenost aviona, sezona, konkurencija, povezanost sa drugim linijama...

Mislim da sada avio kompanije imaju timove ljudi koji u realnom vremenu formiraju cene. Nešto kao brokeri.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Zasto je cena povratne avionske karte jeftinija od cene karte u jednom pravcu?08.10.2014. u 18:27 - pre 115 meseci
Citat:
DaliborP:
Koliko znam, to je uvek vazilo za velike kompanije. Mislim da su karte u jednom pravcu vecinom zanimljive biznis putnicima, pa samim tim i skuplje.


Pa nije ni taj biznis putnik sis'o vesla. Kupice i on povratnu pa nece iskoristiti povratak.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9495
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10253 Profil

icon Re: Zasto je cena povratne avionske karte jeftinija od cene karte u jednom pravcu?08.10.2014. u 18:41 - pre 115 meseci
^ To sam i ja teo da kažem. Svako može da kupi povratnu kartu, ne povrati se, i uštedi. I kad se bude vraćao, opet umesto karte u jednom pravcu, kupi povratnu, i opet uštedi.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zasto je cena povratne avionske karte jeftinija od cene karte u jednom pravcu?08.10.2014. u 22:35 - pre 115 meseci
Situacija nije bas tako jednostavna, nepojavljivanje na povratnom letu se posle 9/11 prijavljuje lokalnim obavestajcima. Kao i ponistavanje povratnog dela karte. Postavlja se pitanje gde si i sta radis i zasto radis to sto radis


Pazi, cela aviotransportna industrija je jedna velika mutljavina. TO je jedina industrija kojoj je dozvoljena legalna prevara, nesto za sta se u drugim industrijama ide u zatvor, a to je overbooking ili ti prodaja vise mesta u avionu nego sto ih ima. Da prodajes jabuke i da imas 10 a prodas 12, pocinio bi krivicno delo prevare, ali ne i u avio industriji


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Zasto je cena povratne avionske karte jeftinija od cene karte u jednom pravcu?08.10.2014. u 23:21 - pre 115 meseci
Citat:
mmix:
Pazi, cela aviotransportna industrija je jedna velika mutljavina. TO je jedina industrija kojoj je dozvoljena legalna prevara, nesto za sta se u drugim industrijama ide u zatvor, a to je overbooking ili ti prodaja vise mesta u avionu nego sto ih ima. Da prodajes jabuke i da imas 10 a prodas 12, pocinio bi krivicno delo prevare, ali ne i u avio industriji :)


Ne bih se složio da je tako. Evo baš gledam najjeftiniju varijantu za Milano, i bus je 95€, dok je Air Srbija 109€ ( sa svim taksama ). Pre bih rekao da je avio industrija igra velikih, koji jedni drugima obaraju cene radi preuzimanja i konkurencije. Meni je npr. berza i veći deo bankarskog sektora savremenog kapitalizma, jedna velika prevara.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zasto je cena povratne avionske karte jeftinija od cene karte u jednom pravcu?08.10.2014. u 23:57 - pre 115 meseci
Samo zato sto ne razumes kako nesto funkcionise, ne znaci da je prevara. Berza nije mesto za diletante, ko u tu pricu udje bez adekvatne teorijske i prakticne podloge jednostavno moli da izgubi svoj novac. Aviotransport je potpuno druga prica, to je efektivno deo tercijarnog (servisnog) sektora ali sektora koji je mahom politicki instruisan i kome se gleda kroz prste za stvari koje se drugima ne tolerisu.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zasto je cena povratne avionske karte jeftinija od cene karte u jednom pravcu?09.10.2014. u 00:09 - pre 115 meseci
Citat:
Shadowed:
Pa nije ni taj biznis putnik sis'o vesla. Kupice i on povratnu pa nece iskoristiti povratak.

Pa sta znam, ja kad putujem poslom uopste ne kupujem karte niti biram. A vidim da redovno kostaju mnogo vise nego sto bi bila neka prosecna cena, sto ce reci da nije uvek presudna cena. Bolje reci nikad. Pretpostavljam da je tako i kod drugih kompanija.

A sto se tice detaljnijeg objasnjenja, malo sam trazio i evo nesto sa neta gde ljudi daju vise primera.
http://www.reddit.com/r/explai..._flights_often_more_expensive/
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Zasto je cena povratne avionske karte jeftinija od cene karte u jednom pravcu?09.10.2014. u 06:15 - pre 115 meseci
Citat:
mmix:
Samo zato sto ne razumes kako nesto funkcionise, ne znaci da je prevara. Berza nije mesto za diletante, ko u tu pricu udje bez adekvatne teorijske i prakticne podloge jednostavno moli da izgubi svoj novac. Aviotransport je potpuno druga prica, to je efektivno deo tercijarnog (servisnog) sektora ali sektora koji je mahom politicki instruisan i kome se gleda kroz prste za stvari koje se drugima ne tolerisu.



Miksi, tebe uz Dimkovića i još par ljudi ovde, smatram jako pametnim čovekom. Upravo to što si napisao, samo obrni. Što se tiče berze, evo ti američki dolar. On je u poslednjih 75 dana, sa 0.730 skočio na neverovatnih 0.792 Imaš li uopšte predstavu koliki je to novac. Na celokupnu emitovanu dolarsku masu + na sva plaćanja, ugovore, kliring i sve živo u oblasti finansija, bankarstva, ekonomije ( a veći deo sveta je dolarska zona ).
Nije valjda da ti je potrebno nešto objašnjavati. I ti meni govoriš kako je avio industrija politički instruisana, kako se tamo mulja, a ne vidiš ostale finansije. Pa pola današnje globalne ekonomije funkcioniše po ucenjivačkim i političkim principima.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9495
89.216.32.*



+10253 Profil

icon Re: Zasto je cena povratne avionske karte jeftinija od cene karte u jednom pravcu?09.10.2014. u 07:42 - pre 115 meseci
Citat:
mmix:Situacija nije bas tako jednostavna, nepojavljivanje na povratnom letu se posle 9/11 prijavljuje lokalnim obavestajcima. Kao i ponistavanje povratnog dela karte. Postavlja se pitanje gde si i sta radis i zasto radis to sto radis ;)
Ne znam kako je u USA, ali ovaj scenario bi bio sasvim zamisliv u Staljinovom SSSR-u. U savremenoj zapadnoj Evropi - ni u ludilu ! Mislim, eto, napio sam se u lokalnom pabu i zakasnio da krenem na aerodrom, WTF ?! Kad bi se obaveštajci bavili ko je kad kako i zašto zakasnio na voz i avion, mnooooooogo bi trebalo obaveštajaca !
Karta je moja, ja sam je platio, i ako hoću mogu i da ne pojavim ni na odlasku !
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

_owl_

Član broj: 318
Poruke: 1043
*.static.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Zasto je cena povratne avionske karte jeftinija od cene karte u jednom pravcu?09.10.2014. u 08:02 - pre 115 meseci
Citat:
Java Beograd: Ne znam kako je u USA, ali ovaj scenario bi bio sasvim zamisliv u Staljinovom SSSR-u. U savremenoj zapadnoj Evropi - ni u ludilu ! Mislim, eto, napio sam se u lokalnom pabu i zakasnio da krenem na aerodrom, WTF ?! Kad bi se obaveštajci bavili ko je kad kako i zašto zakasnio na voz i avion, mnooooooogo bi trebalo obaveštajaca !
Karta je moja, ja sam je platio, i ako hoću mogu i da ne pojavim ni na odlasku !

Stvarno misliš da je u proseku potrebno mnogo napora/vremena da se utvrdi zašto je neko preskočio let? A nešto mi se čini da takve provere mogu biti ludilo samo u državama kojima je teško da ih sprovedu.
Owl
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Zasto je cena povratne avionske karte jeftinija od cene karte u jednom pravcu?09.10.2014. u 08:38 - pre 115 meseci
Citat:
mmix:
Pazi, cela aviotransportna industrija je jedna velika mutljavina. TO je jedina industrija kojoj je dozvoljena legalna prevara, nesto za sta se u drugim industrijama ide u zatvor, a to je overbooking ili ti prodaja vise mesta u avionu nego sto ih ima. Da prodajes jabuke i da imas 10 a prodas 12, pocinio bi krivicno delo prevare, ali ne i u avio industriji :)

Mmmm, ne :)
Ti imas pravo da overbookujes nesto, samo sto ces ISPASTATI ako to uradis, i pojavi se se previse putnika.
Npr. i Tesco stalno "prodaje" robu koja ne postoji.. tj. za koju nemaju zalihe, a kazu da je na lageru! I onda kad ti dodje na adresu, ti vidis da su oni zamenili to nekom "adekvatnom" drugom robom (koja cesto nema nikakve veze sa prvom :D). Mozes da se zalis, uvazice bez cimanja, vratiti novac... ali toliko njih se ne zali, da se njima isplati sto su ipak prodali neku glupost koja ti ne treba (sto inace i rade).

U slucaju aviokompanije, oni imaju konkretan trosak ako stvarno se proda previse - ne samo da treba da ti daju besplatnu kartu, vec i naknadu :)
Znam Amere koji nikad nisu platili kartu, a provozali su se Amerikom uz duz i popreko avioprevozom. Rade u agencijama, mogu da vide sta je vec prepunjeno, i uzmu ZADNJA overbooking sedista. Uvek nece dovoljno ljudi da odustane od leta, bez naknade u takvim letovima, i oni dobiju em nov let, em naknadu za potroseno vreme;)

Koja je razlika u gornja dva slucaja? Sta je bolje? Po meni ovo drugo. U prvom slucaju gubim vreme u najboljem slucaju (uglavnom bacim novac), u drugom cak i zaradim.


Citat:
mmix:
Samo zato sto ne razumes kako nesto funkcionise, ne znaci da je prevara. Berza nije mesto za diletante, ko u tu pricu udje bez adekvatne teorijske i prakticne podloge jednostavno moli da izgubi svoj novac.

A proximity servers do NY berze?:) To nije prevara?:)
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Zasto je cena povratne avionske karte jeftinija od cene karte u jednom pravcu?09.10.2014. u 09:15 - pre 115 meseci
Citat:
mmix:TO je jedina industrija kojoj je dozvoljena legalna prevara, nesto za sta se u drugim industrijama ide u zatvor, a to je overbooking ili ti prodaja vise mesta u avionu nego sto ih ima.

ako se u takvim slucajevim sedi kod stujuardese u krilu ne bi imao nista protiv da se i meni desi takva situacija :)
osim ako nije JAT u pitanju, onda jedino da caleta posljem na let... suvise su im matore stjuardese za moj ukus! :)

Citat:
DaliborP:A sto se tice detaljnijeg objasnjenja, malo sam trazio i evo nesto sa neta gde ljudi daju vise primera.
http://www.reddit.com/r/explai..._flights_often_more_expensive/

nisam sve citao, ali u tih par primera koje jesam, nisam nasao logicno objasnjenje.
ako si naisao na neki smislen/zanimljiv odgovor, postavi ovde.

ovaj jedan sto kaze: neke zemlje ne daju vizu ako nemas povratnu kartu! pa to je samo jos jedan razlog vise da povratna karta bude skuplja nego karta u jednom pravcu!

onda neko pominje fleksibilnost koju imas sa kartom u jednom pravcu jer mozes da se vratis kad hoces... pa istu tu fleksibilnost imas i sa duplo jeftinojom povratnom u slucaju kad ne iskoristis povratak. :)


a kaze neko i ovo:
Citat:
Booking two round-trips and cancelling half of each is possible but, as you note, against the terms of carriage. They can and do penalize people for missing the flight (by cancelling the other reservation)...they just don't do it all the time.

bas cu pogledati u uslovima putovanja da li stoji tako neka stavka, ali cisto sumljam...


 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9495
89.216.32.*



+10253 Profil

icon Re: Zasto je cena povratne avionske karte jeftinija od cene karte u jednom pravcu?09.10.2014. u 09:50 - pre 115 meseci
Citat:
_owl_:
Citat:
Java Beograd: Ne znam kako je u USA, ali ovaj scenario bi bio sasvim zamisliv u Staljinovom SSSR-u. U savremenoj zapadnoj Evropi - ni u ludilu ! Mislim, eto, napio sam se u lokalnom pabu i zakasnio da krenem na aerodrom, WTF ?! Kad bi se obaveštajci bavili ko je kad kako i zašto zakasnio na voz i avion, mnooooooogo bi trebalo obaveštajaca !
Karta je moja, ja sam je platio, i ako hoću mogu i da ne pojavim ni na odlasku !

Stvarno misliš da je u proseku potrebno mnogo napora/vremena da se utvrdi zašto je neko preskočio let? A nešto mi se čini da takve provere mogu biti ludilo samo u državama kojima je teško da ih sprovedu.
Ma nije potrebno ni malo napora, za iole veštije obaveštajce.

Ali radi se o sasvim trivijalnoj stvari koja se dešava svaki dan hiljada i hiljada puta: da neko ne dođe na voz ili avion. Namerno dodajem i voz, jer su vozne karte za brze vozove takođe skupe, a princip je isti. Nema tu nikakvog kršenja ni zakona ni pravila: zakasniti na avion. I šta, sad to će agenti CIA, FBI, DEA, MI5, MI6, KGB i Mosad da prate ?!

Alo bre ljudi dozovite se pameti: ne može biti kažnjivo zakasniti na let. Šta vam je ?!

Kupim povratnu i zakasnim na povratni let ! Ko mi šta može ?! Kažem "zakasnim" pod uslovom da nekom kao moram da se pravdam, šatro policijska tortura. I još, ako se ovde govori o građanima trećeg sveta, možda postoji problematika isticanja trajanja vize, ali ni nemora.

Šta teoretski sme neko nekom Britancu koji je kupio povratnu za Ibicu i nije se pojavio da povrtanom letu ?! Hoće li MI6 da ga privede i podvrgne policijskom isleđivanju zašto se nije ukrcao ?!

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Zasto je povratna avionska karta jeftinija od karte u jednom pravcu?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12701 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.