Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije

[es] :: Ekonomija :: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 265881 | Odgovora: 721 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije21.05.2018. u 10:58 - pre 71 meseci
Verovatno se svi mozemo sloziti oko jednog - usluge uspostavljanja digitalne komunikacije izmedju korisnika i pruzaoca usluga se ne mogu resavati posebno za svaku vrstu usluge, vec se moraju zakonski urediti jedinstveno, bez obzira na delatnost. Evo, naprimer, posto na ovoj temi cesto pominjemo stomatloge, ja mogu vec sutra napraviti aplikaciju kojom ce ljudi kojima su potrebne stomatoloske usluge pronalaziti one koji te usluge nude. I verovatno je svima jasno da ja ne moram imati diplomu stomatologa da bih to uradio, vec mi je sasvim dovoljna i diploma iz oblasti it, ekonomije, marketinga ili prava. Zakon mora da definise da li sam ja duzan da kontrolisem da li je taj stomatolog proklnjizio taj prihod i platio porez, ili to nije moja obaveza. Ako zakonodavac zeli da definise to tako da ja imam obavezu da u ime tog stomatologa podnesem poresku prijavu i platim porez, prethodno mora da dozvoli to zakonom, jer trenutno zakon meni ne dozvoljava da podnesem poresku prijavu i platim porez u ime slucajno odabranog pravnog ili fizickog lica. Kad se to resi, onda zakonodavac mora da mi dozvoli pristup svojim bazama podataka o licnim dokumentima i da me ovlasti da prikupljam podatke o licnim dokumentima gradjana. Mora i da me ovlasti da vrsim inspekcijske kontrole po stomatoloskim ordinacijama, da proveravam da li su diplome prave ili lazne, da li su ispunjeni svi sanitarni uslovi, da li su zaposleni u radnom odnosu. I tako dalje, vec je prilicno jasno da od toga nema nista, nego ja treba da placam porez samo na svoju uslugu uspostavljanja digitalne komunikacije izmedju pruzaoca usluga i korisnika istih, a da nadlezne inspekcije treba da obavljaju svoju delatnost. Za mene korisnici mogu da budu i anonimni, nemam pravo da im uzimam, kopiram i cuvam po bazama licna dokumenta. Jednostavno naplatim od osobe X odredjenu kolicinu novca za svoju uslugu uspostavljanja digitalne komunikacije i drzavi dam onoliko koliko je propisala. To je sve. I nebitno je koja delatnost je predmet usluge za koju omogucujem digitalnu komunikaciju, moze da bude prevoz, moze auto skola, moze moler, moze stomatolog, moze branje malina...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
+1

Tajmija

Član broj: 328773
Poruke: 85
*.dynamic.sbb.rs.



+57 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije21.05.2018. u 11:33 - pre 71 meseci
Citat:
pctel: Verovatno se svi mozemo sloziti oko jednog - usluge uspostavljanja digitalne komunikacije izmedju korisnika i pruzaoca usluga se ne mogu resavati posebno za svaku vrstu usluge, vec se moraju zakonski urediti jedinstveno, bez obzira na delatnost. Evo, naprimer, posto na ovoj temi cesto pominjemo stomatloge, ja mogu vec sutra napraviti aplikaciju kojom ce ljudi kojima su potrebne stomatoloske usluge pronalaziti one koji te usluge nude. I verovatno je svima jasno da ja ne moram imati diplomu stomatologa da bih to uradio, vec mi je sasvim dovoljna i diploma iz oblasti it, ekonomije, marketinga ili prava. Zakon mora da definise da li sam ja duzan da kontrolisem da li je taj stomatolog proklnjizio taj prihod i platio porez, ili to nije moja obaveza. Ako zakonodavac zeli da definise to tako da ja imam obavezu da u ime tog stomatologa podnesem poresku prijavu i platim porez, prethodno mora da dozvoli to zakonom, jer trenutno zakon meni ne dozvoljava da podnesem poresku prijavu i platim porez u ime slucajno odabranog pravnog ili fizickog lica. Kad se to resi, onda zakonodavac mora da mi dozvoli pristup svojim bazama podataka o licnim dokumentima i da me ovlasti da prikupljam podatke o licnim dokumentima gradjana. Mora i da me ovlasti da vrsim inspekcijske kontrole po stomatoloskim ordinacijama, da proveravam da li su diplome prave ili lazne, da li su ispunjeni svi sanitarni uslovi, da li su zaposleni u radnom odnosu. I tako dalje, vec je prilicno jasno da od toga nema nista, nego ja treba da placam porez samo na svoju uslugu uspostavljanja digitalne komunikacije izmedju pruzaoca usluga i korisnika istih, a da nadlezne inspekcije treba da obavljaju svoju delatnost. Za mene korisnici mogu da budu i anonimni, nemam pravo da im uzimam, kopiram i cuvam po bazama licna dokumenta. Jednostavno naplatim od osobe X odredjenu kolicinu novca za svoju uslugu uspostavljanja digitalne komunikacije i drzavi dam onoliko koliko je propisala. To je sve. I nebitno je koja delatnost je predmet usluge za koju omogucujem digitalnu komunikaciju, moze da bude prevoz, moze auto skola, moze moler, moze stomatolog, moze branje malina...



Ovo sve što si naveo važi kada ti posreduješ između fizičkog i pravnog lica. Ti si pravnom licu(stomatološkoj ordinaciji) našao klijenta, i tu se tvoj posao završava. Da li će on da mu izvadi pogrešan zub pa će ovaj da ga tuži, to se sve dešava između fizičkog lica i ordinacije. Ti tu nemaš nikakvih dodira.


Ovo je razlika jer Car:go posreduje između dva fizička lica, i kao takav mora imati neki uvid u poslove koje to fizičko lice obavlja i neki ugovor. Znači ovde je car:go pravno lice koje je odgovorno za svaku vožnju, za to koga je pustio u saobraćaj itd.
 
0

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6609
*.cgates.lt.



+536 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije21.05.2018. u 12:29 - pre 71 meseci
Ovde u Viljnusu ljudi iznajme auto na dan ili par sati samo (subota noć) i koriste Taxify i Uber da razvoze ljude. I isplati im se a skroz je legalno. Pride, iznajmljena vozila (city bee) ne plaćaju parking po centru.

Taxify koriste i taksisti i obični ljudi, ono što da ne zaradi neki evro u povratku s posla, poveze još nekog.

(mali offtipic, ovde je registracija jednokratna i trajna 13€ i osiguranje oko 300€ godišnje, a tehnički 20€ na dve godine za vozilo od 3800 kubika. U Srbiji je 170 000 dinara svake godine za isto vozilo. A auto plaćen 3000€)

Daleko je Srbija od EU, na žalost po mnogim pitanjima.
 
+1

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije21.05.2018. u 12:44 - pre 71 meseci
Citat:
Tajmija:
Ovo sve što si naveo važi kada ti posreduješ između fizičkog i pravnog lica. Ti si pravnom licu(stomatološkoj ordinaciji) našao klijenta, i tu se tvoj posao završava. Da li će on da mu izvadi pogrešan zub pa će ovaj da ga tuži, to se sve dešava između fizičkog lica i ordinacije. Ti tu nemaš nikakvih dodira.


Ovo je razlika jer Car:go posreduje između dva fizička lica, i kao takav mora imati neki uvid u poslove koje to fizičko lice obavlja i neki ugovor. Znači ovde je car:go pravno lice koje je odgovorno za svaku vožnju, za to koga je pustio u saobraćaj itd.

Dobro, da se vratimo na stomatologe. U ovoj vesti iz 2015. godine pise da ih itekako ima neprijavljenih i da ih nadlezne inspekcije pronalaze i predlazu da se registruju, a ako nece kaznjavaju, sto je u skladu sa zakonom i opisom delatnosti inspekcija. Ako neprijavljeni stomatolog kad ga inspekcija uhvati ima izbor hoce li da prijavi delatnost i ubuduce placa porez ili da plati kaznu 50.000 dinara, onda bi po nekoj logici isti izbor trebalo omoguciti i neprijavljenom taksisti. Medjutim, tu nastupa ono sto je problem od pocetka teme - kartel je uspeo da natera drzavu da ne dozvoljava ljudima da se prijave i placaju porez.

U situaciji ako ja tebi da kazemo preporucim ordinaciju za koju se ispostavi da je neregistrovana, ti ako sam dobro razumeo sugerises da kazna sleduje meni? Kako i po kojem zakonu? Ja ti pokazao gde da nadjes ordinaciju, ti tamo otisao, ako hoces mozes pre popravke zuba treziti na uvid dokaz o registraciji. Ja svoj softver mogu da iznajmljujem svakom ko hoce da plati, nije mi bitno da li je fizicko ili pravno lice, ili da li je uopste rezident drzave Srbije. Mogu svoje usluge da prodajem i anonimnom kupcu, zakon me ne tera da mu uzmem uverenje o drzavljanstvu. Mogu i fiskalnu kasu da stavim i ti meni pare, ja tebi uslugu i fiskalni racun, ne zanima me uopste ko si, odakle si i da li si pravno ili fizicko lice, ja svoj deo posla obavljam po zakonu a sto se drugih tice svako odgovara za svoje postupke.


[Ovu poruku je menjao pctel dana 21.05.2018. u 13:59 GMT+1]
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
0

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije21.05.2018. u 13:22 - pre 71 meseci
Citat:
Miroslav Cvejić:
(mali offtipic, ovde je registracija jednokratna i trajna 13€ i osiguranje oko 300€ godišnje, a tehnički 20€ na dve godine za vozilo od 3800 kubika. U Srbiji je 170 000 dinara svake godine za isto vozilo. A auto plaćen 3000€)

Daleko je Srbija od EU, na žalost po mnogim pitanjima.

Zar ne postoji porez na auto na nivou kubikaze ili CO2, tzv motor tax? Voziti auto od 3800cc bez velikog poreza i nije bas odlika EU :)
 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije21.05.2018. u 14:58 - pre 71 meseci
I u madjarskoj je jos nizi porez na velike kubikaze, 100 do 200 evra na 3800 kubika ako je euro4 ili noviji.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije21.05.2018. u 15:07 - pre 71 meseci
Nego, zar niko ne zeli da komentarise danasnji dogadjaj pri kom je taksista profesionalac poginuo vozeci autoputem u suprotnom smeru taksi vozilo kome je registracija istekla pre godinu dana? Toliko o rigoroznim kontrolama... Da je postojala digitalna platforma gde korisnici ostavljaju feedback, neko bi sigurno primetio da je datum na nalepnici istekao i upozorio bi ostale, ili bi napisao da mu taj taksista deluje opasan po okolinu, a ovako nekom su clanovi porodice u teskom stanju i ko zna hoce li preziveti ili ostati invalidi...
Bez obzira sto svi ukazujemo na nizak kvalitet usluge, nebezbednu voznju i kriminal prilikom naplate, trolovi i dalje trube kako je kvalitet usluge visok zahvaljujuci odsustvu digitalnih tehnologija...

Mozemo li mi korisnici taksi usluga sad da blokiramo kruzni tok i da trazimo da se ukinu taksisti i omoguci samo uber i cargo?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
+2

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije21.05.2018. u 15:26 - pre 71 meseci
Nije udes napravio taksista nego budala za volanom. Isto sra**e bi napravio i da je vozio kumov auto koji nije taksi vozilo.

Isto kao što onaj lik što je ubio kolegu programera pa se posle ubio nije ubio kao programer već kao budalina koja je planirala zločin, kao što rade i pekari i portiri i kapetani bele lađe.
 
+2

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije21.05.2018. u 15:40 - pre 71 meseci
Bravo. A zasto za taksiste nije obavezno uverenje od psihologa da nisu budale na svakih 6 meseci, kao za vozace autobusa? Zasto ne uvedemo PAV test kao madjari (masina koja meri reflekse, koncentraciju i ponasanje u stresnim situacijama? Ako bismo eliminisali "budale" u redovima taksista, istovremeno bi se oslobodila mesta za one koji to nisu a nalaze se na listi cekanja i povecala bi se bezbednost korisnika taksi usluga? I jos jednom, cemu otpor digitalnim servisima koji olaksavaju upozoravanje korisnika o tome ko su eventualne budale?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
+4

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije21.05.2018. u 16:17 - pre 71 meseci
Citat:
pctel:
I u madjarskoj je jos nizi porez na velike kubikaze, 100 do 200 evra na 3800 kubika ako je euro4 ili noviji.

Izgleda da se nije taj porez uveo bas u svim drzavama EU.
http://www.acea.be/publication...-motor-vehicle-taxes-in-the-eu

Razlika je inace ogromna u porezu, moze biti od par stotina do par hiljada evra godisnje, u zavisnosti od modela, kubikaze, CO2 itd.
 
0

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije21.05.2018. u 17:26 - pre 71 meseci
Citat:
pctel:
Bravo. A zasto za taksiste nije obavezno uverenje od psihologa da nisu budale na svakih 6 meseci, kao za vozace autobusa? Zasto ne uvedemo PAV test kao madjari (masina koja meri reflekse, koncentraciju i ponasanje u stresnim situacijama? Ako bismo eliminisali "budale" u redovima taksista, istovremeno bi se oslobodila mesta za one koji to nisu a nalaze se na listi cekanja i povecala bi se bezbednost korisnika taksi usluga? I jos jednom, cemu otpor digitalnim servisima koji olaksavaju upozoravanje korisnika o tome ko su eventualne budale?

Zašto? Ne znam i nije mi jasno zašto to mene (ili nas na forumu) pitaš. Pitaj zakonodavca. Niko ovde ne propagira praksu da se budale primaju na poslove koji mogu da ugroze druge. Ali ponavljam, nema veze što je tu saobraćajnu nesreću izazvao taksista. Treba li sve vozače da šaljemo na šestomesečni psihološki pregled? nJa mislim da treba. Ali razmisli da li bi i ti prošao svako takvo testiranje.

Pa i onaj pilot, profesionalac koji redovno biva podvrgnut pregledima, namerno je zakucao avion u brdo. Sad kažu da je i onaj Malezijac isto tako namerno survao avion u Indijski okean.

Šta hoću da kažem? Da je prilično neukusno i ljigavo koristiti takve ekstremne događaje kao argument u raspravi. Još samo fali da se neko seti da je neko dete poginulo u saobraćajki a da je bilo nevakcinisano, i da poviče kako, eto, nevakcinisana deca na naše oči ginu na putevima, država duradi nešto, ua Karleuša, ua pisac, ua taksisti, ua malinari, ua Jevreji i biciklisti!
 
+2

Steve Lonmo

Član broj: 331472
Poruke: 58
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+518 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije21.05.2018. u 18:10 - pre 71 meseci
Pa ovo juče bi malo promućurnijem 10-godišnjaku bilo jasno da je u pitanju samoubistvo ili neka prinuda - kilometar vozio auto-putem u suprotnom smeru, levom trakom (tj. "njegovom" desnom)!
Danas u novinama piše da je poludeo, živeo kao beskućnik... valjda i spavao u tom autu, da je auto bio pun đubreta itd. Nekada je bio taksista.

I sad tržišni ekonomista iz ovakvog slučaja izvlači nekakve zaključke o tome zašto CarGo ne treba dirati!?!
Čovek je možda i poludeo zato što je u životu vozao takve tržišne ekonomiste u taksiju i slušao njihove priče o nevidljivoj ruci?... Ko će ga sada znati?
 
+1

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije21.05.2018. u 18:18 - pre 71 meseci
Naprotiv, upravo "ekstremni" dogadjaji treba da budu iskorisceni za poboljsanje bezbednosnih procedura. Nije ni neukusno ni ljigavo vec je to nase pravo a duznost onih koji o tome odlucuju. Najmanje sto drzava treba "duradi" je da nadlezni sednu i razmisle kako se to moglo spreciti. U svakoj delatnosti kad covek pogine koristeci sredstvo za rad cela struka procita i redefinise svoje bezbednosne procedure kako bi se sacuvao neki ljudski zivot u buducnosti.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
+1

Steve Lonmo

Član broj: 331472
Poruke: 58
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+518 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije21.05.2018. u 18:31 - pre 71 meseci
Pa dobro, veliki mislioče, kako bi npr. ti sprečio samoubicu da sedne u auto i zakuca se u nekoga? Zašto to ne sprečavaju u EU, USA, CAN... i ostalim državama u kojima Uber radi?
Ili je ovakva učestalost samoubistava, u zadnje vreme čak i među decom, upravo počela sa dolaskom tržišta i demokratije?
 
+1

Steve Lonmo

Član broj: 331472
Poruke: 58
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+518 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije21.05.2018. u 18:49 - pre 71 meseci
2Tajmija (& ostali)

Bajo, cena taxija nije uklesana u kamenu. Ta cena samo znači da taxista ne sme da ti naplati više (izuzev neuobičajenih situacija - šlepovanje auta, prevoz 6 džakova cementa isl. - kada se dogovarate pre započete vožnje), kao i da ne mora da vozi ispod te cene ako ne želi.

Regularna cena npr. ovakve vožnje: "Beograd - Niš - čekanje 3 sata - Beograd" bi bila preko 550 €.
Pitaj bilo kog beogradskog taxistu da li će da te vozi za ¼ te cene - 140 €, pa ćeš da vidiš da će, ne samo da te vozi, već još 7 dana da se udara nogama u doope.

Uzgred, koliko bi takva vožnja koštala kod konkurentskog jeftinijeg CarGo-a?

Za bilo koju vožnju možeš da pregovaraš sa taxistima za cenu. Ako onaj prvi u redu na taxi stanici slučajno neće da te vozi za 10-ak % jeftinije (koliko je jeftiniji CarGo), pitaj onog poslednjeg u redu - garantujem ti da hoće.
Dakle, sve je to u taxiju mnogo "tržišnije", liberalnije i podložnije dogovaranju 100 puta, nego u tim "aplikacijama", samo vi to ne znate.

Osim toga, kada zoveš taxi možeš da tražiš šta god hoćeš - auto određene boje, određenu marku i određen model, tačno određenog taxistu/broj taxija, veći, manji, sa presvlakama na sedištima određenog dezena, sa gepekom u koji mogu da stanu invalidska kolica, sa klimom, bez uključene klime...

Da li si se ti nekada vozio taxijem?

Citat:
Uberu su poznati:

- Ime i prezime vozača
- Adresa stanovanja
- Broj lične karte
- Radna iskustva i to da nije osuđivan
- Vozilo i registarski broj
- Da li je vlasnik vozila ili ne
- Lokacija gde se uvek nalazi i gde vozi klijenta(što nije slučaj sa taksijem u Srbiji trenutno)
- itd...

Tako da upeđivati UBER koncept sa divljim taksistima je u neku ruku smešno.


Sve nabrojano je poznato i sekretarijatu za saobraćaj i vlasniku svakog taxi udruženja za svoje članove, osim zadnjeg, a što uvek može da pita taxistu - Gde se nalaziš?
Mogli bi i taxisti da pouključuju GPS-ove, i da neko u centru prati njihove pozicije, kada bi to imalo neku svrhu.

Ako je nešto smešno, to si ti... Čuj, Uber zna broj LK i registraciju!

 
+1

Tajmija

Član broj: 328773
Poruke: 85
*.dynamic.sbb.rs.



+57 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije21.05.2018. u 23:28 - pre 71 meseci
Citat:
pctel:
Citat:
Tajmija:
Ovo sve što si naveo važi kada ti posreduješ između fizičkog i pravnog lica. Ti si pravnom licu(stomatološkoj ordinaciji) našao klijenta, i tu se tvoj posao završava. Da li će on da mu izvadi pogrešan zub pa će ovaj da ga tuži, to se sve dešava između fizičkog lica i ordinacije. Ti tu nemaš nikakvih dodira.


Ovo je razlika jer Car:go posreduje između dva fizička lica, i kao takav mora imati neki uvid u poslove koje to fizičko lice obavlja i neki ugovor. Znači ovde je car:go pravno lice koje je odgovorno za svaku vožnju, za to koga je pustio u saobraćaj itd.

Dobro, da se vratimo na stomatologe. U ovoj vesti iz 2015. godine pise da ih itekako ima neprijavljenih i da ih nadlezne inspekcije pronalaze i predlazu da se registruju, a ako nece kaznjavaju, sto je u skladu sa zakonom i opisom delatnosti inspekcija. Ako neprijavljeni stomatolog kad ga inspekcija uhvati ima izbor hoce li da prijavi delatnost i ubuduce placa porez ili da plati kaznu 50.000 dinara, onda bi po nekoj logici isti izbor trebalo omoguciti i neprijavljenom taksisti. Medjutim, tu nastupa ono sto je problem od pocetka teme - kartel je uspeo da natera drzavu da ne dozvoljava ljudima da se prijave i placaju porez.

U situaciji ako ja tebi da kazemo preporucim ordinaciju za koju se ispostavi da je neregistrovana, ti ako sam dobro razumeo sugerises da kazna sleduje meni? Kako i po kojem zakonu? Ja ti pokazao gde da nadjes ordinaciju, ti tamo otisao, ako hoces mozes pre popravke zuba treziti na uvid dokaz o registraciji. Ja svoj softver mogu da iznajmljujem svakom ko hoce da plati, nije mi bitno da li je fizicko ili pravno lice, ili da li je uopste rezident drzave Srbije. Mogu svoje usluge da prodajem i anonimnom kupcu, zakon me ne tera da mu uzmem uverenje o drzavljanstvu. Mogu i fiskalnu kasu da stavim i ti meni pare, ja tebi uslugu i fiskalni racun, ne zanima me uopste ko si, odakle si i da li si pravno ili fizicko lice, ja svoj deo posla obavljam po zakonu a sto se drugih tice svako odgovara za svoje postupke.


[Ovu poruku je menjao pctel dana 21.05.2018. u 13:59 GMT+1]



I tu verovatno ne postoje zakoni o digitalnom posredovanju, ali kada bi ja pisao zakon, bilo bi da ti kao posrednik moraš da imaš uvid da li je ta ordinacija prijavljenja ili nije, a možda i da li ispunjava sve uslove i ostalo. Ovako bi tvoja platforma bila leglo nelegalnih objekata, a kad ih oglašavaš, samim tim ih i podržavaš i logično je da snosis neke posledice.


Posredovanje je jedno, oglašavanje je drugo. Ovo o čemu ti pričaš je oglašavanje. gde ti imaš sajt mali oglasi, i gde se sama ordinacija oglašava pa ti tu nemaš uvid, i u uslovima korišćenja jasno piše da vlasnik oglasa ne odgavara nizašta.


E ako ti meni preporučiš kao što si rekao nelegalnu ordinaciju, onda tu nešto nije u redu. Može se protumačiti da mi to namerno nudiš itd.


Car go svakako nije platforma za oglase, već nešto ozbiljnije, gde oni imaju uvid i vrše selekciju ko može da radi a ko ne.



Citat:
Pa ovo juče bi malo promućurnijem 10-godišnjaku bilo jasno da je u pitanju samoubistvo ili neka prinuda - kilometar vozio auto-putem u suprotnom smeru, levom trakom (tj. "njegovom" desnom)!
Danas u novinama piše da je poludeo, živeo kao beskućnik... valjda i spavao u tom autu, da je auto bio pun đubreta itd. Nekada je bio taksista.

I sad tržišni ekonomista iz ovakvog slučaja izvlači nekakve zaključke o tome zašto CarGo ne treba dirati!?!
Čovek je možda i poludeo zato što je u životu vozao takve tržišne ekonomiste u taksiju i slušao njihove priče o nevidljivoj ruci?... Ko će ga sada znati?



Šta još neću videti, da još čovek traži razloge i opravdanja za ovo što je učinio. Znam da su ti taksisti blizu srca, ali imaj bar poštovanja prema onima u koje se zakucao i koji idalje imaju tramume zbog ludaka.

Ludaku nije bilo mestu na ulici već u ustanovi predviđenoj za to.


Pored samoubistva bilo je i pokušaj ubistva. Ako si hteo da se ubiješ kolima, izvoli u drvo, kroz ogradu pa u Dunav, Savu, a ne da nedužan narod gine zato što je on jadničak čeo život slušao o nevidiljivoj ruci.


Iako je tragedija, ne znam zašto svi okreću glavu na neke stvari. Mene npr zanima sledeće:


- Kako je uspeo da zadrži TX tablice, a da više nije taksista i da vozi neregistrovan auto godinu dana?

za nas obične smrtnike je rok mesec dana da registruješ auto, ako ga ne registruješ, dužan si da vratiš tablice, u suprotom će ih oni uzeti na malo teži način.

Ili je možda dozvoljeno da fizičko lice registruje auto na TX table?


Ili možda to znači da taksisti imaju još neke benefite za koje nismo znali?


-Kako je taksirao na divlje godinu dana? ko je njega kontrolisao?


Očigledno niko, imao je uredno TX tablice, tablu i taksimetar, veća tragedija je izbegnuta, mogao je bilo ko da podigne ruku na ulici i uđe u taxi, i da završi u sudaru sa ludakom.


Još jedan plus za UBER je tu ne postoji mogućnost da ti dođe divlji taksi. Druga stvar je ono što su već rekli, ako sam se ja vozio sa ovim u automobilu koji je bio deponija, vozač vidno u depresiji, dobio bi negativne ocene, i ti na osnovu toga ne bi ušao u taj automobil.

Ovako si se ti vozio sa njim, ustanovio isto, izašao i otišao svojim putem, a ludak je idalje na ulici potpuno otvoren za vožnje. Onda će ući neko treći, i možda neslavno završiti....


Citat:
2Tajmija (& ostali)

Bajo, cena taxija nije uklesana u kamenu. Ta cena samo znači da taxista ne sme da ti naplati više (izuzev neuobičajenih situacija - šlepovanje auta, prevoz 6 džakova cementa isl. - kada se dogovarate pre započete vožnje), kao i da ne mora da vozi ispod te cene ako ne želi.

Regularna cena npr. ovakve vožnje: "Beograd - Niš - čekanje 3 sata - Beograd" bi bila preko 550 €.
Pitaj bilo kog beogradskog taxistu da li će da te vozi za ¼ te cene - 140 €, pa ćeš da vidiš da će, ne samo da te vozi, već još 7 dana da se udara nogama u doope.

Za bilo koju vožnju možeš da pregovaraš sa taxistima za cenu. Ako onaj prvi u redu na taxi stanici slučajno neće da te vozi za 10-ak % jeftinije (koliko je jeftiniji CarGo), pitaj onog poslednjeg u redu - garantujem ti da hoće.
Dakle, sve je to u taxiju mnogo "tržišnije", liberalnije i podložnije dogovaranju 100 puta, nego u tim "aplikacijama", samo vi to ne znate.



Ajmo polako... Ako cena nije uklesana, kako onda funkcioniše obračun? po kom osnovu on obračunava cenu sa popustom i cenu za specijalne usluge koje si naveo? Onako iz glave kako je danas raspoložen i u zavisnosti koliko mu para treba danas za pivo( dal je njegova tura il nije) i kakav je to posao kad ja mogu da se cenkam sa njim kao na pijaci? i sve je to manje važno, ONO Što je tu najbitnije KAKO ON ZAVODI SVOJ PROMET??


Znam da su taksisti paušalci, ali i tu postoji povećanje na osnovu prometa, kao i mogućnost prekoračenja dozvoljenih 6,000,000din. Ako je on mene danas šlepao 10km i to mi naplatio 6000din, da li je on u obavezi da taj iznos unese u knjige ako zna da će mu zbog toga sledeći mesec paušal porasti za 5000? da li ima neko ko može da utvrdi da je on za 10km vožnje zaradio 6000 din? da li se to negde beleži ? Ja sam to platio u kešu, on stavio pare u džep i?




Citat:
Osim toga, kada zoveš taxi možeš da tražiš šta god hoćeš - auto određene boje, određenu marku i određen model, tačno određenog taxistu/broj taxija, veći, manji, sa presvlakama na sedištima određenog dezena, sa gepekom u koji mogu da stanu invalidska kolica, sa klimom, bez uključene klime...

Da li si se ti nekada vozio taxijem?



Da da, kako da ne. Baš će Pera sa Crnim mercedesom koji je trenutno u Ripnju da dolazi u Padinsku Skelu da me odveze do Borče, jer sam ja tako zahtevao.. Kad je kiša ili sneg nema nikakvog taksija, a ne još ja da biram.

Ok, u nekim situacijama sigurno možeš da biraš veći ili manji auto zavisno od potreba, ali da kreneš da se natežeš o dezenima i boji automobila, spustili bi ti slušalicu momentalno.


Citat:
Citat:
Uberu su poznati:

- Ime i prezime vozača
- Adresa stanovanja
- Broj lične karte
- Radna iskustva i to da nije osuđivan
- Vozilo i registarski broj
- Da li je vlasnik vozila ili ne
- Lokacija gde se uvek nalazi i gde vozi klijenta(što nije slučaj sa taksijem u Srbiji trenutno)
- itd...

Tako da upeđivati UBER koncept sa divljim taksistima je u neku ruku smešno.


Sve nabrojano je poznato i sekretarijatu za saobraćaj i vlasniku svakog taxi udruženja za svoje članove, osim zadnjeg, a što uvek može da pita taxistu - Gde se nalaziš?
Mogli bi i taxisti da pouključuju GPS-ove, i da neko u centru prati njihove pozicije, kada bi to imalo neku svrhu.

Ako je nešto smešno, to si ti... Čuj, Uber zna broj LK i registraciju!
[/quote]



Pročitaj još jednom pogotovo ovo boldovano. Jasno je da je taksista registrovan, i da je poznato i sekreterijatu i udruženju, to uopšte nije poenta mog pisanja, već boldovano, pošto je Bradz uporedio Uber vozača sa divljim taksistom.


Poenta je da on nije na divlje tu, i da je sve o njemu dobro poznato baš i kod registrovanog taksiste.


Vidimo da idalje postoje divlji taksisti koje niko ne ometa u obavljanju posla. Kada ti digneš ruku na ulici, i uđeš u divlji taxi, ti ne znaš:

-Da si ušao u divlji taxi jer je on isti kao registrovani
-Ime i prezime vozača
-Da li je osuđivan ili je pobegao iz zatvora
-Da li mu je auto registrovan i uopšte njegov ili je ukrao nečiji sa parkinga i krenuo da taksira
-Da li mu je auto ispravan
-Da li ima vozačku dozvolu uopše
i milion drugih stvari, što opet ide u prilog tome da je UBER sigurniji od dizanja ruke na ulici...
 
+1

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije22.05.2018. u 08:43 - pre 71 meseci
Citat:
I tu verovatno ne postoje zakoni o digitalnom posredovanju, ali kada bi ja pisao zakon, bilo bi da ti kao posrednik moraš da imaš uvid da li je ta ordinacija prijavljenja ili nije, a možda i da li ispunjava sve uslove i ostalo. Ovako bi tvoja platforma bila leglo nelegalnih objekata, a kad ih oglašavaš, samim tim ih i podržavaš i logično je da snosis neke posledice.

E, da se zaustavimo tu... Po zakonu o porezu na dohodak gradjana, fizicko lice ima pravo da nekad sa nekim ugovori nekakvu uslugu, da to naplati i da na naplaceni iznos obracuna i plati poreze i doprinose. Cak definise i situaciju oslobadjanja od poreza i doprinosa ako je narucilac usluge strano lice ili firma i ako su prihodi do 6554 dinara mesecno. Po tom zakonu mozes da angazujes fizicko lice Jelenu Karleusu da ti peva na svadbi i niti si ti u kakvom prekrsaju, niti ja sto sam ti je preporucio. Ona je u prekrsaju ako kad zavrsi sa pevanjem ne obracuna i ne plati porez. Eto mi jos jedne ideje za usluge digitalne komunikacije, pevaci izlistaju ko je kad slobodan i ti odaberes koga hoces da ti peva i u kom terminu, a meni provizija sto sam vas spojio i omogucio vam digitalnu komunikaciju. Pri tom naglasavam da uopste ne umem da pevam i nemam zavrsenu ni osnovnu muzicku skolu za one koji su skloni misljenju da se za usluge digitalne komunikacije u oblasti taksi prevoza mora imati taksi dozvola. Da li iko hoce da kaze da ja pre nego sto napravim takvu aplikaciju moram da naucim da pevam?

Ili ti i dalje sugerises da je moja obaveza da proverim da li na APR postoji registrovano preduzece Jelena Karleusa DOO ili preduzetnik Jelena Karleusa PR, pa ako ne postoji ni jedno ni drugo da joj ne dozvolim da ti peva?!

Sad ce neko neupucen da pita - ako moze da se radi kao fizicko lice, zasto bi se iko registrovao kao preduzetnik? Odgovor je jasan, zato sto je mnogo jetinije raditi registrovan. Naprimer, ako bi neko obavljao taksi delatnost kao fizicko lice i placao uredno porez i doprinose na svaku voznju, na zaradjenih 3 miliona dinara godisnje za sebe, platio bi jos priblizno 2,5 miliona dinara za poreze i doprinose. Nasuprot tome, ako bi se registrovao kao preduzetnik pausalac platio bi godisnje okvirno 300.000-400.000 dinara za porez i doprinose, dakle 6x-8x manje nego ako bi radio neregistrovan. To naravno zavisi od iznosa, i onom ko samo ponekad ima neki vrlo mali prihod se vise isplati da to uradi kao fizicko lice nego da otvara preduzetnicku radnju. Bilo kako bilo, svakom svoj izbor, a ja nikako nemam pravo da proveravam da li je neko podneo poresku prijavu i platio porez kao fizicko lice ili je to utajio.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 22.05.2018. u 09:54 GMT+1]
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
0

brux002
Goran Blazin
Web Developer
Svuda po malo

Član broj: 280339
Poruke: 251
79.101.13.35

Sajt: goranblazin.com


+98 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije22.05.2018. u 10:19 - pre 71 meseci
Evo da ponovim pitanje posto ste ga mahom izignorisali :)

Sta bi bilo ako bi putnici vozacima ubera/cargo-a placali u kriptovalutama? Da li bi to bilo nelegalno i da li bi ovi sto su protiv cargo-a na to blagonaklono gledali?
Pretpostavljam da bi to bilo isto kao kad bi placali u pivu (kao u primeru pctel-a kad jedan lik vozi a drugi ga casti pivom) jer kriptovalute nisu priznati novac od strane drzave, a opet imaju neku vrednost (kao i pivo).

Brandzorf je rekao da je to za pivo ok i da nije nelegalno pa po toj logici ni voznja za bitcoin ne bi trebala biti nelegalna, ne?.
Violence is the last refuge of the incompetent.
 
0

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije22.05.2018. u 10:28 - pre 71 meseci
Citat:
brux002: Evo da ponovim pitanje posto ste ga mahom izignorisali :)

Sta bi bilo ako bi putnici vozacima ubera/cargo-a placali u kriptovalutama?

Pa ne bi bilo nista, verovatno zato niko i ne odgovara. Koristenje kriptovaluta u svakodnevnom placanju je potpuno druga tema.
 
0

brux002
Goran Blazin
Web Developer
Svuda po malo

Član broj: 280339
Poruke: 251
79.101.13.35

Sajt: goranblazin.com


+98 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije22.05.2018. u 10:36 - pre 71 meseci
Citat:
Pa ne bi bilo nista, verovatno zato niko i ne odgovara. Koristenje kriptovaluta u svakodnevnom placanju je potpuno druga tema.


Znaci legalno je?
Violence is the last refuge of the incompetent.
 
0

[es] :: Ekonomija :: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 265881 | Odgovora: 721 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.