Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije

[es] :: Vodič za posao :: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 91070 | Odgovora: 610 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

domaci_a_nas
PHP developer

Član broj: 42333
Poruke: 524
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.03.2015. u 19:29 - pre 109 meseci
Poštovane kolege,

planiram da na jesen otvorim svoju firmu, legalizujem poslovanje i vršim naplatu usluga preko interneta. Što više čitam o tome, sve više uviđam koliko katastrofalni uslovi poslovanja u ovoj napaćenoj zemlji. I svi vi ćutite? Zar vam je svima toliko dobro? Mi smo predstavnici jedine industrije koja nije pogođena krizom, koja donosi čist profit u ovu zemlju, a nemamo nikakvu organizaciju koja bi štitila naše interese?

Zar je moguće da ste baš toliko introvertni? Zar je moguće, da u 2015. godini, PayPal ne funkcioniše u potpunosti u Srbiji i vi svi sedite i ćutite i čekate? Snalazite se kako znate i ćutite?

Palo mi je na pamet da bi možda najjednostavnija naplata na sajtu koji želim da postavim, bila putem SMS poruka, ali kada sam video koliko uzimaju mobilni operateri, nisam mogao da verujem. Da meni operater skine 60%? Pa to je pljačka.

Zašto mi ne bi tražili neke poreske olakšice? Zašto se ne bi organizovali i tražili bolje uslove od mobilnih operatera? Zašto ste vi svi toliko snuždeni, zašto slobodno vreme provodite igrajući igrice, umesto recimo da se okupimo i da napravimo neki protest? Ako mogu prosvetari, advokati, zašto ne bi mogli i mi? Znam već, zauzeti smo mnogo više nego oni, ali može se naći pola sata u toku dana.

Hoćete li uvek biti autsajderi, ili ćete nekad preuzeti svoju sudbinu u svoje ruke? Zašto da ne osnujemo sindikat? Znate li vi koliko smo mi moćni u stvari, samo što smo razjedinjeni? Mislim da smo svi dovoljno ogorčeni zbog stanja u ovoj zemlji da se niko od nas ne bi prodao za šaku dolara i da bi se principijelno borili za poboljšanje uslova u kojim radimo, koji su očajni. Nije bitno ko bi bio predsednik tog sindikata, evo mogu i ja Ipak, nije dobro da to bude neko iz neke velike firme, već neki čovek iz naroda, koji neće gledati samo interese svoje firme, već interese malih privrednika.

Taj sindikat bi mogao da pomogne i ljudima koji žele da osnuju svoju firmu, da pripremi konačno neku zvaničnu dokumentaciju oko otvaranja firme, da se bori za interese informatičkih radnika koji poštenim radom zarađuju za hleb. Moramo da prestanemo da budemo toliki individualci, jer kao individualci ne možemo ništa da promenimo. Naravno, mnogi ne veruju da ne mogu ništa ni udruženi da promene, jer je Srbija ovakva, ili onakva, ali Srbija je bedna baš zato što su joj ljudi klonuli duhom.

Ja nisam klonuo duhom i nikad neću klonuti duhom. Ako ima možda 20 ljudi na ovom forumu sa sličnim shvatanjima, možda bi mogla da se stvori kritična masa koja bi pokrenula ostale.

Eto, ja napisah ovo što mi se vrtelo u glavi poslednjih dana. Verovatno će ovo što sam napisao ostati samo mrtvo slovo na papiru, ali je meni bar savest čista. Bar sam kao pojedinac probao nešto da uradim.

Smeta mi što su ljudi ogorčeni, željni promena, a kad se pojavi neko novo lice, gledaju ka kao da je pao s Marsa, u fazonu koji je sad pa ovaj? Ja sam Nikola Radovanović, imam 34 godine, živim u Kragujevcu, inače sam PHP developer koji radi za strance. Ako želite neki sindikat, ali da ga vodi neko zvučnije ime, neki profesionalno ostvareniji čovek, izvolite, izaberite, ali pobogu, organizujte se već jednom, promenite nešto.

Srdačan pozdrav,
Nikola Radovanović
Ozbiljan i odgovoran mladić
 
Odgovor na temu

domaci_a_nas
PHP developer

Član broj: 42333
Poruke: 524
87.116.179.*



+8 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije19.10.2019. u 13:30 - pre 54 meseci
Drage kolege,

vidim da postoji određeno interesovanje za ovu temu, skoro 6.000 pregleda nije baš malo.

Sa druge strane, ne postoji nijedan odgovor, što znači da biste vi najradije to prepustili nekom drugom. To je u redu, ali tako smo došli u situaciju da se najavljuje neki test samostalnosti, a nema apsolutno nikakve organizovane reakcije na taj potez, koji će mnogima od nas izbiti dosta novca iz džepa.

Mislim da je krajnji čas da reagujemo, da se malo ugledamo na profesije koje se bore za svoja prava, ranije advokate, a trenutno i taksiste. Mi takođe možemo da blokiramo državu ako želimo. Naravno, niko to ne želi, ali mislim da smo primorani.

Možemo da im u tačno dogovoreno vreme pošaljemo samo po jedan email u kojem izražavamo protest zbog izmene zakona o oporezivanju, za početak.

Ja sam osnovao agenciju u skladu sa trenutnim zakonom, koji država želi da promeni samo šest meseci nakon što sam osnovao agenciju... To je apsolutno nedovoljno vremena za mene da proširim posao, a ovim potezom obesmišljavaju moj preduzetnički status. Ako je to podrška preduzetništvu, o kojoj država stalno priča, onda neka hvala.

Ja želim da uspem kao preduzetnik, da razvijam svoj posao i boriću se svim silama za to. Ako bar neko od vas želi da me podrži u tome, može se javiti preko privatne poruke, može i na temi, da razmotrimo šta može da se učini. A učiniti se mora, ako želimo da nastavimo da poslujemo u ovoj državi.

S poštovanjem,
Nikola Radovanović
Ozbiljan i odgovoran mladić
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije19.10.2019. u 20:46 - pre 54 meseci
https://digitalnazajednica.org/
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije19.10.2019. u 20:59 - pre 54 meseci
Citat:
domaci_a_nas:
Drage kolege,

vidim da postoji određeno interesovanje za ovu temu, skoro 6.000 pregleda nije baš malo.

Sa druge strane, ne postoji nijedan odgovor, što znači da biste vi najradije to prepustili nekom drugom. To je u redu, ali tako smo došli u situaciju da se najavljuje neki test samostalnosti, a nema apsolutno nikakve organizovane reakcije na taj potez, koji će mnogima od nas izbiti dosta novca iz džepa.

Mislim da je krajnji čas da reagujemo, da se malo ugledamo na profesije koje se bore za svoja prava, ranije advokate, a trenutno i taksiste. Mi takođe možemo da blokiramo državu ako želimo. Naravno, niko to ne želi, ali mislim da smo primorani.

Možemo da im u tačno dogovoreno vreme pošaljemo samo po jedan email u kojem izražavamo protest zbog izmene zakona o oporezivanju, za početak.

Ja sam osnovao agenciju u skladu sa trenutnim zakonom, koji država želi da promeni samo šest meseci nakon što sam osnovao agenciju... To je apsolutno nedovoljno vremena za mene da proširim posao, a ovim potezom obesmišljavaju moj preduzetnički status. Ako je to podrška preduzetništvu, o kojoj država stalno priča, onda neka hvala.

Ja želim da uspem kao preduzetnik, da razvijam svoj posao i boriću se svim silama za to. Ako bar neko od vas želi da me podrži u tome, može se javiti preko privatne poruke, može i na temi, da razmotrimo šta može da se učini. A učiniti se mora, ako želimo da nastavimo da poslujemo u ovoj državi.

S poštovanjem,
Nikola Radovanović


Pa drzava hoce da spreci utaju poreza. Nema nikakvih problema ako radis kao prava firma...
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije19.10.2019. u 21:10 - pre 54 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic: Pa drzava hoce da spreci utaju poreza. Nema nikakvih problema ako radis kao prava firma...


To uopšte nije tačno.


 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije19.10.2019. u 21:49 - pre 54 meseci
Ako nije tacno, zbog cega onda ta provera samostalnosti?
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8065



+1748 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije19.10.2019. u 23:20 - pre 54 meseci
Pisao sam u onoj drugoj temi .

Test samostalnosti nece raditi Lazne agencije , vec Poslodavci , tj. oni kod kojih rade radnici , registrovani kao Lazne agencije !

Sta ce od toga biti , ostaje da se vidi .

Uopste nije sigurno da ce poslodavci , smanjivati plate svojim radnicima , tj . Laznim agencijama !

Mozda odluce da smanje svoje profite
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.10.2019. u 02:12 - pre 54 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ako nije tacno, zbog cega onda ta provera samostalnosti?


Zbog potrebe velikih firmi da se otresu konkurencije malih i da utiču na smanjenje cene rada u IT-u.

Obračun sa onima što koriste priliku da ne plaćaju porez je samo izgovor. Da je to stvarni cilj onda bi se to rešavalo sasvim drugačije.



 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.10.2019. u 02:16 - pre 54 meseci
Citat:
ademare:
Test samostalnosti nece raditi Lazne agencije , vec Poslodavci , tj. oni kod kojih rade radnici , registrovani kao Lazne agencije !


Ni ovo nije tačno. Test samostalnosti će se raditi nad preduzetnicima. Svakom preduzetniku u Srbiji će visiti nad glavom mogućnost da mu poreski inspektor utvrdi daniej samostalan na osnovu vrlo nejasnih kriterijuma koji omogućavaju da budu tumačeni na razne načine.

Koliko je cela stvar loše pripremljena pokazuje na priemr to da preduzetnik koji ima zaposlene radnike takođe doalzi pod udar zakona i ako padne test (a lako može da padne jer je potrebno 5 od devet krtierijuma od kojih tri do četiri kriterijuma pada skoro svako), ide pod led isto kao i onaj što je fiktivno otvorio radnju samo da bi plaćao manje poreze.


 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.10.2019. u 06:07 - pre 54 meseci
Citat:
ademare:
Mozda odluce da smanje svoje profite ;)

Jako glupo pitanje: Da li stvarno mislite da poslodavci imaju profit 50% pa da mogu da to urade? Ono, da fizicki imaju prostora za to, ne ulazeci u "zelju"?

Pricam o ovome sto Predrag prica, o malim firmama - mislis li da one konkurisu na poslove uracunavajuci sebi profit 50%? Normalne poslove, ne one gde znaju da ce dobiti....
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.10.2019. u 07:08 - pre 54 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ako nije tacno, zbog cega onda ta provera samostalnosti?


Zbog potrebe velikih firmi da se otresu konkurencije malih i da utiču na smanjenje cene rada u IT-u.

Obračun sa onima što koriste priliku da ne plaćaju porez je samo izgovor. Da je to stvarni cilj onda bi se to rešavalo sasvim drugačije.




Ne vidim kako ce se veliki otresti konkurencije malih kad je ovde na udaru firma koja gro zaposljava radnike na crno, tj kao agencije.
Da li je ovo efektno je diskutabilno ali se jasno vidi motiv i tu nema spora. Sto se tice cene rada, ne vidim uopste kako ce uticati
na cenu rada osim sto ce radnici koji sada ne placaju pun porez morati da placaju...
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.10.2019. u 07:12 - pre 54 meseci
Citat:
nkrgovic:
Citat:
ademare:
Mozda odluce da smanje svoje profite ;)

Jako glupo pitanje: Da li stvarno mislite da poslodavci imaju profit 50% pa da mogu da to urade? Ono, da fizicki imaju prostora za to, ne ulazeci u "zelju"?

Pricam o ovome sto Predrag prica, o malim firmama - mislis li da one konkurisu na poslove uracunavajuci sebi profit 50%? Normalne poslove, ne one gde znaju da ce dobiti....


Profit je tu racunica. Radnik kao radnik samo moze da profitira. Znaci firme koje su forsirale rad na cno sad ce morat da rade na belo. To znaci ili ce da smanje plate, sto ce ih uciniti
nekonkuretnima ili ce morati da plate porez na iznos koji do sada nisu placale.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.10.2019. u 07:38 - pre 54 meseci
Video sam taj upitnik, koji cini nedefinisan set pitanja, terminoloski netacan , na koji svako, na sve, moze da odgovori sa "NE". Takodje odgovori ne mogu da se verifikuju ili slede. Posebno mi upada u oci termin "nalogodavac", koji valjda postoji u odnosima zaposleni-poslodavac, ali ne postoji u odnosima izmedju firmi. Sto se grupe 6xxx-it, to mogu da odrape, bez zakona ili rasprave.

Sada buckaju, pa ako bude blagih reakcija, primenice doslovce.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.10.2019. u 07:59 - pre 54 meseci
Branimire ti stvarno ne razumeo čemu se radi. Neće stradati firmekoje zapošlajvaju preko preduzetništva nego će stradati preduzetnici.

Zakon se ne odnosi na paušalce nego na sve preduzetnike. Po zakonu svaki preduzetnik je meta. Bez obzira da li ima 50000 ili 500000 prihoda mesečno. Predloženi uslovi su takvi da praktično svaki preduzetnik pada tri ili četri od devet kriterijuma bez obzira da li je stvarno u šemi sa nekom firmom ili ne.

Zakon se uopšte ne bavi firmama koej zapošlajvaju paušalce, on nastoji dakroz uništenje paušala i preduzetništva kao takvog onemogući i takve firme. Cilj je uništenje preduzetništva. Cilj je smanjenje plata jer se tako velikim firmama otvara prostor da bolje zarađuju (plate se uvek tretiraju samo kao trošak). Predlog izmena zakona su dale veliek firme i predlozi su usmereni ka ostvarenju njihovih interesa.

Suština preduzetništva je da se radi o biznisima malog obima u kojma je voditi firmu jednostavnije i samim tim jefitnije što omogućava da veliki broj ljudi odlučio da uđe u takav posao i time se povećava ukupna zaposlenost.

Uz jeftinoću i jednostavnost dolaze i mnoga ograničenja kako preduzetnik može da radi. Jedno ograničenje je na primer da paušalci ne mogu da traže odbitak PDV. Čak i ako kupuju materijal i opremu za potrebe posla oni plaćaju pun PDV i ne mogu da traže povraćaj kao druge firme. Prihodi preduzetnika ne predstavljaju zaradu nego zaradu i pokrivanje svih troškova poslovanja.

Preduzetnici imaju vrlo slab kreditni rejting tako da su im krediti često nedostupni ili ako su im dostupni onda su skulji nego za druge. preduzetnici plaćaju manej poreze i doprinose ali zato će imati male penzije kada do toga dođe.

Ko od preduzetnika dobro razvije posao i poraste taj onda prelazi u drugačiji obilik poslovanja koji tada može da priušti i koji mu omogućava i drugačije i veće poslove.

Preduzetnici su najrevnostniji platioci poreza i doprinosa. Oni ne preskaču da plaćaju svoje obaveze i država od toga ima velike koristi isto kao to ima korist što se sav novac koji preduzetnici zarade na kraju obrće na tržištu i država od toga ima naplaćen PDV.

Stoji da su se neki dosetili da izigravaju zakopn. Takve treba goniti. To znači da kriterijume treba postaviti da se pronalaze i sankcionišu oni koji to rade a ne ubiti celo preduzetništvo, što će se desiti ako ovaj zakon bude ovako kako je predloženo.

Umesto da zakon na primer testira i ogtaničava firme koje angažuju preduzetnike i utvrđuje da li firma izigrava zakon on to ne radi već testira preduzetnike kriterijuma koji su tako nedefinisani da će veliki broj onih koji rade pošteno biti na udaru. Kao da je problem da zakon kaže da firma može da angažuje preduzetnike samo u obimu 20-30% od angažmana stalno zaposlenih. Tako bi se zaustavile firme koje imaju stotinu angažovanih preduzetnika (da bi izbegle plaćanje poreza) i samo jednog stalno zaposlenog koje su navodno cilj ovih izmena zakona.

Suludo je napasti malog preduzetnika kome je pala kašika u med da ima jednog velikog klijenta koji mu obezbeđuje opstanak i pored toga radi mane poslove za druge klijente kojima povećava prihode.

 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.10.2019. u 08:06 - pre 54 meseci
Cek, koliko shvatam na udaru su firme sa samo jednim zaposlenim? Ovo je vise zalaz u detalje, mi govorimo o nameri. Ti tvrdis "Cilj je uništenje preduzetništva",
a ja sam mislio "Pa drzava hoce da spreci utaju poreza."

Ko je sad tu u pravu? Unistenje preduzetnistva mi deluje kao jako perfidan cilj, prosto ne mogu da verujem da je to cilj...
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.10.2019. u 08:37 - pre 54 meseci
Deklarativni cilj su firme koje umesto da zapošlajvaju ljude u stalni radni odnos, forsiraju da se to radi preko preduzetnika, odnosno najčešće paušala. kao priemri se navode poimenceneke firme koje imaju i po sotinak zaposlenih preko paušala i sam jednog stalno zaposlenog (direktora).

Međutim, sami predlozi izmena zakona uopšte ne cilaju direktno takve firme nego postvljaju svim preduzetniciam takve uslove da oni ne mogu da opstanu iako ne spadaju u navodno ciljanu grupu.

Paralelno sa ovim testiranjem samostalnosti radi se i na drugom planu. Na primer, uvešće se jedinstvena stopa poreza po delatnostima i primenjivaće se jednako na celoj teritoriji Srbije. Povrh toga će se utvrđivati i jedinstvena osnovica za oporezivanje tako da će zanatlija u nekom selu morati da palaća poreze na osnovicu kao da radi u krugu dvojke u Beogradu.

Kvaka je što su predlog izmene zakona pisali ljudi koji rade za interese velikih IT firmi koje se na taj način obračunavaju sa svojom konkurencijom (nijema je glavni interes da se IT tržište ukrupni i da imaju kontrolu nad poslovima i platama u tom sektoru). Sada su prinuđeni da nude prilično visoke plate i druge pogodnosti da bi nekoga uopšte privukli da radi za njih. Kada se uvedu ove izmene ljudi neće više moći da rade kao preduzetnici i samostalno već će biti prinuđeni da se zapošljavaju a to znači da će biti ucenjivani uslovima za zapošljavanje.


Tri su greške u tom pristupu:

- zatupljen je samo interes jedne veoma uske interesne grupe koja se vodi isključivo sopstvenim profitom
- zastupljeni su interesi jedne uske delatnosti (IT) koja ima svoje specifičnosti i potpuno se ugrožavaju preduzetnici iz ostalih delatnosti
- zastupljeni su interesi jedne uske populacije (Beograd) i ugrožava se egzistencija svima koji nisu sa te teritorije i koji rade u drugačijim ekonomskim uslovima



Vrlo je važno razumeti da se ove predložene izmene zakona neodnose samo na IT. O tome se u It oblasti najviše priča jer cela ujdurma potiče iz IT krugova i generalno ljudi u IT lako između sebe komuniciraju. Izmene zakona će obuhvatiti sve preduzetnike, od najmanjeg zanatije obućara pa do IT. Štaviše nagore će proći upravo oni koji se bave poslovima koji nisu lako prilagodljivi i gde ne možeš tako lako da promeniš način rada, proizvode ili klijentelu. A takvi ljudi opšte i ne znaju šta im se sprema jer nemaju načina da saznaju.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.10.2019. u 09:13 - pre 54 meseci
Meni se nekako cini da ovaj zakon/propis ne dolazi iz SNS kuhinje, posto oni vec sada imaju neogranicene mogucnosti obracuna sa konkurencijom ili pak zele da vise napune kasu, vec da dolazi sa strane, od Svetske banke, MMF-a i slicno, mozda gresim.
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+137 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.10.2019. u 12:22 - pre 54 meseci
ne razumem zasto se u Srbiji stalno vracamo na teme da li treba placati porez (kupovati kartu u autobusu, platiti komunalije itd)

Porez mora da se placa, a to sto je neko razvio biznis a da nije planirao porez, ne znam sta da kazem, zalim slucaj. I, svugde u modernom svetu kontrolise se da li je radnik u pravom radnom odnosu zapravo pa to fingira kao da je pausalac.

I na kraju, izvinite, ali zbog cega velike firme koje su pod mngo vecim nadzorom i inspekcija i javnosti treba da gledaju blagonaklono na nekoga ko placa mali porez jer "on je mali" ?
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.10.2019. u 12:53 - pre 54 meseci
Stvarno?

U proseku preduzetnik placa veci porez od prosecne "velike" firme po coveku. Od strane firme koje su subvencionisane od strane drzave, placa vise, hmm, plus beskonacno (npr. 40000.00/0.00 = ...). Da ne pominjem drzavne koncerne, tipa Srbijagas, da bar nista ne placaju, nego duguju 2 milijarde evra.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.10.2019. u 12:54 - pre 54 meseci
Mislim da su na udaru srednje i vece firme koje su izbegavale da placaju pun porez... mislim ono firma obrce milione, a ima samo jednog zaposlenog... ne mislim tu samo na IT.
Nego, ovo ce samo dovesti do toga da ce iste firme isplacivati deo na ruke, a deo da ide na racun... kao i ranije... ni tu ne mislim samo na IT...

deja:"U proseku preduzetnik placa veci porez od prosecne "velike" firme po coveku"

Kako to? Zaro porez na prihod nije isti za sve?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 91070 | Odgovora: 610 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.