Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije

[es] :: Vodič za posao :: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 91020 | Odgovora: 610 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.10.2019. u 21:41 - pre 54 meseci
"Ako sam registrovan kao agencija, onda mi on nije poslodavac,"

Na papiru nisi, ali u stvarnosti jesi. Ides na posao kao i svaki zaposleni i racuna ti se radno vreme.
Jedino sto nemas prava kao zaposleni, ali cak imas i godisnji odmor.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.10.2019. u 21:45 - pre 54 meseci

Citat:

Branimir zahteva da ga primim u radni odnos, Predrag zahteva da ga angazujem kao preduzetnika, po zakonu o obligacionim odnosima.

Da li ti raspisuješ konkurs za radno mesto ili ti je potrebna usluga na tržištu, jer u sopstvenoj firmi to ne umete sami da radite? To je pravo pitanje i ti to vrlo dobro znaš, samo se praviš nevešt.

Citat:

Nakon sto obojica iznesu svoje ponude ili kako ti volis da kazes "zahteve" da li ja imam pravo da za svoj novac slobodno izaberem koga cu da izaberem?


Ne, kao što vidiš, nemaš pravo.

Citat:

A ovom drugom kulturno kazem - izvini, takva saradnja ne bi bila na obostrano zadovoljstvo, mozda cemo saradjivati na nekom drugom poslu. Ili nemam to pravo?


Još jednom, nemaš pravo.

Imaš pravo da proceniš da li je bolje da zaposliš programera ili da angažuješ drugu firmu da ti napravi i održava sajt. U skladu sa tim, u prvom slučaju raspisuješ konkurs za novo radno mesto, u drugom tražiš ponudu dobavljača dobara i usluga. U prvom slučaju angažuješ lice(osobu, čoveka) da bude zaposleni u tvojoj firmi, u drugom angažuješ drugu firmu da ti isporuči uslugu(izrada sajta). Svi vrlo dobro znamo šta predstavlja jedno, a šta drugo i vrlo dobro znamo da su mnogi baš na ovom mestu kršili zakon. Da li će to i dalje moći, kao što rekoh ostaje da vidimo.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 20.10.2019. u 23:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.10.2019. u 21:47 - pre 54 meseci
Predrag:"Kome utvrde da 70% prihoda doalze od jednog klijent tih 70% ce biti oporezovano kao plata, ali će i dalje da plaća pun paušalni porez. To se u civilizovanim zemljama zove duplo oporezovanje."

Pazi, to je napravljeno namerno tako da eliminise odredjene slucajeve. Kako bi ti to resio?
Ovo zaista zvuci razbojnicki, kao resenje, ali kako bi ti to resio?
Znaci zloupotreba je dovela do ove mere tako da bi se eliminisali slucajevi kada prijavis minimalac
a uzimas tu razliku sebi. Iako je razbojnicki, ipak je neko resenje.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.10.2019. u 22:24 - pre 54 meseci

Citat:

Kome utvrde da 70% prihoda doalze od jednog klijent tih 70% ce biti oporezovano kao plata, ali će i dalje da plaća pun paušalni porez.


Ako 70% prihoda tvoja firma ostvaruje od jednog klijenta, onda je jasno da tvoji zaposleni nisu tvoji zaposleni, nego zaposleni u firmi klijenta.

Jedno je porez koji plaća firma na ostvarenu dobit, a nešto sasvim petnaesto porez koji plaća zaposleni kao porez na zaradu. Da, to su dve različite stvari, jasno je i vrapcima na grani.

Citat:

To se u civilizovanim zemljama zove duplo oporezovanje.


Ne, to se u civilizovanim zemljama zove vladavina prava, od koje smo miljama daleko, a dokaz je i tvoj stav koji je preovlađujući na forumu i u zemlji generalno.

U civilizovanim zemljama na koje se pozivaš stvari su upravo uređene na način koji tebi ne odgovara.

Mrzi me da tražim Ivanov post na jednoj od tema, ali u Holandiji i Nemačkoj su problematiku uredili baš na opisani način. E sad, ako Holandija i Nemačka nisu civilizovane zemlje, bar u poređenju sa Srbijom, to je onda neka petnaesta tema.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 20.10.2019. u 23:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.10.2019. u 22:24 - pre 54 meseci
Ajde , zamolio bih clanove da budu ozbiljni !

Ja razumem , da pojedini clanovi koji ucestvuju u temi , su licno zainteresovani , jer mogu da dodju pod " udar " ovog zakona .

Ali nemojte da dozvolite da licna zainteresovanost , prevlada razum !

Ovde se pisu takve stvari da je tesko citati ! Kao da se sprema nekakav Smak sveta , ili ce neko nekoga da istrebi ? I to postene ljude ? I slicno .

Realnost koja danas postoji u Srbiji i koja je jos uvek legalna je da postoje tzv. Lazni preduzetnici ! To su u sustini obicni radnici koji su se registrovali kao preduzetnici , da bi u dogovoru sa svojim pravim Poslodavcima , placali svi zajedno manje Poreze ?

Oni koji tvrde da ovo sto sam napisao nije istina , ne bi trebalo da ucestvuju u ozbiljnim temama ! Nismo deca i ne treba ovde da foliramo jedni druge !

Oni koji odlucuju nisu Veverice i znali su za to , kao i svi mi sto ovde znamo . Sada je neko od njih odlucio da malo promeni pravila koja su vazila do sada .

Ovo sto je bilo legalno , da postoje Lazne agencije , najava je da vise od nove godine nece biti Legalno !

Ko je Posten , on ce postovati novi zakon , ma kakav on bude , ko nije posten on Nece postovati !

I danas svaki pojedinac je slobodan da sam odluci da li ce da postuje neki zakon ili nece . Ako odluci da ne postuje neki zakon , moze da snosi posledice tog cina itd .

I danas je na primer Nelegalno da Poslodavac zaposljava radnike na crno , bez prijavljivanja i placanja obaveza . Pa jel svi postuju zakon , jel nema rada na crno ? Naravno da ne postuju , krsi se zakon . Jel kada nadlezni organi uhvate Poslodavca da krsi zakon , jel stradaju radnici ? Ne odgovornost je poslodavca .
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.10.2019. u 22:31 - pre 54 meseci
Citat:
Bradzorf012:
Da li ti raspisuješ konkurs za radno mesto ili ti je potrebna usluga na tržištu, jer u sopstvenoj firmi to ne umete sami da radite? To je pravo pitanje i ti to vrlo dobro znaš, samo se praviš nevešt.

Ajd probam malo jednostavniji primer. Ti si naprimer taksista, a ja hocu da se vozim po gradu. Totalno je nebitno da li ja umem da vozim, ili da li neko u mojoj firmi ume da vozi, ja pozovem broj tvog taksi udruzenja, pitam koliko je kilometar, koliko je sat cekanja, kako se racunaju tarife itd. Kad dobijem sve informacije, ja imam puno pravo da izaberem hocu li da narucim jedno vozilo iz tvog udruzenja, da stoji svakog dana od 9-17 ispred moje firme, ili cu da primim vozaca u radni odnos. I mogu povremeno da se predomislim pa da izmenim tu odluku, uz postovanje svih pravila koja se odnose na prestanak radnog odnosa. Naravno, tvoje taksi udruzenje moze da kaze da im se ne isplati da mi posalje nekog, ali nikako ne moze da trazi da se ti kao taksista prebacis kod mene u radni odnos. Izdas lepo racun za 8 sati cekanja x 22 radna dana mesecno, to ti bude placeno i to je jedino pravo koje imas.
Citat:
Ne, kao što vidiš, nemaš pravo.

Naprotiv, vidim da imam.
Citat:

Imaš pravo da proceniš da li je bolje da zaposliš programera ili da angažuješ drugu firmu da ti napravi i održava sajt. U skladu sa tim, u prvom slučaju raspisuješ konkurs za novo radno mesto, u drugom tražiš ponudu dobavljača dobara i usluga.

Dobro, ali ja sam ipak procenio da mi je najbolje oboje i raspisao oba konkursa. I ne izaberem nijednog od kandidata za radno mesto, ili ne izaberem nijednu od ponuda. Ili smatras kad sam vec raspisao, moram izabrati nekog bez obzira sto mi ne odgovara?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.10.2019. u 22:42 - pre 54 meseci
Citat:
ademare:
Realnost koja danas postoji u Srbiji i koja je jos uvek legalna je da postoje tzv. Lazni preduzetnici ! To su u sustini obicni radnici koji su se registrovali kao preduzetnici , da bi u dogovoru sa svojim pravim Poslodavcima , placali svi zajedno manje Poreze ?

Oni koji tvrde da ovo sto sam napisao nije istina , ne bi trebalo da ucestvuju u ozbiljnim temama ! Nismo deca i ne treba ovde da foliramo jedni druge !

Oni koji odlucuju nisu Veverice i znali su za to , kao i svi mi sto ovde znamo .

Naravno da znaju i to na na sopstvenom primeru - inspekcija rada angazuje preduzetnike za obavljanje poslova cistacice, portira i lozaca. I godinama cute i prave se da ne primecuju te ljude koji ih svako jutro docekaju na ulazu i te zene koje masu metlom po hodniku
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.10.2019. u 22:42 - pre 54 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Predrag:"Kome utvrde da 70% prihoda doalze od jednog klijent tih 70% ce biti oporezovano kao plata, ali će i dalje da plaća pun paušalni porez. To se u civilizovanim zemljama zove duplo oporezovanje."

Pazi, to je napravljeno namerno tako da eliminise odredjene slucajeve. Kako bi ti to resio?
Ovo zaista zvuci razbojnicki, kao resenje, ali kako bi ti to resio?
Znaci zloupotreba je dovela do ove mere tako da bi se eliminisali slucajevi kada prijavis minimalac
a uzimas tu razliku sebi. Iako je razbojnicki, ipak je neko resenje.

On (a i ja..) pokusava(mo) da ti objasni da to nije zamisljeno zbog smanjenja "agencija umesto zaposlenog", vec da se to samo u medijima razbacuje kao razlog.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.10.2019. u 22:49 - pre 54 meseci
Meni izgleda da upravo jeste, zato sto se prakticno oporezuje cela plata, tako da visak, tj utaja poreza nije vise isplativa...
Prvi put sam video tu foru 2008. godine u jednoj poznatoj IT firmi koju necu da navodim gde su svi redom isli kao agencije,
ali ne zato da bi zaposleni utajili porez vec ta firma.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.10.2019. u 22:51 - pre 54 meseci
Znaci, ako batica prodaje aplikaciju preko apple, google ili ms aplication store-a i povlaci pare jednom mesecno, njegov dominantni klijent je npr. Microsoft i za to ima platiti pausalni porez plus poreze i doprinose, kao za platu. Takodje, MS je po ovom blentavom zakonu nalogodavac i ako batica ima hiljade klijenata i najcesce radi sam ili u ortakluku.

Dajte bre ljudi, razumem da svako od vas gleda svoje dupe, ali bre ovo je pis zivi, sutra ce bre ove nakaze i vama/nama da dodju na prag kuce.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.10.2019. u 22:55 - pre 54 meseci
Zasto bi batica otvarao uopste agenciju kada radi za nekog napolju? Znaci placao bi onoliko koliko se placa za uplate iz inostranstva. Nista pausal nista porez na dohodak....
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije20.10.2019. u 23:20 - pre 54 meseci
Zakon ne bi trebao da ima posledice po ljude koji rade na daljinu , za inostrane poslodavce .

Ako slucajno bude imao , mada sumnjam , najlakse je odjaviti se i ne biti Preduzetnik .

Minimalne iznose za zdravstveno i penzijsko osiguranje moze da uplacuje i ko nije zaposlen , niti je Preduzetnik , pa nema ni razloga da neko ko na taj nacin radi bude Preduzetnik .
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije21.10.2019. u 06:02 - pre 54 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Zasto bi batica otvarao uopste agenciju kada radi za nekog napolju? Znaci placao bi onoliko koliko se placa za uplate iz inostranstva. Nista pausal nista porez na dohodak....


Prelog zakona pogađa i sve koji rade za strane firme i prinuđava ih da se zaopsle u tim firmma. Kolika je to glupost, valjda je očigledno.

 
Odgovor na temu

bobrock1

Član broj: 30653
Poruke: 105
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije21.10.2019. u 09:37 - pre 54 meseci
Ja ne vidim neki problem.

Jednom prilikom mi je sudija privrednog suda objasnio da je SUŠTINA U FORMI. Gleda se samo da li su zakonski propisi ispoštovani. Ako zakoni ne valjaju njih menja skupština.

Dakle, neće biti više oglasi za posao već će biti pozivi da se jave dobavljači usluga, neće biti klasična firma već kovorking prostor koji će da se iznajmljuje, oprema će biti sopstvena ili zakupljena, stari nalogodavac će umesto jedne firme da registruje 3-4, nema više obuke kod nalogodavca već obuke vrši druga firma, nema više timova nego je to grupa firmi koja ima zaključene ugovore o poslovno tehničkoj saradnji i tome slično.

Sve mora da se promeni da bi sve ostalo isto.
 
Odgovor na temu

stefanx

Član broj: 173226
Poruke: 58
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije21.10.2019. u 09:55 - pre 54 meseci
Pojedinci namerno? troluju Pedjine postove, iako su isti hirurski precizni?
Citat:
dejanet:
Dajte bre ljudi, razumem da svako od vas gleda svoje dupe, ali bre ovo je pis zivi, sutra ce bre ove nakaze i vama/nama da dodju na prag kuce.

+1
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije21.10.2019. u 11:54 - pre 54 meseci
Citat:
bobrock1:Dakle, neće biti više oglasi za posao već će biti pozivi da se jave dobavljači usluga, neće biti klasična firma već kovorking prostor koji će da se iznajmljuje, oprema će biti sopstvena ili zakupljena, stari nalogodavac će umesto jedne firme da registruje 3-4, nema više obuke kod nalogodavca već obuke vrši druga firma, nema više timova nego je to grupa firmi koja ima zaključene ugovore o poslovno tehničkoj saradnji i tome slično.


Sve je to OK ali je pitanje koliko ce firmi hteti da se zeza sa svim tim akrobacijama.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije21.10.2019. u 12:10 - pre 54 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Zasto bi batica otvarao uopste agenciju kada radi za nekog napolju? Znaci placao bi onoliko koliko se placa za uplate iz inostranstva. Nista pausal nista porez na dohodak....

Sada ti ne kuca "porezka" za tako nesto, ali na sve to bi morao da platis porez i doprinose, vise nego ove najavljene!

Citat:
Branimir Maksimovic:
Meni izgleda da upravo jeste, zato sto se prakticno oporezuje cela plata, tako da visak, tj utaja poreza nije vise isplativa...
Od kada to bilo koja nasa vlada radi nesto iz korektnih razloga?
Ovo je samo uzeto kao primer, u praksi ce iskorititi kao sto je Predrag opisao.
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1537
82.117.212.*



+265 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije21.10.2019. u 12:28 - pre 54 meseci
Umereno citanje dnevnih novina dovoljno je da se zna da je vlada odustala od tog testa samostalnosti i da se sve svelo na: 10% up sukcesivno u sledecih par godina. Novim "tarifama" pokriveni i advokati, taksisti, arhitekte ...
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije21.10.2019. u 13:42 - pre 54 meseci
Mislis na ovo ?

http://www.novosti.rs/vesti/na...-nizi-koeficijent-a-veci-porez

Sasvim moguce .

Secam se prosle godine kada je isla prica , da ce drzava od pocetka ove 2019 . da suzbije nelegalnu prodaju svega preko Neta i kurirskih sluzbi ? Bile su najave da ce se posebno pregledati svaki paket ??

Panika je bila naravno manja , jer na forumu ima mnogo vise programera nego Svercera , ali je bilo nekoliko postova u tom smeru .

Na kraju naravno od te ludosti nije bilo nista i Sverceri i dalje rade kao i ranije .
 
Odgovor na temu

stefanx

Član broj: 173226
Poruke: 58
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije21.10.2019. u 13:58 - pre 54 meseci
Citat:
whitie2004:
Umereno citanje dnevnih novina dovoljno je da se zna da je vlada odustala od tog testa samostalnosti i da se sve svelo na: 10% up sukcesivno u sledecih par godina. Novim "tarifama" pokriveni i advokati, taksisti, arhitekte ...


Ovo nije tacno, pre sat vremena je zavrsena jos jedna u nizu konferencija gde je ekipa iz premijerkinog kabineta, poreske uprave,... potvrdila sva ranije formulisana pravila, izmedju ostalih i test samostalnosti.
Nemojte siriti dezinformacije iz raznh toaletoida.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: SIRS - Sindikat informatičkih radnika Srbije
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 91020 | Odgovora: 610 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.