Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kontrola dc gear motora

[es] :: Elektronika :: Kontrola dc gear motora

[ Pregleda: 1569 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

slayernn

Član broj: 175277
Poruke: 5
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+2 Profil

icon Kontrola dc gear motora17.07.2015. u 15:01 - pre 105 meseci
Poz ljudi! Treba mi mala pomoc / smernica vas koji se razumete daleko vise od mog skromnog znanja.
El - em, da predjem na stvar, imam mali dc gear motor sa navojnom osovinicom na kojoj se nalazi "matica". Sa klikom na mikro prekidac, motor treba da odvede maticu do krajnje pozicije a nakon sledeceg klika, da ga vrati na pocetnu. Motor izgleda ovako: http://g01.a.alicdn.com/kf/HTB...niature-DC-Motor-With-55mm.jpg , radi na 3v, ~50-60ma (no load). E sad, mislio sam da cu limit switchevima uspeti da resim kretanje matice ali problem lezi u veoma limitiranom prostoru kucista itd (a i sam hod matice je ~3mm napred nazad), u pitanju je lock mehanizam. Moje pitanje je, kako da najbolje izvedem rad motora, postoji li neki nacin limitiranja struje, npr kad matica dodje do krajnje pozicije i dodje do porasta obrtnog momenta/zaustavljanja motora usled otpora, da se motor ugasi i koliko je to pouzdano?
Trazio sam i motorcice sa enkoderom ali mi ne ispunjavaju uslove. Ovaj mi je idealan ukoliko nadjem idealnu soluciju. Ako nesto znaci, motor ce da pokrece baterija.
Svaki savet/solucija dobrodosla, unapred vam se zahvaljujem!
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Kontrola dc gear motora17.07.2015. u 15:21 - pre 105 meseci
Koliko ima prostora ?
Imaju oni mali swich prekidaci,magnetni prekidaci,opticki prekidaci u jako minijatunim dimenzijama nesto od toga bi se dalo implementirati.
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

slayernn

Član broj: 175277
Poruke: 5
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+2 Profil

icon Re: Kontrola dc gear motora17.07.2015. u 15:32 - pre 105 meseci
Primer -> http://i242.photobucket.com/albums/ff42/slayernn/nn12.jpg , motor se nalazi u plasticnom kucistu a metalni pin klizi po cetvrtastom polupreseku. Na slici je pin u krajnjoj poziciji.
Pogledacu sta ima od tih micro switcheva, za sad sam gledao samo obicne mehanicke (velicine slicne onim u mishevima) i prilicno su veliki za limitiran prostor. Hvala
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3923



+9456 Profil

icon Re: Kontrola dc gear motora17.07.2015. u 15:57 - pre 105 meseci
Motor može da se zaustavi merenjem porasta struje, kada se zakoči osovina. To
kod motora i mehanizma izaziva dodatno mehaničko opterećenje, a kod ponovnog
starta treba da se "otkoči" iz te pozicije pa povuče veću struju. Ne znam kolika ti
tačnost treba, jer to ne daje idealno tačne pozicije.
Takav sistem sam radio za parking stubiće i to je radilo pouzdano.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Kontrola dc gear motora

[ Pregleda: 1569 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.