Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li se svemir širi ili skuplja?

[es] :: Fizika :: Da li se svemir širi ili skuplja?

[ Pregleda: 3143 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
*.dynamic.sbb.rs.



+21 Profil

icon Da li se svemir širi ili skuplja?07.08.2015. u 21:36 - pre 105 meseci
Crveni Doplerov pomak vrlo udaljenih vasionskih objekata ne mora da znači da se sada svemir širi jer
bismo taj pomak konstatovali i da je svemir počeo da se skuplja, ali informaciju o tome još nismo dobili,
odnosno još uvek dobijamo svetlost sa tih dalekih objekata kada se on širio.
Ako bi se svemir počeo skupljati onda bi se to dogodilo u celom svemiru pa bismo informaciju ipak mogli
dobiti ranije ali sa bližih vasionskih formacija kao što su na primer galaksije.
Citiraću jedan tekst:
"OTAVA - Andromeda, galaksija najbliža Mlečnom putu kome pripada i planeta Zemlja, ubrzano se uvećava „gutajući” susedne male galaksije, objavio je međunarodni naučni tim predvođen jednim kanadskim astronomom..."
Ovde je važna činjenica to što se navodi da nam je Andromeda najbliža galaksija, a poznato je da nam
se Andromeda približava zbog detekcije plavog Doplerovog pomaka sa nje.

Dakle, moglo bi se zaključiti da se svemir skuplja, ali informaciju o tome sa ekstremno udaljenih vasionskih
objekata ili formacija ne dobijamo jer njihova svetlost sa plavim pomakom treba ogromno vreme da stigne do nas.

Sa Andromede već dobijamo takvu svetlost!

Ako se svemir zaista skuplja onda je upravo takav scenarij i jedino moguć, odnosno približavanje Andromede
bi moglo biti dokaz o tome.
 
Odgovor na temu

mrIronMan

Član broj: 327770
Poruke: 146
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+45 Profil

icon Re: Da li se svemir širi ili skuplja?08.08.2015. u 11:07 - pre 105 meseci
Ako se svemir skuplja tj nasa galaksija se krece ka "centru mase" i ako posmatramo neku galaksiju koja je udaljenija od "centra mase" u odnosu na nas i ako je ta galaksija pocela da se priblizava "centru mase" pre manje vremena u odnosu na vreme koje je porebno svetlosti da dodje do nas onda ce nam se ciniti da se ta galaksija sve brze udaljava, a u stvarnosit ona usporava ali mi ubrzavamo i krecemo se u suprotnom smeru od nje. To je neko moje razmisljanje!
 
Odgovor na temu

sjaker

Član broj: 329164
Poruke: 173
*.mediaworksit.net.



+58 Profil

icon Re: Da li se svemir širi ili skuplja?08.08.2015. u 11:52 - pre 105 meseci
Mene je ovo podstaklo da kazem da brzina svetlosti nije najveca brzina u prirodi. Dok postoji to ogranicavajuce svojstvo, dotle necemo razumeti svemir. Bolesno je bilo sta ogranicavati u prirodi. Pa onda dodjemo do ideje, e pa ova svetlost se krivi, pa ova galaksija je zakrivljenog prostora, mozda se siri, mozda se skuplja. Vec treba pronaci, sta je to brze od svetlosti, pa nam ometa razumevanje kosmosa..
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Da li se svemir širi ili skuplja?08.08.2015. u 22:12 - pre 105 meseci
Zar nije poslednji naučni zaključak da se svemir širi i to da ubrzava?
 
Odgovor na temu

vlada131
Niš

Član broj: 222787
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



+168 Profil

icon Re: Da li se svemir širi ili skuplja?09.08.2015. u 06:40 - pre 105 meseci
Citat:
sjaker:
Mene je ovo podstaklo da kazem da brzina svetlosti nije najveca brzina u prirodi. Dok postoji to ogranicavajuce svojstvo, dotle necemo razumeti svemir. Bolesno je bilo sta ogranicavati u prirodi. Pa onda dodjemo do ideje, e pa ova svetlost se krivi, pa ova galaksija je zakrivljenog prostora, mozda se siri, mozda se skuplja. Vec treba pronaci, sta je to brze od svetlosti, pa nam ometa razumevanje kosmosa..


Da, brzina svetlosti je najveća u prirodi. U stvari, ako hoćeš precizno, postoji nešto što se naziva brzina c. E, sad, pošto je Ajnštajn ustanovio da se prostor i vreme tretiraju kao jedna celina (prostor-vreme), onda to znači da ako miruješ u prostoru, krećeš se brzinom c kroz vreme. Ako počneš da se krećeš kroz prostor, kretaćeš se sve sporije kroz vreme dok u jednom trenutku ne budeš prestao da se krećeš kroz vreme. A to će se desiti kada se budeš kretao brzinom c kroz prostor (imaj samo u vidu da ova analogija nije potpuna, jer ti nećeš nikada kod sebe primetiti neko usporavanje vremena, to može da primeti samo neko u drugom referentnom sistemu koji miruje u odnosu na tebe [taj neko misli za sebe da on miruje, a da se ti krećeš]. A i ti ćeš misliti da ti miruješ u odnosu na njega [tj. ti misliš da ti miruješ, a on se kreće] i videćeš na njegovom satu isto to usporavanje vremena koje on vidi kod tebe, zato se i zove Specijalna teorija relativiteta. Ali da ga ne komplikujemo...).

Znači, brzina c je ništa drugo nego faktor konverzije koji određuje koliko se neko brzo kreće i kroz prostor i kroz vreme: što se brže krećeš kroz jedno, sporije se krećeš kroz drugo. Dakle, c je fundamentalna odlika univerzuma u kome živimo. Zato je nemoguće ići brže od te brzine.

Zašto se c obično naziva brzinom svetlosti? Zato što iz Ajnštajnove Specijalne teorije relativiteta sledi da sve čestice bez mase moraju da se kreću najvećom mogućom brzinom u prirodi, to jest brzinom c. Postoje samo tri vrste čestica za koje znamo dosada da nemaju masu: gluoni (nosioci jake nuklearne sile), gravitoni (nosioci gravitacione sile) i fotoni (nosioci elektromagnetne sile). Gluoni nikada ne mogu da budu slobodni i da se samostalno kreću, uvek su zatočeni u hadronima, takva je priroda jake nukl. sile. Za gravitone nismo sigurni da uopšte postoje, zasada su samo u rangu pretpostavke. Jedini ostaju fotoni, bozoni elektromagnetne sile, u koju spada i svetlost. A pošto njih srećemo svaki dan, to je popularan naziv za njihovo kretanje "brzina svetlosti".

Kao što vidiš, nije u pitanju neka nasumično izabrana brzina, već suštinska odlika našeg svemira. Ako bi se ustanovilo, recimo, da fotoni imaju masu i da brzina svetlosti nije najveća moguća brzina (kreću se sporije od c), opet bi ostao ograničen brzinom c, od koje nikako ne možeš brže.
 
Odgovor na temu

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
*.dynamic.sbb.rs.



+21 Profil

icon Re: Da li se svemir širi ili skuplja?09.08.2015. u 10:21 - pre 105 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Zar nije poslednji naučni zaključak da se svemir širi i to da ubrzava?


Predrag Supurovic:
Zar nije poslednji naučni zaključak da se svemir širi i to da ubrzava?

Jeste!
Taj zaključak je donet na osnovu "pomerenih" apsorpcionih linija prema crvenom kraju spektra koje posmatramo sa nekih
vasionskih izvora. Ta pojava zove se Doplerov efekt. Ako imamo tzv. "crveni" pomak onda se ti izvori udaljavaju od nas, a
"plavi" pomak je karakterisičan za izvore koji nam se približavaju.
Taj zaključak je donet na osnovu karakteristika svetlosti koja je sa izvora krenula na primer pre nekoliko milijardi godina,
ona nas informiše o stanju koje je bilo tada. Zaključak je ispravan ali za ono vreme kada je svetlost krenula prema nama.
Šta se sada tamo dešava - to ne znamo, a znaćemo kad nam svetlost koju sada ti daleki izvori emituju dođe do nas.
Potrebno je samo da sačekamo koju milijardu godina.
Što se tiče ubrzanog širenja - to je potpuno normalna stvar - svemir se drukčije i ne može širiti. To isto važi i za moguće
skupljanje. Ne znam zašto se zbog toga neko čudi.
Ako je bio Veliki prasak to znači da su se svi vasionski objekti odnosno materija razbežale na sve strane pod dejstvom
nekog ogromnog odbojnog polja sila čiji intezitet slabi zavisno od udaljenosti od mesta ekplozije. Dok god to polje postoji
kretanje vasionskih objekata mora biti ubrzano jer je to manifestacija delovanja sila. Na velikoj udaljenosti od centra to
polje toliko oslabi (ili nestane) da prevagu odnose gravitaciona privlačna polja materije odnosno vasionskih objekata.
U tom trenutku vasiona počinje da se skuplja, ali i to skupljanje je ubrzano jer se dešava pod dejstvom privlačnih polja sila.
I teoretski i praktički ne može postojati jednoliko (uniformno) ni širenje ni skupljanje.
Ako je skupljanje počelo to znači da su prevagu uzrokovale gravitacione sile u čitavom svemiru i skupljanje počinje
svuda, odnosno mi ne moramo čekati svetlost sa golemih udaljenosti već to skupljanje možemo detektovati i sa bližih
vasionskih izvora.
Dakle, iako nam se vrlo daleki vasionski SADA približavaju ka nama mi ćemo sa tih objekata još vrlo dugo dobijati
svetlost iz onog vremena kada su se oni udaljavali od nas.
Dakle kada počne skupljanje vrlo dugo ćemo zbog Doplerovog efekta imati utisak da se vrlo daleki objekti udaljavaju od
nas a oni koji nisu tako daleko da nam se približavaju, iako nam se svi SADA približavaju.
Mislim da je ovo teoretski potpuno ispravan rezon i da treba vrlo strogo i kritički razmotriti tvrdnju da se svemir širi.
Tvrdim da "crveni" spektralni pomak nije dovoljan za "zaključak da se svemir širi".
 
Odgovor na temu

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
*.dynamic.sbb.rs.



+21 Profil

icon Re: Da li se svemir širi ili skuplja?09.08.2015. u 10:21 - pre 105 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Zar nije poslednji naučni zaključak da se svemir širi i to da ubrzava?


Predrag Supurovic:
Zar nije poslednji naučni zaključak da se svemir širi i to da ubrzava?

Jeste!
Taj zaključak je donet na osnovu "pomerenih" apsorpcionih linija prema crvenom kraju spektra koje posmatramo sa nekih
vasionskih izvora. Ta pojava zove se Doplerov efekt. Ako imamo tzv. "crveni" pomak onda se ti izvori udaljavaju od nas, a
"plavi" pomak je karakterisičan za izvore koji nam se približavaju.
Taj zaključak je donet na osnovu karakteristika svetlosti koja je sa izvora krenula na primer pre nekoliko milijardi godina,
ona nas informiše o stanju koje je bilo tada. Zaključak je ispravan ali za ono vreme kada je svetlost krenula prema nama.
Šta se sada tamo dešava - to ne znamo, a znaćemo kad nam svetlost koju sada ti daleki izvori emituju dođe do nas.
Potrebno je samo da sačekamo koju milijardu godina.
Što se tiče ubrzanog širenja - to je potpuno normalna stvar - svemir se drukčije i ne može širiti. To isto važi i za moguće
skupljanje. Ne znam zašto se zbog toga neko čudi.
Ako je bio Veliki prasak to znači da su se svi vasionski objekti odnosno materija razbežale na sve strane pod dejstvom
nekog ogromnog odbojnog polja sila čiji intezitet slabi zavisno od udaljenosti od mesta ekplozije. Dok god to polje postoji
kretanje vasionskih objekata mora biti ubrzano jer je to manifestacija delovanja sila. Na velikoj udaljenosti od centra to
polje toliko oslabi (ili nestane) da prevagu odnose gravitaciona privlačna polja materije odnosno vasionskih objekata.
U tom trenutku vasiona počinje da se skuplja, ali i to skupljanje je ubrzano jer se dešava pod dejstvom privlačnih polja sila.
I teoretski i praktički ne može postojati jednoliko (uniformno) ni širenje ni skupljanje.
Ako je skupljanje počelo to znači da su prevagu uzrokovale gravitacione sile u čitavom svemiru i skupljanje počinje
svuda, odnosno mi ne moramo čekati svetlost sa golemih udaljenosti već to skupljanje možemo detektovati i sa bližih
vasionskih izvora.
Dakle, iako nam se vrlo daleki vasionski SADA približavaju ka nama mi ćemo sa tih objekata još vrlo dugo dobijati
svetlost iz onog vremena kada su se oni udaljavali od nas.
Dakle kada počne skupljanje vrlo dugo ćemo zbog Doplerovog efekta imati utisak da se vrlo daleki objekti udaljavaju od
nas a oni koji nisu tako daleko da nam se približavaju, iako nam se svi SADA približavaju.
Mislim da je ovo teoretski potpuno ispravan rezon i da treba vrlo strogo i kritički razmotriti tvrdnju da se svemir širi.
Tvrdim da "crveni" spektralni pomak nije dovoljan za "zaključak da se svemir širi".
 
Odgovor na temu

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
*.dynamic.sbb.rs.



+21 Profil

icon Re: Da li se svemir širi ili skuplja?09.08.2015. u 19:10 - pre 105 meseci
Citat:
Znači, brzina c je ništa drugo nego faktor konverzije koji određuje koliko se neko brzo kreće i kroz prostor i kroz vreme: što se brže krećeš kroz jedno, sporije se krećeš kroz drugo. Dakle, c je fundamentalna odlika univerzuma u kome živimo. Zato je nemoguće ići brže od te brzine.


Ne postoji kretanje ni kroz prostor ni kroz vreme. Postoji samo relativno kretanje između materijalnih tela
koje se manifestuje promenom njihovog međusobnog položaja. Ne postoji promena položaja u odnosu na
prostor jer bi to značilo da postoji apsolutni koordinatni sistem koji miruje i koji definiše taj prostor.
KRETANJE U ODNOSU NA VREME JE ČISTA BESMISLICA.
Niko od fizičara uključujući i Ajnštajna ne govori niti je govorio tako o prostoru.
Ne može se govoriti o brzini kao samostalnoj pojavi - to su posledice iskrivljenog shvatanja teorije
relativnosti i fizike uopšte.


[Ovu poruku je menjao Diskriminanta dana 09.08.2015. u 20:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4901
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Da li se svemir širi ili skuplja?09.08.2015. u 21:00 - pre 105 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Zar nije poslednji naučni zaključak da se svemir širi i to da ubrzava?

Danas je toliko je "naučnih" emisija i informacija, da barem ja ne znam šta je "poslednji zaključak" ni šta je stvarno "naučno". U jednoj od takvih sam čuo/pročitao upravo to da nije moguće lako odrediti da li se svemir širi ili je krenuo u "rikverc".

Ja verujem istini koju sam više puta čuo... širi se ;)


Off:

Inače, povela se u nekom kombinovanom društvu (unuci, roditelji, bake, deke) priča o "smaku sveta", ono svaki čas se u novinama pojavi neki krajnji datum i autoritativan izvor (NASA) koji ovo potvrđuje. Tu se i ja umešam, kako će smaka sveta svakako biti, ali ne sada, već za 3-5 milijardi godina, kada sunce izgubi energiju.

E sad, jedna baka, naočigled svih, sa karakterističnim pokretima očiju i usana, počela da preraučnava (u nešto) kada li će to biti. Kada je sračunala, imali smo jedno zadovoljno klimanje glave... Preteći će ;) !

 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Da li se svemir širi ili skuplja?09.08.2015. u 21:19 - pre 105 meseci
Koga interesuju novi smakovi sveta i datumi, neka na yt otkuca `september 2015`. Što je najzanimljivije, iz offtopica u delimični ontopic. Taj septembar ove godine, dakle, još samo četrdesetak dana, povezuju sa CERN-om. A tamo uz pomoć LHC-a valjda hoće da odgonetnu i tu enigmu oko svemira. Jel' ka in ili je ka out.. side? Ono što je najzanimljivije u svemu, jeste - Šiva.



Indijski (navodno "božanstvo") demon destrukcije i haosa. Stoji tako na jednoj nozi preko pogaženog čoveka.
Jel' to nauka beše nema veze sa religijom - ukoliko! - nije u pitanju, demonologija ili okultizam, paganizam, itd.. ?
Ja sam kontao da naučnici nekako nemaju veze sa religijama ič, međutim..
about:networking
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: Da li se svemir širi ili skuplja?09.08.2015. u 23:28 - pre 105 meseci
evo iz prve ruke... od 2.05
https://www.youtube.com/watch?v=bHhtl82GsCo
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Da li se svemir širi ili skuplja?

[ Pregleda: 3143 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.