Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izrada uzemljenja i gromobrana

[es] :: Elektrotehnika :: Izrada uzemljenja i gromobrana

[ Pregleda: 2826 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nermin.muric
Nermin Muric
Rozaje

Član broj: 143353
Poruke: 167
*.crnagora.net.



+4 Profil

icon Izrada uzemljenja i gromobrana29.10.2016. u 13:22 - pre 90 meseci
Postovani forumovci!
Moze li neko da mi postavi link ili uputstvo o izradi gromobranske instalacije kao i uzemljenja na kucama. Zanima me da li smije na istoj traci u zemlji da se zakaci i jedna i druga instalacija, ako ne smije, kolikotreba da se udalje? Ima li nekovideo ilimaklar slike kao i objasnjenje kako se uopste radi gromobranska instalacija, kao i objasnjenje za izradu kucnog uzemljenja.
Vidio sam da sada traku za uzemljenje vezu na metalnu mreznu armaturu koja se postavlja u "mrtvoj" ploci (prva betonska ploca koja stoji na zemlji). Koliko je to ispravno? Vidio sam da instalaciju za gromobran postavljaju kroz stubove koji se betoniraju
 
Odgovor na temu

perkom

Član broj: 335077
Poruke: 534



+359 Profil

icon Re: Izrada uzemljenja i gromobrana29.10.2016. u 14:00 - pre 90 meseci
Uzemljenje, i radno i zaštitno idu na isti temeljni uzemljivač.
Bitna je samo vrednost otpora prema zemlji.
Za gromobrane, u Srbiji je dozvoljeno maksimalno 10 oma po spustu a za instalacije unutar stana/kuće do 2 oma.
Armature se koriste kao spustovi tako što se prstenuju (galvanski povezuju) a onda sve to povezuje na krovu u prsten.
Problem je što kod nas još uvek traže da se postavljaju KMS-ovi na spustovima a to sa armaturom baš ne ide.
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3678
46.36.179.*



+356 Profil

icon Re: Izrada uzemljenja i gromobrana29.10.2016. u 23:47 - pre 90 meseci
@nermin.muric, u pretrazivac koji koristis ukucaj "temeljni uzemljivač" i dobit ces dosta dokumenata na jezicima zemalja iz okruzenja i o tome kako se izvode
, potrebne kvadrature i nacinu vezivanja-zavarivanja za armaturu u temeljima, nacinu zastite zavarenih spojeva i sl.

@perkom, morat cu te ispraviti u vezi spustova. Prije nesto vise od 20 godina u evropi su zabranjeni vanjski spustovi niz fasadu. I dalje se
izvode standardnom pocincanom trakom ili pocincanim okruglim zeljeznim provodnikom ali kroz vertikalnu serklazu-stubove, a za temeljni uzemljivac-
pocincanu traku dimenzija 50x4 (200mm kv) ili 50x5mm (250mm kv) se vezuju propisanim spojnicama i spoj stiti bitumenom ili slicnim izolatorom.-

Nermine, moze se na internetu isceprkati dosta dokumenata i uputstva za izradu uzemljenja i gromobrana.-
Sto se tice KMS-ova, mora postojati najmanje na jednom spustu -pozeljno na dva dijagonalno na objektu-radi mjerenja otpora uzemljenja.-
pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Izrada uzemljenja i gromobrana

[ Pregleda: 2826 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.