Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Najjeftiniji gradski prevoz

[es] :: Matematika :: Najjeftiniji gradski prevoz

[ Pregleda: 6292 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Najjeftiniji gradski prevoz07.04.2004. u 16:35 - pre 243 meseci
Za one koji su imali priliku da se voze u GSP Beograd:
Koliko karata (a moze i dinara, ako je jedna karta 12 dinara) je potrebno za dozivotnu pretplatu? Za one koji nisu iz Beograda, svaka karta ima 9 cifara (1-9) a automat probusi 3.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Najjeftiniji gradski prevoz07.04.2004. u 20:32 - pre 243 meseci
eh, logicno je, 9 nad 3, pa sve puta 12 u idealnom slucaju.

Dakle da racunamo malo 12*((9*8*7/(1*2*3))=12*3*4*7=1008 dinara.

Naravno sve pod uslovom da razvijes mocan algoritam, dodjes, otkucas na nekom parcetu papira, vidis koja je kombinacija i tu izvuces. (i niko te ne vidi u medjuvremenu).

Naravno ako u proseku imas u autobusu po 3 automata i ako nisu svi isto podeseni, onda mozes i sa manje karata da prodjes, ali nije pametno :)).

ili da preformulisem zadatak: sta je "specijalno" rukovanje, to je kada tri osobe (a, b, c) sa po svoje dve ruke (l i r) se rukuju na sledeci nacin (al oznacava levu ruku osobe a): al - br, bl - cr, cl - ar ili pak koriste kombinaciju ar - bl , br - cl, cr - al ... naravno u grupi je 9 ljudi, koliko ce biti "specijalnih" rukovanja :).

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Najjeftiniji gradski prevoz08.04.2004. u 07:40 - pre 243 meseci
Palo mi je na pamet kad sam presedao pa sam primetio da je karta koju sam ponistio ista kao i ona iz trole koju nisam stigao da bacim. Prvo sam pomislio koja je to verovatnoca, 1:1000000, pa sam onako iz glave poceo da racunam, ispade 1:88 sto je ipak realnije. Pa kad covek cuje kolike su kazne, i mesecne karte :)
A ovo me je podsetilo sta je pricao moj profesor statistike, nesto kao anegdota:
Dva statisticara treba da putuju na neki skup u inostranstvu, i sad jedan ce avionom, a drugi vozom. Sto vozom? Pa statistika je pokazala da je verovatnoca 1:1000 da se u avionu nalazi bomba, a to i nije tako mala verovatnoca.
Sretnu se oni posle par godina ponovo, ista prica, idu obojica avionom. Kako sad, a ono sa verovatnocom. Eee, verovatnoca da se nalazi 1 bomba je 1:1000, a verovatnoca da se u avionu nalaze 2 bombe je 1:1000000 sto je vec zanemarljivo malo. E pa ja lepo ponesem svoju bombu sa sobom i ne brinem.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Najjeftiniji gradski prevoz

[ Pregleda: 6292 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.