Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mladi: slušalice u ušima i buljenje u displeje

elitemadzone.org :: MadZone :: Mladi: slušalice u ušima i buljenje u displeje

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 20232 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon Re: Mladi: slušalice u ušima i buljenje u displeje22.02.2017. u 07:47 - pre 87 meseci
https://www.facebook.com/CHOICEandTRUTH/videos/1557481097599295/
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Mladi: slušalice u ušima i buljenje u displeje22.02.2017. u 13:02 - pre 87 meseci
Citat:
Bradzorf012:Greška, ljudi nisu glupi da shvate istinu, ljudi ne žele da je prihvate ili što bi rekao Niče: "Umetnost postoji da nas istina ne bi ubila". Eto, neki beže u umetnost, a neki kače slušalice na uši i gledaju u "tabletu". Što se tiče ovog drugog, u pristojnom društvu se istina izbegava, nije baš poželjan sastojak istog.


Pišem skraćeno i što mogu jednostavnije, naravno da sam mislio i na takve koji istinu ne žele da prihvate. Uglavnom je ljudsko neznanje i slepilo kombinacija oba faktora, kod nekih prevladava jedno kod nekih drugo... i zbog toga celo čovečanostvo ide u qrc.

Citat:
Ovde mi jedino nije jasno kako si uspeo da ubaciš članovve mense, pošto oni, po mom skromnom mišljenju upravo spadaju u grupu onih koji bulje u telefone i ne obaziru se na okolinu, tj. pokušavaju da svojim "neobičnim" ponašanjem privuku pažnju okoline. Članovi mense mi spadaju u istu grupu, njima je potrebna spoljašnja potvrda sopstvenog uspeha, pameti, postignuća. Možeš misliti, drug član mense. Pa šta, ja sam član saveta stanara moje zgrade, član ribolovačkog društva, član biblioteke.


Nisi u pravu, bar ne u potpunosti i uvek. Ima raznih motiva, a pomenuvši "članove mense" nisam mislio na bukvalne članove već na grupu ljudi tog IQ-a. Recimo ja nisam nikada bio član mense a test sam uradio samo zato da bih za svaki slučaj proverio da li sam ja lud ili stvarno vidim daleko više od mnogih drugih. Utvrdio sam ovo drugo naravno, <1%. Za mog druga ne znam kakvi su mu motivi bili, ima iste rezultate i član je bio samo jednu godinu da bi upoznao ljude i vide kakve koristi ima od toga. Zaključio je da nema nikakve koristi ni od članstva ni od uspeha na testu, čak je dobio savet (od članova) da prilikom zapošljavanja generalno uopšte nije poželjno da iko zna da imate visok IQ inače je efekat kontraproduktivan. Za još jednog druga znam da je prepametan ali on nikada nije i nema nameru da ide na testiranje. Sve njih sam strpao u istu grupu tzv. "članovi mense".


Citat:
Što se fejsbuka tiče, ja kad naletim slučajno na neku stranicu na pomenutom, ako negde neoprezno kliknem i odvede me tamo, osećam se ko da sam ugazio u gomno.

Ljudi sve svoje osobine procenjuju i želje dobijaju upoređujući se sa drugim ljudima. Siromašni koji se danas smatraju siromašnima pre 100 godina bi se osećali kao vrhunski bogataši kojima bi naravno svi zavideli. Ja mogu fejsbuk da smatram septičkom jamom, ali ceo svet je u septičkoj jami a ja sam deo sveta i nemam nameru da se izdvajam u realnom svetu. Možda na forumu to radim, ali kao što rekoh ovde isijavam alterego a u realnom svetu (eto fejsbuk postade realan svet ) živim prilično kao i svi drugi. Ja se góvana ne plašim, hrabro zagazim u septičku jamu i plivam. Ne smatram sebe bogom danom osobom i ne gnušam se drugih ljudi i njihovih budalaština. Ako osetim da neko ima potencijala onda počnem da mu ukazujem na neke stvari koje nije shvatio do sada, a ako ne osećam potencijal onda se družimo na njegovom nivou i oboje smo zadovoljni.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 730
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Mladi: slušalice u ušima i buljenje u displeje22.02.2017. u 14:13 - pre 87 meseci
Ma jel moguće? :) A nikad ti se nije desilo da ljudi moraju da se spuste na tvoj nivo već si uvek ti taj koji se spušta?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Mladi: slušalice u ušima i buljenje u displeje22.02.2017. u 19:46 - pre 87 meseci
Naravno, sporadično, uvek po pitanju obrazovanja pošto ima obrazovanijih od mene. Mislim da bi Bradzorf recmo mogao da uđe u tu kategoriju. Ostala spuštanja su obično od ljudi koji misle da nešto znaju (o meni) ali ja znam i šta misle i da su u zabludi pa ih pustim da žive u toj zabludi i da se "spuštaju" na moj nivo i dalje. Mislim, njihov problem, ko ih jb.

Sve u svemu, danas:

1) Čekao sam satima u nekoj čekaonici, par sms poruka, a fejsbuk sam upalio posle ja mislim 2 sata čekanja i držao sam ga upaljenog par minuta. Svo ostalo vreme sam gledao ljude i njhovo ponašanje i reakcije, izraze na licu, međusobnu komunikaciju itd... Doduše skenirao sam i par dobrih riba, koje bi rado obrnuo, ali nije bilo prilike za pokušaj po tom pitanju pošto su izbegavale kontakt očima a ja nisam hteo da započinjem bilo šta bez toga.

2) Vozio se autobusom, sa desne strane u busu sedi 8 osoba od toga 3 sa slušalicama u ušima.
Sa leve strane pored mene ženska i naravno slušalice

 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Mladi: slušalice u ušima i buljenje u displeje22.02.2017. u 19:57 - pre 87 meseci
Citat:
pisac:... Svo ostalo vreme sam gledao ljude i njhovo ponašanje i reakcije, izraze na licu, međusobnu komunikaciju itd... Doduše skenirao sam i par dobrih riba, koje bi rado obrnuo, ali nije bilo prilike za pokušaj po tom pitanju pošto su izbegavale kontakt očima a ja nisam hteo da započinjem bilo šta bez toga.



Posto ovaj spot cak ima i "knjizevnu tezinu", za ne mastovite, to otprilike...izgleda ovako...

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 730
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Mladi: slušalice u ušima i buljenje u displeje22.02.2017. u 23:44 - pre 87 meseci
Ja sam slušalice nosio i izključiovao se iz realnog sveta dok su bili walkman-i. Medju prvima sam imao mp3 player, sećam se u to vreme koštao je 250 DM a imo je 64Mb :) memorije ili možda samo 32 a 64 uz karticu. Sad kad su svi počeli da furaju slušalice nekako mi nije zanimljivo. Nosim ih samo kada trcim.
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Mladi: slušalice u ušima i buljenje u displeje23.02.2017. u 04:39 - pre 87 meseci
Citat:
dusanboss:... Medju prvima sam imao mp3 player, sećam se u to vreme koštao je 250 DM a imo je 64Mb memorije ili možda samo 32 a 64 uz karticu.



A dobri decaci uvek slusaju tate...

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Mladi: slušalice u ušima i buljenje u displeje24.02.2017. u 23:25 - pre 86 meseci
Citat:
Beograđani NE MOGU U AUTOBUS GSP-a bez jedne stvari, a to nije Busplus kartica...

...
- Sinoć sam se vraćao sa posla i u polupraznom autobusu na liniji 37, od desetoro ljudi, njih devetoro je imalo mobilni u rukama - kaže nam Aleksa Radović.

Nekada su komšije koje koriste istu liniju vreme provodile zajedno, tražilo se ono mesto za dvoje. Danas neki, kada ugledaju komšiju, neki čak pobegnu i na druga vrata. Jer... kako kuckati poruke, listati slike na instagramu i proveravati fejs u onoj neprijatnoj tišini.
...

 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+165 Profil

icon Re: Mladi: slušalice u ušima i buljenje u displeje25.02.2017. u 08:32 - pre 86 meseci
Meni su tek posebna priča u teretani sa slušalicama..Isključivo moraju da budu beast wifi..od cca 200€
Verovatno da bi bili u fazonu..



[Ovu poruku je menjao deki77 dana 25.02.2017. u 14:43 GMT+1]

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.ip.telfort.nl.



+7173 Profil

icon Re: Mladi: slušalice u ušima i buljenje u displeje25.02.2017. u 11:15 - pre 86 meseci
To nisu Bose slusalice.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+165 Profil

icon Re: Mladi: slušalice u ušima i buljenje u displeje25.02.2017. u 13:41 - pre 86 meseci
vise sam naveo primer teretane i slušalica
da ovo su Beats wifi permutovao sam sry..

 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Mladi: slušalice u ušima i buljenje u displeje25.02.2017. u 15:10 - pre 86 meseci
Citat:
pisac:

Nego, da se vratimo mi na zombije među nama. Mene zanima zašto uopšte ljudi imaju toliku potrebu da se izdvoje iz sveta u kome se nalaze i upadnu u neki muzički trans (ili fejsbuk/viber trans). Mislim, jasno je meni da neko voli da sluša neku muziku (volim i ja) i da može da izgubi i sat-dva dnevno u transu uz svoju muziku (mogu i ja), ali bre zašto u prevozu okruženi drugim ljudima? Toliko im je mrsko da žive realan život? Toliko ne mogu da izdrže bez trenutne doze narko-muzike (ili fejsbuka)? Ja se u mobilni telefon zagledam samo kad obavljam neodložnu (dakle, neodložnu) poslovnu komunikaciju, ili kada dogovaram neki susret u narednih sat-dva, a svo ostalo vreme gledam oko sebe i stičem iskustvo o ljudima i događajima (pa onda ovde prosipam mudrosti). Fejsbuk se bre na telefonu pali samo kada mi je izuzetno dosadno, a to je jedino kada čekam desetinama minuta u nekim ogromnim redovima.


A šta ti radiš u javnom prevozu, okreneš roštilj za ceo autobus, igraš tablića sa majstorom? Šta znači uopšte živeti realan život u javnom prevozu? Ljudi ćute i voze se, danas sa muzikom, preko 20 ili 30 godina bez muzike, ali ne vidim šta je tu toliko bitno drugačije.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Mladi: slušalice u ušima i buljenje u displeje25.02.2017. u 17:59 - pre 86 meseci
Jasno ti je valjda (a možda i nije) da je čulo sluha jedno vrlo bitno čulo koje ti omogućuje da imaš potpunu predstavu o okruženju u kome se nalaziš, i ujedno te upozorava na potencijalne opasnosti. Osobe koje piče muziku u prevozu su čak i dalje od realnost nego osobe koje bi eventualno pokrile oči u prevozu.

Oni koji nabiju slušalice na uši dok prelaze ulicu ili voze biciklu ili hodaju po pruzi, su definitivno budale, i naravno da si čuo za višestruke slučajeve zgaženih koji nisu čuli sirenu jer im je muzika u slušalicama bila jača. Sebi su odsekli jedno bitno čulo da bi bili u svojoj virtuelnoj realnosti, i to ih je koštalo realnog života. Ovi što slušaju muziku u prevozu možda i nisu budale ali očigledno je da imaju neku potrebu da se odvoje od sveta u kome se nalaze i da stimulišu svoje neurone u nekom drugom smeru.

Nije uopšte pitanje zašto vole muziku, nego je pitanje zašto ne mogu da izdrže bez muzike!
Nije uopšte pitanje zašto vole fesbuk, nego je pitanje zašto ne mogu da izdrže bez fejsbuka!
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 730
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Mladi: slušalice u ušima i buljenje u displeje25.02.2017. u 18:17 - pre 86 meseci
Zašto vam toliko smetaju neke stvari koje skoro da nemaju nikakvog uticaja na vaš život.

Mislim stvarno, gaze ljude na pešačkom zato što ne čuju sirenu. :) A da su je čuli mogli bi da eskiviraju udar jednim nindža potezom i kolutom u napred-nazat. :) Svaka normalna osoba kada prelazi ulicu sa slušalicama u ušetima povede više računa nego inače i osloni se na čulo vida mnogo više nego što bi bez. Neke budale budu zagžene, ali je uzrok tome to što su budale, a ne slušalice u ušima. U ostalom većina ljudi na pušta muziku toliko glasno da ne čuje ništa iz "spoljnog sveta".

Ovom smetaju likovi u teretani sa slušalicama. Možda bi trebalo ko ranije što je bilo po nikim mestima. Dodje napucani Baja sa svojim cd-om pa onda svi slušamo njegovu muziku :)

Mislim da se malo preteruje oko nekih stvari koje apsolutno ne remete vaš život. Mene nervira kad klinci u prevozu puste muziku na zvučnik. Čak i da mi se svidja pesma nervira me odvratan zvuk sa telefona. Ne zanam na koji način vas muzika sa slušalica ugrožava, sem što gajite neku netrpeljivost prema tim ljudima usled razlike u godinama i pogledima na svet.

Dobro, pisca razmem. Hteo je da ostvari kontakt sa tom potencijalnom prvorotkinjom, a ova ga izkulirala. Pa dobro naići će druga, nije jedina. I ovako kažeš da imaš mlade švalerke u množini. Dobro sam ja rekao da ti želiš da osnuješ kult u kome će sve podanice starosti od 12 do 20 moratiu da dokažu vernost velikom guruu. :)

 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Mladi: slušalice u ušima i buljenje u displeje25.02.2017. u 18:24 - pre 86 meseci
Zavisnici. Kazu da mogu uvek da prestanu ali nikada ne prestaju. Ugrozavaju okolinu jer mora da se vodi posebna paznja o njima, kako fizicki tako i psihicki. Jednostavno maltretiraju, pasivno. Ugrozavaju svoje zdravlje mada je to daleko nebitnije od toga sto ugrozavaju zdravlje drugih, pasivnih po tom pitanju. Treba zabraniti koriscenje u lokalima, javnim institucijama i javnim mestima. Zakonom.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Mladi: slušalice u ušima i buljenje u displeje25.02.2017. u 19:07 - pre 86 meseci
Citat:
pisac:
Jasno ti je valjda (a možda i nije) da je čulo sluha jedno vrlo bitno čulo koje ti omogućuje da imaš potpunu predstavu o okruženju u kome se nalaziš, i ujedno te upozorava na potencijalne opasnosti. Osobe koje piče muziku u prevozu su čak i dalje od realnost nego osobe koje bi eventualno pokrile oči u prevozu.


Šta ako neko spava u autobusu? Ne znam da li si se ikada vozio u jutarnjem ili večernjem špicu, ali uvek bude solidno ljudi koji dremaju ili čak spavaju, nesvesni opasnosti u kojoj se nalaze. Da li takve treba hitno probuditi dok nisu nastradali?
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Mladi: slušalice u ušima i buljenje u displeje25.02.2017. u 19:18 - pre 86 meseci
Citat:
vladd:
I nije tu nikakva mimikrija zarad individualnosti u pitanju( da ne citiram onu nelogicnu glupost Brodskog, ako ju je uopste izrekao), vec jednostavno modelovanje trenutnog ambijenta.

O da, izrekao je, citirao sam po sećanju, ali je suština pogođena u centar. Kada smo već kod toga, koga ne mrzi neka pročita njegove eseje i govore studentima, sjajni su i pružaju čitaocu sasvim nov pogled na društvo i čoveka u njemu.
http://www.e-novine.com/kultur...veti-drutvu-znai-opratati.html
Citat:

Trudite se da se ne izdvajate od drugih, nastojte da budete skromni. I sada nas je previše, a uskoro će nas biti mnogo više. To penjanje na mesto pod suncem obavezno se dešava na račun dru­gih, onih koji se neće penjati.To što morate nekima stati na nogu ne znači da mu morate stajati na ramenima. Uz to, sve što budete videli sa te tačke biće ljudsko more i oni koji su poput vas zauzeli slič­nu poziciju - važnu, ali pri tom veoma opasnu - oni što se zovu bo­gatim i slavnim. Uopšte, uvek ima nečeg neprijatnog u tome da čovek ima više sreće od njemu sličnog, pogotovo kada tih sličnih ima na milijarde. Uz to treba dodati da bogatih i slavnih u naše vreme ima na gomile i da tamo, na vrhu, postaje veoma tesno. Zato ako želite da postanete bogati i slavni, ili i jedno i drugo, neka vam je sa srećom, ali se ne predajte tome potpuno. Žudeti za nečim što ima­ju drugi, znači gubiti sopstvenu unikalnost; s druge strane to, narav­no, stimuliše masovnu produkciju. Ali pošto trčite životnu trku sa­mo jednom, razumno bi bilo izbegavati najočiglednije klišee, uključujući i luksuzna izdanja. Svest o vlastitoj izuzetnosti, imajte to u vidu, takođe podriva vašu unikalnost, da ne govorimo o tome da ona sužava vaš osećaj za realnost. Gurati se među one koji, s ob­zirom na njihov prihod i spoljašnji izgled predstavljaju - makar te­oretski - neograničen potencijal, mnogo je više od članstva u bilo kom klubu. Potrudite se da budete sličniji njima nego onima koji na njih ne liče; trudite se da nosite neupadljive boje. Mimikrija je zaštita individualnosti, ne njeno odricanje. Savetovao bih vam, isto tako, da govorite tiše, ali se plašim da ćete smatrati da sam otišao predaleko. I ne zaboravite da je pored vas uvek neko - bližnji. Ni­ko ne traži od vas da ga volite, ali trudite se da ga ne povredite i da ga ne uznemiravate mnogo; gledajte da mu stanete na nogu opre­zno, a desi li se da poželite njegovu ženu, imajte na umu da to go­vori o nedostatku vaše mašte, o vašem neverovanju u bezgranične mogućnosti života. U najgorem slučaju potrudite se da se setite sa kakve je daljine - od zvezda, iz dubine vasione, možda s njenog suprotnog kraja - stigla molba da to ne činite isto kao i ideja da bli­žnjeg treba voleti kao samoga sebe. Očito da zvezde o sili teže i usamljenosti znaju više od vas jer one su - oči žudnje.

Citat:
vladd:
Individualnost i sloboda se neguju i vezbaju, i nije neophodno da se uvek i svuda prezentuju.

Svako ima individualnost, jer smo jelte, svi mi individue. E sad, ko se tu i na koji način izdvaja, posebno je pitanje. Čini mi se da je ulagati svestan napor u tom cilju, malčice kontraproduktivno. Sloboda, za nju se bori i ona se osvaja.

@pisac
Malo previše slobodno mešaš neke stvari. Sve vreme govoriš o IQ i inteligenciji, a to potkrepljuješ primerima iz života. U psihologiji se odavno ne posmatra samo IQ, tj. ono što bi se moglo nazvati analitičkim sposobnostima, već postoje i pojmovi emocionalne i socijalne inteligencije. Ti uglavnom govoriš o ovoj poslednjoj. Uopšte, za dobro funkcionisanje u društvu potrebne su mnoge veštine, a ono što kažeš da "vidiš daleko više od mnogih drugih" nikako ne mora biti u suprotnosti sa tim da si lud. Ne kažem da si lud, nego, ako jesi, to nije u suprotnosti sa ovim prethodnim. Uostalom, tzv. normalnost je samo jedan od oblika ludila, najrasprostranjeniji i društveno najprihvatljiviji, ni manje ni više.
Ako govoriš o strahu, pa ni sam se ne plašim gomana, ali ne volim da gazim po njima, prosto nije mi prijatno. Slažem se sa poslednjom rečenicom, ti nikom ne možeš otvoriti oči, ako taj to ne želi. Naravno da rešenje nije u potpunoj izolaciji, ali meni ni potpuno stapanje sa okolinom nije baš primamljivo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.ip.telfort.nl.



+7173 Profil

icon Re: Mladi: slušalice u ušima i buljenje u displeje25.02.2017. u 19:59 - pre 86 meseci
Citat:
pisac
Nije uopšte pitanje zašto vole muziku, nego je pitanje zašto ne mogu da izdrže bez muzike!


Mozda im je samo lepse da slusaju muziku nego matore smarace.

Posto u autobusu ne mozes da uradis ALT+F4, slusalice ne zvuce kao preterano lose resenje.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Mladi: slušalice u ušima i buljenje u displeje25.02.2017. u 20:32 - pre 86 meseci
Vise vas pominje nekakvo iskljucivanje iz realnog sveta...
Bilo je toga uvek, vokmen, pa dikmen, sad mob...
Ja dok sam bio klinac, isto nisam vadio slusalice iz usiju, pogotovo dok sam se vozio automatikom :D

Sluske, dobra mjuza i uzivancija voznja do plaze nekih 30-ak km...Nista to nije cudno, mladi volu to. Odavno vise ne stavljam sluske, prosao me taj fazon, ali ne zameram uopste mladima da uzivaju u muzici dok su u pokretu ili pricaju sa nekim, dopisuju se...Sve je to za ljude.



Ovo @Pisac zaokruzen?
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Mladi: slušalice u ušima i buljenje u displeje25.02.2017. u 21:27 - pre 86 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić:


...Šta ako neko spava u autobusu? ... Da li takve treba hitno probuditi dok nisu nastradali?


Pokusaj ironije ili ne znanje...Bice da je ovo drugo. Opste je poznata stvar da je "mlitavo" telo, podlozno dejstvu spoljnih sila koje ga izbacije iz polozaja pasivne ravnoteze...U zavisnosti od smera delovanja tih sila, prllikom sudara, naglog kocenja, zavisi i smer "putovanja" naseg tela ili njegovih izlovanih segmenata, pre svega mislim na segmente kicmenog stuba...Ako izuzmemo povrede glave, gornjih ekstremiteta, grudnog kosa i donjih ekstremiteta, narocito su opasne indirektne povrede kicmenog stuba koje mogu da prodju sa ili bez neuroloskih ispada u zavisnosti od jacine delovanja spoljne sile. Skala mogucih povreda ide od lagane distorzije, preko izolovanih ruptura diskusa i ligamenata, preloma tela prsljena, preloma tela prsljena sa povredom intevertebralnog diskusa do luksacijskih fraktura. "Fleksioni prelom" je najcesci prelom kicmenog stuba...MOze nastati prilikom naglog kocenja ili udarom o vozilo ispred (sudar). KIcma se savija prema napred i nastaje forsirana fleksija izzivajuci anteroklinastu deformaciju tela prsljena. Ovo prolazi bez ozlede kicmene mozdine, ali ako uz to dodje i do kidanja zadnjih ligamenata prsljena sa frakturom zadnjih lukova, nastaje neizbezno pomeranje - dislokacija preko mesta preloma... Takvi luksacioni prelomi su nestabilni i uvek sa sobom povlace i povredu kicmene mozdine. "Ekstenzioni" prelomi su najcesce lokalizovani u cervikalnom (vratnom) delu kicmenog stuba izazvan silama hiperekstenzije. Znaci, kod sudara od pozadi..Glava i vrat odlazi u hiperekstenziju, spinalni i artikularni nastavci tela prsljena se sabijaju i dolazi do rupture prednjeg uzduznog lligamenta. Tada dolazi do separacije ( odvajanja) tela prsljena i diskusa, deo kicme iznad separacije nastavlja da putuje u nazad "ljusteci" zadnji uzduzni ligamentsa tela donjeg prsljena....Brrrrr, muka mi je i da zamislim....povlaceci mozdinu prema natrag na ostru ivicu lamine donjeg intaktnog prsljena, usled cega nastaje kontuzija ili transekcija mozdine u toj ravni....Pored sila flekije i ekstenzije, tu su i sile rotacije, tako da je cesto to sve iskombinovano u svim mogucim varijacijama...Hiiii! I verujte mi...ovo mi je struka... Mada, vise voleeem automobile...)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Mladi: slušalice u ušima i buljenje u displeje

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 20232 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.