Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

pomoc za ucenje pythona

[es] :: Python :: pomoc za ucenje pythona

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 28297 | Odgovora: 64 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: pomoc za ucenje pythona25.11.2019. u 16:52 - pre 52 meseci
Ajde mi podeli na rečenice sledeći odlomak iz Kraljević Marko po drugi put među Srbima

Citat:

- Kakvim ste poslom došli onda?
- Kako: kakvim poslom? Pa zovete me iz dana u dan već pet stotina godina. Jednako me pevate u pesmama i kukate: "Gde si, Marko? Dođi, Marko! Kuku, Kosovo!" pa mi se već u grobu dodijalo, i zamolih boga da me pusti da dođem ovamo.
- O, brate slatki, glupo si uradio! Koješta, ta to se samo tako peva. Na pesmu, da si bio pametan, ne bi ni polagao, niti bismo sad imali toliku nevolju i mi s tobom i ti s nama. Da si zvanično, pozivom, pozvat, e to je već drugo. A ovako nemaš olakšavajuće okolnosti... Koješta, kakva posla ti ovde možeš imati... - završi kapetan nervozno, a u sebi pomisli: "Idi dovraga i ti i pesma! Izmotavaju se ljudi te pevaju koješta, pa sad mene ovde hvata groznica!"
 
Odgovor na temu

a1234567

Član broj: 46801
Poruke: 297
136.228.174.*



+3 Profil

icon Re: pomoc za ucenje pythona01.12.2019. u 16:22 - pre 52 meseci
Evo ga Kraljević Marko podeljen

 
Odgovor na temu

a1234567

Član broj: 46801
Poruke: 297
136.228.174.*



+3 Profil

icon Re: pomoc za ucenje pythona01.12.2019. u 16:59 - pre 52 meseci
Citat:
Panta_:
Citat:
Na ekranu izlista tekst podeljen na rečenice, svaka u novom redu,
a u fajlu "engleski_redovi.txt" tekst nepromenjen, sav u jednom pasusu.

A gde ti je nov red u write? Dakle, stavi eng_red.write('{}\n'.format(l)) ili eng_red.write(f'{l}\n') u zavisnosti koju verziju Pythona koristis.
Citat:
Druga stvar, ovaj regex kad ga secka na tački, on izbriše tačku. Kako da je ostavim na kraju rečenice?

Na primer:
Code:
text = 'Prva recenica. Druga recenica! Treca recenica? Cetvrta, recenica.'

for l in re.split(r"(?<=\.|\?|\!)\s", text):
    print(l)
    
Prva recenica.
Druga recenica!
Treca recenica?
Cetvrta, recenica.


Pogledaj (?<=) (positive lookbehind assertion)


Panto, ovo je super rešenje. Em što ostavi tačku, nema ni to jedno polje razmaka koje je ranije bilo na početku svake rečenice kad ih isecka.
Sad tekst izgleda savršeno.

Ostala je poslednja faza. Kako kad imam dva fajla iseckana na rečenice: engleski.txt i srpski.txt da učitam u Excel i to engleski.txt u prvu kolonu i srpski.txt u drugu kolonu tabele?
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: pomoc za ucenje pythona03.12.2019. u 09:25 - pre 52 meseci
Isto kao što si čitao/pisao sa open('filename', 'rw'), tako isto i iz engleski/srpski i upiši u npr. englesko-spski.csv.

Na primer:
Code (python):
engleski = ['First sentence.', 'Second sentence!', 'Third sentence?', 'Fourth sentence.']
srpski = ['Prva rečenica.', 'Druga rečenica!', 'Treca rečenica?', 'Četvrta, rečenica.']

import csv

with open('englesko-srpski.csv', 'w') as csv_file:
    writer = csv.writer(csv_file)
    for index, value in enumerate(engleski):
        writer.writerow([value] + [srpski[index]])

# Ili sa zip(), "more pythonic"
with open('englesko-srpski.csv', 'w') as csv_file:
    writer = csv.writer(csv_file)
    for en, sr in zip(engleski, srpski):
        writer.writerow([en] + [sr])
 

Code:
First sentence.,Prva rečenica.
Second sentence!,Druga rečenica!
Third sentence?,Treca rečenica?
Fourth sentence.,"Četvrta, rečenica."



[Ovu poruku je menjao Panta_ dana 03.12.2019. u 13:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

a1234567

Član broj: 46801
Poruke: 297
136.228.174.*



+3 Profil

icon Re: pomoc za ucenje pythona06.12.2019. u 14:40 - pre 52 meseci
Sledeća stepenica:

Kada radi sa engleskim, sve lepo secka, kad krene srpski da secka, nešto mu ne prija.
Izgleda da windows 10 koji imam enkodira po cp1252.py, iako u skriptu lepo piše encoding=utf-8.

Malo sam gledao, svuda kaže da je utf-8 default za python 3.7 koji ja imam, ali windows ga ne zarezuje izgleda.
Kako da ih usaglasim?

A ovo je poruka koju mi šalje python:

 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: pomoc za ucenje pythona06.12.2019. u 14:51 - pre 52 meseci
Kakve veze ima Windows???

Lepo ti kaže da ne zna kako da kodira znak 010d. Ovo je malo slovo č u UTF16 i UTF32 enkodingu, ali ne postoji u UTF8. Uzmi lepo neki hex editor ili običan editor i pronađi koji su TAČNO bajtovi na toj poziciji, pa da krenemo dalje.

Ko zna po kom enkodingu je napisan tekst, da li Win1250 ili UTF8 ili UTF16 ili nešto deseto.
To šta piše u skriptu je isto kao i ono što piše na tarabi. Treba da staviš onaj enkoding koji je KORIŠĆEN, a ne onaj koji misliš da je korišćen.
 
Odgovor na temu

a1234567

Član broj: 46801
Poruke: 297
136.228.174.*



+3 Profil

icon Re: pomoc za ucenje pythona06.12.2019. u 15:51 - pre 52 meseci
Đoko, ti baš nisi za nastavnika. Nešto si mnogo napet. Opusti se, čoveče.
Nije pitanje života i smrti. Zabavljamo se i učimo.
Vidiš kako Panta ima strpljenja sa nama početnicima.

Elem, kad sam snimao tekst u fajl, uradio sam to sa običnim Notepadom i sačuvao ga sa utf-8 encoding.
tako da imam
engleski.txt - (utf-8)
srpski.txt - (utf-8)

Kada u srpskom skinem kuke i kvake od č,ć,š,đ i ž i pretvorim ih u c,s,d
sve radi kao sat.

Vidi ovde



Kontrole radi, učitao sam fajl i u Notepad++
i on kaže da je utf-8



[Ovu poruku je menjao a1234567 dana 06.12.2019. u 17:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: pomoc za ucenje pythona06.12.2019. u 16:18 - pre 52 meseci
Imao sam jednog programera (nije bio dugo programer kod mene), koji bi svaki put kada napravi sintaksnu grešku u kodu, prijavljivao da je našao Oracle bag.
Svaki put bih ga pitao - šta misliš da je verovatnije: da si prvi od 10 miliona programera koji rade u Oraclu koji je otkrio bag, ili da si ti napravio grešku?

Ti si odmah pretpostavio, ili da je Windows zabrljao, ili da je Python pogrešio, samo na sebe ne sumnjaš.
Ne znaš ni da protumaćiš tekst greške koji ti je Python javio.

Ovde sam desetinama puta pisao - pogrešno je pitati koji programski jezik je najbolje da se uči. Pravo pitanje je kako naučiti da programiraš.
Uzeo si da praviš nešto komplikovano, a da nemaš nikakvo iskustvo u programiranju.
Umesto toga, napiši 100 jednostavnih programa u Pythonu, napravi 500 grešaka u tom procesu i iz svake greške nešto nauči.
Nemoj na svakoj grešci da staneš i pitaš forum šta dalje.

Ja, da sam na tvom mestu, kako bih razmišlajo:

1. moj program ima problema sa tekstom i to sa slovom koje se nalayi na 35. poziciji, daj da vidim koje je to slovo
2. to slovo je č - očigledno, ja ne znam da radim sa tekstom koji ima malo slovo č, ajde da zamenim na tom mestu slovo č sa cx, pa da vidim da li radi.
3. PROŠLO JE! Ali sada mi javlja grešku na slovu ć.
4. očigledno je da ne znam šta da radim sa našim slovima, daj da zamenim sva naša slova čćšđž ČĆŠĐŽ nekim drugim slovima, pa da ponovo probam program.
5. USPEH!!! Notiraj: prouči razlog greške. Koja slova očekuje moj program? Koja slova se nalaze u tekstu? Da li promenom enkodinga mogu da nateram program da radi? Da li izmenom programa mogu da obradim tekst sa postojećim enkodingom?
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: pomoc za ucenje pythona06.12.2019. u 16:30 - pre 52 meseci
Evo ti uputstvo kako da u Notepad++ instaliraš HEX editor
https://superuser.com/question...-the-notepad-hex-editor-plugin

SVAKO ko radi sa tekstom MORA da ima opciju u svom editoru da pogleda kako ZAISTA izgleda tekst. Ako si na Linuxu, možeš da koristiš "od", na Windowsu ti treba dodatak za HEX view.
 
Odgovor na temu

a1234567

Član broj: 46801
Poruke: 297
136.228.174.*



+3 Profil

icon Re: pomoc za ucenje pythona06.12.2019. u 16:41 - pre 52 meseci
1. Objasnio sam ti da sam bio siguran da je encding mog fajla utf-8.
S druge strane poruka interpretera je:

Traceback (most recent call last):
File "C:/FAJLOVI/Python_School/CSV/proba2.py", line 5, in <module>
content = infile.read().replace('\n', '')
File "C:\Users\ja_sa\AppData\Local\Programs\Python\Python37-32\lib\encodings\cp1252.py", line 23, in decode
return codecs.charmap_decode(input,self.errors,decoding_table)[0]
UnicodeDecodeError: 'charmap' codec can't decode byte 0x8d in position 36: character maps to <undefined>

Dakle iz ovog boldovanog vidim da python ne koristi utf-8, iako kažu da mu je to default, već cp1252. I to me je bunilo.
Onda pročitam ovo i vidim da u stvari windows ima problem sa utf-8
vidi ovde

2. Upravo sam to uradio što si predložio. Skinuo kvake i program radi. Izgleda da nisi moju poslednju poruku pročitao do kraja.

3. Ovo oko 100 jednostavnih programa. Išao po knjizi i nisam baš 100 ali sigurno 30-40 sam napisao, ali to su sve programi matematičkog tipa. Zabole me za fibonačijev niz ili da simuliram rulet. Meni treba rad sa textom, a to sam u knjizi slabo našao. Zato i pitam ovde.

4. Sve ovo je dobrovoljno, tako da nema potrebe da se nerviraš. Zanemari moja pitanja, ako su ti suviše banalna. Velik je forum, naći ćeš druga koja su na tvom nivou.

5. Da zaključim. Najlakše je popljuvati nekog. Najteže prepoznati svoj ego.

Svako dobro ti želim.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: pomoc za ucenje pythona06.12.2019. u 16:42 - pre 52 meseci
Pretpostavljam da znaš engleski. Bilo bi dobro da pročitaš sledeći članak: http://catb.org/~esr/faqs/smart-questions.html

Evo nekih delova:

Citat:
Before You Ask
Before asking a technical question by e-mail, or in a newsgroup, or on a website chat board, do the following:
1. Try to find an answer by searching the archives of the forum or mailing list you plan to post to.
2. Try to find an answer by searching the Web.
3. Try to find an answer by reading the manual.
4. Try to find an answer by reading a FAQ.
5. Try to find an answer by inspection or experimentation.
6. Try to find an answer by asking a skilled friend.
7. If you're a programmer, try to find an answer by reading the source code.


Citat:
Don't rush to claim that you have found a bug
When you are having problems with a piece of software, don't claim you have found a bug unless you are very, very sure of your ground. Hint: unless you can provide a source-code patch that fixes the problem, or a regression test against a previous version that demonstrates incorrect behavior, you are probably not sure enough. This applies to webpages and documentation, too; if you have found a documentation “bug”, you should supply replacement text and which pages it should go on.

Remember, there are many other users that are not experiencing your problem. Otherwise you would have learned about it while reading the documentation and searching the Web (you did do that before complaining, didn't you?). This means that very probably it is you who are doing something wrong, not the software.

The people who wrote the software work very hard to make it work as well as possible. If you claim you have found a bug, you'll be impugning their competence, which may offend some of them even if you are correct. It's especially undiplomatic to yell “bug” in the Subject line.

When asking your question, it is best to write as though you assume you are doing something wrong, even if you are privately pretty sure you have found an actual bug. If there really is a bug, you will hear about it in the answer. Play it so the maintainers will want to apologize to you if the bug is real, rather than so that you will owe them an apology if you have messed up.
 
Odgovor na temu

a1234567

Član broj: 46801
Poruke: 297
136.228.174.*



+3 Profil

icon Re: pomoc za ucenje pythona06.12.2019. u 16:49 - pre 52 meseci
Citat:
djoka_l:
Evo ti uputstvo kako da u Notepad++ instaliraš HEX editor
https://superuser.com/question...-the-notepad-hex-editor-plugin

SVAKO ko radi sa tekstom MORA da ima opciju u svom editoru da pogleda kako ZAISTA izgleda tekst. Ako si na Linuxu, možeš da koristiš "od", na Windowsu ti treba dodatak za HEX view.


Izgleda ni ti nečitaš moje poruke do kraja :)))

Upravo sam stavio screeshot notepada++ koji kaže da je encoding utf-8

Na win 10 sam i imam hex plugin instaliran za Notepad++. Python stane kod prvog našeg slova, a to je č (c48d). Ne zna šta da radi sa njim.

"codec can't decode byte 0x8d in position 36"
Ne razumem doduše zašto kaže 0x8d, a ne c48d, kako ja vidim u hex editoru da je č dva bajta.
 
Odgovor na temu

a1234567

Član broj: 46801
Poruke: 297
136.228.174.*



+3 Profil

icon Re: pomoc za ucenje pythona06.12.2019. u 17:00 - pre 52 meseci
[quote]djoka_l:
Pretpostavljam da znaš engleski. Bilo bi dobro da pročitaš sledeći članak: http://catb.org/~esr/faqs/smart-questions.html

Evo nekih delova:

Citat:
Before You Ask
Before asking a technical question by e-mail, or in a newsgroup, or on a website chat board, do the following:
1. Try to find an answer by searching the archives of the forum or mailing list you plan to post to.
2. Try to find an answer by searching the Web.
3. Try to find an answer by reading the manual.
4. Try to find an answer by reading a FAQ.
5. Try to find an answer by inspection or experimentation.
6. Try to find an answer by asking a skilled friend.
7. If you're a programmer, try to find an answer by reading the source code.


Znam engleski i prvo što uradim je da guglam. Uglavnom pogledam hitove koji upućuju na Stack Overflow.
Kad mi to ne pomaže, pređem na savet broj 6 :))

Ako je problem što pitam, kaži, neću više dosađivati.
Ali ne vidim da je ovde baš neka navala sa pitanjima, pa ste smoreni.
Ili ste sve razjurili ili nema ovakvih početnika kao ja. :)))

Već sam pisao o tome. Krenuo sam sa knjigom i posle sto strana shvatim da se bakćem sa nekim matematičkim problemima koji mi nikada neće trebati. Onda rešim da probam drugi metod. Zadam sebi zadatak, šta bih to voleo da radi taj moj novi program? To me ond amotiviše, jer sam stvarno zainteresovan. I pojavim se ovde, jer u svojoj okolini nemam koga da pitam. Mislim da sam na taj način, naravno zahvaljujući Panto tebi, više naučio iz tih nekoliko postova, nego iz onih 100 strana knjige.

 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: pomoc za ucenje pythona06.12.2019. u 17:06 - pre 52 meseci
Python zna, ali ti ne znaš.

Prvo, c48d JESTE UTF8 kod za malo slovo č
Drugo, Python ISPRAVNO prepoznaje to slovo kao \u010d (interno konvertuje u UTF16)
Treće, Python ti kaže da ne zna kako da \u010d konvertuje u CP1252.

Očigledno je da pokušavaš da UTF8 tekst PIŠEŠ kao CP1252.

Kada imaš grešku u programu OBAVEZNO postuj taj deo program koji greši.
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: pomoc za ucenje pythona07.12.2019. u 08:24 - pre 52 meseci
@a1234567

Da li imaš naveden encoding kada upisuješ u fajl ( open('fajl.txt', 'w', encoding='utf-8') ), na Windowsu moraš da navedeš i prilikom čitanja i pisanja pošto je podrazumevani cp1252. Na Linuxu ili Mac OS Xu nije potrbno zato što je podrazumevani UTF-8, pa je dovoljno samo open('fajl.txt') za čitanje ili open('fajl.txt', 'w') za upisivnje.
Code:
import locale

# Linux
locale.getpreferredencoding()
'UTF-8'

# Windows
locale.getpreferredencoding()
'cp1252'

Ukoliko ne znaš file encoding, možeš u open funkciji da nevedeš errors='ignore' (ignoriše greške) ili errors='replace' (zameniće č i ć sa ?).
Citat:
The errors parameter is the same as the parameter of the decode() method but supports a few more possible handlers. As well as 'strict', 'ignore', and 'replace' (which in this case inserts a question mark instead of the unencodable character), there is also 'xmlcharrefreplace' (inserts an XML character reference), backslashreplace (inserts a \uNNNN escape sequence) and namereplace (inserts a \N{...} escape sequence).
 
Odgovor na temu

a1234567

Član broj: 46801
Poruke: 297
136.228.174.*



+3 Profil

icon Re: pomoc za ucenje pythona07.12.2019. u 11:55 - pre 52 meseci
Panto, ovo je kod koji imam do sada:

Code:

import re
import csv

with open('engleski.txt', encoding='utf-8') as eng:
    for line in eng:
        with open('engleski_redovi.txt', 'a') as eng_red:
            for en in re.split(r"(?<=\.|\?|\!)\s", line):
                print(en)
                eng_red.write(f'{en}\n')              
eng_red.close()

with open('srpski.txt', encoding='utf-8') as srp:
    for line in srp:
        with open('srpski_redovi.txt', 'w+') as srp_red:
            for sr in re.split(r"(?<=\.|\?|\!)\s", line):
                print(sr)
                srp_red.write(f'{sr}\n')        
srp_red.close()


with open('englesko-srpski.csv', 'w') as csv_file:
    writer = csv.writer(csv_file)
    for en, ser in zip(engleski, srpski):
        writer.writerow([en] + [ser])
csv_file.close()


Dakle, kod otvaranja oba fajla piše utf-8, u tom sam encodingu i sačuvao text, ali windows to ne zarezuje.
Prijavi grešku

Traceback (most recent call last):
File "C:\FAJLOVI\Python_School\CSV\najnoviji.py", line 17, in <module>
srp_red.write(f'{sr}\n')
File "C:\Users\ja_sa\AppData\Local\Programs\Python\Python37-32\lib\encodings\cp1252.py", line 19, in encode
return codecs.charmap_encode(input,self.errors,encoding_table)[0]
UnicodeEncodeError: 'charmap' codec can't encode character '\u010d' in position 35: character maps to <undefined>

Na position 35 je prvo naše slovo u tekstu sa kukom, a to je č.

Dakle, kad pokrenem skript, na ekranu izlista ovo:


Naravno, ne odgovara mi da mi naša slova zameni sa ? :((

 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: pomoc za ucenje pythona07.12.2019. u 15:38 - pre 52 meseci
Citat:
Dakle, kod otvaranja oba fajla piše utf-8

Ne, piše u cp1252 a čita utf-8. Ni jedan open('w') nema definisan encoding, a na Windowsu je podrazumevano cp1252, tako da kada upisuje u fajl engleski_redovi.txt to prolazi, dok kad upisuje ( srp_red.write(f'{sr}\n'), linija 17 ) u srpski_redovi.txt tu izbacuje UnicodeEncodeError grešku. Na primer:
Code:
s = 'rečenica'
s.encode('cp1252')
UnicodeEncodeError: 'charmap' codec can't encode character '\u010d' in position 2: character maps to <undefined>

s.encode('utf-8')
b're\xc4\x8denica'

bs = s.encode('utf-8')

print(bs)
b're\xc4\x8denica'

type(bs)
bytes

bs.decode('utf-8')
'rečenica'

import encodings

encodings.aliases.aliases.values()
dict_values(['iso8859_15', 'johab', 'cp869', 'iso8859_8', 'cp1258', 'cp1140', 'mac_roman', 'gbk', 'utf_32', 'cp865', 'ptcp154',
'shift_jis', 'iso8859_9', 'euc_kr', 'latin_1', 'cp500', 'hz', 'cp1252', 'mac_roman', 'cp863', 'iso8859_8', 'ascii', 'iso8859_7', 'cp273',
'utf_8', 'cp1251', 'iso8859_10', 'bz2_codec', 'cp775', 'cp855', 'cp1125', 'iso8859_14', etc...])

encodings.aliases.aliases['utf8']
'utf_8'


Takođe ova liija: for en, ser in zip(engleski, srpski), gde su ti engleski i srpski u navedenom kodu?

Nema potrebe ni da toliko puta koristiš with, na primer:
Code (python):

import re
import csv

with open('engleski.txt', encoding='utf-8') as eng_fh, open('srpski.txt', encoding='utf-8') as srp_fh:
    for eng, srp in zip(eng_fh, srp_fh):
        engleski = re.split(r"(?<=\.|\?|\!)\s", eng.strip())
        srpski = re.split(r"(?<=\.|\?|\!)\s", srp.strip())
        with open('englesko-srpski.csv', 'a', encoding='utf-8') as csv_file:
            writer = csv.writer(csv_file)
            for en, sr in zip(engleski, srpski):
                writer.writerow([en] + [sr])

 
Odgovor na temu

a1234567

Član broj: 46801
Poruke: 297
136.228.174.*



+3 Profil

icon Re: pomoc za ucenje pythona08.12.2019. u 03:40 - pre 52 meseci
Panto, hvala još jednom na hintovima.
Sad sam ispeglao kod i RADI!!!
Izgleda da sam ipak nešto naučio.

Baš lep osećaj kad bacim pogled na tabelu :))



Jedina sitna začkoljica je da u svakoj ćeliji tabele na kraju teksta ima jedan LF viška. Jel mu to csv.writer ubacuje? Jer kad gledam prethodni fajl srpski_redovi.txt, tu je sve u redu. Dobro, to mogu lako da rešim u tabeli sa nađi/zameni, ali me zanima u čemu je stvar. Koliko sam guglao, kaže da bi newline='' trebalo da to reši, ali eto ne rešava. Ili nešto nisam dobro razumeo :)

Dakle, program Panta_konvertor ver. 1.0 spreman za distribuciju!

Sad ću morati da smišljam kako da ga apgrejdujem. Treba se održati na tržištu :)))
 
Odgovor na temu

a1234567

Član broj: 46801
Poruke: 297
136.228.174.*



+3 Profil

icon Re: pomoc za ucenje pythona08.12.2019. u 03:46 - pre 52 meseci
Evo i krajni kod:

Code:

# Panta_konvertor ver. 1.0 // © Aleksandar Pantić, Kragujevac, 2019.

import re
import csv

with open('engleski.txt', encoding='utf-8', newline='') as eng, \
     open('engleski_redovi.txt', 'a', encoding='utf-8', newline='') as eng_red:
    for line in eng:
        for en in re.split(r"(?<=\.|\?|\!)\s", line):
            print(en)
            eng_red.write(f'{en}\n')              


with open('srpski.txt', encoding='utf-8', newline='') as srp, \
     open('srpski_redovi.txt', 'a', encoding='utf-8', newline='') as srp_red:
    for line in srp:
        for sr in re.split(r"(?<=\.|\?|\!)\s", line):
            print(sr)
            srp_red.write(f'{sr}\n')

with open('englesko-srpski.csv', 'w+', encoding='utf-8', newline='') as csv_file, \
     open('engleski_redovi.txt', 'r+', encoding='utf-8', newline='') as eng_red, \
     open('srpski_redovi.txt', 'r+', encoding='utf-8', newline='') as srp_red:
            writer = csv.writer(csv_file)
            for en, ser in zip(eng_red, srp_red):
                writer.writerow([en] + [ser])
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: pomoc za ucenje pythona08.12.2019. u 05:07 - pre 52 meseci
Znas kako se to zove? Bloat ;)
 
Odgovor na temu

[es] :: Python :: pomoc za ucenje pythona

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 28297 | Odgovora: 64 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.