Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet - 2. deo

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1216147 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo21.06.2021. u 19:46 - pre 34 meseci
Citat:
GMN:
Kotlovska pumpa ima dobru ulogu da citav kotao drzi topao .Stvara kapitazu tako da kad se hladna voda povrati iz radijatora nekako se bezbolno razblazi a proces traje .Kod mog sestrica radila firma sa malom temperaturom polaza 55 c I tvrdi da to stedi a treba dva dana da se sistem izbalansira. Nesmije ugasit nocu jer ne moze da podigne tako brzo.Strucnjaci stavili da sva toplota ide direktno u sistem sa termickim glavama . Ima garanciju samo nema komoditet.


Kod grijanja koji si opisao kotao treba imati mogućnosti da isporuči samo toliko toplinske energije, koliko zahtjeva potrošač, nema akumulacije unutar kotla, nema hladne vode iz povrata kruga grijanja, ta voda iz povrata se vraća u krug, ne u kotao. Razlika temperature polazni vod / povratni vod kruga grijanja, 7°C. Nema namještanja protoka, otvoreni ventili na povratu, nisu ni potrebni, kontrola vode koja ulazi u krug i koja se vraća iz kruga grijanja. Termostatske glave služe samo u svrhu regulacija temperature prostora za pojedini radijator koji se ne spaja na klasičan način, sve na jednu ulaznu i jednu izlaznu cijev, spaja se posebno svaki radijator svojim cijevima kao podno grijanje. Takav način koji si opisao se ne isključuje nikada dok traje sezona grijanja, i sam koristim takav način, za mene razlika postoji i u potrošnji i u udobnosti 24 sata dnevno.
Sva grijanja u budućnosti će biti slična, što niža temperatura vode i što viša površina tijela koje može nadoknaditi izgubljenu toplinsku energiju hlađenjem.
 
Odgovor na temu

Boki48
JP,,Pošta Srbije", Beograd

Član broj: 346349
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo21.06.2021. u 21:43 - pre 34 meseci
Do sada, gorionik je radio sa tri jačine na maksimalnoj snazi od 13 kw. Ima samo tri snage i četvrta koja je mode gašenja koji može trajati i do 180 minuta. Taj mode gašenja sam pogrešno postavio na 5 minuta pa je gorionik često palio i gasio što se osetilo i na računima za struju. Sistem koji nije imao mešni ventil pa je kotao stalno radio na temperaturi koja je potrebna kući oko 42 do 45 stepeni.U pravu ste moguće je da ga neću moći namestiti tako da se ne gasi često ali šta je tu je. Razmišljao sam da kasnije povežem sistem na bojler od 300 litara da mogu iskoristiti višak toplote a i da bi sama akumulacija u bojler bila veća kako bi se noćna struja više koristila.
 
Odgovor na temu

Boki48
JP,,Pošta Srbije", Beograd

Član broj: 346349
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo22.06.2021. u 09:41 - pre 34 meseci
Baj pas moram odraditi za obe pumpe?
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo22.06.2021. u 11:00 - pre 34 meseci
Kad imaš mogućnost koristiti više vrsta goriva onda je i grijanje noći jeftinijom električnom energijom dobar izbor.
Kada u kotlu neko gorivo grije vodu uključi se crpka 1 preko senzora S1, kada se na senzoru S2 postigne zadana temperatura uključi se crpka S2. Za tu kombinaciju idealno je da kotao isporučuje vodu temperaturu od 45-55°C. Probati s najmanjom snagom ili odabrati veću.
Kada ne radi plamenik, isključi se S1 i tek tada može biti uključen S3 kada na istom nema temperature određene postavkama. Kada se uključi S3 uključi se elektro kotao koji će proizvoditi istu temperaturu vode kao i kotao na pelet, tu se može odabirom broja grijača postići optimalna snaga da se kotao ne isključi i da proizvodi toliko koliko treba za grijanje.
Za kombinacije koje sam predložio bypass nema svrhe.
Crpka 3 nije potrebna ako kotao ima ugrađenu crpku.

Shema spajanja 2 proizvodnje.
https://i.postimg.cc/BvQCYQ78/CG2C2K.jpg
 
Odgovor na temu

GMN

Član broj: 345743
Poruke: 88
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo22.06.2021. u 11:53 - pre 34 meseci
Kod grijanja koji si opisao kotao treba imati mogućnosti da isporuči samo toliko toplinske energije, koliko zahtjeva potrošač, nema akumulacije unutar kotla, nema hladne vode iz povrata kruga grijanja, ta voda iz povrata se vraća u krug, ne u kotao. Razlika temperature polazni vod / povratni vod kruga grijanja, 7°C. Nema namještanja protoka, otvoreni ventili na povratu, nisu ni potrebni, kontrola vode koja ulazi u krug i koja se vraća iz kruga grijanja. Termostatske glave služe samo u svrhu regulacija temperature prostora za pojedini radijator koji se ne spaja na klasičan način, sve na jednu ulaznu i jednu izlaznu cijev, spaja se posebno svaki radijator svojim cijevima kao podno grijanje. Takav način koji si opisao se ne isključuje nikada dok traje sezona grijanja, i sam koristim takav način, za mene razlika postoji i u potrošnji i u udobnosti 24 sata dnevno.
Sva grijanja u budućnosti će biti slična, što niža temperatura vode i što viša površina tijela koje može nadoknaditi izgubljenu toplinsku energiju hlađenjem. [/quote]

Zamolio bi da nacrtas ili okacis semu spajanje. Istina je to da na 55 manje izlazi u dimnjacu ali ono sto se meni nesvidja to vreme balansiranja sistema .Nemozes ujednacit tako brzo .Ja nekako i prezalim 100 c sto ode na dimnjak .Ali da cekam dva dana da progrije .E to nemogu. Dalje meni noc ide na smanjeno .U stvari na manje od 20 se pali i to odrzava .Ja sam za regulisanje polaza u startu i tri kruga . Da takav sistem spara mozda teoretski ali u stvarnosti se pokazalo da je nekad bespotrebno da greje nocu a on ko mutav greje .Ja sam pratio potrosnu i pokazalo se da je ekonomicnije da se greje u tri kruga i regulise polaz nego svaki dan i noc isto pa regulises termickim a jos bimetal .To laze ko politicar.
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo22.06.2021. u 12:57 - pre 34 meseci
Topla voda je proizvodnja ili akumulacijski spremnik. Ako je akumulacijski spremnik, proizvodnja je uključena samo dok se ne postigne zadana temperatura vode u spremniku.
Ako je direktna proizvodnja, isporučena toplinska energija treba biti jednaka potraživanju kruga grijanja. Kada se uključi proizvodnja, sve proizvedena topla voda se isporuči krugu grijanja. Voda kruga se miješa i podiže se temperatura vodi samo dok je uključena crpka 1. Crpka 1 se isključi kada se zadovolje uvjeti na T1 i T2. T1 kontrolira temperaturu vode koja ulazi u krug, T2 vode koja izlazi iz kruga. Poželjna razlika treba biti oko 7°C.
Crpke krugova poželjno da su promjenjive brzine i protoka.
Grijati noći ili danju nema razlike što se tiče gubitaka prostora hlađenjem, noć je u pravilu hladnija i tako su i gubitci veći, koliko se izgubi toplinske energije hlađenjem za vrijeme od nekoliko sati kada se ne grije ili se grije smanjenom temperaturom vode, toliko se ujutro treba nadoknaditi. Što su manji gubitci, to je i manja potreba za proizvodnjom.
Smanjena potreba za proizvodnjom rezultira manjim kotlovima i manjom količinom vode u kotlu, što je manji kotao manji su i gubitci prijenosom s goriva koje izgara na vodu u kotlu.
Shema spajanja https://i.postimg.cc/W4K5VC5n/NTGDT.jpg

 
Odgovor na temu

GMN

Član broj: 345743
Poruke: 88
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo22.06.2021. u 14:46 - pre 34 meseci
Takav sistem mora imati konstantan dovod energije .Ako prekine iz nekog razloga nikad ujednacit.
 
Odgovor na temu

Boki48
JP,,Pošta Srbije", Beograd

Član broj: 346349
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo23.06.2021. u 09:21 - pre 34 meseci
Ovo bi bila neka konačna šema za sad, sa namerom da uzmem motor i kontrolnu jedinicu do početka zime, do tada bi ručno pomerao četvorokraki na ,,odprilike".
Nisam uspeo skinuti neki program pa sam nacrtao šemu. Inače sistem je otvoren sa prelivom na vrhu,bez direktne veze sa kotlom.Polaz i povrat ka kući/ od kuće je 1col
Na celom sistemu ima 10 radijatora,nešto tučanih nešto aluminijumskih i 1 sušač u kupatilu. Znači sisstem bi za sada uradio bet ikakvih dodataka -AT ili bojlera,električnog kotla. Potrebno mi jeda imam mogućnost da skinem gorionik i grejem se na briket.drva ugalj. Razlog je strah da,zbog dosadašnjeg iskustva neću moći da posrignem dovoljnu temperaturu potrebnu za kuću u toku decembra i januara meseca. Zato sam predvideo baj pas za obe pumpe.Krug kotlovski ću uraditi sa 5/4 i pumpom 32/6.Obe pumpe će biti maksimalne snage 84w.Ono što sam pročitao iz odgovora da krugovi moraju biti različitog promera i brzine rada pumpe mi naaže da pumpa na kotlu radi na 2 brzini a pumpa grejanja na 1. Ako neko ima vremena neka pogleda šemu i neka mi kaže da li bi ovako bilo ok ili trebam još nešto doraditi.
Hvala unapred.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo23.06.2021. u 11:45 - pre 34 meseci
Otvoren sustav je prošlost, stalno prisutan kisik štetno djeluje na cjevovod, radijatore, kotao , crpke i sve ostalo što pripada grijanju.
Polazni vod prema krugu grijanja može biti 1 col neki kratak komad, nakon toga reducirati cijevi na 22 mm i dalje koristiti te cijevi nekih 30% ukupne dužine do zadnjeg radijatora, slijedećih 30% reducirati cijev na 18 mm, i na kraju reducirati cijev na 15 mm. Kod povratnog voda iz radijatora, koristiti promjer cijevi za pojedine dužine isto kao ulaz tople vode.
Na taj način će crpka i manje snage moći jednako grijati posljednji kao i prvi radijator. Svakako treba prigušiti protoke svih radijatora na minimum, broj krugova ventila za balansiranje ( potpuno otvoren do potpuno zatvoren ) podijeliti s brojem radijatora. Za dobiveni rezultat zatvoren ventil za balansiranje otvoriti. Kod najviše udaljenih radijatora može se otvoriti ventil malo više. Temperaturu vode u radijatorima je bilo teško postići kada se ukupna količina vode iz povrata vraćala u kotao. Sad kad bude 4-putni ventil to više neće biti tako.
Crpka kotla može raditi na 1, 2 ili 3 brzini, to ovisi o vrsti goriva, manje vlage veća brzina. Brzina crpke kruga grijanja, ovisi o promjeru cijevi i protoku. Ako se može održavati protok od 500-700 litara / sat, brzina može biti i najmanja moguća. Na radijatore bi bilo dobro postaviti termo glave koje će dodatno regulirati protok i potrošnju tople vode.
Mjesto koji si označio kao nalegajući nije dobro za uključivanje crpke kotla, treba biti na toploj cijevi iz kotla prije 4-putnog ventila, bliže kotlu, gdje je oznaka za sigurnosni ventil.
 
Odgovor na temu

GMN

Član broj: 345743
Poruke: 88
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo23.06.2021. u 12:00 - pre 34 meseci
Ja bi to zatvorio stavio exspazionu i tacka. Mesni moze se rucno podesit da daje dvije tem recimo za zimu 50 za prelaz 45 .Ostalo sobnim ispeglas. Bez mesnog to ne moze da radi .Jednostavno stekne se utisak da kotao nema snage. A nekako je lakse kad ili ima vecu kapitazu ili kad samo malu koiicinu vode saljeu sistem .Sa nekim starim sistemima da se greje otvoreno .To neide. Nalegajuci nebi koristio samo digitalni .Napravio sistem da radi bez stalnih paljenja gasenja.

Fali exspaziona posuda sto i nije neka investicija i problem resen .A i bez pumpe to ne moze radit kako treba i kako moze dobro da radi.

[Ovu poruku je menjao GMN dana 24.06.2021. u 09:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Boki48
JP,,Pošta Srbije", Beograd

Član broj: 346349
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo23.06.2021. u 14:58 - pre 34 meseci
Hvala na savetima ispraviću.
Sistem cevi i jeste odprilike tako odrađen, rađen je 1986 godine ali su kasnije dodavanje prostorije i tako je i grejanje nastavljeno. Početno je bio zamišljen kao otopljen jerje i kotao bio ispod najniže radijatora. Praktično je radio bez pumpe. Pre dve godine sam ja novi kotao podigao nekih 20 cm. Radio je i sa jednom pumpom dobro. Na 4 radijatora imam termo glave. Ideja mi i jeste da posle prerade sa četvorokrakim dobijem ono što nisam mogao dve zime, dovoljnu temp, oko 55 stepeni za naj hladnije dane. A valjda će se smanjiti i potrošnja koja bi bila oko 5600 kg da sam grejao stalno na pelet, za 130 kvadrata.
 
Odgovor na temu

Boki48
JP,,Pošta Srbije", Beograd

Član broj: 346349
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo24.06.2021. u 08:05 - pre 34 meseci
Ako neko zna pravu razliku izmeđ otvorenog i zatvorenog jednocevnog sistema koja se ne odnosi samo na oštećenje elemenata grejnog sistema neka mi objasni da li ću,ukoliko zatvorim sistem(ubacim ekspanzonu bocu i zatvorim cevi na vrhu koje idu prema prelivnom sudu) dobiti i brži protok zbog povećanja pritiska (sad je 0.7 bara).Ista pumpa na različitom sistemu,o kojem vremenu se radi otprilike.Ne bi voleo sad kad već radim i kasnije kupim motor i automatiku da ne budem zadovoljan.Nije neka cena posude.I kako bi mogao sad izračunati koja mi posuda treba jer i ne znam koliko vode imam u sistemu.
Hvala
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo24.06.2021. u 09:36 - pre 34 meseci
Pošto je grijanje s jednom cijevi, postoje 2 mogućnosti spajanja, napravi i priloži nacrt kako je izvedeno sadašnje spajanje.
 
Odgovor na temu

GMN

Član broj: 345743
Poruke: 88
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo24.06.2021. u 10:10 - pre 34 meseci
Citat:
Boki48:
Ako neko zna pravu razliku izmeđ otvorenog i zatvorenog jednocevnog sistema koja se ne odnosi samo na oštećenje elemenata grejnog sistema neka mi objasni da li ću,ukoliko zatvorim sistem(ubacim ekspanzonu bocu i zatvorim cevi na vrhu koje idu prema prelivnom sudu) dobiti i brži protok zbog povećanja pritiska (sad je 0.7 bara).Ista pumpa na različitom sistemu,o kojem vremenu se radi otprilike.Ne bi voleo sad kad već radim i kasnije kupim motor i automatiku da ne budem zadovoljan.Nije neka cena posude.I kako bi mogao sad izračunati koja mi posuda treba jer i ne znam koliko vode imam u sistemu.
Hvala

Ima tabela kolika ti exspaziona boca treba pa pogledas kod proizvodjaca a ima i na ovom forumu. Da li ce se dobiti brzi protok zbog povecanog pritiska .Protok zavisi od brzine i snage pumpe .

Volio bi da napises sta prepostavljas da treba da se osteti ako zatvoris sistem .
Ja bi umrtvio prelivnu cijev odma na kotlu a ne na zadnjoj tacci.
 
Odgovor na temu

Boki48
JP,,Pošta Srbije", Beograd

Član broj: 346349
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo24.06.2021. u 10:30 - pre 34 meseci
Pokušao da nacrtam najbolje što mogu ako Vam nešto nije jasno pitajte.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo24.06.2021. u 11:28 - pre 34 meseci
Prva moguća kombinacija je ulaz tople vode u prvi radijator, izlaz i tog radijatora kao ulaz u drugi radijator i tako do kraja. S zadnjeg radijatora povrat ili izlaz u povrat kotla ili 4-putni ventil.
Druga kombinacija je ulaz tople vode u prvi radijator, izlaz i tog radijatora na istu cijev. Drugi i svi ostali radijatori se spajaju na isti način. Kraj cijevi u povrat kotla ili 4-putni ventil.
Iz nacrta nije jasno da li je to sve jedna cijev, kao što je prikazano lijevo gore više kotla, radijatori prizemlje ili dvije cijevi koje su prikazane gore desno, radijatori sprat. Za radijatore prizemlja prikazano više kotla lijevo, ne mogu se koristiti termo glave, veličina radijatora i temperatura vode trebaju zadovoljiti temperaturu prostora.
Za neku minimalnu kontrolu, potrebno je ugraditi 2 cijevi na sve radijatore.
 
Odgovor na temu

Boki48
JP,,Pošta Srbije", Beograd

Član broj: 346349
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo24.06.2021. u 12:05 - pre 34 meseci
Cev polaza kotla je jedna pa se račva ka praktično svim radijatorima osim ova dva na spratu koja su povezana preko tog prvog do kotla koji je kotlu najbliži na crtežu sa desne strane.Loše sam nacrtao tu vezu,cev sa glavnog polaznog voda se pre povezivaja sa najbližim radijatorom račva ka spratu i ka radijatoru.A povrat se isto račva ka spratu i ide ka kotlu.
Evo ispravke.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo24.06.2021. u 12:55 - pre 34 meseci
Sve što je označeno plavom bojom, povrat iz radijatora je povezano na donju zonu kotla.
Tako kako je prikazano je povezivanje s 2 cijevi, to je u redu. Pitao si povezivanje s jednom cijevi.
Samo su prva 2 radijatora lijevo više kotla s jednom cijevi.
Tako kako je prikazano nije ispravno, topla voda mora ulaziti u radijator, povrat iz radijatora na istu cijev dalje, na kraju cijevi povrat u kotao donja zona.
Moguće da se ne razumijemo, možeš opisati detalje od kotla , topla voda do posljednjeg radijatora i cijev koja se vraća u kotao, donja zona.

 
Odgovor na temu

Boki48
JP,,Pošta Srbije", Beograd

Član broj: 346349
Poruke: 19
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo24.06.2021. u 13:21 - pre 34 meseci
>
 
Odgovor na temu

Boki48
JP,,Pošta Srbije", Beograd

Član broj: 346349
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo24.06.2021. u 13:33 - pre 34 meseci


Izvini ja sam potpuni laik, prvi put sam pratio cevi kako bi Vam nacrtao šemu.Videvši te prve radijatore u prostorijama koje su u stvari kasnije dograđene pa dodate samo na polaz i povrat mislio sam da je jednocevni sitem u celoj kući,ali je isti majstor radio.Ja u stvari uopšte ne znam koji je poslednji radijator u nizu, verovatno taj na spratu pored prelivnog suda.Prelivni sud nije izolovan,ne znam da li voda ovako kako je kod mene dolazi do njega pa pothlađuje sistem.
Kotao je Solid therm liveni od 24 kw,vodi se kao tropromajni.
Regulacione ventile smo zamenili na 4 radijatora na skici krajnje desno u prizemlju jer je to deo kuće kojem je potrebno manje toplote.Sad u stvari razumem da se taj višak nije vraćao u radijatore u koje sam ja hteo -te koj su na jednocevnom sistemu već na ove ostale i u kotao.Namera mi je da taj prvi radijator na jednocevnom sistemu najbolje greje.Majka se smrzava.Prostorija je 18 kvadrata u njoj aluminijumski lipovica od 20 rebara.
Ako možeš da mi pošalješ neku skicu kako bi bilo najbolje da se te cevi preprave molim te pošalji mi.I ako bi trebao skinuti te ventile kako bi protok bio kako treba kaži.Ja sam zvao dvojicu majstora koji samo pitaju jel to radilo 30 odina ja kažem jeste onda ti kažu ne diraj i gotovo.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1216147 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.