Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zena umrla zbog transfuzije krvi zarazene hivom

elitemadzone.org :: MadZone :: Zena umrla zbog transfuzije krvi zarazene hivom

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 7205 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Zena umrla zbog transfuzije krvi zarazene hivom11.12.2017. u 21:52 - pre 76 meseci
http://www.blic.rs/vesti/drust...uzije-krvi-u-vojvodini/zz65w4m

Eto, tek da znate da vas zivot i zdravlje jednog dana moze zavisiti od iskrenost ili pamcenja osobe koja dobrovoljno daje krv. Plus naravno da taj dobrovoljni davalac moze biti odnedavno inficiran, a da bas nista rizicno nije uradio, vec je u braku ili ozbiljnoj vezi za koju i ne pomislja da nije monogamna. Nego, zna li neko, da li se krv mesa prilikom izdvajanja krvne plazme pre davanja primaocu, ili se svaka doza obradjuje individualno? Ja mislim da se spaja, jer ne uzima se od svakog ista kolicina, sto bi se svakako radilo ako je potrebno od svakog uzeti ceo broj doza krvi. Takodje, dobro bi bilo znati koje je jos neizlecive (virusne) bolesti moguce dobiti transfuzijom? Ja sam dvaput do sad trebao da primim krv nakon hirurske intervencije. Prvi put sam trebao da primim 3 doze nakon operacije koja je mnogo dugo trajala, ali vec na pola prve doze dobio sam jaku alergijsku reakciju, sav sam bio u nekim plikovima kao da me izujedalo jato komaraca. Dok je alergolog dosao sve se vratilo u normalu, ja sam zamolio da mi vise ne daju krv i to se tako zavrsilo, niko mi nikada nije rekao dijagnozu. Drugi put sam ih preduhitrio, pre same intervencije potpisao da ne zelim da mi daju krv i sve super proslo. Bio sam i dobrovoljni davalac par puta, ali sam i dalje prilicno rezervisan prema toj ideji - podrzavam ako je za spas zivota, ali ne i ako je radi ubrzavanja oporavka - neka coveka nek se oporavlja prirodno, sto je bitno da bude dan ili dva brze!
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8065



+1748 Profil

icon Re: Zena umrla zbog transfuzije krvi zarazene hivom12.12.2017. u 00:40 - pre 76 meseci
Ovo se desava bas retko , zato sto se svaki davalac testira . Sve moze da zakaze , pa i davalac i test i onaj koji testira. Ovde je nakako najcudnije u celoj prici , da je zena preminula u roku od godinu dana ?! Navodno lecena , verovatno zastarelim lekovima, na zapadu sve je duzi zivot obolelih , samo kod nas eto moze i 1. godina .

Inace mnogo ludja situacija koja se desava po nasim bolnicama od ove je da se pacjentu da pogresna krvna grupa , sto dovodi do mnogo brze smrti .

To se desilo u Nisu valjda prosle godine i relativno se cesto desava u Srbistanu , mnogo cesce nego ovo sa HIV-om .
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 714
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Zena umrla zbog transfuzije krvi zarazene hivom12.12.2017. u 01:00 - pre 76 meseci
Ček bre to je jako čudno što je žena preminula u roku od godinu. Mislim da se u datoj situaciji pretpostavlja da se žena zarazila putem te transvuzije što nemora da bude istina. Da li je podvrdjeno da je dobila zaraženu krv ili se nagadja da je to jedini načni putem koga je mogala da se zarazi?

Treba uzeti u obzir da je period inkubacije HIV-a obično duži od 5 g .
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p3-92.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Zena umrla zbog transfuzije krvi zarazene hivom12.12.2017. u 01:22 - pre 76 meseci
"On nije želeo da otkrije ime zdravstvene institucije u kojoj je ona inficirana zato što su, kako je rekao, te informacije poverljive u odnosu lekar – pacijent."

Blic.... prva stvar mora se videti jel uopste krv koja je data isla na test na AIDS ili nije... i uopste kada i kako je inficirana. Ovo ovde u blicu je rekla kazala, a blic i nije novina od informacija...
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Zena umrla zbog transfuzije krvi zarazene hivom12.12.2017. u 07:05 - pre 76 meseci
Pročitajte ponovo članak. Žena je umrla zbog težine OSNOVNE BOLESTI. One bolesti zbog koje je primila transfuziju. Nije umrla od AIDS-a, mada je velika brljotina što je uopšte primila zaraženu krv.
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Zena umrla zbog transfuzije krvi zarazene hivom12.12.2017. u 08:30 - pre 76 meseci
Kod ove problematike mi jedna stvar nikako nije jasna. Cemu, dovraga, sluzi upitnik prilikom davanja krvi?? Pa jel se sva krv proverava ili samo ona gde neko napise da je iz rizicnih grupa? I jel neko stvarno misli da ce ljudi davati licne podatke i onda potpisati da su varali supruznika, bili sa prostitutkom i sl?! Pa cak i kad bi neko bio iskren, otkud ideja da je neko siguran da nije zarazen? Npr. ako moja zena ode da krv i iskreno popuni upitnik, kako ona moze da zna da li sam ja pre mesec dana pamprcio neku prostituku i smrkao kokain sa njenog dupeta?

Pokusavam da pohvatam kako je ovo neka uobicajena medicinska procedura, ali meni vise lici na obicno birokrtasko izdrkavanje.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
77.243.25.*



+2282 Profil

icon Re: Zena umrla zbog transfuzije krvi zarazene hivom12.12.2017. u 08:32 - pre 76 meseci
Lepo sve pise kad se pazljivo procita - nije moguce testirati krv na AIDS ako je od infekcije proslo manje od odredjenog vremenskog perioda, za koji ne pise da li se meri u danima, mesecima i godinama. Zato kad dodjes da dobrovoljno das krv oni te pitaju da li si u poslednjih 6 meseci imao seksualnih kontakata bez zastite sa osobom osim one sa kojom si u braku/dugogodisnjoj vezi i da li si se drogirao u venu, jer nikako drugacije osim tvoje iskrenosti ne mogu znati da si pun HIV virusa. Svi mi iz iskustva znamo da se ljudima ne moze verovati - neki hoce da slazu, a neki da zaborave. A ako ti je davalac jedan od ta dva, onda je medicina bespomocna - ne moze otkriti da je krv inficirana i dobijas HIV (interesantno bi bilo znati i sta se sve drugo moze na taj nacin dobiti). Hiv testovi funkcionisu samo u slucaju onih koji su inficirani veoma dugo, ne i u slucaju novoinficiranih.

Sreca u nesreci, ako moze tako ironicno da se kaze, je da je zena vec bila bolesna od neceg drugog, pa nije docekala da umre od HIV-a, niti da se godinama zlopati sa tom bolescu. Super je i ako za to vreme nije prenela HIV drugima. Medjutim, to je cista slucajnost, ona je random izabrani pacijent od svih nas koji smo ikada bili u bolnici, mogao sam to biti ja koji nisam bolovao ni od kakve druge teze bolesti i koji nisam planirao da umrem za godinu dana i koji nisam planirao da koristim zastitu prilikom seksualnih odnosa sa svojom zenom.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Zena umrla zbog transfuzije krvi zarazene hivom12.12.2017. u 09:20 - pre 76 meseci
ja prosto ne mogu da verujem da ne moze da se istestira, i da se ide na poverenje.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
77.243.25.*



+2282 Profil

icon Re: Zena umrla zbog transfuzije krvi zarazene hivom12.12.2017. u 09:27 - pre 76 meseci
Svima nama je tesko da poverujemo jer smo kao laici skloni da precenjujemo medicinu i zamisljamo je kao gotovo svemogucu, ali ako pitas doktore:
"To je period od trenutka inficiranja osobe (u konkretnom slučaju dobrovoljnog davaoca krvi) do momenta mogućnosti utvrđivanja te infekcije. Naime, ne postoji ni kod nas ni u svetu takav test koji će u ovom periodu laboratorijski otkriti infekciju – objašnjava dr Petrović za "Blic"."
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Zena umrla zbog transfuzije krvi zarazene hivom12.12.2017. u 09:30 - pre 76 meseci
OK, da znam, ako nekad meni zatreba ili nekom mom bliskom, da odbijemo transfuziju, osim u slucaju da stvarno drugacije ne moze.
Eto, ti si izgleda bio upuceniji pa si to uradio, ja bih tu imao prilicno poverenje jer sam mislio da se krv detaljno analizira i da ne moze do toga doci...
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Zena umrla zbog transfuzije krvi zarazene hivom12.12.2017. u 09:43 - pre 76 meseci
Mislim da su šanse da umreš (ili dobiješ neko trajno oštećenje) zbog gubitka krvi i dalje mnogo veće od šansi da se zaraziš HIV-om.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Zena umrla zbog transfuzije krvi zarazene hivom12.12.2017. u 09:56 - pre 76 meseci
Drugari to je samo HIV, ima gomila drugih bolestina kojima si isto izlozen u slucaju transfuzije. I naravno - reci lekara specijaliste - danas se ne zna dovoljno o krvi, tako da ako je moguce da za 25g dobijemo novu listu bolesti i drugih problema koji se prenose preko krvi.

Naravno kad je transfuzija zaista potrebna - onda treba i da se uradi, ali cesto se desava da se transfuzija uradi bez preke potrebe...
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Zena umrla zbog transfuzije krvi zarazene hivom12.12.2017. u 10:44 - pre 76 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:Lepo sve pise kad se pazljivo procita - nije moguce testirati krv na AIDS ako je od infekcije proslo manje od odredjenog vremenskog perioda, za koji ne pise da li se meri u danima, mesecima i godinama.


Pise u originalnom clanku - http://www.021.rs/story/Novi-S...om-posle-transfuzije-krvi.html
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Zena umrla zbog transfuzije krvi zarazene hivom12.12.2017. u 10:56 - pre 76 meseci
Hvala na linku, Shadowed. /izmena, nisam dobor video prvu poruku/

Posto sam procitao, ponovicu pitanje. Ako se krv seroloski testira (sta god to znacilo), cemu onda popunjavanje upitnika? Ja shvatam to da ako neko daje krv, da nece lagati o svojoj aktivnosti (da, da, stavice maticni broj i potpis na izjavu da posecuje prostitutke), ali sta je u situaciji kad osoba ne zna? Kako ja mogu da znam sta je radila osoba sa kojom imam odnos??

Dakle, ili se sva krv testira ili ne, sto bi bilo kome verovali na rec?? Ovako proizilazi da ce se testirati samo ona krv gde je davalac priznao da je iz rizicnih grupa.

Inace, na nekom portalu videh da postoji i precizniji testovi za HIV, nisam shvatio zasto se ne koriste (mozda su skupi).
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zena umrla zbog transfuzije krvi zarazene hivom12.12.2017. u 11:11 - pre 76 meseci
Koliko sam upućen, izjava služi da bi odmah eliminisali davaoce koji su rizični. A ako neko ne navede da je rizičan, njegovu krv iz prsta testiraju pre uzimanja krvi (to traje nepunih pola minuta, bilo bi dobro da se uključi neko ko zna detalje), a trebalo bi i nakon uzimanja krvi.

E sad, ja sam (bio) dugogodišnji davalac krvi, i nikad mi nisu rekli da imam dijabetes, to sam saznao nakon analize krvi rađene u bolnici nakon rutinske hirurške vaskularne intervencije. Kada sam se raspitao u Zavodu za transfuziju, rečeno mi je da ne mogu više da dajem krv, jer bih tako štetio i sebi i primaocu. Zanimljivo je da su me tokom tog razgovora očas odiebali, valjda im više nisam bio vredan posvećenog vremena. Ali ostaje činjenica da nisu radili analize na dijabetes (ili jesu ali me nisu obavestili niti je to uneto u bazu davalaca gde je moje ime, broj telefona, adresa, težina, visina...), a dijabetes iako nije neposredna smetnja davanju krvi jeste posredno bolest koja komplikuje i moje davanje i primanje od strane nekog kome je krv potrebna.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
77.243.25.*



+2282 Profil

icon Re: Zena umrla zbog transfuzije krvi zarazene hivom12.12.2017. u 13:41 - pre 76 meseci
Tako je, kao sto pise u linku koji je postavio Shadowed, infekciju nije moguce otkriti ukoliko je nastupila tokom poslednjih 6 meseci. Zato je jedina moguca medjunarodno prihvacena procedura da se davaoci pitaju da li sebe smatraju rizicnim u smislu infekcije tokom 6 meseci, pa ako precute ili ne znaju, onda infekcija ima prolaz do pacijenta uprkos testiranju. A ako kazu da su se rizicno ponasali, onda im ovi koji uzimaju krv kazu da nije bezbedno da se krv uzima od njih i vrate ih kuci. Evo, konkretno, nas sagovornik IUOP_1, zena mu dobila 2 slobodna dana zbog neke zamene, pa poslala njega da i on dobije dva na ime dobrovoljnog davanja krvi kako bi skoknuli do Beca na prednovogodisnju rasprodaju. I sad, on ode, oni ga pitaju jesi li pamprcio prostitutku tokom 6 meseci i on ima izbor izmedju 2 mogucnosti:
- da prizna da jeste i ode kuci bez slobodnih dana, nakon cega ce zena verovatno ukapirati sto nisu hteli da mu uzmu krv i zatraziti razvod
- da precuti i bude u fazonu "ta mala je izgledala bas zdravo, primetio bih ja da ona ima HIV"

I onda tako, neko od nas slucajno izabranih, posece se malo brusilicom dok nesto majstorise, dodje do ambulante a doktor brze-bolje "daj da mu roknem jednu dozu krvi, nista nece da mu steti, a moze da mu koristi, bez krvi bi se oporavljao 3 dana, a ovako ce za dva biti kao novi", zapadne mu IUOP-ova krv i eto HIV-a a da cak nije ni u seksu uzivao pa da kaze "vredelo je".
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Zena umrla zbog transfuzije krvi zarazene hivom12.12.2017. u 14:03 - pre 76 meseci
Ja nesto ne vidim potrebu za tolikim ironisanjem. Ok, ako i prihvatimo tu pretpostavku da ce svi ljudi uvek odgovarati iskreno, ostaje jos veci problem koji se tice toga koliko neko zna o tome da li je rizican. Npr. neko moze iskreno da odgovori da nije imao rizicno seksualno ponasanje, ali to ne iskljucuje takvo ponasanje njegovog stalnog partnera. I sta cemo onda? Nece se temeljno proveravati njegova krv, dovoljno je jedno majke mi za njegovo ponasanje i jedno nadam se za ponasanje partnera?

Ovo sto si rekao iznad o precenjivanju i svemogucnosti medicine, to stoji. Ja nisam upucen u stvar i ne znam kako te provere izgledaju ni ovde ni u razvijenim zemljama. Ako je ovo svuda slicno/isto, ok. Onda samo izrazavam razocarenje. I seticu se ove stvari, ako meni ili clanovima moje porodice bude zatrebala krv.
 
Odgovor na temu

botr
Srbija

Član broj: 229796
Poruke: 2008
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+371 Profil

icon Re: Zena umrla zbog transfuzije krvi zarazene hivom12.12.2017. u 14:16 - pre 76 meseci
Sigurno nije umrla od HIVa, ali je transfuzijom zarazena HIVom. Cak se i bez lecenja sa HIVom pozivi par godina.

Sto se tice transfuzije, ako imate zakazanu operaciju, a postoji mogucnost da ce vam trebati transfuzija, imate mogucnost da u odredjenom vremenskom periodu pre operacije date svoju krv, koju cete dobiti nakon ili u toku operacije.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Zena umrla zbog transfuzije krvi zarazene hivom12.12.2017. u 14:28 - pre 76 meseci
Citat:
Ovakve situacije su veoma retke, a zbog kontrola, kako objašnjavaju u novosadskom Institutu za javno zdravlje Vojvodine, nije u pitanju propust zaposlenih, nego takozvani "period prozora". U pitanju je period koji traje od šeste nedelje do šestog meseca, a u proseku oko dva meseca, od trenutka infekcije, u kom je nemoguće utvrditi da li je osoba zaražena.


Zar ne postoji nacin da se krv ne koristi 6 meseci, pa onda da se istestira?
Sta znam, glupo pitanje, pretpostavljam da bi se virus sirio i u krvi koja nije u ljudskom telu? Jedino ako je potrebna neka odredjena temperatura... ili ko zna sta. Mozda bi deo date krvi mogli da drze na pogodnim uslovima za hiv
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Zena umrla zbog transfuzije krvi zarazene hivom12.12.2017. u 14:39 - pre 76 meseci
Test na AIDS se bazira na pronalaženju antitela i antigena u uzorku krvi i ne mogu da otkriju da je krv zaražena ako je od infekcije prošlo manje od 2-6 nedelja.

Genetski test, koji traži karakteristične gene virusa, a ne imunu reakciju organizma, ne sprovodi se na jednom uzorku krvi, jer je preskup. Najčešće se radi, ako se uopšte radi, tako što se pomešaju uzorci više (nekoliko desetina davalaca), pa se onda takva krv podvrgava testu. Problem je u tome što se na taj način "razređuje" koncentracija virusa, pa je moguće da test bude lažno negativan.

A da, zašto se ne radi test posle x meseci. Zato što nema imune reakcije u konzervisanoj krvi. Eritrociti imaju životni vek od 3 meseca, posle 6 meseci krv koja nije konzervisana mogao bi da koristiš samo za krvavicu.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Zena umrla zbog transfuzije krvi zarazene hivom

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 7205 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.