Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Razvojno okruzenje za PHP i dalje

elitemadzone.org :: MadZone :: Razvojno okruzenje za PHP i dalje

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 16832 | Odgovora: 98 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Razvojno okruzenje za PHP i dalje22.10.2018. u 05:28 - pre 66 meseci
Ajde da postavim ja ovde jedno pitanje posto smo se i te teme dotakli.

Za brze prepravke, male projekte i slicno, koji text editor koristite?

Notepad++,
Sublime,
Atom,
VSCode
...?

Kod svakog za PHP imam pros i cons, doduse nisam isprobao jedino VSCode. Notepad++ mi je mnogo dobro lezao, ali sam zbog "hakabilnosti" presao na Atom, kom plaginovi bas ne rade kako treba.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+137 Profil

icon Re: Razvojno okruzenje za PHP i dalje22.10.2018. u 05:36 - pre 66 meseci
zlatni,

da me ne razumes pogresno, ja instinktivno znam da se svako veze za nesto sto mu odgovara i to je ok. To sto sam ja odabrao SAJA-inu sugestiju prosto jer mi se namestilo kao kec na 11.

moras me razumeti ja zelim da budem moreplovac, a za sada tek pravim mali brodic na obali, jos je privezan na suvom, kuckam, proveravam, zatezem, tu prolaze iskusni moreplovci savetuju me, neki mi se smeju itd itd..

uskoro pocinjem da peljarim...
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.gprswap.mts.telekom.rs.



+498 Profil

icon Re: Razvojno okruzenje za PHP i dalje22.10.2018. u 09:35 - pre 66 meseci
Ja samo pitam sta ostali koriste, i zasto :) Razmisljam da menjam Atom za nesto drugo jer me ne drzi kao n++.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+137 Profil

icon Re: Razvojno okruzenje za PHP i dalje22.10.2018. u 16:46 - pre 66 meseci
juce sam porinuo brodic i odmha me je uhvatilo strasno nevreme. Morao sam da rucno podesavam json fajl od emmit paketa.

Kakav je to IDE gde moras rucno da podesavas stvari ?
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

stefanx

Član broj: 173226
Poruke: 58
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Razvojno okruzenje za PHP i dalje22.10.2018. u 19:33 - pre 66 meseci
Sta si podesavao kod Emmeta? ako se dobro secam isti kod VSCoda nije potrebno ni instalirati i sve radi odlicno.
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+137 Profil

icon Re: Razvojno okruzenje za PHP i dalje22.10.2018. u 20:00 - pre 66 meseci
Citat:
stefanx: Sta si podesavao kod Emmeta? ako se dobro secam isti kod VSCoda nije potrebno ni instalirati i sve radi odlicno.


otvorim VS code i novi fajl i krenem da kucam html... vidim ja nista mi nije obojeno. Probam !+tab da mi da template - nista.

odem istaliram emmet i u uputstvu vidim da nije po difoltu da radi TAB kao okidac. Otvaram settings od VS i tamo kaze ne mozes aktivirati promene preko panela vec moras rucno menjati parametre u .json file-u. OK, izmenjam ja to, ono opet nece. Save, start, restart -nista....

I onda se setim da snimim svoj file sa extension .html i sve odjednom proradi. Sta se sad to sve izdesavalo, nemam pojma, uglavnom sada mi radi... hooray

(ne znam ni kako sam dospeo ovde a hteo sam samo da deploy PHP. Mozda sutra budem pitao nesto iz mikrokontrolera kako je krenulo)
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Razvojno okruzenje za PHP i dalje22.10.2018. u 22:59 - pre 66 meseci
Citat:
Whitewater:
Kakav je to IDE gde moras rucno da podesavas stvari ?


Krpež.


 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Razvojno okruzenje za PHP i dalje23.10.2018. u 10:33 - pre 66 meseci
Citat:
Whitewater:

I onda se setim da snimim svoj file sa extension .html i sve odjednom proradi. Sta se sad to sve izdesavalo, nemam pojma, uglavnom sada mi radi... hooray


Kod mene emmet radi normalno, nisam ništa podešavao. Pretpostavljam da je u pitanju ekstenzija jer na osnovu nje editor prepoznaje koji "jezik" se koristi. Evo šta piše:

Emmet abbreviation and snippet expansions are enabled by default in html, haml, jade, slim, jsx, xml, xsl, css, scss, sass, less and stylus files. As well as any language that inherits from any of the above like handlebars and php.
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Razvojno okruzenje za PHP i dalje23.10.2018. u 11:22 - pre 66 meseci
Citat:
Za brze prepravke, male projekte i slicno, koji text editor koristite?

Notepad++,
Sublime,
Atom,
VSCode
...?

Kod svakog za PHP imam pros i cons, doduse nisam isprobao jedino VSCode. Notepad++ mi je mnogo dobro lezao, ali sam zbog "hakabilnosti" presao na Atom, kom plaginovi bas ne rade kako treba.


Probaj Vim ;). Jednostavan, brz, lako podešiv, prenosiv, multiplatformski, besplatan, open source, veliki broj plugina, radi u terminalu a ima i GUI (GVim).

Za razliku od gore pomenutih editora, Vim u početku zahteva malo vremena i učenja, ali nije potrebno neko specijalno znanje da se koristi za neke osnovne stvari.

U principu, kada se savladaju neke osnovne komande, sve kasnije je samo nadograđivanje na te osnove. Na primer, Vim umesto strelica tastera koristi h, j, k, l za levo, dole, gore, desno, dok recimo komanda d briše tekst, kombinacijom tih dveju komandi (dj) brišemo trenutnu kao i liniju ispod, ili na primer d3j briše tri linije. Isto važi i za ostale komande, npr. d3w briše tri reči napred, ili recimo 3yy kopira tri linije. Vim podrazumevano ne briše tekst već ga smešta u registar " (Vim native clipboard), zatim prilikom novog brisanja, novi odlazi u podrazumevani registar " dok se stari pomera u registar 1 itd. Sadržaj registra prikazujemo sa :register (:reg n) komandom.

Pomoću Vim makroa možemo da snimimo određene komande u registar, na primer pomenutu d3w komadu sa qm (startujemo snimanje u registar m) d3w (unosimo komandu) q (prekidamo snimanje) @m (pokrećemo snimljenu komandu iz registra m). Dobro dođe kada nad nekim tekstom treba da izvršimo istu radnju više puta.

Iz pomenutih primera može da se vidi kako je lako koristi kombinacije više komandi kako bi se izvršile neke kompleksne radnje, maltene kao Vim jezik koji funkcioniše kao komanda->akcija->pokret.

Takođe, za razliku od pomenutih, Vim ima ratličite modove za izvršavanje komandi, pored pomenutog command ili podrazumevano normal moda, postoji insert (mod za unošenje teksta), kao i visual, visual line, visual block (mod za selektovanje teksta), kao i command-line mod za unošenje komadi.

Pored velikog broja pluginova, dosta toga dolazi sa samim Vimom. Na primer, pored popularnog NERDTree file explorera, Vim ima svoj file explorer koji se pokreće sa :Explore (:Exp) komandom u command-line modu, syntax highlighting koji se omogućuje sa :syntax on, auto-completion sa Ctrl+p, Ctrl+n, Ctrl+f (za files), Ctrl+] (za tags), ctags sa Ctrl+], Ctrl+t, ili :tn (next tag), :tp (previous tag), tabove sa :tabnew, :tabe, code folding sa :foldmethod=fold-methodname, :help foldmethod za foldmethods (zc close folds, zo open folds), auto code indenting, itd.

Pluginovi se jednostavno instaliraju kopiranjem u .vim/pack/plugins/{start,opt} direktorijum. U start direktorijum idu pluginovi koji se automatski startuju sa Vimom, dok u opt idu pluginovi koji se opciono pokreću prema potrebi. Na primer, git clone https://github.com/scrooloose/nerdtree.git ~/.vim/pack/plugins/start instalira NERDTree file explorer, dok git clone https://github.com/mattn/emmet-vim ~/.vim/pack/plugins/opt instalira emmet plugin koji pokrećemo kada otvorimo HTM i CSS fajlove sa autocmd FileType html,css packadd emmet-vim u vimrc conf fajlu.

Pored pomenutih, neki od korisnih pluginova:

https://github.com/kien/ctrlp.vim
https://github.com/vim-airline/vim-airline
https://github.com/tpope/vim-surround
https://vimawesome.com/plugin/delimitmate
https://github.com/tpope/vim-fugitive
https://github.com/ap/vim-css-color

Eto, nadam se da sam bar malo pomogao ako se neko odluči za Vim.
 
Odgovor na temu

stefanx

Član broj: 173226
Poruke: 58
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Razvojno okruzenje za PHP i dalje23.10.2018. u 12:44 - pre 66 meseci
Citat:
S A J A:
Kod mene emmet radi normalno, nisam ništa podešavao. Pretpostavljam da je u pitanju ekstenzija jer na osnovu nje editor prepoznaje koji "jezik" se koristi. Evo šta piše:

+1
Novi fajl je plain text, pa je potrebno isti promeniti u zeljeni html, css...
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Razvojno okruzenje za PHP i dalje23.10.2018. u 16:02 - pre 66 meseci
Samo da ne krenemo o "Vim vs. emacs", "tabs vs. spaces" ;)

Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+137 Profil

icon Re: Razvojno okruzenje za PHP i dalje23.10.2018. u 18:48 - pre 66 meseci
da, ja sam bio malo nestrpljiv pa sam odmah poceo d kuckam i istrazujem umesto da prvo snimim file index.html
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Razvojno okruzenje za PHP i dalje23.10.2018. u 19:19 - pre 66 meseci
Citat:
mjanjic:
Samo da ne krenemo o "Vim vs. emacs", "tabs vs. spaces" ;)


Nema potrebe. Drug Panta nam je opisao Vim tako da ne poželimo nikad da ga probamo ;)
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Razvojno okruzenje za PHP i dalje23.10.2018. u 19:28 - pre 66 meseci
Ja sam odusevljen da u 2018-oj raspravljamo vim vs emacs :) .

BTW, vim. Uvek. Zauvek. :D
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Razvojno okruzenje za PHP i dalje23.10.2018. u 20:34 - pre 66 meseci


Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Razvojno okruzenje za PHP i dalje24.10.2018. u 02:19 - pre 66 meseci
vim sam otpisao pre jedno deceniju... :) Koristim tamo gde moram (SSH na ruter i slicno), poznat mi je, ali prva komanda kad podignem novu masinu "sudo yum install nano" :)

Preferiram windows GUI za programiranje, i to ne nesto sto radi preko komandne linije :) 3 godine sam pisao PHP u nano-u i ostavio sam to vreme daleko, daleko iza sebe :D
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Razvojno okruzenje za PHP i dalje24.10.2018. u 05:29 - pre 66 meseci
Dolazi vreme kada ćemo PHP raditi na bušenim karticama i trakama kao Pravi Programeri. :)
 
Odgovor na temu

gost12
Developer

Član broj: 333123
Poruke: 37
212.92.194.*



+30 Profil

icon Re: Razvojno okruzenje za PHP i dalje24.10.2018. u 08:15 - pre 66 meseci
Mislim da treba dva pojma u PHP-u odmah razlučiti.
1. skriptarenje
2. programiranje

Koliko vidim ti radiš ovo 1. To možeš raditi i preko ftp-a i koristiti notepad++, sublime, štagod, uglavnom to je tako, igranje...
Profesionalno programiranje se ipak radi drugačije i tu nekakvi shared hosting cpaneli, gdje nemaš pristup ssh da bi bar koliko toliko normalan deploy imao, ne dolaze u obzir isto tako ne dolazi u obzir koristiti text editor, a ne full blown IDE.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Razvojno okruzenje za PHP i dalje24.10.2018. u 10:34 - pre 66 meseci
A koliko ja vidim ti ne citas sve postove :) A ni kompletan sadrzaj postova.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Razvojno okruzenje za PHP i dalje24.10.2018. u 10:48 - pre 66 meseci
Moj dobar ortak koji kida php i koješta još, kleo se u NetBeans, ništa godinama nije hteo da promeni, i od nedavno VSCode
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Razvojno okruzenje za PHP i dalje

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 16832 | Odgovora: 98 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.