Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prelaz od C ka OO programiranju

[es] :: Art of Programming :: Prelaz od C ka OO programiranju

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 14771 | Odgovora: 101 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+137 Profil

icon Prelaz od C ka OO programiranju27.11.2018. u 18:31 - pre 64 meseci
da li bi ste preporucili javu ili c++ ili nesto trece mozda ?
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Prelaz od C ka OO programiranju27.11.2018. u 19:49 - pre 64 meseci
Bih.
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+137 Profil

icon Re: Prelaz od C ka OO programiranju27.11.2018. u 20:29 - pre 64 meseci
cemu bi dao prijoritet
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Prelaz od C ka OO programiranju27.11.2018. u 23:08 - pre 64 meseci
To vec zavisi sta ti je cilj - sta hoces da radis ili postignes.
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+137 Profil

icon Re: Prelaz od C ka OO programiranju28.11.2018. u 06:20 - pre 64 meseci
pa rekao sam cilj mi je da izvidim OO.

Da li je C++ logican nastavak C ?
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Prelaz od C ka OO programiranju28.11.2018. u 09:46 - pre 64 meseci
Ako hoćeš samo da naučiš OO, najbolje Ruby ili Smalltalk.
 
Odgovor na temu

djordjeno
Srbija

Član broj: 35204
Poruke: 332
*.mobitel.si.

Sajt: www.mobitel.si


+42 Profil

icon Re: Prelaz od C ka OO programiranju28.11.2018. u 11:22 - pre 64 meseci
Citat:
Whitewater: pa rekao sam cilj mi je da izvidim OO.


Sa akademskog pristupa ili zivotnog, primenljivog u praksi?
 
Odgovor na temu

brux002
Goran Blazin
Web Developer
Svuda po malo

Član broj: 280339
Poruke: 251
93.87.81.8

Sajt: goranblazin.com


+98 Profil

icon Re: Prelaz od C ka OO programiranju28.11.2018. u 15:31 - pre 64 meseci
Java, Ruby, Python ili C# ako zelis da naucis klasni OO, JavaScript ako zelis da naucis prototipni (besklasni) OO.

Svi su vrlo trazeni na trzistu rada (pogotovo Java i JS)
Violence is the last refuge of the incompetent.
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+137 Profil

icon Re: Prelaz od C ka OO programiranju28.11.2018. u 18:51 - pre 64 meseci
da budem iskren vise bih hteo nesto akademski. Npr tekst saga o oop mi se veoma svideo.

samo da kazem da mi je jedan prijatelj koji je profi kad sam se pre par godina interesovao prporucio knjige Bruce Eckel Thinking in Java i Thinking in C++ ali je na ovom nivou za mene to ipak visa matematika...
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Prelaz od C ka OO programiranju28.11.2018. u 21:10 - pre 64 meseci
Imaš na sajtu ETF-a (druga sekcija) više kurseva na tu temu: https://rti.etf.bg.ac.rs/

Ako hoćeš da biraš jezik, imaš ovde predložene kurseve za različite jezike: http://www.java67.com/2018/02/...rogramming-online-courses.html

Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Prelaz od C ka OO programiranju29.11.2018. u 09:57 - pre 64 meseci
Citat:
Whitewater:
da budem iskren vise bih hteo nesto akademski.

Ruby je čist OO jezik i lak je za učenje. Java nije čist OO (multiparadigmatični je jezik) i može biti nešto teži za učenje, mada je sa stanovišta tržišta rada verovatno isplativiji. C++ zaobiđi dok dobro ne savladaš sve prethodno.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Prelaz od C ka OO programiranju29.11.2018. u 10:43 - pre 64 meseci
Hm, po meni bi logicniji pristup bio ucenje odabranog jezika, pa prelazak na OOP u tom jeziku. Ne ucenje jezika striktno zbog OOP, pa posle bataljivanje istog (kao sto vidim da je ovde slucaj sa C, a pokretac teme svakih par dana menja interes).
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Prelaz od C ka OO programiranju29.11.2018. u 15:14 - pre 64 meseci
Sve zavisi. Učenje bilo kog jezika nije bačeno vreme (npr. mogu svesrdno da preporučim knjigu "seven languages in seven weeks" kojoj je poenta upravo to, upoznavanje sa različitim programskim paradigmama kroz učenje više jezika), a i Ruby uopšte nije beskoristan jezik, i dalje je vrlo upotrebljiv (doduše prevashodno samo za web). Sa druge strane, učenje OO koncepata kroz jezike kojima je OO samo jedna "štikla" u tabelama poređenja sa ostalim jezicima (što bi se na engleskom reklo "afterthought") potencijalno vodi ka nerazumevanju ili delimičnom razumevanju materije.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.adsl-surfen.hetnet.nl.



+7169 Profil

icon Re: Prelaz od C ka OO programiranju29.11.2018. u 15:21 - pre 64 meseci
Citat:
jablan:
Citat:
Whitewater:
da budem iskren vise bih hteo nesto akademski.

Ruby je čist OO jezik i lak je za učenje. Java nije čist OO (multiparadigmatični je jezik) i može biti nešto teži za učenje, mada je sa stanovišta tržišta rada verovatno isplativiji. C++ zaobiđi dok dobro ne savladaš sve prethodno.


+1, ako ti je akademsko ucenje prioritet pocni od ovoga sto Jablan savetuje (Ruby ili Smalltalk)

A to je dobro bez obzira na "akademiju" ili ne ako si pocetnik.

Posle vec vidi sta se trazi na trzistu. C++ kao jezik za OO ucenje zaobidji zato sto vrlo lako moze da te "navuce" da pises los kod ako nisi senior pa na kraju neces nauciti dobro OOP a verovatno ces i pisati nesiguran kod koji je potencijalno minsko polje.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+137 Profil

icon Re: Prelaz od C ka OO programiranju29.11.2018. u 19:40 - pre 64 meseci
Citat:
Zlatni_bg:
Hm, po meni bi logicniji pristup bio ucenje odabranog jezika, pa prelazak na OOP u tom jeziku. Ne ucenje jezika striktno zbog OOP, pa posle bataljivanje istog (kao sto vidim da je ovde slucaj sa C, a pokretac teme svakih par dana menja interes).


nista ja nisam batalio ! Poceo sam sa PHP, pa shvatio da mi treba HTML. Tu sam naravno naleteo na JS. I onda sam shvatio da je najbolje da ipak naucim prvo neki klasican jezik, a to je C.

vec 3 nedelje sam sa C procitao sam celu knjigu od Prata i proradio neke primere koristeci code:blocks, radio na Windows i linux-u.

Ne kazem da sam postao ekspert i zasto bih batalio C ako hocu da se upoznam sa OO ?

PHP i web drustvo su sada na stand-by.

Moj cilj je da udarim temelje za bavljenje programiranjem...

Sad citam na safarionline The Object Oriented Thought Process od Weisberga...


I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+137 Profil

icon Re: Prelaz od C ka OO programiranju29.11.2018. u 19:47 - pre 64 meseci
Citat:
jablan:
Sve zavisi. Učenje bilo kog jezika nije bačeno vreme (npr. mogu svesrdno da preporučim knjigu "seven languages in seven weeks" kojoj je poenta upravo to, upoznavanje sa različitim programskim paradigmama kroz učenje više jezika), a i Ruby uopšte nije beskoristan jezik, i dalje je vrlo upotrebljiv (doduše prevashodno samo za web). Sa druge strane, učenje OO koncepata kroz jezike kojima je OO samo jedna "štikla" u tabelama poređenja sa ostalim jezicima (što bi se na engleskom reklo "afterthought") potencijalno vodi ka nerazumevanju ili delimičnom razumevanju materije.


hvala ti na preporuci ali jos pre nego sto si spomenuo Ruby krenuo sam da citam Weisberga (vidi gore). Knjiga je pitka, lepo vozim... Ubacuje java kod ali na razumljiv nacin i cin i koristi UML dijagrame.

E to stvarno nisam cuo moram priznati. UML ? To je pozeljno ?

I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+137 Profil

icon Re: Prelaz od C ka OO programiranju29.11.2018. u 20:14 - pre 64 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
jablan:
Citat:
Whitewater:
da budem iskren vise bih hteo nesto akademski.

Ruby je čist OO jezik i lak je za učenje. Java nije čist OO (multiparadigmatični je jezik) i može biti nešto teži za učenje, mada je sa stanovišta tržišta rada verovatno isplativiji. C++ zaobiđi dok dobro ne savladaš sve prethodno.


+1, ako ti je akademsko ucenje prioritet pocni od ovoga sto Jablan savetuje (Ruby ili Smalltalk)

A to je dobro bez obzira na "akademiju" ili ne ako si pocetnik.

Posle vec vidi sta se trazi na trzistu. C++ kao jezik za OO ucenje zaobidji zato sto vrlo lako moze da te "navuce" da pises los kod ako nisi senior pa na kraju neces nauciti dobro OOP a verovatno ces i pisati nesiguran kod koji je potencijalno minsko polje.


imacu u vidu mnoga upozorenja oko C++ mada me Prata knjiga neodoljivo privlaci...
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Prelaz od C ka OO programiranju29.11.2018. u 21:45 - pre 64 meseci
Citat:
online The Object Oriented Thought Process od Weisberga...


https://www.goodreads.com/book...bject-oriented-thought-process

Citat:

I was not a fan at all of this book. It's like one of the object-oriented programming books of the 1990s, telling you all about how great objects are then showing Java code riddled with statics and public mutator methods.

All the hallmarks are there: the implementation-derived interfaces, pointless hierarchies where we learn that Dogs are Canines are Mammals and that Squares are Rectangles are Shapes, and more.

The book has very little on what I would consider object-oriented thought. There is a superficial chapter on design patterns. Nothing useful on domain modeling. Nothing on the kinds of principles that were already evinced in Bertrand Meyer's writing. Nothing on message-passing, prototypical inheritance, design by contract or anything that doesn't conform to a Java 1.3 view of OOP. Nothing on capturing intent in designing objects.

It appears as if the author's perspective on OOP is that it's a useful way to wrap procedural code for use in modern systems, rather than being a system design process in its own right that happens to sometimes incorporate procedural code.

I would not recommend this as an introduction to modern Object-Oriented techniques: unfortunately I can't think of anything that does fill that gap.


Dobar indikator da je knjiga (tutorijal, kurs...) o OOP loša, je kad krenu da pričaju o klasama na primeru Pas -> Životinja ili Trougao -> GeometrijskaFigura. Nije mi jasno zašto ne uzmu bilo koji primer iz bilo koje standardne OOP biblioteke (Rational -> Numeric, File -> IO itd)
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Prelaz od C ka OO programiranju29.11.2018. u 21:51 - pre 64 meseci
Ma uzmeš lepo jedan primer troslojne aplikacije (obične, ne MVC i sl., nego se pratično naprave 3 klase koje rade 3 različite stvari, ono jedna pristupa bazi, druga obrađuje podatke, a treća prikazuje te podatke i prima zahteve od korisnika), i tu se lepo vidi čemu objekti, nasleđivanje, posebno koja klasa je član koje druge klase, kako se instancira i čemu sve to.

Na teorijskim primerima datim u knjigama često izgubi ta suština, jer se ili prikazuje samo mehanizam zavisnosti između klasa, nasleđivanje i druge osobine OOP, ili se ti primeri zakomplikuju stvarima koje nemaju mnogo veze sa suštinom primera kojim se ilustruje jedna od mnogih mogućnosti OOP.



A za funkcionalno programiranje...
Videh da na nekom univerzitetu u okviru nekog kursa rade Pyret, valjda će mu u daljem razvoju negde ubaciti OOP.


[Ovu poruku je menjao mjanjic dana 29.11.2018. u 23:05 GMT+1]
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Prelaz od C ka OO programiranju30.11.2018. u 02:56 - pre 64 meseci
Citat:
Whitewater:
Citat:
Zlatni_bg:
Hm, po meni bi logicniji pristup bio ucenje odabranog jezika, pa prelazak na OOP u tom jeziku. Ne ucenje jezika striktno zbog OOP, pa posle bataljivanje istog (kao sto vidim da je ovde slucaj sa C, a pokretac teme svakih par dana menja interes).


nista ja nisam batalio ! Poceo sam sa PHP, pa shvatio da mi treba HTML. Tu sam naravno naleteo na JS. I onda sam shvatio da je najbolje da ipak naucim prvo neki klasican jezik, a to je C.

vec 3 nedelje sam sa C procitao sam celu knjigu od Prata i proradio neke primere koristeci code:blocks, radio na Windows i linux-u.

Ne kazem da sam postao ekspert i zasto bih batalio C ako hocu da se upoznam sa OO ?

PHP i web drustvo su sada na stand-by.

Moj cilj je da udarim temelje za bavljenje programiranjem...

Sad citam na safarionline The Object Oriented Thought Process od Weisberga...



Nemoj se ljutiti, nisam hteo da te uvredim :) Poenta je da svakom jeziku moras da posvetis neko vreme, a C uopste nije los jezik za pocetak ako zelis da razumes racunare i neki sub-low-level programming. Iz teme u kojoj si pisao da ti pointeri nisu jasni sam zakljucio da nisi zeleo da se zadrzavas na njemu vec odmah da skocis na OOP. Imamo Baneta, on je verovatno najbolji C programer na forumu, koji ce ti reci da za 3 nedelje sigurno neces moci da pokacis ni osnove ako si tek poceo sa programiranjem generalno, i dobro slusaj njegove savete.

PHP & web ne treba da ti bude na stand by. Obrazlozicu zasto.

Pazi, proceduralno programiranje je meni dugi niz godina zavrsavalo posao. Mozes sve dan danas da napises i tako. Tek kada osetis potrebu za prelaz, ja mislim da treba da predjes na OOP u nekom jeziku. A za pocetak je neophodno da u tom jeziku dobro naucis sintaksu i dosta primera, kao i da izradis par aplikacija. Najlaksi primer kako da sve to preskocis je na primer, Delphi. Tu ces imati rapid-app-development gde ces uglavnom koristiti njegove klase i pisati OOP. To je ono sto niko nije spomenuo ovde. Osnove paskala ces vrlo lako nauciti ako si radio C. Verovatno Delphi niko nije spomenuo danas jer su ga pojeli mnogi drugi jezici, ali za lonewolf programiranje je i dalje dobra stvar. Vrlo brzo dobijes potpunu aplikaciju sa GUI-jem, bilo za linux, bilo za android, bilo za windows, HTML5, sta vec sve moze da kompajlira/wrappuje - ne znam dokle se stiglo s tim danas.

Dalja prica i obrazlozenje zasto da ne batalis i ne stavljas PHP na standby.

Mali je broj (pogotovu u Srbiji) dobrih PHP programera. 90% njih je dalo sebi tu titulu jer rade WordPress sajtove koje eventualno ili uopste ne modifikuju, neki prave neke one-page aplikacije od 100 linija koda, a 10% ljudi radi pravu stvar sa PHP-om. PHP takodje ima VRHUNSKI odradjen OOP ako pratis best-practices, pogotovu sa PHP7. Eksremno je lak, a ako pravis neki API, ne treba ti ni HTML niti bilo sta drugo sem PHP-a. Takodje u potpunosti mozes da koristis MVC, a kad budes u mogucnosti mozes da predjes i na FW koji koristi taj princip, recimo Laravel.

Kontrirajuci svime sto su ti predlozili ovde, Javu itd, predlazem ti da skines Delphi koji ima besplatnu verziju sada, i da nastavis svoj rad u PHP-u u kom ces praviti OOP aplikacije. Delphi ti verovatno nece zaraditi novac ukoliko sam ne guras svoju aplikaciju na trziste, ali dobri PHP programeri se ubijaju od posla i para. A ako bas tezis ka OOP i radio si C (i zalio se na tipove) imas ogroman potencijal da budes dobar PHP programer jer gomila ljudi u PHP ni ne koristi tipove i definisanje tipa promenljive.

Zelim ti uspeh u daljem ucenju i zaista se nadam da me nisi pogresno shvatio, tu sam za dalje savetovanje.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Prelaz od C ka OO programiranju

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 14771 | Odgovora: 101 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.