Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.

[es] :: Access :: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 19918 | Odgovora: 157 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bokinet

Član broj: 29844
Poruke: 574



+50 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.03.03.2019. u 18:22 - pre 61 meseci
@Getsbi
da li je na slici koju sam prilozio na mom poslednjem postu aktuelna ili ne struktura, posto sam istu napravio iz baze koja je data u file-u sa Post Link od strane @dzaga29?
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.03.03.2019. u 18:30 - pre 61 meseci
@ bokinet
Rekao bih da je to, upravo to. Neka Davor proveri još jednom.

Moja ograničenja su sledeća:
Pokušavam da mu pomognem na osnovu njegovih saznanja o poslovnom problemu.
Možda to nije idealno ali je najbolje što mogu. Tehnologiju i proces ne poznajem dovoljno.Bar ne koliko ih Davor poznaje. Iskustvo u modelovanju je ono što mogu da mu ponudim.

@ dzaga29
Pre nego pređeš na sledeći nivo razvoja aplikacije (objekti koji se naslanjaju na tabele) moraš biti siguran da je baza zadovoljavajuća sa tvog aspekta, kako si rekao tehničkog, a ne finansijskog.
Ja nemam iskustva sa .xml datotekama, jedino znam da uradim inport-export koji je ponuđen na kartici External data, a to i ti znaš. Mogu donekle pomoći oko upita i VBA kôdiranja mimo funkcije inportovanja pomenutih datoteka.

P.S. Idemo dalje sa postavljanjem pitanja.

 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.03.03.2019. u 19:33 - pre 61 meseci
Citat:
@ bokinet
Rekao bih da je to, upravo to. Neka Davor proveri još jednom.

Moja ograničenja su sledeća:
Pokušavam da mu pomognem na osnovu njegovih saznanja o poslovnom problemu.
Možda to nije idealno ali je najbolje što mogu. Tehnologiju i proces ne poznajem dovoljno.Bar ne koliko ih Davor poznaje. Iskustvo u modelovanju je ono što mogu da mu ponudim.

@ dzaga29
Pre nego pređeš na sledeći nivo razvoja aplikacije (objekti koji se naslanjaju na tabele) moraš biti siguran da je baza zadovoljavajuća sa tvog aspekta, kako si rekao tehničkog, a ne finansijskog.
Ja nemam iskustva sa .xml datotekama, jedino znam da uradim inport-export koji je ponuđen na kartici External data, a to i ti znaš. Mogu donekle pomoći oko upita i VBA kôdiranja mimo funkcije inportovanja pomenutih datoteka.

P.S. Idemo dalje sa postavljanjem pitanja.

Dečki baza koja je sada već mi rješava 95% mojih želja i prohtjeva, jedino za izmjene vodomjera trebam tablicu koju u krajnjoj liniji mogu povezati sa kupcem pa da odvojeno pokrenem evidenciju sa izmjenama, one se obavljaju rijetko, pa kada se promjeni vodomjer mogu izmjenu unjeti ručno kroz tablicu vodomjera, jedino da se za stari vodomjer spreme podaci( broj vodomjera, datum izmjene i stanje vodomjera na dan izmjene)
Ja nisam ništa radio nakon što sam postavio zadnju bazu - Relacija u privitku...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.03.03.2019. u 21:31 - pre 61 meseci
Ako sam dobro razumeo tvoj zahtev, onda ti to već imaš. Trebaće ti forma u kojoj ćeš da započneš unos izmene u tabeli „Izmjene vodomera” sa popunjavanjem podređene tabele „Izmjene_Detalji”. Kada se to popuni,pritisneš dugme na formi i proknjižiš, a VBA kôd ispod dugmeta treba da promeni status starom vodomeru i doda novi zapis u tabeli „Vodomjeri”. Na taj način čuvaš istorijat dešavanja i uvek možeš da upitima izvadiš aktuelno ili neko istorijsko stanje. Da li to ima smisla?
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.03.03.2019. u 22:26 - pre 61 meseci
Ja sam malo testirao bazu sa unosom svih podataka i to rai ko ludo; Jedino sam kod tablica Obilasci-Redosljed i Obilasci malo zeznuo jer sam mjenjao po strukturi tablica ( izbacivao sam neka polja - Putanju i IsGPRS jer mi to ne treba tako da ću ta polja izbaciti i iz očitanja) tako da ih ne mogu učitati. Kada i to rješim onda ću sve podatke exportirati;i u praznoj bazi rješiti izmjene vodomjera na način kako si naveo.
Sa ovom aplikacijom mogu se neograničeno služiti i uz korištenje vidjet ću što smo zeznuli. Kada to sve obavim imat ću remena napraviti pravi program kako je predložio bokinet!!!
Uz post ću ti priložiti bazu koju sam popunio sa prilogom Excelovih datoteka Obilasci-Redosljed i Obilasci koje nisam mogao učitati zbog prethodno navedenog. Pogledaj ako ti se da kako da i to učitam ali u postojeću bazu pa da pospremim podatke i krenem rješavati Izmjene vodomjera!
Pozdrav
P.S. Pokreni upit za očitavanja i bez tih tabela radi!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bokinet

Član broj: 29844
Poruke: 574



+50 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.03.03.2019. u 22:35 - pre 61 meseci
Vidim da napredujete. Svaka cast!
Sto se tice priloga i sl. ne bi bilo lose da se priloze poslednje varijante same baze u MS Access kao i xml file-ovi i naravno kako sta, cisto eto zbog kompletiranja cele price za ovu temu - mozda sutra nekome bude koristilo i bilo od pomoci.
U ime tih novih i koje to bude interesovalo se zahvaljujem.
Ako bude bilo potrebe i ja budem imao mogucnosti i vremena, pisem... takodje slobodno mozete me kontaktirati i na PP.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.04.03.2019. u 06:53 - pre 61 meseci
U tabeli „Obilasci-Redosljed.xlsx” imaš duple vodomere na različitim lokacijama.
Accessovu tabelu sam napunio tako što sam pri importovanju dozvolio da Access dodeli Autonumber za PK. Sortiraj kolonu Broj_vodomjera od A-Z i reši se duplikata.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.04.03.2019. u 09:32 - pre 61 meseci
Da li je moguće to izvesti sa Upitom kao kada si napravio da pronađe duple za Kupci_Vodomjeri. Ako idem ručno bojim se da ću nešto previdjeti.
Kada se ovako napunjena baza isfiltrira da li bi bilo pametno Exportirati u Excel ili .XML podatke za kasniji Import ako ću morati sve podatke brisati za daljnju doradu ralacija - Izmjene vodomjera i drugo.
Podaci su duplirani upravo prilikom zamjena vodomjera a nije bilo ažurirano...
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.04.03.2019. u 10:19 - pre 61 meseci
1. Da, moguće je.
2. Bilo bi poželjno. Napravi i .xlsx i .xml.


P.S.
Malo sam detaljnije pogledao tabelu Obilasci-Redosljed. Kako ćeš odlučiti ko ima ispravan broj?




[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 04.03.2019. u 12:07 GMT+1]

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.04.03.2019. u 13:45 - pre 61 meseci
Što si mjenjao poruku i maknuo funkcije koje moram koristiti u upitu? Sada se kilavim a neide mi.
Koji su pravi podaci morat ću provjeriti u firmi.

[Ovu poruku je menjao dzaga29 dana 04.03.2019. u 14:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.04.03.2019. u 14:02 - pre 61 meseci
Shvatio sam da neće ići sa DISTINCT jer prokazuje samo tu kolonu na koju se stavi kriterijum i morao bi da popunjavaš nazive.
Inače DISTINCT i Make Table query bi radilo radnju.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.04.03.2019. u 14:58 - pre 61 meseci
Evo rešio sam u par koraka.
1. Napravio sam kopiju tabele Obilasci-Redosljed
2. Potom upit Qury1
3. Od prethodnog upita i tabele napravio sam Query2
4. Od Query2 napravo sam Append query (Query3)
5. Napunio sam kopiju tabele Append queryem

Sad imaš u toj kopiji 3099 zapisa sa jedinstvenim brojevima vodomera i sve ostale podatke kao što su naziv, redosled itd.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.04.03.2019. u 16:03 - pre 61 meseci
Uvukao sam podatke ali kada hoču povezati Očitanje i Obilasci-Redosljed sa Brojem_vodomjera neda mi stvoriti odnos 1 na više kako je bilo jučer???


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.04.03.2019. u 16:42 - pre 61 meseci
U Accessovoj poruci tačno piše. Biće da su zapisi iz različitih očitavanja. Ja sam ti samo rešio duplikate. Ako hoćeš da vidiš kojih vodomera nema u tabeli „Ocitanja” a ima u tabeli „Copy Of Obilasci-Redosljed”, pokreni Query Wizard i odaberi „Find Unmatched query”.
Ili možda treba vratiti podatke.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.04.03.2019. u 17:22 - pre 61 meseci
Moram priznati da mi je nelogična ta veza koju si postavio na slici Relacije-prije.jpg.
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.04.03.2019. u 18:29 - pre 61 meseci
Pa vjerojatno sam pobkao lončić; moje razmišljanje je išlo od tablice Obilasci sa Tablicom Obilasci-Redosljed gdje za određeni obilazak ima više vodomjera, a onda na tablicu Očitanje gdja za sveki vodomjer iz obilaska treba očitanje; dakle veza treba biti jedan na jedan. Očito sam pogrešio. Što se tiče tablice očitanja ona je puna grešaka, ali trebala bi zadovoljiti sve putanje iz relacija. Sutra ću zamoliti kolegu sa posla da mi pošalje novi backup baze koji bi trebao biti točniji. Svi kupci sa običnim Ikomovim vodomjerima se ručno očitavaju i MSCentru nisu ažurirani. U međuvremenu je sigurno barem za 100 kupaca izvršena zamjena vodomjera.
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.05.03.2019. u 20:24 - pre 61 meseci
Dobio sam danas iz firme novi backup baze i imao sam problem sa punjenjem tablica za Vodomjere, Obilasci-Redosljed i Očitanja. Te tri tablice sam morao ubaciti ručno i to kolonu po kolonu. Kada sam napunio bazu sve radi kako treba i ja sam prezadovoljan sa podacima koje dobijem za analizu i izrade upita. Sada se mogu posvetiti i drugom djelu a to je povezati i razraditi dio za izmjene vodomjera i dio za kreiranje obilazaka.
Probleme oko unosa podataka ću vjerojatno imati dok se kompletna baza ne pročisti od duplih i krivih unosa; već je današnji backup imao manje od stotinjak krivih unosa a nakon slijedećeg očitanja na firmi ponovno ću nanovo napuniti bazu. Kada se sve jednom sredi onda za očitanja ubacujem datoteku od dva sloga; broj vodomjera i očitanje...



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.07.03.2019. u 08:52 - pre 61 meseci
Imam problem sa izračunavanjem potrošnje u Izvještaju Očitavanja. Izvještaj se bazira na Upitu u kojem bez problema izračunam potrošnju; ali normalno to izračunato polje se ne vidi u Izvještaju. Ubacio sam text polje i u njega upisao =IIf([Prethodna_vrijednost]="" Or [Prethodna_vrijednost]=0;[Vrijednost];[Vrijednost]-[Prethodna_vrijednost]) međutim kada pokrenem report on me upita za unos parametra "Vrijednost". Ako odustanem od unosa Izvještaj se ne pokrene, a ako ga pokrenem bez unosa na izvještaju se ne izračuna potrošnja, kada unesem neki broj tada se pokrene ali na svim stavkama umanji ili uveća za moj unos.
Vrijednost = zadnje očitanje
Prethodna_vrijednost = prošlo očitanje
Da li netko zna u čemu je problem !!!
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.07.03.2019. u 09:27 - pre 61 meseci
Predpostavljam da je sledeća situacija.
U jednom upitu može biti više izračunatih polja (tipa Expression), ali ne može u istom upitu da se koristi prethodno izračunato polje (tipa Expression) kao element za sledeće izračuato polje. Razlog je što još uvek nije izračunato. Zato se rezultat ovakvog upita može koristiti jedino kao izvor za sledeći upit.
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.07.03.2019. u 10:27 - pre 61 meseci
Rješio sam problem tako što sam odabrao formu Očitanja i pokrenuo čarobnjak za Reporte. Kada je čarobnjak završio u reportu je bilo i polje Potrošnja kao jedino Expresion polje u formi koju sam kreirao iz upita. Kada sam spremio ovaj Report i ponovo ga pokrenuo kao izvor zapisa mio je pokazao Upit iz kojeg sam kreirao formu ali mi je i ostalo polje Potrošnja za koje uopće ne trebam raditi izračun!!!

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 19918 | Odgovora: 157 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.