Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.

[es] :: Access :: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 20180 | Odgovora: 157 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.17.03.2019. u 20:16 - pre 61 meseci
Izvrsno; Getsbi danas si mi pomogao i u hipu rješio ono što ja pokušavam 3 dana bez uspjeha.
Molio bi te za upit koji bi iz tablice Arhiva prekopirao zapise u tablicu Očitanja - ove upite Ažuriranja i Dodavanja ne razumijem; kada god napravim bilo koju kombinaciju i pokrenem upit dobijem poruku da li želim dodati ili ažurirati 0 podataka..
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.17.03.2019. u 20:47 - pre 61 meseci
Pogledaću sutra, kad stignem.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.18.03.2019. u 06:30 - pre 61 meseci
Kod akcionih upita, kakav je Append query (kao i u ostalom) moraš da vodiš računa o vezama koje si uspostavio i o primarnim ključevima. Ako puniš neku tabelu najbolje je da joj otkašiš vezu. Takođe, ako je ta tabela pod primarnim ključem, nećeš moći da je napuniš istim zapisima dva puta. Znači otkači i isprazni tabelu „Ocitanje”. Napiši upit sa sledećom sintaksom:

Code:
INSERT INTO Ocitanje
SELECT *
FROM Arhiva
ORDER BY Broj_Vodomjera;

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.18.03.2019. u 07:33 - pre 61 meseci
Zahvaljujem; otvorio sam Folder Help-primjeri i sve pišem i kopiram u taj folder!!! Tako da se ne ponovi ona tvoja konstatacija da sam više znao pred 6 godina kada mi je Zidar pomagao slagati aplikacije.
Sada je još ostalo samo da riješim izmjene vodomjera i očitavanja, a na postojeći dio da malo ubacim pravila provjere valjanosti i dr.
Krećem sa Izmjenama, ali moram nazvati firmu da mi kažu koja polja moraju biti u tablici zbog državne inspekcije za mjeriteljstvo - ovjerni žig i sl. Nadam se da ću kasnije ta polja bez problema moći ubaciti u tbl.Vodomjeri.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.18.03.2019. u 07:44 - pre 61 meseci
Ovde imaš u temi „Često postavljana pitanja” dve stvari koje bi valjalo da pročitaš, a tiču se onog što smo ovih dana rešavali.

2) Kako pomoću VBA koda popuniti jednu tabelu na osnovu podataka druge:
http://www.elitesecurity.org/t...odateke-iz-jedne-tablice-drugu
Kako pomoću Update query-ja ažurirati jednu tabelu na osnovu podataka druge:
http://www.elitesecurity.org/t...iz-neke-druge-tabele-ili-upita

 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.18.03.2019. u 13:41 - pre 61 meseci
Evo mene opet! Dobio sam podatke iz firme što moramo voditi za vodomjer a vezano uz inspekcije pa sam dodao novu tabelu i novu formu (Detalji_vodomjer) koju prozivam iz glavne forme za vodomjere (prilog slika). Jedino mi se ne sviđa (NEVALJA) što iz Forme vodomjeri ne prikaže detalje za selektirani vodomjer. Na glavnoj formi je odabran vodomjer br. 00029242, a detalji su od vodomjera br. 56097393. Kako kroz kod rješiti da odabere ispravni prikaz detalja.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.18.03.2019. u 14:37 - pre 61 meseci
Nisam siguran da ti treba VBA kôd. Glavno pitanje je koliko zapisa u tabeli Detalji_Vodomjer odgovara jednom zapisu u tabeli Vodomjer.
To iz slike za novu dodatu tabelu ne može da se vidi. Možda je 1:1, a možda je indterminate. Moguće je da treba i nešto drugo. Kad budeš napravio dobru vezu koja odslikava realno stanje onda primeni formu i podformu.
Najbolji način za ovakvu komunikaciju je da praviš novi manji primer u .accdb formatu, postaviš samo neophodan broj tabela formi i ostalih objekata.
Tako ćeš brže naći nekog ko će rado da reši primer.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.18.03.2019. u 15:47 - pre 61 meseci
Ako jedaan vodomer ima samo jedan zapis o detaljima, onda je veza 1:1.
U tabeli Detalji_Vodomjer postavi ključ na Broj_vodomjera. Ono IDDetalj ti ne treba.
Spoji te dve tabele vezom One-To-One.
Napravi formu i podformu. Dodao sam primer sa Državama i glavim gradovima. Isprobaj. Ne treba nikakv VBA kôd.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.20.03.2019. u 17:21 - pre 61 meseci
Taj dio oko detalja vodomjera smo riješili. Šaljem novu relaciju - Nadam se završnu!!! Pokušavam riješiti dio oko izmjena vodomjera i bojim se da je on najzahtjevniji barem što se tiče koda. Pokušat ću razjasniti sam princip u praksi.

1. Preko forme za izmjene vodomjera odaberem nekog kupca kojem moram izmjeniti vodomjer
2. Ispunim podatke o izmjeni i i kliknem na komandu Spremi izmjenu, a sad bi kod ili makro trebao izvesti slijedeće;
______________________________________________________________________________________________
- Spremiti podatke u tablice Izmjene_Vodomjera i Detalji_Izmjene (možda nova tablica sa svim zapisima)
- Iz tablice Detalji_Izmjene polje Novi vodomjer preljepiti (ili dodati novi) na mjesto Starog koji je bio u tablici Kupci_Vodomjeri jer sada taj kupac ima novi vodomjer, i taj broj (ili dodati ili preljepiti) u tablicu Vodomjeri. To isto treba napraviti za datum izmjene koji u tbl. Vodomjeri postaje datum ugradnje, to je samo početak koji nameće osnovno pitanje, da li kreirati novu tablicu sa svim podacima iz koje bi onda pojedina polja ljepio po postojećim tablicama ili odmah po glavnim tablicama ispravljao unose. Što to znači na veličinu baze jer i ovako ima mnogo zapisa..
U prilogu nova relacija i forma za unos izmjena.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.21.03.2019. u 07:43 - pre 61 meseci
Ovaj dio vezano za izmjene apsolutno ne funkcionira i ne valja pa treba osmisliti nešto drugo!!!
Formu u kojoj bi odabirom kupca automatski povukao sve podatke koji su vezani uz njega (broj vodomjera, marku i profil) što bi u tablici Izmjena vodomjera odmah bili učitani podaci za stari vodomjer koji se mjenja.. Pomoć
Mislim da bi sada forma Izmjene vodomjera mogla funkcionirati???

[Ovu poruku je menjao dzaga29 dana 21.03.2019. u 09:29 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.21.03.2019. u 09:12 - pre 61 meseci
Slažem se. Mada bih ja u tom slučaju izbacio veznu tabelu Kupci_Vodomjeri jer je ova sa izmenama već vezna. Nema potrebe da ažuriraš duplo.
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.21.03.2019. u 10:19 - pre 61 meseci
Znači da iz čitavog programa mogu izbaciti tablicu Kupci_Vodomjeri???
Citat:
Getsbi: Slažem se. Mada bih ja u tom slučaju izbacio veznu tabelu Kupci_Vodomjeri jer je ova sa izmenama već vezna. Nema potrebe da ažuriraš duplo.

Da li ću na taj način uništiti veze koje sam na početku stvarao kod povezivanja kupaca i vodomjera (Tbl. Kupci_Vodomjeri) ili ću samo promjeniti izvor podataka na upitima i umjesto Kupci_Vodomjeri pozvat se na ovu tablicu Izmjene vodomjera??
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.21.03.2019. u 11:40 - pre 61 meseci
Ako ti je to važno i ako imaš podatke u „Kupci_Vodomjeri” ili si kreirao upite na osnovu nje, onda njoj pridruži kolone iz „Detalji_Izmjene”, a obriši „Izmjene_Vodomjeri”. Jedna je sigurno višak.
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.21.03.2019. u 14:33 - pre 61 meseci
Getsbi, pomaži jer ću podivljat. Meni je stao mozak i NE MOGU jednostavno složit masku za unos izmjena koji sam bazirao na Upitu Q_Izmjene. Kada odaberem kupca ništa se ne dešava. Šaljem ti praznu bazu (tri zapisa) i sliku na kojoj ti objašnjavam gdje imam problem. Molim te pošalji rješenje, jer od tolikih pokušaja već sam uništio backup i ne znam više na kojoj bazi radim!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.21.03.2019. u 15:53 - pre 61 meseci
Treba referenciranje u upitu i obnavljanje zapisa na događaj AfterUpdate Combo box-a. Combo mora da bude vezan za kolonu 2 (Bound Column = 2)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.21.03.2019. u 17:11 - pre 61 meseci
Da li bi bilo pametno ubaciti polje ID Izmjene ??? Za eventualno kasnije reporte i sl.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.21.03.2019. u 17:41 - pre 61 meseci
Bi svakako.
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.22.03.2019. u 13:25 - pre 61 meseci
Getsbi, ali ja preko forme "Izmjene vodomjera" ne mogu pisati izmjene, jer ako nije već napisana izmjena preko tablica, onda je ova forma ne učitava (prilog sl.1), a ako je izmjena unešena onda je i prikaže (slika 2). Morati ću pokušati napraviti novu formu koja bi mi osim imena kupca za odabir morala za tog kupca povući podatke o njegovom vodomjeru koji mu je pridružen prije dodavanja polja za izmjenu...

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.26.03.2019. u 18:33 - pre 61 meseci
Rješio sam problem kroz VBA kod i sada sve radi kako treba;
Code:
Private Sub cmdSpremanje_Click()

Dim Vodomjer As String     'Stari broj vodomjera
Dim Novi As String         'Novi broj vodomjera
Dim NMarka As String       'Nova marka vodomjera
Dim Profil As String       'Novi profil vodomjera
Dim Gotovo As Variant      'Potvrdni okvir za knjiženje
Dim Nulica As String       'Nova ulica
Dim Broj As String         'Novi kučni broj
Dim Nmjesto As String      'Novo naselje
Dim Nkomentar As String    'Novi komentar
Dim SV As Double           'Status vodomjera
' ---------------------------------------------
Dim db As DAO.Database
Dim rs As DAO.Recordset
Dim rsIzmena As DAO.Recordset
Dim strSQL As String
Dim strSQL_Kupci As String
 
'Prvo bi trebalo napraviti kontrolu da se vidi da li je aktiviran gumb za knjiženje; ako je aktivan izlaz
If Me.Gotovo = True Then   ' Ovo je checkBox aktiviran gumb
   MsgBox "Izmjena je već proknjižena", , "Komunalac d.o.o. Delnice"
   Exit Sub
End If
'Ako nema zapisa izlazi van
If IsNull(IDIzmjene) Or IDIzmjene = "" Or IDIzmjene = 0 Then
     MsgBox "Pokušali ste spremiti Prazan zapis" & vbCrLf & "Molim ispunite sva polja i onda pokrenite Spremanje zapisa.", , "Komunalac d.o.o. Delnice"
     
     Exit Sub
End If
 
'Deklariram što će napisati kao nove podatke
Vodomjer = Broj_vodomjera
Novi = NoviVodomjer
NMarka = MarkaNovog
Profil = ProfilNovog
Nulica = Ulica
Broj = Kc_br
Nmjesto = Naselje
Nkomentar = Komentar
SV = 1      'Stavljamo da je aktivan


 strSQL = "SELECT * FROM Vodomjeri WHERE Broj_vodomjera='" & Vodomjer & "'"
 
Set db = CurrentDb
Set rs = db.OpenRecordset(strSQL)
Select Case rs.RecordCount
       Case 0
               MsgBox "Ne postoji vodomjer sa tim brojem"
       Case 1
          rs.AddNew
          ' Prenos podataka od starog vodomjera
          rs.Fields("Broj_vodomjera") = rs.Fields("Broj_vodomjera")
          rs.Fields("Radio_Adresa") = rs.Fields("Radio_Adresa")
          rs.Fields("Sifra") = rs.Fields("Sifra")
          rs.Fields("Marka") = rs.Fields("Marka")
          rs.Fields("Datum_ugradnje") = rs.Fields("Datum_ugradnje")
          rs.Fields("Promjer") = rs.Fields("Promjer")
          rs.Fields("Ulica") = rs.Fields("Ulica")
          rs.Fields("Kc_br") = rs.Fields("Kc_br")
          rs.Fields("Naselje") = rs.Fields("Naselje")
          rs.Fields("Komentar") = rs.Fields("Komentar")
          rs.Fields("Tip_Modula") = rs.Fields("Tip_Modula")
          rs.Fields("Period_ocitavanja") = rs.Fields("Period_ocitavanja")
          rs.Fields("Medij") = rs.Fields("Medij")
          rs.Fields("Kontrolni_broj") = rs.Fields("Kontrolni_broj")
          rs.Fields("Tip_vodomjera") = rs.Fields("Tip_vodomjera")
          rs.Fields("Status_vodomjera") = rs.Fields("Status_vodomjera")
          rs.Fields("Multiplikator") = rs.Fields("Multiplikator")
          rs.Fields("Dijelitelj") = rs.Fields("Dijelitelj")
          ' Izmjena za novi vodomjer - mjenjamo podatke sa starog
          rs.Fields("Broj_vodomjera") = Novi
          rs.Fields("Radio_Adresa") = Novi
          rs.Fields("Datum_ugradnje") = Now()
          rs.Fields("Marka") = NMarka
          rs.Fields("Promjer") = Profil
          rs.Fields("Ulica") = Nulica
          rs.Fields("Kc_br") = Broj
          rs.Fields("Naselje") = Nmjesto
          rs.Fields("Komentar") = Nkomentar
          rs.Fields("Status_vodomjera") = SV
          rs.Update
                       
         ' Izmjena u tablici Kupci_Vodomjeri
         strSQL_Kupci = "SELECT * FROM Kupci_Vodomjeri WHERE Broj_vodomjera='" & Vodomjer & "' AND Sifra_kupca=" & Sifra_kupca
         Set rsIzmena = db.OpenRecordset(strSQL_Kupci)
             rsIzmena.Edit
             rsIzmena.Fields("Broj_vodomjera") = Novi
             rsIzmena.Update
             Me.Gotovo = True
             MsgBox "Uspješna izmjena"
       Case Is > 1
             MsgBox "imamo povećanje za jedan vodomjer u tablici"
End Select
 
rs.Close
rsIzmena.Close
db.Close
Set rs = Nothing
Set rsIzmena = Nothing
Set db = Nothing
End Sub

Drugo pitanje: Kako pozvati Funkciju za brisanje tablica da se pritiskom na dugme obrišu tablice. Funkciju imam deklariranu u modulima kao Public.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.26.03.2019. u 19:00 - pre 61 meseci
Na događaj dugmeta OnClick upišeš =MojaFunkcija().
Ili napraviš makro koji izvršava funkciju, a u pomenuti događaj napišeš naziv makroa. Na primer Moj makro.
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 20180 | Odgovora: 157 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.