Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test

[es] :: Advocacy :: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 10373 | Odgovora: 120 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Everovic

Član broj: 339896
Poruke: 63



+116 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 12:29 - pre 58 meseci
Citat:
Ja sam decenijama koristio PS i kada probam Gimp, kao da sam zalutao negde


Meni su takođe opcije u Gimpu nelogične, ali zato koristim Kritu. Mislim da je odlična za ljude koji su navikli na PS.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Sadun
Zemun

Član broj: 94350
Poruke: 244
172.68.38.*



+14 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 13:18 - pre 58 meseci
Za vas kojima je Adobe PS pod obavezno.
Photopea
Free, radi sve, komadne su iste kao u PS-u, layers podrzani... Native PSD cita kako treba, sta ces vise?
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 13:33 - pre 58 meseci
Dakle, Adobe stavlja katanac?
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
172.68.51.*



+2789 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 14:18 - pre 58 meseci
U poslovnom svetu, bio biznis mali ili veliki, cene softvera se zanemaruju. Radnik koji rukuje time je mnogo skuplji.

Kapiram ja da sitna firma hoće da uštedi neku siću piratskim MSO, ali kada ne bi mogla da koristi piratčinu, izbor bi opet pao na MSO, ovaj put plaćeni, a ne na LO.

Ako taj sistem treba da radi nešto sasvim konkretno, recimo da je kasa u pitanju, napravi se ili kupi softver za Linux i gotovo. Ako postoji gotov zadovoljavajući softver, jeftinije je koristiti njega, nego razvijati ili naručivati novi. Ako postoji gotov zadovoljavajući softver samo za Windows, onda je to to.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8077



+1752 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 14:28 - pre 58 meseci
Citat:
bachi:
Dakle, Adobe stavlja katanac?


Sad ili nikad

Kad ljudi Navale na Online image editor ima da ga koriste iskljucivo u profi svrhe
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
172.68.50.195



+1064 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 14:31 - pre 58 meseci
"U poslovnom svetu, bio biznis mali ili veliki, cene softvera se zanemaruju. Radnik koji rukuje time je mnogo skuplji."

Netacno. U poslovnom svetu se gleda svaki cent. Ukoliko se softver isplati kupice ga, ukoliko ne, nece, snaci ce
se sa alternativama. Osim ako nisi banka, e tad ces Oracle koristiti za konfiguracione fajlove :P
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 14:52 - pre 58 meseci
Što reče calexx, i različite verzije Worda ponekad znaju da naprave problem, a kamoli alternative. Plus nije tako ni retko da neki običan korisnik koji koristi Word/Office već 10 godina povremeno pita nešto "e kako ovo, kako ono", kad bih svima uveo Linux i Word alternative mogao bih da se obesim. Meni lično je bilo daleko jednostavnije (i efikasnije) da svi računari imaju relativno ok procesor i ssd disk.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
172.68.50.195



+1064 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 14:56 - pre 58 meseci
"Meni lično je bilo daleko jednostavnije da svi računari imaju relativno ok procesor i ssd disk."

To su troskovi koji itekako ulaze u racunicu. Vece firme to rade po godistu. Za tu i tu godinu
konfiguracija je ta i ta. Inace jos nisam video SSD u firmama.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
172.68.50.*



+2789 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 15:07 - pre 58 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic: "U poslovnom svetu, bio biznis mali ili veliki, cene softvera se zanemaruju. Radnik koji rukuje time je mnogo skuplji."

Netacno. U poslovnom svetu se gleda svaki cent. Ukoliko se softver isplati kupice ga, ukoliko ne, nece, snaci ce
se sa alternativama. Osim ako nisi banka, e tad ces Oracle koristiti za konfiguracione fajlove :P


Nisi u pravu jer se centi ne broje samo kroz trošak koji se daje za licencu. Ako koristiš softver sa kojim je radnik manje produktivan, onda ćeš tog radnika duže plaćati da obavi određeni posao i potrošićeš mnogo više centi nego što bi potrošio da si dao više centi na licencu za produktivniji alat i onda radnika plaćao kraće da obavi dati posao.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
172.68.51.201



+1064 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 15:28 - pre 58 meseci
Pa u pravu sam. Ako ce alat povecati produktivnost sigurno ce to i platiti. Medjutim produktivnost na Windows-u je diskutabilna u startu.
Sve se svodi na to koliko sta kosta i koliko vremena izgubis. Ljudi se sigurno ne opredeljuju za Windows zbog produktivnosti.
Ponekad tu postoji faktor sta klijent trazi i faktor koliko je potrebno vremena obuciti ljude. No opet se sve to svodi na isto.








































 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 15:45 - pre 58 meseci
Citat:
...produktivnost na Windows-u je diskutabilna u startu.

Branimire, preterano serreš!
Pa da je Linux toliko produktivniji, ne bi ga bilo mizernih 2% na desktopu, već bi se kompanije otimale za Linuxom jer em je, po tvojim tvrdnjama, produktivniji, em je besplatan (u najvećem broju slučajeva), em je bezbedniji, em je toliko brži da ostavlja konkurenciju tri koplja iza sebe, em ima bolji aplikativni softver... I od svih menadžera i timova svetski uspešnih kompanija, niko to nije primetio, nego si se ti javio da im otkriješ istinu!
 
Odgovor na temu

Everovic

Član broj: 339896
Poruke: 63



+116 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 16:02 - pre 58 meseci
Većina korisnika ne moze ni da napravi razliku izmedju WPSa i MS Ofisa
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
172.68.51.*



+93 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 16:07 - pre 58 meseci
Ja znam dva mikro preduzeća (preduzetnika) koji koriste Libreoffice. Jedan zato što neće da plaća licencu, a drugi zato što mu ne treba ništa zahtevno.

Po mom mišljenju je kompatiblnost najmanji problem. Ja ne znam da li sam ikada sa nekim van firme razmenio .docx ili .xlsx. Uvek isključivo idu standardni formati (.pdf, .stp, .dxf, .dwg, .jpg) za koje se može naći softver na svakoj platformi koji će ga lepo pročitati. Čak iako su vlasnički (npr. dwg). Najveća prednost MS Office-a je što je to najbolji softver za te svrhe. S druge strane, nisam siguran da je svima potreban (baš kao ni Photoshop, AutoCAD, CATIA, 3DS Max...). Ja bih pre platio Office licencu kao privatni korisnik, nego kao vlasnik preduzeća, osim ako mi Excel nije neophodan zbog svojih mogućnosti i integracija sa drugim programima (CAD, PLM, CRM...). Doduše, pisanje makroa u LO je patnja, pre svega jer dokumentacija ne postoji, pa je i to jedna od prednosti Excela u odnosu na konkurenciju.

Slično je i za ostale alate. Možda mi se više isplati da platim zaposlenog da 3 meseca samo uči Adobe CC ili Autodesk alternative, pošto znam šta se sve može napraviti, i rešio sam se problema sa licenciranjem. Doduše, šta ću ako zaposleni ode ili FOSS projekat propadne :)
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
172.68.51.231



+1064 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 16:10 - pre 58 meseci
Windows ima primat kod average-joe usera, kojima produktivnost nije bitna. No postoji WSL koji svakako hoce da privuce populaciju developera koji gle slucaja, vise vole Linux.

 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2699



+698 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 16:21 - pre 58 meseci
Tako je jedan novinar ovde na portalu pričao hvalospeve o Linuksu, ispirao svima u svom okruženju mozak, a u tekstovima na tu temu tu i tamo pominjao razne nebuloze tipa "kucam ovo na Linuksu dok slušam muziku preko konzolnog mp3 plejera..."
A zašto su ga ljudi 'oladili i zaobilaze ga? Zato što samo priča o nekim teorijama zavere, špijuniranju, zavisnosti od MS proizvoda... a sa druge strane gotivi Apple iako ga ne koristi, jer je baziran na FreeBSD-u. Dakle, MS je svetski monopolista i špijun koji radi za CIA/NSA/... a Apple je kul.
I u svim tim hvalospevima o Linuksu, nije izbegao da se ogradi kako nisu svi distroi dobri i da čak i tu ima onih koji "špijuniraju", itd.

I kad obični ljude vide takve "čudake" koji zastupaju Linux, čak i ako su razmišljali o prelasku Win -> Linux, predomisle se, jer u svakom okruženju postoji neko sličan tom liku koji od Linuksa pravi religiju, samo je "tema" različitia.

I danas Linux pretežno koriste programeri i njima slični (generalno, oni koji žive od IT sektora), koji često imaju problem da običnim ljudima objasne prednosti Linuksa, posebno onima kojima kod kuće računar služi isključivo za internet i multimediju.



A za MS Office... aj' što su uveli "ribbon" kako bi olakšali učenje Office programa početnicima, ali su napravili haos onima koji Office koriste par decenija, vraćajući ih na nivo početnika. Ne pomaže ni "Classic Menu", jer ne sadrži sve opcije kao kod starih verzija, a znam dosta ljudi koji su žmureći mogli da pogode stavke u meniju kad im nešto zatreba (uključujući sebe), da bi se sa novim verzijama pogubili i nikad nisu uspeli da postanu produktivni kao sa verzijama do 2003.
A njihov "novi" Equation editor da ne pominjem, nikakva mogućnost kontrole stilova ili bilo čega naprednijeg, većina izdavača se godinama država verzije 2003 da bi ipak na kraju morali da popuste. Ne bih nikome poželeo da bilo šta radi sa Word dokumentom u kome postoji čak i nekoliko MS formula, a šta kad ih ima preko sto mislim da ne bi znali ni oni koji su odgovorni za takav korak unazad.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
172.68.51.219



+1064 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 16:31 - pre 58 meseci
"a sa druge strane gotivi Apple iako ga ne koristi, jer je baziran na FreeBSD-u."

Ovaj sto sam ga linkovao? O Apple-u nemam sta mnogo da kazem osim sto mislim
da je bas desktop OS. Koga nervira dock i filozofija oko toga, tipa nema klasican meni,
sigurno ga nervira i Gnome i Windows 8 :P
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
172.68.50.*



+2789 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 16:48 - pre 58 meseci
Citat:
Space Beer: Ja znam dva mikro preduzeća (preduzetnika) koji koriste Libreoffice. Jedan zato što neće da plaća licencu, a drugi zato što mu ne treba ništa zahtevno.

Po mom mišljenju je kompatiblnost najmanji problem. Ja ne znam da li sam ikada sa nekim van firme razmenio .docx ili .xlsx. Uvek isključivo idu standardni formati (.pdf, .stp, .dxf, .dwg, .jpg) za koje se može naći softver na svakoj platformi koji će ga lepo pročitati. Čak iako su vlasnički (npr. dwg). Najveća prednost MS Office-a je što je to najbolji softver za te svrhe. S druge strane, nisam siguran da je svima potreban (baš kao ni Photoshop, AutoCAD, CATIA, 3DS Max...). Ja bih pre platio Office licencu kao privatni korisnik, nego kao vlasnik preduzeća, osim ako mi Excel nije neophodan zbog svojih mogućnosti i integracija sa drugim programima (CAD, PLM, CRM...). Doduše, pisanje makroa u LO je patnja, pre svega jer dokumentacija ne postoji, pa je i to jedna od prednosti Excela u odnosu na konkurenciju.

Slično je i za ostale alate. Možda mi se više isplati da platim zaposlenog da 3 meseca samo uči Adobe CC ili Autodesk alternative, pošto znam šta se sve može napraviti, i rešio sam se problema sa licenciranjem. Doduše, šta ću ako zaposleni ode ili FOSS projekat propadne :)


Moram da se složim sa svakim slovom.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 18:43 - pre 58 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic: "Meni lično je bilo daleko jednostavnije da svi računari imaju relativno ok procesor i ssd disk."

To su troskovi koji itekako ulaze u racunicu. Vece firme to rade po godistu. Za tu i tu godinu
konfiguracija je ta i ta. Inace jos nisam video SSD u firmama.


U firmi ne koristim više hdd osim za storage, a najstariji komp je iz 2012. Nije čak bio ni neki trošak pošto je većina krenula sa 128 GB ssd-ovima, za prosečnog kancelarijskog korisnika sasvim dovoljno. Kući takođe ssd, na desktopu, laptopu i konzoli/PS4.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
172.68.50.*



+2789 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 19:04 - pre 58 meseci
Citat:
mjanjic: većina izdavača se godinama država verzije 2003 da bi ipak na kraju morali da popuste.


Koji su to izdavači? Oni više vole txt format, nego Word. Štamparije ne primaju Word format, a izdavači dokument sami prelamaju u nečemu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

since1986BC

Član broj: 63369
Poruke: 1075



+236 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 19:50 - pre 58 meseci
Od kako 'vozim' Linux Mint, kad nekome 'rikne' nesto na Windowsu ili sam Windows, samo kazem: Ne bih znao da ti pomognem, koristim Linux.
Glava me mnogo manje boli.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 10373 | Odgovora: 120 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.