Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test

[es] :: Advocacy :: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 10257 | Odgovora: 120 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test25.06.2019. u 23:01 - pre 57 meseci
Citat:
Nedeljko:1. da koristi jeftiniji program (jedan od njih je Adobe PhotoShop CS2) ili
Ovaj je jednom ispao iz Adobe kamiona i mnogi su iskoristili priliku da imaju nezvaničnu licencu. ;) Za hobi sasvim upotrebljivo.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
172.68.51.*



+498 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test25.06.2019. u 23:51 - pre 57 meseci
Nije problem u jeftinijim alatima - problem je sto je ovo hobi. Ako su Vegas i Adobe Suite mejnstrim ovde, najlakse cu s tim zavrsiti posao. Najlakse cu naci tutoriale za to. Vaistinu, ne razlikuje se preterano i kad se predje na neki drugi alat, ali kod drugara sam radio u Adobe programima i utisak je da je sve tamo gde treba da bude. Probao sam 10 razlicitih besplatnih/polubesplatnih programa, em je teze naci na netu kako sta uraditi, em je teze snaci se. A iskreno video obrada mi nije prioritet da budem master u tome. To je kljucno. Bukvalno mi treba nekad malo peglanja boja zbog razlicitih filtera na socivu i promena u svetlu, tranzicija, secenje i nista puno vise od toga, ali ukoliko pozelim nesto dodatno da uradim, voleo bih da mogu a ne da budem ogranicen. Znaci nesto "easy to learn, hard to master". Za sire narodne mase. Da ne moram da se opterecujem jos jednim faktorom.

Konkretno, meni treba Premiere, i s obzirom da placam sav softver koji koristim ukoliko isti zahteva placanje, sednem s drugarom koji radi video obradu i zavrsimo to. Jasno je svima da to nije uvek najsjajnije resenje.

CS2 koliko ja znam radi samo na XPu. Cini mi se da mogu da kupim Premiere Elements 2019 za jednokratnu naplatu - nisam siguran, sad upravo gledam. Mozda je to resenje za hobiste?

Naravno, postoji mogucnost da placam licencu za Adobe Suite, ili cak ako se izboksuje samo Premiere. Ali opet dolazimo na to da se koristi jednom u nikad. Jeste hobi, jeste da ih nema mnogo, ali hobi je letenje - video je samo dodatni produkt. Ako cemo iskreno, za full legalno bavljenje ovim hobijem u RS, PAPRENO je i komplikovano sve. Prvo, godisnje je potrebno za svaku letelicu platiti osiguranje, koje je reda 100 EUR. Potrebno je polagati za licencu za poznavanje pravila ponasanja u vazdusnom prostoru. Potrebno je prijavljivati svaki let minimum 5 dana pre bilo kog leta - i to sa tacnim vremenom, tacnim geokordinatama, nadmorskoj visini, itd. Tu su troskovi rezervnih delova. GPS nekad misli da je na 15% baterije pametno da vrati model kroz vinovu lozu (?!) ukoliko mu se ne kaze ne. Ovo je sve samo za jedan avio model. Da ne pricam da je fizickim licima zabranjeno da lete iznad naseljene teritorije, pa nas i zakon RS koci u tom hobiju, jos mi samo fali Adobe u celoj prici :) Konkretno za ono sto najcesce letim u poslednjih godinu dana - mavic air - baterija kosta cca 100eur, puni se 40-50 min, leti se nekih 16-18 min, posle toga baterija mora da se ohladi pre punjenja. Znaci za neko opusteno letenje potrebno je 3-4 baterije, cak i za auto punjacem prisutnim - dok se jedna hladi, druga se puni, treca je u letelici. Posle nekih 50-70 letova kapacitet vec krece da opada... pa je potrebno nabaviti svezije baterije, itd :)

Ono sto sam zeleo ovim da kazem je da kad vec Adobe nije primaran u celoj prici i bukvalno je krajnja rupa na svirali - zar moramo toliko papreno i to da placamo svakog meseca? :) Mozemo ovo da poredimo sa xy stvari - tipa flat rate internet. Sta ce mi flat rate ako net koristim sat vremena dnevno? Logican odgovor je - pa eto, da se nadje i nikad ne zafali. Isto bi mogli da primenimo i za Adobe Suite, pa opet kazemo skupo je za ponekad :) Mozda netflix vise vredi? :)

Tacni su bukvalno svi odgovori - ako je skupo, koristite free resenja. Ako vam treba, platite. Ako vam treba ponekad a ne zelite free resenje, platite za to kad vam treba. Ali sve se svodi na placanje, a to poteze drugu temu:

---

Odvojeno, jer je nesto o cemu razmisljam vec godinama, skraceno. Danas vise niko ne zaradjuje novac od jednokratne prodaje bilo cega. I igrice koje se prodaju imaju neke "premium mesecne naloge", imaju DLC-jeve, softver je poceo da se "iznajmljuje", net odaaavno presao na ugovorne obaveze/flat rate, mobilni operateri forsiraju potpisivanje ugovora na 24 meseca zbog povlastica... generalno svi su izracunali da ce mnogo stabilnije poslovati sa manjim ali stalnim prihodima nego sa jednokratnom prodajom softvera/bilo cega drugog. 'Ajde da ne prodamo program x za 200eur, bolje da ga izdajemo za 10eur mesecno. Jeste, manje cemo dobiti instant, ali ce ga mozda vise ljudi isprobati, a oni kojima treba ce nastaviti da ga placaju svaki mesec, pa cemo kad tad anulirati to i dobiti slag na torti.

Gotovo da nema igrice - ako pricamo o softveru - koja danas nema nesto sto moze da se kupi kako bi poboljsala dozivljaj igre ili dala neku prednost. Jednostavno u tom smeru se ide.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test26.06.2019. u 05:30 - pre 57 meseci
Postoje brojni besplatni open source programi za pomenute namene (Gimp, Inkscape, Blender, OpenShot, Cinelerra, Kdenlive, itd.), koji u 99% slučaja mogu da zadovolje potrebe prosečnih, a verovatno i pro korisnika, ali ne, njima trebaju skupi profesionalni programi prenatrpani gomilom za njih bespotrebnih opcija.
Mislim, može Holivud da ih koristi za filmove, a ne može Zlatni_bg da edituje video. Inače, na YouTube-u ima gomila tutoriala za pomenute programe.

https://www.slant.co/topics/2073/~best-video-editors-for-linux
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
172.68.50.*



+498 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test26.06.2019. u 06:58 - pre 57 meseci
Blender i gimp ce mi zameniti Premiere? Stvarno?
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
172.68.51.45



+1064 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test26.06.2019. u 07:10 - pre 57 meseci
Znas kako, kako koristim Linux, samo kazem nema na Linux-u idemo dalje... ne pada mi napamet da stavljam Windows :P
Windows igre kupujem samo ako radi preko Wine (sada Steam Play).
Na poslu trenutno radim na Windows 10 posle 13 godina kako sam imao zadnji Windows projekt, i tu tek vidim koliko ne zelim da radim u Windows-u :P
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test26.06.2019. u 07:23 - pre 57 meseci
Citat:
Blender i gimp ce mi zameniti Premiere? Stvarno?

Gimp ne, Blender možda, OpenShot, Cinelerra, Kdenlive, Pitivi, itd., verovatno.
Citat:

Blender even comes with a built-in Video Editor.

The Video Editor allows you to perform basic actions like video cuts and splicing, as well as more complex tasks like video masking.

The Video Editor includes:

Live preview, luma waveform, chroma vectorscope and histogram displays
Audio mixing, syncing, scrubbing and waveform visualization
Up to 32 slots for adding video, images, audio, scenes, masks and effects
Speed control, adjustment layers, transitions, keyframes, filters and more.

https://www.blender.org/features/video-editing/

 
Odgovor na temu

mstevic
Milan Stevic

Član broj: 28701
Poruke: 226
172.68.50.*



+10 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test26.06.2019. u 09:01 - pre 57 meseci
Problem, kod nas, je što su korisnici navikli na pirateriju i da koriste top da pogode muvu. Ljudi gledaju slike u Fotošopu, kuckaju nezahtevne tekstove u Korelu ili Ofisu, pa misle da to tako treba.
Ne radiš ništa profesionalno, koristi besplatna rešenja. Uzimaš pare od toga što radiš, izvagaj, pa ako treba kupi potreban softver.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test26.06.2019. u 09:58 - pre 57 meseci
mstevicu, na stotine instalacija sam odradio ljudima, jednocifren broj je tražio fotošop, corel, itd.

Ali ovde je tema poslovni korisnici, za kućne manje više lakše ide, šta to pa radi kućni korisnik a da ne može u nekom besplatnom alatu? Pa velika većina ništa.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
172.68.51.*



+2789 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test26.06.2019. u 11:10 - pre 57 meseci
Zlatni_BG

Imaš ti pravo da koristiš komercijalne alate za hobi ako hoćeš. Nije problem. Samo, u tom slučaju moraš da ih platiš. Ako ti je mnogo, opet nije problem, postoje druga rešenja od tog koje ti je skupo.

Meni je skuplje da zarazim računar nego da platim licencu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test26.06.2019. u 17:13 - pre 57 meseci
Citat:
Zlatni_bg:CS2 koliko ja znam radi samo na XPu.
Radi i na novijim, ja ga instaliram svuda. Inače je za hobiste bitno koji su program koristili i navikli tj da li hoće da uče neki drugi a verovatno će svaki da im završi posao. Za profije već može da bude razlike.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
172.68.51.*



+2789 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test26.06.2019. u 18:15 - pre 57 meseci
Zlatni_BG jednostavno nastupa sa pozicije sile - može mu se da mazne, a da ne odgovara i zašto bi onda postupio drugačije.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Deda Ranko
/dežurno tumaralo

Član broj: 340445
Poruke: 22
172.68.51.*



+7 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test26.06.2019. u 21:51 - pre 57 meseci
Drugari odrekao sam se linuxa. Kad sabereš i oduzmeš, to je jedna velika prevara :) Pogotovo tako mislim jer pravim i sam neke programe. Free open source is out. No no.

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
172.68.51.*



+2789 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test26.06.2019. u 21:59 - pre 57 meseci
Objasni.

Prevara znači da ti je nuđeno X, a da si dobio Y.

Na koji način su free and open source out?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
172.68.50.15



+1064 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test26.06.2019. u 22:23 - pre 57 meseci
Ma resio "deda" da trola.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
172.68.51.*



+498 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test26.06.2019. u 23:26 - pre 57 meseci
Citat:
Nedeljko:
Zlatni_BG jednostavno nastupa sa pozicije sile - može mu se da mazne, a da ne odgovara i zašto bi onda postupio drugačije.


O cemu pricas ti druze? Svaki tvoj post na forumu je neka demagogija, nula informativne vrednosti. Procitaj i 5. put ako moras sta sam pisao. Mozda budes pametniji.

ŠTA DA MAZNEM?
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

dr0id

Član broj: 326795
Poruke: 464



+125 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test26.06.2019. u 23:59 - pre 57 meseci
Ne znam bas da li je Mint brzi od W10, od 8.1 nije (G550/4GB/320GB 5400rpm):
boot 25s (8.1) vs 40s (Mint) - od GRUBa do desktopa
FF 9s (8.1) vs 9-10 (Mint)
Chrome 14 (8.1) vs 14 (Mint)

CPU idle tu negde, RAM u startu 700MB (8.1) vs 600MB/900MB (Mint, htop/system monitor); surf, YT i sl. trose 10% vise CPU u Mintu...


Znam sigurno da W10 ima sporiji boot, ali cisto sumnjam da je i ostalo toliko sporije


p.s. Jbt jel moguce da u 2019. nemaju podesavanje scroll brzine/redova, vec mora da se budzi imwheel!
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
172.68.50.15



+1064 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test27.06.2019. u 06:02 - pre 57 meseci
Windows ne butuje hladno nego radi hybernate, tako da brzina buta kod Windows-a, moze biti veca
nego cold boot-a na Linux-u.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
172.68.50.*



+2789 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test27.06.2019. u 06:36 - pre 57 meseci
Citat:
Zlatni_bg: O cemu pricas ti druze? Svaki tvoj post na forumu je neka demagogija, nula informativne vrednosti. Procitaj i 5. put ako moras sta sam pisao. Mozda budes pametniji.

ŠTA DA MAZNEM?

Pa, PhotoShop.

Ne, kod mene nema nikakve demagogije. Demagog si upravo ti, a demagogija ti se svodi na

"Može mi se da maznem PhotoShop, a da ne odgovaram".
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test27.06.2019. u 09:32 - pre 57 meseci
Citat:
dr0id:Ne znam bas da li je Mint brzi od W10, od 8.1 nije (G550/4GB/320GB 5400rpm):
boot 25s (8.1) vs 40s (Mint) - od GRUBa do desktopa
Merio sam i ja kada je krenula priča, mada mi je to poslednje u čemu bi se merila razlika i davala prednost. Probao 10 i Arčija sa Efi startovanja na hardu, probao 10 i Arčija sa SSD-a preko gruba i u oba slučaja Arči startuje 5-10 sekundi brže. Programe nisam merio. Trenutno nigde nemam 8.1.
Kao što je napisano, potrebno je meriti cold start ili najlakše restart jer onda windows ne ide u hibernaciju. Meni je sve to nebitno jer ionako ne obaram Arčija nego ga uspavam i sledeći put se startuje za 3-4 sekunde.

Mnogo je važnije koje programe ko (mora da) koristi i da li mogu i alternative za koje ipak mora da se odvoji vreme da se nauče. To važi za one koji su kao ja decenijama koristili windows pa naučili jedno a onda prešli na linux gde ipak važe neka druga pravila. Slično kao kada sam radio u jednoj firmi gde se koristio (tada novi) firefox a ja navikao na maxthon. Ili kada sam sa WinOnCD prelazio na Nera pa posle na ImgBurn. Slično bih mogao da pređem na Gimp/Kritu da mi je potrebno. Neko nema volje da to uči pa time pravda i neprelazak na linux. ;)
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
172.68.51.*



+2789 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test27.06.2019. u 09:57 - pre 57 meseci
Skoro sve što si napisao je tačno. Problem je samo u upotrebi glagola "pravdati" u pslednjoj rečenici. Legitiman izbor nema potrebe pravdati. Međutim, piraterija je zlo.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 10257 | Odgovora: 120 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.