Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mikro hidroelektrana

[es] :: Fizika :: Mikro hidroelektrana

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 62727 | Odgovora: 546 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bora_Radar
Beograd

Član broj: 327074
Poruke: 96
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana01.12.2019. u 07:54 - pre 53 meseci
Diskriminanta
Elisa zahvata-zavrće se u vazduh da vuče avion.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana01.12.2019. u 08:24 - pre 53 meseci
Mislim da bi vam mnogo lakse bilo da proracun izvrsite preko promene potencijalne a ne preko promene kineticke energije. To sve iz razloga sto kod vodenog toka dolazi do stalne transformacije potencijalne u kineticku energiju. Dakle. Nakon ugradnje lopatica, prosecna nadmorska visina reke ispred lopatica ce se povecati za naprimer 1 cm u odnosu na visinu iza lopatica.
Rad koji se moze iskoristiti dobijamo po formuli mgh. Ako imamo protok od milion kg u sekundi, g aproksimiramo na 10 m/s2 i h je 0.01m., tada imamo:
1.000.000x10x0.01=100.000Ws=100kWs
Posto nas ne zanimaju kWs nego kW, ostaje samo da gornju velicinu podelimo sa jednom sekundom:
100 kWs/1s=100kW

A nama treba 10x vise? Nikakav problem. Posto je g konstantna, treba nam ili m 10x vece, tjj. veca reka, ili savrsenije lopatice kod kojih ce prosecna razlika u visini vode biti 10cm veca ispred lopatica nego iza lopatica. I naravno da ne zaboravimo da nam treba jos 10%-20% za gubitke. Molim nekog vestog sa likovnim umetnostima da to nacrta.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
87.116.177.*



+21 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana01.12.2019. u 09:19 - pre 53 meseci
Citat:
Bora_Radar:
Diskriminanta
Elisa zahvata-zavrće se u vazduh da vuče avion.

Ma jok! Elisa u ventilatoru vuče vazduh da te rashladi

Citat:
pctel: Mislim da bi vam mnogo lakse bilo da proracun izvrsite preko promene potencijalne a ne preko promene kineticke energije.

Pa i promenu potencijalne energije sračunavamo na osnovu empirijskog podatka.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana01.12.2019. u 15:47 - pre 53 meseci
Empirijskog, tacno. Ali za ovu temi jako korisno da se shvati zasto se predradjivanjem reke i podizanjem nivoa vode za 10 metara dobije 1000 puta vise energije nego polupregradivanjem lopaticama i podizanjem nivoa za samo 1cm.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2153
..able.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana01.12.2019. u 16:33 - pre 53 meseci
Citat:
pctel:

Rad koji se moze iskoristiti dobijamo po formuli mgh. Ako imamo protok od milion kg u sekundi, g aproksimiramo na 10 m/s2 i h je 0.01m., tada imamo:
1.000.000x10x0.01=100.000Ws=100kWs
Posto nas ne zanimaju kWs nego kW, ostaje samo da gornju velicinu podelimo sa jednom sekundom:
100 kWs/1s=100kW


Divno si ovo smandrljao.
Ako si umjesto mase m [kg] u formulu za potencijalnu energiju ušao sa protokom mase [kg/s],onda si dobio snagu od 100 000 vati,a ne Ws.Dimenzijalno to ide ovako:
kg/s * m/s^2 *m =kgm/s^2 * m/s=Nm/s=W

Hidroenergane koje se rade sa ciljem da iskoriste što veći procenat snage vodenog toka (potoka ili rječice) se zovu mini HE.Ekonomski su neisplative,ali se uz jake podsticaje države ipak rade.Sve je počelo sa dobronamjernim planom za sprečavanje poplava.Nagle pojave bujica je najbolje uhvatiti velikim brojem malih brana.A onda,usput ako može,da se to nekako iskoristi za vodosnabdjevanje i pravljenje struje.
Ovo je potpuno izokrenuto.Cilj izvođača je zgrabiti podsticaj i zaraditi nešto na struji.Mahom se lokalno stanovništvo opravdano buni jer im je poremećeno vodosnabdjevanje,a zaštita od poplava nikakva ili pogoršana.

Mikro hidroelektrane o kojima se ovdje raspravlja su takve da samo djelimično koriste vodeni i energetski potencijal.Ne trebaju dozvole.Dovoljna je prešutna saglasnost lokalne zajednice.Lako se postavlja i sklonja.
Snaga takvih spravica je nekoliko vati pa možda ponegdje i čitav kW.Mogu se kupiti gotove solidnih performansi,ali ovdje je cilj da se to nekako napravi samogradnjom.(100 kW nije za ovu temu.)
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana01.12.2019. u 18:35 - pre 53 meseci
Citat:
Snaga takvih spravica je nekoliko vati pa možda ponegdje i čitav kW.Mogu se kupiti gotove solidnih performansi,ali ovdje je cilj da se to nekako napravi samogradnjom.(100 kW nije za ovu temu.)

Ti to pricas meni ili ovom majoru? On vec danima prica da je sa dunava moguce uzeti 1MW lopaticama.
Citat:
Divno si ovo smandrljao.
Ako si umjesto mase m [kg] u formulu za potencijalnu energiju ušao sa protokom

Mora tako. Ja se samo drzim osnovnih definicija - rad je promena energije, jedinica je Ws, moze i kWs, kao i kWh. Snagu mozemo izracunati ako znamo koliki rad je izvrsen za koliko vremena. Racunanje snage direktno iz promene energije nije korektan postupak, nego je pravilno ovako, postupno, u 2 koraka.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Bora_Radar
Beograd

Član broj: 327074
Poruke: 96
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana01.12.2019. u 19:47 - pre 53 meseci
ZZZZ
Kako lopatica potiskuje klackalicu na dole.
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2153
..able.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana01.12.2019. u 19:57 - pre 53 meseci
Majoru pričam da se okane MW,a da vikendaše na Dunavu pouči kako napraviti hidrocentralu od bicikla snage 2 w.

Citat:
Pctel:1.000.000x10x0.01=100.000Ws=100kWs


Šta ti je ovo?Naveo si "Ako imamo protok od milion kg u sekundi"Ispada da si izračunao rad koji se dobije u jednom sekundi,pa si onda taj rad u jednoj sekundi podjelio sa vremenom od jedne sekunde da bi dobio snagu?Otprilike kao da si naveo protok u minuti pa onda izračunao rad za tu jednu minutu,a onda podjelio sa vremenom od 60 s da bi došao do snage u vatima.

Zbunjuje ono kg u sekundi koje se opravdano može smatrati kao [kg/s],pa bi na kraju umjesto Ws imao [W].Zgodnije bi bilo da si napisao "milion kg u nekom vremenu t[s],pa onda taj rad podijelio sa vremenom t da dobiješ snagu.U konkretnom slučaju bi mogao navesti da je to vrijeme t=1 [s].Tada bi sve bilo jasnije i nebi morali tražiti arbitražu na višim nivoima,već bi sve razjasnili na prijavnici uprave lokalnog vodovoda.Još bih malo pisao na ovu temu,ali pade mi na pamet žeđ,što znači da trebam hitno otići na hladno pivo.


________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana01.12.2019. u 20:35 - pre 53 meseci
Ma da, moze i u minutima, bitno je jedino da znamo kolika se promena energije desila za koliko vremena i iz tooga racunamo snagu.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1332
87.116.178.*



+559 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana01.12.2019. u 20:52 - pre 53 meseci
Citat:
djoka_l:
Da li si nekada čuo za veličinu u fizici koja se zove FLUKS.
Jesam! :)

Citat:

Da ti pomognem, to je skalarna veličina koja se dobije kada vektor neke veličine (brzina, električno, magnetno polje) projektuje na normalu površine, pa se oni pomnože. Dakle, ako je ugao lopatice 30 stepeni, a površina lopatice 1 m2, tada je fluks ono što se dobije kada se intenzitet brzine pomnoži sa 1/2. Efektivno, površina koja preuzima energiju je upola manja nego što ti misliš.


Dobro, ali šta ja sad da radim sa tim, kad si mi rekao da podatak o površini koju si izračunao, i koji si nazvao najbezveznijim zanemarim?
Citat:
djoka_l:
Ti si iz mog posta izvadio najbezvezniji podatak.
Zaboravi presek, površinu lopatica.


Prešaltao sam se na količinu vode koja mora da pređe preko lopatica,
Citat:
djoka_l:
1MW snage, uz uslov da je ispred točka brzina vode 2 m/s, a iza točka 1 m/s znači da preko lopatica MORA da prođe 2000 kubnih metara vode u sekundi. Stavi jednu ili 100 lopatica, svejedno je to 2000 tona vode.


ali ti sad nisi zadovoljan i opet me vraćaš na površinu koja "preuzima energiju"?
Citat:

Efektivno, površina koja preuzima energiju je upola manja nego što ti misliš.


Citat:
djoka_l:
Kako mlađi vodnik Fatal zamišlja dinamiku fluida:

Ako propeler na avionu ima tri kraka, a avion postiže maksimalnu brzinu od 400 km/h, treba mu staviti 6 krakova, pa će ići duplo brže. U stvari, sa 12 krakova ćemo dobiti nadzvučni avion. Ma kakvih 12 krakova, da mu stavimo Arhimedov zavrtanj, kretao bi se drugom kosmičkom brzinom...

Sve to sa istim motorom sa kojim je postizao 400 km/h
Ne znam šta ti ovo u životu treba, ovakav način rasprave, ali uveravam te da u životu nisam zamišljao dinamiku fluida :)

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1332
87.116.178.*



+559 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana01.12.2019. u 21:34 - pre 53 meseci
Citat:
Diskriminanta:
Evo neke manje orijentacione analize koju možete da korigujete ili dopunite.


Hvala Diskriminanta, ali isto kao i sa podatcima koje je djoka_I dostavio (površina lopatice, količina vode koja mora da pređe preko lopatica..) ne znam šta bih sa njima. Takođe ne mislim da je "aktivna" površina lopatica samo njihova projekcija jer voda okružuje lopatice i deluje u svakom slučaju na celu njihovu površinu. Pre bih rekao sa tvog crteža da bi zbir crvenih linija mogao biti označen kao "aktivni" deo nego žute linije. Takođe ne mogu da ne primetim sa tvog crteža da si nacrtao točak sa popriličnim brojem lopatica pa su neke uvek "zaklonjene" kako ti kažeš, opet voda se ne zaustavlja ni iza statične prepreke nego nastavlja da teče, pa ni iza pokretne lopatice ništa ne može da bude zaklonjeno. Takođe nacrtao si točak do pola uronjen u vodu, iako ga navodno preporučuju za spiralnu pumpu baš nigde nismo mogli da vidimo takvu realizaciju, obično je točak na parobrodima i vodečnični samo jednim svojim manjim delom uronjen u vodu. Evo crtež gde bar polovinu vremena nijedna lopatica nije "zaklonjena" drugom, kao i kako voda deluje na lopatice koje u tom trenutku izlaze iz vode...



Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1332
87.116.178.*



+559 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana01.12.2019. u 21:50 - pre 53 meseci
Citat:
pctel:
Mislim da bi vam mnogo lakse bilo da proracun izvrsite preko promene potencijalne a ne preko promene kineticke energije. To sve iz razloga sto kod vodenog toka dolazi do stalne transformacije potencijalne u kineticku energiju. Dakle. Nakon ugradnje lopatica, prosecna nadmorska visina reke ispred lopatica ce se povecati za naprimer 1 cm u odnosu na visinu iza lopatica.
Rad koji se moze iskoristiti dobijamo po formuli mgh. Ako imamo protok od milion kg u sekundi, g aproksimiramo na 10 m/s2 i h je 0.01m., tada imamo:
1.000.000x10x0.01=100.000Ws=100kWs
Posto nas ne zanimaju kWs nego kW, ostaje samo da gornju velicinu podelimo sa jednom sekundom:
100 kWs/1s=100kW

A nama treba 10x vise? Nikakav problem. Posto je g konstantna, treba nam ili m 10x vece, tjj. veca reka, ili savrsenije lopatice kod kojih ce prosecna razlika u visini vode biti 10cm veca ispred lopatica nego iza lopatica. I naravno da ne zaboravimo da nam treba jos 10%-20% za gubitke. Molim nekog vestog sa likovnim umetnostima da to nacrta.


Rekao bih da si se vratio u velikom stilu ljubitelju klipnih pumpi. Takođe kao kod ideje koju je priložio zzzz, možda najbolje napraviti neki rukavac za realizaciju ovog tvog, jer teško da bi se realizovalo na reci. U svakom slučaju ne treba ti veštak, nacrtaj najobičniju skicu i ubeleži tehničke parametre, video si kako ja stavim strelice i vrednosti da bi djoka razumeo :)

Citat:
pctel:
Empirijskog, tacno. Ali za ovu temi jako korisno da se shvati zasto se predradjivanjem reke i podizanjem nivoa vode za 10 metara dobije 1000 puta vise energije nego polupregradivanjem lopaticama i podizanjem nivoa za samo 1cm.


Temu sam i započeo sa podizanjem vode na višu kotu, ali izgleda da nije valjalo jer je proglašeno za sistem prenosa, objasni meni "zasto se predradjivanjem reke i podizanjem nivoa vode za 10 metara dobije 1000 puta vise energije nego polupregradivanjem lopaticama i podizanjem nivoa za samo 1cm." a ja ću pokušati da shvatim.

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1332
87.116.178.*



+559 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana01.12.2019. u 22:15 - pre 53 meseci
Citat:
zzzz:
Snaga takvih spravica je nekoliko vati pa možda ponegdje i čitav kW.Mogu se kupiti gotove solidnih performansi,ali ovdje je cilj da se to nekako napravi samogradnjom.(100 kW nije za ovu temu.)


Već si jednom interpretirao pogrešno kao ako nije za hidroelektranu nego za pretakanje, a evo sad drugi put, nisam nigde rekao da je cilj da se napravi samogradnjom nego da se nađe alternativa za mhe, potočić što leti presušuje se koristi za pravljenje električne energije a Dunav koji nosi 4000 kubnih metara u sekundi ne može drugačije nego pregrađivanjem, ma hajte molim vas.

Citat:
pctel: Ti to pricas meni ili ovom majoru? On vec danima prica da je sa dunava moguce uzeti 1MW lopaticama.


Nisam pričao, citat:
Citat:
MajorFatal:Naravno nemam pojma da li je računica i približno tačna kao ni da li bi to tako funkcionisalo :)


Citat:
zzzz:Majoru pričam da se okane MW,a da vikendaše na Dunavu pouči kako napraviti hidrocentralu od bicikla snage 2 w.


I ja pričam da se okanu mhe, a oni ništa i dalje grade i raskopavaju reke...

Citat:
pctel:
Ma da, moze i u minutima, bitno je jedino da znamo kolika se promena energije desila za koliko vremena i iz tooga racunamo snagu.


A kako znaš kolika se promena energije desila za koliko vremena?

Na primer ako posmatramo kamen ili stenu koja viri iz reke, voda iza te prepreke nastavlja da teče, ne deluje ni da je prepolovila brzinu, možda je ovako: Evo ti računice: neka je brzina ravničarske reke 2m/s. Posle prolaska preko lopatice brzina reke, recimo padne na 1,8m/s

Da bi dobio 1MW, ispada da je masa vode koja mora da prođe preko lopatica 1MW * 2 / 1,8 odnosno 1,1 miliona kilograma u jednoj sekundi, iliti 1100 kubnih metara vode. Onda su i računica i neophodan točak za 1MW manji?



Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana01.12.2019. u 22:48 - pre 53 meseci
Citat:
MajorFatal:
zasto se predradjivanjem reke i podizanjem nivoa vode za 10 metara dobije 1000 puta vise energije nego polupregradivanjem lopaticama i podizanjem nivoa za samo 1cm." a ja ću pokušati da shvatim.

Kada smo sve sveli na promenu potencijalne energije, koja se racuna po formuli mgh, masa vode koju imamo na raspolaganju je konstanta, gravitaciono ubrzanje je tamodje konstanta, dakle h je jedino sto pravi razliku, a razlika izmedju 1cm i 10m je tacno 1000x.

Ja imam utisak da ovde ucesnici teme da izvines zaebavaju druge, jer toliko je sve jasno a oni kao ne kapiraju i namerno komplikuju. Prvo sto se od pocetka insistira da se voda pumpa na neku gisinu pa da odatle pokrece turbinu-generator, umesto da osovina koju pokrecu lopatice sama pogoni generator, cime se ustedi nekoliko vrsta gubitaka. Ali, zasto jednostavno i efikasno kad moze komplikovano i neefikasno? Pa, da bi se nervirali citaoci, to je jedini logican odgovor. Drugo, insistira sena proracunu promene kineticke energije, gde imamo vise nepoznatih, a greska u proceni kvadratnom funkcijom menja rezultat, umesto potencijalne, gde ih imamo manje nepoznatih i nema kvadriranja, pa vidimo da dunav ne raspolaze nikakvim megavatima na par cm visinske razlike pre i posle lopatica. I tu ja vidim jedan logican razlog zasto se bira komplikovaniji nacin racunanja sa kvadratno vecom mogucnoscu greske, umesto jednostavnog proracuna sa manjom mogucnoscu greske - da bi se oni koji nista ne znaju lakse zaludjivali megavatima, a da bi se oni koji nesto znaju nervirali tim pristupom. Na kraju se pojavio i bora radar, kome je od pocetka bilo mesto uz ovakvu jednu "genijalnu" ideju.

Sada je neko drugi na redu da pokusa meni da objasni zasto se voda podize umesto da se tom energijom odmah pogoni generator i potom i zasto se forsira proracun promene kineticke energije, kad je proracun promene potencijalne energije jednostavniji, ocigledniji i sklon manjoj mogucnosti greske? A ja cu pokusati da shvatim.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana01.12.2019. u 22:55 - pre 53 meseci
Citat:
MajorFatal:
Da bi dobio 1MW, ispada da je masa vode koja mora da prođe preko lopatica 1MW * 2 / 1,8 odnosno 1,1 miliona kilograma u jednoj sekundi, iliti 1100 kubnih metara vode. Onda su i računica i neophodan točak za 1MW manji?

Ja ponovo ukazujem na potrebu da ne posmatramo promenu kineticke nego potencijalne energije. Voda ce ispred lopatica imati nesto vecu prosecnu visinu nego iza. Iz te razlike u visini direktno sledi izracunavanje energije koja se predaje lopaticama. U vasim nacrtima voda ima istu visinu pre i posle lopatica, sto ne moze biti tacno ako lopatice prozaju otpor proticanju vode, odnosno uzimaju joj energiju.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2153
..able.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana02.12.2019. u 01:28 - pre 53 meseci
Citat:
pctel: Ja ponovo ukazujem na potrebu da ne posmatramo promenu kineticke nego potencijalne energije. Voda ce ispred lopatica imati nesto vecu prosecnu visinu nego iza. Iz te razlike u visini direktno sledi izracunavanje energije koja se predaje lopaticama. U vasim nacrtima voda ima istu visinu pre i posle lopatica, sto ne moze biti tacno ako lopatice prozaju otpor proticanju vode, odnosno uzimaju joj energiju.


Da,to hidrostatičko djelovanje postoji.Srednji pritisak je na 2/3 visinske razlike (p=2/3(gama *h)
pa je sila na lopaticu F=p*površina lopatice.A snaga je umnožak te sile i brzine lopatice.
Ali ako brzina dolazeće vode nije zanemarivo mala u odnosu na brzinu lopatice treba računati i sa hidrodinamičkim pritiskom koji iznosi

.Na brzim potocima/rijekama,ova komponenta preovlađuje.

Ako imaš poznat protok potoka i raspoloživu visinsku razliku,odatle znaš teoretsku snagu.



Praviti hidrostatičko kolo sa lopaticama ili hidrodinamičko (peltonovo kao u vodenicama) stvar troškova i izvodivosti .Ima rješenja sa potpunom eliminacijom hidrodinamičke komponente,sa branom, dobrim čeonim i bočnim zaptivanjem rotirajućih krilaca ...

Oblik statorskih krilaca i onih na kolu ovisi o tome koji od pritisaka preovladava.Teorija o vodenim turbinama pevazilazi nivo rasprave na ovom forumu.




Citat:
pctel:

Sada je neko drugi na redu da pokusa meni da objasni zasto se voda podize umesto da se tom energijom odmah pogoni generator i potom i zasto se forsira proracun promene kineticke energije, kad je proracun promene potencijalne energije jednostavniji, ocigledniji i sklon manjoj mogucnosti greske? A ja cu pokusati da shvatim.


Ovdje se radi o reverzibilnim mikroelektranama.Slabašna snaga se koristi da se cijeli dan i noć voda podiže na veću visinu u neki rezervar i tu akumulira.A kad zatreba naprimjer naveče par sati,pusti se snažan tok pa sve blješti od silnog osvjetljenja.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
87.116.179.*



+21 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana02.12.2019. u 05:06 - pre 53 meseci
Citat:
MajorFatal:
Citat:
Diskriminanta:
Evo neke manje orijentacione analize koju možete da korigujete ili dopunite.


Hvala Diskriminanta, ali isto kao i sa podatcima koje je djoka_I dostavio (površina lopatice, količina vode koja mora da pređe preko lopatica..) ne znam šta bih sa njima. Takođe ne mislim da je "aktivna" površina lopatica samo njihova projekcija jer voda okružuje lopatice i deluje u svakom slučaju na celu njihovu površinu. Pre bih rekao sa tvog crteža da bi zbir crvenih linija mogao biti označen kao "aktivni" deo nego žute linije. Takođe ne mogu da ne primetim sa tvog crteža da si nacrtao točak sa popriličnim brojem lopatica pa su neke uvek "zaklonjene" kako ti kažeš, opet voda se ne zaustavlja ni iza statične prepreke nego nastavlja da teče, pa ni iza pokretne lopatice ništa ne može da bude zaklonjeno. Takođe nacrtao si točak do pola uronjen u vodu, iako ga navodno preporučuju za spiralnu pumpu baš nigde nismo mogli da vidimo takvu realizaciju, obično je točak na parobrodima i vodečnični samo jednim svojim manjim delom uronjen u vodu. Evo crtež gde bar polovinu vremena nijedna lopatica nije "zaklonjena" drugom, kao i kako voda deluje na lopatice koje u tom trenutku izlaze iz vode...


Tebi nedostaje principijelno poimanje stvari.

Površina lopatice se može rastaviti u dve komponente - jednu normalnu na tok vode i drugu paralelnu sa tokom vode.
Kinetička energija vode nema fizički učinak na paralelnu komponentu površine.
Ukupna kinetička energija deluje tako kao da postoji samo jedna lopatica čija je površina jednaka sumi normalnih projekcija
svih površina lopatica izloženih direktnom smeru toka vode. Kretanje vode između lopatica ne povećava energiju koju
prenosi voda, naprotiv, ono tu energiju umanjuje.
Točak sam uronio u vodu do osovine zato što je to nužno kod principijelnog tretmana prenosa energije.

Ali ti sebi ostavljaš slobodu da nekontrolisano odnosno neprincipijelno raspravljaš o ovim stvarima i olako iznosiš
pogrešne zaključke..

 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana02.12.2019. u 06:40 - pre 53 meseci
Citat:
zzzz:
Ovdje se radi o reverzibilnim mikroelektranama.Slabašna snaga se koristi da se cijeli dan i noć voda podiže na veću visinu u neki rezervar i tu akumulira.A kad zatreba naprimjer naveče par sati,pusti se snažan tok pa sve blješti od silnog osvjetljenja.

Zahvaljujem. Postavlja se pitanje zasto bi privatni investitor pravio reverzibilnu mikroelektranu, kad su mu tako troskovi visestruko veci nego da je generator vezao na osovinu koju pogone lopatice? Od dodatnih ulaganja trebaju mu visestruko jaci generator, cevi, jezero, turbina, pumpa itd. A dnevna proizvodnja u najboljem slucaju ista. Cak i u slucaju drzave je upitna isplativost takvog neceg. Dobro je da imamo jednu reverzibilnu elektranu, da studenti mogu to da vide i proucavaju, ali u drzavi koja vecinu energije dobija iz termoelektrana dovoljno je ubaciti malo vise uglja u kotao i eto struje. Jasno, za ugalj treba nekoliko minuta da se razgori, a voda moze da reaguje odmah u slucaju havarije, ali opet - da li ce tu energiju neko da placa skuplje privatnom investitoru? Evo, iznad valjeva imamo ogromnu kontroverznu branu, niko ne zna cemu sluzi a preti da zbrise grad u slucaju jaceg zemljotresa. Da li je drzava iskoristila to vestacko jezero da izgradi reverzibilnu elektranu? Nije. A milioni evra su vec ulozeni u 20 godina gradnje, potopljena sela i kulturno-istorijske znamenitosti... Da postoji potreba za reverzibilnom elektranom, moglo se uloziti jos malo i eto je. Ali ocigledno ne postoji.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
87.116.178.*



+21 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana03.12.2019. u 09:44 - pre 53 meseci
U toku godine nekad ti treba više a nekad manje struje, ali to tvoju elektranu ne interesuje - ona pravi struje koliko može
trebalo to tebi ili ne. Ti izgleda da zagovaraš stav da višak struje (kad ti toliko ne treba) treba baciti a ne sačuvati za one
dane kad imaš manjak.
Naravno, ceo višak ne možeš sačuvati jer ćeš deo energije utrošiti za "skladištenje".
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana03.12.2019. u 12:03 - pre 53 meseci
Ne, situacija je sledeca - u Srbiji se vecina energije dobija iz termoelektrana, a termoelektrana daje promenljivu kolicinu energije u zavisnosti koliko uglja lozis. Ja uopste ne zagovaram ideju da energiju treba baciti, nego da treba loziti manje uglja, ustvari ja ne zagovaram ni to, nego konstatujem da se to tako radi. Imamo jednu reverzibilnu elektranu, a najmanje desetak termogeneratora, sto znaci da je praksa pokazala da je tako lakse, jednostavnije, pogodnije, jeftinije. Kazem, iznad valjeva je pre par godina izgradjeno ogromno, basnoslovno skupo i relativno opasno jezero koje nicemu ne sluzi i uz minimalna ulaganja par cevi, jednog generatora i jedne pumpe mogla bi se tu napraviti reverzibilna elektrana. Medjutim, drzavi cak ni to nije isplativo. A narocito takvi megalomanski projekti nisu isplativi privatnom investitoru. Najskuplja stavkaje tu vestacko jezero, koje kod reverzibilne elektrane treba da bude reda velicine 10x vece nego kod obicne hidroelektrane iste godisnje proizvodnje. Naravno i generator 10x vece snage kosta mnogo vise, a proizvodi godisnje isto koliko i mali jeftini. I pumpe za vodu tih protoka nisu jeftine za nabavku i odrzavanje. Ako neko to sve stavi na papir i izracuna da mu se isplati, nek mu je sa srecom, ja samo kazem da se verovatno takav nece naci.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Mikro hidroelektrana

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 62727 | Odgovora: 546 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.