Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mikro hidroelektrana

[es] :: Fizika :: Mikro hidroelektrana

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 61980 | Odgovora: 546 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
87.116.177.*



+21 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana03.12.2019. u 14:44 - pre 52 meseci
Pa ako može da se proizvodi toliko energije koliko treba onda, naravno, ne treba nikakvo čuvanje viška jer ga nema,
međutim, kod hidroelektrana nije takav slučaj jer one proizvode određene količine energije tokom godine koje se ne
uklapaju u trenutne potrebe potrošača. Za odlaganje trenutnih viškova energije nije potrebna nikakva nova nabavka
opreme - već se koristi postojeća oprema te elektrane koja je dimenzionisana tako da uz određene gubitke viška
energije uskladišti ostatak tog viška na neku veštačku ili pogodnu prirodnu depresiju iznad elektrane
ako postoji.
Reverzibilna elektrana nije nikakva posebna vrsta elektrane, njena energija se koristi tako da se proizvodnja i čuvanje
energije uskladi sa potrošnjom.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.178.*



+557 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana03.12.2019. u 18:38 - pre 52 meseci
Citat:
pctel:
Mislim da bi vam mnogo lakse bilo da proracun izvrsite preko promene potencijalne a ne preko promene kineticke energije. To sve iz razloga sto kod vodenog toka dolazi do stalne transformacije potencijalne u kineticku energiju. Dakle. Nakon ugradnje lopatica, prosecna nadmorska visina reke ispred lopatica ce se povecati za naprimer 1 cm u odnosu na visinu iza lopatica.
Na primer, a možda i neće, u stvari neće, kad uroniš neki točak u reku nema nikakve šanse da se nivo reke ispred točka podigne za 1 cm, voda će brže obilaziti oko točka, a sporije teći kroz točak, iza točka te dve brzine će se ponovo izjednačiti na prethodnu brzinu reke, a "nadmorska visina reke ispred lopatica" se neće povećati ni za milimetar.

Citat:

Rad koji se moze iskoristiti dobijamo po formuli mgh. Ako imamo protok od milion kg u sekundi,
Nemamo, Sava u Dunav na ušću ubacuje 1600 m3 u sekundi, ti bi da koristiš podatak koji je djoka_I izračunao da je neophodan za pravljenje 1MW na reci uz pomoć točka, ali on je svoj točak već izračunao 40m lopatice, točak 200m, pa se postavlja pitanje šta ti uopšte računaš?

Citat:

g aproksimiramo na 10 m/s2 i h je 0.01m., tada imamo:
1.000.000x10x0.01=100.000Ws=100kWs
Posto nas ne zanimaju kWs nego kW, ostaje samo da gornju velicinu podelimo sa jednom sekundom:
100 kWs/1s=100kW
A pošto mene zanimaju i k podeliću i sa W pa ću dobiti 100k samo čega? Verovatno lopatica ili generatora.

Citat:

A nama treba 10x vise? Nikakav problem. Posto je g konstantna, treba nam ili m 10x vece, tjj. veca reka, ili savrsenije lopatice kod kojih ce prosecna razlika u visini vode biti 10cm veca ispred lopatica nego iza lopatica. I naravno da ne zaboravimo da nam treba jos 10%-20% za gubitke. Molim nekog vestog sa likovnim umetnostima da to nacrta.


Aj kad si baš zapeo, nikakav problem, morao bi da izradiš rukavac, i da u njega uvališ neki veliki masivan točak, umesto da na njemu budu dodate lopatice, ureži proreze koji će imati istu funkciju kao lopatice, ovakvim zaprečivanjem rukavca prosečna visina vode mogla bi da bude i celih 20cm ispred lopatica, a točak bi se okretao jer je masivan pa bi mu reka "predavala veoma malo energije" da ne tražim citat.



Možda bi djoka_I uz pomoć fluksa, Diskriminanta uz pomoć normalnih projekcija ili ti pomoću promene potencijalne energije mogao da izračunaš koliko W bi se pravilo uz pomoć ovakvog točka?

[Ovu poruku je menjao MajorFatal dana 03.12.2019. u 19:58 GMT+1]
Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.178.*



+557 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana03.12.2019. u 20:05 - pre 52 meseci
Citat:
pctel:
Kada smo sve sveli na promenu potencijalne energije, koja se racuna po formuli mgh, masa vode koju imamo na raspolaganju je konstanta, gravitaciono ubrzanje je tamodje konstanta, dakle h je jedino sto pravi razliku, a razlika izmedju 1cm i 10m je tacno 1000x.
A razlika između 0cm i 10m je ravno beskonačno? S obzirom da nijedan točak neće podići nivo reke ispred sebe za 1cm?


Citat:

Ja imam utisak da ovde ucesnici teme da izvines zaebavaju druge, jer toliko je sve jasno a oni kao ne kapiraju i namerno komplikuju. Prvo sto se od pocetka insistira da se voda pumpa na neku gisinu pa da odatle pokrece turbinu-generator, umesto da osovina koju pokrecu lopatice sama pogoni generator, cime se ustedi nekoliko vrsta gubitaka.
Niko ni na čemu ne insistira. Već u PRVOJ poruci na PRVOJ strani rasprave čovek me je pitao zašto ne bi generator stavili direkno na točak, i zaključio da bi broj obrtaja i prenos bio problem i da tako ne bi pravili ni 100W.

https://www.elitesecurity.org/t503103-0#3914418 A u ovoj poruci sam naveo da se voda ne pumpa na brdo: "Nebitno koji sistem prenosa bi upotrebili mada zbog dimenzija verovatno najbolje direktno nakačiti generator i izbeći sve spiralne, arhimedove, membranske pumpe itd..." Ali sve to si propustio da pročitaš i došao da nabeđuješ ljude, zašto?

Citat:

Ali, zasto jednostavno i efikasno kad moze komplikovano i neefikasno? Pa, da bi se nervirali citaoci, to je jedini logican odgovor.
Logika ti je jača strana, vidi se, dakle otvorio sam temu da bih nervirao ljude, ljudi dođu i nerviraju se, ali pošto je nerviranje negativna pojava, ti si posle svoje porcije nerviranja prokljuvio da je to u pitanju, saopštio ljudima, pa ti je sad malo lakše...:)

Citat:

Drugo, insistira sena proracunu promene kineticke energije, gde imamo vise nepoznatih, a greska u proceni kvadratnom funkcijom menja rezultat, umesto potencijalne, gde ih imamo manje nepoznatih i nema kvadriranja,
Prvo ima kvadriranja kod g, drugo niko ni na čemu ne insistira, treće da bi računao promenu potencijalne energije treba ti ili brana ili da neko liferuje vodu na brdo.
Citat:

pa vidimo da dunav ne raspolaze nikakvim megavatima na par cm visinske razlike pre i posle lopatica.
Čak ne raspolaže ni sa par centimetara visinske razlike ispred lopatica :)

Citat:

I tu ja vidim jedan logican razlog zasto se bira komplikovaniji nacin racunanja sa kvadratno vecom mogucnoscu greske, umesto jednostavnog proracuna sa manjom mogucnoscu greske - da bi se oni koji nista ne znaju lakse zaludjivali megavatima, a da bi se oni koji nesto znaju nervirali tim pristupom. Na kraju se pojavio i bora radar, kome je od pocetka bilo mesto uz ovakvu jednu "genijalnu" ideju.
Dobro došao na svoju porciju nerviranja, vidi se da nešto znaš, što se tiče gospodina bore radara i ja sumnjam da je genijalan, svi strani autori sa engleskog govornog područja su posle eksperimenata zaključili da je bolje da se spiralna pumpa okreće sporije, jer kad ide brzo dolazi do pojave koju su nazvali blow-back da se voda preliva preko najviše tačke namotaja u sledeći i to smanjuje efikasnost, a bora je bez eksperimenata pričao o tome samo je umesto prelivanja vode to nazvao vraćanje vazduha, očigledno da on tu nešto gleda natraške, ali da je u pravu :)

Citat:

Sada je neko drugi na redu da pokusa meni da objasni zasto se voda podize umesto da se tom energijom odmah pogoni generator
U principu se ne podiže, ali i može zbog ovakvih likova:
Citat:
pctel:
... da se shvati zasto se predradjivanjem reke i podizanjem nivoa vode za 10 metara dobije 1000 puta vise energije...

Citat:

i potom i zasto se forsira proracun promene kineticke energije, kad je proracun promene potencijalne energije jednostavniji, ocigledniji i sklon manjoj mogucnosti greske? A ja cu pokusati da shvatim.
Ja ne forsiram nikakav proračun, nek svako računa kako zna i ume, ipak da bi forsirao proračun potencijalne energije treba ti brana, a moja je skromna želja bila da ne bi kvarili reku da napravimo neku varijantu bez pregrađivanja reke, forsirali smo i proračun potencijalne energije preko već realizovanih točkova kao što su Norije ili Lexly jer izgleda nikako drugačije ne umemo da izračunamo koliko W bi mogao da generiše točak visok 30 metara sa lopaticama 6x6 metara, 10 metara uronjen u vodu...

Citat:
pctel:
Citat:
MajorFatal:
Da bi dobio 1MW, ispada da je masa vode koja mora da prođe preko lopatica 1MW * 2 / 1,8 odnosno 1,1 miliona kilograma u jednoj sekundi, iliti 1100 kubnih metara vode. Onda su i računica i neophodan točak za 1MW manji?

Ja ponovo ukazujem na potrebu da ne posmatramo promenu kineticke nego potencijalne energije. Voda ce ispred lopatica imati nesto vecu prosecnu visinu nego iza. Iz te razlike u visini direktno sledi izracunavanje energije koja se predaje lopaticama. U vasim nacrtima voda ima istu visinu pre i posle lopatica, sto ne moze biti tacno ako lopatice prozaju otpor proticanju vode, odnosno uzimaju joj energiju.


A ja ti opet kažem ne samo točak nego i ceo parobrod da uroniš u vodu neće podići nivo stare reke Misisipi ni za 1cm.


Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.178.*



+557 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana03.12.2019. u 22:48 - pre 52 meseci
Citat:
zzzz:
Oblik statorskih krilaca i onih na kolu ovisi o tome koji od pritisaka preovladava.Teorija o vodenim turbinama pevazilazi nivo rasprave na ovom forumu.


Naravno, Pelton i Kaplan su hiljadu osamsto i neke napravili savršenstvo, uz skromne resurse i minimum eksperimenata, danas uz računare i simulacije ne možemo bolje, takođe parna mašina otvara vrata u staroj Grčkoj, nema smisla usavršiti je i industrijska revolucija nije moguća...

Citat:

Ovdje se radi o reverzibilnim mikroelektranama.Slabašna snaga se koristi da se cijeli dan i noć voda podiže na veću visinu u neki rezervar i tu akumulira.A kad zatreba naprimjer naveče par sati,pusti se snažan tok pa sve blješti od silnog osvjetljenja.
Zabranjujem ti do daljnjeg da objašnjavaš temu... :)

Citat:
Diskriminanta:
Površina lopatice se može rastaviti u dve komponente - jednu normalnu na tok vode i drugu paralelnu sa tokom vode.
Valjda su zato lopatice pljosnate, da se maksimalizuje normalna komponenta :)
Citat:

Kinetička energija vode nema fizički učinak na paralelnu komponentu površine.
Valjda se zato točak ne uranja do pola...

Citat:

Kretanje vode između lopatica ne povećava energiju koju prenosi voda, naprotiv, ono tu energiju umanjuje.


Pa dobro, ali ako je verovati da je Pelton dobio inspiraciju na osnovu točka koji je izleteo iz ležišta pa ga voda udarala koso a nasuprot očekivanjima okretao se bolje, onda bi bilo dovoljno da onu njegovu razrezanu kašiku malo iskosimo u odnosu na tok reke, voda između dve uzastopne lopatice onda neće umanjivati energiju nego ćemo moći da izvučemo još koji W iz istog točka istih dimenzija i konstrukcije, kao na slici?



Citat:
pctel:
Zahvaljujem. Postavlja se pitanje zasto bi privatni investitor pravio reverzibilnu mikroelektranu, kad su mu tako troskovi visestruko veci nego da je generator vezao na osovinu koju pogone lopatice? Od dodatnih ulaganja trebaju mu visestruko jaci generator, cevi, jezero, turbina, pumpa itd. A dnevna proizvodnja u najboljem slucaju ista. Cak i u slucaju drzave je upitna isplativost takvog neceg.

Zaboravi na zzzz-ovo objašnjenje da je cilj reverzibilna elektrana, nije to u pitanju, "država" je na karti Evrope crna mrlja od termoelektrana (doduše oni su još gora crna mrlja od radioaktivnog otpada koji takođe samo čeka jači zemljotres) dobili su preporuku da povećaju udeo "zelene" energije iz obnovljivih izvora, a tu lepu ideju izvrgli ruglu uništavanjem reka i živog sveta za šaku poklonjenih dolara, jer minorno učestvuju u proizvodnji energije, njima se za sad isplati ali pitanje dokle će moći tako, ne bih trošio reči na njih..

Citat:
Jasno, za ugalj treba nekoliko minuta da se razgori,
I par minuta da se iskopa, i par minuta da se kompozicijom voza dotera do Obrenovca, i par minuta za filtere da ne zagađuje vazduh, i par minuta za jalovinu, i par minuta za raseljavanje sela gde se rudnik proširuje i još par minuta za lečenje ljudi, i još par minuta...

Citat:

a voda moze da reaguje odmah u slucaju havarije, ali opet - da li ce tu energiju neko da placa skuplje privatnom investitoru? Evo, iznad valjeva imamo ogromnu kontroverznu branu, niko ne zna cemu sluzi a preti da zbrise grad u slucaju jaceg zemljotresa. Da li je drzava iskoristila to vestacko jezero da izgradi reverzibilnu elektranu? Nije. A milioni evra su vec ulozeni u 20 godina gradnje, potopljena sela i kulturno-istorijske znamenitosti... Da postoji potreba za reverzibilnom elektranom, moglo se uloziti jos malo i eto je. Ali ocigledno ne postoji.

Mislim da je od prvih planova grade već 40 godina, bila predviđena za vodosnabdevanje kad se predviđalo da će Valjevo imati 300.000 stanovnika, u međuvremenu grad se nije makao sa 60.000 stanovnika, proglasili da je i za odbranu od poplava, i za navodnjavanje, i izgleda da će da posluži i kao mhe, pare od prvih par decenija gradnje otišle da se otvori par diskoteka, na brani zaposleno 20 sns-ovaca.






Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana03.12.2019. u 23:11 - pre 52 meseci
Majore, da li mogu da znam tvoje obrazovanje, posto ako si zavrsio za pekara, ginekologa ili filologa, onda da znam da si ozbiljan, a ako si imas neko tehnicko obrazovanje onda da znam da me zezas pa da se ne pecam kao som. Ovako - svaka prepreka u vodi podize nivo vode. Cak i obican kamen. E, kad smo kod lopatica, u idealnoj situaciji kada lopatica ne vrsi nikav otpor kotrljanju, nema ni trenja ni drugih gubitaka, tada lopatica zaista uopste ne bi podizala nivo vode. Posto idealno okretanje bez gubitaka ne postoji, cak i same lopatice bez generatora ce malcice da podignu nivo vode oko sebe, tacno za onoliko kolika je energija tih gubitaka. Kad dodas generator, on vec poprilicno koci lopatice, one deluju kao brana i voda se ispred lopatica podize za onoliko koliko treba energije koliko uzimas od generatora, plus gubici. Ne znam? Ako to nekom moze da bude nejasno, ja sam odrastao pored reke i vec sa oko 2 godine starosti sve to eksperimentalno utvrdio. Nema potrebe da se raspravljamo oko toga - otidji do najblize reke, ponesi jednu dasku, probaj njom da kocis vodu i videces da voda ispred daske ima ecu visinu nego iza. Kad to utvrdimo onda mozes da nabavis i jedan dinamometar pa da izmeris kolikom silom voda gura dasku pri kolikoj visinskoj razlici vode. Meni je fascinantno kakav to um moze da zamisli da se brzina tekuce vode uspori, a da se njena visina istog momenta ne podigne. To svako dete od 3 godine koje raste pored reke zna da je nemoguce. Onaj ko je studirao tehniku, mogao bi nacrtati i grafik funkcije zavisnosti viskne vode od brzine. Evo ja cu da kazem vrednosti u krajnjim tackama. Ako se voda uspori na nulu, visina reke ce postepeno rasti ka beskonacnosti. Ako se brzina poveca na beskonacnu, visina reke pada na nulu.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana03.12.2019. u 23:25 - pre 52 meseci
Citat:
Zaboravi na zzzz-ovo objašnjenje da je cilj reverzibilna elektrana, nije to u pitanju

Steta. Bilo je to jedino smisleno objasnjenje zasto bi neki Sizif pumpao vodu uz brdo, pa je onda vracao niz brdo. Ako to zaboravimo, lisavamo ovu temu svakog smisla.

Pokrecem jednu inicijativu - da se pravilnikom ES zvanicno zabrane teme o idejama za perpetuummobile i slicne naprave koje od malo energije prave mnogo energije.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
87.116.177.*



+21 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana04.12.2019. u 00:11 - pre 52 meseci
Ovo je forum za fiziku a ne madzone.

Postavlja se pitanje zašto se onda ovde dozvoljavaju ovakva besmislena lupetanja umesto da se njihovi autori upute na forume gde to
mogu slobodno da čine.
Ovoliko preteranu slobodu ovde ipak ne bi trebalo dozvoljavati.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.178.*



+557 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana04.12.2019. u 00:12 - pre 52 meseci
Citat:
pctel:
Majore, da li mogu da znam tvoje obrazovanje, posto ako si zavrsio za pekara, ginekologa ili filologa, onda da znam da si ozbiljan, a ako si imas neko tehnicko obrazovanje onda da znam da me zezas pa da se ne pecam kao som.

Možeš, al to si mogao i do sad, odeš na moj profil pa vidiš, nisam ja ko neki što se kriju pod nadimcima ovde na forumu, samo bih naglasio da škola nije bila naročito tehnička, kao i da nismo radili ni fluide, ni hidroelektrane iz fizike, kao i da škola više ne postoji pod tim imenom :)

Citat:

Ovako - svaka prepreka u vodi podize nivo vode. Cak i obican kamen. E, kad smo kod lopatica, u idealnoj situaciji kada lopatica ne vrsi nikav otpor kotrljanju, nema ni trenja ni drugih gubitaka, tada lopatica zaista uopste ne bi podizala nivo vode. Posto idealno okretanje bez gubitaka ne postoji, cak i same lopatice bez generatora ce malcice da podignu nivo vode oko sebe,

Oko sebe, slažem se, a ne samo ispred sebe.

Citat:

tacno za onoliko kolika je energija tih gubitaka. Kad dodas generator, on vec poprilicno koci lopatice, one deluju kao brana i voda se ispred lopatica podize za onoliko koliko treba energije koliko uzimas od generatora, plus gubici.

Ok, ali pričao si o visini od 1cm i protoku od milion kg po sekundi, a ja sam opet postavio uslov ranije da se samo 10% reke iskoristi za pravljenje energije a preostalih 90% da neometano teče, pa nikako ne mogu da zamislim taj tvoj točak koji bi generisao 1MW?
Citat:

Ne znam? Ako to nekom moze da bude nejasno, ja sam odrastao pored reke i vec sa oko 2 godine starosti sve to eksperimentalno utvrdio. Nema potrebe da se raspravljamo oko toga - otidji do najblize reke, ponesi jednu dasku, probaj njom da kocis vodu i videces da voda ispred daske ima ecu visinu nego iza. Kad to utvrdimo onda mozes da nabavis i jedan dinamometar pa da izmeris kolikom silom voda gura dasku pri kolikoj visinskoj razlici vode. Meni je fascinantno kakav to um moze da zamisli da se brzina tekuce vode uspori, a da se njena visina istog momenta ne podigne. To svako dete od 3 godine koje raste pored reke zna da je nemoguce. Onaj ko je studirao tehniku, mogao bi nacrtati i grafik funkcije zavisnosti viskne vode od brzine. Evo ja cu da kazem vrednosti u krajnjim tackama. Ako se voda uspori na nulu, visina reke ce postepeno rasti ka beskonacnosti. Ako se brzina poveca na beskonacnu, visina reke pada na nulu.

Divne li računice, ni ja ne bi bolje, nego ako već imaš to tehničko obrazovanje da li možeš da mi odgovoriš na par jednostavnijih pitanja, ako bih da uz pomoć vodeničnog točka pravim električnu energiju da li da biram što lakši ili što teži i inertniji točak, ako imam točak promera 20 metara širine 2 metra koji generator da biram za njega na reci brzine 2m/s i da li da ga kačim direktno ili uz neki sistem prenosa?

Citat:
pctel: Steta. Bilo je to jedino smisleno objasnjenje zasto bi neki Sizif pumpao vodu uz brdo, pa je onda vracao niz brdo. Ako to zaboravimo, lisavamo ovu temu svakog smisla.


Otkud znam, ako bi pumpao polako i pod velikim uglom, a spuštao naglo pod dejstvom sile gravitacije? :)

Citat:

Pokrecem jednu inicijativu - da se pravilnikom ES zvanicno zabrane teme o idejama za perpetuummobile i slicne naprave koje od malo energije prave mnogo energije.
Slažem se, ali onda bi ti zabranili i brane koje prave "1000 puta više".

Na slici je manje više u razmeri prikazan Dunav sa svojih 1000m širine i 20m dubine, Đerdap, točak od 200m i točak od 30m, levo skoro nevidljivo je reka širine 10m, program mi nije dozvolio manje, jer prave te mhe i na potocima par metara širine i 15cm dubine koji leti presušuju, i onda da ne pričamo o racionalnim stvarima i realnim bar neko vreme, ako bi trebalo da generišemo el. energiju uz pomoć ovog levo a ne ovog desno?


[Ovu poruku je menjao MajorFatal dana 04.12.2019. u 01:23 GMT+1]
Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana04.12.2019. u 22:28 - pre 52 meseci
Citat:
pa nikako ne mogu da zamislim taj tvoj točak koji bi generisao 1MW?

Super. To je ogroman napredak. Mozemo li konacno da zaboravimo MW i predjemo na realnije kW?

Citat:
ako bih da uz pomoć vodeničnog točka pravim električnu energiju da li da biram što lakši ili što teži i inertniji točak

Zavisi o kojoj snazi pricamo. Tocak koji treba da prenese snagu od 1W na osovinu bi verovatno mogao biti od stiropora i imati vrlo malu masu. Ako pricamo o 1kW, onda je verovatno moguce napraviti tocak mase par kg sposoban da prenese tu snagu na osovinu, a da se ne rasparne. Ako pricamo o redu velicine 1MW, tu onda treba izracunati koliko bi najmanje tona mogala biti masa tocka da bi on bio u stanju da izdrzi toliku snagu. Trenje kotrljanja naravno zavisi od mase. U interesu ti je da izaberes onu masu koja je taman dovoljna za prenos te snage.

Citat:
ako bi pumpao polako i pod velikim uglom, a spuštao naglo pod dejstvom sile gravitacije? :)

Generalno, tebi i ne treba reka. Mogao bi tako da se zabavljas i sa jednim buretom vode. Pumpas je polako i pod velikim uglom na vrh Himalaja, pa odatle spustas naglo pod dejstvom sile gravitacije. Samo sto nikako da objasnis sta time tacno dobijas - ulazes veliku energiju da vodu ispumpas na vrh planine, da bi potom dobio dosta manju kolicinu energije (zbog gubitaka otpora cevi proticanju tecnosti, adhezionih sila i slicnih. A ko je lud da ulaze mnogo energije da bi dobio malo energije? Ocigledno niko, zato se taj genijni pronalazak nigde i ne primenjuje.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 06.12.2019. u 00:25 GMT+1]
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2145
..able.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana05.12.2019. u 01:02 - pre 52 meseci
Citat:
pctel; A ko je lud da ulaze mnogo energije da bi dobio malo energije? Ocigledno niko, zato se taj genijni pronalazak nigde i ne primenjuje.


Nažalost nije baš tako.RHE Bajina bašta sa visinskom razlikom od oko 600m,
RHE Bistirca,RHE Đerdap 3...
Ali nisu luđaci samo u Srbiji,ima ih u BiH i Hrvatskoj.RHE Čapljina,Obrovac i još neke manje.

Pogon na Zrmanji (Hr), pumpa vodu noću iz donje akumulacije u gornju akumulaciju na Gračačkoj visoravni da bi se ta ista voda ponovo mogla koristiti za proizvodnju električne energije danju.

Balkanci su to čovječe.Dakle krišom noću pumpaju gore.Zatim po danu,da ih svi vide prave struju i naplaćuju jer je tada skuplja.Čista prevara,sakrili kad je pala cijena i izvukli na tržište kad je skočila.Meni izgleda da je ova špekulacija glavni motiv.Treba njih natjerati da akumuliraju kad je viša tarifa,a da prodaju kad nastupi niža.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

Diskriminanta

Član broj: 324677
Poruke: 412
87.116.177.*



+21 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana05.12.2019. u 03:15 - pre 52 meseci
Koliko vidim niko od učesnika nije doprineo ništa što bi opravdalo izradu i postavljanje malih isplativih hidroelektrana.
Svi govore o poznatim načinima korišćenja energije vodotoka ali nema novih ideja izuzev nemogućih Fatalnih
Mislim da bi se vodenično pogonsko kolo moglo koristiti i na drugi način a ne ovako kako se ovde redovno prikazuje.
Možda je to već nekom palo napamet, a možda i nije.
Bilo bi interesantno pogledati i prokomentarisati nečije izvodljive ideje umesto da se prepiremo oko već poznatih ili
proizvoljnih i nemogućih.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana05.12.2019. u 07:02 - pre 52 meseci
Citat:
zzzz:
Balkanci su to čovječe.Dakle krišom noću pumpaju gore.Zatim po danu,da ih svi vide prave struju i naplaćuju jer je tada skuplja.Čista prevara,sakrili kad je pala cijena i izvukli na tržište kad je skočila.

Zar otkupna cena struje nije uvek ista?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana05.12.2019. u 07:11 - pre 52 meseci
Citat:
Diskriminanta:
Mislim da bi se vodenično pogonsko kolo moglo koristiti i na drugi način a ne ovako kako se ovde redovno prikazuje.
Možda je to već nekom palo napamet, a možda i nije.

Ta tehnologija je svoj maksimum razvoja imala pre 2000 godina a poslednji put se neko setio neke inovacije pre 1000 godina. Nakon toga se uvidelo da se na taj nacin dobija premalo energije u odnosu na bilo koji drugi nacin pa je primena opravdana jedino u edukativne i turisticke svrhe. Ozbiljne energije koja bi opravdala ulaganja tu nema. Jos kad se neko doseti da i od to malo energije pravi gubitke sizifovim poslom, onda se zapitam je li ovo ozbiljan tehnicki forum ili leteci cirkus Montija Pajtona.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2145
..able.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana05.12.2019. u 11:19 - pre 52 meseci
Citat:
Diskriminanta:
Koliko vidim niko od učesnika nije doprineo ništa što bi opravdalo izradu i postavljanje malih isplativih hidroelektrana.
Bilo bi interesantno pogledati i prokomentarisati nečije izvodljive ideje umesto da se prepiremo oko već poznatih ili
proizvoljnih i nemogućih.


Tako je.Ima svijetlih primjera.Naprimjer kad ideš iz Jablanice ka Mostaru jedan potok goni vodeno kolo.To je kod kafane iznad Neretve.Kolo direktno okreće par ražnjeva na kojima se janjad peče.Nema ugrađenog generatora a bilo bi dobro da ima.Ali zato kad potočić presuši centrifugalnom pumpom sa motorom od 0.5 kW se iz Neretve doprema voda u potok.Skupa dnevna i to industrijska tarifa!Trebalo bi vlasniku Gojku dati korisne savjete.


Citat:
pctel:Zar otkupna cena struje nije uvek ista?




Za mene je noćna tarifa dvostruko niža od dnevne.Nisam ja izuzetak.


________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.178.*



+557 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana05.12.2019. u 20:18 - pre 52 meseci
Citat:
pctel:
Citat:
pa nikako ne mogu da zamislim taj tvoj točak koji bi generisao 1MW?

Super. To je ogroman napredak. Mozemo li konacno da zaboravimo MW i predjemo na realnije kW?


Može, naravno, recimo 100kW, na reci koja teče 2m/s, koliki točak da biram i koji generator? Koja računica se uopšte tu koristi?

Citat:
ako bih da uz pomoć vodeničnog točka pravim električnu energiju da li da biram što lakši ili što teži i inertniji točak

Citat:

Zavisi o kojoj snazi pricamo. Tocak koji treba da prenese snagu od 1W na osovinu bi verovatno mogao biti od stiropora i imati vrlo malu masu. Ako pricamo o 1kW, onda je verovatno moguce napraviti tocak mase par kg sposoban da prenese tu snagu na osovinu, a da se ne rasparne. Ako pricamo o redu velicine 1MW, tu onda treba izracunati koliko bi najmanje tona mogala biti masa tocka da bi on bio u stanju da izdrzi toliku snagu. Trenje kotrljanja naravno zavisi od mase. U interesu ti je da izaberes onu masu koja je taman dovoljna za prenos te snage.


Nismo se baš najbolje razumeli, tvoj odgovor je trenutno nešto kao: manji točak je najlakši, srednji je srednje težak, a najveći je najteži, moje pitanje je više bilo ako imam dva točka istih dimenzija i broja lopatica ali napravljeni od različitih materijala, recimo jedan težak 50kg a drugi 500kg, koji bih trebalo da biram da nakačim generator na njega, čas mi deluje da će lakši da se brže okreće i da je to bitno, čas se setim da mi je neko u toku ove teme rekao da se sporijem i inernijem reka veoma malu količinu energije predaje da bi ga okretala, ili mi je svejedno?

Citat:
ako bi pumpao polako i pod velikim uglom, a spuštao naglo pod dejstvom sile gravitacije? :)

Citat:

Generalno, tebi i ne treba reka. Mogao bi tako da se zabavljas i sa jednim buretom vode. Pumpas je polako i pod velikim uglom na vrh Himalaja, pa odatle spustas naglo pod dejstvom sile gravitacije. Samo sto nikako da objasnis sta time tacno dobijas - ulazes veliku energiju da vodu ispumpas na vrh planine, da bi potom dobio dosta manju kolicinu energije (zbog gubitaka otpora cevi proticanju tecnosti, adhezionih sila i slicnih. A ko je lud da ulaze mnogo energije da bi dobio malo energije? Ocigledno niko, zato se taj genijni pronalazak nigde i ne primenjuje.


Dobro ne moraš biti bukvalista, ako imam vertikalni odsek od 200m ali ne i reku u blizini, možda mi se isplati da sa udaljene reke uzmem neku količinu vode i pumpam je par kilometara uzbrdo 50 metara visinske razlike? U smislu da u mgh ona h komponenta najviše doprinosi, ipak je 200 više od 50?

Citat:
pctel:
Citat:
Diskriminanta:
Mislim da bi se vodenično pogonsko kolo moglo koristiti i na drugi način a ne ovako kako se ovde redovno prikazuje.
Možda je to već nekom palo napamet, a možda i nije.

Ta tehnologija je svoj maksimum razvoja imala pre 2000 godina a poslednji put se neko setio neke inovacije pre 1000 godina. Nakon toga se uvidelo da se na taj nacin dobija premalo energije u odnosu na bilo koji drugi nacin pa je primena opravdana jedino u edukativne i turisticke svrhe. Ozbiljne energije koja bi opravdala ulaganja tu nema. Jos kad se neko doseti da i od to malo energije pravi gubitke sizifovim poslom, onda se zapitam je li ovo ozbiljan tehnicki forum ili leteci cirkus Montija Pajtona.


Da, sve isto kao i vetrenjače, i one su max razvoja imale pre 2000 a poslednja inovacija pre 1000, pogledaj samo na šta liči ova arhaična ruina od vetrenjače na slici, samo bi glupak pokušao da tom tehnologijom pravi električnu energiju.



Citat:
zzzz: Tako je.Ima svijetlih primjera.Naprimjer kad ideš iz Jablanice ka Mostaru jedan potok goni vodeno kolo.To je kod kafane iznad Neretve.Kolo direktno okreće par ražnjeva na kojima se janjad peče.Nema ugrađenog generatora a bilo bi dobro da ima.Ali zato kad potočić presuši centrifugalnom pumpom sa motorom od 0.5 kW se iz Neretve doprema voda u potok.Skupa dnevna i to industrijska tarifa!Trebalo bi vlasniku Gojku dati korisne savjete.


Bila je es-u tema gde je neko stavljao u funkciju staru vodenicu, ali nije hteo direktan prenos nego baš sa generatorom, pa kad ne melje žito da pravi struju, imali su točak od 5 metara, vođa projekta se nadao da će izvući 2 - 3 kW a drugi su ga ubeđivali da će dobiti max 1kW, ne znam kako se završilo ali i ako je dobio 1kW to je više od tog motora 0.5kW tako da bi trebalo da zadovolji sve potrebe vlasnika Gojka.



Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana05.12.2019. u 23:22 - pre 52 meseci
Citat:
zzzz:
Citat:
pctel:Zar otkupna cena struje nije uvek ista?

Za mene je noćna tarifa dvostruko niža od dnevne.Nisam ja izuzetak.


Daj malo vise detalja - koju vrstu elekttrane imas, po kojij cenii ti otkuupljuju struju u nocnoj, a po kojoj u dnevnoj tarifi i koje je trajanje svake od tarifa?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana05.12.2019. u 23:50 - pre 52 meseci
Citat:
Može, naravno, recimo 100kW, na reci koja teče 2m/s, koliki točak da biram i koji generator? Koja računica se uopšte tu koristi?

Ja sam gore bese izracunao da Dunav raspolaze sa 100kW? Dobro, ostaje da uhvatis celokupan dunav, znaci lopatice da budu otprilike oblika recnog korita, ako je recno korito pravougaono dimenzije lopatica nek budu sirina dunava x dubina dunava, ako je korito nepravilnog oblika, onda i lopatice treba da budu iste takve. Precnik tocka... Pa za pocetak nas zanimaju godisnje varijacije vodostaja, plus ne zaboravis da ce tocak malo da podigne nivo vode. Centar tocka mora uvek biti iznad vode. Onda treba znati i da lopatice koje se skoro horizontalne sa vodom ne daju neku energiju, a dodaju tezinu i trenje kotrljanja, pa odokativnom metodom zakljucis da centar tocka treba da bude jos tolikko iznad vode, kolika je diubina vode. Broj lopatica, najmanje 6, povecanjem broja raste iskorisccenje, ali ne linearno, nego sto vise dodajes to sporije raste, da bi u jednom trenutku na nekom trocifrenom broju dostiglo maksimum i potom dalljim povecanjem iskoriscenje krenullo da pada. Razlika u iskoriscenju izmedju 6 lopatica i trocifrenog broja lopatica je reda velicine oko 2. Posto smo mi, jelte, ljubitelji prirode, onda predlazem da se drzimo jednociffrennog broja lopatica da ne bi bezvveze mlatili po glavi ribe i ostala recna stvorenja stotinama lopatica, raddi minimalnog povecanja iskoriscenja.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana06.12.2019. u 00:10 - pre 52 meseci
Citat:
Nismo se baš najbolje razumeli, tvoj odgovor je trenutno nešto kao: manji točak je najlakši, srednji je srednje težak, a najveći je najteži, moje pitanje je više bilo ako imam dva točka istih dimenzija i broja lopatica ali napravljeni od različitih materijala, recimo jedan težak 50kg a drugi 500kg, koji bih trebalo da biram da nakačim generator na njega, čas mi deluje da će lakši da se brže okreće i da je to bitno, čas se setim da mi je neko u toku ove teme rekao da se sporijem i inernijem reka veoma malu količinu energije predaje da bi ga okretala, ili mi je svejedno?

U idealnim uslovima, svaki tocak bez obzira da li je njegova tezina nula ili beskonacno bi trebao zauvek da se okrece uz neku vrlo malu inicijalnu silu koja ga zavrti. U realnimm uslovima postoji trenje kotrljanja, otpor vazduha i ne mogu da se setimm da li jos nesto? Ne znam zasto ti to sam ne konstatujes, ali nema veze. Dakle, imamo nekolliko oprecnih zahteva medju kojima treba naci idealan balans. Eto, nek razmatramo 2 najvaznnija. Prvi je masa. Idealna je sto manja masa, jer je taada manje trenje kotrljanja. Drugi su fizicke ossobine materijala, kao sto su elasticnost, lomljivost itd. Relativno lako je vizualizovati snagu od 100kW. To je prosecan traktor. Ili auto. Koje god od ta dva ti je iskustveno blize. Takva debljina ploca, cevi, proffila i osovina koju jedan traktor ili auto ne moze da iskrivi ili polomi je zadovoljavajuce dobra za konstrukciju tocka. Zaboravi male vodenicke tockove za mlevenje zita, to je snaga reda velicine jednog bicikla. Ili, ovo sto okrece razanj, to je snaga reda velicine dubka koji guraju deca koja treba da prohodaju. Znaci, za 100kW mora nesto jako, debelo, masivno. A to onda znaci da uz to idu i killogrami...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana06.12.2019. u 00:22 - pre 52 meseci
Citat:
Dobro ne moraš biti bukvalista, ako imam vertikalni odsek od 200m ali ne i reku u blizini, možda mi se isplati da sa udaljene reke uzmem neku količinu vode i pumpam je par kilometara uzbrdo 50 metara visinske razlike? U smislu da u mgh ona h komponenta najviše doprinosi, ipak je 200 više od 50?

Dobro, znaci ideja je otprilike naci neki rudnnik pored dunava, pa ga puniti vodom. Ako postoji kakvva prirodna rupcaga, onda jos bolje. Nego, sta cemo kad tu rupu nzpunimo... Nece sama voda da se podigne za 200 metara i ode u crno more... Ja ucajno volim planinarenje i mnogo gde sam bio, ali nigde ne videh da reka tece planinskim grebenom, nego upravo naprotiv, najnizom tackom nadmorske visine, po dnu kanjona ili klisure. Ako je rec o ravnicarskim rekama, tim pre pored njih ne mozes naci neku jamu duboku 200 metara. Ali, ako pricamo o ideji za potrebe mentzlne gimnastike, a ne sstvarne primene, onda je super ideja.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Mikro hidroelektrana06.12.2019. u 00:32 - pre 52 meseci
Citat:

Na slici je manje više u razmeri prikazan Dunav sa svojih 1000m širine i 20m dubine, Đerdap, točak od 200m i točak od 30m, levo skoro nevidljivo je reka širine 10m, program mi nije dozvolio manje, jer prave te mhe i na potocima par metara širine i 15cm dubine koji leti presušuju, i onda da ne pričamo o racionalnim stvarima i realnim bar neko vreme, ako bi trebalo da generišemo el. energiju uz pomoć ovog levo a ne ovog desno?

Fokus ti je na totalno nebitnoj dimenziji. Sirina je nebitna, ona ne daje energiju, visina je bitna, ona daaje energiju. Na maloj planinskoj reci nije veliki problem napraviti 300m visinske razlike. Da dunavu ima da rodis mecku da napravis visinsku razliiku 1cm. Probaj sad da nacrtas tako - dunav vertikalnna linija visine jednog piksela, planinska reka vertikalna linija visiine 30.000 piksela. Impresivna razlika, zar ne?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Mikro hidroelektrana

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 61980 | Odgovora: 546 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.