Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pokret uništimo frilensere

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 206942 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere15.01.2021. u 14:59 - pre 38 meseci
Citat:
bananaphone:
Mozda je vec neko kacio, nisam motao temu unazad.


Video je objavljen 17.12.2020. tako da ne moraš mnogo da motaš unazad da bi video da nije bilo (dovoljno je samo nekoliko postova unazad). Zanimljiv je video. Sa većinom stvari koje je rekao profesor se slažem. Prepoznao je da su u problemu oni koji zarađuju oko 500EUR i da za njih ne postoji rešenje u postojećem sistemu. Tema jeste kompleksna i zato je prof. imao i kontradiktorne tvrdnje. Na primer dobro je primetio da bez državnog zdravstva ne bi bilo ni privatnog, jer su svi doktori prvo morali prvo da steknu praksu u državnim ustanovama. Međutim, na samom početku je rekao da IT industrija u Srbiji nije pogođena ovime. Mislim da čovek jednostavno ne zna ništa o IT. Kao što je državno zdravstvo preduslov za postojanje privatnog, tako su frilenseri preduslov za postojanje IT stručnjaka, jer većina se u početku bavila frilensingom. Ovde na forumu još uvek ima nekoliko ljudi koje smatram IT stručnjacima i mislim da su svi počeli kao frilenseri. Što je ulaznica skuplja, to će biti manje stručnjaka.

 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere15.01.2021. u 15:17 - pre 38 meseci
Mali je problem što ne postoji nešto kao "javni IT fond", za razliku od zdravstva.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere15.01.2021. u 15:43 - pre 38 meseci
Odakle se onda finansira ovo: https://www.ite.gov.rs/tekst/s...kvalifikacije-za-it-sektor.php ?

Možda se ne zove javni IT fond, al glupost je u svakom slučaju.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere15.01.2021. u 15:50 - pre 38 meseci
Kako god da se zove, nisam baš siguran da se sa ovim slažem, ali ima jedan dobar razlog za ovako nešto. Posao vlade je da vodi računa o broju nezaposlenih, odnosno da taj broj smanji.

Dakle, javni fondovi zdravstva postoje zbog građana, odnosno njihove potrebe da se leče i vode brigu o svom zdravlju, a ne zbog lekara koji bi želeli negde da zarade platu. U tom smislu, IT ilikakogoddaganazoveš nije delatnost od opšteg interesa, za razliku od zdravstvenog sistema.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere15.01.2021. u 15:51 - pre 38 meseci
Jesi li siguran u to?
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere15.01.2021. u 15:53 - pre 38 meseci
Naravno.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.telemaxx.net.



+7169 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere15.01.2021. u 16:02 - pre 38 meseci
Citat:
BuzzLightyear
Kao što je državno zdravstvo preduslov za postojanje privatnog, tako su frilenseri preduslov za postojanje IT stručnjaka, jer većina se u početku bavila frilensingom.


Ovo je jako cudan nacin zakljucivanja.

Da, u situaciji gde si prvo imao drzavno zdravstvo iz koga je nastalo privatno kao "spinoff" mozes da kazes tako nesto.

Ali to ne znaci da je to univerzalno pravilo, niti da takvo pravilo i dalje vazi.

Ista prica za frilensing. Stavise, logika je potpuno obrnuta i ispada da postoji "kontradikcija", zato sto bi koristeci primer iz zdravstva, frilensing morao nastati iz neke drzavne informaticke sluzbe.

Kontradikcija postoji samo zato sto su probrani argumenti i na njih je nasrafljen zakljucak.

Prava istina je da IT i zdravstveo nemaju nikakve veze jedno sa drugim, ali svejedno - ako apstrakujes obe situacije, jasno je da ne presudni faktor "big picture" i to u samo nekom odredjenom momentu. Taj "big picture" nije nuzno primenljiv 10-20-30-50 godina kasnije.

Citat:

Što je ulaznica skuplja, to će biti manje stručnjaka.


Ali ulaznice nikad nisu bile jeftinije. U vreme proto-ITa u Srbiji je piraterija (softver) i pilicarenje (posao) bio dominantni nacin rada zato sto:

a) Dominantan softver je bio izuzetno skup u odnosu na primanja - ili ga nije bilo uopste moguce nabaviti legalno (sankcije)
b) Open Source softver je bio tek u zamahu i jako retko izbor za vecinu stvari u komercijalnoj produkciji
c) Alati za razvoj sw. su bili papreno skupi (dakle, piraterija...)
d) Internet u Srbiji nije bas bio siroko dostupan tamo negde do 1996-te, tako da je strucna literatura bila mnogo skuplja
e) Sama privreda je bila vrlo mala + za vreme sankcija i slabog Interneta je bilo mnogo teze imati medjunarodni biznis

Danas je moguce razvijati profesionalni softver sa pro. razvojnim alatima i literaturom koji ne kostaju nista.

Takodje, nikad veci pristup drugom edukativnom materijalu (video, e-knjige, komune) - isto ili za dzabe ili neke smesne pare

Internet i revolucije u FinTech-u su omogucile da je moguce voditi biznis sa raznih tacaka na planeti bez uticaja na kvalitet servisa ili "izlazni proizvod". Lokalno prisustvo i dalje, naravno, ima svoje prednosti - ali je dobar deo privrede van "zone" gde to vazi.

Konacno, "Cloud" je omogucio bukvalno svakome da, ako mu treba, ima pristup infrastrukturi za koju si nekad morao biti drzava.

Citat:

Prepoznao je da su u problemu oni koji zarađuju oko 500EUR i da za njih ne postoji rešenje u postojećem sistemu.


To je trivijalna posledica obaveze placanja doprinosa koja nema prag.

Zasto je to tako to je druga prica, ali svakako - ako se zeli ovo promeniti, bilo bi potpuno neposteno fokusirati se samo na jednu malu grupu, vec bi to trebalo da bude sistematski i sa konkretnim ciljevima.



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere15.01.2021. u 16:44 - pre 38 meseci
Ne razumem ni ja tebe. Kakve veze ima da li je frilensing nastao iz državne informatičke službe ili na neki drugi način? Nastao je jer su ljudi imali nesreću da ne mogu da nađu adekvatno plaćen posao u svojoj zemlji. Suština je da čovek mora da ima motivaciju i mogućnost prakse da bi se uspešno bavio određenim poslom.

Kakve veze ima to što su sada alati za razvoj SW dostupni ako izgubiš priliv ljudi koji su motivisani da ih koriste? Alati za izradu kamenih sekira su bolji nego ikad u istoriji čovečanstva, pa je slabo interesovanje za tim.

Pitanje je samo da li visoki porezi za frilensere povlače smanjeno interesovanje za IT ili ne. Ja smatram da će zbog toga na duže staze IT u Srbiji doživeti ogroman pad. Ne mora da znači da sam u pravu, međutim ono o čemu ti pišeš uopšte nije relevantno.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere15.01.2021. u 17:08 - pre 38 meseci
Primetio sam da je dr Svetislav sa dozom sažaljenja govorio o poreskim službenicima. Po njegovim rečima ima ih malo i pretrpani su poslom. Prosečni poreski službenik je pred penzijom i uplašen za svoju egzistenciju. Parafrazirao sam njegove reči, mrzi me da tražim u videu da bih citirao. Žao je i meni njih, ali to ne može da oslobodi državu odgovornosti za nedelovanje poreske službe! Meni je više žao Vladimira (video iznad) koji je plaćao porez za ono što je dobio informaciju u poreskoj da treba da plati. On tvrdi, a objavio i je poreska rešenja, da je uredno plaćao "godišnji porez". U poreskoj je dobio informaciju da je to ono što treba da plaća i nikome u poreskoj nije palo na pamet da mu traži još nešto za iznose koje je prijavljivao. Sada mu traže da plati pet godina unazad sa kamatom, a to je gotovo sve što je zaradio! Čovek boluje od multipleks skleroze.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
dynamic-62-240-24-146.cpe.sn.co.rs.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere15.01.2021. u 17:13 - pre 38 meseci
Ivan:"a) Dominantan softver je bio izuzetno skup u odnosu na primanja - ili ga nije bilo uopste moguce nabaviti legalno (sankcije)
b) Open Source softver je bio tek u zamahu i jako retko izbor za vecinu stvari u komercijalnoj produkciji
c) Alati za razvoj sw. su bili papreno skupi (dakle, piraterija...)
d) Internet u Srbiji nije bas bio siroko dostupan tamo negde do 1996-te, tako da je strucna literatura bila mnogo skuplja
e) Sama privreda je bila vrlo mala + za vreme sankcija i slabog Interneta je bilo mnogo teze imati medjunarodni biznis"

Problem je u tome sto nije radio platni promet sa inostranstvom, pogotovo elektronski i platne kartice, pa tako sve do Dinkica
nije bilo moguce se baviti frilensingom. Mislim moglo je , otvoris racun u madjarskoj banci i tu ti uplacuju. Kad hoces
da dignes lovu, skoknes do Madjarske...
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere15.01.2021. u 17:31 - pre 38 meseci
Negde 2019 . godine je u Rezimskim medijima izasla vest , o Trijumfalnom uspehu Vesica (pravog gradonacelnka, dok onaj ljubitelj Vrabaca iz nepoznatih razloga glumi tu funkciju ) , da je resio da Ukine invalidima , medju kojima su i oni koji imaju dijagnozu MS , pravo na besplatnu voznju GSP-ovim autobusima , jer ti ljudi rade itd .

Oko 1.000 ljudi je izgubilo tu povlasticu , vrednosti oko 1.000 dinara po coveku , i eto Trijumfalni Vesic je Ustedeo citav Milion dinara , tako sto je oteo taj novac od bolesnih ljudi !

Tzv. Nezavisni mediji , ostali su nemi na ovu pricu , jer imaju neki " triger " koji se ne uklapa bas u empatiju ili nesto slicno , vec Proracunata Politicka kalkulacija !

Vesic je pricepio 1.000 ljudi koji su bolesni , ali po njegovom misljenju nedovoljno , jer mogu da rade i nikom nista !

Mnogi bolesnici sa tim istim dijagnozama , imaju znatno teze oblike bolesti i totalni su invalidi .

Tako da ljudi poput Vladimira ne traze sazaljenje , ali ga kod Najboljeg pravnika , a mozda i najboljeg Frilensera u istoriji pravnog fakulteta nece sigurno ni naci .

Naravno nece ga naci ni kod tzv. Nezavisnih medija , koji ovde samo ISTO kao i AV pecaju politicke poene , jer je FL znatno vise od 1.000 ! A i iznosi nisu 1.000 din mesecno .
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere15.01.2021. u 18:02 - pre 38 meseci
Verujem da nekima ni hiljadu i sto strana diskusije ne bi bilo dovoljno da shvate neke stvari, ne znam više, nisam pametan.

BuzzLightyear

Šta uopšte znači kovanica "državna informatička služba", da li takvo što postoji? Kada govoriš o motivaciji i suštini, suština je u sledećem, pošto je tema otišla u pravcu javnog i privatnog zdravstva.

DakleM

Kada država izdvoji sto miliona para da unapredi javni zdravstveni sistem za koji je odgovorna, tako što će uložiti u usavršavanje lekara, nabavku opreme ili proširenje kapaciteta moja malenkost od toga ima koristi. Za slučaj da mi zatreba, lakše ću doći do lekara, on će mi pružiti bolju i kvalitetniju uslugu.

Kada država proceni da od sedamsto hiljada nezaposlenih ima procenat onih koji bi mogi da rade u IT-u, ali im je neophodna obuka, pa im iz budžeta plati tu obuku, onda moja malenkost opet od toga ima koristi. Državi se kroz poreze vrate ta sredstva, pride je smanjila broj nezaposlenih, a ja živim u humanijem društvu. Nadam se da je očigledno kako je lepše živeti u društvu koje ima pet posto nezaposlenih nego u onom koje ima dvadeset pet. Samo, to ne znači da frilenseri ne bi trebalo da plaćaju porez. Uzgred, da li si uopšte pročitao tekst sa onog linka koji si ostavio? Meni se čini da nisi.

Dakle, ti nikako ne možeš da shvatiš da građanin Srbije nema ama baš ništa od toga što frilenser uči kinesku decu engleski ili pravi igrice za tržište. Ništa. Dakle, ti prizivaš intervenciju države na tržištu u cilju povećanja dobiti frilensera, jer oni (pazi sad) nisu motivisani. Za ime đavola, pa to je njihov problem. Šta uopšte znači to da će IT u Srbiji "doživeti ogroman pad"?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.telemaxx.net.



+7169 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere15.01.2021. u 18:43 - pre 38 meseci
Citat:
BuzzLightyear:
Ne razumem ni ja tebe. Kakve veze ima da li je frilensing nastao iz državne informatičke službe ili na neki drugi način? Nastao je jer su ljudi imali nesreću da ne mogu da nađu adekvatno plaćen posao u svojoj zemlji. Suština je da čovek mora da ima motivaciju i mogućnost prakse da bi se uspešno bavio određenim poslom.


Ako je to sustina, primeri su potpuno pogresni. Ne samo sto su pogresni, nego defokusiraju sa te sustine o kojoj se prica.

Citat:

Kakve veze ima to što su sada alati za razvoj SW dostupni ako izgubiš priliv ljudi koji su motivisani da ih koriste? Alati za izradu kamenih sekira su bolji nego ikad u istoriji čovečanstva, pa je slabo interesovanje za tim.]


Sasvim se slazem, kada budemo pricali o kamenim sekirama.

Ali ovde pricamo o ICT industriji koja je ne samo rastuca, vec jedna od industrija koja je srusila granice i omogucila ljudima sirom planete da privredjuju na istom trzistu gde i najbogatije zemlje sveta.

Citat:

Pitanje je samo da li visoki porezi za frilensere povlače smanjeno interesovanje za IT ili ne.


Smanjeno interesovanje u odnosu na kad? Da li imas neke cifre ili referencu?

Ja samo mogu da uporedim sredinu 90-tih, 2000-te i rane 2010-te sa danas i trebalo bi da budem debelo razvaljen pa da kazem da je manje zainteresovanih za ICT u Srbiji.

Citat:

Ja smatram da će zbog toga na duže staze IT u Srbiji doživeti ogroman pad.


Da, na duze staze to mozes da kazes za svako zanimanje osim, sta znam, prostitucije (a i to je upitno, roboti postaju sve bolji i bolji).

Citat:

Ne mora da znači da sam u pravu, međutim ono o čemu ti pišeš uopšte nije relevantno.


Sta nije relevantno, to sto smatram da bi poresku politiku trebalo sistematicno resavati a ne posebno za lekare, apotekare, taksiste?

OK, to znaci da se stvari "resavaju" za one koji se trenutno najvise bune. Znas sta to znaci? To znaci da ce biti zakinuti oni koji se ne bune toliko... dok oni ne dodju na red (urlanjem).


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Al Imam

Član broj: 345564
Poruke: 100



+25 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere15.01.2021. u 18:47 - pre 38 meseci
Citat:
Bradzorf012

DakleM

Kada država izdvoji sto miliona para da unapredi javni zdravstveni sistem za koji je odgovorna, tako što će uložiti u usavršavanje lekara, nabavku opreme ili proširenje kapaciteta moja malenkost od toga ima koristi. Za slučaj da mi zatreba, lakše ću doći do lekara, on će mi pružiti bolju i kvalitetniju uslugu.

Tebe drma refleks socijalizma i još živiš u iluziji
da postoji SFRJ i da komunizam inspiriše proleterijat.

Nije nego si u kapitalizmu
i budi siguran čim se ugase kamere
neko će se ritnuti unazad
i ti zajedno s krevetom letiš u kantu za smeće.

Očigledno se još nisi osvestio jer su ti uši napunjene kapitalističkom propagandom.
Čak i da se osvestiš kad bupneš u smećaru niko te odatle vaditi neće.

 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
dynamic-62-240-24-146.cpe.sn.co.rs.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere15.01.2021. u 18:49 - pre 38 meseci
Al Imam:"Tebe drma refleks socijalizma i još živiš u iluziji"

Jok, svi placamo zdravstveno osiguranje, a ovo je kapitalizam.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere15.01.2021. u 20:44 - pre 38 meseci
Citat:
Bradzorf012: Šta uopšte znači kovanica "državna informatička služba", da li takvo što postoji?


Ne znam, pitaj Dimkovića. Izgleda da si požurio da pročitaš moj post i u žurbi preskočio Dimkovićev.

Citat:
Bradzorf012: Šta uopšte znači to da će IT u Srbiji "doživeti ogroman pad"?


To ti je nešto kao rast, ali u negativnom smeru. Pokušaću da objasnim na primeru, kako bi bilo jasnije. Ako se posle n godina sećaš kako je bilo lepo kad si išao u Trst i kako si nekada mogao dva puta da ideš na more, a danas ne mošeš ni jednom, to je pad. S druge strane ako se sećaš kako je nekada bilo teško jer si na more išao busom i to samo dva puta godišnje, a sada ideš avionom kad god poželiš, to je rast. Treba ti samo još dovoljan broj ljudi koji rade ili su radili u IT sektoru da bi detektovao pad/rast tog sektora.

Citat:
Ivan Dimkovic: Da, na duze staze to mozes da kazes za svako zanimanje osim, sta znam, prostitucije (a i to je upitno, roboti postaju sve bolji i bolji).


Najzad nešto što ima smisla. Tako je! Veliki broj poslova će nestati usled automatizacije, isto kao što su nestali majstori koji prave kamene sekire. Ostaće poslovi za koje je neophodna kreativnost. S obzirom da sam ja na IQ testu imao više od maksimalnog broja poena, ja to mogu da vidim i možda još jedan, eventualno dvoje ljudi sa foruma...
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere15.01.2021. u 21:07 - pre 38 meseci
Koliko sam razumeo, kako tzv. IT sektor u Srbiji ne bi doživeo pad trebalo bi ih osloboditi plaćanja poreza i doprinosa. Genijalno, kako se ranije nisu ovoga setili? Zašto ne bismo oslobodili poreza i doprinosa pekare, lekare i apotekare?
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere15.01.2021. u 21:52 - pre 38 meseci
Trebalo bi osloboditi poreza one koji imaju niske prihode. Kako se prihodi povećavaju, tako treba povećavati i poreze. Trebalo bi dosledno primenjivati kazne za one koji izbegavaju plaćanje poreza. Na kraju, potrebna je i bolja kontrola trošenja sredstava prikupljenih od poreza.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere15.01.2021. u 22:02 - pre 38 meseci
U to ime, predlažem da povećamo plate i penzije, a smanjimo cene. Jednostavno, zar ne?
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere15.01.2021. u 22:08 - pre 38 meseci
Tvrde neki da se to ne može, ja vam tvrdim da se to može!



Manja jelka, jeftiniji logo za Ministarstvo saobraćaja, porez i onima sa tetkama i stanovima u Bugarskoj, botovima kurs IT prekvalifikacije...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 206942 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.