Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako voditi slobodan GNU Internet život?

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako voditi slobodan GNU Internet život?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 9933 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

TheSpiridon

Član broj: 340665
Poruke: 436
*.dynamic.a1.rs.



+74 Profil

icon Kako voditi slobodan GNU Internet život?27.01.2022. u 08:23 - pre 26 meseci
Rešio sam. Mislim da je definitivno.

Planovi:

1. Kupim karabudzeni telefon sa dugmicima. Samo Poziv i SMS.
2. Imam već instaliran Linux. Windows-NO.
3. Napravim svoj sajt i tu pišem šta mi je volja.
4. Izbegavam sve tajkunske portale i mreže.

E sad, kod ovog četvrtog imam problem. @Impaler pomagaj. Kako da izbegnem učitavanje googla, fejsbuka, twittera, tik-tok-a i slično. Da li je moguće voditi Internet život kao Richard Stallman na primer. I poštovati sva njegova pravila privatnosti koja je izložio na svom sajtu. Koji inače, očajno izgleda. https://stallman.org/

Jel može neko da kaže, koje su to otvorene mreže, koje ne podrivaju privatnost itd...

Na primer umesto google - to.
Umesto fejsa - xchat

itd...

Ili da progutam žabu? Da li vi gutate žabe? Jel sramota biti rob u ovom Internet robovlasničkom sistemu.
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Kako voditi slobodan GNU Internet život?27.01.2022. u 09:53 - pre 26 meseci
Citat:
TheSpiridon: Rešio sam. Mislim da je definitivno.

Od sutra drzim dijetu (majke mi ...).
Od sutra idem u teretanu (casna pionirska ...).
Od sutra pocinjem da ucim (tako mi svega ...).
Od sutra prestajem da ________ (dopisati bilo koji porok po zelji).
Od sutra pocinjem da radim na sebi (obecavam ...).
Od sutra ...

Hahahahaha ... NOT ...
Citat:
1. Kupim karabudzeni telefon sa dugmicima. Samo Poziv i SMS.

Problem s tim je sto u sve vise situacija zivot bez smartfona postaje tezi. Ne nuzno nemoguc, ali tezi. Primer: mnoge banke sve vise prelaze na mobilne portale/app sa kojih placanje ide mnogo lakse i brze nego sa Internet portala. Uskoro ce biti opcija - ili fontele ili da stanes u red na salteru. Mnoge aviokompanije su ukinule stampane boarding karte i traze ti ili da instaliras app ili da na aerodromu stajes u red. Ali dobro, u Srbiji je stajanje u redu ionako default ... Mrzim redove !!!

Drugi problem je sto vecina nasih ljudi visi na Viberu (cela planeta koristi WhatsApp, ali Srbenda mora vajber-rajber) i sto kad god nesto treba da zavrsim sa nasima odmah potezu Viber. Ali to cak i nije toliko lose. Moje drustvo se preselilo sa (a)socijalnih mreza na Viber i tu se zezamo, razmenjujemo viceve, cavrljamo kada nam je dosadno itd. Skoro niko vise ne trpa nista na svoj FB wall.

Bilo bi lepo kada bi postojao neki telefon koji ima samo "dugmice", plus Viber i Skype. Zapravo, takvu spravu trazim za svoju majku, jer ima 90 godina, ne razlikuje vise boje, touch screen joj predstavlja ogroman problem ... a ako bih joj kupio obican staromodni Nokia-like telefon morao bih da placam skupe medjunarodne pozive. Sto na kraju uvek i uradim, jer ona ne moze da ukapira skoro nista osim fiksnog. :-(((((
Citat:
2. Imam već instaliran Linux. Windows-NO.

Ok, ovo je vec druga prica. Ja imam Linux u VM-u bez koga bih tesko radio svoj posao. Imam cak 3 razlicite Linux virtualke. Na privatnom laptopu cu uskoro instalirati Linux (kao Host OS) i Open Office. Uradio bih to i na sluzbenom - obrnuo host i guest OS, pa da Windows vrtim u virtualki, a Linux da bude host. Ali nas IT to, naravno, ne podrzava, a bez njihove podrske mi nece raditi Sharepoint, firmin VPN i mnogo toga ... Istina, nude mi Mac, ali ja mrzim Mac ... (stvar navike, zapravo).
Citat:
3. Napravim svoj sajt i tu pišem šta mi je volja.

Ja sam to imao nekada, ali sam batalio. Izgustirao sam tu igracku kao dete zvecku jos pre par godina ... Inace, FB profil mi je totalno prazan, a Linkedin azuriram samo kada trazim novi posao. Tako da se moze bez (a)socijalnih mreza i to sasvim lepo. Povremeno se neko naljuti sto mu ne lajkujem fotke s decom ili kucnim ljubimcima ... ili s obe stvari na istoj fotki.
Citat:
4. Izbegavam sve tajkunske portale i mreže.

Nazalost, taj porok konzumiram, ali se postepeno skidam s toga ... razmisljam o tome da li je moguce podneti krivicnu prijavu protiv tih portala za sirenje straha i panike, jer to redovno rade ... a to je, koliko se secam, krivicno delo ... ili samo prekrsaj?
Citat:
Jel može neko da kaže, koje su to otvorene mreže, koje ne podrivaju privatnost itd...

Na primer umesto google - to.

https://www.wired.co.uk/articl...rch-engine-alternative-privacy

Velika vecina nas koristi Gugl, jer smo robovi navika.
Citat:
Ili da progutam žabu? Da li vi gutate žabe? Jel sramota biti rob u ovom Internet robovlasničkom sistemu.

Jedino da se prikljucis nekoj off-grid komuni. Sitan problem s tim je sto su mnoge takve komune zapravo prikrivene sekte, a tu vec ulazis u jos opasnije vode.

A mozes da krenes stopama ovog lika - zivi na Suvoj planini, pise, uziva u prirodi. Medjutim, za zivot u takvim uslovima potrebni su ti mišići, a programerski sedeci zivot ih ubija samo tako ...
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Kako voditi slobodan GNU Internet život?27.01.2022. u 10:14 - pre 26 meseci
Bio je onaj filozof/matematicar sto je pisao o tom zivotu off-grid : Kaczynski... ;)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

TheSpiridon

Član broj: 340665
Poruke: 436
*.dynamic.a1.rs.



+74 Profil

icon Re: Kako voditi slobodan GNU Internet život?27.01.2022. u 11:29 - pre 26 meseci
Moram da nađem neki "sveti gral", neki izvor motvacije koji će kontrolisati moj karakter. @B3R1 je lepo sve to obrazložio. "Poseduj sve te novotarije, ali ograniči njihovo korišćenje" tako sam ga razumeo.

Nisam pametan. Pisao sam Stallman-u na mail, možda mi odgovori. Ali svakako ću da dignem sajt, ako nađem neki povoljan hosting. A možda i neću :D


Ne znam ljudi, ubija me to, taman krenem da razvijam biznis ideju i neko me sabotira.

Šta je bilo u planu. Sa pravim imenom i prezimenom otvorim fejs, novi nalog, jer mi je stari ugašen, sam sam ga ugasio. I krenem da dodajem ljude. Za dan sam dodao oko 200 ljudi i koje znam i koje ne znam, otvorim grupu. Dodajem ih i tu. Hteo sam da reklamiram svoj biznis. Multimedijalni studio itd... od programiranja do dizajna i sito štampe...

I bup, bez opomene, samo, vaš nalog je suspendovan i truć truć... A ima pun k... takvih grupa i ljudi koji nisu ljudi nego imena firmi, pa opstaju. Prodaju proizvode ili šta već rade, a meni ne daju. Da su mi bar rekli, nemoj to i to da radiš. Sigurno me par njih prijavilo ili blokiralo, pa me suspendovali...

Potpuno sam indisponiran.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8065



+1748 Profil

icon Re: Kako voditi slobodan GNU Internet život?27.01.2022. u 12:11 - pre 26 meseci
Citat:
B3R1:

Bilo bi lepo kada bi postojao neki telefon koji ima samo "dugmice", plus Viber i Skype. Zapravo, takvu spravu trazim za svoju majku, jer ima 90 godina, ne razlikuje vise boje, touch screen joj predstavlja ogroman problem ... a ako bih joj kupio obican staromodni Nokia-like telefon morao bih da placam skupe medjunarodne pozive. Sto na kraju uvek i uradim, jer ona ne moze da ukapira skoro nista osim fiksnog. :-(((((


Imaju Kinezi takve telefone , tastatura + android . Jer Viber i Skype nece da rade na nesmart telefonima .

Karakteristike nisu neke , ali ima tastaturu i strlice pa ne mora ekran ni da se dira .

Deinstaliras sve ostalo , bar disable sve osim toga sto ti treba .

https://www.dx.com/p/q348-fash...h-battery-eu-plug-2716400.html
 
Odgovor na temu

Turmen
Software Quality Assurance Engineer
Wireless Media
Beograd

Član broj: 317274
Poruke: 337
95.180.116.*



+165 Profil

icon Re: Kako voditi slobodan GNU Internet život?27.01.2022. u 12:31 - pre 26 meseci
Nažalost sve ovo je danas jako teško postići..

Zato sam se ja recimo oprostio od privatnosti onog trenutka kada sam neke 2011e kupio svoj prvi "pametni telefon"

Ipak, nekoliko saveta koje sam primenjujem:

1) Društvene mreže, dating aplikacije, facebookove, twittere, instagramove, reditove koristim minimalno.. Najviše koristim Linkedin, ako mi treba posao, proveravam ga svaki dan, ako mi ne treba posao proverim poruke jednom - dva puta mesečno.

2) I to minimalno korišćenje (verujem da je većina učesnika foruma tehnički pismena) sam optimizovao.. Na FBu imam oko 200 - 300 prijatelja (dok sam se bavio muzikom imao sam "popunjan profil" od 5000 koji sam ugasio) i imam grupu "top friends" koja broji 20tak ljudi i filtrirano mi je da vidim samo njihove objave i da oni vide moje objave.. inbox i zahteve ni ne proveravam više.. A poslednji post sam "shareovao" neke 2019godine.

3) Tajkunske portale i mreže ne otvaram nikako, otkako sam promenio firmu (koja je razvijala neke od najčitanijih domaćih medijskih aplikacija). Čak sam prestao i strane medije da čitam (daily mail ili new york times). Otvorim povremeno Mashable da vidim da li tu ima nešto interesanstno.

4) Na TVu ne postoje domaći kanali (osim SKa ili Arene Sport). A i TV se uglavnom koristi za filmove, serije, Netflix, HBO, Video klub.

5) Čak više ni ne koristim Viber ili Whatsapp (ni Skype ni Telegram ni slično) učestalo.. Proverim povremeno.. Ko me zna on napiše neku dobru foru, a ako je nešto "urgentno" SMS ili poziv.

6) Lokacija mi je uvek uključena zbog navigacije - korisna stvar za BG gužve..Jbga nek me prate, nisam krimos, ne švalerišem se..I ako isključim lokaciju - triangulacijom može da se odredi moj položaj svakako (čak i ukoliko koristim "glupi" telefon iz 2000 godine).

7) Skoro sam "podvio rep" i počeo da koristim i ebanking na telefonu. Pogotovo što u većini prodavnica može da se plati tako što skeniram QR kod mog računa i onda mi se preko POS terminala "skenira" QR kod, pa ne moram da nosim karticu sa sobom..

Teško je, da ne kažem nemoguće - ne koristiti pametni telefon i komp ili tablet.. Mislim možemo da živimo kao amiši, ali nije to rešenje.. Rešenje je "optimizovati" korišćenje svega toga i svesti na razuman nivo.. Niti ja volim da imam direktan prenos života ljudi (čak i u slučaju najužeg kruga prijatelja), ne zanima me kad je neko klopao u kom restoranu, kad je neko otišao na skijanje, kad je nečije dete prvi put prdnulo, podrignulo, reklo "mama" i slično - niti volim da neko drugi zna svaki moj pokret.

Na kraju dana i miš i tastatura i telefon i daljinski su u našim rukama.

Citat:
B3R1: Bilo bi lepo kada bi postojao neki telefon koji ima samo "dugmice", plus Viber i Skype.


Mislim da nova Nokia 3310 podržava Viber recimo.. Ili oni malo matoriji Blackberry telefoni.
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Kako voditi slobodan GNU Internet život?27.01.2022. u 12:45 - pre 26 meseci
Ne znam koliko ti mogu pomoci, ali prati ovaj topic
Uskoro ga mozda updejtam s novim uputstvima

https://www.elitesecurity.org/t507589

Nekoliko smjernica:

1. ako se bavis kreativom tebi ne treba pristup internetu, nego internet treba pristup tebi. A to mu dozvolis pod tvojim uvjetima.

2. Mobiteli su u startu spijunske kompromitirane naprave, te ih tako treba tretirati, u smislu stavit ces ih van firewalla u svojoj mrezi.

3. Kabel je uvijek bolje nego wireless.

4. airgap je bolje nego kabel






[Ovu poruku je menjao Impaler dana 27.01.2022. u 14:05 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 27.01.2022. u 14:05 GMT+1]
NO FATE
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Kako voditi slobodan GNU Internet život?27.01.2022. u 13:15 - pre 26 meseci
Generalno ne trosim vreme na MadZone, ali ovo je opasna zabluda:

AirGap-ovane mreze se buse, samo tako. Postoje taktike kako se prave napadi na AirGapped mreze, njihov veliki problem je sto, po pravilu, nisu updated. Napadi sa npr. fizickih medijuma cesto daju dobre rezultate....

Kao case study videti StuxNet.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Kako voditi slobodan GNU Internet život?27.01.2022. u 13:20 - pre 26 meseci
Nisam ja rekao da je ista 100% sigurno.

Nego je bolje od...

Za case study vidjeti sve ostalo osim stuxneta.
NO FATE
 
Odgovor na temu

Turmen
Software Quality Assurance Engineer
Wireless Media
Beograd

Član broj: 317274
Poruke: 337
95.180.116.*



+165 Profil

icon Re: Kako voditi slobodan GNU Internet život?27.01.2022. u 13:45 - pre 26 meseci
Prevelika gimnastika..

Na kraju krajeva uvek mogu da se blokiraju DNSovi ili IP range-ovi onoga što nam se ne sviđa..
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Kako voditi slobodan GNU Internet život?27.01.2022. u 13:48 - pre 26 meseci
Citat:
Turmen:
6) Lokacija mi je uvek uključena zbog navigacije - korisna stvar za BG gužve..

Da, navigacija je nesto bez cega nazalost ne mogu. Zapravo, u nekoj teoriji bih mogao, postoje one auto-karte koje dolaze u vidu svescica ... ali ako idem pesice to da vucem je neprakticno. A ja sam introvert i ne volim da zapitkujem ljude okolo ...
Citat:
7) Skoro sam "podvio rep" i počeo da koristim i ebanking na telefonu.

Voleo bih kada bismo mogli da zivimo bez banaka. Banke su legalni lopovi. Ali zivot bez tekuceg racuna postaje sve tezi ... u NL jedini nacin da platis mesecne racune je e-banking ili trajni nalog. Skoro sve banke postepeno ukidaju fizicke filijale, a i one koje ih jos uvek imaju vec godinama nemaju blagajnu. I sad pazi bizarnu situaciju - dugujes npr. za struju i zelis da izmiris dug, imas kes. Ali ne mozes s tim nista. Ili - jos gore - u minusu si na tekucem, a imas kes i hoces da to izravnas. Ne mozes. Nemas GDE da uplatis te pare. Chicken-and-egg problem ... :-)

Vrh vrhova - od nedavno su podizanje keša poceli da naplacuju ako dizes preko 5000 evra godisnje. A pre par godina donet je zakon po kome vise niko ne moze da ti proda nista skuplje od 3000 evra za kes ... znaci, udjes u radnju, vidis npr. neku kuhinju, namestaj itd. i kazes - evo para, kupujem - prodavac kaze: a ne, mora kartica. Hoce da nateraju ljude da izbace kes iz upotrebe.

Jer ukidanje gotovine je naredni korak ... (eh, gde je sada @pisac da nam objasni kako je sve to zavera masona/iluminata/reptila ... i ostalih vladara sveta ...). :-)))
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Kako voditi slobodan GNU Internet život?27.01.2022. u 14:29 - pre 26 meseci
Dok ne dođe Pisac, možete da odgledate ovaj video. Sadrži sve što je aktuelno: korona virus, emigrante, oružje, bankare i velike korporacije, a sve u cilju uvođenja digitalne valute.

 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Kako voditi slobodan GNU Internet život?27.01.2022. u 16:06 - pre 26 meseci
Citat:
nkrgovic:
Bio je onaj filozof/matematicar sto je pisao o tom zivotu off-grid : Kaczynski... ;)

Kad smo vec kod unabombera, nije lose proucit ni kako se Bin Laden skrivao od amera a njega je poducavala CIA,
Bin laden je komunicirao sa svjetom preko USB sticka. Ako se dobro sjecam, trebao bih i ja ponovit gradivo.
;-) kao case study, moze se i naucit nesto od bin ladena.

Mogao je komunicirat i prema i od svojih sljedbenika.

To mozes samo ako si kreator a ne mozes ako si konzument.

Za konzumente tu je google,facebook. Tu je i microsoft sa svojim security updateovima
NO FATE
 
Odgovor na temu

mrki666

Član broj: 346927
Poruke: 32
*.dynamic.a1.rs.



+11 Profil

icon Re: Kako voditi slobodan GNU Internet život?27.01.2022. u 16:12 - pre 26 meseci
Citat:
B3R1:
Jer ukidanje gotovine je naredni korak ... (eh, gde je sada @pisac da nam objasni kako je sve to zavera masona/iluminata/reptila ... i ostalih vladara sveta ...). :-)))


A zar nije zavera? Možda se ne zovu "Iluminati", "komitet 300" i slične izmišljotine... ali svakako postoje vladari iz senke. I šta misliš... oni se šetkaju okolo i ćućure sa komšilukom... ne, ne... oni vode tajne živote, paze s kim i gde se sastaju i imaju svoje sednice na kopjima odlučuja šta će dalje sa nama ljudima... Da, Da, baš tako... mi... verovali ili ne, dovoljno je što ONI veruju da su iznad svih nas. A tako i jeste. I odlučuju o našim životima.

Samo sve te "lopovčine" ne možete naći ni na fejsu ni na ulici niti il bilo kako kontaktirati... To su zatvoreni krugovi, i onda puste neku budalu da na fin način laprda o tome, kao brinemo se, nije strašno, strašno je, može, ne može...

A političari??? Oni su uglavnom ti klovnovi, zaduženi za informisanje javnog mnjenja...
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.167.*



+557 Profil

icon Re: Kako voditi slobodan GNU Internet život?27.01.2022. u 17:06 - pre 26 meseci
Pare su najprljavija stvar, koliko to samo ruku promeni, pa onda virusi, bakterije, možda tajna vladi u stvari voli čovečanstvo i želi da mu pomogne ukidajući prenosioce nekih budućih zaraza, primakneš mobilni na bezbednu razdaljinu i puf .. platio si, bez prljavih papirića i kovanica :)
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Kako voditi slobodan GNU Internet život?27.01.2022. u 17:24 - pre 26 meseci
Da nas tajna vlada stavrno voli sprovela bi vakcinaciju putem "prljavih" novčanica. Dodirneš novčanicu, a na njoj se nalazi najnoviji virus-vektor koji te kompletno imunizuje.

P.S.
Opšte poznata stvar je da prilikom brojanja novca mora da se lizne prst.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.a1.rs.



+557 Profil

icon Re: Kako voditi slobodan GNU Internet život?27.01.2022. u 17:56 - pre 26 meseci
Nemoj im davati ideje, bar dok ne potvrde da nas vole
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Turmen
Software Quality Assurance Engineer
Wireless Media
Beograd

Član broj: 317274
Poruke: 337
95.180.116.*



+165 Profil

icon Re: Kako voditi slobodan GNU Internet život?27.01.2022. u 19:18 - pre 26 meseci
Kao virusofob ili bakteriofob, totalno podržavam izbacivanje keša. I sam retko koristim keš, podignem nešto malo para da imam u kešu za neki buvljak ili ako u nekoj prodavnici ne radi terminal ili ako naručujem nešto pa plaćam pouzećem.

Tehnologija je uveliko ušla u našu svakodnevnicu i kada bi se desila neka internet apokalipsa, mislim da bi ispao opšti kuršlus..Većina smatra tehnologiju zdravo za gotovo i misli da može bez nje, ali realnost je nešto drugo.

Svakako mislim da svako ko ima malo pameti i tehničke pismenosti može iz tehnologije da izvuče ono dobro, da olakša sebi život, a da filtrira ono loše.

Meni recimo navigacija, ebanking i online kupovina dosta olakšavaju život (ne volim gužve i redove), takođe učenje (beezbroj resursa na netu), a društvene mreže, medije, televiziju, online streaming i ostalo - pa skoro da ne konzumiram uopšte.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.a1.rs.



+557 Profil

icon Re: Kako voditi slobodan GNU Internet život?27.01.2022. u 19:55 - pre 26 meseci
Jes pa da nam oslabi prirodni imunitet, keš ima ulogu one kaščice u crkvi da svi podelimo i prenosimo šta je na meniju, danas kod tebe 5 dinara a juče bilo kod neke bake sa planine koja ko zna šta je dirala, vlada u senci je na sve mislila, zato još ima keš.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Kako voditi slobodan GNU Internet život?27.01.2022. u 20:37 - pre 26 meseci
Pare ne smrde.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako voditi slobodan GNU Internet život?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 9933 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.