Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Internet, cvrc, nema.

elitemadzone.org :: MadZone :: Internet, cvrc, nema.

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 11225 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

TheSpiridon

Član broj: 340665
Poruke: 436
*.dynamic.a1.rs.



+74 Profil

icon Internet, cvrc, nema.02.10.2022. u 17:34 - pre 18 meseci
Jel zna neko, koliko ima 'veza', kablova i slično, koje povezuju Severnu Ameriku sa Evropom? Nešto razmišljam po principu gasovoda, ako ima samo jedan optički kabel, štrić i gotovo?! I šta bi onda bilo?

Kinezi su već odavno pričali o tome da žele svoju zemlju da izoluju od globalnog interneta i da ima samo jedna veza koja može da se kontroliše. Šta je sa Evropom?
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Internet, cvrc, nema.02.10.2022. u 18:07 - pre 18 meseci
Internet kablovi u atlantiku imaju 50-ak popravaka godišnje. Zna ih ribarski brod oštetit, sidro, morski psi, potresi, morske struje.
Mislim da svi zajedno ne vrijede kao Sjeverni tok I i II.

Ako će Putin ići na rezanje internet kablova u atlantiku ima da ih sve poreže.
NO FATE
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1620



+587 Profil

icon Re: Internet, cvrc, nema.02.10.2022. u 18:20 - pre 18 meseci
Dovoljno je sto je rezao Severni tok 1 i 2 . Ne mora i kablove.
Tesko da bi mogao da reze kablove i da hoce, neprimecen.

 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Internet, cvrc, nema.02.10.2022. u 18:21 - pre 18 meseci
Dovoljno je da ribari ne paze na kablove i zakačit će neki.
Da bi kablovi ostali čitavi potrebno je uložiti truda. Kablovi se skoro pa raspadaju sami od sebe.

NO FATE
 
Odgovor na temu

TheSpiridon

Član broj: 340665
Poruke: 436
*.dynamic.a1.rs.



+74 Profil

icon Re: Internet, cvrc, nema.02.10.2022. u 18:41 - pre 18 meseci
Ima valjda i satelitske veze? Mene više zanima, gde su te važne tačke u Svetu po pitanju Interneta. I ako se na neki način onemogući veza sa amerikancima, da li će raditi neki sajtovi? Možete ovu temu da premestite na pravo mesto, ne trebaju mi glupavi komentari. Nešto sam informisan, možda 'krivo' da postoje 13 ključnih DNS servera i svi su u Severnoj Americi, jel to tačno?
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Internet, cvrc, nema.02.10.2022. u 18:47 - pre 18 meseci
Da su ameri u pitanju, ko zna šta bi uradili, sada su isekli švabe od energije ali ne verujem da će i internet da režu, ipak tu valjda imaju neku zaradu. Naravno, Rusi nisu iz te bande zlikovaca i razbojnika i naravno da oni neće to da rade. Švedi i Danci verovatno imaju snimke ali ne bi da ih objave.
Za severne tokove se sada najviše sumnja na amere, britone i poljake, Rusija i Nemačka tu apsolutno nemaju koristi tj imaju štete od toga. Samo bezmozgovići mogu da pomisle da će Rusi sami sebi da odseku onu stvar, to mogu samo Mujo ili Haso u vicu.
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Internet, cvrc, nema.02.10.2022. u 18:52 - pre 18 meseci
Za običan puk su tiktok, facebook, WhatsApp itd.. kritične točke interneta.
NO FATE
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Internet, cvrc, nema.02.10.2022. u 19:34 - pre 18 meseci
Citat:
TheSpiridon:
Jel zna neko, koliko ima 'veza', kablova i slično, koje povezuju Severnu Ameriku sa Evropom?

Ima ih bas mnogo:

https://www.infrapedia.com/

Citat:
Nešto razmišljam po principu gasovoda, ako ima samo jedan optički kabel, štrić i gotovo?! I šta bi onda bilo?

Do pre nekih 10 godina postojala je takva opasnost. Ne u samom Okeanu, doduse, to nije bas tako jednostavno uraditi. Ali na "suvom" delu kablovske infrastrukture postojalo je vise SPOF-ova (SPOF = Single Point Of Failure). Doduse, u medjuvremenu su polozeni novi kablovi, tako da je situacija danas dosta poboljsana.
Citat:
TheSpiridon:
Ima valjda i satelitske veze? Mene više zanima, gde su te važne tačke u Svetu po pitanju Interneta. I ako se na neki način onemogući veza sa amerikancima, da li će raditi neki sajtovi? Možete ovu temu da premestite na pravo mesto, ne trebaju mi glupavi komentari. Nešto sam informisan, možda 'krivo' da postoje 13 ključnih DNS servera i svi su u Severnoj Americi, jel to tačno?

Hmmm ... i tu si zakasnio s informacijama jedno dobrih 25 godina. Da, pre 25 godina od 13 root DNS-ova svega 2 su bila van Amerike. Medjutim, Root DNS serveri danas koriste IP anycast. Vecina od tih 13 servera su zapravo "klasteri" - skupovi masina rasporedjenih kojekude po svetu, koje se odazivaju na istu IP adresu, najcesce oglasenu BGP protokolom ka nekom ruteru. Recimo, svaka instanca K servera se sastoji od jednog bare metal servera i malog rutera koji oglasava /24 mrezu na kojoj sedi k.root-servers.net. Svaka instanca je nezavisna, ako jedna strada nije neka steta. Ovo slucajno znam, jer sam u proslosti radio u firmi koja je hostovala jednu njihovu instancu. Davno to bese. Kompletnu mapu svih root servera imas ovde:

https://root-servers.org/

Citiram sa tog sajta: As of 10/02/2022 8:34 p.m., the root server system consists of 1551 instances operated by the 12 independent root server operators.

Znaci, ima ih 1551 ... a ne samo 13. :-))) Inace, veliki broj DNS operatera po svetu ima svoje lokalne kopije root zone, koju mozes da skines ovde i instaliras na svom serveru. Tako da u realnosti mnoge mreze i ne zavise preterano od Root DNS-ova ... vise zavise recimo od DNS-ova za zone poput com, info itd.
Citat:
Impaler: Za običan puk su tiktok, facebook, WhatsApp itd.. kritične točke interneta.

Tako je. A te servise koristis preko Fejsbukovog (Metinog) CDN-a, tako da obicna raja ne zavisi od transatlantskih kablova uopste. Kada koristis nesto od navedenog ti zapravo "gadjas" FB cache koji se nalazi negde blizu - u Budimpesti, a mozda i u samom Beogradu (znam da Google ima cak nekoliko cache servera u Beogradu, ne znam za Metu). TA infrastruktura je potrebna samo za komunikaciju izmedju cache-a i origin servera u Americi, mada mi se cini da Meta ima backup origin servere i van USA ...
 
Odgovor na temu

TheSpiridon

Član broj: 340665
Poruke: 436
*.dynamic.a1.rs.



+74 Profil

icon Re: Internet, cvrc, nema.02.10.2022. u 19:48 - pre 18 meseci
Hvala na odgovoru druže. ovo mi je trebalo.
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Internet, cvrc, nema.02.10.2022. u 19:55 - pre 18 meseci
Btw. Baš je namjerno tako zamišljeno da ne bude "cvrc"
Pogledaj knjigu od čovjeka (Paul Baran) koji je izmislio packet switching, https://www.rand.org/pubs/research_memoranda/RM3420.html







[Ovu poruku je menjao Impaler dana 02.10.2022. u 21:41 GMT+1]
NO FATE
 
Odgovor na temu

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Internet, cvrc, nema.02.10.2022. u 20:45 - pre 18 meseci
Citat:
Ako će Putin ići na rezanje internet kablova u atlantiku ima da ih sve poreže.

Citat:
scoolptor

Dovoljno je sto je rezao Severni tok 1 i 2 . Ne mora i kablove.
Tesko da bi mogao da reze kablove i da hoce, neprimecen.

Putin je neprimećen isekao "Severni tok" pored onolike NATO avijacije, dronova, radara, satelita i ko zna koliko patrolnih brodova, krstarica, nuklearnih podmornica...

Bravo majstore!!!



PS. Severni tok 1 je izgleda proradio.

 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1620



+587 Profil

icon Re: Internet, cvrc, nema.02.10.2022. u 21:25 - pre 18 meseci
Citat:
PS. Severni tok 1 je izgleda proradio.


Bravo majstore. Popravio se sam od sebe? I Rusi resili da puste gas Nemcima iako su ga ranije zatvorili zbog izgovora o preventivnog odrzavanju?
 
Odgovor na temu

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Internet, cvrc, nema.02.10.2022. u 22:35 - pre 18 meseci
Ma Putin kad ti kaem.

Ušunjao se, izbušio cev.
A zatim potpisao famozni "Ukaz".
I dok su sateliti čitali "Ukaz" opet se ušunjao i zavario.



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Internet, cvrc, nema.02.10.2022. u 23:12 - pre 18 meseci
Citat:
BrutalCoin:PS. Severni tok 1 je izgleda proradio.
Ne, samo je rečeno da je popravka moguća ali vrlo skupa i može da potraje. Rusija trenutno skuplja dokaze ko je to uradio, posle će verovatno to da daju švabama da odluče da li će da naplate od diverzanata ili će o svom trošku da oprave cevke. Onda će verovatno da pokažu koliko sami odlučuju.
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1620



+587 Profil

icon Re: Internet, cvrc, nema.03.10.2022. u 03:29 - pre 18 meseci
Tesko da to Rusi mogu sami da poprave, i da hoce. Potrebna im je zapadna tehnologija.
Cvrc, nema.
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Internet, cvrc, nema.03.10.2022. u 10:15 - pre 18 meseci
Na temu:
Treba razlikovati preživljavanje sustava (Interneta) i preživljavanje neke točke na internetu.
Packet switching jamči da će sustav preživjeti ali ne može jamčiti za svaku točku.
Napadač mora svaku točku interneta uništiti i platiti cijenu uništavanja da bi uništio sustav.

Na primjer, cijeli Azerbeidžan može ostati bez interneta ako baba s lopatom zakači kabel. Ali to nije značilo da je Internet kao sustav oštećen.

ili u originalu:
"We will soon be living in an era in which we cannot guarantee survivability of any single point. However, we can still design systems in which system destruction requires the enemy to pay the price of destroying n of n stations."
NO FATE
 
Odgovor na temu

TheSpiridon

Član broj: 340665
Poruke: 436
*.dynamic.a1.rs.



+74 Profil

icon Re: Internet, cvrc, nema.03.10.2022. u 10:45 - pre 18 meseci
@Impaler. Da, to je jasno. Mene je pre svega zanimalo to kako je Amerika povezana sa Evropom. Jer predpostavljam da je velika većina bilo kojih sajtova, hostovana u Americi. Možda se varam. Naravno da niko ne može da isključi ceo Internet.
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Internet, cvrc, nema.03.10.2022. u 11:30 - pre 18 meseci
Ne mora značit ali youtube i facebook mi na pingu bacaju 30-80 ms, kao da su u europi. A recimo neki američki serveri bacaju u pravilu do 200ms, australija 300ms

na temelju ovoga: https://www.meter.net/tools/world-ping-test/


[Ovu poruku je menjao Impaler dana 03.10.2022. u 13:22 GMT+1]
NO FATE
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Internet, cvrc, nema.03.10.2022. u 12:41 - pre 18 meseci
Naravno, ping u osnovi zavisi od udaljenosti pa mi je smešno kada neki (za potrebe igrice) očekuju jednocifren ping prema usa serverima i slično. Kao, provajder im je loš jer bude i par stotina.
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Internet, cvrc, nema.03.10.2022. u 15:49 - pre 18 meseci
Citat:
TheSpiridon:
@Impaler. Da, to je jasno. Mene je pre svega zanimalo to kako je Amerika povezana sa Evropom. Jer predpostavljam da je velika većina bilo kojih sajtova, hostovana u Americi. Možda se varam. Naravno da niko ne može da isključi ceo Internet.

I tu su ti informacije bajate. To jeste bio slucaj pre 25 godina, ali stvari su odavno drugacije. Veliki sajtovi svoj sadrzaj hostuju na CDN-ovima. Google, Facebook, Netflix itd. imaju svoje CDN-ove, dok mnogi drugi sajtovi koriste neki od wholesale CDN-ova (npr. Cloudflare, AWS, Akamai itd.) za svoj content. Mnogi imaju i backup origin servere na skoro svim kontinentima, tako da u slucaju nekog ozbiljnijeg kvara na fizickoj infrastrukturi sadrzaj ostaje lokalno dostupan.

Takodje, u nekim zemljama je gorovo od samog pocetka veci deo sadrzaja bio hostovan lokalno jer ogromna vecina obicnih korisnika nije ni koristila neke prekookeanske servise. Tu spadaju pre svega Nemci, koji retko traze informacije i servise na bilo kom stranom jeziku ...

Stavise, sutra da puknu svi prekookeanski kablovi mislim da bi se FAANG (FB, Amazon, Akamai, Netflix, Gogle) vrlo brzo snasli. A to je ono sto trenutno koristi vecina ljudi po svetu.

Ali to opet ne znaci da neko zlonameran ne moze da napravi znatnu globalnu stetu. Internet ima svoje Ahilovu pete - takozvani BGP hijacking, kao i DNS cache polution ... Obe stvari su poznate vec nekih 15-20 godina. Lek, barem za ovaj prvi problem (BGP) naravno, postoji (filtriranje ruta i RPKI), ali praksa je nesto sasvim deseto. Duga i mucna prica ...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Internet, cvrc, nema.

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 11225 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.