Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Inverter 12Vdc - 220Vac

[es] :: Elektronika :: Inverter 12Vdc - 220Vac

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 18725 | Odgovora: 161 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
87.116.161.*



+1095 Profil

icon Re: Inverter 12Vdc - 220Vac25.03.2023. u 20:35 - pre 13 meseci
Pobudni trafo tvrda sprega, ali ništa specijalno tvrda. Na malom toroidu kako god da namotaš biće dobro.
Kad mi treba dobra izolaciona sposobnost, uzmem "coated" jezgro i namotam svaki namotaj na trećinu obima toroida, na suprotnim krajevima i dobijem distancu od preko 2kV.

Ni jedan trafo nema procep (lenj sam na motanju pa ih smišljam sa malim brojem navoja :-)

Iznenadićeš se kako to dobro radi, sa školskim talasnim oblicima :-)
 
Odgovor na temu

Budući penzić
Blizu penzije
LukaRijeka
Rijeka

Član broj: 347514
Poruke: 155
*.adsl.net.t-com.hr.



+28 Profil

icon Re: Inverter 12Vdc - 220Vac25.03.2023. u 22:03 - pre 13 meseci
Ako ti tako kažeš, nema razloga da ne vjerujem, pretvarač je isproban u praksi i samo ga treba replicirat poštujući tehniku simetrične gradnje i rutovanja...

Imam nekih lončastih jezgri, mislim da je promjer oko 36 mm pa ću ih upotrebit za pobudni trafo, što se tiče snage meni je 100W i preko glave pa ću upotrebit E42/21/15 - Ae=178 mm2, za 20Khz ispada 4 namotaja primara dovoljno, mada bi ga volio ganjat na barem 30-40 KHz, da li su dobri MJE 13009 bipolarci ili je bolje upotrebit neke niskonaponske (BD 911, 249, TIP 35C, itd)

Ne mogu obećat da ću ga napravit brzo, volim radit korak po korak (najprije trafo, pa drugi, pa pcb, itd), ponekad nemam ni vremena pa projekt stoji, ali kad ga napravim (bilo to za mjesec dana ili 2-3-4 mjeseca) obećajem da ću otvorit novu temu u kojoj ću opisat sve postupke gradnje da svi koji žele mogu napravit nešto slično...
 
Odgovor na temu

Budući penzić
Blizu penzije
LukaRijeka
Rijeka

Član broj: 347514
Poruke: 155
*.adsl.net.t-com.hr.



+28 Profil

icon Re: Inverter 12Vdc - 220Vac26.03.2023. u 00:38 - pre 13 meseci
Nakon dužeg razmišljanja kopka me jedno pitanje: kakav je ovo tip pretvarača ?

Flyback definitivno nije, nema procjepa na glavnom trafou...
LLC nije, mada bi spuštanje frekvencije s opterećenjem ukazivalo na njega ali trafo ima tvrdu spregu i ne vidim rezonantni kondenzator...

Također nije nijedna od current-feed topologija, nema ulazne prigušnice na dovodu...

Hard switching push-pull definitivno je ali zašto onda nema izlazne storage prigušnice, kažeš da mu treba kapacitivno opterećenje (kao flybacku i LLC-u, kao current feed topologijama) koliko je meni poznato hard switch traži storage na izlazu prije elko-a jer ne voli udarne kapacitivne struje

Očito sam nešto propustio ili onaj pobudni trafo možda glumi storage, ako ovo pročitaš, molim te reci šta je to ?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Inverter 12Vdc - 220Vac26.03.2023. u 13:28 - pre 13 meseci
Hocu da ispratim ovo do kraja ali trenutno sam bas tanak sa vremenom. Bitno je da ima svoj tok i otvaranje teme i pisanje o ovome, citanje i ucenje novih stvari! Pa polagano, ja cu isto obavestavati o tome sta sam i kako uradio...

Na motanje trafoa gledam malo optimisticnije jer ima manje navoja ali pretpostavljam da je u tome i najveca nauka, pa treba znanja i iskustva...

Za pocetak materijala - bakarne zice! Sve sto probam da rasturim je neupotrebljivo jer je prelakirano i popuca izolacija. Moram kupiti bakarnu zicu da to bude ljudski!

Po savetu strucnijih i iskusnijih, treba procitati i ove dve teme, dosta je receno i objasnjeno u njima: https://www.elitesecurity.org/t446664-0-SMPS-za-pojacalo, https://www.elitesecurity.org/t456262-Izrada-DC-DC-Pretvaraca. Koliko mogu da vidim, jos samo jedna tema na forumu, gde se pominje Mazzili pretvarac je ovde: https://www.elitesecurity.org/t480567-0 . Ova (moja) tema ipak nema adekvatan naslov pa bi otvaranje teme bas o Mazzili pretvaracu bio pun pokodak!
 
Odgovor na temu

Budući penzić
Blizu penzije
LukaRijeka
Rijeka

Član broj: 347514
Poruke: 155
*.adsl.net.t-com.hr.



+28 Profil

icon Re: Inverter 12Vdc - 220Vac26.03.2023. u 16:51 - pre 12 meseci
Odlična tema o Mazziliju Aco, odmah sam kopirao komentare u txt. format da ih posle mogu iščitat u miru bez ponovnog traženja, kao i one pdf-ove, sve u poseban folder i vozi...
Vidim da su još neki članovi imali problem s lečovanjem fetova, već sam pomislio da sam jedini s tim problemima (kako to drugima uspijeva a meni ne #$%$#/##%/# :)
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Inverter 12Vdc - 220Vac26.03.2023. u 17:21 - pre 12 meseci
Opet mi crko komp. Isto sam i ja tako bio otvorio folder, pa u njemu folder za dosta elitnih forumasa i unutra njihove citate! Mudro, mudro! :)
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Inverter 12Vdc - 220Vac26.03.2023. u 19:29 - pre 12 meseci
Da li je mozda trafo, predzadnji sa desne strane sa crvenim slovima, mozda lakse ili teze razmotati? Mislim da mu je srednji stub zaobljen pa sam pomislio da je mozda dobro parce za motanje?



Na slici pise "AZ" ali mozda je u pitanju "AT 3010"? Jezgro je tek za 1-2mm manje od najveceg sa desne strane!



Slikao sam da pitam koji je ovo provodnik koriscen?

Prvi put sam pogledao koliko kosta bakarna zica? Evo palete iz M&G-a: https://www.mgelectronic.rs/bakarna-lak-%C5%BEica Dobra kinta!!! Mislio sam da za 1.000 dinara mogu da kupim nesto za eksperimentisanje. Kupovina dve, a tek vise debljina ne dolazi u obzir. Sta da se kupi, a da posluzi za motanje u nekoliko proracuna. Ipak treba kupiti 30-40m, pa da bude neki poprecni presek koji je malo univerzalniji? Jedan komad neke debljine koju predlozite cu sigurno da kupim, eventualno dve. Dajte jeftin predlog! :)

[Ovu poruku je menjao aca_punk dana 26.03.2023. u 21:30 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Budući penzić
Blizu penzije
LukaRijeka
Rijeka

Član broj: 347514
Poruke: 155
*.adsl.net.t-com.hr.



+28 Profil

icon Re: Inverter 12Vdc - 220Vac26.03.2023. u 21:37 - pre 12 meseci
Ovaj trafo s bakrenom trakom oko tijela mi se čini da bi mogao bit od flybacka, ne mogu bit siguran, odakle je skinut ?
Ako je od flyback pretvarača onda ima tvornički procjep i nije iskoristiv za push pull hard switching topologije osim ako ne pobrusiš procjep (i to sam radio)

Brusiš ga na ravnoj staklenoj površini na šmirgl papiru, najprije grubom a onda sve finijem kako se procjep smanjuje, bez prevelikog pritiska i držiš ga za srednji stub, pokreti su kružni, ne napred-nazad, nakon desetak krugova okreneš smjer...

Treba pripazit da li će se nakon brušenja jezgro moć zatvorit, tj. da li stane u tjelo namotaja, ako je procjep veći od 1 mm možda i ne stane, treba dobro odmjerit prije samog brušenja
Inače, dobro bi bilo da se ispraksiraš na rastavljanju trafoa na tipu trafoa kojih imaš najviše tako da ti nije žao ako kojeg i polomiš (a hoćeš, ja sam ih xxx polomio :)

Sretno u radu :)

P.S. nema baš nekog univerzalnog presjeka za SMPS-ove, ovisi o frekvenciji i struji kroz žicu, ja koristim žicu promjera 0.4 mm samo zato što u firmi imam kolut te žice koji niko ne koristi (osim mene) , dobar je za struju do cca 500 mA jer ne volim ići preko 4A/mm2 ako mi treba presjek za jaču struju jednostavno napravim pletenicu od toga.

Promjer od 0.4 mm je dobar za do otprilike 100 KHz, preko toga bi trebalo ići na manji...

[Ovu poruku je menjao Budući penzić dana 26.03.2023. u 22:51 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Budući penzić dana 26.03.2023. u 23:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Budući penzić
Blizu penzije
LukaRijeka
Rijeka

Član broj: 347514
Poruke: 155
*.adsl.net.t-com.hr.



+28 Profil

icon Re: Inverter 12Vdc - 220Vac26.03.2023. u 22:40 - pre 12 meseci
Kad trafo pukne, ne bacaš ga u otpad, ja ih zalijepim dvokomponentnim tekućim metalom, stegnem lagano u škripac i pustim preko noći da se osuši, teško da može više bit dobar za hsw push-pull, half i full bridge (dobije procjep, ma kako god mali bio i smanji mu se Al faktor ) ali je dobar za buck i boost topologije, za izradu storage prigušnica, čak i za flyback manje snage, s jednim puknutim E42/21/15 sam bio napravio SEPIC-a ali mi nije radio kako sam zamislio, ne zbog jezgra nego zbog mog neznanja kako proračunat povratnu vezu što mi i danas radi glavobolje, nakon dosta experimentiranja odustao sam od njega...

I kod nas je žica skupa, 0.25 kg žice od d=0.4 košta oko 12 eura, to je oko 220 m žice...

http://www.elmatis.hr/Products.aspx?categoryId=297

Uuuh, sad sam pogledao Acin link, pa kod vas je skoro 50% skuplja žica...


[Ovu poruku je menjao Budući penzić dana 27.03.2023. u 00:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Inverter 12Vdc - 220Vac27.03.2023. u 11:10 - pre 12 meseci
Pa znas kako, kada bi ja ovo radio za pare, verujem da bi se isplatilo i pokupovao bih sve poprecne preseke koje imaju. Sve sto radim je u edukativne svrhe, totalno amaterski i realno trebalo bi imati vise poprecnih preseka. Ja cu prvom prilikom kupiti jedno pakovanje 1mm2? Pa cu sa tim valjda nesto uspeti da napravim. Bas skupo! A meni bi za pocetak trebalo po 2-3 metra nekoliko razlicitih poprecnih preseka?

Ovo malo ubija volju jer nista ne pravim ako sada razmotam neke trafoe, dzabe ce da mi stoje... ):
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Inverter 12Vdc - 220Vac27.03.2023. u 11:33 - pre 12 meseci
Evo fino izveden postupak premotavanja. Za nas koji vole da prvo vide kako to izgleda! :) Opet ne govorim o vrednostima i racunanju ali sam bar za na prvu suzio pretragu o kupovini bakarne zice. 0.75mm2. Mozda uspem i da upotrebim neku od ovih koje ja razmotam. Mislio sam da je unutra lakirano, verovatno na kvalitetnijim primercima jeste? Mislim da se odozgo odmah vidi koji ima koji nema lak?

https://www.youtube.com/watch?v=6ZPmRCC088M

Ako ne uspem da skuvam, ispecicu... :)

Laganica! 15 min od stavljanja vode na neki prastari prenosni reso, skoro pa u dnevnoj sobi :)




[Ovu poruku je menjao aca_punk dana 27.03.2023. u 13:09 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ziki_the
Milan Zivkovic
Elektricar
West Pharmaceutical Services
Kovin,Srbija

Član broj: 252616
Poruke: 619
*.cpe.sn.co.rs.



+106 Profil

icon Re: Inverter 12Vdc - 220Vac27.03.2023. u 12:31 - pre 12 meseci
Aco brate, uzmi razmotaj neki trafo za AC 50Hz i imaces ziceeee.
Garant imas gomilu koja nicemu ne sluze.
Zicu izmeris pre skidanja.
Naravno i ovu koju skidas mozes da iskoristis.
Everybody Lies..
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Inverter 12Vdc - 220Vac27.03.2023. u 12:37 - pre 12 meseci
Imam gomilu ali je to sve prelakirano. Ne mogu da se namotaji odvoje? Ne verujem da se isplati da uklanjam lak... Ali, nece mi biti tesko da zagledam svaki komad i ako eventualno mislim da nece da se upropasti namotaj, skidam. Sada su mi pali na pamet neki trafoi iz pojacala, za zvucnike neko pojacanje. Imam ih nekoliko i mislis da mozda nisu lakirani... Neki put sam sa jednog hteo da skinem samo par namotaja ali sam shvatio da cu da unistim ceo trafo. Probacu!

Zadnjih dana gledam svaki namotaj, zagledjivao statore ali su bas tanacki (ono sto ja imam)... Eventualno da se pravi pletenica... Sve to od nekih malih motora... Nije to to!
 
Odgovor na temu

ziki_the
Milan Zivkovic
Elektricar
West Pharmaceutical Services
Kovin,Srbija

Član broj: 252616
Poruke: 619
79.101.103.*



+106 Profil

icon Re: Inverter 12Vdc - 220Vac27.03.2023. u 12:55 - pre 12 meseci
U bre, pa 97% trafoa na koje sam ja nalazio nisu bili zatopljeni u laku, proveri.
Skini sa toroidnih prigusnica iz napajanja..
Uglavnom imas u okolini sigurni nekog ko viknkluje motore, svratis i zamolis za par metara zice.
Everybody Lies..
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Inverter 12Vdc - 220Vac27.03.2023. u 14:20 - pre 12 meseci
Mozda sam sa ovim samo imao srece ali neverovatno koliko je lako rasturiti trafo. Nije bio u kljucaloj vodi ni 5 minuta... Sve ide samo od sebe. Malko pomazem skalperom. Kao na sniku, isto!!!

Izbrojao sam 2 x 20 namotaja u primaru 0.1mm2, a i na namotaju primara bile su i bakarne trake? Nesto sam crtao, pisao ali nije dovoljno dobro da bih mogao da pisem o daljim vrednostima. Cak sam i za primar prvo napisao 21, a kada sam skidao drugi deo primara ispalo 20 kruga. Verovatno sam prvi put pogresio?

Ovo mozda i nije trafo iz ATX-a... Zgrabio sam bio prvi iz kese... Sledeci ce biti sigurno iz ATX-a!

Sam rad oko ovoga je vrlo cist, pedantan i uopste nije tesko rasturiti trafo!



Da li moze da se koristi ona armirana traka kao izolacini materijal, lepljiva? Nije problem da se kupi teflon, a najbolje je ova zuta, sigurno je ima po elektronskim radnjama (nisam jos gledao ali uvek ima sve :)).
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Budući penzić
Blizu penzije
LukaRijeka
Rijeka

Član broj: 347514
Poruke: 155
*.adsl.net.t-com.hr.



+28 Profil

icon Re: Inverter 12Vdc - 220Vac27.03.2023. u 16:06 - pre 12 meseci
Je, je, to je trafo iz ATX-a, čim ima 2x20 namotaja primara, to je taj baja, premjeri mu dužinu najveće stranice - mora bit 33mm - EI33

Super je da ti je uspjelo rastavit ga kuhanjem, veće su šanse da jezgro ostane čitavo nego da ga griješ na 200*C u pećnici, mada uz malo opreza ostane i onda...

Razmotanu izolacionu traku i ja sačuvam ako je čitava i razumne dužine, ne znam gdje bi u mojem kraju toga bilo za kupit a ne naručuje mi se izvana...

Tih "0.75" bakrene žice, je li to promjer ili presjek, vjerovatno promjer ali onda je frekvencija korištenja max. 30KHz bez skin efekta...

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Inverter 12Vdc - 220Vac27.03.2023. u 18:29 - pre 12 meseci
Sacuvao sam sa slike samo one bakarne trake, vide se valjda da su zalepljene na zutom izolacionom materijalu. 33mm je I profil. Ostalo zuto pobacao i koristicu belu ili sivu armiranu traku, a sutra cu kupiti onu za grejaanje, vodovod. Rekoste belu, teflonsku?

Namotaji iz ovog trafoa su rekao bih, primar 0.10-15, a sekundar 0.20-25. Ne znam sta mogu u primarima da zateknem ali sekundari na klasicnim EI su uglavnom iznad 0.5. A i ne mogu bas svaki da unistim. One koje imam po nekoliko istih, njih cu da probam. Koliko je izvodljivo iskoristiti zicu rashodovanog T78/40, imam tri komada ali deluju izlakirano?

Idem da iscupam trafo koji sam malopre pominjao da premerim zicu. Inace sve ovo merim sublerom. Imam i mikrometar.
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Inverter 12Vdc - 220Vac27.03.2023. u 19:13 - pre 12 meseci
Greskom, u brzini, uzmem jedan od dva ista trafoa iz HSR-a. Nesto sto mi je vredno i nikada ne bih rasturio. Sreca, uzeo sam da slikam pre razmotavanja ali limovi su izvadjeni! :) Bem.. budalu! :)


Valjda cu neki put da vratim limove! Kolko sam odlepio... #$%#$

Odlepio sam izolaciju i kad sam vido ' sekundar, nesto nije bilo u redu. Reko da ga odmah ubodem u uticnicu i izmerim napon na instrumentu, nema limove! :) Bacim oko u ispravljac gde mi stoji drugi, identican. Vidim isti i f..k!

[Ovu poruku je menjao aca_punk dana 27.03.2023. u 20:24 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1847



+67 Profil

icon Re: Inverter 12Vdc - 220Vac28.03.2023. u 06:01 - pre 12 meseci
Ne ukljucuj u struju dok nema limova. Limove lako vracas, mozda neces moci da stavis zadnja dva-tri komada ali potrudi se. Sve u svemu nisi napravio stetu nikakvu osim sto ces malo da se izmajes da to vratis kako treba.
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Inverter 12Vdc - 220Vac28.03.2023. u 09:46 - pre 12 meseci
Ma znam, nisam ukljucio, ali zamalo. :) Sve mi se ruke tresle kad sam shvatio da zamalo da ga secnem. A limcici kao da se uplasili, ispadaju sami od sebe. Verovatno je neko vec premotavao te trafoe. Ako je nesto dobro u vezi tog trafoa je to sto sam video da ima mesta za jos zice. Sekundar mu je namotan sa 1.1mm2. Mogu da ubacim jos jedan namotaj. Trenutno je 230-28V, a da mu namotam i 12V. Pa ako to uspem onda cu i drugi koji je u ispravljacu. Da se ne udaljavam od teme...

Kada sam prvi put hteo da razbijem jedan (tamo neki), nisam bio uspeo i izgubio sam brzo volju. Neko malo parce. Sinoc sam posle ovog neuspeha ipak nastavio da otvaram trafo koji je ustvari trebalo ali ni da makne. "I" limovi izlaze. Ali sam pokidao vec nekoliko "E". Srednji deo "E" se ne da! Ne mogu da ga izvucem iz jezgra. Sledece je da probam da izbacim sve I, pa da probam nekako iz sredine da izvucem E. Ne znam, bas tesko ide! Imam ih nekoliko, ukoliko ne uspem danas kada ga uhvatim u ruke, palim bruselicu! :)

[Ovu poruku je menjao aca_punk dana 28.03.2023. u 11:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Inverter 12Vdc - 220Vac

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 18725 | Odgovora: 161 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.