Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

pitanje teško razdire mi grudi,onaj ko voli delfi dal uvjek više gubi,il dobivaaaa

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: pitanje teško razdire mi grudi,onaj ko voli delfi dal uvjek više gubi,il dobivaaaa

[ Pregleda: 3530 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mtvrdoje.publiczg
TvrdiMijo
Sl.BRod,Hrvatska

Član broj: 30973
Poruke: 25
*.cmu.carnet.hr



Profil

icon pitanje teško razdire mi grudi,onaj ko voli delfi dal uvjek više gubi,il dobivaaaa02.08.2004. u 00:40 - pre 240 meseci
koji je oo jezik konačno bolji: delfi ili c++?

mislim,svi govore delfi je moćan,ovo,ono, a svi kad su u pitanju neki profesionalni projekti spominju samo c++.

iako nisam profesionalac,obožavam delfi i zanima me,budući da jednog dana želim postat profesionalac,dali je vrijeme da kažem zbogom delfiju dok još nisam iole bolje počeo programirati u njemu i da se prebacim na učenje c++-a,ili da punom parom nastavim s delfijem?

jednog dana(to će biti taj dan) želim i praviti prave igrice,a dosad nisam sreo igru(3D)koja je napravljena u delfiju,jer uvijek vidim samo "očidrapajući " c++ kod

šmrc

a moje lađe nasukane stoje,i živim samo za trenutak...(p.s,jel zna neko koja je ovo pjesma?........never mind:)))))))



Blago onom tko rano poludi,
pa mu život u veselju prođe
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: pitanje teško razdire mi grudi,onaj ko voli delfi dal uvjek više gubi,il dobivaaaa02.08.2004. u 01:05 - pre 240 meseci
Bolji je onaj jezik koji se vise trazi u okruzenju u kome hoces da radis. Pogledaj oglase i zakljuci koji jezik je "bolji".
 
Odgovor na temu

mtvrdoje.publiczg
TvrdiMijo
Sl.BRod,Hrvatska

Član broj: 30973
Poruke: 25
*.cmu.carnet.hr



Profil

icon Re: pitanje teško razdire mi grudi,onaj ko voli delfi dal uvjek više gubi,il dobivaaaa02.08.2004. u 01:10 - pre 240 meseci
dobro to,ali mene zanima jel,ajd konkretno,za izradu 3D igara moćniji c++ ili delfi ili tu nema "boljeg"



Blago onom tko rano poludi,
pa mu život u veselju prođe
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: pitanje teško razdire mi grudi,onaj ko voli delfi dal uvjek više gubi,il dobivaaaa02.08.2004. u 09:46 - pre 240 meseci
Delphi je bolji, moćniji, elegantniji, produktivniji, i verovatno još ponešto..

C++ se više traži i bolje prodaje..

(znači nešto kao Beta vs. VHS, Tesla vs. Edison, *nix vs. Windows i slično.. jedan bolji, drugi komercijalniji.. ;)

pa sad ti odaberi šta ti je važnije.. ;)

btw, novi MS jezik C# ima dosta elegantnosti koju ima Delphi (u nekim stvarima čak i više), a čini mi se da ima i svetlu budućnost (mada ne obavezno u 3D igrama). tako da ti je to još jedna od opcija.. ;)

 
Odgovor na temu

masetrt
Marko Djurovic
Programer, Omni-Explorer
Beograd

Član broj: 3129
Poruke: 228
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu

Sajt: www.vast.com


+2 Profil

icon Re: pitanje teško razdire mi grudi,onaj ko voli delfi dal uvjek više gubi,il dobivaaaa05.08.2004. u 09:38 - pre 239 meseci
Kao Delphi i C++ programer tvrdim da je Delphi lepsi za rad. Performanse izvrsnog fajla napravljenog u Delphiju i C++ (na osnovu istog algoritma) se ne razlikuju preterano (citaj ne vide se). Za 3D programiranje delphi je upotrebljiv isto koliko i C++ ( i OpenGL i DirectX) (cak su za DX 7.2 napravljene VCL kontrole tako da je sama inicijalizacija i koriscenje lako , al ko koristi jos DX 7.2). Naravno tu je i elegancija : sve klase su izvedene iz TObject klase (lici na Javu ili C#)(lik koji je ucestvovao u razvoju Delphija je kasnije presao u MS i razvio C#) , pure dynamic arrays , i slicne fore. Pogledaj i Lazarus project (free IDE sa free kompajlerom) koji veoma lici na Delphi. Nazalost ,za sve osim poslovnih aplikacija, postoje predrasude u vezi svega sto nije C++ tako da ces na primer tesko naci firmu koja razvija npr. igru u delphiju
His majesty Grand Duke of Shumadija and Western Pomoravlje
 
Odgovor na temu

Milos D
Beograd

Član broj: 5621
Poruke: 280
*.31.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: pitanje teško razdire mi grudi,onaj ko voli delfi dal uvjek više gubi,il dobivaaaa05.08.2004. u 15:03 - pre 239 meseci
Koliko je meni poznato, jedine realne prednosti koje ima C++ su:
- preklapanje operatora (izuzetno retko mi treba)
- visestruko nasledjivanje (to bi bilo zaista korisno i ne znam zasto nisu dodali jer ne verujem da je toliko tesko za implementaciju)
- inline funkcije (vrlo korisno, ne kapiram zasto ih nisu dodali)

Jel' sam zaboravio nesto?
 
Odgovor na temu

mtvrdoje.publiczg
TvrdiMijo
Sl.BRod,Hrvatska

Član broj: 30973
Poruke: 25
*.cmu.carnet.hr



Profil

icon Re: pitanje teško razdire mi grudi,onaj ko voli delfi dal uvjek više gubi,il dobivaaaa05.08.2004. u 18:07 - pre 239 meseci
aaaaaaaaaaaaa...tako već.hvala dečki na informacijama i pomolite se za mene jer ću pokušat da naučim c++...

nije on tako težak,jel da?

morat ću i naočale nabavit..

pozdrav


Blago onom tko rano poludi,
pa mu život u veselju prođe
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: pitanje teško razdire mi grudi,onaj ko voli delfi dal uvjek više gubi,il dobivaaaa06.08.2004. u 13:20 - pre 239 meseci
Citat:
Milos D:
- preklapanje operatora (izuzetno retko mi treba)
- visestruko nasledjivanje (to bi bilo zaista korisno i ne znam zasto nisu dodali jer ne verujem da je toliko tesko za implementaciju)
- inline funkcije (vrlo korisno, ne kapiram zasto ih nisu dodali)


1) i sam si rekao da ga retko koristiš, a uz to i smanjuje čitljivost koda -- mnogo je očiglednije kada vidiš poziv metode a.add(b) da se tu nešto dešava iza scene, nego kada vidiš a+=b (što liči na "obično sabiranje dva broja"). zgodno jedino za stringove (što delphi ima) i eventualno vektore/komplexne brojeve (što retko kome treba).

2) umesto MI imaš interfejse, a to je mnogo čistiji i elegantnijij način da se postigne isti rezultat. zato i java i c# imaju interfejse a ne MI (koji ionako veoma retko neophodan, prosečnom c++ programeru možda jednom ili ni jednom u životu).

3) ovo je toliko minorna funkcija što se jezika tiče da je to totalno nebitno. uz to, retko kada ljudi mogu i da procene kada valja koristiti inline, pa obično koriste kada ne treba, i postignu kontraefekat (koga interesuje više, baš pre neki dan je DT ostavio link sa detaljima, na jednoj temi na .NET forumu).


ovo poslednje je bitno samo u sklopu brzine koda koji generišu delphi i c++ kompajleri, a ta razlika je generalno manja od 10% na nivou algoritma, što postane apsolutno neprimetno kada program čeka na disk, mrežu ili neki drugi I/O..
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: pitanje teško razdire mi grudi,onaj ko voli delfi dal uvjek više gubi,il dobivaaaa06.08.2004. u 14:10 - pre 239 meseci
Citat:
ovo poslednje je bitno samo u sklopu brzine koda koji generišu delphi i c++ kompajleri, a ta razlika je generalno manja od 10% na nivou algoritma, što postane apsolutno neprimetno kada program čeka na disk, mrežu ili neki drugi I/O..

Cesto su delphi programi i brzi od c++ programa (neznatno). Delphi ima zaista dobar kompajler.

Ovaj sajt dole nije los za poredjenje kodova raznih jezika. Mozda moze da vam pomogne da odlucite koji jezik da ucite:
http://dada.perl.it/shootout/craps.html

Isto to ali za linux:
http://shootout.alioth.debian.org/craps.php
 
Odgovor na temu

BIG FOOT

Član broj: 2964
Poruke: 449
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: pitanje teško razdire mi grudi,onaj ko voli delfi dal uvjek više gubi,il dobivaaaa07.08.2004. u 18:30 - pre 239 meseci
Ja imam jedno pitanjce u vezi sa C-om(oprosti delphi)?
Znam da nije prava tema ali samo ovo:
ono sto je u paskalu readln; <<na kraju programa>>
to je u c-u sta???

BIG FOOT
 
Odgovor na temu

TvrdiMijo
Mijo Tvrdojević
Sl.BRod,Hrvatska

Član broj: 31037
Poruke: 52
*.cmu.carnet.hr



Profil

icon Re: pitanje teško razdire mi grudi,onaj ko voli delfi dal uvjek više gubi,il dobivaaaa10.08.2004. u 22:08 - pre 239 meseci
paaa kolko ja znam:))) readln na kraju programa u pascalu ti nije potreban za završavanje programa,on ti samo "drži"ekran da recimo vidiš kakav ti je izlaz jer je to procedura koja nešto čita a pošto nije naveden ni jedan parametar,pritiskom na enter program se ponovo vraća na code editor,a inače kad bi pokrenuo program bez readln on bi to skompajliro(ako kod valja,ofskroz ;)) )ali nebi vidio ekrana.kako se readln piše u c-u?haha.nemam dume(još se psihički pripremam ;) )

žišku?možda si htjeo znati nešto drugo al mi se čini...

poz.

p.s jel ima još neko da nešto kaže o delfi vs c++?slobodno recite jer...jer ja...buahahahaaaaaa

ppoz.
Blago onom tko rano poludi,
pa mu život u veselju prođe
 
Odgovor na temu

protech_v2
protech_v2
Novi Sad

Član broj: 12426
Poruke: 169
*.154.EUnet.yu



+12 Profil

icon Re: pitanje teško razdire mi grudi,onaj ko voli delfi dal uvjek više gubi,il dobivaaaa11.08.2004. u 00:02 - pre 239 meseci
Ja sam krenuo sa Delphijem i jako sam zadovoljan, a iz istog razloga (svi ga traze) sam razmisljao da predjem na Visual C++, pa me zanima sta iskusniji kazu - da li da preskocim C++ (mislim na Visual C++ IDE, sam jezik znam relativno dobro) i predjem na C#?

Isto tako me interesuje sitnica, a nije mi se dalo da previse trazim po netu, pa ovako usput: komponenti za delphi ima jako puno i dosta ih je besplatno, kakva je situacija za Visual C++?
 
Odgovor na temu

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: pitanje teško razdire mi grudi,onaj ko voli delfi dal uvjek više gubi,il dobivaaaa

[ Pregleda: 3530 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.