Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

UV Zračenje i Naočari za SUNCE

[es] :: Fizika :: UV Zračenje i Naočari za SUNCE

[ Pregleda: 8381 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zabac_kermit
Žabac Kermit
Muppet land

Član broj: 22851
Poruke: 107
*.verat.net



+1 Profil

icon UV Zračenje i Naočari za SUNCE04.08.2004. u 20:34 - pre 239 meseci
Kako najlakše utvrditi da naočari za sunce zaista štite od UV zračenja.

Neki eksperiment koji bi se mogao uraditi kod kuće.

Pozdrav.
Neka tvoje besede budu odmerene na kantaru da bi bile korisne onima koji će ih čuti.
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.vdial.verat.net

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: UV Zračenje i Naočari za SUNCE05.08.2004. u 14:37 - pre 239 meseci
Nemam odgovor ali takodje i mene ovo zanima!
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

zabac_kermit
Žabac Kermit
Muppet land

Član broj: 22851
Poruke: 107
*.vdial.verat.net



+1 Profil

icon Re: UV Zračenje i Naočari za SUNCE05.08.2004. u 16:08 - pre 239 meseci
Imam onu malu crnu fluo cev od 15 cm.Za ispitivanje novčanica.
Mislim da ona daje svetlost otprilike tih talasnih dužina.
Problem je kako pokazati da staklo naočara ne propušta takvo svetlo.
Jer oči koliko znam to svetlo ne registruju ?
Pozdrav.
Neka tvoje besede budu odmerene na kantaru da bi bile korisne onima koji će ih čuti.
 
Odgovor na temu

zabac_kermit
Žabac Kermit
Muppet land

Član broj: 22851
Poruke: 107
*.vdial.verat.net



+1 Profil

icon Re: UV Zračenje i Naočari za SUNCE05.08.2004. u 18:07 - pre 239 meseci
Pa evo malo da se dopunim.Google mi pokaza ovaj aparatić

ULTRAVIOLET METER
Model UVM

This meter measures the UV radiation between 250 and 400 nanometers, and is measured in µmol m-2 s-1 (micromoles of photons per square meter second).

Koji košta tričavih $249.


http://www.apogee-inst.com/uv_spec.htm#calibration

Sad kakav je to senzor koji se ovde koristi,može li se on negde naći .Pa to iskombinovati sa unimetrom .Znam da to treba posle kalibrisati.Ovde treba samo indikacija da li ima ili nema zračenja.

I jedno pitanje van teme:
Kako da ovde ispod reči sakrijem link.Probao sam ono sa <A HREF=....,ali neće.

Pozdrav.
Neka tvoje besede budu odmerene na kantaru da bi bile korisne onima koji će ih čuti.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: UV Zračenje i Naočari za SUNCE06.08.2004. u 15:08 - pre 239 meseci
Kako radi to ispitivanje novcanica? Je l' to oni koncici treba da svetle pod UV-om? Ako je tako, isprobas da li svetle (il'sta vec rade) kad propustis UV kroz naocare.
 
Odgovor na temu

zabac_kermit
Žabac Kermit
Muppet land

Član broj: 22851
Poruke: 107
*.vdial.verat.net



+1 Profil

icon Re: UV Zračenje i Naočari za SUNCE06.08.2004. u 21:17 - pre 239 meseci
Citat:
Shadowed: Kako radi to ispitivanje novcanica? Je l' to oni koncici treba da svetle pod UV-om? Ako je tako, isprobas da li svetle (il'sta vec rade) kad propustis UV kroz naocare.


Pa ja mislim da se tu koristi ovo što sam našao u Britanici:
Citat:

„Ultraviolet (UV) radiation is undetectable by the human eye, although when it falls on certain materials it may cause them to fluoresce--i.e., emit electromagnetic radiation of lower energy, such as visible light.”.


E sad je fora gde naći na koje talasne dužine svetlosti ove niti reaguju te zrače da ih mi možemo videti.Jer:
Citat:

„Ultraviolet radiation lies between wavelengths of about 400 nanometres (1 nanometre [nm] is 10-9 metre, or 10 angstrom units) on the visible-light side and about 100 nm on the X-ray side, though some authorities extend the short-wavelength limit to 4 nm. In physics, ultraviolet radiation is traditionally divided into four regions: near (400-300 nm), middle (300-200 nm), far (200-100 nm), and extreme (below 100 nm). In biology three conventional divisions have been observed: near (400-315 nm), which is absorbed relatively poorly by organisms; actinic (315-200 nm), which is absorbed most readily by organic matter and thus has the greatest effects on organisms; and vacuum (less than 200 nm), which is absorbed by most substances, including nitrogen in the air, and so is of little use in biological experimentation. Based on the interaction of wavelengths of ultraviolet radiation with biological materials, three divisions have been designated: UVA (400-315 nm), also called black light; UVB (315-280 nm), responsible for the radiation's best-known effects on organisms; and UVC (280-100 nm), which does not reach the Earth's surface.”
kako kaže u Britanici.

Pozdrav.



Neka tvoje besede budu odmerene na kantaru da bi bile korisne onima koji će ih čuti.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: UV Zračenje i Naočari za SUNCE

[ Pregleda: 8381 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.