Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mora li reinstalacija OS prilikom zamene MB

[es] :: Windows desktop :: Mora li reinstalacija OS prilikom zamene MB

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10810 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sglogin

Član broj: 31721
Poruke: 54
*.telekom.yu



Profil

icon Mora li reinstalacija OS prilikom zamene MB09.08.2004. u 10:05 - pre 239 meseci
Zamenio sam MB na PC-u i sada je ASUS a7v8x-x

Ono sto posle zamene ne valja je sledece:

Procesor se mnogo vise greje (XP1700+ na 1466, brzina magistrale 266, nista nije overclockovano .... Za probu posle jedne staze Collin MC rae temp je presla 80

AGP brzina magistrale ne moze preko 2x (ploca podrzava 8x i grafika je EAGLE MX 440


 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Mora li reinstalacija OS prilikom zamene MB09.08.2004. u 10:56 - pre 239 meseci
Posle zamene mb obavezna je ponovna instalacija OS, izuzev ako je novi chipset isti kao i stari. Nemoj pregrevati procesor, mogu ostati trajne posledice.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.dialup.blic.net



+4 Profil

icon Re: Mora li reinstalacija OS prilikom zamene MB09.08.2004. u 12:40 - pre 239 meseci
Ja sam promijenio kompletan računar (samo sam klonirao disk, na kojem su bili RH 8 i WinME) i reinstalacija nije bila neophodna ni za jedan OS.
Ranije sam imao CHAINTECH 6BTA/PII, a sada ASUS A7V8X-MX/Athlon/VIA Chipset
Ipak preporučljivo je reinstalirati OS,
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Ghost_Rider
System Administrator
BiH

Član broj: 31799
Poruke: 18
*.as53.sa-ap.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Mora li reinstalacija OS prilikom zamene MB10.08.2004. u 23:36 - pre 239 meseci
Kod promjene MB nije preporučljivo reinstalirati OS nego je pod moranjem.
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.ptt.yu



+14 Profil

icon Re: Mora li reinstalacija OS prilikom zamene MB11.08.2004. u 00:48 - pre 239 meseci
Nije uopšte obavezno. Ranije sam imao Matsonic/VIA/PII, a sad Gigabyte/Intel/P4. Sve radi savršeno. BTW, OS je XP. Pored ploče, zamenjen je i hard disk (stari sadržaj je prekopiran na novi disk), grafička, memorija (naravno), zvučna, ...

Bez ikakvih problema.

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Mora li reinstalacija OS prilikom zamene MB11.08.2004. u 01:22 - pre 239 meseci
Citat:
Ranije sam imao Matsonic/VIA/PII, a sad Gigabyte/Intel/P4.

To je redak izuzetak. Cesto se moze naterati da radi ali posle forum bude pun pitanja zasto sporo radi, plavi ekran, blokira, restartuje, pregreva...
verovatnoca da sve radi bez problema je dovoljno mala da se moze zanemariti i pripisati gresci i nastaviti sa tvrdnjom da je reinstalacija obavezna.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.yubc.net



+3778 Profil

icon Re: Mora li reinstalacija OS prilikom zamene MB11.08.2004. u 01:37 - pre 239 meseci
Koji si program koristio za kloniranje BytEfLUSh? Izricito sam protiv takvih eksperimenata mada oni mogu ponekad biti i uspesni kao u tvom slucaju. Windows 2000 i Windows XP kao i sve druge NT OS-ove, je bolje ponovo instalirati kada se menja maticna ploca osim ako ne koristi isti chipset kao stara, mada se i tad preporucuje ponovna instalacija kao safety. Windows 98 je druga prica kao i Linux koji je za takve radnje odlican.
 
Odgovor na temu

sglogin

Član broj: 31721
Poruke: 54
*.telekom.yu



Profil

icon Re: Mora li reinstalacija OS prilikom zamene MB11.08.2004. u 07:48 - pre 239 meseci
U mom slucaju racunar radi odlicno. To sto mi AIDA pokazuje brzinu AGP magistrale 2x ne znam da li je tacno! Naime ...

Instalirao sam Collin Mc Rae 4, igra radi sa rezolucijom 1024x768 sa 32 bita bez ijednog problema.




.... jos nesto

Moteherboard monitor mi pokazuje temp. procesora manju za 12-13 stepeni nego ASUS probe ili BIOS. Temp. kucista je ista u stepen. Ima li neko ideju zasto tako.
...Kome verovati ?!
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.ptt.yu



+14 Profil

icon Re: Mora li reinstalacija OS prilikom zamene MB11.08.2004. u 09:49 - pre 239 meseci
@pctel:

Nije mi prvi put da to radim. Radio sam to i na tuđim računarima, kad im se nije dalo da reinstaliraju sve programe nanovo (mada, ne sećam se detalja o ploči, chipsetu i sl.). Meni lično ne pada na pamet da u bilo kom slučaju reinstaliram Windows.

@Binary Mind:

Partition Magic 8.0. Ma koliko ga ljudi pljuvali, meni je uvek obavljao sve što tražim bez problema. Što se "eksperimentisanja" tiče, nije uopšte rizično pošto su podaci i dalje na starom disku dok se ne uverim da je sve kopirano. U pitanju je, naravno, XP.

Kao što sam već rekao, nemam nameru da reinstaliram XP koji sasvim lepo radi već nekoliko godina.

Ukoliko neko uživa u ponovnom podešavanju sistema, tweak-ovanju, instaliranju aplikacija...... OK, nemam ništa protiv, ali meni je to isključivo mučenje.

Još nešto - zašto se stabilan rad sistema smatra greškom? Zar nije logično da pri promeni čipseta XP uninstalira stare i instalira nove drajvere? Ili je možda u pitanu greška korisnika što nije njakao XP do te mere da sistem više ne bude u stanju da nađe sve komponente vezane za stari hardware?

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.109.EUnet.yu



Profil

icon Re: Mora li reinstalacija OS prilikom zamene MB11.08.2004. u 13:08 - pre 239 meseci
Sudeci po mom licnom serviserskom iskustvu ipak smatram da je bolje reinstalirati OS ponovo kad se promeni ploca. I TO POTPUNO OD NULE, ZNACI NIKAKAV REPAIR I SL. Jer, sto je sigurno, sigurno je... :-)
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Mora li reinstalacija OS prilikom zamene MB11.08.2004. u 14:28 - pre 239 meseci
Citat:
Još nešto - zašto se stabilan rad sistema smatra greškom?

Mislio sam na statisticku gresku, gresku kao kod integrala ili tako nesto, a ne korisnikovu gresku

Ako se hardware-om bavis amaterski za sebe ili drugovima pomazes besplatno, onda u redu, radi bez reinstalacije ako moze, ali ako radis profesionalno i naplacujes svoj rad, onda ne mozes raditi zamenu ploce bez reinstalacije, jer se to zove "fuserenje", sto u svim delatnostima pretstavlja rad koji je odradjen na brzinu, nekvalitetno, po sistemu "drzi vodu dok majstori odu", i takav rad ne moze naici na podrsku kod kolega, izuzev ako su i oni navikli da tako rade.
Takvi nisu malobrojni, navikli su da ljudima jednom uzmu pare za nekvalitetno uradjen posao i da se vise nikada ne pojave. Medjutim, vreme takvih prolazi - po statistici iz nekoliko firmi raste broj korisnika robe i usluga koji dolaze po preporuci na ustrb onih iz oglasa!

Stari windows moze u nekim situacijama da radi, ali ni tada nije podjednako dobar kao novi, uvek vuce neke repove od starih komponenti. Microsoft takodje ne preporucuje upotrebu istog Windows-a posle zamene 3 komponente, a ploca je slozen sistem na kom ima vise od 3 jednostavne komponente.

Cak i kada se komponente ne menjaju, preporucljiva je povremena reinstalacija operativnog sistema, koliko cesto to zavisi od namene racunara - ako je server i niko ne drnda po njemu, onda moze da radi godinama, a ako je vlasnik neki igrac koji dnevno instalira/deinstalira 5 igrica i jedne drajvere za graficku, onda je mnogo i mesec dana

Reinstalacija windowsa u bilo kojoj situaciji ne moze da skodi, a ako ne skodi onda sigurno koristi.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.teol.net

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Mora li reinstalacija OS prilikom zamene MB11.08.2004. u 21:55 - pre 238 meseci
Evo da se i ja priključim ovoj grupi koja je reinstalirala os poslije zamjene hardware-a. Naime ja sam tako i planirao. Zatušio sam xp do posljednje granice,kada je već počeo da koči,nerade neki programi itd... Sjećam se da mi je taj komp najviše izdržao. Imao sam Win98 i poslije mjesec dana instaliranja istog,dogradio sam ga na winxp(upgrade) i on mij izdržao negdje oko 5 mj. Znači sve ukupno oko 6mj. Kada sam jednog dana čekao win da se upali cijelih 10 min. odem lijepo tamo gdje sam ga i kupio(LANACO) kažem dajte mi neku mat.ploču koja odgovara mom proc. itd.. još kupim novu grafičku...Dođem kući,namontiram, format c: pa ispočetka.
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
Odgovor na temu

#Ninja#
Tuzla

Član broj: 28925
Poruke: 259
*.as54.tz.bih.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Mora li reinstalacija OS prilikom zamene MB12.08.2004. u 00:08 - pre 238 meseci
Ima postupak koji u 99% slučajeva radi. Sad mi je mrsko prevoditi, pa evo na engleskom.

Before you make the hardware swap you're going to want to change the IDE drive controller's driver. Go to your device manager, right click on the My Computer icon and go to properties. From there click the Hardware tab then click on the Device Manager button, that will open up a new window. Expand the IDE ATA/ATAPI controllers section, right click on the your main IDE drive controller and select Update Driver. Once the Hardware Update Wizard opens, select Install from a list or specific location (Advanced), then select the "Don't search. I will choose the right driver to install." radio box and click next. From there select Standard Dual Channel PCI IDE Controller and click next.
Once that's done, WindowsXP will be configured to use the default IDE controller driver so that you can swap out your motherboard without having the scarry blue inaccessible boot device screen show. Of course, once you're finished swapping out parts simply install the latest drivers for the new motherboard and you should be set.

Isprobao sam postupak 2 puta dosad i radilo je.
 
Odgovor na temu

#Ninja#
Tuzla

Član broj: 28925
Poruke: 259
*.as54.tz.bih.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Mora li reinstalacija OS prilikom zamene MB12.08.2004. u 00:15 - pre 238 meseci
Citat:
Cak i kada se komponente ne menjaju, preporucljiva je povremena reinstalacija operativnog sistema

Ne bih se složio. Reinstalacija je neophodna samo u slučaju totalnog zajeba, a to se neće desiti ako znaš šta radiš. I uvijek postoji način da se popravi greška.

Npr, meni bi bila potrebna najmanje jedna sedmica (da radim 8 sati dnevno) da svoj kompjuter naštimam onako kako želim.
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Mora li reinstalacija OS prilikom zamene MB12.08.2004. u 00:28 - pre 238 meseci
Citat:
#Ninja#:
Ima postupak koji u 99% slučajeva radi.

...

Isprobao sam postupak 2 puta dosad i radilo je.

Ja se nadam da su ova dva broja nezavisna jedan od drugog.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.ptt.yu



+14 Profil

icon Re: Mora li reinstalacija OS prilikom zamene MB12.08.2004. u 00:30 - pre 238 meseci
Citat:
pctel: Ako se hardware-om bavis amaterski za sebe ili drugovima pomazes besplatno, onda u redu, radi bez reinstalacije ako moze, ali ako radis profesionalno i naplacujes svoj rad, onda ne mozes raditi zamenu ploce bez reinstalacije, jer se to zove "fuserenje", sto u svim delatnostima pretstavlja rad koji je odradjen na brzinu, nekvalitetno, po sistemu "drzi vodu dok majstori odu", i takav rad ne moze naici na podrsku kod kolega, izuzev ako su i oni navikli da tako rade.
Takvi nisu malobrojni, navikli su da ljudima jednom uzmu pare za nekvalitetno uradjen posao i da se vise nikada ne pojave. Medjutim, vreme takvih prolazi - po statistici iz nekoliko firmi raste broj korisnika robe i usluga koji dolaze po preporuci na ustrb onih iz oglasa!


Baš zbog toga što mnogi prodavci/serviseri vole da nanovo instaliraju Windows BEZ PITANJA (pa čak i disk formatiraju!) je razlog zašto NIKAD ne dozvoljavam da mi računar ostane u nekom servisu na duže vreme (tj. bez mog nadzora). Zapravo, jedini put kad sam nosio računar negde je bilo na reklamaciju - ja insistiram na tome da ne valja memorija, a oni da ne valja Windows... Hoće da zadrže računar da sve lepo nameste. Na kraju sam ih ubedio da zamene memoriju, i do sada sve lepo radi.

Ja sam i pomagao drugovima besplatno i naplaćivao svoj rad drugima. Ukoliko neko ima strpljenja, onda popravim trenutnu instalaciju Windows-a i do sada mi se niko nije žalio. Međutim, bilo je i onih kojima podaci/programi nisu bili suviše bitni pa bih samo onda odradio posao na brzaka - format, install i to je to.

Windows se MOŽE namestiti da radi sasvim lepo sa novim komponentama, kao da je u pitanju sveža instalacija. Međutim, preveliki broj ljudi je navikao da ide na brzaka, izgubi sve instalirane programe, ponekad i podatke, i samo reinstalira Windows.

Ja trenutno imam dva instalirana XP-a na diskovima. U jednu ni ne zalazim, a druga mi je pretrpana programima, ima neki SP2 beta (još neko vreme, pošto skidam final) i obe instalacije rade podjednako brzo.

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.yubc.net



+3778 Profil

icon Re: Mora li reinstalacija OS prilikom zamene MB12.08.2004. u 02:22 - pre 238 meseci
BytEfLUSh vrlo je lepo sto si ti jako strpljiv. I ja ne volim da instaliram bilo koji OS osim ako za to ne postoji veoma velika nuzda. Takodje se slazem da serviseri koji olako ponovo instaliraju Windows ne rade kako treba. Prvo se trebaju istestirati nekoliko bitnih komponenti kao sto su napajanje, maticna ploca, CPU i RAM kao i graficka kartica ako je ima pre nego sto se ustanovi da ce ponovna instalacija OS-a resiti problem.

Biti strpljiv kada instaliras HDD sa vec postojecom instalacijom Windows XP-a na potpuno razlicitu maticnu plocu je apsurd osim ako ne koristis poseban softver predvidjen za to mada i takav softver ma koliko pouzdan da je nije uvek uspesan u poslu za koji je namenjen. U ovom slucaju ne mislim na Partition Magic (apsurdno ga je koristiti u ovom slucaju) nego na nesto drugo, a sta je to drugo ostavljam radoznalima da pogadjaju. Ponekad ce uspeti ali ponekad i nece i zato je eksperimentisanje i nista drugo. Sta da se radi kad ne uspe? Po tvome treba sacuvati stabilnu instalaciju XP-a po svaku cenu. E pa nije tako. Backapujes ono sto je bitno i reinstaliras sistem.

Postoje vrlo dugacke varijante gde se edituje registry ali tek to je smaracina. Neki ljudi su to uspevali sa deinstalacijom skoro svih drivera pre nego sto promene maticnu plocu ali cak ni to ne pomaze u svakoj situaciji. Prema tome posle svega izrecenog mislim da je vrlo uputno da pri promeni maticne ploce Windows XP treba ponovo instalirati radi sigurnosti da ce da radi kako treba. Premestanje na novu plocu starog OS-a kada je u pitanju Windows XP je eksperimentisanje i moze se raditi ako neko tako hoce, ali beware of consenquences of such actions. Consenquences, oh yes how I love that word hahahahahahahahahahahahahahahahaha (evil)!!!

#Ninja# ovo sto si postovao nije celokupan tekst i kao takav nije od koristi. Cak sta vise taj tvoj uzorak od samo 2 masine nije reprezentativan. Voleo bih da postujes link odakle si skinuo taj tekst pa da svi probamo taj nacin.

P.S. Sto ja volim taj HAL. Sto ja volim taj HAL.....
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.ptt.yu



+14 Profil

icon Re: Mora li reinstalacija OS prilikom zamene MB12.08.2004. u 02:47 - pre 238 meseci
Citat:
U ovom slucaju ne mislim na Partition Magic (apsurdno ga je koristiti u ovom slucaju)


Zašto? Pa odradio je posao kako valja... Za sada sam tri-četiri puta klonirao sistem i uvek je sasvim lepo radio nakon toga (osim u jednom slučaju kad nije uspeo da kopira celu particiju - svejedno, imao sam je i dalje na starom disku, nakon malo čačkanja zamenio trakasti kabl, probao ponovo i - sve je ok...). Naravno, nakon instalacije je potrebno malo tweak-ovati sistem, ali se na kraju dobije ISTO ono što je bilo i ranije, samo na novoj mašini/disku.

Citat:
Ponekad ce uspeti ali ponekad i nece i zato je eksperimentisanje i nista drugo. Sta da se radi kad ne uspe?


U slučaju kloniranja, uvek je tu stari disk sa podacima...

Citat:
Backapujes ono sto je bitno i reinstaliras sistem.


U mom slučaju, gde u Start -> All Programs imam preko 160 folder-a (i sigurno još toliko instaliranih programa koji nisu tamo - svaki od njih mi zatreba s vremena na vreme pa nije u pitanju gomila nepotrebnih gluposti), gde na diskovima od 120+80 GB imam ukupno oko 2GB slobodno - to nije baš efikasna solucija... Naravno, ako naiđem na tuđu instalaciju sa 3-4 programa koje mogu povratiti, i podacima koje mogu privremeno kopirati na moj disk - mnogo mi je lakše jednostavno uraditi format i reinstall. Ipak, i u tom slučaju konsultujem vlasnika računara, što nikako nije slučaj sa većinom domaćih servisera.

Citat:
Premestanje na novu plocu starog OS-a kada je u pitanju Windows XP je eksperimentisanje i moze se raditi ako neko tako hoce, ali beware of consenquences of such actions.


Negative consequences can be neutralized in most cases... Ono - System Restore, Repair i slično... Pa onda ako baš neće da radi sa novom pločom (što mi se do sada nije desilo) - tek tada reinstall...

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.yubc.net



+3778 Profil

icon Re: Mora li reinstalacija OS prilikom zamene MB12.08.2004. u 03:14 - pre 238 meseci
Sve je to u redu ali desi se da ne radi i to je cinjenica. Nisam zaboravio na system restore i recovery console. Uostalom System Restore je u ovom slucaju bezvredan.

Slazem se sa tim da se vlasnik racunara uvek mora konsultovati oko koraka koje treba preduzeti tokom servisiranja.

U tvom slucaju se ispostavilo da je efkasnije bilo eksperimentisati nego raditi po PS-u ali CONSENQUENCES je moja omiljena rec
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Mora li reinstalacija OS prilikom zamene MB12.08.2004. u 10:30 - pre 238 meseci
Citat:
ja insistiram na tome da ne valja memorija, a oni da ne valja Windows...

Ako je memorija neispravna, posle zamene je vise nego preporucljiva instalacija Windows-a. Narocito XP-a! Neispravna memorija dovodi do gresaka u par bitova pri svakom kopiranju fajlova i sve naizgled radi, ali nije to kao novo.

Citat:
Slazem se sa tim da se vlasnik racunara uvek mora konsultovati oko koraka koje treba preduzeti tokom servisiranja.

Kod mene to ne moze. Vlasnik ce biti obavesten da treba da uradi backup i o ceni dovodjenja racunara u ispravno stanje, a dalje serviser ima da radi po pravilima firme, nikakve strucne sugestije od strane nestrucnih lica ne mogu biti prihvacene. Jeste da je to njegov racunar i da bi on na neki nacin trebalo da odlucuje o nacinu postupanja sa istim, ali u pitanju je i ugled firme - ako se nesto uz insistiranje vlasnika uredjaja uradi nesigurno i nekvalitetno, niko za to nece kriviti vlasnika, vec ce firma izaci na los glas.
Citat:
U mom slučaju, gde u Start -> All Programs imam preko 160 folder-a (i sigurno još toliko instaliranih programa koji nisu tamo

Nemoguce da bez svih tih programa ne mozes, pre ce biti da si instalirao sve na sta naidjes a sto bi ti jednog dana eventualno moglo trebati. Siguran sam da 3/4 njih nisi ni pokrenuo u poslednjih mesec dana, a dve trecine bi sigurno mogao da se odreknes, jer sve to moze da se uradi i drugacije.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: Mora li reinstalacija OS prilikom zamene MB

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10810 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.