Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ljudi pomagajte dok nisam poginuo!

[es] :: Elektronika :: Ljudi pomagajte dok nisam poginuo!

[ Pregleda: 11939 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Ljudi pomagajte dok nisam poginuo!17.10.2004. u 16:54 - pre 237 meseci
Živim u iznajmljenom stanu čiji je vlasnik unajmio nekog svog rođaka da mu razvede strujne instalacije po stanu. Kvalitet posla mi je postao sumnjiv kada se jedne noći zapalila razvodna kutija, a gazda i taj "majstor" je polivali vodom da je ugase! Onda se ja onako izokola raspitah o instalacijama te saznah da su prilikom razvođenja kablova, usled nedostatka kabla za trofaznu struju, u utičnice za trofaznu struju ustvari doveli običnu monofaznu!?, kao "ma isti ti je to k****...". Ja onda uzeh svoj merni instrument i premerih nekoliko utičnica i zaista videh da se u trofaznim utičnicama krije naizmenični napon od nekih 200-tinjak volti. Međutim, taj napon se pojavljuje između nekih od one tri igle što štrče (mislim da bi na tim izvodima trebale biti R, S i T faze trofazne struje) i limica sa strane utikača, za koje pretpostavljam da bi trebale biti nule ili uzemljenje (da je sve spojeno kako treba). Napon između bilo koje dve igle (od one tri što štrče) je nula, tako da pretpostavljam da su sve na istoj fazi ili su sve povezane na nulu. E ono što me zanima je kako se ispravno povezuju faze i nule i uzemljenje kod trofaznih vodova na trofazni utikač (tačan raspored gde šta ide) kako bih znao da li mi je neki od kućnih aparata, koji su preko takvih utičnica priključeni, neispravno spojen na uzemljenje, da me ne bi ubila struja. To su mi TA peć, električni šporet i PROTOČNI BOJLER!!! Već me udara struja kad diram veš mašinu (koja radi na monofaznu struju). Hvala na razumevanju, iako ovo možda i nije tema za ovaj forum.
 
Odgovor na temu

e5944
Rakic Vladimir
Becej

Član broj: 37118
Poruke: 255
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Ljudi pomagajte dok nisam poginuo!17.10.2004. u 21:37 - pre 237 meseci
Što se tiče kablova za monofaznu to pije vodu, samo da su dovoljne kvadrature da trpe struju potrošača.

Povezivanje utikača, u zidu, je gledano spreda (kada stojiš ispred njega)

o o
o - ovo su ti faze

" "
zemlja nula

Ovako bi trebalo, ali proveri glinaricom da li na limovima za zemlju nema struje, pa je spoj sa unimerom na najbliže uzemljenje za koje si siguran da je OK i ako unimer pokaže kratak spoj onda je OK.
 
Odgovor na temu

e5944
Rakic Vladimir
Becej

Član broj: 37118
Poruke: 255
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Ljudi pomagajte dok nisam poginuo!17.10.2004. u 21:46 - pre 237 meseci
E j**** ga, tek kada sam pogledao odgovor videh da mi se slika pokvarila
 __________________
| |
| O O | FAZE
| O |
| |
| "" "" |
|__________________|
zemlja nula


Bojan Bašić: popravljena slika

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 18.10.2004. u 02:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Ljudi pomagajte dok nisam poginuo!17.10.2004. u 22:09 - pre 237 meseci
Nema veze za sliku, shvatio sam kako stoje stvari. Kad sam rekao da su na utičnice doveli monofaznu struju baš sam to i mislio - postoji samo monofazna struja na trofaznim utičnicama. Nisu doveli trofaznu struju preko kablova za monofaznu. Trofazna struja uopšte nije razvedena kroz zidove, nego je monofazna dovedena i na utičnice za monofaznu struju i na utičnice za trofaznu. Koji su to debili!!!
Hvala na odgovoru. Pozdrav.
 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: Ljudi pomagajte dok nisam poginuo!18.10.2004. u 19:47 - pre 237 meseci
e sad ako su do uticnice doveli petozilni kabal (5x2,5 minimalno) ( 3 faze, nula i masa 0 onda bi mogao da do razvodne kutije dovedes trofaznu i da prespojis i posaljes faze do uticnice ali ako su doveli samo trozilni kabal i u uticnici premostili jednu zicu na mjesto tri faze onda ces morati da stemas zid i da ubacis 5-o zilni kabal.

inace 2,5 ne oznacava precnik kabla nego povrsinu u mm na kvadrat pa se nemoj zbuniti ako budes pomisnim mjerilom izmjerio tanje od 2,5mm
pozdrav i samo pazljivo :)


 
Odgovor na temu

Strahinja233
NS

Član broj: 28341
Poruke: 94
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: saobracaj.net


Profil

icon Re: Ljudi pomagajte dok nisam poginuo!20.04.2007. u 14:04 - pre 206 meseci
Izvinjavam se što podižem temu "iz mrtvih" al' rekoh da ne otvaram novi topic.
Dakle ovako, na trofaznu utičnicu se priključuje šporet a ja bih da izvedem jednu monofaznu na kojoj bi bila priključena mašina za pranje posuđa. Koju fazu da iskoristim, pošto ako sam dobro skontao jedna faza je za ringle a sve tri su za rernu? Na koju fazu da zakačim kabel ( jedna je braon boje žica, druge dve su crne) ?
 
Odgovor na temu

Majstor Duja
Duic Goran
poljski toalet
Novi Sad

Član broj: 82753
Poruke: 954
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.elektrocentar.com


+17 Profil

icon Re: Ljudi pomagajte dok nisam poginuo!20.04.2007. u 16:28 - pre 206 meseci
ne mora da znaci da su sve tri za rernu, obicno pozadi sporeta imas shemu gde se razvode faze tj. na
koje potrosace, iskoristi onu fazu koju najmanje koristis, recimo, ringla ako imas i gorionike za plin...
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Ljudi pomagajte dok nisam poginuo!

[ Pregleda: 11939 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.