Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako OCovati mašinu preko JUMPERA?

[es] :: Overclocking & Modding :: Kako OCovati mašinu preko JUMPERA?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5657 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Kako OCovati mašinu preko JUMPERA?18.10.2004. u 19:37 - pre 237 meseci
Ovo se odnosi na staru mašinu, u biosu nema OC opcije...

hvala
Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

mitar1982

Član broj: 17439
Poruke: 1042
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: Kako OCovati mašinu preko JUMPERA?18.10.2004. u 23:30 - pre 237 meseci
Nisi napisao koji su ploča i procesor u pitanju.
Imaš tri grupe džampera koji te zanimaju, za množilac, magistralu i napon na procesoru. Najbolje je ako napon ne moraš da diraš.
Celeroni imaju fiksan množilac, pa se overklokuju tako što podigneš brzinu magistrale.
Ako imaš procesor sa magistralom od 100Mhz (Pentium 2), bolje ti je da samo povećaš množilac.
I naravno, vodi računa koja je memorija u pitanju.
 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: Kako OCovati mašinu preko JUMPERA?19.10.2004. u 11:17 - pre 237 meseci
Procesor 400Mhz Pentium2 FSB100
Ploča valjda IBM neka tamo...
Memorija Samsung 2x64MB (naravno ne dual channel:) valjda 100Mhz

Napominjem da je mašina brand name (IBM) stara je već 5-6-7 god... i super radi, samo što je slabo koristim zato što imam nov komp, a taj IBM je u drugoj kući tako samo kada dođem tamo upalim, slušam muziku, surfujem netom...

Eto tako.

MOŽDA LUPAM ALI MISLIM DA MI JE PROCESOR INTEGRISAN!?!?!

Ajde molim te kaži mi
-jel su ti jumperi oko proca ili razbacani po ploči?
-jel ima naznaku koji je jumper za šta?

KOLIKO ZNAM PENTIUM PROCESORI SU ZAKLjUČANI, ALI MOŽDA TO NE VAŽI ZA OVAJ PENTIUM 2!?!?!

pozd
Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Kako OCovati mašinu preko JUMPERA?19.10.2004. u 11:36 - pre 237 meseci
Pozdrav,
Molim Te, izbrisi sam ono o integrisanom procesoru da ne vidi neko sa drugog foruma
Dalje, tu masinu nacelno dzamperises prema uputstvu koje imas odstampano na ploci u vidu tabele gde je prikazano koji polozaj dzampera odgovara kojoj brzini. Dakle, trazis na samoj ploci odstampanu takvu tabelu i pored nje procitas na koju dzampersku grupu se odnosi. Onda prema toj oznaci potrazis na ploci pored koje je dzamperske grupe ona pa dalje postupas kao u tabeli. Imaj na umu da kod IBM masina iz perioda PII lako je moguce da se masina ocita kao 450mhz a vise nije u stanju ni film da pokrene. To je zbog toga sto IBM ima resenja za OC tako da obara radni takt na 133Mhz. Inace, najverovatnije imas slot1 procesor, on je u vidu kartice, ubada se u slot i ima na sebi (bar bi trebao imati) hladnjak. Ti procesori su se dali nesto lakse oc-ti ali kod IBM masina nije bas uspevalo. Maksimalna brzina tada je iznosila 450Mhz iako su kasnije Celeroni produzavali sa istim instrukcijama i znatno vise. Puni procesori su zavrsili na toj brzini, tj. PIII je zapoceo svoj vek upravo na toj brzini pa ne ocekuj suvise od OC-ga, tu je dosta skakljiva stvar, ima uticaja cak i da li je verzija IBM-a PL ili GL...
pozdrav
 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: Kako OCovati mašinu preko JUMPERA?19.10.2004. u 12:21 - pre 237 meseci
Ovaj moj pušta film na gurku

Onda je sigurno kartica! Ja sam video na ploči nešto nalik procesoru bez coolera, mislio sam da je to proc (integrisan), ali izgleda da je to chipset...

Znači siguran si da imam to u kućištu / na ploči?
Ako je tako onda ću se snaći!

Pitanja:
-Samo da neće predstavljati problem to što (verovatno) nema cooler na sebi?

-Ako uspem da nađem neki celeron od 600Mhz on bi bio mnoogo flexsibilniji za OC od ovog mog?

-Sandra kaže da mi ploča podržava proc 600 or higher mada ne znam koliko to higher ako PIIojke idu do 700Mhz?

-Da li može ova ploča (optimizovana za PII) da podržava PIII procesore?

poz
tnx
Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Kako OCovati mašinu preko JUMPERA?19.10.2004. u 12:54 - pre 237 meseci
Pozdrav,
ukratko: tesko ces naci procesor u verziji slota1 na vecim brzinama (ima ih ali nije ih bas lako vise naci) ali da znas da cesto film normalno ide i na 266Mhz tako da Tvoj CPU mora da gura super film pa mozda reinstalacija pomogne, ukljucivanje svih opcija kao i revizija VGA, mozda ona predstavlja usko grlo za film. Ploca ne bi trebalo da podrzava PIII CPU utoliko sto ce ga videti kao PII (mozda nekakav update BIOS-a, davno se nisam igrao sa tim) a dzampere pronadji na ploci kako sam napisao, trebalo bi da je tako.
pozdrav
 
Odgovor na temu

mitar1982

Član broj: 17439
Poruke: 1042
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: Kako OCovati mašinu preko JUMPERA?19.10.2004. u 13:52 - pre 237 meseci
Džamperi su najverovatnije "razbacani" po ploči, ali pored svake grupe džampera treba da vude odštampana tabela.
Pošto je u pitanju P2, povećaj množilac na 4,5 ili 5. Na 4,5 će ti skoro sigurno raditi bez povećanja napona.
Magistralu nemoj da diraš. Memorija ti radi na 100MHz, a ploče sa džamperima nemaju fino podešavanje frekvencije magistrale, pa verovatno imaš još samo 133 Mhz.

E sad za ovo nisam siguran : Brzina PCI slotova je 33Mhz, tj 1/2 brzine magistrale za 66 Mhz ili 1/3 za 100. Ako povećaš brzinu magistrale na 133Mhz moguće je da ćeš imati probleme sa PCI karticama.
Ponavljam, za ovo nisam siguran, davno sam se igrao sa tim, možda važi za PCI, možda za AGP, a možda sam se ja istripovao . Nadam se da će neko ko se bolje seća odgovoriti na ovo.
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Kako OCovati mašinu preko JUMPERA?19.10.2004. u 18:49 - pre 237 meseci
Pozdrav,
a koja ti je graficka kartica? Garant neki matrox?
Stavi neku nVidiu Rivu ili Vantu (moze i S3 Savage i sl. )
sa 16/32 Mb memorije pa da vidis cuda kako sljaka!
 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: Kako OCovati mašinu preko JUMPERA?19.10.2004. u 18:54 - pre 237 meseci
Nisam mislio BUKVALNO na gurku, već ukoliko smanjim rezoluciju sa 1024.768 na 800.600, onda zuji ko da ima 10Ghz.

Verovatno da je ovde do grafičke, jer je ona integrisana S3Trio3D 4MB.32bit

Revizija VGA- jel to misliš nova grafička??? I ja mislim da mi treba nova grafička, samo što ne znam koja bi mogla ovde da ide, predpostavljam da bi mogla GF2 32MB e sad ne znam za koji je to AGP mislim da je ovaj moj 4x (8x nije sigurno, a 2x mislim da je to na zaista prastarim računarima).

-Koje grafičke preporučujete za 4x AGP?
-Ako stavim množilac na 5 onda mi je brzina 500Mhz OK, a ako ga stavim na 6 onda 600 Mhz i onda OK, a ne pipam jumper za napon, zašto bi se onda napon sam dizao???

ili možda ja SAM trebam da dignem napon radi stabilnosti? GREŠIM li?

poz
tnx

Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: Kako OCovati mašinu preko JUMPERA?19.10.2004. u 20:11 - pre 237 meseci
Sviđa mi se nVidia Riva (baš fensi naziv) uzeo bi od 32MB pod uslovom da je za AGP 4x.

Samo da li to mnoogo oduzima od RAMa i Proca? ili nema veze, ako nema veze onda sam na konju!
Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Kako OCovati mašinu preko JUMPERA?19.10.2004. u 22:43 - pre 237 meseci
Pozdrav,
imas srece sa plocom, u pitanju je ploca koja ima integrisanu karticu i agp slot sto podrazumeva da se moze i oc-vati (to je ta verzija) a sto se tice integrisanih VGA i oduzimanja od ram-a stvari stoje ovako: imas varijantu u kojoj sam odredjujes koliko ce memorije da uzima grafika od ram-a, imas varijantu (Tvoja) u kojoj je ta velicina fiksno odredjena i imas verziju u kojoj se uzima uglavnom 1mb za inicijalizaciju, dakle, sve verzije se odnose iskljucivo na integrisane graficke setove, kada ubodes samostalnu karticu u agp slot ona koristi samo svoju memoriju. Mislim da je glupo pominjati koliko je IBM polagao na svoje poslovicno skupe masine i debelo razmatrao izbor grafickih kartica a to su bili ati, matrox ili S3. Sada razmisli koju ces karticu uopste ubosti jer ova koju imas ima i odredjene 3d sposobnosti a 2d prikaz je vise nego dovoljan za filmove i 2d aplikacije uopste. Kartice koje se intregrisu u toj generaciji odavno su tehnoloski prevazidjene ali su tada bile medju najboljima u svojim kategorijama.
pozdrav
 
Odgovor na temu

mitar1982

Član broj: 17439
Poruke: 1042
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: Kako OCovati mašinu preko JUMPERA?19.10.2004. u 22:56 - pre 237 meseci
Teško da ta ploča podržava AGP4x. Ako ćeš da menjaš grafičku uzmi Rivu TNT, TNT2 ili GeForce 1 ili 2.

Citat:
bakiman[/b-Ako stavim množilac na 5 onda mi je brzina 500Mhz OK, a ako ga stavim na 6 onda 600 Mhz i onda OK, a ne pipam jumper za napon, zašto bi se onda napon sam dizao???

ili možda ja SAM trebam da dignem napon radi stabilnosti? GREŠIM li?


Ako se napon podešava pomoću džampera naravno da se neće sam dizati. Rekao sam ti da ne diraš napon ako ne moraš. Ne znam na kakvu stabilnost misliš, bespotrebnim povećanjem napona samo možeš sebi stvoriti probleme.
 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: Kako OCovati mašinu preko JUMPERA?20.10.2004. u 12:25 - pre 237 meseci
Evo preformulisaću pitanje, zašto bih morao da dižem napon?

Moj odgovor bi bio ovakav ako sam dobro razumeo:
Ukoliko podesim jumper da mi proc radi na 600Mhz i kada ga upalim, a on neće da se startuje to znači da trebam da dignem napon da bi mogao proc da gura tu brzinu? GREŠIM LI?

lancia88 znači ako ubodem nVidia Rivu 32MB onda komp neće da mi koči tj. neće da mi troši mnoogo resursa?

poz
tnx
Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

mitar1982

Član broj: 17439
Poruke: 1042
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: Kako OCovati mašinu preko JUMPERA?20.10.2004. u 16:14 - pre 237 meseci
Citat:
bakiman: Evo preformulisaću pitanje, zašto bih morao da dižem napon?

Moj odgovor bi bio ovakav ako sam dobro razumeo:
Ukoliko podesim jumper da mi proc radi na 600Mhz i kada ga upalim, a on neće da se startuje to znači da trebam da dignem napon da bi mogao proc da gura tu brzinu? GREŠIM LI?


Na novim pločama postoji mugućnost finog podešavanja napona iz biosa, u malim koracima. Ako se napon podešava preko džampera postoji par vrednosti napona koje su tu stavljene pre svega da podrže procesore koji rade na različitim naponima.
Probaj da digneš napon, ali ne verujem da će taj P2 da radi na 600Mhz. Celeroni su mnogo bolji za OC od P2.

Citat:
bakiman
lancia88 znači ako ubodem nVidia Rivu 32MB onda komp neće da mi koči tj. neće da mi troši mnoogo resursa?

Za taj komp Riva TNT 32 MB je odličan izbor.
 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: Kako OCovati mašinu preko JUMPERA?20.10.2004. u 20:31 - pre 237 meseci

Citat:
Na novim pločama postoji mugućnost finog podešavanja napona iz biosa, u malim koracima. Ako se napon podešava preko džampera postoji par vrednosti napona koje su tu stavljene pre svega da podrže procesore koji rade na različitim naponima.


Ti me NE KAPIRAŠ UOPŠTE!!!

Ovo sve znam!

Preformulisaću pitanje 5i put:

Zašto se uopšte diže napon? Meni ne pada na pamet da ga dižem!
Kada se javlja potreba za dizanjem napona?

Citat:
Za taj komp Riva TNT 32 MB je odličan izbor.

Odlično! Hvala!

poz
Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

mitar1982

Član broj: 17439
Poruke: 1042
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: Kako OCovati mašinu preko JUMPERA?20.10.2004. u 20:43 - pre 237 meseci
Citat:
bakiman
Ti me NE KAPIRAŠ UOPŠTE!!!

Ovo sve znam!

Preformulisaću pitanje 5i put:

Zašto se uopšte diže napon? Meni ne pada na pamet da ga dižem!
Kada se javlja potreba za dizanjem napona?


Napon podižeš da bi procesoru obezbedio dovoljno energije za rad. Pošto OC procesor troši više treba mu povećati napon.
 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: Kako OCovati mašinu preko JUMPERA?20.10.2004. u 22:03 - pre 237 meseci
Evo šta ću da uradim.
Povećam množilac na 4,5, radim nešto što će zauzeti proc. 15ak minuta i ukoliko ne osetim nestabilnost onda povećavam množilac na 5. Opet isto. Ako je dobro onda probam na 5,5 (ukoliko uopšte može pošto jumperi valjda imaju 3položaja). Opet isto, ovde bi se verovatno pokazala nestabilnost, a možda i već na 500Mhz. Ukoliko se ovo desi onda bi trebalo da podignem napon, A OVO NEĆU RADITI pa ću onda vratiti množilac na 5 odnosno 500Mhz.

Što bi bila konačna brzina moje dvojke.
Naravno, probaću sa FSB ukoliko je sledeći položaj 133 onda ništa, a ukoliko je npr. 110 onda bi stao razmišljati razne kombinacije množioca i FSBa.

BI LI STE I VI URADILI ISTO?

Opcional je:
nVidia Riva TNT 32MB.
A možda i neki Celeron od 600Mhz što bi bila BANjA!

poz

Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Kako OCovati mašinu preko JUMPERA?21.10.2004. u 00:11 - pre 237 meseci
Pozdrav,
mislim da nece uspeti OC preko 450Mhz. Koliko da se zna, tada racunar radi na 100Mhz i tada (makar za to vreme) sve leti pa ocitana brzina i nije realan parametar jer se racunar daleko bolje ponasa. Moguce je i da sada Tvoj racunar radi na 66Mhz ali je malo verovatno da je mnozilac 6, iako je u sustini moguce. Ako se racunar zablesavi usled podignutog radnog takta, racunaj na clear Cmos. Budi uporan ali da znas da koliko Riva moze da bude znatno poboljsanje na racvunaru, toliko stavljanje Celerona umesto punog CPU nece doneti nista revolucionarno u radu racunara osim ispisivanja brzine (naravno ako ploca iscita tu brzinu).
pozdrav
 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: Kako OCovati mašinu preko JUMPERA?21.10.2004. u 12:22 - pre 237 meseci
ETO PROBLEMA!

Znači ako uspem na 450 BANjA jel tako? Ako sve bude OK onda ću podići na 500. E ako mi "poblesavi" računar zar rešenje ne bi bilo vraćanje jumpera na 4,5?

Ako vraćanje množioca na 4,5 nije rešenje (i onda ostane blesav) onda mi objasni to CLEAR CMOS, čemu služi i kako uraditi.

Moja saznanja mi govore da je to jumper koji se prebaci na clear i sačeka se 15ak sec. pa se vrati u default položaj. I mislim da se sa ovim resetuje podešavanje BIOSa na default vrednosti. Samo kakve to ima veze sa mnom kad ja OCujem preko jumpera???

Inače koristim priliku () da se javno zahvalim () na odgovorima...

Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: Kako OCovati mašinu preko JUMPERA?21.10.2004. u 22:57 - pre 237 meseci
LANCIAAA, MITREEE javite seee!!!
Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

[es] :: Overclocking & Modding :: Kako OCovati mašinu preko JUMPERA?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5657 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.