Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kraj godine jeftinije ili skuplje?

[es] :: PC Konfiguracije :: Kraj godine jeftinije ili skuplje?

[ Pregleda: 4746 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Lekic
Darko Lekic

Član broj: 4637
Poruke: 91
*.NBS.BG.AC.YU.



Profil

icon Kraj godine jeftinije ili skuplje?18.11.2004. u 17:42 - pre 236 meseci
Blizi se kraj kalendarske 2004 godine tacnije ostalo je jos mesec i po dana

Zanima me da li prodavci racunara i komponenti uoci nove godine daju neke popuste ili ne ?
Kakvo je iskustvo u poslednjih par godina ?

Nameravam da kupum usb flash disk malo veceg kapaciteta recimo od 1 Gb
pa da li da ga kupim sada ili da jos malo sacekam , da li ce cene da padnu
u decembru tj kako se priblizava nova godina ili nece .
Sta mi je pametno ciniti ?
Molio bi preporuku za usb flash disk koji je pouzdan ( i koje marke da uzmem ).
Pozdrav

Pozdrav !
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Kraj godine jeftinije ili skuplje?18.11.2004. u 18:13 - pre 236 meseci
Predviđanja su da će od decembra biti nestašica komponenti zbog uknjiženja robe ili tako nešto... A od 2005. na snagu stupa PDV....... Tako sam čuo, e sad ko je bolje informisan će ti objasniti......

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.netpro.co.yu.



+52 Profil

icon Re: Kraj godine jeftinije ili skuplje?18.11.2004. u 18:20 - pre 236 meseci
Sustinu si vec cuo

Proteklih godina su cene tehnickih uredjaja padale uoci Novogodisnjih praznika za oko 10% zbog povecanja obima prodaje. Medjutim, ova godina je specificna zbog uvodjenja poreza na dodatu vrednost (PDV) od 1. januara 2005. To znaci da ce se od 1. januara na racunarsku opremu zaracunavati porez po stopi od 18%. Naravno i dalje ce biti moguca kupovina bez poreza pod specificnim uslovima (poreske izjave za firme i sl.). Moj savet ti je da pozuris i kupis pre Nove godine. Ili da nadjes drugara koji ima firmu pa da ti uzme preko racuna kao osnovno sredstvo

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Kraj godine jeftinije ili skuplje?18.11.2004. u 18:39 - pre 236 meseci
Poreske izjave više neće postojati, jer se PDV zaračunava UVEK, tako da takve igre neće imati smisla. PDV se naplaćuje "pri svakoj transakciji", tako da je sve vrlo jasno. Do nove godine bez poreza, a od nove godine SAMO sa porezom, osim po pitanju "sive ekonomije".

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.netpro.co.yu.



+52 Profil

icon Re: Kraj godine jeftinije ili skuplje?18.11.2004. u 19:01 - pre 236 meseci
Ozbiljno?!

Jel ima neka zvanicna info u vezi ovog, neki link?

Unapred hvala.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Kraj godine jeftinije ili skuplje?18.11.2004. u 19:32 - pre 236 meseci
http://www.poreskauprava.sr.gov.yu/sr/index.jsp?page=pdv/pdv.html

Na ovoj stranici je sve objašnjeno. Ne može se primeniti epitet "lepo", ali razumljivo je do granice koliko "pravni" tekstovi mogu biti razumljivi.
 
Odgovor na temu

u_m
Urukalo Milan
PH

Član broj: 18631
Poruke: 889
*.wireless.org.yu.

ICQ: 32554731
Sajt: https://milan.urukalo.com


Profil

icon Re: Kraj godine jeftinije ili skuplje?18.11.2004. u 19:34 - pre 236 meseci
a kakva su predvidjanja(nagadjanja) kako ce se trziste ponasati, prodavace se sve da se isprazni magacin, ili niko nece nista prodavati jer ce cekati da mu na to naplate porez ??

Bubam, nije mi jasno... sta ce se raditi, kupovati sad ili poslje
#include <music.h>
#include <beer.h>
#include <girls.h>
main(){ run(partytime);}
---------
Moj licni sajt
Moj wap sajt--offline
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.netpro.co.yu.



+52 Profil

icon Re: Kraj godine jeftinije ili skuplje?18.11.2004. u 20:24 - pre 236 meseci
Hmm...
Citat:
PDV se ne plaća (ne smatra se prometom dobara i usluga):

- Prenos celokupne ili dela i movine, sa ili bez naknade, ako je sticalac poreski obveznik i ako produži da obavlja istu delatnost

Ajde nek mi neko pojasni ovo.
 
Odgovor na temu

Safet Beriša
Malo N. Sad, malo SAD.

Član broj: 17338
Poruke: 929
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



+4 Profil

icon Re: Kraj godine jeftinije ili skuplje?18.11.2004. u 23:30 - pre 236 meseci
Sticalac je valjda kupac a ne prodavac. Nisam ni ja stručan ali meni se čini da to znači da ako ja (npr.) imam fotokopirnicu i imam recimo 4 kopir aparata, a ti (npr.) hoćeš da otvoriš sopstvenu fotokopirnicu (ili je već imaš pa proširuješ posao) i ako kupiš od mene 1 (ili više) fotokopir aparata ne plaćaš PDV ako ćeš ih koristiti u svojoj fotokopirnici za obavljanje delatnosti fotokopiranja dok ako ga kupuješ da bi (npr.) kopirao stvari za svoje potrebe (u svom stanu npr.) plaćaš PDV.
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.netpro.co.yu.



+52 Profil

icon Re: Kraj godine jeftinije ili skuplje?19.11.2004. u 00:30 - pre 236 meseci
Sticalac = kupac. Tako sam i ja shvatio (@Safet Berisa), ali me je zbunilo ono sto rece Storm o izjavama. Ako pretpostavimo da je tacno ovo sto si rekao, sta se desava pri kupovini novih masina (u ovom slucaju fotokopir aparata)? Da li se placa PDV ako se kupuju za potrebe obavljanja registrovane delatnosti? Ja mislim da se ne placa. Zamislite koju cifru bi trebale da izdvoje sve firme u Srbiji koje su do sada kupovale motorna vozila uz poresku izjavu! Ionako posustala privreda bi totalno potonula ljudi! Otisli smo malo offtopic, ali sta da radim, stvorila se prava atmosfera na (pogresnom) mestu...
 
Odgovor na temu

Safet Beriša
Malo N. Sad, malo SAD.

Član broj: 17338
Poruke: 929
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



+4 Profil

icon Re: Kraj godine jeftinije ili skuplje?19.11.2004. u 01:49 - pre 236 meseci
Po tome ispade da smo obojica sticaoci :)
Citat:
http://www.poreskauprava.sr.go.../index.jsp?page=pdv/zakon.html

Član 6.

Prometom dobara i usluga , u smislu ovog zakona, ne smatra se:

1) prenos celokupne ili dela imovine, sa ili bez naknade, ili kao ulog, ako je sticalac poreski obveznik ili tim prenosom postane poreski obveznik i ako produži da obavlja istu delatnost;

[...]

Kod prenosa celokupne ili dela imovine iz stava 1. tačka 1) ovog člana smatra se da sticalac stupa na mesto prenosioca.

[...]

Ergo (opet valjda) - sticalac = kupac, i ako dobro razumem to što piše gore, nebitno je šta će posle prodaje raditi prodavac već je bitno samo šta će raditi kupac. Znači možeš ti početi da se baviš uzgojem pernate živine posle prodaje državu to ne zanima, nju zanima samo da li ću ja da nastavim s proizvodnjom čarapa :)
Citat:
Goran Mijailovic: Sticalac je onaj ko je prodao stan i na tome u realnoj razlici u ceni stana stekao dodatnu vrednost na sta placa porez

Nije prodavac stekao DV već njegov stan pošto je ranije koštao x dinara a sada košta x+n dinara.

P.S.
Gde su poreznici kad ti trebaju pa da nam sve ovo objasne? :)
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kraj godine jeftinije ili skuplje?20.11.2004. u 00:02 - pre 236 meseci
Citat:
Zanima me da li prodavci racunara i komponenti uoci nove godine daju neke popuste ili ne ?

Evo da ja odgovorim iz prve ruke...
Nece biti popusta. Vec sada je potraznja veca od ponude (a proizvodjaci imaju mesecne kvote koje isporucuju i ne pada im na pamet da u decembru proizvode 10x vise nego u julu). Takva kratkorocna povecana potraznja smeta svima od proizvodjaca, preko velikih distributera do malih firmi i na kraju kupaca koji ne mogu mnogo da biraju nego su primorani da uzimaju komponente po sistemima "daj sta imas" i "ne pitam za cenu". Takva situacija traje vec 5 dana, evo ja danas kad sam narucivao procesore nisam mogao da biram brzinu, vec sam bio srecan sto mogu da dobijem bilo kakve. Situacija sa jos nekim komponentama je slicna. Da bi destimulisali potraznju proizvodjaci vec polako malo po malo podizu cene, sto ce se dalje preslikati sve do krajnjih kupaca. Do njih jos mozda nije dosao talas poskupljenja, jer je potrebno vreme da se cene preracunaju i cenovnici preprave.

Znaci, nikom nije u interesu da stimulativnim merama povecava prodaju, jer ni u ovakvim uslovima nema dovoljno robe da zadovolji trenutnu potraznju.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: PC Konfiguracije :: Kraj godine jeftinije ili skuplje?

[ Pregleda: 4746 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.