Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Intenzitet svetlosti u žiži sočiva ...

[es] :: Fizika :: Intenzitet svetlosti u žiži sočiva ...

[ Pregleda: 7094 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kajla
Milorad Janković
Beograd

Član broj: 445
Poruke: 909
*.rcub.bg.ac.yu.



+2 Profil

icon Intenzitet svetlosti u žiži sočiva ...07.01.2005. u 02:20 - pre 234 meseci
Neka normalno na sočivo pada snop paralelnih zraka i neka je intenzitet upadnog zračenja I, a površina sočiva S. Koliki je intenzitet zračenja u žiži?

Da li neko ima u elektronskoj formi izvođenje za ugaonu raspodelu intenziteta svetlosti posle prolaska kroz difrakcionu rešetku?

poz.
 
Odgovor na temu

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
195.252.87.*



+104 Profil

icon Re: Intenzitet svetlosti u zizi sociva ...10.01.2005. u 16:51 - pre 233 meseci
Citat:
Koliki je intenzitet zračenja u žiži?



Teorijski, beskonačno veliki. U praksi (u stvari čak ni u teoriji) nemaš fokusiranje snopa u tačku beskonačno malog poluprečnika, već ćeš uvek imati konačnu dimenziju tačke u fokusu. Da ne ulazim u detalje, ako je površina tačke u fokusu Sf, onda će ti intenzitet zračenja biti If=I*S/Sf.

E sad, malo da gušim oko nekih drugih stvari. U optici (radiometriji) se pod intenzitetom svetlosti podrazumeva fluks u prostorni ugao i to je karakteristika samo izvora svetlosti, sa jedinicom vat po steradijanu. Ono što ti zoveš intenzitetom ovde je verovatno iradijansa, jedinica vat po metru kvadratnom.

Citat:
Da li neko ima u elektronskoj formi izvođenje za ugaonu raspodelu intenziteta svetlosti posle prolaska kroz difrakcionu rešetku?



Imam, to je jedno poglavlje u knjizi Handbook of Optics. Nešto manje od 700kB zipovano, pa mi kaži gde hoćeš da ti pošaljem.

Mada nije nešto posebno dobro opisano izvođenje.

Kao drugo rešenje, mož" da se smaraš sa Furijeovom transformacijom same rešetke čime bi trebao da dobiješ isto rešenje.

--

Make it idiot-proof and someone will breed a better idiot.

 
Odgovor na temu

kajla
Milorad Janković
Beograd

Član broj: 445
Poruke: 909
*.rcub.bg.ac.yu.



+2 Profil

icon Re: Intenzitet svetlosti u žiži sočiva ...12.01.2005. u 18:27 - pre 233 meseci
Meni nije baš najjasniji Hajgensov princip. Tj. nije mi jasno kolika je amplituda tih sekundarnih talasa, jer kako kaže princip svaka tačka pogođena talasom postaje i sama izvor talasa. Logičko bi bilo da svaki taj izbor talasa ima amplitudu istu kao i stari talas u toj tački, međutim kada se radi izvođenje sa difrakciju na prorezu širine d, uzima se da je amplituda tog sekundarnog sfernog talasa dE=E0 dx/d. Otkud ovo?

U fajlu koji ide uz ovu poruku nalazi se zadatak i rešenje koji mi nisu jasni, a stvar je vezana za prvo moje postavljeno pitanje. U rešenju zadatka on polazni snop deli na dva, i onda ceo jedan snop koji prođe kroz sočivo on opisuje istom talasnom jednačinom bez obzira što dolazi do pojačanja intenziteta svetlosti pa samim ti i amplitude talasa u žiži. I dobio bi se drugačiji rezultat kad bi se polazni snop podelio na 3, ili n snopova pa da se onda posmatra intenzitet u žiži.

poz.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

kajla
Milorad Janković
Beograd

Član broj: 445
Poruke: 909
*.rcub.bg.ac.yu.



+2 Profil

icon Re: Intenzitet svetlosti u žiži sočiva ...15.01.2005. u 19:07 - pre 233 meseci
Zar je moguće da mi niko ne može pomoći u vezi ovoga? (ajde neka neko da odgovor bar na prvi deo pitanja)

poz.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Intenzitet svetlosti u žiži sočiva ...

[ Pregleda: 7094 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.