Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Genetski modifikovani organizmi u ljudskoj ishrani

[es] :: Nauka :: Genetski modifikovani organizmi u ljudskoj ishrani

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 25568 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

puzap
profesor biologije

Član broj: 43743
Poruke: 20
*.ptt.yu.



Profil

icon Genetski modifikovani organizmi u ljudskoj ishrani09.01.2005. u 14:04 - pre 234 meseci
GMO ili genetski modifikovani organizmi sve više postaju neminovnost, bilo direktno kao hrana ili kao njeni sastojci. U svetu se već poduže polemiše o ovim organizmima - posebno o njihovoj upotrebi u ljudskoj ishrani. Obično se obrazuju dva tabora: za i protiv, oba poprilično isključiva.
(Napomene radi - GMO su organizmi biljke,i životinje ili bakterije kojima je ubačen neki strani gen. )
Kod nas se u medijima polemisalo najviše o GM soji koja je bila uvežena.
Kakav je efekat ovakvih organizama po zdravlje ljudi?
Ne možemo ovim forumom sprečiti njihovu upotrebu, ali se možemo upoznati sa svim pozitivnim i negativnim što oni donose.

biologija
 
Odgovor na temu

puzap
profesor biologije

Član broj: 43743
Poruke: 20
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Genetski modifikovani organizmi u ljudskoj ishrani11.01.2005. u 22:31 - pre 234 meseci
Izgleda da ljudi vole da o ovoj temi čitaju ali ne vole da razgovaraju
biologija
 
Odgovor na temu

van t hoff

Član broj: 13138
Poruke: 230
*.blueisp.co.yu.



Profil

icon Re: Genetski modifikovani organizmi u ljudskoj ishrani12.01.2005. u 00:32 - pre 234 meseci
"Kakav je efekat ovakvih organizama po zdravlje ljudi?
Ne možemo ovim forumom sprečiti njihovu upotrebu, ali se možemo upoznati sa svim pozitivnim i negativnim što oni donose."

Pa, ajde ti zapocni temu, nekim od odgovora na pitanja koja si postavio, i misljenjem o datoj temi, pa da dobijemo materijal za diskusiju.

Cim si zapoceo ovakav trid, pretpostavljam da znas nesto o pomentutoj tematici, podeli znanje i misljenje sa ostalima.
 
Odgovor na temu

puzap
profesor biologije

Član broj: 43743
Poruke: 20
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Genetski modifikovani organizmi u ljudskoj ishrani12.01.2005. u 14:28 - pre 234 meseci
Jako je teško odgovoriti na ovo postavljeno pitanje, čak i ako sam ga sama sebi postavila (retorički).
GMO su, dakle genetički veštački iskombinovani organizmi. Zaista je veliko pitanje kako će oni delovati na ljudski genetički materijal. Odgovor sa apsolutnom sigurnošću niko ne može da da. Zašto? Efekat njihovog dejstva nije trenutan i očigledan,racimo kao kad pojedemo mikrobiološki neispravnu hranu, već se može sagledati kroz nekoliko generacija. Dakle, ono što mi jedemo danas može se odraziti na naše potomke. S' druge strane, ne možemo da tvrdimo da će se to zaista i dogoditi. Osim toga, GMO su ekonomski isplativi i možda bi se njima uspela 'pobediti' glad u svetu, mogu se koristiti kao prečišćivači štetnih materija iz zemljišta (npr. teških metala, radioaktivnih materija...) itd.
Opet će mi biti 'zamereno' da nema određenog stava, pa da budem konkretna: ja sam za njihovu upotrebu, ali onu koja bi bila kontrolisana i svesna. To znači, da se proizvodi koji su GMO ili imaju sastojke koji potiču od GMO obeleže tako da svako donosi sam odluku hoće li ih upotrebljavati ili ne.

biologija
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Genetski modifikovani organizmi u ljudskoj ishrani12.01.2005. u 14:40 - pre 234 meseci
Ja ne vidim nacin na koji bi genetski modifikovana hrana uticala na coveciji genetski materijal. Osim da zbog promene nacina funcionisanja genetski modifikovanog organizma on pocne da prizvodi neku mutagenu supstancu, sto je hmm... malo verovatno i mislim da se moze utvrditi bez nekih narocitih poteskoca poizvodi li nesto drugacije od svog nemodifikovanog pretka ili ne.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Genetski modifikovani organizmi u ljudskoj ishrani12.01.2005. u 15:06 - pre 234 meseci
Citat:

Osim da zbog promene nacina funcionisanja genetski modifikovanog organizma on pocne da prizvodi neku mutagenu supstancu, sto je hmm... malo verovatno i mislim da se moze utvrditi bez nekih narocitih poteskoca poizvodi li nesto drugacije od svog nemodifikovanog pretka ili ne.


Pa to i jeste najveci problem - moguce je da genetski modifikovana hrana sadrzi neke proteine koji ce da menjaju genetski materijal onih koji se hrane tom hranom - bilo ljudi, bilo zivotinja koje ce kasnije opet biti koriscene za ishranu.

Utvrditi se ne moze bas lako jer lanac ishrane moze biti podugacak i treba ispitati svakog ucesnika - to je i jedan od razloga sporog uvodjenja GM hrane u neke regione.

Naravno tu postoje i neki preci razlozi - recimo ekonomsko-politicki :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Genetski modifikovani organizmi u ljudskoj ishrani12.01.2005. u 15:17 - pre 234 meseci
Zar ne mogu da kad naprave pile bez krila da ga uzmu, iseckaju i spektralnom analizom prouce ima li ikakvih materija kojih nema u onom prvobitnom piletu. Koliko mi je poznato (a nije bas sasvim) na ovaj nacin se moze utvrditi tacan sastav. Ako pronadju nesto novo, pauziraju proizvodnju sve dok se ne utvrdi da li je bezopasno ili ne (sto vec i moze da potraje).

Mada, dzabe mi ovde naklapamo moze li se utvrditi da li je stetno kad ce cak i ako je stetno reci da nije samo ako donosi dovoljno novca.
 
Odgovor na temu

puzap
profesor biologije

Član broj: 43743
Poruke: 20
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Genetski modifikovani organizmi u ljudskoj ishrani12.01.2005. u 21:19 - pre 234 meseci
Postoje sumnje da se geni GMO mogu 'ugraditi' u naše gene i time dovesti do promena (nazivaju se mutacije) u njima. To nije nepoznato u prirodi, recimo virusi to mogu da rade.
biologija
 
Odgovor na temu

van t hoff

Član broj: 13138
Poruke: 230
*.blueisp.co.yu.



Profil

icon Re: Genetski modifikovani organizmi u ljudskoj ishrani13.01.2005. u 01:24 - pre 234 meseci
Ja sam licno protiv, jer mislim da znam sta bi se desilo, i sta se desava kada se krene u mass proizvodnju, jednostavno nema kontrole.

puzap da li molim te mozes da objasnis na koji nacin mislis da geni sa gmo, predju na coveka, potpuno te ne razumem, a pogotovo poredjenje sa virusima, jer ja ne vidim nikakvu vezu ni nacin na koji bi se to moglo desiti.

Pored toga mislim da najveci problemi proisticu iz nekontrolisanih i cestih alergenih svojstava, koje zadobijaju gmo, sto je i potvrdjeno u dosadasnjoj praksi.

"moguce je da genetski modifikovana hrana sadrzi neke proteine koji ce da menjaju genetski materijal onih koji se hrane tom hranom - bilo ljudi, bilo zivotinja koje ce kasnije opet biti koriscene za ishranu."


Hm, ovo uopste nije mnogo moguce, niti je nesto verovatnije da se desi u odnosu na negmo hranu. Zato sto generalno nismo na nivou pravljenja novih vec modifikovanja organizama postojecim genima/proteinima. Bar ne kada se radi o prehrambenim gmo, pre ce biti opasnost nastanka toksicnih proteina, ili bolje nekih drugih supstanci, ali opet moje je misljenje ne direktno genotoksicnih.

"zar ne mogu da kad naprave pile bez krila da ga uzmu, iseckaju i spektralnom analizom prouce ima li ikakvih materija kojih nema u onom prvobitnom piletu. Koliko mi je poznato (a nije bas sasvim) na ovaj nacin se moze utvrditi tacan sastav. Ako pronadju nesto novo, pauziraju proizvodnju sve dok se ne utvrdi da li je bezopasno ili ne (sto vec i moze da potraje)."


Naravno da moze, ali se ne radi tako, i to nije problem, problem je dokazati da li je to nesto opasno, a kod gmo se vec zna sta je to novo, jer ga mi sami uvodimo.

I posle svega ja sam protiv jer kontrola se ne moze dovoljno temeljno sprovesti na ogranizmima koji imaju dugo vreme generacije (pored toga bi zahtevala neku vrstu zatvorenog sistema pravljenja, uzgajanja i kupoprodaje oragnizama,sto je podlozno strahovitim manipulacijama - fasizam, komunizam extr. kapitalizam...), kao sto su gmo koji nas interesuju, tu je i problem da je ovo, a tek ce postati jeftina tehnologija, a onda ce kontrola biti misaona imenica...

p.s. hvala vlasniku ovog username-a:)

 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: Genetski modifikovani organizmi u ljudskoj ishrani13.01.2005. u 12:25 - pre 234 meseci
Citat:
puzap: Postoje sumnje da se geni GMO mogu 'ugraditi' u naše gene i time dovesti do promena (nazivaju se mutacije) u njima. To nije nepoznato u prirodi, recimo virusi to mogu da rade.

Ja ne verujem u to, jer bi se onda to dogadjalo i pri konzumiranju sve hrane. Postoje drugi razlozi za zabrinutost, ali migriranje gena u organizam konzumenta nije jedan od njih.

Radi se o tome da GMO obicno bivaju "poboljsani" time sto u sebi proizvode neke nove proteine, koje nemodifikovani organizam te vrste nikad nije imao, a ne znaju se efekti takvog miksa. Da stvar bude jos gora, kad se utvrdi da je taj novi protein skodljiv, ne mozes "samo" da prestanes sa koriscenjem. Geni tog novog organizma nece uci u nas genom, ali ce se sigurno ukrstiti sa svojim prirodnim i gajenim rodjacima i verovatno nikad vise necemo uspeti potpuno da ih iskorenimo iz populacije. Ovi iz vodece svetske GMO kompanije su cak bili toliko bezobrazni da su tuzili seljake ciji usevi su bili slucajno opraseni polenom njihovih GMO zasada njihovih musterija za neovlasceno koriscenje njihove intelektualne svojine! Umesto da oni sami budu tuzeni za napad na tudje useve...
 
Odgovor na temu

puzap
profesor biologije

Član broj: 43743
Poruke: 20
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Genetski modifikovani organizmi u ljudskoj ishrani13.01.2005. u 13:28 - pre 234 meseci
Virusi imaju sposobnost da svoju DNK ubace u DNK ćelije domaćina. Herpes virusi, recimo, mogu da se ugrade u našu DNK i da tu ostanu ne izazivajući bolest (zato se nazivaju latentni virusi). Kada dođe do neke stresne situacije (infekcija nekim drugim virusom, povišena telesna temperatura ...) taj latentni virus 'kreće u akciju', odnosno aktivira se i izaziva bolest.
Ugrađivanjem u DNK domaćina virus može da dovede do promene gena domaćina (mutacija). Mutacija može dovesti do promene u funkcionisanju same ćelije pa ćelija počinje da se nekontrolisano deli što izaziva stvaranje tumora, koji mogu biti beningni ili maligni (karcinom - rak). Takvi virusi poznati su kao onkogeni virusi.

Postoji opasnost, na koju se ukazuje, da i GMO to možda mogu.

O alergenom i imunološkom uticaju GMO već je bilo reči na ovom forumu (vidi temu 'Modifikovana hrana - ...') pa, poštujući Pravilnik ovog sajta, ne bih o tome.

Kada sam pomenula ekonomsku isplativost GMO izgleda da nisam bila sasvim jasna tako da ću se malo i na to osvrnuti. Odličan primer je GM soja zbog svoje široke upotrebe. Ova biljka je genetski modifikovana tako da daje bolji prinos i lakše se gaji. Tako se na manjem prostoru dobija mnogostruko veća količina proteinski bogate soje. Posmatrajući samo sa te strane GM soja je zaista ekonomski isplativa i daje nade da bi se moglo sa malo novca nahraniti vekliki broj gladnih.

P.S. Da li se to 'hvala' odnosi na mene? Ako se odnosi, onda bih volela objašnjenje jer ne znam zašto mi se zahvaljujete. Ako se ne odnosi, onda se izvinjavam što 'upadam' u neku komunikaciju.


[Ovu poruku je menjao puzap dana 13.01.2005. u 19:03 GMT+1]
biologija
 
Odgovor na temu

puzap
profesor biologije

Član broj: 43743
Poruke: 20
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Genetski modifikovani organizmi u ljudskoj ishrani13.01.2005. u 14:06 - pre 234 meseci
Moram da malo iskorigujem salec- a. GMO mogu da budu ''poboljšani'' samo (ne 'obično') u proizvodnji proteina. Zašto samo proteina? Radi se o prebacivanju i ugrađivanju stranih gena, a oni sadrže uputstvo za stvaranje samo proteina.

Volela bih, takođe, da mi salec objasni kako će se to geni 'ukrstiti sa svojim prirodnim i gajenim rođacima', ako se ne ubace u genom. (Ne bih da zvučim previše profesorski i da 'smaram', što bi rekli mladi, ali ako salec želi mogu mu objasniti da je ovo što on navodi nemoguće.)

Što se GMO kompanija tiče nisam znala za taj slučaj ali mi je to potpuno razumljivo (jeste takođe i apsolutno bezobzirno i kvarno) jer se radi o ogromnom novcu koji te kompanije ulažu. Oni valjda po onoj staroj narodnoj 'napad je najbolja odbrana'.


biologija
 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Genetski modifikovani organizmi u ljudskoj ishrani14.01.2005. u 01:43 - pre 234 meseci
Auh... osetljiv sam na genetiku, predosećam jedan poduži i prilično džangrizav post.
Citat:
puzap:Zaista je veliko pitanje kako će oni delovati na ljudski genetički materijal. Odgovor sa apsolutnom sigurnošću niko ne može da da.
Evo ja mogu. Nikakav.

Citat:
puzap:Volela bih, takođe, da mi salec objasni kako će se to geni 'ukrstiti sa svojim prirodnim i gajenim rođacima', ako se ne ubace u genom. (Ne bih da zvučim previše profesorski i da 'smaram', što bi rekli mladi, ali ako salec želi mogu mu objasniti da je ovo što on navodi nemoguće.)
salec je očigledno mislio na razmenu genetskog materijala između srodnih "prirodnih" i GM bakterija. Bakterije su, i to se zna odavno, u stanju da razmenjuju genom na čak tri načina. Tako da, baš me zanima kako ćeš mu objasniti da je to nemoguće.

puzap, logika ti je potpuno pogrešna. To što su oni genetski modifikovani nema ama baš nikakve veze sa mogućnošću da promene naš genom. Istina je da Herpesviride mogu da menjaju genom ciljnih ćelija --> dakle, genetski modifikovani mikroorganizmi mogu da menjaju genom ciljnih ćelija ??? Kakva je to nakaradna dedukcija? Ako bi takvi zakoni logike vladali u naučnom metodu, onda bih ja mogao komotno da kažem: Istina je da virusi mogu da se razmnožavaju samo unutar ćelija čoveka, znači, i genetski modifikovani psi (koji su otprilike srodni sa virusima koliko i bakterije) isto tako mogu da se razmnožavaju samo unutar ćelija čoveka.

Ovde neću raspravljati o svim štetnim stranama genetski modifikovane hrane i mikroorganizama, jer je činjenica da ih ima i da ih uvek može biti, uglavnom nutricionističkih. Ali voleo bih da jednom za svagda raskrinkam mit o tome da GM hrana može da promeni genom konzumenta.

Mislim da je linija misli kojom ljudi pokušavaju da idu:
a)genetska modifikacija -> mogu da se pojave aberantni proteini
b) proteini mogu da funkcionišu kao enzimi
c) enzimi (između ostalog )regulišu replikaciju i sintezu genoma ćelije
a,b i c, stoje kao potpuno legitimne premise. Ali pazite kako se izvode pogrešni zaključci:
d) aberantni proteini mogu da slučajno postanu enzimi i postoji šansa da će spadati u onu grupu enzima koja ima genom-menjajuće karakteristike.
e) naš genom će biti modifikovan ovim aberantnim proteinima.

Naprosto, ne znam gde da počnem da rasturam ovu galeriju pogrešnog rezonovanja. Prvo, razvijamo a). Ako se i pojave aberantni proteini, oni će u najvećem broju slučajeva biti procesovani i rastureni unutar organizma bakterije koja ih proizvodi.
Razum 1 : Teorija modifikacije ljudskog genoma 0

Dalje, šansa da se slučajno promenom genoma neki protein konvertuje u funkcionalan enzim je blago rečeno smešna. Ne, šansa da dobiješ sedmicu na lotou je smešna; a šansa da neki protein nasumice stekne enzimsku funkciju je mnogo, mnogo puta manja od šanse za sedmicu. Koga interesuje obrazloženje, molekularnu biologiju u šake.

Razum 2 : Teorija modifikacije ljudskog genoma 0

Ali uzmimo, moje zabave radi, da je moguće i da se desi. I da mi ne primetimo da GM mikrobi proizvode ovaj protein u velikoj količini. Pa šta onda? Taj protein nikada neće stići do našeg genetskog materijala. Zašto? Ćelijske membrane su hidrofobne, proteini su polarni, a ja tu priču neću da razvijam jer je bog dao udžbenike iz hemije za srednju školu pa nadalje. Posledica: Proteini ne mogu tek tako da prođu kroz ćelijsku membranu!

Razum 3 : teorija modifikacije ljudskog genoma 0

Jedine ćelije u telu koje bi mogle da apsorbuju ovaj fiktivni protein-enzim jesu enterociti koji apsorbuju hranu u crevima. I to je jedino mesto gde bi ovaj enzim mogao da uđe unutar ćelija našeg organizma. Pa šta i ako uđe u ćeliju? Hoće li on nekim magičnim transportnim sredstvom biti prevezen direktno do genetskog materijala? Naravno da neće. Sve što enterociti pojedu ide u posebne vezikule i odmah se razbija! Tako da je naš fiktivni protein zločinac u stvari osuđen da čami izvan naših ćelija. Neću da pripišem novi poen razumu jer je ovo samo detaljisanje prethodnog "poena".

Ali hajdemo dalje. Pretpostavimo da, protivno svim zakonima rasuđivanja, ovaj enzim uđe u ćeliju, i stigne do genetskog materijala iste. Pa šta onda?Sigurno neće u naš genom ugraditi nove gene, (jer je u pitanju usamljeni enzim i nema šta da ugradi); jedino što može da uradi je da poremeti neki genetski mehanizam što će dovesti do oštećenja genoma. Pa šta onda?Postoje vrlo složeni mehanizmi reparacije genoma, i odbrambeni mehanizmi koji ćeliju šalju u samoubistvo ako joj se genom ošteti. Taj vaš enzim koji uđe u ćeliju će samo uspeti da je ubije, a okolne ćelije će se namnožiti i popuniti prazninu.

Razum 4 : teorija modifikacije ljudskog genoma 0

Otvoren sam za revanš... ovaj, kontraargumente.

E sada, ako vam već treba nešto čega ćete se plašiti kada je GM u pitanju, plašite se mogućnosti da modifikovane bakterije razviju neki niskoinfektivni toksin. Plašite se mogućnosti da modifikovani kukuruz počne da proizvodi izo- forme aminokiselina koje bi mogle da nam naškode akumulacijom u organizmu. Plašite se mogućnosti da amerikanci upravo sada menjaju sekvencu nukleotida u bakteriji variole.Ili da konstruišu novi HIV soj, što već i te kako može da dovede do prekrajanja genoma. Ali ne, ljudi se u svojoj beskonačnoj mudrosti plaše jedinog neverovatnog scenarija: da će doći do degradacije genoma zahvaljujući jedenju genetski modifikovane hrane.
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: Genetski modifikovani organizmi u ljudskoj ishrani14.01.2005. u 11:05 - pre 234 meseci
Citat:
Dark Icarus: salec je očigledno mislio na razmenu genetskog materijala između srodnih "prirodnih" i GM bakterija. Bakterije su, i to se zna odavno, u stanju da razmenjuju genom na čak tri načina. Tako da, baš me zanima kako ćeš mu objasniti da je to nemoguće.

Zapravo, mislio sam na GM biljke, odnosno useve, posto je to valjda najrasprostranjenija primena GMO danas, a sa njihoim proizvodima najveci broj ljudi dolazi u kontakt. Moja pretpostavka je da ce polen GMO biljaka biti u stanju da oplodi biljke te iste vrste u okolini i tako rasiri izmenjeni gen, te da taj gen skoro sigurno zauvek ostaje u sledecim generacijama populacije te vrste, tako da je uzaludno naknadno predomisljanje ako se zakljuci da je protein koji on kodira skodljiv, odnosno nepozeljan.
Zato mislim da svi GMO moraju da budu "obelezeni" odnosno da budu ciljano preosetljivi na neki specifican agens koji je neskodljiv za druge vrste u njihovoj okolini, a pretstavlja "sigurnosni kljuc" koji ih suzbija, bude li potrebe za tim. Uz to, dobro bi bilo da budu ucinjeni nekompatibilnima sa srodnim vrstama, tj. da budu zasebna vrsta.
 
Odgovor na temu

puzap
profesor biologije

Član broj: 43743
Poruke: 20
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Genetski modifikovani organizmi u ljudskoj ishrani14.01.2005. u 12:03 - pre 234 meseci
Kao prvo, o tome šta je salec mislio najbolje je da kaže sam salek - da ga mi ne prevodimo bez razloga.

Kao drugo, da razmotrimo logiku Dark Ikarusa (pošto je moja 'pogrešna'?!) - razmena genetičkog materijala, konjugacija, transdukcija ili transformacija, koju obavljaju bakterije je ugrađivanje dela genoma jedne bakterije u genom druge, a salek je govorio o nečem drugom.Upravo i tvrdim da se sve svodi na ugradnju u genom da bi se moglo razmenjivati. Ili Dark Ikarus misli da su GMO posebno pametni pa da mogu samo određene gene, koji su van genoma (!!!!) nekome predati. Možda pomenutom gospodinu nije jasan pojam genoma ?

U GM soji pronađeni su kratki segmenti DNK koji ne pripadaju ni soji ni organizmu koji je bio donor gena? Ti delovi su nestabilni i mogu da 'šetaju' unutar genoma soje ili nekog drugog organizma u koji dospeju. Šta ćemo sa ovim podacima?! Ukazuju li oni možda na eventualnu opasnost od tih 'šetajućih' fragmenata DNK? Direktan uticaj na genom - bez posrednika proteina ili neče drugog? nešto što mehanizmi reparacije ne mogu da 'prepoznaju' i otkolne.

(Rukavica je bačena - dvoboj je počeo, samo bez žestine Dark Ikaruse, pa sve ovo je zabave radi , a i da nam se ne isprave moždane vijuge.)


biologija
 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Genetski modifikovani organizmi u ljudskoj ishrani14.01.2005. u 15:26 - pre 234 meseci
Citat:
salec: Moja pretpostavka je da ce polen GMO biljaka biti u stanju da oplodi biljke te iste vrste u okolini i tako rasiri izmenjeni gen, te da taj gen skoro sigurno zauvek ostaje u sledecim generacijama populacije te vrste, tako da je uzaludno naknadno predomisljanje ako se zakljuci da je protein koji on kodira skodljiv, odnosno nepozeljan.
Biljke, bakterije, ista stvar... :) Inače, prosečan čovek sa ovim prostorima ima veće šanse da se suoči sa GMO bakterijama u jogurtu nego sa biljnim GMO. Koliko ja znam mi ne uvozimo baš mnogo 'šenice, kukuruza, za soju ne mogu da tvrdim.

Što se tiče gena koji se širi, ne verujem da će se jedan novointroducirani gen tek tako raširiti po celoj vrsti. Istina je da bi mogao da predstavlja nepoželjan sastojak, ali gledaj na to ovako: ako ima visoku ekspresivnost, onda ćemo vrlo lako naći i ukloniti sve biljke koje sadrže taj gen. Biljke su tu malo komplikovane jer su poliploidne (koliko se sećam kukuruz je konkretno heksaploidan, ispravite me ako grešim).

Citat:
salec: Zato mislim da svi GMO moraju da budu "obelezeni" odnosno da budu ciljano preosetljivi na neki specifican agens koji je neskodljiv za druge vrste u njihovoj okolini, a pretstavlja "sigurnosni kljuc" koji ih suzbija, bude li potrebe za tim. Uz to, dobro bi bilo da budu ucinjeni nekompatibilnima sa srodnim vrstama, tj. da budu zasebna vrsta.
Hm, postoji mali problem sa predloženim sistemom. Ne verujem da je moguće napraviti toliko specifičan ključ koji će uticati samo na GM varijetet. Mnogo je verovatnija opcija da onemogućimo razmnožavanje biljkama. Dovoljno je ubaciti par praznih visokorepetitivnih sekvenci u nekoliko hromozoma pa da vrsta postane nekompatibilna sa originalnim genomom. Mada ja ne vidim zašto moramo da budemo toliko paranoični. Siguran sam da kompanije koje se bave genetskom modifikacijom kalkulišu svaki dolar koji ide u istraživanje, i poslednje što im treba je da izbace štetan soj na tržište i tako izgube a) celu jednogodišnju žetvu, b) kredibilitet kod mušterija i c) dospeju na crnu listu FDA (pretpostavimo da govorimo o Amerima). Kompanije su propadale i zbog manjih gluposti.

Citat:
puzap: Upravo i tvrdim da se sve svodi na ugradnju u genom da bi se moglo razmenjivati.
Ako bi ovo moglo ikako manje konfuzno, bio bih zahvalan... šta se svodi na ugradnju u genom, šta bi se ugradilo gde, i na koji način bi se ugradilo, šta bi se razmenilo sa čim... itd...?
Citat:
puzap:Ili Dark Ikarus misli da su GMO posebno pametni pa da mogu samo određene gene, koji su van genoma (!!!!) nekome predati.
Da, baš sam na to mislio... da su GMO posebno pametni... (koji je shortcut za smajlija koji koluta očima?)
Citat:
puzap: Možda pomenutom gospodinu nije jasan pojam genoma?
Bolje da ćutim.........

Nego, kada smo već kod razumevanja pojma "genom", da čujem na koji to način jedinka može da nosi gene van genoma? I ja nisam uopšte pominjao predavanje gena koji su "van genoma". Takva stvar kao što su "geni van genoma" ne postoji, zbog same definicije genoma. Svaki gen je subset nekog genoma. Van jedra, moguće... van genoma nikako.

Čisto razgovora radi:
Na koji način GMO može da preda "nekome" određene gene koje su unutar njegovog genoma? Ko je taj "neko"? Koji je to GMO?

Citat:
puzap: U GM soji pronađeni su kratki segmenti DNK koji ne pripadaju ni soji ni organizmu koji je bio donor gena? Ti delovi su nestabilni i mogu da 'šetaju' unutar genoma soje ili nekog drugog organizma u koji dospeju. Šta ćemo sa ovim podacima?! Ukazuju li oni možda na eventualnu opasnost od tih 'šetajućih' fragmenata DNK? Direktan uticaj na genom - bez posrednika proteina ili neče drugog? nešto što mehanizmi reparacije ne mogu da 'prepoznaju' i otkolne.
"Nestabilni" može da znači mnogo toga. Takođe to "šetanje" mi nije jasno. Fizička translokacija unutar sekvence DNK posle svake mitoze? Ili možda samo egzistira odvojeno od glavnih lanaca?

A i ne vidim zašto bi uopšte bilo bitno da li je neki gen unutar ili van jedra. Takođe ne vidim po čemu je genom GMO toliko opasniji od genoma normalnih organizama, ako ne po potencijalno štetnim produktima?

Mi pojedemo na milione lanaca DNK sa svakim zalogajem šnicle, pa opet ne razvijamo svinjske gene. Da li to znači da ako budemo jeli genetski modifikovane svinje da će njihov genom da se ugrađuje u naš? Smešno. Kao što sam rekao u prethodnoj poruci, na koji način bi ti "lutajući" geni uopšte mogli da se ugrade u našu ćeliju? Kojim mehanizmom? Pa ne može lanac DNK tek tako da ušeta u ćeliju i da je "modifikuje direktno".

Evo konkretnih odgovora na neka pitanja:
Citat:
puzap:Ti delovi su nestabilni i mogu da 'šetaju' unutar genoma soje ili nekog drugog organizma u koji dospeju. Šta ćemo sa ovim podacima?!
Za početak, da ih svrstamo u fijoku "dosije X", ako se pod 'šetaju' podrazumeva da menjanju svoje mesto unutar sekvence nukleotida. A ako se pod 'šetaju' podrazumeva da plivaju odvojeno od glavnog niza DNK, onda opet nećemo ništa sa ovim podacima, osim možda da firmi koja je razvila tu GM soju da udarimo par packi i da ih zamolimo da sledeći put ne odrade toliko amaterski posao.
Citat:
puzap:Ukazuju li oni možda na eventualnu opasnost od tih 'šetajućih' fragmenata DNK?
Ne.
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Genetski modifikovani organizmi u ljudskoj ishrani15.11.2012. u 19:55 - pre 139 meseci
Jako objektivan tekst na temu genetski modifikovane hrane:
http://www.mdexplorer.rs/genet...ega-se-treba-bojati-a-cega-ne/


 
Odgovor na temu

Branko.R

Član broj: 323334
Poruke: 315
109.121.56.*



+589 Profil

icon Re: Genetski modifikovani organizmi u ljudskoj ishrani26.01.2015. u 16:08 - pre 112 meseci
Rusija: Potpuna zabrana na uvoz, proizvodnju i upotrebu GMO
Ruski predsednik Vladimir Putin nedavno je potpisao Kodeks Ruske federacije o administrativnim prekršajima prema kojem se novčano kažnjavaju oni koji prekrše uslove o obeležavanju GMO proizvoda, uvodeći još strožije zakone o uvozu GMO proizvoda.

Evropa: Poslanici Evropskog parlamenta izglasali su zakon koji omogućava zemljama članicama EU da ograniče ili potpuno zabrane gajenje genetski modifikovanih useva (GMO) na svojoj teritoriji.

Da li se svet polako okreće i počinje da suprotstavla interesima USA i njenih kompanija?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7173 Profil

icon Re: Genetski modifikovani organizmi u ljudskoj ishrani26.01.2015. u 17:41 - pre 112 meseci
Genetske modifikacije nemaju pasos, kada ruske firme ovladaju tehnologijom onda ce odjednom to postati OK i tamo.

Trenutno je to samo jos jedna alatka za ogranicavanje slobodne trgovine tj. sprovodjenje lokalnih interesa. Kada svi budu ovladali tim metodama i isteknu patenti, onda ce biti moguce odvojiti neciju navodnu brigu za zdravlje od politike.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branko.R

Član broj: 323334
Poruke: 315
109.121.56.*



+589 Profil

icon Re: Genetski modifikovani organizmi u ljudskoj ishrani26.01.2015. u 19:00 - pre 112 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Genetske modifikacije nemaju pasos, kada ruske firme ovladaju tehnologijom onda ce odjednom to postati OK i tamo.

Trenutno je to samo jos jedna alatka za ogranicavanje slobodne trgovine tj. sprovodjenje lokalnih interesa. Kada svi budu ovladali tim metodama i isteknu patenti, onda ce biti moguce odvojiti neciju navodnu brigu za zdravlje od politike.

Jel si ti ovo ozbiljno napisao ili se šegačiš? Čuj, proizvodnju tog genetskog sran*a trpaš u sferu slobodne trgovine?
Ako je i od tebe, mnogo je!
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Genetski modifikovani organizmi u ljudskoj ishrani

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 25568 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.