Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

trebam pomoć stručnjaka

[es] :: Elektronika :: trebam pomoć stručnjaka

[ Pregleda: 4604 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

josip77
Josip O.
Split

Član broj: 30812
Poruke: 1082
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon trebam pomoć stručnjaka12.01.2005. u 20:27 - pre 233 meseci
bok
treba mi sklop koji će napon od 0.1 v izmjenični(sa senzora ABS) pretvarat na 3.1v istosmjerni napon,također treba uzet u obzir da povećanjem brzine vozila raste i napon na senzoru(tu vrjednost ne znam dokle raste ,nije preko 12v sigurno),a meni treba na izlazu da raste veličina do 6 v s povećanjem ulazne veličine, po mogućnost da postoji podešavanje izlazne veličine. naravno napajanje sklopa 12v.ako mi može tko pomoć s crtežom sklopa ili savjetom?
pozdrav
 
Odgovor na temu

Proko
Martin Hric
St.Pazova

Član broj: 29355
Poruke: 1562
80.93.231.*

Sajt: proko.rs


+28 Profil

icon Re: trebam pomoć stručnjaka12.01.2005. u 22:22 - pre 233 meseci
Napiši da li je 3,1 početni napon, ili treba biti 0 kada je nula na ulazu. Ako mora biti 0V onda se komplikuju stvari, jer imaš dve linearne krive pod različitim uglovima (od 0 do 3,1V i od 3,1 do 6V). I ulazni napon, je li to efektivna vrednost, ili vršna, ili napon poluperiode? I kakvo opterećenje to mora da izdrži - šta kačiš na to?
 
Odgovor na temu

blaza
n/a

Član broj: 961
Poruke: 743
*.yu1.net.



+3 Profil

icon Re: trebam pomoć stručnjaka13.01.2005. u 00:46 - pre 233 meseci
Izmenicni signal je sirok pojam - kakvog je oblika? Sinusoidalni, testerasti, trouglasti, kvadratni, pravougaoni impulsni sa promenjivim faktorom ispune, slozeni? Koji raspon frekvencija je od interesa? Da li je srednja vrednost signala uvek 0, ili nosi neku informaciju?
Istosmerni napon treba da kvantitativno opise izmenicni signal. Izmenicni signal nosi vise informacija od jednosmernog signala. Pitanje je koje informacije zadrzati, a koje odbaciti. Kako vrsiti konverziju ? - detekcija vrha, srednja apsolutna vrednost, True RMS?
Da li su prisutne smetnje - odnosno da li je potrebno, i kako, vrsiti potiskivanje istih?
Univerzalno resenje je upotreba 8-16 bitnog mikrokontrolera sa 10-16 bitnim AD konvertorom i 10-14 bitnim DA konvertorom ili PWM izlazom, i odgovarajucim analognim ulaznim i izlaznim interfejsom, te softverska implementacija potrebne konverzije.
Postoje mirkokontroleri namenjeni bas u ove svrhe. Ponekad se nazivaju : mikrokonverteri. Cesto se fizicki integrisu sa senzorima, i sluze za linearizaciju karakteristike, temperaturnu kompenzaciju, konverziju, naponsko/strujno prilagodjenje izlaza, itd...
O_o
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.beotel.net.



+128 Profil

icon Re: trebam pomoć stručnjaka13.01.2005. u 06:37 - pre 233 meseci
najobicniji f/v. sa malko ofseta.
 
Odgovor na temu

Proko
Martin Hric
St.Pazova

Član broj: 29355
Poruke: 1562
80.93.231.*

Sajt: proko.rs


+28 Profil

icon Re: trebam pomoć stručnjaka13.01.2005. u 12:14 - pre 233 meseci
Josipe, nisi nešto zainteresovan za odgovor. No, svejedno, evo ti šema, možda će ti koristiti...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

josip77
Josip O.
Split

Član broj: 30812
Poruke: 1082
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: trebam pomoć stručnjaka13.01.2005. u 20:03 - pre 233 meseci
bok
radim pa nestignem prije večeri na kompjuter,nemogu poslat sliku napona na senzoru ali ga mogu opisat:klasična sinusoida,nije na polukrugove nego više je trokutasta,za minimalnu vrtnju seže od -0.2 v do 0.2 v.bitno mi je kad nema vožnje tj vrtnje napon na izlazu padne ispod 2.9 v,tj nemora biti 0,a frekvencija napona na senzoru se mjenja i raste s porastom brzine.jel sad nešto mjenja ovu shemu ili vrijedi.volio bih vam bolje opisat ali neposjedujem osciloskop,pa vam puno nemogu reći,a cjeli sklop mi služi da računaru od auta dam podatak da se auto giba.hvala na pomoći u svakom slučaju!!!!
pozdrav
 
Odgovor na temu

Proko
Martin Hric
St.Pazova

Član broj: 29355
Poruke: 1562
80.93.231.*

Sajt: proko.rs


+28 Profil

icon Re: trebam pomoć stručnjaka13.01.2005. u 20:20 - pre 233 meseci
Onda ti verovatno treba detektor naizmeničnog napona sa izlazom 0 i 1. Ova šema daje linearnu promenu napona, ali nije naročito precizna sa jako malim ulaznim naponom.
 
Odgovor na temu

josip77
Josip O.
Split

Član broj: 30812
Poruke: 1082
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: trebam pomoć stručnjaka13.01.2005. u 21:03 - pre 233 meseci
čini se jednostavnom,isprobat ću ovu shemu pa ako nebude radilo pokušat ćemo nešto drugo.
pozdrav
 
Odgovor na temu

blaza
n/a

Član broj: 961
Poruke: 743
*.yu1.net.



+3 Profil

icon Re: trebam pomoć stručnjaka14.01.2005. u 00:51 - pre 233 meseci
guja011 je u pravu. Frekvencija nosi korisnu informaciju, a ne amplituda signala. Ne treba ti detektor naizmenicnog napona, vec konvertor frekvencija -> napon, npr. LM 2917, koji se koristi u slicnim konvertorima, sudeci po Google-u. LM 2917 podrzava podesavanje napona 'zero frequency' i podrzava podesavanje strmoce krive, tj. prave konverzije (Hz/V).
Frekventno - naponski konvertor mozes resiti i bez primene specijalnih kola. Npr:
Komparator-> MSM sa malim T -> Integrator -> Bafer -> Pojacalo (sa dodavanjem offset-a).
MSM moze okidati strujni izvor koji bi dopunjavao kondenzator integratora, da bi se postigla bolja linearnost.
O_o
 
Odgovor na temu

josip77
Josip O.
Split

Član broj: 30812
Poruke: 1082
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: trebam pomoć stručnjaka14.02.2005. u 19:44 - pre 232 meseci
bok
ovi sklop od "proke" funkcionira kao sklop ali nisam dobio ostvareni cilj tj,ecu od motora ne pripoznaje ga pa smatram da se neradi o 3-4 v DC tj. hoću reć da u tom naponu postoji neki signal koji ecu pripoznaje.molio bi nekoga da nacrta najosnovni sklop koji bi na ulazu ima 12v DC a na izlazu izmjeničnu veličinu, npr da napon izgleda tako da ide od 0 do+ 4v i da se može regulirat frekvencija tj vrjeme između perioda,ako uopće postoji jednostavan sklop za to.
pozdrav
 
Odgovor na temu

Proko
Martin Hric
St.Pazova

Član broj: 29355
Poruke: 1562
80.93.231.*

Sajt: proko.rs


+28 Profil

icon Re: trebam pomoć stručnjaka14.02.2005. u 20:43 - pre 232 meseci
Ovako možemo u nedogled rešavati problem. Potrebno je znati koje su ulazne veličine a koje izlazne. Tek tada se može pristupiti rešavanju sklopa. Tebi ni jedna od njih nije dovoljno poznata, ili ja nisam shvatio...
 
Odgovor na temu

josip77
Josip O.
Split

Član broj: 30812
Poruke: 1082
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: trebam pomoć stručnjaka15.02.2005. u 15:29 - pre 232 meseci
bok
u pravu si,izlazna veličina mi nije poznata,mogu doć do sklopa gdje sve funkcionira ali nemam osciloskop,prema tome pitam za dobar savjet gdje nabavit polovan osciloskop,čini mi se sa nisu baš jeftini,ima li kakvih povoljnih rješenja i kakve karakteristike da ima za amatera?
 
Odgovor na temu

mutamba
Zoran Urosevic
sm

Član broj: 46781
Poruke: 12
*.neobee.net.



Profil

icon Re: trebam pomoć stručnjaka15.02.2005. u 19:24 - pre 232 meseci
Tvoje pitanje je malo konfizno. Neznamo dali hoces da popravis ABS ili da ga prepravis za
neku drugu namenu. Senzor na ABS-u je pobudjen nekom malom strujom. Prilikom rotiranja tocka magnettno polje senzora presecaju mali metalni ispusti davaca i kao rezultat toga dobija se neka naizmenicna komponenta. Ta vrednost se pojacava i pretvara u pravougaone impulse koji se posle obradjuju. Na nekim automobilima se ovo pored ABS-a koristi i za merenje brzine.
 
Odgovor na temu

josip77
Josip O.
Split

Član broj: 30812
Poruke: 1082
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: trebam pomoć stručnjaka15.02.2005. u 21:16 - pre 232 meseci
bok
to je upravo i problem,ima objašnjeno u autoelektronici,a u kratim crtama,ovi ecu od abs-a nema izlaz za ecu motoratj ne moze reći motoru brzinu vozila pa motor nemože preko 4000 okretaja(zaštit od nabijanja gasa na mjestu),a da neugrađujem novi tip ecu-abs ja sam pokušavao napravit sklop i spojit se na senzor abs(paralelno) i dat podatak motoru,ali nemam nigdje definiranu izlaznu veličinu osim min 3vDC kad se giba,i nije to to ima u ta 3v još neki signal.....
pozdrav
 
Odgovor na temu

mutamba
Zoran Urosevic
sm

Član broj: 46781
Poruke: 12
*.neobee.net.



Profil

icon Re: trebam pomoć stručnjaka15.02.2005. u 23:54 - pre 232 meseci
Evo ti jedna shema za pretvaranje naizmenicnih sinusnih signala u pravougaone. Ulazni napon se krece od 5mV do 12V. Sklop izdvaja i pojacava samo naizmenicnu komponentu.
Zbog predostroznosti najbolje je sklop napajati sa 5V.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: trebam pomoć stručnjaka

[ Pregleda: 4604 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.