Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Materijalizam ili Idealizam?

[es] :: Nauka :: Materijalizam ili Idealizam?

[ Pregleda: 7718 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dalibord5
Dalibor Maksimović
Direktor
MAX SILVER DOO
Beograd

Član broj: 29223
Poruke: 695
213.137.127.*

Sajt: www.maxsilver.rs


+38 Profil

icon Materijalizam ili Idealizam?17.01.2005. u 17:35 - pre 233 meseci
Materijalisti ili Idealisti?Posto je ovo forum koji se pretezno odnosi na tehnicke nauke
verujem da je vise onih koji stoje na stanovistu materijalizma.
Osnovno pitanje je da li je osnova svega materija ili duh?
Nesumnjivo je da zivimo u materijalnom svetu i o tome svedoci i ova naprava u koju kuckam ove reci,ali sta bi od tog "sokocala" bilo da u njega nije udahnut duh u vidu operativnog sistema i raznih programa.Ako mi se oprosti ovakav vid uproscavanja.
Mozda duh i materija i moraju da postoje u jedinstvu da bi imali smisla a mozda i ne ,cemu dati prednost...
Sada je tren velikih odluka...
bolje je zivjeti sto godina kao milijunas nego sedam dana u bijedi!!!

"Bog je mrtav"-NICE
"Nice je mrtav"-BOG

www.maxsilver.rs
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.ybc.bg.vline.verat.net.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Materijalizam ili Idealizam?17.01.2005. u 17:43 - pre 233 meseci
ahahaha :)

neko namerno forsira flame na es :)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Materijalizam ili Idealizam?17.01.2005. u 18:42 - pre 233 meseci
Citat:
Osnovno pitanje je da li je osnova svega materija ili duh?


Zavisi sta uzmes kao sistem istina - ako je to fizika i naucni metod koji fizika koristi, onda ces vrlo verovatno doji do zakljucka da su osnove svega elementarne cestice.

Ako je tvoj sistem istina - vera, onda mozes da verujes u bilo sta - ukljucujuci i duh i da to potkrepljujes dokazima koje pronalazis u veri.

Vece religije pokusavaju ovaj konflikt da rese nekim imaginarnim momentom "postanja" gde je duh, tj. to u sta verujes, odlucio da stvori materiju, itd...

Citat:
Nesumnjivo je da zivimo u materijalnom svetu i o tome svedoci i ova naprava u koju kuckam ove reci,ali sta bi od tog "sokocala" bilo da u njega nije udahnut duh u vidu operativnog sistema i raznih programa.Ako mi se oprosti ovakav vid uproscavanja.


Ne moze da ti se oprosti :-) Operativni sistem nije nikakav duh vec vrlo jasna sekvenca masinskog koda koju su dizajnirali neki vredni ljudi iz Sijetla, USA. Zapisana je u vrlo materijalnoj memoriji i tu sekvencu interpretira vrlo materijalno parce silikona zvano CPU koje ispisuje rezultat na materijalnom monitoru :)

Tako isto moze da se kaze i za coveka - u mozgu ne mora biti nikakvog "duha" koji kao softver nas pokrece, vec nasa svest moze biti proces biohemijskih reakcija u mozgu i nicega drugog. To kaze fizika, za sad.

Opet, ako verujes u duh - uvek mozes imati neku svoju teoriju da je duh nesto apstraktno i uvek "iznad" po hijerarhiji od materijalnog... jedino sto za to ne postoji nikakav merljiv dokaz pa je problem to dokazati fizicarima :)

Citat:
Mozda duh i materija i moraju da postoje u jedinstvu da bi imali smisla a mozda i ne ,cemu dati prednost...


Kao sto rekoh gore... postoje pravci u misljenju koji sajedinjuju ono sto je realno i merljivo sa onim u sta verujemo - monoteisticke religije, neke filozofije (Platon, ...) itd...


____________________________
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.ybc.bg.vline.verat.net.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Materijalizam ili Idealizam?17.01.2005. u 18:46 - pre 233 meseci
ma jok... mojne da shirish blasfemiju...

software je dusha rachunara!

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Materijalizam ili Idealizam?17.01.2005. u 19:46 - pre 233 meseci
Cisto da znate sa kim imate posla:



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

dalibord5
Dalibor Maksimović
Direktor
MAX SILVER DOO
Beograd

Član broj: 29223
Poruke: 695
213.137.127.*

Sajt: www.maxsilver.rs


+38 Profil

icon Re: Materijalizam ili Idealizam?17.01.2005. u 21:00 - pre 233 meseci
citat:Tako isto moze da se kaze i za coveka - u mozgu ne mora biti nikakvog "duha" koji kao softver nas pokrece, vec nasa svest moze biti proces biohemijskih reakcija u mozgu i nicega drugog. To kaze fizika, za sad.

Imam dilemu:Da li je hemija u mozgu stvara misli ili nesto apstraktno daje misli a njihov fizicki oblik predstavljaju biohemijske reakcije u mozgu?

Naravno svestan sam da se samo merljivo i ono sto se moze dokazati sme smatrati istinom(uslovnom)ali postoje pitanja na koja nauka ovog vremena ne moze dati odgovor a teme su za razmisljanja.
Zbunjuje me nauka uopste jer su joj dometi,ipak,ograniceni.
2000 godina naucne misli su uspeli da otkriju da od daljeg ima dalje a od sitnijeg sitnije...mnoga tehnicka dostignuca su dovela do znatno udobnijeg zivota,a mogucnosti modernih telekomunikacija daju sansu da se putem interneta skupi znanje i svest mnogo ljudi.
To su stvari koje bi dovele do ushicenja misleceg coveka iz,recimo,antike,ili cak kraja 19 veka.
Medjutim imam utisak da moralni i kulturni razvoj tece znatno sporije...zato i imamo realnu opasnost od nekakvog "smaka sveta" koji bi sami proizveli.

Na kraju,stalno nam izmicu odgovori na neka malo "dusevnija" pitanja,da ih sada ne navodim.

Sada je tren velikih odluka...
bolje je zivjeti sto godina kao milijunas nego sedam dana u bijedi!!!

"Bog je mrtav"-NICE
"Nice je mrtav"-BOG

www.maxsilver.rs
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.3.133.130.ptr.us.xo.net.



+1001 Profil

icon Re: Materijalizam ili Idealizam?17.01.2005. u 23:40 - pre 233 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Operativni sistem nije nikakav duh vec vrlo jasna sekvenca masinskog koda koju su dizajnirali neki vredni ljudi iz Sijetla, USA.


Koji kao sto svi znamo su zombiji kojima veliki vrac jednostavno postavi sekvencu
kojom ce da im neuroni okidaju i sve ce da samo legne na svoje mesto. Ili im doktor
da tacan broj molekula natrijuma u tacnoj proporciji molekula kalijuma, pa se sve
tacno nastimuje bas tako da napisu tacno odredjen softverski proizvod.

E, malo sutra.

Cak i drvena bacva bacvara Pere iz Male Krsne mora da se obrne par puta u njegovoj
svesti, da prokrstari po prostoru koji je K.G. Jung zvao 'kolektivno nesvesno', da se
osmisli u prostoru uma, pa tek zatim da se implementira u sferi materijalnog.

Cak i kad Peri neko ukrade materijalni primerak bacve i spali je, opet ce taj da ga
nazovemo dizajn koji cuci negde u Perinoj glavi (zapravo u misaonoj sferi, odakle je
po nekom zakonu dosla do uma Pere) biti moguce da se reprodukuje.

Operativni sistem jeste upravo sled ljudskih htenja, misli i ideja koje vode coveka da
manipulise fiziku materijalnog sveta na odredjen nacin da bi dobio to sto hoce.

"Konfuzija u svesti stvara konfuziju u materijalnoj sferi, i obratno - jasna svest o
pokretu (ima dobre sanse da) stvara jasne i precizne pokrete" - pokojni profesor
flaute Miodrag Azanjac na pitanje o tome sta je u osnovi njegove fenomenalne
tehnike sviranja.

Citat:
Zapisana je u vrlo materijalnoj memoriji i tu sekvencu interpretira vrlo materijalno parce silikona zvano CPU koje ispisuje rezultat na materijalnom monitoru :)


Danas je to vrlo materijalno parce silikona, sutra ce to biti vrlo materijalna molekularna
masina napravljena na sasvim drugim principima, ali ideja koja je taj proizvod
osmislila je primarna u celoj prici, u kojoj taj proizvod primarno zivi, i koja ce ga
preneti do raznih drugih materijalnih implementacija.

Sfera idealnog, koju neki nazivaju 'petom dimenzijom', neki 'sferom smislenog', neki
'kolektivnim nesvesnim', kojem se neko obraca molitvom, neko samanskim ritualom,
neko magijom, je vekovima strogo cuvana tajna za posvecene. Ko joj se obraca sa
pogresne strane, nista ga dobro ne moze snaci na duze staze.

Zaprepastice vas podatak da je upravo jedan Srbin najblizi tome da posle Njutna
(materija), Ajnstajna (energije), postavi sledeci kamen temeljac nauke u vezi sa
sferom smisla (nazovimo je za sada tako).

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Materijalizam ili Idealizam?17.01.2005. u 23:57 - pre 233 meseci
Citat:

Koji kao sto svi znamo su zombiji kojima veliki vrac jednostavno postavi sekvencu
kojom ce da im neuroni okidaju i sve ce da samo legne na svoje mesto. Ili im doktor
da tacan broj molekula natrijuma u tacnoj proporciji molekula kalijuma, pa se sve
tacno nastimuje bas tako da napisu tacno odredjen softverski proizvod.


Tacno, i sve to "bacve, rotiranje u svesti" moze biti ili puka biohemijska reakcija u mozgu - bez obzira sto formalnom matematickom logikom ne mozemo opisati takav sistem tj. njegov "boot kod" zbog limitacija nacina na kome mi pristupamo problemu danas.

Medjutim, ako ubacimo neodredjenost samih elementarnih cestica na kvantnom nivou, moze tu da se zavuce jos svasta - recimo da je zbog same neodredjenosti elementarnih cestica ceo sistem baziran na njima (mozak) nemoguc za simulaciju/opis bilo kad - dakle stran nasoj logici/nauci i nesto sto je... "bozansko" - tu onda ima prostora za akrobacije sa duhom, i svemu slicnom...

Ja sam samo coveku predocavao dva pogleda na stvari - da nije te neodredjenosti bilo bi daleko lakse, ovako - mogu da budu i jedna i druga strana u pravu - a mozda su i obe :)

Cheers...
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.3.133.130.ptr.us.xo.net.



+1001 Profil

icon Re: Materijalizam ili Idealizam?18.01.2005. u 00:18 - pre 233 meseci
Dimkovicu, Dimkovicu,

taman da ti upisem keca, kad pogledam u dnevnik a ono sve petice iz 'poznavanja
Mp3 i drustva'...
 
Odgovor na temu

cozi

Član broj: 6066
Poruke: 221
*.blueisp.co.yu.



+111 Profil

icon Re: Materijalizam ili Idealizam?18.01.2005. u 01:05 - pre 233 meseci
Ovo je vise za madzone ali.

Materijalizam i idealizam ne bi trebao uopste da se pominju zajedno bar ne kao suprostavljenje opcije gde jedna iskljucuje drugu. Glupo je traziti dokaze (materijalne) u cilju potvrde idealizma kao i neku ideju u mehanicistickom pristupu sveta kakav propagira materijalizam.

Citat:
dalibord5: citat:Tako isto moze da se kaze i za coveka - u mozgu ne mora biti nikakvog "duha" koji kao softver nas pokrece, vec nasa svest moze biti proces biohemijskih reakcija u mozgu i nicega drugog. To kaze fizika, za sad.

Covek je celovit i ne moguce je rasparcati ga; tako i mozak moras posmatrati ne kao organ vec kao deo celine.

Citat:

Imam dilemu:Da li je hemija u mozgu stvara misli ili nesto apstraktno daje misli a njihov fizicki oblik predstavljaju biohemijske reakcije u mozgu?


Umetnost je dokaz apstraktnog (ne materijalni). Apstrahovanje je proces obrade i stvaranja necega novog od vec postojeceg. Novo je razlike od vec postojeceg. sta cini tu razliku, po meni ono sto i svaku osobu cini drugacijum, duh.


Citat:

Naravno svestan sam da se samo merljivo i ono sto se moze dokazati sme smatrati istinom(uslovnom)ali postoje pitanja na koja nauka ovog vremena ne moze dati odgovor a teme su za razmisljanja.
Zbunjuje me nauka uopste jer su joj dometi,ipak,ograniceni.
2000 godina naucne misli su uspeli da otkriju da od daljeg ima dalje a od sitnijeg sitnije...mnoga tehnicka dostignuca su dovela do znatno udobnijeg zivota,a mogucnosti modernih telekomunikacija daju sansu da se putem interneta skupi znanje i svest mnogo ljudi.
To su stvari koje bi dovele do ushicenja misleceg coveka iz,recimo,antike,ili cak kraja 19 veka.
Medjutim imam utisak da moralni i kulturni razvoj tece znatno sporije...zato i imamo realnu opasnost od nekakvog "smaka sveta" koji bi sami proizveli.


Istina se ne dokazuje i ne meri. Istina nije suprotnost niti treba kriterijum za istinu niti postoji def. istine. Nauka konstatuje istinu.
Pitanje je sta je vaznije: Da li je nesto istina ili Zasto je nesto istina.
Prvo pitanje svojstveno je materijalizmu i mene ne zanima jer nema svrhe dokazivati istinu.

E sad moja poenta u prilog idealizma.
Svet ne moze biti prost zbir uzrocno posledicnih odnosa jer primetno je neko savrsensvo princip namera ( dokaz o savrsenom tvorcu) i zato mora biti neke namere ideje. Pa cak i da je svet mehanizam, softver. Postoji razlog zbog cega se pise neki program, zar ne. A ako je svet nesavrsen i haotican kako naci bilo kakav mehanicisticki princip i cinjenice i istine u njemu.
Umetnost, filozofija, ljubav i san. Po meni ne objasnjive bilo kojom logikom i nikakve cinjenice ne mogu se dovesti u vezu s istima.

 
Odgovor na temu

eXmAn
Haris Mustagrudić
Visoko, BiH

Član broj: 45265
Poruke: 12
*.as54.ze.bih.net.ba.

Sajt: www.hardwarebase.net


Profil

icon Re: Materijalizam ili Idealizam?18.01.2005. u 01:19 - pre 233 meseci
Pola-Pola. Nekad be obuzme idealizam, nekad materijalizam. Ovaj drugi ima više prednosti u današnjem svijetu i bližoj okolini.
Ništa nije sigurno. Osim smrti.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Materijalizam ili Idealizam?18.01.2005. u 01:45 - pre 233 meseci
Ljudi, brkate sam proces evolucije svijesti i njeno determinističko (!) kreativno manifestiranje u nekim područjima ljudskog stvaralaštva (dakle samorazumno samoformiranje materije pri čemu je svaki svjesni individuum sam svoj tvorac (bog)) i nebuloze o velikom Stvaraocu koji kontrolira u tančine fizikalne procese u kozmosu (religija - fuj!)

Citat:
Ivan Dimkovic: Medjutim, ako ubacimo neodredjenost samih elementarnih cestica na kvantnom nivou...


Da li elementarne čestice mogu razmišljati? Ne mogu. Ne može jedna, ne može njih 10^xyz, problem je Homo sapiensa što ne može razumjeti način na koji oni rade to što rade, što zbog kompleksnosti samog modela koji se na kraju obično svede na nedeterminizam (tj. probabilizam) i čije više sfere harmonije primitivni ljudski um doživljava kao odraz onostranog. To je hrpa čestica, ništa više.

Citat:
Svet ne moze biti prost zbir uzrocno posledicnih odnosa jer primetno je neko savrsensvo princip namera ( dokaz o savrsenom tvorcu) i zato mora biti neke namere ideje.


Koje savršenstvo? Odakle polaziš od definiranja tog "savršenstva"? Sve što postoji jest neka od manifestacija kaosa, estetsko poimanje savršenstva u ljudskom smislu je eufemizam za njegovo ograničenje u shvaćanju istog.

Citat:
Postoji razlog zbog cega se pise neki program, zar ne.


Poštedi me tih filozofskih sra*** od razlozima zašto nešto mora biti tako kakvo jeste i nije nikako drugačije. Pisanje programa jest nastalo kao rezultat procjene o potrebi istog od strane drugog programa (ljudske svijesti) kako bi čovjeku omogućio bolji život.

E sad, zašto postoji svijest (tj. primarni program tvorac), jest pitanje na koje danas znanost ne može ponuditi odgovora. Teisti ne mogu objasniti, znanstvenici ne mogu opovrgnuti jer su i jedni i drugi ograničeni tim istim softverom. Kako pronaći odgovor na pitanje koje je rezultat odgovora našeg mozga na njega samog?

Citat:
Umetnost, filozofija, ljubav i san. Po meni ne objasnjive bilo kojom logikom i nikakve cinjenice ne mogu se dovesti u vezu s istima.


Logika prijatelju, jest puno više od tvrdo ukoričene knjige na stolu. Svim spomenutim kategorijama je zajedinčko to što današnje njihove znanstvene interpretcije su više u sferi empirijskog nego egzaktnog.

Vrati se evolutivno desetetke, stotine tisuća godina u prošlost i pokušaj takvom čovjeku objasniti bilo kakav medicinsko dokazani način liječenja od bolesti lijekovima, i on će ipak misliti da si ti neki bog koji ga je izliječio svojom voljom, jer nema pojma o medicini.

Da ti sutra dođe alien iz budućnosti koji ti kaže kako da kontroliraš san, izlučivanje hormona, svoje duševne potrebe i kaže ti da je to sve dokazano mrtvim slovom na papiru bilo bi ti i više nego čudno.
 
Odgovor na temu

cozi

Član broj: 6066
Poruke: 221
*.blueisp.co.yu.



+111 Profil

icon Re: Materijalizam ili Idealizam?18.01.2005. u 15:21 - pre 233 meseci
@ sundance

Jezik, misao i uopste svest kao sveobuhvatna ljudska misao napreduje i tako i sami pojmovi i kategorije dobijaju drugacija znacenja ali pitanje da li se menjaju. vracanje u proslost nema smisla.
Ja pojam sna vezujem za nesvesnost odsustvo namere, volje... i da taj alien kaze kako da se krecem i kokontrolisem snove to ne bi bio san po mom shvatanju ili po danasnjem razumevanju pojma.
E sad kako napreduje pojam sna i dobija drugo znacenje sasvim zasebno je pitanje.
Logika, kuzim tvoju poentu a i znam sta jer kao slusam je na faksu; ali ne pridajem znacaj logici. Neka nasa 'logika' nema toliko veze sa znanjem koliko sa mnjenjem tako da ne mogu prihvatiti nesto kao konstantu ako se menja.
Ne vidim nikakvu vezu logike(u bilo kom tumacenju iste) i umetnosti(u pravom, kantovom tumacenju) ljubavi, sna.
Savrsenstva sveta po meni se ogleda u egzistenciji istog. Ako nesto postoji savrseno je. Uopste pojam savrsenstva vezujem za deo kada nesto prelazi iz mogucnosti u stvarnost a to sto ostvaruje mogucnost ja vidim kao ideju - duh. Dobro ako je razlog za nastanak programa filozofsko s***** onda ideja tog programa sta je. Program iako nastaje kao odgovor na neke potrebe sadrzi ideju odgovora na te potrebe.
Za mene pojmovi su uvek odredjeni ( determinisani ) tako da svet je mehanizam samo ako je uvek i za svaki njegov segment i deo vazi to isto a JA vidim san, ljubav, filozofiju i umetnost kao nesto sto odstupa od tih materijalnih i mehanickih odredjenja.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Materijalizam ili Idealizam?18.01.2005. u 16:16 - pre 233 meseci
Citat:
cozi:Jezik, misao i uopste svest kao sveobuhvatna ljudska misao napreduje i tako i sami pojmovi i kategorije dobijaju drugacija znacenja


->

Citat:
JA vidim san, ljubav, filozofiju i umetnost kao nesto sto odstupa od tih materijalnih i mehanickih odredjenja.


Možda jednog dana ljubav, filozofija i umjetnost budu baš nešto materijalno, mehaničko, strogo deterministički određeni pojmovi, baš kao što je prije bila bolest, oluje, sunce, zvijezde, komet, plima i oseka, vulkani... Možda svijest bude dovoljno napredna da takvi (zasad) apstraktni pojmovi više to ne budu. Ne možeš tu mogućnost odbaciti samo zato jer je ne razumiješ. Nije ni pračovjek.

Citat:
Ja pojam sna vezujem za nesvesnost odsustvo namere, volje... i da taj alien kaze kako da se krecem i kokontrolisem snove to ne bi bio san po mom shvatanju ili po danasnjem razumevanju pojma.


San ti dođe nešto kao kad je OS u stand-by modu, ili CPU u maintance modu. Ugase se neki viška servisi (~neke više perceptivne moždane fje), hardver štedi struju, zamrznu se aktivni procesi, kernel prati samo stanje da li se OS pribudio ili ne, i vodi neke manje brige o količini preostale struje, da li su se baterije napunile, da li neki asinkroni događaj zahtijeva "buđenje" u normalan mod.


Citat:
ali ne pridajem znacaj logici. Neka nasa 'logika' nema toliko veze sa znanjem koliko sa mnjenjem tako da ne mogu prihvatiti nesto kao konstantu ako se menja.


Ma kako to misliš? Cijeli kozmos je baziran na istim aksiomima logike. Istina je da de Morganovi teorem vrijedi sad i uvijek bez obzira šta ti mislio (šta podrazumijevaš uopće pod "mnenje"?). Cijeli je svemir baziran na istim principima koje mi kroz razne teorije samo poopćavamo i sve nam više sve ostalo ima smisla.

Citat:
Ne vidim nikakvu vezu logike(u bilo kom tumacenju iste) i umetnosti(u pravom, kantovom tumacenju) ljubavi, sna.


Ja ne vidim vezu umjetnosti kao rezultat čovjekove želje za ovjekovječenjem svojih razmišljanja sa nečim onostranim. Umjetnost nije ništa manje nelogična kao, recimo književnost (beletristika), a koja opet nije ništa manje logična od tehničkog zapisivanja činjenica u svrhu očuvanja znanja.

Citat:
Uopste pojam savrsenstva vezujem za deo kada nesto prelazi iz mogucnosti u stvarnost a to sto ostvaruje mogucnost ja vidim kao ideju - duh.


Dakle po tebi je duh onaj spiritus movens koji tjera da nešto nastane. E pa ništa ne nastaje ni iz čega, niti ništa ne nastaje slučajno. To što mi ne možemo razumjeti fiziološke procese svijesti ne znače da oni nisu nedeterministički. To što se nekome čini da komp s vremena na vrijeme poludi ne znači da je on stvarno poludio, već da je pokupio kakav malware koji to radi, samo je korisnik preglup da to skuži.

Citat:
Dobro ako je razlog za nastanak programa filozofsko s***** onda ideja tog programa sta je. Program iako nastaje kao odgovor na neke potrebe sadrzi ideju odgovora na te potrebe.


Ta ideja (duh) programa za njegovim nastankom jest strogo definirana sekvecna (prije njihov skup) električnih impulsa u tvome mozgu. To što ti cijelom tom postupku pridaješ mistični smisao jest rezultat nesavršenosti tvoga znanja o cijelom tom postupku "nastajanja odgovora na neke potrebe".
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.sksyu.net.



+171 Profil

icon Re: Materijalizam ili Idealizam?18.01.2005. u 17:01 - pre 233 meseci
Citat:

Ja sam samo coveku predocavao dva pogleda na stvari - da nije te neodredjenosti bilo bi daleko lakse, ovako - mogu da budu i jedna i druga strana u pravu - a mozda su i obe :)


Nema neodredjenosti. To postoji samo u nasim glavama kad ne znamo poznatim metodama da objasnimo nepoznato. Da postoji neodredjenost na bilo kom nivou onda bi bio haos u celom univerzumu. Ne bi ni mi postojali.

Jes' da je sundance citirao ali moram i ja :)

Citat:

JA vidim san, ljubav, filozofiju i umetnost kao nesto sto odstupa od tih materijalnih i mehanickih odredjenja


Veruje se da je ljubav, kreativnost, umetnost sve sto se na neki nacin moze vezati za emocije jedan od najkompleksnijih procesa u mozgu. Zbog toga ce verovatno i biti najteze to logicki objasniti ali uveren sam da ce u skorijoj buducnsti biti tacno objasnjeno. Nema tu nista misticno.
 
Odgovor na temu

dalibord5
Dalibor Maksimović
Direktor
MAX SILVER DOO
Beograd

Član broj: 29223
Poruke: 695
213.137.127.*

Sajt: www.maxsilver.rs


+38 Profil

icon Re: Materijalizam ili Idealizam?18.01.2005. u 18:29 - pre 233 meseci
A da li je umetnost potrebna u ovom i ovakvom svetu?
Ona je sva u sferi idealnog dok se ne materijalizuje pa cak ni tada nema obrise korisnog,bar ne u onom smislu korisnog koji je potreban u evoluciji kroz sistem prirodne selekcije.
Duh nas deli od ostalih bioloskih jedinki,kao i razum,iako ja te stvari ne bih razdvajao.
Dakle sta ce duhu,koji smo iskoristili da zavladamo planetom,bavljenje umetnoscu?
Sada je tren velikih odluka...
bolje je zivjeti sto godina kao milijunas nego sedam dana u bijedi!!!

"Bog je mrtav"-NICE
"Nice je mrtav"-BOG

www.maxsilver.rs
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Materijalizam ili Idealizam?18.01.2005. u 19:12 - pre 233 meseci
Umjetnost može koristiti kao manifestacija unutarnje harmonije svijesti da istu potiče na veće intelektualne pohvate! Recimo slušanje Mozarta, čitanje Krleže, gledanje fraktala...potpuno razumnih prirodnih tvorevina čiji je umjetnički smisao potpun, ali dok to isto prakticiramo, ne razmišljamo o umjetnosti u smislu "što je pjesnik htio reći ovom skladbom/pričom/slikom", već u smislu "jbte kako je ovo dobro, baš me je dobro opustilo/razbudilo neurone/razgolicalo maštu".

Nadam se da kužiš na što mislim :) Umjetnost kao praktična svrha svim ljudima, a ne samo umjetnicima. Inače je totalno bespotrebna.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Materijalizam ili Idealizam?

[ Pregleda: 7718 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.