Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kotiranje gitare

[es] :: Muzička produkcija :: kotiranje gitare

[ Pregleda: 11110 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

plavi10
novković
sarajevo

Član broj: 39376
Poruke: 54
*.wifi-01.sa.lol.ba.



Profil

icon kotiranje gitare20.01.2005. u 11:02 - pre 233 meseci
Molim da mi se jave oni koji mi mogu pomoći u kotiranju klasične gitare ili gdje mogu pronaći literaturu ili sajt o ovoj temi.
Hvala.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: kotiranje gitare20.01.2005. u 11:30 - pre 233 meseci
S obzirom da je u pitanju klasična gitara, tj. imaš fiksnu kobilicu, bojim se da sam teško možeš nešto postići. Ako ti gitara loše kotira (ovo moraš da proveriš sa novim žicama), najbolje da je odneseš kod nekog majstora na servis.
 
Odgovor na temu

Ivan Vasić

Član broj: 14756
Poruke: 631
*.

Jabber: ivasic@elitesecurity.org


Profil

icon Re: kotiranje gitare20.01.2005. u 13:10 - pre 233 meseci
Citat:
jablan: Ako ti gitara loše kotira (ovo moraš da proveriš sa novim žicama), najbolje da je odneseš kod nekog majstora na servis.

Upravo tako. Još bi mogao da probaš i različite debljine žica
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: kotiranje gitare20.01.2005. u 14:49 - pre 233 meseci
Takođe gitara gubi dobro kotiranje ako vrat krene da se krivi (recimo ako držiš metalne žice na klasičnoj gitari), nevezano sa kobilicom. Tu mislim da nema pomoći.
 
Odgovor na temu

plavi10
novković
sarajevo

Član broj: 39376
Poruke: 54
*.wifi-01.sa.lol.ba.



Profil

icon Re: kotiranje gitare20.01.2005. u 18:29 - pre 233 meseci
Nije u pitanju gitara kojoj nije uredu zvuk već je to stara gitara (koja je bila polomljena) koju sam repario,a i novi je vrat tako da bi ga sada želio sam kotirati (više iz zimskog hobija),jer ovi majstori koji su mi dostupni ili neznaju ili neće da rade ove stvari,zato ako neko zna molio bi da me posavjetuje.
 
Odgovor na temu

Ivan Vasić

Član broj: 14756
Poruke: 631
*.

Jabber: ivasic@elitesecurity.org


Profil

icon Re: kotiranje gitare20.01.2005. u 22:26 - pre 233 meseci
Pa ne znam kakav savet konkretno očekuješ - pretpostavljam da znaš šta znači kotiranje gitare čim si pitao, tako da nema potrebe to da ti objašnjavamo. Ukratko : potrebno je da ti gitara daje isti ton (za oktavu više naravno) kad okineš praznu žicu i na dvanaestom pragu. Plus ako se to pogodi može da se desi da na nekim drugim pragovima ne štimuje što je dodatni problem.
Potrebno je da namestiš kobilicu tako da ti sve žice ispunjavaju onaj prvi uslov. To može da bude vrlo gadno jer kod kobilice klasične gitare nemaš mogućnost da svaku žicu posebno podešavaš kao kod električne...

Znam jednog lika iz BG'a koji je tata za takve stvari ako hoćeš mogu da ti dam broj telefona možda će da ti objasni ukratko ako ga zamoliš
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: kotiranje gitare21.01.2005. u 08:16 - pre 233 meseci
Ako još nisi postavio pragove (kažeš da ti je nov vrat), uzmi neku dobru gitaru sličnog dizajna i iskopiraj raspored pragova s nje. Znam čoveka u Zemunu koji iz hobija pravi tambure i on radi na tu foru, uzme tamburu nekog starog majstora, komplet je rastavi i pravi po tome.
Ako su ti pragovi već postavljeni, onda nemaš druge mogućnosti nego da pomeraš kobilicu, što dođe teško, jer se na klasičnoj gitari, za razliku od tambura, kobilica lepi za kutiju. Možeš probati da improvizuješ tako što ćeš strunu nekako zakačiti negde kod ivice gitare, uzeti neku tamburašku kobilicu (ili neki trougaoni profil) i "šetati ga" ispod te žice dok ne nađeš tačnu lokaciju gde ti oktava kotira. Tu obeležiš žicu i tu postaviš fiksnu kobilicu.
Što se tiče same provere koliko je dvanaesti prag oktava, ako ti uho nije izvežbano (ja lično se pouzdam pre svega u uho), uzmi neku štimalicu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Muzička produkcija :: kotiranje gitare

[ Pregleda: 11110 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.