Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

gentoo na server

[es] :: Linux :: gentoo na server

[ Pregleda: 4998 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gandalf
Goran Raovic
senior network engineer
Belgrade

Član broj: 52
Poruke: 248
*.vdial.verat.net.

Jabber: goran.raovic@gmail.com


+44 Profil

icon gentoo na server20.01.2005. u 19:01 - pre 233 meseci
Interesuje me misljenje nekoga ko koristi gentoo na serveru. Je li pametnije koristiti portage za kompajliranje daemona ili raditi to rucno. Ja licno koristim rucno samo za daemone koje non stop koristim!
 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: gentoo na server21.01.2005. u 02:09 - pre 233 meseci
Ako ne veruješ ebuildovima u portage stablu, napravi svoj ebuild za neki daemon, ali pusti portage-u da ga kompajlira, sa tvojim configure parametrima, i instalira. PORTAGE_OVERLAY je dobra stvar.
 
Odgovor na temu

milosh
Stevanic Milos
Kragujevac

Član broj: 3281
Poruke: 13
*.ptt.yu.

Jabber: milos@elitesecurity.org


Profil

icon Re: gentoo na server21.01.2005. u 16:08 - pre 233 meseci
Od skoro koristim Gentoo, ali sve radim preko portage sistema.
 
Odgovor na temu

duxxx001
Scotland bre
Krusevac - Edinburgh

Član broj: 15687
Poruke: 30
*.see.ed.ac.uk.



Profil

icon Re: gentoo na server28.01.2005. u 16:49 - pre 232 meseci
Nema svrhe instalirati rucno, jer se onda gubi glavna prednost gentoo-a, a to je lakoca upgrade-a. E sad ako nemas paketa (ili ne verujes tamo nekim paketima), onda stavi PORTAGE_OVERLAY=/usr/local/portage u make.conf i postavi svoj ebuild tu

i.e. hoces da imas paket sys-cluster/blah
1) kreiras /usr/local/portage/sys-cluster/blah
2) napravis svoj ebuild i stavis ga u navedeni direktorijum
3) ebuild <path do tvog ebuilda> digest
4) emerge sys-cluster/blah

Sto se tice stabilnosti servera, nema apsolutno nikakvih problema sa paketima, bar kod mene. Najveci problemi se obicno javljaju pri upgrade-ovanju kernela, a to ionako radis rucno.

Pozdrav,
Dusan
Please Note: No trees were destroyed in the sending of this contaminant free message. However, we do concede, a significant number of electrons may have been inconvenienced.
 
Odgovor na temu

ikovac
Ivan Kovacevic
Cisco TAC, Cisco Systems
Brussels

Član broj: 4975
Poruke: 44
*.ptt.yu.



+1 Profil

icon Re: gentoo na server31.01.2005. u 15:14 - pre 232 meseci
Mislim da je pametnije koristiti portage, jer pored lakog upgrade-a i odrzavanja systema takodje u mnoge pakete ubacije patcheve koji se cesto odnose i na sam gentoo (prilagodjavanje programa gentoo-u).

Ako je gandalf mislio na dodatno podeshavanje paketa, to se moze izvesti na nekoliko nachina:

Prvo preko USE variable se moze enableovati ili disableovati podrska za neke druge pakete/podsystemu tako shto se pre komande emerge ubaci USE ovako:
Code:
# USE="oav" emerge samba

Isto tako moguce je emerge-ovati sa dodatnim parametrima za ./configure script kao shto se to inache radi kod drugih ditribucija i to ovako:
Code:
# EXTRA_ECONF="--enable-bla_bla --with-bla_bla" emerge bla_paket

Ovo je moguce samo ako taj konretni ebuild podrzava econf, shto nije bash uvek slucaj. Ovo se moze proveriti naprimer sa
Code:
# grep econf $(equery witch ime_paketa)
pa ako grep vrati liniju "\ econf" onda podrzava.

Treci meni poznat nachin je menjanjem samog ebuild scripta, neshto slicno ovome shto je postovao duxxx: znachi prvo se pronadje konkretni ebuild sa
Code:
# equery which ime_paketa
pa se onda taj ebulid edituje tako da se u funkciji src_compile posle linije ./configure dodaju zeljene opcije. Posle toga ide isto (npr za mysql):
Code:
# cd /usr/portage/dev-db/mysql
# ebuild mysql-4.1.8-r1.ebuild digest
# emerge mysql

Naravno, pre ovoga u /etc/make.conf treba "odkomentarisati" PORTDIR_OVERLAY=/usr/local/portage .
Promena ce vaziti do sledeceg "emerge --sync"
Ako promena treba da bude trajna onda ebuild treba iskopirati u /usr/local/portage
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: gentoo na server

[ Pregleda: 4998 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.