Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li smo životinje?

[es] :: Nauka :: Da li smo životinje?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 18053 | Odgovora: 61 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Duck_
Darko Jovanović
Sremska Kamenica

Član broj: 43509
Poruke: 67
*.telekom.yu.

Sajt: www.google.com


Profil

icon Da li smo životinje?05.02.2005. u 05:51 - pre 233 meseci
Pozdrav svima!!!

Odmah da kazem da ja verujem da smo mi ljudi samo jedna životinjska vrsta. Uvek
sam mislio da i svi ostali isto misle ali pre par dana sam shvatio da to nije tako.
Slučajno je u mom društvu došlo do priče na ovu temu i iznenadio sam se koliko ljudi se nikako ne slaže s tim da smo životinje. Jedan drug je baš zapenio u svojim tvrdnjama da nismo itd. ...u svakom slučaju tema je interesantnija nego što sam mislio. Baš bi voleo da čujem vaše odgovore/mišljenje

Šta vi mislite, da li su ljudi životinje?
Ako mislite da nismo životinje: U čemu je razlika?
Ako mislite da jesmo životinje, onda: Šta mislite zašto je nekima to toliko uvredljivo, odvratno ili strašno (moglo bi se reći "tabu" tema)?

Ako ništa drugo, voleo bih bar da znam da li sam u manjini ili većini.
 
Odgovor na temu

dalibord5
Dalibor Maksimović
Direktor
MAX SILVER DOO
Beograd

Član broj: 29223
Poruke: 695
213.137.127.*

Sajt: www.maxsilver.rs


+38 Profil

icon Re: Da li smo životinje?05.02.2005. u 09:44 - pre 233 meseci
Nismo i ne mozemo biti.
Sigurno je da covek ima jake veze sa zivotinjama.Postoji jedan detalj koji nas ,ipak, ostro razdvaja od zivotinja.To je duh.
Dovoljno je to sto si se zapitao da li smo zivotinje...to te je odvojilo od zivotinjskog carstva.
Ili,ako hoces,zivotinje smo sa razumom.A to je ipak veliki kvalitativni skok koji nas i deli od zivotinjskog carstva.Kao razlika izmedju nezive i zive materije.
Mada ima primera i ljudi bez razuma : )
Sada je tren velikih odluka...
bolje je zivjeti sto godina kao milijunas nego sedam dana u bijedi!!!

"Bog je mrtav"-NICE
"Nice je mrtav"-BOG

www.maxsilver.rs
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.mrezanis.net.

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Da li smo životinje?05.02.2005. u 10:14 - pre 233 meseci
Izvini a kakav duh?? Mi imamo samo najrazvijeniji mozak i nista vise, ali i zivotinje. npr, imaju osecanja: strah, mrznju, ljubav/privrzenost. Imaju "dozu" inteligencije, sve zavisi kako koja zivotinja. Ali covek ima sve sto imaju i zivotinje: On je kicmenjak, sisar, primat ... To se ne moze osporiti
 
Odgovor na temu

Nile
Staniša Krsmanović
Beograd

Član broj: 3352
Poruke: 188
*.dial.b92.net.

Sajt: www.znanje.rs


Profil

icon Re: Da li smo životinje?05.02.2005. u 12:15 - pre 233 meseci
Naravno da jesmo

Samo smo malkice uobraženi zato što smo pametniji od drugih živuljki!

Nekima je to dovoljan razlog da pomisle da smo nešto (mnogo) više.
Najbolja roba za prodaju je ZNANJE. Što ga više prodaješ više ga imaš.
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Da li smo životinje?05.02.2005. u 15:54 - pre 233 meseci
Pa naravno da smo životinje. Flylord je rekao i zašto, no further comments...

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.vdial.verat.net.



+3 Profil

icon Re: Da li smo životinje?05.02.2005. u 18:09 - pre 233 meseci
http://www.wordreference.com/definition/animal

a living organism characterized by voluntary movement
 
Odgovor na temu

IdeaR
BiH

Član broj: 11048
Poruke: 126
*.dslam.ob.bih.net.ba.



+2 Profil

icon Re: Da li smo životinje?05.02.2005. u 18:22 - pre 233 meseci
Čovjek je baš lijepo rekao:

Citat:
dalibord5:
...zivotinje smo sa razumom...


a to je i jedina kvalitativna razlika između čovjeka i ostalih životinja.

talking monkeys:)
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Da li smo životinje?05.02.2005. u 18:28 - pre 233 meseci
A šta se tačno podrazumeva pod tim "razumom"? Veća intelektualna moć od ostalih životinja? Pa to samo znači da smo napredniji od ostalih (mada je i to pod znakom pitanja), a ne i da ne spadamo među životinje.

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

IdeaR
BiH

Član broj: 11048
Poruke: 126
*.dslam.ob.bih.net.ba.



+2 Profil

icon Re: Da li smo životinje?05.02.2005. u 18:52 - pre 233 meseci
Mind:

1. The intellectual or rational faculty in man; the understanding; the intellect; the power that conceives, judges, or reasons; also, the entire spiritual nature; the soul; -- often in distinction from the body.

A mozda bi bilo dobro primjeniti Turingov test na zivotinje pa vidjeti sta bismo dobili

...

Niko nije ni rekao da nismo životinje...
...ali imamo i razum, koji nismo našli nigdje drugo, nego samo u čovjeku.

 
Odgovor na temu

dalibord5
Dalibor Maksimović
Direktor
MAX SILVER DOO
Beograd

Član broj: 29223
Poruke: 695
213.137.127.*

Sajt: www.maxsilver.rs


+38 Profil

icon Re: Da li smo životinje?06.02.2005. u 11:50 - pre 233 meseci
Zamislimo da je moguce izdvojiti mozak coveka od tela.Ocuvati mu funkcionalnost i dodati mu tehnicka pomagala za funkcionisanje u fizickom svetu.Takva kombinacija bi omogucila da razum i duh opstanu.Ne bi imali citavog coveka vec samo njegove intelektualne sposobnosti.
Kada bi to isto uradili sa mozgom psa sta bi dobili? NISTA!
E to je ono sto nas tako jako deli od zivotinja.
Jasno je da imamo bliske veze sa zivotinjskim svetom ali i jednu bitnu razliku.Ta razlika je toliko vazna da je nedopustivo okarakterisati coveka samo kao zivotinju.
Koliko je veliki skok od zive i nezive materije toliko i od coveka i zivotinje.
Mozda je i razum koji imamo samo jedna stepenica u evoluciji i tek treba da razvijamo svoju svest ka nekim visim sferama postojanja.Bojim se samo da nam intelektualni razvoj ide mnogo brze od moralnog i kulturnog,pa cemo na kraju svi da stradamo jer ne znamo da koristimo dar razuma koji imamo.Opasno oruzje za nezrelu decu kakvi se cesto cinimo.

Sada je tren velikih odluka...
bolje je zivjeti sto godina kao milijunas nego sedam dana u bijedi!!!

"Bog je mrtav"-NICE
"Nice je mrtav"-BOG

www.maxsilver.rs
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Da li smo životinje?06.02.2005. u 14:51 - pre 233 meseci
Grešiš, ovaj silno grešiš.

Zašto misliš da isto nije moguće uraditi sa mozgom psa, mačke, delfina, slona ili neke druge životinje? I na koji način ti možeš da izdvojiš ljudski mozak (kao deo tela) od ostatka organizma? Apsolutno sve što se do sada zna ukazuje to da se čovek samo još jedna životinja - mada, istini za volju, ljudi su trenutno najnaprednija vrsta u životinjskom carstvu.

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

dalibord5
Dalibor Maksimović
Direktor
MAX SILVER DOO
Beograd

Član broj: 29223
Poruke: 695
213.137.127.*

Sajt: www.maxsilver.rs


+38 Profil

icon Re: Da li smo životinje?06.02.2005. u 15:33 - pre 233 meseci
Naravno da gresim…primer sam dao jako uopsteno ,samo da naglasim razliku izmedju coveka i zivotinje.
Ne sporim da imamo isto poreklo ali verujem da smo evolucijom presli na visi stepenik postojanja sto nas razlikuje od zivotinja.To je moje misljenje.Cini mi se da se u skolama uci kako je covek deo zivotinjskog carastva.Iz prostog razloga jer ne spadamo u biljno carstvo.Dakle, mislim da pripadamo zivotinjama u nekoj sirokoj klasifikaciji,ali i da se jako razlikujemo.Razlika se ogleda samo u sferi razuma,dok su ostale funkcije bliske zivotinjskim.
Priznajem da je primer koji sam dao los.Hteo sam da ukazem na razliku.Sam razum je cudo i tesko je pretpostaviti kako bi se mozak psa ponasao jer mu je sav mozdani aparat podredjen instiktivnom delovanju.Covek bi,hipoteticki,bio funkcionalan jer bi mogao da upravlja nekakvim kompjuterom prema svojim namerama i zeljama.Mogao bi da kortisti svoju volju koju zivotinja nema.Zivotinja ima potrebe a ne htenja i zelje.Covek ume da planira,zivotinja sve radi nagonski.
Inace,razum je svojstvo koje zahteva misljenje,a da bi se moglo misliti moraju se imati predstave.Predstave su uslovljene postojanjem cula,znaci neceg materijalnog…
Drugim recima,izolovan mozak,bez nasih pet cula ne moze biti funkcionalan na nacin kako sada funkcionise.Zato je primer los, ali ipak postize svrhu.
Mozda previse velicam razum,ali hocu da verujem da nas odvaja od zivotinja i da su svest i duh koji imamo najvece cudo citavog univerzuma.

Sada je tren velikih odluka...
bolje je zivjeti sto godina kao milijunas nego sedam dana u bijedi!!!

"Bog je mrtav"-NICE
"Nice je mrtav"-BOG

www.maxsilver.rs
 
Odgovor na temu

Leftist
Luka Stojanovic
Bg

Član broj: 21766
Poruke: 401
*.etf.bg.ac.yu.

Jabber: slartibartfast@jabber.cc
Sajt: www.reggae.rs


+5 Profil

icon Re: Da li smo životinje?06.02.2005. u 15:59 - pre 233 meseci
Ne mogu da odolim...

Citat:
Dugo su ljudi smatrali da su najinteligentnija bica na zemlji jer su imali gradove, tocak, ratove, digitalne casovnike, dok su se na primer delfini samo po ceo dan igrali u okeanu. Delfini su sa druge strane smatrali da su inteligentniji od ljudi iz potpuno istog razloga.

Daglas Adams
Autostoperski vodic kroz galaksiju
 
Odgovor na temu

kv66

Član broj: 38196
Poruke: 589
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: www.popdepression.com


+2 Profil

icon Re: Da li smo životinje?06.02.2005. u 15:59 - pre 233 meseci
Elem,ponekad pomislim da nismo dostojni ni zivotinja....
Calexico
 
Odgovor na temu

Duck_
Darko Jovanović
Sremska Kamenica

Član broj: 43509
Poruke: 67
*.telekom.yu.

Sajt: www.google.com


Profil

icon Re: Da li smo životinje?06.02.2005. u 17:15 - pre 233 meseci
Citat:
dalibord5: Mozda previse velicam razum,ali hocu da verujem da nas odvaja od zivotinja i da su svest i duh koji imamo najvece cudo citavog univerzuma.

1) Šta je to razum?

2) Kojom metodom se utvrđuje da čovek ima razum a da ga životinje nemaju?

3) Ko je to uopšte utvrdio? Navedi neki eksperiment... nekog naučniika ili grupu naučnika koji su to utvrdili.

4) Kojom metodom je utvrđeno da životinje nemaju svest? Ili recimo kojom metodom je utvrđeno da biljke nemaju svest?

5) Ko je utvrdio da životinje nemaju svst? Navedi neko ime...

6) Šta je to duh?

7) Kojom metodom je utvrđeno da životinje nemaju duh?

8) Ko je to utvrdio? Navedi neko ime...

Pitanja su jasna i molim jasne odgovore. Nema varanja :)


 
Odgovor na temu

dalibord5
Dalibor Maksimović
Direktor
MAX SILVER DOO
Beograd

Član broj: 29223
Poruke: 695
213.137.127.*

Sajt: www.maxsilver.rs


+38 Profil

icon Re: Da li smo životinje?06.02.2005. u 18:26 - pre 233 meseci
Bojim se da si me doveo u situaciju da dokazem da izmedju tebe i drugih zivotinja nema razlike.:)))

Razum se definise kao sposobnost za pravilno razumevanje stvari i pojava,zbir duhovnih funkcija koje iz opazaja prave saznanja.Mogucnost predvidjanja,planiranja…

Formulacija svesti nije jednostavna i zato je tesko odrediti da li i zivotinje imaju svest.Ne sporim da delfini imaju svest i inteligenciju.Ali mi ne mozemo da definisemo i razumemo njihovu svesnost.
Kada mi pokazes zivotinju koja ima razvijen sistem vrednosti,mogucnost ucenja,slobodnu volju nesputanu osnovnim instiktima,osecaj za umetnost,lepotu;ideju o pravdi,istini,ljubavi…svest o postojanju dobra i zla.
I dalje,kada mi pokazes zivotinju koja je u stanju da pobije milione pripadnika svoje vrste,da organizuje fabrike smrti kakav je bio Ausvic,da sa uzivanjem kasapi kolje,muci…
Kada mi,dakle pokazes takvu zivotinju(a da nije homo sapiens)ja cu naci linkove za sva tvoja pitanja.
Nema potrebe da ja dokazujem tvrdnju da je covek zivotinja sa razumom.

Dakle pitao si za misljenje i ovo je moje.Siguran sam da ima i drugih,razlicitih.

Sada je tren velikih odluka...
bolje je zivjeti sto godina kao milijunas nego sedam dana u bijedi!!!

"Bog je mrtav"-NICE
"Nice je mrtav"-BOG

www.maxsilver.rs
 
Odgovor na temu

Duck_
Darko Jovanović
Sremska Kamenica

Član broj: 43509
Poruke: 67
*.telekom.yu.

Sajt: www.google.com


Profil

icon Re: Da li smo životinje?06.02.2005. u 20:42 - pre 233 meseci
Citat:
dalibord5: Dakle pitao si za misljenje i ovo je moje.Siguran sam da ima i drugih,razlicitih.

Nism pitao za mišljenje. Tvoje mišljenje znam iz tvojih prethodnih poruka. Umesto toga sam postavio 8 jasnih pitanja a ti si (ne)vešto izbegao da odgovoriš na otprilike polovinu.

Citat:
dalibord5: Bojim se da si me doveo u situaciju da dokazem da izmedju tebe i drugih zivotinja nema razlike.:)))

Ovo sam naravno shvatio kao šalu ali citiram zato što dobro oslikava suštinu onoga što ti misliš.
Nije u pitanja da li između ljudi i bilo koje druge vrste ima ili nema razlike. Naravno da je ima. Između bilo koje dve vrste postoji razlika ali ipak sve životinjske vrste pripadaju kategoriji "životinja". Ljudi mišljenja poput tvog, izdvajaju "ljude" u jednu novu kategoriju: "ljude". Znači vi živi svet delite na biljke, životinje i ljude.
Naveo si dosta osobina koje ima samo kod ljudi. To nije razlog da ljude izdvajamo iz kategorije životinja. Mnoge životinjske vrste imaju nešto specifično samo za njih. Na primer riba dvodihalica je jedima životinja koja može da diše i u vodi i pod vodom. Znači li to da živi svet treba deliti na biljke, životinje, ljude i dvodihalice?Mislim, glupost



 
Odgovor na temu

dalibord5
Dalibor Maksimović
Direktor
MAX SILVER DOO
Beograd

Član broj: 29223
Poruke: 695
213.137.127.*

Sajt: www.maxsilver.rs


+38 Profil

icon Re: Da li smo životinje?06.02.2005. u 20:49 - pre 233 meseci
Slazemo se obojica oko toga da jesmo zivotinje.Razlika je sto ne mislim da smo samo zivotinje.
Naravno,nemam nameru da vredjam.Svidja mi se sukob misljenja i prija mi u ovako hladnim danima...ipak necu nijednu tvoju ideju okarakterisati kao glupost.
Po vazecoj klasifikaciji homo sapiens je sisar,zivotinja i ne mislim da ga izdvajam odatle.Ipak moras priznati da razlike postoje i da su jako bitne.
pozdrav
Sada je tren velikih odluka...
bolje je zivjeti sto godina kao milijunas nego sedam dana u bijedi!!!

"Bog je mrtav"-NICE
"Nice je mrtav"-BOG

www.maxsilver.rs
 
Odgovor na temu

Duck_
Darko Jovanović
Sremska Kamenica

Član broj: 43509
Poruke: 67
*.telekom.yu.

Sajt: www.google.com


Profil

icon Re: Da li smo životinje?06.02.2005. u 20:50 - pre 233 meseci
Citat:
Citat:
Dugo su ljudi smatrali da su najinteligentnija bica na zemlji jer su imali gradove, tocak, ratove, digitalne casovnike, dok su se na primer delfini samo po ceo dan igrali u okeanu. Delfini su sa druge strane smatrali da su inteligentniji od ljudi iz potpuno istog razloga.

Daglas Adams
Autostoperski vodic kroz galaksiju
Ovo je super! Već dugo priželjkujem da pročitam tu knjigu. Moraću da je uzmem.
 
Odgovor na temu

pajaja
Beograd

Administrator
Član broj: 41598
Poruke: 3430
*.61.EUnet.yu.

Jabber: pajaja@elitesecurity.org
ICQ: 253317269


+144 Profil

icon Re: Da li smo životinje?06.02.2005. u 21:15 - pre 233 meseci
zivotinje smo...
Mocno :)
xxx
mali mali mali kamičak...nebo plave boje.
In Memoriam: Madzone Zeka(15.09.2005-16.09.2005)
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Da li smo životinje?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 18053 | Odgovora: 61 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.