Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)

[es] :: Fizika :: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)
(Zaključana tema (lock), by McKracken)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56087 | Odgovora: 473 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)20.02.2005. u 05:49 - pre 232 meseci
Za razdvajanje istina i "istina" u Teoriji relativnosti Alberta Einstein-a, za slobodoumne i radoznale. Korak po korak razdvojit ćemo istine od zabluda.
Ko voli - nek izvoli (Dobrodošla svaka dobronamjerna kritika i sopstveno mišljenje.)
Svjetlost u vakuumu (približne brzine c = 299 792 458 m/s) „strogo poštuje“ zakon puta: d = ct , (d – razdaljina, dužina puta po pravcu; c – eksperimentalno izmjerena i utvrđena brzina pravolinijskog prostiranja svjetlosti u „prostoru bez materije“- Euklidskom prostoru, (radi lakših izračunavanja koristit ćemo za brzinu svjetlosti u vakuumu skalarnu vrijednost: c = 3∙108m/s), t – vremenski interval „svjetskog toka“ - ∆T).
Pri analizi i posmatranju konkretnih fizičkih događaja poštovat ćemo Ajnštajnove postulate:
1. Svi prirodni zakoni pri prelasku iz jednog inercijalnog sistema referencije na drugi ne mijenjaju se, ( invarijantni su, kovarijantni su);
2. Brzina svjetlosti u vakumu u svim inercijalnim sistemima referencije je jednaka i iznosi c (Dakle nije zavisna od kretanja izvora ili prijemnika svjetlosti).



[Ovu poruku je menjao mmilan dana 21.02.2005. u 01:14 GMT+1]
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (za radoznale i promućurne)20.02.2005. u 09:43 - pre 232 meseci
Za početak (diskusije) razmotrimo konkretan primjer relativnog inercijalnog kretanja dva inercijalna sistema referencije (ISR) K i K' , međusobne relativne brzine v = 240 000km/s = 0,8c.
1. Definisanjem brzina c i v odmah smo definisali (izbrali i utvrdili) jedinice mjere za dužinu (m) i vrijeme (t);
2. Izborom brzine svjetlosti (c) u vakuumu, odmah smo izabrali i definisali i brzinu v – u vakuumu; v = c/n, n = c/v = 5/4;
3. Napomenom da su K i K' – ISR, izabrali smo najjednostavniji oblik međusobnog relativnog kretanja za K i K' (jednoliko pravolinijsko kretanje).
4. Kako su za međusobno relativno kretanje ISR K i K' potpuno ravnopravni (ni jedan se ne ističe pred drugim) to se zakon puta međusobnog relativnog kretanja: KK' = K'K = vt obistinjuje u vakuumu („sjedili“ MI u sistemu K ili u sistemu K');
5. Mjereći razdaljinu KK' = K'K brzinom svjetlosti (c) možemo konstatovati dva slučaja: a) Razdaljina KK' = K'K se vremenom povećava (brzinom v), b) Razdaljina KK' = K'K se vremenom smanjuje (brzinom v). U oba slučaja možemo utvrditi momenat: a) Kada su se K i K' „poklapali“, b)Kada će se K i K' „poklopiti“. Taj momenat izabrat ćemo za iskazivanje Ajnštajnovih ( i Lorencovih) istina i „istina“, na konkretnim primjerima.

 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (za radoznale i promućurne)20.02.2005. u 11:11 - pre 232 meseci
Za sada je sve ok i nema nista nejasno. Pre je bio problem jer zbog gomile informacija koje si dao meni uopste nije ni bilo jasno sta ne valja i sta je pogresno. Sada je najbolje da idemo lepo korak po korak.
 
0

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2145
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (za radoznale i promućurne)20.02.2005. u 18:08 - pre 232 meseci
I ja se slažem.(Ne treba žuriti.)
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
0

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (za radoznale i promućurne)20.02.2005. u 20:14 - pre 232 meseci
Ok, za sada samo jedna primedba, sta tacno predstavljaju oznake K odn K'?
Da li su to oznake za tacke koordinatnog centra (ishodista) ISR, oznake za ISR, ili nesto trece?
ISR predstavlja strukturu sa odgovarajucim jedinicama m za merenje duzine i s
za merenje trajanja, pomocu koje se za svaki dogadjaj moze odrediti
jednoznacno uredjen par (r,t) gde je r 3D vektor polozaja
odn prostornog rastojanja, a t 1D vektor "trajanja" odn vremenskog rastojanja.

#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
0

mmilan

Član broj: 20653
Poruke: 168
195.252.80.*



Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)21.02.2005. u 00:35 - pre 232 meseci
I meni za sada sve deluje Ok.
Samo da dodam, tj. pitam nesto:
1. K i K' oznacavaju koordinatni pocetak dva inercijalna sistema (koja si isto nazvao K i K')?

2. Pretpostavljam da su koordinatne ose ova dva sistema medjusobno paralelne?

NAJVAZNIJE: Naucna istina je ono sto pise u udzbenicima, strucnim casopisima i knjigama. Ovde svi iznose svoje misljenje i zamolio bih one cija su misljenja u suprotnosti sa naucno prihvacenim cinjenicama da iznose dokaze, pre svega linove na na sajtove koji koliko toliko mogu da potvrde iznetu ideju. Nemojte da se ovo pretvori u diskusiju tipa "ja kazem da je 2+2=5 vi mi dokazite da nije tako".
Znaci ako kazete da ne vazi jedna vec vazi druga formula navedite bar neki experiment (ili bilo kakav drugi izvor) koji moze da podrzi vasu tvrdnju.
Toliko za sad, i bez nerviranja :)
O zivotu, univerzumu i svemu ostalom
http://www.mmilan.com
 
0

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)21.02.2005. u 07:05 - pre 232 meseci
Jos jedna primedba.
U navodima gore implicitno se podrazumeva (prejudicira) da su pojedine velicine izrazene u jednom i
u drugom sistemu medjusobno jednake, tj da ne zavise od izbora referentnog sistema.

Da bi se izbegli nesporazumli i dvosmislenosti molio bih
1. da se razliciti pojmovi i velicine oznacavaju razlicitim simbolima
2. da se sve velicine izrazene u prvom IRS oznacavaju sa oznakom ' , a
sve velicine izrazene u drugom referetnom sistemu oznakom '' .
(Moze i indeksima 1 i 2 ako je tako citljivije)

npr relacije za vektore polozaja i brzina centara 3D prostornih koordinata O' i O"

r'O' = 0
r"O" = 0
v'O" = dr'O" / dt'
v"O' = dr"O' / dt"
v'O" = -v''O'

ili npr postulat o konstantnosti brzine svetlosti kao definicija osobine ISR

dr'.dr' - c2(dt'.dt') = dr".dr" - c2(dt".dt")
#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)21.02.2005. u 16:41 - pre 232 meseci
Dva tijela u vakuumu („izolovana i dovoljno daleko od drugih tijela“), u međusobnom relativnom inercijalnom kretanju, brzinom v , u svemu su potpuno ravnopravna, za iskazivanje i eksperimentalnu provjeru fizičkih zakona. Sve jedno je koje ćemo označiti kao posmatrano (P') a koje kao poredbeno (P), za iskazivanje brzine međusobnog relativnog kretanja ni jedno se ne ističe pred drugim. Normalno je da ćemo koristiti iste jedinice mjere (bilo da se nalazimo na tijelu P , bilo na tijelu P') za definisanje brzina c i v. Nema tu nikakvog „prejudiciranja“ (ni za jedinice, ni za vrijeme, ni za dužine, ni za masu, ....).
Mi smo ti „posmatrači“ koji će jednom ili drugom tijelu pridružiti svojstvo mirovanja ili kretanja (ma gdje se nalazili) u odnosu na ono drugo, mi smo ti koji će „kruto vezati“ pravougli koordinatni sistem za ta tijela i odrediti koji će se ISR „kretati“ a koji „mirovati“, mi smo ti koji će izvoditi zaključke šta će koji „posmatrač“ na tim tijelima „eksperimentalno utvrditi“, mi smo ti koji će utvrditi kojem od njih će vrijeme teći brže a kojem sporije.
 
0

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)21.02.2005. u 18:57 - pre 232 meseci
Citat:
Dva tijela u vakuumu („izolovana i dovoljno daleko od drugih tijela“), u
međusobnom relativnom inercijalnom kretanju, brzinom v , u svemu su potpuno
ravnopravna, za iskazivanje i eksperimentalnu provjeru fizičkih zakona...za
iskazivanje brzine međusobnog relativnog kretanja ni jedno se ne ističe pred drugim.


U redu, sa ovim se slazem, jednacine koje sam napisao u prethodnoj poruci
su potpuno ravnopravne u onosu na oznake ' i ''.

Citat:
Nema tu nikakvog „prejudiciranja“ ... mi smo ti koji će „kruto vezati“ pravougli
koordinatni sistem za ta tijela i odrediti koji će se ISR „kretati“ a koji „mirovati“, mi
smo ti koji će izvoditi zaključke šta će koji „posmatrač“ na tim tijelima
„eksperimentalno utvrditi“, mi smo ti koji će utvrditi kojem od njih će vrijeme teći
brže a kojem sporije.


Ne slazem se sa ovim. Ti prejudiciras da vreme tece paralelno razlicitim (ili istim) brzinama duz istog pravca.
Ti prejudiciras da ISR moze imati svojstvo mirovanja ili kretanja.
Ti prejudiciras da razliciti posmatraci izvode razlicite zakljucke o istim eksperimentalnim rezultatima.





#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
0

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2145
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)21.02.2005. u 22:55 - pre 232 meseci
Cybernoid II :molba.Ne udaraj odmah polemikom.
Ili ako hoćeš onda otvori novu temu,naprimjer:
"Kritika kritičara TR" ili nešto slično.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
0

mmilan

Član broj: 20653
Poruke: 168
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)22.02.2005. u 00:49 - pre 232 meseci
zzzz: Ne potrebe da bilo ko otvara temu koju si pomenuo, ono sto je Cybernoid II napisao je tacno.
Spreco - nemoj dodatno komplikujes objasnjenje uvodnjem treceg posmatraca (tj. treceg sistema) za sve sto postoji u TR dovoljna su dva sistema u jednom je posmatrac u drugom je posmatrano telo (proces). Svaka situacija koja ima vise sistema reference moze se rasclaniti na situacije sa dva sistema reference. ZNaci sva izlaganja svedi na dva sistema, da ni bi bilo dodatnih komplikacija.

O zivotu, univerzumu i svemu ostalom
http://www.mmilan.com
 
0

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2145
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)22.02.2005. u 12:32 - pre 232 meseci
TR je od dana prvog objavljivanja pa sve do danas imala pristalice,
ali i skeptike.
Među ovim drugim je prilično šarenilo.
-Neki je potpuno odbacuju.
-Neki je objašnjavaju na alterativan način.
Neki od tih pristupa su jako interesantni.Naprimjer http://users.net.yu/~mrp
Autor ovdje nudi knjigu besplatno.
----------------
Ova tema je mjesto za iznošenje alternativnih gledišta.
Ja spadam u onu prvu grupu.Kad pripremim nešto uključiću se.
Pokušaću zamoliti M.Pavlovića da se oglasi sa nekim saopštenjem.
Ne znam da li će pristati.Čovjek je ovom knjižicom rekao svoje i
što će mu polemike.Uzmi ili ostavi.


________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
0

mmilan

Član broj: 20653
Poruke: 168
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)22.02.2005. u 13:38 - pre 232 meseci
Jeste ova tema za iznosenje alternativnih gledista ali osnova tema foruma je Fizika, neka svi to imaju u vidu !
O zivotu, univerzumu i svemu ostalom
http://www.mmilan.com
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.as54.tz.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)22.02.2005. u 14:36 - pre 232 meseci
U većini udžbenika naći ćete skoro istovjetan tekst kojim je zz počeo izlaganje o Teoriji relativnosti na: www.index.hr/forum/topic.aspx?IDForum=22&IDTopic=27025. Takvi tekstovi (na primjer u „Nova fizika“, I. Supek) treba da nas uvedu u TR A. Ajnštajna. To su konkretni primjeri na koje se pozivam kad kažem da smo MI ti: koji računamo, određujemo koji će se ISR kretati, koji će „posmatrač“ šta vidjeti, kako će teći vrijeme jednom a kako drugom posmatraču (prethodno utvrđujemo da su ISR - K i K' u svemu ravnopravni). Nas u tom (tekstu) prostoru – nema, dakle, nema nikakvog „trećeg tijela“.
U konkretnom slučaju imamo: jednoliko pravolinijsko kretanje brzinom v za vrijeme t' po x-osi, imamo kretanje svjetlosti iz P (identično P') na početku posmatranja , također za vrijeme t' i imamo okomitu na pravac kretanja „distancu“ d = l0, imamo pravougle koordinatne sisteme K i K'.
Razmotrimo temeljito taj tekst i navode u njemu za d = 3m i v = 0,8c.
 
0

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2145
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)22.02.2005. u 16:23 - pre 232 meseci


Da li su to ove slike?
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
217.71.52.*



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)22.02.2005. u 18:34 - pre 232 meseci
Za našu diskusiju treba mi sljedeća slika:

Prikačeni fajlovi
 
0

mmilan

Član broj: 20653
Poruke: 168
*.freeserbia.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)22.02.2005. u 19:15 - pre 232 meseci
Spreco nismo se razumeli - mislio sam da preciziras gde se nalazi posmatrac...
Ok, sve je uredu
O zivotu, univerzumu i svemu ostalom
http://www.mmilan.com
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.as54.tz.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)23.02.2005. u 06:09 - pre 232 meseci
Navedena (moja) slikica u jpg-formatu (namijenjena za jednu drugu priču, zato oznake mogu djelovati zbunjujuće) uletila je nakon dugotrajnih pokušaja da ubacim jednu drugu sliku (nacrtanu u GIF-formatu, sa drugačijim oznakama).Zato sa ove slike uzmite samo dužine:
PO = P'S = d = l0 = ct0 = 3m. PP' = OS = vt' = 4m. PS = P'O = ct' = 5m, (dužine izračunate za c = 3∙108m/s, v = 0,8c = 2,4∙108m/s, i Ajnštajnovim formulama) i razmotrimo tekst koji se navodi na index.hr (sličan tekst naći ćete i u većini udžbenika). Ne vjerujte svemu što piše (rado bi sad ubacio onaj vic o tarabi), već provjeravajte sve navedeno (ne odričite se vlastite pameti – shvatanja stečenih iskustvom).
Za mladića na peronu (P) klinka (P') se kreće brzinom v, za klinku (P') mladić (P) se kreće brzinom v (u kojem smjeru po x – osi ?). Postavke u prethodnoj rečenici MI određujemo (šta ako baš nama u inat njih dvoje misle obratno?).
Slične tekstove (kao na index.hr) isčitavao sam u svima mogućim udžbenicima (do kojih sam mogao doći) tražeći odgovor u skladu sa zakonom prostiranja svjetlosti u vakuumu (u našem primjeru iz tačke P identično P', na početku posmatranja). Svoje dileme rasčistio sam uz pomoć izraza “matematičko vrijeme“ Dragiše Ivanovića (u njegovom udžbeniku: „Teorija relativnosti“) i tako krenuo u oblast koju sam nazvao – „relativistička algebra“ (obuhvata sve Ajnštajnove istine i „istine“).
Ponovo tvrdim da mladić iz P neće vidjeti navedenu sliku (kako zz tvrdi), klinki neće (za nju) proteći vrijeme d/c = t = t0, već takođe t', (to, bar, možemo eksperimentalno provjeriti), ma šta tvrdio A. Ajnštajn i ostali nobelovci.
 
0

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)23.02.2005. u 07:29 - pre 232 meseci
Citat:
(ne odričite se vlastite pameti – shvatanja stečenih iskustvom).

Ne mogu, a da ne odgovorim na ovo.
Da li iskustvo ouhvata kretanje brzinama preko 250000 km/s i preciznost merenih duzina
reda 10-9m i trajanja reda 10-15s sa relativnom greskom 1:106?
Ako ne, tj ako se ogranicimo na svakodnevno iskustvo onda se moramo ograniciti i na brzine reda
100m/s duzine reda 10-3m i trajanja reda 10-2s sa relativnom greskom 1:10 ;
onda je Njutnova mehanika dovoljno tacna u granicama preciznosti merenja.
Citat:
Ponovo tvrdim da mladić iz P neće vidjeti navedenu sliku (kako zz tvrdi), klinki neće (za nju)
proteći vrijeme d/c = t = t0, već takođe t', (to, bar, možemo eksperimentalno provjeriti), ma šta
tvrdio A. Ajnštajn i ostali nobelovci.

Ako su u eksperimentu brzine oko 100m/s, velicina (t' - t")/t' (ponovo insistiram na jasnom
oznacavanju koji ISR je u pitanju) ce biti mnogo manja od tacnosti rucnog casovnika.






#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)23.02.2005. u 10:35 - pre 232 meseci
Citat:
Sprečo:  Ponovo tvrdim da mladić iz P neće vidjeti navedenu sliku (kako zz tvrdi), klinki neće (za nju) proteći vrijeme d/c = t = t0, već takođe t', (to, bar, možemo eksperimentalno provjeriti), ma šta tvrdio A. Ajnštajn i ostali nobelovci.

A zasto tvrdis da ce klinki proteci vreme t'? Kako mislis da to eksperimentalno utvrdis?

P.S. Tek sada prvi put vidim u cemu se tacno razlikuje tvoje razmisljanje od razmisljanja A.A i ostalih fizicara. Mislim da i dalje treba polako da nastavimo bez preobimnih poruka sa gomilom formula. Idemo korak po korak na rasvetljavanju toga sto mislis da ce klinki takodje proteci vreme t'.

Pozdrav
 
0

[es] :: Fizika :: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)
(Zaključana tema (lock), by McKracken)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56087 | Odgovora: 473 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.