Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Medicina]: Šećerna bolest (Dijabetes) - Šta je to?

[es] :: Nauka :: [Medicina]: Šećerna bolest (Dijabetes) - Šta je to?

[ Pregleda: 25400 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

NIKSICKO_PIVO

Član broj: 20194
Poruke: 369
*.crnagora.net



+1 Profil

icon [Medicina]: Šećerna bolest (Dijabetes) - Šta je to?11.05.2004. u 02:31 - pre 242 meseci
dali moze neko da nam vise isprica o secernoj bolesti?
dali ima lijeka za to i moze li trajno da se izlijeci???
dali postoje neki narodni recepti koji smanjuju secer u krvi ???

potrebno mi je za jednog druga
:(

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 29.04.2006. u 01:47 GMT+1]
aj daj jos po jednu...
 
Odgovor na temu

matija-s
Planetary Assault Systems

Član broj: 11804
Poruke: 610
*.xnet.hr



Profil

icon Re: secerna bolest?????11.05.2004. u 04:55 - pre 242 meseci
Šećerna bolest ili dijabetes je kronična bolest, a osnovni joj je uzrok djelomičan ili potpun nedostatak inzulina koji se stvara u gušterači. Zbog toga dolazi do male apsorpcije glukoze - kako u stanicama u kojima je potrebna zbog energije tako i u jetrima kamo se glukoza odlaže, pa se zato razina glukoze u krvi povećava.

Dva su osnovna tipa šećerne bolesti:

adultni dijabetes - šećerna bolest odraslih neovisna o inzulinu (uglavnom pogađa osobe koje su prošle 40. godinu)
juvenilni dijabetes - šećerna bolest djece ovisne o inzulinu.
Pretpostavlja se da je za nastanak bolesti presudan nasljedni faktor, prekomjerna tjelesna težina i česta stanja stresa.

Uredno liječenje šećerne bolesti obuhvaća provođenje dijetalnoga programa, bez kojega nastaju razne komplikacije: acidoza, dijabetička koma, bolesti srca, bubrega i krvnih žila, sljepoća.

Osobe oboljele od šećerne bolesti moraju se u prehrani pridržavati određenih pravila:

sva hrana se važe,
obroci imaju točan raspored, sa strogom zabranom upotrebe šećera, meda, džema, kolača, bombona, keksa, kandiranog voća, sokova sa šećerom i sličnog.
Ni jedan dijabetičar ne može se liječiti samo lijekovima ili samo fizičkom aktivnošću ako nije dobro upućen u dijabetičku dijetu.

Hrana koju treba izbjegavati:
bomboni, bomboni u rolici,
kolači,
gume za žvakanje sa šećerom,
keksi,
med, džem sa šećerom, marmelada sa šećerom,
žitarice s dodatkom grožđica i šećera,
puding sa šećerom,
šećer,
kondenzirano zašećereno mlijeko,
kandirano voće,
zašećereni jogurt,
voćni sokovi i gazirana pića s dodatkom šećera,
voćni sirupi i čokoladni preljevi sa šećerom i slično.

Bolesnici lakše drže dijetu otkako su Američko društvo za dijabetes i Američko dijetetično društvo sve namirnice podijelili u šest skupina.

Skupina 1. Kruh i zamjene
U ovoj su skupini sve vrste kruha, brašna, tjestenina, riža, proizvoda od žitarica, gotova jela i povrća koji sadrže veću količinu škroba (suhi grah, grašak, kesten, soja).

Skupina 2. Meso i zamjene
U ovoj su skupini sve vrste mesa, ribe, mesnih prerađevina i gotovih proizvoda koje uzimamo kao zamjenu za meso. Prema sadržaju masnoća, ta je skupina podijeljena u tri podskupine.

U podskupini MESO I. nalazi se mršavo meso (bez vidljivih masnoća); u podskupini MESO II. nalazi se meso s malo masnoće, jaja, mesne prerađevine i masni sirevi sa 25% mliječne masti. U skupinu MESO III. svrstana su jako masna mesa, mesne prerađevine i punomasni sirevi sa 45% mliječne masti. Ova podskupina nije pogodna za dijetnu prehranu.

Skupina 3. Povrće
U ovu skupinu svrstano je sve povrće, osim onoga koje sadrži veću količinu škroba i nalazi se u skupini 1. Tu se nalazi i povrće s malom energetskom vrijednosti, koje se uzima po želji.

Skupina 4. Voće
U ovu skupinu svrstano je svježe i suho voće, gusto ukuhano voće bez šećera te voćni sokovi bez dodatka šećera.

Skupina 5. Mlijeko i zamjene
U ovu je skupinu svrstano: konzumno mlijeko sa 1% mliječne masnoće, obrano trajno mlijeko sa 1,6% mliječne masnoće, mlijeko sa 2,8% mliječne masnoće (djelomično obrano mlijeko), mliječni proizvodi (jogurt, kiselo mlijeko i acidofil) i stepko sa 1% mliječne masnoće.

U ovu se skupinu ubraja mlijeko sa 3,2% mliječne masnoće (punomasno mlijeko) i mliječni proizvod od punomasnoga mlijeka (jogurt, kiselo mlijeko i acidofil) koji nisu primjereni u dijetnoj prehrani.

Skupina 6. Masnoće i zamjene
U ovu skupinu svrstane su masnoće. Masnoće dijelimo na masnoće životinjskoga i biljnoga podrijetla. Masnoće životinjskoga podrijetla sadrže, osim zasićenih masnih kiselina, i kolesterol.

Masnoće biljnoga podrijetla sadrže jednostruko i višestruko nezasićene masne kiseline. Nezasićene masne kiseline imaju značajnu ulogu u prehrani osoba oboljelih od šećerne bolesti.

Hrana koja se preporučuje
hrana bogata vlaknima i složenim ugljikohidratima (voće, povrće, mahunarke, cjelovite žitarice)
začini (cimet, klinčić, lovorov list)
krom (prokulice, grejp, školjke, sok od grožđa, pivski kvasac).
------------------------------------------------------------------------------

Iam i ja 2 frenda koja boluju od tog.Nije to shala, ali ako se pridrzavas nekih pravila sve je ok. Lijek je inzulin, AFAIK , a kolko znam za narodne lijekove mislim da se listovi od borovnice koriste u tu svrhu i neki to nazivaju biljni inzulin (Listovi su djelotvorni samo ako se naberu prije nego što sazru bobice)

Matija

Disconnect
 
Odgovor na temu

drdrksa

Član broj: 1077
Poruke: 3650



+6 Profil

icon Re: secerna bolest?????11.05.2004. u 10:16 - pre 242 meseci
Kao neko ko vrlo dobro poznaje tu bolest (moj otac je ima vec vise od 20 godina) mogu ti reci da je to vrlo zajebana bolest jer coveka ubija postepeno i polako, pa zivot postaje mucenje. Bitna stvar kod secerne bolesti je da se nivo secera u krvi odrzava na jednom istom nivou, jer varijacije (nagli padovi i porasti glikemije) trajno ostecuju srce i ostale vitalne organe jer se dozivljava preveliki stres u vidu kriza i kocenja (hiperglikemija).
Zato, secerasi uvek moraju imati blizu dovoljne kolicine insulina (Lenta ili SPP) u slucaju da se nivo secera u krvi poveca. U slucaju pada secera u krvi, neposredno pred taj dogadjaj bolesnik oseca vrtoglavicu i gubitak snage, pa je uvek pozeljno u dzepu nositi kocku secera ili natreen (vestacki zasladjivac) i uzeti je kada se ovaj simptom pojavi.
Takodje, svi koji boluju od secera treba da se pridrzavaju storge dijete u vidu smanjenog uzimanja slatkisa i masnoca, kao i alkohola.
I za kraj, ono sto je najtuznije : secerna bolest je neizleciva bolest (jos uvek, mada se ide u pravcu pronalazenja leka za istu) sa kojom se moze ziveti duze vreme, ali i ne mora
 
Odgovor na temu

NIKSICKO_PIVO

Član broj: 20194
Poruke: 369
*.crnagora.net



+1 Profil

icon Re: secerna bolest?????11.05.2004. u 11:17 - pre 242 meseci
ovaj moj drug je odjednom dobio tu bolest
jedan dan je pao u nesvijest i odveli ga u bolnicu i tamo ga zadrze nekoliko dana
ustanove da ima secer i da mora sam sebi da daje insulin
bas mi je zao mlad momak i to da mu se desi
vjerovatno je to nasledno i odjednom ga pogodilo
:(((
fino li je kad se zdravo
nego najgore je to sto je mene sad strah kad vidim cokoladu bjezim od nje ko djavo od krsta
:)))
ljudi tek nauce da cijene neke stvari kad se desi nesto ovome slicno
mozda nekad i nadju lijek da se to trajno izlijeci

aj daj jos po jednu...
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Sedam najvažnijih pitanja i odgovara koje biste morali da znate o dijabetesu18.04.2006. u 23:30 - pre 218 meseci
Povišen nivo šećera u krvi nije povezan sa godinama, pa može da zadesi i mlađe osobe. Na sreću, postoje razni načini da se izborite sa ovim problemom, pa čak i da ga sprečite.

Širom sveta registrovano je 180 miliona obolelih od šećerne bolesti ili dijabetesa, a Svetska zdravstvena organizacija procenjuje da će ih do 2025. godine biti čak 300 miliona i najmanje još toliko onih koji neće znati da su bolesni. Na sreću, u 90 odsto slučajeva dijabetes može da se spreči zdravim načinom života. Međutim, i život sa ovom bolešću može biti relativno bezbrižan. Što više znate o njoj, to bolje, a evo nekoliko saveta koji će vam pomoći da je sprečite.

Šta je dijabetes?

Bolest metabolizma kod koje važnu ulogu igra hormon insulin. Gušterača dijabetičara više ne proizvodi insulin ili ga ne proizvodi dovoljno. Posledica: izvor energije, šećer (glukoza), više ne stiže do ćelija, već se zadržava u krvi. Nakon toga se povećava nivo šećera u krvi.

Šta otkriva nivo šećera u krvi?

Normalan nivo šećera u krvi jeste oko 100 miligrama po decilitru. Tokom dana ova vrednost varira, ali organizam stalno teži da održi taj nivo. Ujutru, pre jela, taj nivo bi trebalo da bude niži od 110 mg/dl, a dva sata posle jela ispod 140 mg/dl. Vrednosti više od ovih ukazuju na oboljenje.

Koliko često treba da merim šećer?

Posle 35. godine života trebalo bi da proveravate nivo šećera u krvi svake dve godine, a u slučaju da postoje faktori rizika, kao što su prekomerna težina, nasledni faktori ili simptomi (vidi antrfile) i češće.

Kako da sprečim dijabetes?

U načelu, veoma lako: tako što ćete voditi zdrav život. Glavni uzroci nastanka dijabetesa tipa dva jesu prekomerna težina i nedovoljno kretanje. Čak 90 odsto obolelih pripada ovoj grupi ljudi. Kod dijabetesa tipa jedan nedostatak insulina je urođen i uglavnom je izazvan virusnim oboljenjem.

Dijagnoza dijabetes - a šta sad?

Osnovno pravilo je redovna kontrola nivoa šećera u krvi - pomoću specijalnog merača.

Kod dijabetičara tipa jedan neophodno je redovno ubrizgavanje insulina, a kod tipa dva nivo šećera u krvi obično se reguliše dijetom i tabletama.

Kako da sprečim posledice?

Tako što ćete redovno snižavati nivo šećera u krvi! Mnogo toga možete sami da uradite.

Bavite se sportom, redovnim treninzima izdržljivosti, kao što su vožnja bicikla i plivanje i tako ćete poboljšati metabolizam šećera u krvi. Vodite računa o ishrani: jedite povrće, proizvode od integralnih žitarica, voće i ribu. Pazite na liniju: višak kilograma utiče na povećanje nivoa šećera u krvi.

Da li su mi slatkiši od sada zabranjeni?

I dijabetičar sme da unosi šećer u ograničenim količinama, a to znači oko 50 grama dnevno.

Alternativu predstavljaju zaslađivači, na primer, saharin. Oni praktično uopšte ne sadrže kalorije i mokraćom se izbacuju iz organizma u neizmenjenom obliku.

CDC/MA
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
*.3dnet.co.yu.



+1342 Profil

icon Re: Šećerna bolest - Šta je to?28.04.2006. u 07:24 - pre 218 meseci
Video sam ovaj članak u novinama i bez imalo preterivanja, može se nazvati zločinačkim.

Jer, ko ovo preporuči dijabetičarima


Citat:

I dijabetičar sme da unosi šećer u ograničenim količinama, a to znači oko 50 grama dnevno.



osuđuje ih na smrt.

Takva kolicina tog otrova i zdravoj osobi predstavlja ogroman atak na ceo metabolizam, pankreas posebno, a za dijabetičare kojima ne radi mehanizam regulacije to je pogubno. Kada se na to doda ionako prevelika količina ugljenih hidrata u ishrani, stvar postaje još gora.

Prosto je neverovatno šta farmaceutski lobi radi obolelima od šećerne bolesti savetujući im da mogu da žive normalno, samo da uzimaju toliko i toliko insulina (njihove robe) dnevno. Niko im ne govori šta im se dešava u telu kada se natrpaju šećerima, pa onda grunu insulin potreban da sve to poništi.

Ti šokovi su ono što ih ubija, a ne sama bolest. Ona bi se mogla u skoro u potpunost kontrolisati samo ishranom sa redikovanom količinom ugljenih hidrata. Ali, to bi poništilo potrebu za insulinom, a šta bi onda radila ta farmaceutska mašinerija?

Apsolutna minimizacija insulina je postulat broj 1. svakog zdravog programa ishrane, a za dijabetičare to je, bez preterivanja, pitanje života.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Šećerna bolest - Šta je to?28.04.2006. u 08:42 - pre 218 meseci
Citat:
Novine
I dijabetičar sme da unosi šećer u ograničenim količinama, a to znači oko 50 grama dnevno.


Ovo je ogranicena kolicina? :-))))

RDA (Recommended Daily Allowance) - tj. preporucena dnevna doza secera za zdravog coveka je oko 40 grama u USA na svakih unetih 2000 kalorija.

A mi ovde pricamo o dijabeticarima, koji moraju da imaju poseban rezim ishrane i smanjen unos secera? Da li se neko ovde zeza?

Mislim da je u pitanju neka greska.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
194.106.171.*



+1342 Profil

icon Re: Šećerna bolest - Šta je to?28.04.2006. u 08:58 - pre 218 meseci
Verovali ili ne, to je savet koji ćeš dobiti u našim lekarskim ordinacijama ispred kojih su zidovi oblepljeni reklamama farmaceutskih kuća.

A tih 40 gr. za zdrave ljude je mnogo puta kritikovano na svim ozbiljnim mestima kao nešto što potiče od pre par decenija i što je dokazano štetno i za zdrave ljude.



 
Odgovor na temu

Ana J.
Ana Jovcic
Beograd

Član broj: 59347
Poruke: 75
213.244.208.*

Jabber: ana6888@elitesecurity.org
Sajt: www.farmaceuti.com


Profil

icon Re: Šećerna bolest - Šta je to?28.04.2006. u 13:09 - pre 218 meseci
caj od mirođije je odlican za dijabeticare
ignoscas semper alteri,
nunquam tibi!!!
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Šećerna bolest - Šta je to?28.04.2006. u 14:15 - pre 218 meseci
oduvek me je zanimalo zasto su sve preporuke za ljude iste kada se u veterini sve preracunava na kg telesne mase...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Šećerna bolest - Šta je to?28.04.2006. u 14:17 - pre 218 meseci
@Superbaka, pa pise 40g na 2000 kalorija - a broj potrebnih (pozeljnih?) dnevnih kalorija varira upravo od tezine...

ili.. ne?

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
*.3dnet.co.yu.



+1342 Profil

icon Re: Šećerna bolest - Šta je to?28.04.2006. u 14:24 - pre 218 meseci
Pise i da je 400 g (nije greska) ukupna dnevna preporucena kolicina ugljenih hidrata...

I onda se cudimo otkud epidemija secerne bolesti i gojaznosti?!
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Šećerna bolest - Šta je to?28.04.2006. u 16:43 - pre 218 meseci
ne, nisam mislio konkretno na ovo vec uopsteno... jedna tabletica za coveka od 60kg i coveka od 200kg...
 
Odgovor na temu

Zikka
Zika Jovic
Dublin

Član broj: 29076
Poruke: 677
213.244.197.*

ICQ: 270814588


+1 Profil

icon Re: Šećerna bolest - Šta je to?28.04.2006. u 19:59 - pre 218 meseci
Citat:
#1131330/superbaka: oduvek me je zanimalo zasto su sve preporuke za ljude iste kada se u veterini sve preracunava na kg telesne mase...


Ni meni nije nikada bilo jasno.
Don't Worry Be happy!
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.ptt.yu.



+3 Profil

icon Re: Šećerna bolest - Šta je to?28.04.2006. u 21:32 - pre 218 meseci
pa i nisu. kod dece se doza odredjuje prema kg tm.

@nebojsa- koje su to novine bile?

[Ovu poruku je menjao blayv dana 30.04.2006. u 01:02 GMT+1]
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: [Medicina]: Šećerna bolest (Dijabetes) - Šta je to?29.04.2006. u 00:48 - pre 218 meseci
http://dijabetes.plivazdravlje.hr/
http://www.zdravibili.com/dijetproiz/dijabet-s.asp?ids=13
 
Odgovor na temu

savanah

Član broj: 78922
Poruke: 410
*.3dnet.co.yu.



+4 Profil

icon Re: [Medicina]: Šećerna bolest (Dijabetes) - Šta je to?04.05.2006. u 07:37 - pre 217 meseci
videh reklamu na billboard-u BANABA-ubica dijabetresa, inace produkt je na bazi bilja a proizvodi ga nas Nature Health. takodje se preporucuje unosenje cimeta u bilo kom obliku( u vidu cajeva, kao zacina ali ne na kolacima). on je od davnina poznat kao regulator secera, a ima ga i u vidu pilula
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
213.240.54.*

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: [Medicina]: Šećerna bolest (Dijabetes) - Šta je to?17.11.2006. u 09:54 - pre 211 meseci
U svijetu je danas registrirano 190 milijuna osoba sa šećernom bolešću, a taj će se broj prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije i Međunarodne dijabetičke federacije do 2025. godine povećati na 330 milijuna. Ovakvo stanje razlog je neprestanim upozorenjima ali i brojnim istraživanjima kojima je cilj spriječiti pojavu bolesti te odgoditi i spriječiti komplikacije i pogoršanje stanja.

Tipovi šećerne bolesti
Dva su tipa šećerne bolesti:
- dijabetes tipa 1 nastaje kad se u organizmu ne proizvodi dovoljna količina inzulina,
- dok o dijabetesu tipa 2 govorimo u slučaju kad tkiva organizma postanu otporna na inzulin.

Prema trenutnim saznanjima, dijabetes tipa 1 nastaje kao posljedica kombinacije genetičke predispozicije za bolest i stresa. Gušterača osoba oboljelih od dijabetesa tipa 1, ne proizvodi hormon inzulin ili proizvodi nedovoljnu količinu tog hormona. U nedostatku inzulina u krvi, glukoza ne dospijeva u stanice nego se nakuplja u krvi, dolazi do hiperglikemije. Unatoč velikim količinama hrane koju oboljela osoba pojede, organizam gladuje, odnosno stanicama nedostaje hranjivih tvari (glukoze). Zbog potrebe tijela za energijom, nakupljene tjelesne masnoće se pojačano troše stvarajući ketonska tijela zbog čega dolazi do nakupljanja kiselina u organizmu. Sve to vodi u ketoacidozu - stanje u kojem organizam izlučuje veliku količinu mokraće, javlja se žeđ i glad, a to su, uz gubitak tjelesne težine, ujedno i prvi simptomi dijabetesa tipa 1.

Dijabetes tipa 2 naziva se i dijabetesom zrelije dobi, dijabetesom otpornim na inzulin, ali i dijabetesom zrelije dobi u mladih. Ovaj, učestaliji oblik bolesti, javlja se u 80 do 85 posto oboljelih. Čak 88 posto oboljelih ujedno pati od prekomjerne tjelesne težine. No, valja istaknuti da je jako veliki broj neprepoznatih slučajeva dijabetesa koji pripadaju ovom obliku bolesti. Ključan je čimbenik bolesti inzulin, odnosno poremećaj njegovih proizvodnje i iskorištenja. Često se radi o višku, a ne o manjku ovog hormona i usko je povezan s prekomjernom tjelesnom težinom.
Nije posve jasno zbog čega dolazi do njegova viška, ali svakako su barem dijelom odgovorni genetička predispozicija i utjecaj čimbenika iz okoline. Pojavi ovog tipa šećerne bolesti pogoduje starija životna dob, prekomjerna tjelesna težina i slaba tjelesna aktivnost.

Oboljeli od dijabetesa tipa 1 ovisni su o inzulinu, što znači da ne mogu živjeti bez nadomjesne terapije. Oboljelima od dijabetesa tipa 2 inzulin je potreban za regulaciju šećera u krvi, ali im život nije izravno ugrožen bez njega. No, i u njih će doći do komplikacija primarne bolesti izostane li primjereno i pravodobno liječenje. Ponekad je teško razlikovati ova dva oblika dijabetesa, a uz odgovarajuće testove, od velike pomoći za postavljanje ispravne dijagnoze obiteljska je medicinska anamneza.

Od 1997. godine koriste se novi kriteriji dijagnoze i klasifikacije šećerne bolesti koja se dijagnosticira na temelju jednog od sljedeća tri kriterija:
1. razina šećera u krvi natašte 7 mmol/L i iznad toga
2. razina šećera u krvi iznad 11 mmol/L 2 sata nakon obroka glukoze
3. slučajna vrijednost šećera u krvi jednaka ili viša od 11 mmol/L uz druge simptome bolesti.

Ako je razina glukoze natašte 6-7 mmol/L, a 2 sata nakon obroka između 7,08 i 11 mmol/L, dijagnosticira se "poremećena tolerancija glukoze". Za ove se slučajeve više ne koristi izraz "granični dijabetes" jer taj izraz nije primjeren stvarnom stanju.

vita

* Cijeli dossier o dijabetesu, pravila prevencije, savjete za odgovarajuću prehranu, popis i tablice zamjenskih obroka, pojmovnik, savjete za svakodnevni život djece i odraslih, pronađite u novembarskom[.hr] broju Vite
 
Odgovor na temu

blesavica

Član broj: 212295
Poruke: 9
93.86.216.*



Profil

icon dijabetes tip 1 - insulin zavisan13.02.2009. u 21:25 - pre 184 meseci
Ljudi molim vas da mi kazete ako imate bilo kakvu informaciju o ovome - MATICNE CELIJE ZA IZLECENJE DIJABETESA TIPA 1 !!! Bratic mi je pre nekih godinu ipo dana dobio dijabetes tipa 1, znaci zavisan od insulina i upravo sam cula, a i procitala da majcine celije uzete iz pupcane vrpce tokom porodjaja mogu pomoci u izlecenju ove bolesti, pa me zanima da li iko zna gde se u svetu vrsi takav zahvat i na koji nacin??? Znam da se skladistenje celija vrsi u Briselu (ranije kostalo oko 5 000 dolara), medjutim sada moze i u Srbiji (1 500 eura), ali ne znam mesto i nacin samog zahvata??? Ako ista znate, PISITE!!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: [Medicina]: Šećerna bolest (Dijabetes) - Šta je to?

[ Pregleda: 25400 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.