Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Klonirani embrioni majmuna

[es] :: Nauka :: Klonirani embrioni majmuna

[ Pregleda: 1655 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dejan,
Beograd

Član broj: 61886
Poruke: 126
77-105-25-86.adsl-3.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Klonirani embrioni majmuna18.11.2007. u 13:58 - pre 200 meseci
Citat:
Američki naučnici načinili su novi korak ka kloniranju ljudi. Naime, oni su klonirali majmune i iskoristili njihove embrione za uzimanje dragocenih matičnih ćelija, prenose svetski mediji.

Šuhrat Mitalipov i njegove kolege sa Univerziteta za zdravlje i nauku u Oregonu naveli su da su koristili ćelije sa kože majmune da bi stvorili klonirane embrione i da su embrionske matične ćelije uzimali iz tih uzoraka, koji su bili stari jedan dan. Ovo je do sada rađeno samo sa miševima, navodi Mondo.

Mitalipov je šture rezultate svog rada predstavio u junu u Australiji, ali taj rad je sada potvrdio drugi, nezavisni tim stručnjaka. Naime, potvrđeno je da je u principu moguće klonirati ljude i uzimati matične ćelije iz embriona, ali da su ovog puta uspeli da naprave samo dve grupe takvih ćelija, tako da je proces i dalje vrlo neefikasan i težak.

Embrionske matične ćelije izvor su svake ćelije, tkiva i svakog organa u telu. Naučnici ih proučavaju da bi razumeli biologiju ne samo bolesti, već života uopšte i žele da ih iskoriste da preobraze medicinu. Ideja je uopšteno da se uzme mali komad kože sa pacijenta i da se uzgoji tkivo ili čak organ za transplantaciju koji bi savršeno odgovarao pacijentu.

Upotreba matičnih ćelija izaziva različite reakcije u javnosti. Protivnici kloniranja smatraju da je krajnje pogrešno koristiti ćelije na taj način.
Čak je i američki predsednik Džordž Buš nekoliko puta sprečio zakone koji bi proširali finansiranje takvih istraživanja.

Mitalipovljev tim koristio je metodu klasičnog transfera jedra somatske ćelije da bi stvorili svoje embrione. Ovaj metod uključuje uzimanje jezgra odrasle ćelije, u ovom slučaju fibroblasta, što je tip kožne ćelije. Jajna ćelije tada se izdubi i u nju se ubacuje jezgro odrasle ćelije. Ovaj proces u suštini programira jajnu ćeliju da se ponaša kao da je bila oplođena i da može da se razvije u embrion.

Istraživači su naveli da su iskoristili 304 jajne ćelije od 14 rezus majmuna i da su na kraju dobili samo dve linije matičnih ćelije. To znači da je potrebno još mnogo rada pre nego što bi ovaj rad mogao da se koristi na ljudima, pogotovo kada se zna koliko je teško doći do ljudskih jajnih ćelija

http://www.blic.co.yu/slobodnovreme.php?id=19805


 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Klonirani embrioni majmuna

[ Pregleda: 1655 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.