Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Serbian piracy rampant

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Serbian piracy rampant

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 33615 | Odgovora: 145 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
67.151.201.*

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant15.11.2007. u 18:29 - pre 200 meseci
Citat:
pctel: Da i zato sto je presao ulicu van pesackog prelaza, i zato sto je pusio na javnom mestu i zato st... A, zaboga, zasto ne ZATO STO KORISTI NELEGALNI SOFTVER?!

Nisam rekao da ne treba i to. Druge razloge sam naveo zato što u Srbiji kazne nisu kumulativne i za utaju poreza je verovatno strožija kazna. Tj. i da se cimaju da nekoga hvataju za nelegalni softver, verovatno bi gledali druga krivična dela da bi imali ozbiljniju kaznu. Znači u Srbiji je max(a, b, c, d, ...), a npr. ovde u SAD je sum(a, b, c, d, ...), gde su a, b, c, d, ... krivična dela koja je neko počinio. ;)
Citat:
Sizif: Ja se slažem da kad bi svih deset hiljada srpskih programera osnovalo sindikat pa definisalo minimalnu cenu rada od 5000 evra mesečno, da bi to neke firme morale da plate, ali neke ne bi mogle, a to se baš zbog broja istih nikad neće desiti jer ćeš uvek imati kvalitetnog programera koji će iz čisto egzistencijalnih razloga prihvatiti da radi i za 1000 evra i izbaciti sa posla onog koji traži 5000. To je problem sa svim poslovima koji nemaju unije u zemljama u razvoju, uvek će biti neko ko će da prihvati posao za manje pare jer nema izbora.

Dobar programer čija plata odgovara njegovom znanju i iskustvu, nikada ne bi trebao da se plaši ovakvog scenarija. Ako programer od 1K može da radi isto ono što i programer od 5K to znači da je onaj od 5K plaćen daleko iznad svojih mogućnosti.
 
Odgovor na temu

pantic68
zoran pantic
sabac

Član broj: 50312
Poruke: 913
91.150.70.*



+11 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant15.11.2007. u 19:43 - pre 200 meseci
Citat:
Znači u Srbiji je max(a, b, c, d, ...), a npr. ovde u SAD je sum(a, b, c, d, ...), gde su a, b, c, d, ... krivična dela koja je neko počinio.

Profesionalna deformacija
A ovo sa cenama rada bi vazilo da ne postoji restriktivni vizni rezim. Jeste da programeri mogu da rade i odavde za strane firme ali to nije to.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant15.11.2007. u 21:13 - pre 200 meseci
Citat:
Sizif:
Cena rada zavisi samo i iskljucivo od onga koliko neko hoce da je plati.

Pametan poslodavac će ti platiti minimalan iznos za koji si uopšte spreman da radiš, i to je pravilo kapitalizma. U Srbiji ima dovoljno programera da se stvori takva konkurencija na tržištu rada da programeri neće i ne mogu (barem uskoro) imati zapadne plate.

Placaju ga mnogo mnogo bolje nego sto je tamo placen lekar ili profesor(zar je ovo dobro placen posao??? ), jednostavno zato sto je on i dalje dosta jevtiniji nego da plate nekoga tamo ko to zna da radi.

Sam sebi kontriraš, jer tvoj primer dokazuje ovo što ja govorim: da tržište rada diktira platu. Tvoj prijatelj ipak ima manju platu od svojih zapadnih kolega jer ako neće on da radi, naći će nekog drugog u toj istočnoj zemlji da radi isti posao za manje pare nego zapadni IT stručnjaci.


Ti bas nisi pokapirao. Poenta je da se plate dobrih strucnjaka vrednuju globalno. Znaci, vrhunski strucnajk iz Rumunije ili USA ima dobru platu, nevezano za procenu platu u zemlji. Kapiras sad?

Citat:
Tu se nikako ne slažemo. Nikako ne možeš porediti pilote sa programerima, prve maltene možeš izbrojati na prste, a proramera ima jako mnogo, i prosečan srpski programer će ako treba da dobije posao prihvatiti da radi za platu koja je mnogo manja od evropske. Ja se slažem da kad bi svih deset hiljada srpskih programera osnovalo sindikat pa definisalo minimalnu cenu rada od 5000 evra mesečno, da bi to neke firme morale da plate, ali neke ne bi mogle, a to se baš zbog broja istih nikad neće desiti jer ćeš uvek imati kvalitetnog programera koji će iz čisto egzistencijalnih razloga prihvatiti da radi i za 1000 evra i izbaciti sa posla onog koji traži 5000. To je problem sa svim poslovima koji nemaju unije u zemljama u razvoju, uvek će biti neko ko će da prihvati posao za manje pare jer nema izbora.


A da se ti odlucis kome odgovaras? Ja i Dimkovic nismo ista osoba (pu, pu... daleko bilo... :) ). Uglavnom, u Srbiji nema 10K DOBRIH programera, ima ih, mozda, par stotina i to max. Znas li ti sta je 10K dobrih programera? Ne "kvalitetnih", vec stvarno dobrih, ono - vrhunskih?

Citat:
Da se razumemo, ja sam apsolutno protiv toga da firme koje rade za profit koriste nelegalan softver u cilju sticanja sopstvenog profita, ali sam i protiv toga da student dizajna mora da plati 8000$ za jednu licencu Maye da bi mogao da je uči kod kuće, jer se to ne dešava ni na zapadu (o da, i tamo ima piraterije), pa zašto ne bi i u Srbiji sa manjim standardom. Da je istina ovo što vi potencirate, onda bi se broj ljudi u Srbiji koji znaju Mayu, Autocad, Adobe, Crystal Reports i slično bio u najbolju ruku dvocifren.


Da si ti student, mozda bi znao i da koristis internet, pa bi tu Maya-u koristio dzabe. Niko ne ocekuje od studenata da placaju komercijalne cene softvera - ili im ga dele besplatno, ili za jako male novce. Naravno, takvim softverom ne mozes da zaradjujes novac, ali to je valjda i normalno....
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

flash021
Novi Sad

Član broj: 161798
Poruke: 11
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: www.nnick.multiply.com


Profil

icon Re: Serbian piracy rampant17.11.2007. u 14:36 - pre 199 meseci
Hmm... ja sam ovde dolazio nekada da naučim nešto i da se informišem a u ovoj temi je na delu očigledna politika, marketing i propaganda, mislim kako neko ko radi za stranu softversku firmu može da se brine o državi i domaćim programerima? Aj vi to sad meni objasnite?

Taj neko je takođe pomenuo onu narodnu "kako seješ tako ćeš i da žanješ". Pa jedan od razloga što još uvek jedemo našu hranu je taj što je naša hrana dobra!! Ko će od domaćih programera (firmi ) da nadjača aplikaciju za narezivanje podataka kao što je "Nero", ako bude potpuno legalno tržište i "otvoreno za uvoz legalnog softvera". Pa što Evropa ne dozvoljava ili ograničava (carine, porezi) uvoz kineskih cipela, hrane (iz svih delova sveta), automobila (tj. dobijaju najlošije ocene na testovima "kao" ), o kakvom mi globalizmu pričamo?

Problem nelegalnog softvera je upravo taj globalizam, tj. internet kao globalna mreža. Vi pričate ovde o nekakvom drukanju i borbi protiv nelegalnog softvera, slažem se, to treba sprečiti. Svako se trudi da sredi stvari u svom dvorištu. Ima drukanja u dimenzijama Policija-kriminal, Poreska uprava - Privredni subjekti itd, ali svi oni imaju neki svoj domen u kom deluju (Država, Federacija itd.). A kako će institucija koja se bori protiv nelegalnog softvera da uhvati nekog u Sibiru koji se povezao preko satelita na internet i krekuje softver čisto iz zabave?? I onda taj isti softver dobije Mika, Pera ili neko deseti u Srbiji. On je pljačkaš banke koji posle deli te pare narodu (tačnije svim narodima) u dimenziji u kojoj nema šanse da ga uhvate (ili su jako male), a vi ste ( zaposleni u stranim softverskim kompanijama ) skockani biznismeni koji nude povoljne kredite od tih istih banaka. Mislim dajj.

Jednostavno internet je magistrala i tržište u kojoj se jako lako možeš baviti kriminalom, lagati, širiti dezinformacije, i to bez snošenja ikakvih posledica. Prva stvar što me je profesor(a bio je dobar) naučio o internetu jeste da svaki podatak preispitam i da mu ne verujem 100%.
Ja vidim ovo rešenje problema jedino u stvaranju kontrolnih punktova (policijskih :) ) koji mogu da skeniraju svaki paket podataka i da odmah kažu da li je legalan ili nije (što verovatno još ne postoji ) ili rušenju svih mogućih prava na život i sad da ide neka agencija od vrata do vrata (SVETA) i da proverava svaki pojedinačni softver u svakom kompu.
Ne omalovažavam ničiji rad (a posebno programera ), ali nije problem u državi i narodu nego u globalnom sistemu (internetu) koji je u isto vreme i olakšavajuća okolnost za njih jer kad naprave proizvod daljina tržišta za njih nije problem, što je u drugim proizvodnjama itekako jedan od većih problema.

Nemojte me pogrešno razumeti, ne generalizujem stvari, ali angažman (radno mesto) nekih članova ovde i njihovo razmišljanje na temu su po meni u velikoj kontradikciji.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
77.46.155.*



+171 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant17.11.2007. u 16:13 - pre 199 meseci
Sta rece... nije problem u drzavi i narodu. Da - nije, samo ne znam kako da objasnimo onaj paradox '90 tih, secam se kada sam kupovao (tacnije moj matori ) one supermix-ove za 30, 25 DM sa sve nekim crackovima na njima. Verovatno je i tada internet kriv bio, jest da je tada u Srbiji samo postojao onaj BBS i 24Kb modemi ali, boze moj, kriv je internet....
 
Odgovor na temu

flash021
Novi Sad

Član broj: 161798
Poruke: 11
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: www.nnick.multiply.com


Profil

icon Re: Serbian piracy rampant17.11.2007. u 16:28 - pre 199 meseci
Pa baš je to moja poenta, sada više pojedinac koji ima dobru konekciju nema potrebe da odlazi na pijacu i kupuje cd-ove kada se izgradila ( i tek će se izgraditi ) brza infrastruktura i kad to može da uradi od kuće. A pri tom ne postoji nikakva kontrola i red. Znači nemaju veze devedesete, one su samo usporile stizanje momenta i situacije u kom smo sada. Pijaca je sada tu.. nadomak jednog klika mišem, a pirati su preselili svoje tezge u virtuelni svet.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
77.46.155.*



+171 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant17.11.2007. u 16:46 - pre 199 meseci
Ali o cemu mi raspravljamo? O tome kako su se pirati snasli pa sa jednog medijuma presli na drugi? Ja ne, ja sam mislio da pises o tome u kolikoj meri drzava ucestvuje u diktiranju pravila igre na trzistu. Medijum je najmanje bitan. Eto, i sam kazes da su ljudi isli na pijacu da kupuju CD-ove, pa gde je onda bila ta kontrola i ti tvoji 'punktovi'?
 
Odgovor na temu

flash021
Novi Sad

Član broj: 161798
Poruke: 11
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: www.nnick.multiply.com


Profil

icon Re: Serbian piracy rampant17.11.2007. u 17:50 - pre 199 meseci
Ajde postaviću to ovako, problem nije u državi jer (ili većina) nelegalan softver dolazi iz INOSTRANSTVA, i država bi mogla sve to da spreči jedino kada bi kontrplosala sve internet linkove koji ulaze u nju, što je ja mislim nemoguće. A što se tiče ljudi, napraviću paralelu na to sa ekološkom svesti kod ljudi u jednoj državi a koja je naučno dokazana i ispitana. Naime dokazano je da u nerazvijenim zemljama ljudi jako malo ili uppšte ne ulažu u zaštitu životne sredine zato što je država u jadnom stanju i standard je nizak. Jednostavno ne može se očekivati od stanovnika takve države da kupi Pile koje je hranjeno organskom hranom i koje je duplo skuplje, ako ima to isto pile po mnogo manjoj ceni. Jednostavno ljudi koji nisu ispunili ni primarne ljudske potrebe ne mogu brinuti o opštoj dobrobiti, nego prvo zadovoljavaju svoju, to je zakon. Eto tako i kada ovde bude mnogo bolje, i ljudi će više poštovati programere i njihov rad, pa će kupovati legalan softver, jer sa njim dolazi i niz prednosti koji pirati nemaju (tehnička podrška, saveti, kontakti itd.). Jednostavno čoveku sa platom od 1000 evra neće biti problem da odvoji 30 za neki programčić, a sad mu je to problem.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
77.46.155.*



+171 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant17.11.2007. u 18:18 - pre 199 meseci
Nadam se da si cuo za onaj izraz "Ja u klin, ti u plocu". Otprilike na to moze da se svede nas razgovor.

Citiracu jos nesto, nadam se da ces shvatiti

Citat:
flash021: Naime dokazano je da u nerazvijenim zemljama ljudi jako malo ili uppšte ne ulažu u zaštitu životne sredine zato što je država u jadnom stanju i standard je nizak. Jednostavno ne može se očekivati od stanovnika takve države da kupi Pile koje je hranjeno organskom hranom i koje je duplo skuplje, ako ima to isto pile po mnogo manjoj ceni. Jednostavno ljudi koji nisu ispunili ni primarne ljudske potrebe ne mogu brinuti o opštoj dobrobiti, nego prvo zadovoljavaju svoju, to je zakon. Eto tako i kada ovde bude mnogo bolje, i ljudi će više poštovati programere i njihov rad, pa će kupovati legalan softver, jer sa njim dolazi i niz prednosti koji pirati nemaju (tehnička podrška, saveti, kontakti itd.). Jednostavno čoveku sa platom od 1000 evra neće biti problem da odvoji 30 za neki programčić, a sad mu je to problem.



drzava -> ljudi -> stanovnici ... ima neka tajna veza

 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.socal.res.rr.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant17.11.2007. u 20:19 - pre 199 meseci
Citat:
flash021: Jednostavno ne može se očekivati od stanovnika takve države da kupi Pile koje je hranjeno organskom hranom i koje je duplo skuplje, ako ima to isto pile po mnogo manjoj ceni.

To je upravo problem piraterije. Da to free-range pile o kome pričaš može da bude ukradeno bez posledica, niko ne bi kupovao neko drugo pile po manjoj ceni. Kao i da je moguće krasti Ferari lako i bez posledica niko se ne bi vozio Jugom. Da je moguće da ljudi bez posledica ukradu Godiva čokolade, domaće firme što proizvode čokoladu ne bi imale šta da traže na tržištu. Da je moguće krasti pršutu, parizer ne bi postojao. ;) Tako i kada je moguće krasti strani softver, domaći proizvođači softvera ne mogu da konkurišu na takovom tržištu.

Ovde se stalno priča kako kopiranje komercijalnog softvera ima opravdanje, da bi ljudi nešto naučili. Pa gde je to naučeno? Gde je taj silni softver napisan u Visual C++ koji nije bilo moguće napisati u GNU C++? Zašto ima više open source-a pisanog za GCC iz razvijenih zemalja nego bilo kakvog softvera pisanog u piratovanom komercijalnom softveru u zemljama gde je visoka stopa piraterije? Koliko ljudi ima instaliran Excel, a ne zna da napravi tabelu sa jednostavnom formulom za računanje kamate kredita? Da li nešto fali Open Office-u, pa ljudi stvarno moraju da imaju MS Office? Takođe većina piraterije je zabavnog karaktera. Zar neko ko nema para, može sebi da priušti da traći vreme na gledanje filma ili igranje igre? Siromaštvo je stanje svesti, a ne finansijsko stanje. ;)

 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
77.46.164.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant17.11.2007. u 20:24 - pre 199 meseci
Citat:
Jednostavno ne može se očekivati od stanovnika takve države da kupi Pile koje je hranjeno organskom hranom i koje je duplo skuplje, ako ima to isto pile po mnogo manjoj ceni. Jednostavno ljudi koji nisu ispunili ni primarne ljudske potrebe ne mogu brinuti o opštoj dobrobiti, nego prvo zadovoljavaju svoju, to je zakon.


Upravo tako, davno rečeno, jedna od mojih omiljenih:

Ne određuje čovekova svest njegovo društveno biće, nego čovekovo društveno biće određuje njegovu svest.

K. Marx
 
Odgovor na temu

Sizif
Vladimir Milovanović
Strani plaćenik
N44.816 E20.4587

Član broj: 16929
Poruke: 65
*.chfserbia.org.



+3 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant19.11.2007. u 14:19 - pre 199 meseci
Znači ja sam jedan od malobrojnih koji (pored nekih zvaničnika Microsofta, vidi link ispod) veruje da piraterija ima i svoje pozitivne strane.

Ako neko nema novca da kupi original OS, Microsoft više voli da takav korisnik koristi piratizovani Windows (jer dobija potencijalnog kupca original softvera)

Naravno, takvi stavovi se ne izražavju baš javno, ali ima slučajeva:

http://arstechnica.com/journal...ting-software-choose-microsoft

 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
67.151.201.*

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant19.11.2007. u 18:48 - pre 199 meseci
Citat:
Sizif: Znači ja sam jedan od malobrojnih koji (pored nekih zvaničnika Microsofta, vidi link ispod) veruje da piraterija ima i svoje pozitivne strane.

Citat:
"We understand that in the long run the fundamental asset is the installed base of people who are using our products. What you hope to do over time is convert them to licensing the software."

"Pozitivne strane" za Microsoft, ali ne i za tržište gde je piraterija rasprostranjena. MS je u interesu da se piratuje njihov softver umesto da se koristi besplatan softver, jer tako treniraju buduće kupce njihovog softvera, mogu da zavrću ruku vlastima sa pričama o količini njihovog softvera koji se pirateriše na tržištu, itd.

U praksi "convert them to licensing the software" se izvršava kada država plati licencu za korišćenje njihovog softvera. I onda isti vi koji ovde branite pirateriju se bunite što država plaća sumanute pare MS umesto da pređe na Linux, i drugi besplatni softver (potraži temu na ES-u, i uporedi korisnička imena i njihove stavove u obe teme).

 
Odgovor na temu

Mbit

Član broj: 87574
Poruke: 184
*.abakusbp.net.



+6 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant19.11.2007. u 23:36 - pre 199 meseci
nisam programer niti me ta oblast zanima, a uvezi posla kojim se bavim iskoristiću svaki alat koji mi je dostupan i koji će uspeti da poboljša i ubrza rad, ako ne moram za to da platim neću platiti...
neko je izmislio ašov pa niko ne plaća nadoknadu za korišćenje, a kopanje ide brže nego rukama, a da se ne spominju svi fizički opipljivi alati i mašine koje se masovno koriste a kopiraju se i štancuju na svakom koraku, a ime čoveka koji ih je patentirao u najvećem procentu je potpuna nepoznanica.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
77.46.157.*



+171 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant20.11.2007. u 09:13 - pre 199 meseci
^ Nije bitno da li si programer ili nesto trece. Razlika izmedju software-a i materijalnih stvari je u dostupnosti. Da mozes na klik misa da namestis bager, mislis li da bi placao njegovo koriscenje?
Analogija sa asovom ti je skroz pogresna. U software-skoj industriji imas gomilu code-a koji je neko drugi izmislio a svi koriste i ne placa se. Tako da... sve je stvar kako posmatras.
 
Odgovor na temu

Thing
owner

Član broj: 133238
Poruke: 18
77.46.183.*



Profil

icon Re: Serbian piracy rampant20.11.2007. u 12:18 - pre 199 meseci
Sasvim sam siguran da je procenat ljudi koji nesvesno koriste piratski softver ogroman i da ucestvuje sa bar 80% u okviru pomenutih 78% koje je gospodin iz BSA naveo. Medjutim, da li isti taj BSA nesto uradio po pitanju edukacije trzista tj. potencijalnih kupaca softvera... reci cu Vam, NIJE, zapravo mozda i jeste nesto ali ne dovoljno.... samo pricaju o kaznjavanju, hvatanju, procentima... zasto ne krenu od skola i edukativnih ustanova, koje su leglo piraterije. Zato sto je to drzavna institucija, a tamo ne smeju ni da prismrde... pre nekoliko godina je Microsoft dodelio neke licence, ali niko ne zna tacno ni koliko niti na sta se odnosi ugovor potpisan da tadasnjam vladom Srbije.

Elem, prvo malo poraditi na tome da nam ucitelji, nastavnici, profesori i ostali ne uce decu da samo metnes neki cd u masinu i kliknes na install.... pa onda mozemo da pricamo o tome da li postoje alternative i ko ima para i sata koliko kosta i da li je bas tako skupo itd.

Kupujte softver ili koristite softver slobodan za koriscenje, opnsource i sl. ima ga sasvim dovoljno, dostupan je i odlicno radi posao... cesto i mnogo bolji od onoga sto nam zaista treba
 
Odgovor na temu

Sizif
Vladimir Milovanović
Strani plaćenik
N44.816 E20.4587

Član broj: 16929
Poruke: 65
63.210.45.*



+3 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant20.11.2007. u 13:15 - pre 199 meseci
Citat:
bkaradzicI onda isti vi koji ovde branite pirateriju se bunite što država plaća sumanute pare MS umesto da pređe na Linux, i drugi besplatni softver.

Nemoj molim te, ja nisam "isti ti" koji se bore protiv toga da država koristi "besplatan" software kao što je Linux. Ako se državi više isplati da koristi Linux, neka ga koristi, isto važi i za bilo koji drugi softver.

Ja samo pokušavam da objasnim da svaka medalja ima dve strane, i da piratizovanje softvera ima višestruke konsekvence. (Od kojih nisu sve negativne)

Prosto je neverovatno da neko spori takvu očiglednu istinu.
 
Odgovor na temu

Thing
owner

Član broj: 133238
Poruke: 18
77.46.183.*



Profil

icon Re: Serbian piracy rampant20.11.2007. u 14:00 - pre 199 meseci
Odlicno, mi smo prava drzava sa pravim polaznim tackama...
Naime, vecina naseg uciteljskog kadra nije ni sama upoznata sa pravinim koriscenjem racunarske opreme, softvera i svega sto je vezano sa IT industrijom... Zato sam cvrsto ubedjen da je nasa sansa u tome da napravimo jaku zajednicu opensource-a. Uzmimo za primer jednog obicnog nastavnika u osnovnoj ili srednjoj skoli koji predaje informatiku... najcesci slucaj je da ti ljudi ili nemaju pojma o tome sto predaju ili nemaju opremu na kojoj bi izveli kvalitetnu nastavu. Linux bi moglo biti jedno od resenja... kada neko treba nesto da predaje, a o tome jos nema ni pojma, onda mu je sasvim svejedno da li je to Microsoft, Unix, Linux, Mac... ili nesto sasvim drugo, njemu je polazna tacka ista "0"... Naucimo onda te profesore tj. ucinimo im Linux dostupnijim, i na taj nacin cemo buducim pokolenjima napraviti dobru odskocnu dasku i priliku da shvate vrednost softvera... A kad porastu, neka deca odluce sta ce da uce i koriste... pa neka to bude i Miscrosoft, nemam nista protiv, samo neka se to valjano plati. Tako cemo i kao drustvo steci pravo merilo vrednosti intelektualne svojine...
Ovako, idalje imamo nastavnike koji ocas posla instaliraju Adobe Photoshop, Microsoft Windows, Microsoft Office, MS Visual Basic, MSSQL, Corel... uzas! A to posle vidi kako ces da takvima posle prodas svoj znojem napisan aplikativni softver...

Dakle, ili kupujemo servirano, po ceni koju odrdjuje prodavac ili prosto predjimo na ono sto nam je dostupno i imamo mogucnost sebi da priustimo!
Da li neko zna primer drzave Meksiko? Oni su jos davno prelomili i krenuli putem softvera koji im je dostupan tj. Linux-a... sada, nakon niza godina imaju armiju programera i poslovno sposobnog karda koji drzavu relativno malo kosta, pritom zaposljavaju sopstveni kadar, novac ostaje u drzavi, a od nedavno pokusavaju da svoj sistem ponude i ostalim drzavama iz okruzenja. Zlobnici ce reci da je sve to kilavo, ali je sustina price da je piraterija umanjena i napravljano trajnije resenje za drzavu, bar kad je u piranju softverska podrska, prepunu problema... Da li ce uspeti da svoj koncept prosire i van svojih granica, uopste mi nije bitno, iskreno cisto sumljam, bitno je da su iskoristili dostupne im resurse....
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
77.46.234.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant20.11.2007. u 22:31 - pre 199 meseci
@Thing
Ja bih potpisao sve to što si napisao, da ne postoji jedno ALI...
Srbija nije zemlja u kojoj se ceni bilo kakvo znanje, naprotiv, to je ovde otežavajuća okolnost. Uopšte nije bitno, šta svi ti profesori zaista znaju, bitno je da korektno glasaju, tj. da su poslušni. Ilustracija za ovo što govorim su npr. pozicije direktora u javnim preduzećima, koje bi trebalo da budu zasnovane na stručnosti, a ne na političkoj pripadnosti. Ali upravo je suprotno, tamo postavljaju ljude koji su pre svega lojalni dominantnoj političkoj stranci, ma koja da je opcija u pitanju.
S tim u vezi, dešavaće se upravo obrnut proces od široke edukacije, akcija masovnog zaglupjivanja i zaluđivanja naroda, jer je to metoda kojom se veoma uspešno obezbeđuje ostanak na vlasti. Naš problem je u tome što se interesi naroda i njegove elite dijametralno razlikuju.
 
Odgovor na temu

Elldamar
Milan Ljubicic
Paracin

Član broj: 81980
Poruke: 19
91.150.109.*

ICQ: 228506928
Sajt: www.everdreamers.net


Profil

icon Re: Serbian piracy rampant21.11.2007. u 12:05 - pre 199 meseci
Jaooo...srpska posla...svi navikli da je sve za dz :)
Ma ne vidim uopshte poentu ovolike rasprave...hocjesh da koristish WIN - plati koliko koshta,necjesh da koristish WIN - biraj alternative...
To vase kukanje nece nishta da promeni...ni kod pijachnog prodavca a kamoli kod giganta kakav je MS...
A vidim neko pominje da su i igre skupe...
Pa da...i ja mislim...WoW od 1000 dinara i Diablo II od 700 dinara je stvarno preskupo...
...so lonely to wander...
...so sad to be alone...
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Serbian piracy rampant

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 33615 | Odgovora: 145 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.