Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

GWT: komentari i kritike

[es] :: Java :: GWT: komentari i kritike

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6126 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ezamur

Član broj: 111320
Poruke: 51
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon GWT: komentari i kritike31.10.2007. u 20:36 - pre 199 meseci
Postovanje svima koji ovo citaju...

Poceo sam upoznavanje sa GWT tehnologijom (ili bibliotekom, kako je kome drago) i do sada sam prosao par tutorjiala, ali i dalje imam nekih nedoumica. Zato sam se resio da pokrenem ovde temu koja ce, nadam se, prerasti u diskusiju o gwt-u.

Mene, naravno, zanimaju vasa iskustva sa ovo bibliotekom: koliko je zaista korisna za razvoj ajax aplikacija, koliko olaksava razvoj i koliko ga ubrzava. Jasno mi je da bi se njenom upotrebom znatno smanjila kolicina JavaScript koda koju bi trebalo napisati, ali me brinu druge stvari, npr: koliko je dobijeni JavaScript kod ispravan (mada verujem da jeste s obzirom da se radi o google-u) i koliko je podrzana od strane razvoijnih okruzenja.
Sto se tice ovog drugog pitanja, vec sam naleteo na probleme sa razvojnim okruzenjima, jer sam imao problema sa eclipse-om i cypal studiom.

Takodje me zanima velicina projekta za koji ima smisla koristiti gwt, tj. koliko se zakomplikuje odrzavanje nekog solidno velikog projekta koji je baziran na ovoj biblioteci.

Ne bi bilo lose, ako bi neko ko je imao iskustva sa gwt-om, naveo za koje i kakve projekte ga je koristio, i u opste, gde se gwt koristi u realnom svetu. Pretpostavljam da je ceo google paket servisa baziran na njemu, jer ako ga google ne koristi, onda nemam nameru ni ja.
 
Odgovor na temu

ezamur

Član broj: 111320
Poruke: 51
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: GWT: komentari i kritike02.11.2007. u 21:16 - pre 199 meseci
Pa, da li je moguce da niko nije koristio GWT.

Ne koristite valjda JSF?!
 
Odgovor na temu

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.smin.sezampro.yu.



+13 Profil

icon Re: GWT: komentari i kritike03.11.2007. u 09:30 - pre 199 meseci
Citat:
ezamur: Pa, da li je moguce da niko nije koristio GWT.


Mene isto zanima GWT, ali se jos uvek nisam igrao sa njim...

Citat:
Ne koristite valjda JSF?!


Da, sto pitas?
 
Odgovor na temu

ezamur

Član broj: 111320
Poruke: 51
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: GWT: komentari i kritike03.11.2007. u 10:20 - pre 199 meseci
Znam da se koristi JSF.
Hteo sam da isprovociram bilo kakav odgovor, cisto da vidim da li neko prati temu.

Cudno mi je da je ovako slab odziv na temu o GWT-u, na stranim sajtovima i/ili forumima se moze naci dosta diskusija o njemu.

Ono sto sam ja do sada video je prilicno interesantno. GWT u velikoj meri od web razvoja cini programiranje ekranskih formi, tako da se treba dobro upoznati sa raznim panelima i gridovima koje je moguce koristiti. Skoro je preslikani SWING za web. Imam utisak da ce samo upoznavanje sa GWT-om (pri tom mislim na njegov sadrzaj, a ne na sistem rada) biti ono sto ide sporije. Kad se to jednom prevazidje, razvoj bi trebalo da ide bez problema.
 
Odgovor na temu

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.adsl-4.sezampro.yu.



+13 Profil

icon Re: GWT: komentari i kritike26.11.2007. u 13:22 - pre 198 meseci
Znas sta meni nije nikako jasno, ovako na prvi pogled. U web modu, gwt generise html i js. Ni traga od class fajlova, jarova i sl. Makar u ovim sample aplikacijama. Na primer, zamisli da ti web app kontaktira Hibernate i vraca neki rezultat. Jel ce u tom slucaju kompajliranje aplikacije da izgenerise poteban war sa svim libovima i kodom ili sta?
 
Odgovor na temu

ezamur

Član broj: 111320
Poruke: 51
*.pinsoft.com.



Profil

icon Re: GWT: komentari i kritike27.11.2007. u 07:02 - pre 198 meseci
Citat:
Vanja Petreski: Znas sta meni nije nikako jasno, ovako na prvi pogled. U web modu, gwt generise html i js. Ni traga od class fajlova, jarova i sl. Makar u ovim sample aplikacijama. Na primer, zamisli da ti web app kontaktira Hibernate i vraca neki rezultat. Jel ce u tom slucaju kompajliranje aplikacije da izgenerise poteban war sa svim libovima i kodom ili sta?


Nisam koristio Hibernate, ali cu pokusati da odgovorim na ovo.

Tacno je da GWT generise js, ali i ume da zbuni na prvi pogled.
Najlakse bi bilo da objasnim na primeru neke aplikacije ciji je source organizovan po default-u, znaci u dva paketa koji se zovu client i server. Unutar paketa server nalazi se sav java kod koji moze da se organizuje dalje po paketima kako ti hoces, a u client paketu se nalazi java kod iz kojeg ce GWT generisati javascript. Znaci, primer bi bio ovakav:

moja.app.client --> ide u js
moja.app.server --> ovo ostaje na serveru, tj. to je ono ce se naci u WEB-INF/classes

Naravno, moze se i drugacije iskonfigurisati, pa da u opste ne postoje paketi client i server, vec da se GWT-u u konfiguracijskom fajlu kaze koje pakete treba da prevede u javascript.

Sto se tice jarova i spoljasnijih biblioteka koje bi tvoj projekat trebalo da koristi, potrebno je staviti ih u WEB-INF/lib ili na path projekta, kao i da se ne radi o GWT-u. Ja sam koristio Eclipse sa Cypal studio za GWT i jednostavnim izvozenjem projekta u WAR sam dobio validan fajl koji je nakon kopiranja u tomcat webapps direktorijum radio ispravno, tj. web aplikacija je bila uspesno deployevana, da kazem srpski.

Ono ogranicenje da mora da se koristi java 1.4 je vezano samo za klijentski paket, tako da, u stvari, mozes da koristis i javu 1.6, ali da pazis kako kodiras ono sto ce biti prevedeno u javascript.


Dok se aplikacija pokrece u hosted modu, gwt interpretira javu (iz client paketa), a u momentu kada se prelazi na web mode, on je kompajlira u javascript. E, sad ukoliko bi neki deo koda koji radi sa Hibernateom stavio u klijentski paket, verovatno je da bi morao i da nateras gwt da prekompajlira i neki deo koda hibernatea u javascritpt, ali to nije dobra ideja.

Ono sto je meni pomoglo da se lakse snadjem je da zamislim situaciju ovako: clientski paket mi sluzi samo za crtanje formi, neku komunikaciju izmedju njih i poziivanje "pametnih" stvari koje mi se nalaze u paketu moja.app.server

Nadam se da sam pomogao.
 
Odgovor na temu

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.adsl-3.sezampro.yu.



+13 Profil

icon Re: GWT: komentari i kritike27.11.2007. u 08:10 - pre 198 meseci
Odlicno. Samo je jos ovo nejasno - na koj nacin se ostvaruje komunikacija client -> server deo. Ustvari da li client deo zavisi (import) od server dela, da li mu je server u classpathu? Ako jeste, onda mozemo da pozivamo kod "odozdo", ali mi nije jasno kako se to prevede u JS?? Na primer, ako u client kodu za dugme napisem kod koji obradjuje dogadjaj: Akcija a = new Akcija(); a.radi(); gde je Akcija klasa iz server dela, kako se ovo prevede u JS?
 
Odgovor na temu

ezamur

Član broj: 111320
Poruke: 51
*.pinsoft.com.



Profil

icon Re: GWT: komentari i kritike27.11.2007. u 08:57 - pre 198 meseci
Citat:

Na primer, ako u client kodu za dugme napisem kod koji obradjuje dogadjaj: Akcija a = new Akcija(); a.radi(); gde je Akcija klasa iz server dela, kako se ovo prevede u JS?

Ako je akcija iz serverskog dela aplikacije, java kompajler se nece buniti (kad kazem java kompajler mislim na onaj kojim kompajliras dok radis, npr. eclipse kompajler), ali ce se greska javiti kad startujes aplikaciju, jer GWT kompajler nece moci da nadje tu klasu. Radi se o tome da ce gwt kompajler kad naidje na red
Code:

Akcija a = new Akcija();

pokusati da napravi javascript objekat klase Akcija, ali nece uspeti, jer on ne postoji. A on ne postoji, jer je source te klase u serverskom delu projekta, pa ga GWT nije mogao prevesti u javascript.

Ono sto je dobro kod GWT je da u prilicnoj meri utice na programera da primenjuje model-view-controller patern, tj. da klijentski deo koda koristi iskljucivo ya crtanje formi i rad sa html i DOM objektima. Svu logiku treba prebaciti na server. Naravno, postoji mehanizam i za to. GWT obezbedjuje takozvane RPC servise (remote procedure call).
Kada se kreira jedan takav servis, recimo da se zove MyService, u projektu dobijes interface MyService.java
Code:

public interface MyService extends RemoteService ...

Takodje se pojavi i jos jedan interface (kazem da se pojavi, jer ja koristim Cypal studio, pa mi on to generise) koji se zove MyServiceAsync
Code:

public interface MyServiceAsync ...


Ova dva interfejsa se nalaze u klijentskom paketu i sluze samo za definisanje serverske klase koju zelis da pozoves sa klijenta.
Implementacija ovih interfejsa se nalazi u serverskom delu. Na primer ovako izgleda
Code:

public final class MyServiceImpl implements MyService{
...
}

GWT iskoristi ona dva klijentska interfejsa kako bi izgenerisao odgovarajuci javascript kojim poziva ovu "implementirajucu" klasu na serveru. Ime drugog klijentskog interfejsa (MyServiceAsync) ukazuje na to da se radi o asinhronom pozivanju serverskih metoda.

S obzirom da si pitao, citiram :-) : "... kako se ovo prevede u JS?", pretpostavio sam da je pitanje vezano za mehanizam rada, pa sam tako i odgovorio. Ukoliko si mislio na to kako GWT "zna" da prevede Java kod u JS kod, to ne znam i ne zelim da znam. Dovoljno mi je sto radi kako treba :-)
 
Odgovor na temu

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.adsl-3.sezampro.yu.



+13 Profil

icon Re: GWT: komentari i kritike27.11.2007. u 09:01 - pre 198 meseci
Odlican je odgovor, thanx!
 
Odgovor na temu

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
*.nedstat.nl.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: GWT: komentari i kritike27.11.2007. u 11:37 - pre 198 meseci
Bas sam ovih dana malo gledao GWT i Echo2 (http://www.nextapp.com/platform/echo2/echo/). Je li neko probao ovaj drugi? Koliko sam shvatio Echo2 se razlikuje od GWT-a po tome sto je kod njega sva logika na serverskom delu dok klijentu bukvalno salje samo instrukcije za render u browser.
 
Odgovor na temu

hyle
Perica Milošević
Belgrade

Član broj: 30030
Poruke: 150
77.247.200.*

Sajt: www.linkedin.com/in/peric..


+4 Profil

icon Re: GWT: komentari i kritike27.11.2007. u 11:53 - pre 198 meseci
Citat:
ezamur:
Code:

public interface MyService extends RemoteService ...
public interface MyServiceAsync ...
public final class MyServiceImpl implements MyService...



Ovo neodoljivo podseća na stari EJB i malo je naporno sa svim tim klasama.
Mislim da će prave stvari tek doći...
 
Odgovor na temu

kernel82

Član broj: 36093
Poruke: 58
*.pinsoft.com.



Profil

icon Re: GWT: komentari i kritike27.11.2007. u 12:25 - pre 198 meseci
Citat:
franticnick: Bas sam ovih dana malo gledao GWT i Echo2 (http://www.nextapp.com/platform/echo2/echo/). Je li neko probao ovaj drugi? Koliko sam shvatio Echo2 se razlikuje od GWT-a po tome sto je kod njega sva logika na serverskom delu dok klijentu bukvalno salje samo instrukcije za render u browser.


Echo je slican sto se tice vizuelnog dela (cak cini mi se i u tom segmentu i bolji). Ono sto je velika razlika je sto je kod GWT-a akcenat na klijentu (sve je kesirano tako da se stranice "dovuku" samo jednom) dok se kod Echo 2 svaki "dovlace" i stranice.
Walk on, walk on
with hope in your hearts
And you'll never walk alone
You'll never walk alone.
 
Odgovor na temu

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
*.nedstat.nl.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: GWT: komentari i kritike27.11.2007. u 12:39 - pre 198 meseci
Citat:
kernel82: Echo je slican sto se tice vizuelnog dela (cak cini mi se i u tom segmentu i bolji). Ono sto je velika razlika je sto je kod GWT-a akcenat na klijentu (sve je kesirano tako da se stranice "dovuku" samo jednom) dok se kod Echo 2 svaki "dovlace" i stranice.


Interesuje me koliko je ova razlika bitna sa aspekta sigurnosti? Pretpostavljam da posto GWT salje dosta toga na klijent ima i razloga za brigu.
 
Odgovor na temu

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.adsl-3.sezampro.yu.



+13 Profil

icon Re: GWT: komentari i kritike27.11.2007. u 15:40 - pre 198 meseci
Jasno je da je GWT namenjen za Web 2.0 aplikacije gde treba da postoji utisak kao da radite na desktopu. A da se pri tom sve to brzo odradi. Drugim recima, mora malo da predje na klijenta, cini mi se :)
 
Odgovor na temu

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
*.cable.casema.nl.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: GWT: komentari i kritike28.11.2007. u 23:00 - pre 198 meseci
Citat:
Vanja Petreski: Jasno je da je GWT namenjen za Web 2.0 aplikacije gde treba da postoji utisak kao da radite na desktopu. A da se pri tom sve to brzo odradi. Drugim recima, mora malo da predje na klijenta, cini mi se :)


Koliko sam shvatio Echo2 ne drzi bas mnogo na klijentu (samo neophodno za iscrtavanje strane). E sad verovatno je zbog toga nesto sporiji od GWT-a. Ali sa druge strane pretpostavljam da je sigurnost podataka veca, ili ne?
 
Odgovor na temu

Lazar-I

Član broj: 6950
Poruke: 169
91.150.109.*



+727 Profil

icon Re: GWT: komentari i kritike06.12.2007. u 10:38 - pre 198 meseci
Radim jedan programčić u GWT-u i moram da kažem da me je razočarao. GWT kompajler generiše različite JS fajlove za IE, Operu, Mozilu i Safari, problem je što postoje sitne razlike u ponašanju aplikacije u različitim browserima. Recimo stavim ScrollPanel u ćeliju grida, postavim da mu su mu visina i širina 100% i onda stavim jedan veliki panel u ScrollPanel. U IE će ScrollPanel imati visinu ćelije grida, dok će u Mozili imati visinu dodatog panela. Trenutno otklanjam bagove u vezi sa klasom Image i metodom onLoad koja se poziva u različitim trenucima na svim browserima. Ideja da se Java kompajlira u JS mi se mnogo sviđa ali GWT je po mom mišljenju odrađen vrlo loše, što me čudi jer iza GWT-a stoji Google. Ima li neko pozitivno iskustvo sa GWT-om? Kakva su iskustva sa Flex-om ?
 
Odgovor na temu

Herkul
Beograd

Član broj: 39370
Poruke: 35
*.adsl-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: GWT: komentari i kritike26.12.2007. u 21:18 - pre 197 meseci
Ova tema mi se mnogo svidja, mogli bi da je malo ozivimo.

Kada sam prvi put cuo da postoji Java To JavaScript compiler, sama ideja me je odusevila. U JavaScripu mi ne pada napamet da programiram, tako da je ovo za mene idealno AJAX resenje.

Sto se IDE-a tice koristim GWT Designer plugin (GWT Designer™ is a GUI creator that supports GWT. Use GWT Designer's visual tools and wizards, and Java code will be generated for you. You don't need to write any lines of Java code, but you can fully edit the resulting Java if you wish ) za Eclipse i mnogo mi se svidja. Za sad nisam imao nikakvih problema. Doduse nisam mnogo ni radio.

Inace kolega i ja radimo na jednoj AJAX aplikaciji, i plan je da ceo view uradimo u GWT. Sto se tice komunikacije sa severom mozete da koristite RemoteServiceServlet klasu ali i ne morate, mozete da koristite i obican HttpServlet i doGet() i doPost() metode, jer se asinhrona komunikacija u pozadini (u JavaScriptu) ostvaruje XMLHttpRequest JavaScript objektom.

GWT-ov "RPC" nema nikakve veze sa RPC protokolom (RFC 1831).


86,45% svih istrazivanja je izmisljeno
 
Odgovor na temu

Lazar-I

Član broj: 6950
Poruke: 169
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+727 Profil

icon Re: GWT: komentari i kritike19.06.2010. u 11:00 - pre 167 meseci
Citat:
Radim jedan programčić u GWT-u i moram da kažem da me je razočarao...


Ovo definitivno više ne važi za verziju GWT 2.0. Stari program sam ponovo iskompajlirao i sve je proradilo kako treba.
 
Odgovor na temu

dule_ns
Novi Sad

Član broj: 123863
Poruke: 257
194.247.212.*



+690 Profil

icon Re: GWT: komentari i kritike21.06.2010. u 10:13 - pre 167 meseci
Citat:
Lazar-I: Ovo definitivno više ne važi za verziju GWT 2.0. Stari program sam ponovo iskompajlirao i sve je proradilo kako treba.


Pošto i mene ovo u poslednje vreme zanima, molim te ako možeš da napišeš malo više o tvojim iskustvima sa GWT-om. Posebno me zanima moguća integracija sa Springom kao i da li si probao Smart GWT.

Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

Lazar-I

Član broj: 6950
Poruke: 169
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+727 Profil

icon Re: GWT: komentari i kritike22.06.2010. u 07:50 - pre 167 meseci
Pre dve godine mi je trebao web programcic koji može da prikazuje skenirane stranice knjiga i da ih dinamički učitava kako korisnik skroluje sadržaj, pa sam rešio da probam sa GWT-om. Iskustva su tada bila frustrirajuća, nikako nisam mogao da podesim da sve izgleda isto na svim brauzerima. Na kraju sam većinu vidžeta napravio sam koristeći AbsolutePanel, kako bih rešio problem nekompatibilnosti različitih brauzera. Sve je radilo dobro dok nisu izašle nove verzije Firefoxa i Opere, tada sam odbacio GWT i napisao onaj komentar iznad. Skoro da sam bio zaboravio na taj programčić i kada sam ponovo iskompajlirao sa GWT2.0 prijatno sam se iznenadio, sve je proradilo na svim browserima. Google je sredio GWT tako da sada više ne bi bilo potrebno da pravim svoje vidžete. Nisam nikada koristio Spring, u stvari nisam koristio nikada ni Javu sem u ovom programčiću. Prva verzija mog programčića je komunicirala sa php skriptom na serveru putem JSON objekata, trenutno se taj JSON objekat ugrađuje direktno u html stranicu, koju generiše php skripta. Okačiću za par dana taj programčić na net i staviću link ovde. Nisam probao smartGwt, showcase za smartGwt mnogo sporo radi tako da nemam želju da probam. Na prvi pogled mi zanimljivo izgleda Ext Gwt.
 
Odgovor na temu

[es] :: Java :: GWT: komentari i kritike

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6126 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.