Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Realna funkcija stanja

[es] :: Fizika :: Realna funkcija stanja

[ Pregleda: 3862 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.ns.ac.yu.



+33 Profil

icon Realna funkcija stanja03.01.2008. u 10:52 - pre 198 meseci
U knjizi Landau, Lifsic Kvantna mehanika Nerelativisticka kvantna na 57. str. (bar u knjizi koju ja imam) u fusnoti stoji ako nema magnetskog polja mi mozemo smatrati da je talasna funkcija realna? Zasto ovo vazi?
 
Odgovor na temu

tomkeus

Član broj: 40478
Poruke: 503
*.eunet.yu.



+6 Profil

icon Re: Realna funkcija stanja05.01.2008. u 18:56 - pre 198 meseci
Zato što možeš proizvoljno izabrati bazis. Ako bazis čine , tada dualni bazis čine . U slučaju kada nema magnetnog polja, ne razmatramo spinske talasne funkcije koje su predstavljene kolonama, pa su vektori stanja skalarne funkcije, te imamo da gornji bazisi postaju i . Od njih tada možemo konstruisati sledeći bazis koji je očigledno realan. Ovo ne možemo uraditi kada su vektori stanja predstavljeni kolonama jer su tada njima dualni predstavljeni vrstama, a njih ne možemo sabirati.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.mgnet.co.yu.



+33 Profil

icon Re: Realna funkcija stanja05.01.2008. u 20:25 - pre 198 meseci
Ovo je vise nego zanimljivo! :)

Voleo bih da mi malo detaljnije protumacis ako nije problem.



Citat:
tomkeus: U slučaju kada nema magnetnog polja, ne razmatramo spinske talasne funkcije koje su predstavljene kolonama, pa su vektori stanja skalarne funkcije, te imamo da gornji bazisi postaju i .



Ti tvrdis da ako ja u neki sistem dovedem magnetsko polje ono ovo radi

?


 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.mgnet.co.yu.



+33 Profil

icon Re: Realna funkcija stanja05.01.2008. u 20:28 - pre 198 meseci
Iskreno ono sto mene buni u celoj ovoj prici je gde mi u Sredingerovoj jni figurise magnetsko polje? Kako raspisati Hamiltonijan?
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.mgnet.co.yu.



+33 Profil

icon Re: Realna funkcija stanja05.01.2008. u 22:40 - pre 198 meseci
Neka ideja bi mozda bila da se posmatra vremenski zavisni deo funkcije stanja i onda da se posmatra inverzija u vremenu pa da se dobije ... Ali kako napisati Hamiltonijan pa mozda ovo nekako iskoristiti? U svim problemima koje sam ja gledao Hamiltonijan je bio jednostavno .
 
Odgovor na temu

tomkeus

Član broj: 40478
Poruke: 503
*.eunet.yu.



+6 Profil

icon Re: Realna funkcija stanja06.01.2008. u 00:58 - pre 198 meseci
Prvo da dodam nešto što sam zaboravio: Sve ono važi samo za stacionarna stanja, a evo sada malo i da razradimo:

Šredingerova jednačina je



Kada hamiltonijan ne zavisi od vremena, možemo izdvojiti vremensku zavisnost stavljanjem , tako da pošto se vremenske zavisnost skrate, ostane vremenski nezavisna Šredingerova jednačina



Konkretan oblik hamiltonijana nam sada zavisi od prirode sistema koji razmatramo. Na primer, za naeletkrisanu česticu u električnom polju, hamiltonijan će se sastojati od kinetičke energije i potencijalne energije u električnom polju , gde je električni potencijal (odsad podrazumevamo kordinatnu reprezentaciju). Operatori koji čine hamiltonijan su diferencijalni (kinetička energija) i multiplikativni (potencijal). Svojstvene funkcije ovih operatora su kvadratno integrabilne kompleksne funkcije (eventualno raspodele, ali o tome smo već dovoljno razgovarali ranije). U principu one su iz Lebegovog prstora. Dakle svojstvena stanja su reprezentovana sa , gde su svojstveni vektori operatora položaja. Stacionarna Šredingerova jednačina je sada diferencijalna jednačina



Njoj dualna jednačina se očigledno dobija običnom kompleksnom konjugacijom, tako da u ovom slučaju važe sledeće jednakosti




Odavde onda vidimo, da ako neko zadovoljava stacionarnu Šredingerovu jednačinu, onda ga zadovoljava i i to za istu svojstvenu vrednost. Kako su oba ova stanja, svojstvena, svojstvena je i njihova linearna kombinacija koja je realna. Očekivana vrednost energije u ovom stanju je očigledno ista kao u i polaznim stanjima.

Međutim, šta se dešava kada u igru uđe i magnetno polje? Ako čestica nema spin situacija je relativno jednostavna, jer je klasični hamiltonijan za česticu u EM polju dat sa gde su i potencijali EM polja. Kada pređemo na kvantnu mehaniku, ove varijable postaju operatori i to opet diferencijalni i multiplikativni pa je situacija ista kao u gornjem slučaju.

Međutim, kada razmatramo čestice sa spinom (a to su sve čestice materije) slika interakcije postaje komplikovanija zato što svaka čestica poseduje sopstveni moment impulsa - spin. Pošto je magnetni moment proporcionalan momentu impulsa imamo da je i kako je energija interakcije magnetnog dipola sa spoljašnjim magnetnim poljem vidimo da će u hamiltonijanu učestvovati i operator spina. Npr. slučaju elektrona imamo da je , gde je žiromagnetni faktor za elektron (oko 2), a Borov magneton. Pošto spin učestvuje u hamiltonijanu, prostor delovanja hamiltonijana će biti oblika , gde je , orbitni prostor stanja, a spinski prostor stanja. U orbitnom prostoru stanja deluju operatori koji zavise od konfiguracionih varijabli (položaj, impuls, vreme) tako da je taj prostor Lebegov prostor. Za spinski prostor čestice spina s znamo da je 2s+1-dimenzionalan, tako da će spinski prostor biti reprezentovan odgovarajućim prostorom brojnih kolona. Ovo sada znači da će hamiltonijan biti matrica. Na primer, za spin-pola čestice, hamiltonijan glasi



gde je vektor Paulijevih matrica. Dakle, ovaj Hamiltonijan je predstavljen 2x2 matricom. Stanja su oblika . Ako sada potražimo njima dualna stanja videćemo da su ona oblika , dakle ona su predstavljena vrstama pa ih ne možemo sabrati. Ovo se generalizuje i za čestice većeg spina. Kod njih je spinski deo prostora predstavljen dužim kolonama i to je jedina razlika.

Dakle, kada nemamo magnetno polje u igri (ili eventualno imamo posla sa česticama bez spina) uvek možemo izabrati bazis tako da stanja budu reprezentovana realnim funkcijama. To je zahvaljujući tom što je prostor dualan prostoru funkcija isti taj prostor funkcija pa nemamo problem sa sabiranjem stanja sa njima dualnim stanjima. Međutim, kada u problemu imamo magnetno polje i spin, nije više moguće sabirati vektore sa njima dualnim vektorima.
 
Odgovor na temu

kajla
Milorad Janković
Beograd

Član broj: 445
Poruke: 909
79.101.132.*



+2 Profil

icon Re: Realna funkcija stanja11.06.2008. u 18:58 - pre 193 meseci
Vidi ovako:
Imas svojstveno stanje koje je dvostuko degenerisano (npr. slobodna 1d cestica), i ok funkcije psi i psi* su s.f. za istu s.v. ali recimo da su linearno nezavisne (kao u navedenom slucaju), tada si ti od dve funkcije (linearno nezavisne) napravio jednu tako da nemas ceo bazis.
to petarm:
Ne znam koje izdanje citas od Landaua (da li prevod ili original) ali kod mene (cetvrto izdanje na ruskom) na str. 77. lepo pise:
"Jednacina sredingera za stacionarna stanja je realna kao i granicini uslovi tako da uvek resenja mogu biti odabrana tako da su realna (slobodan prevod)."
Drugim recima ako je s.v. nedegenerisana oda se psi i psi* razlikuju do na fazni faktor tako da se lako moze dobiti realno resenje (npr. na nacin koji je nave tomkeus), ako je degenerisana i ako su psi i psi* linearno nezavisne fje onda je jasno da su realni i imaginarni deo takodje resenja sredingerove jne (zbog onoga sto sam citirao), koja su lin. nezavisna i realna tj. cine realan bazis koji mozes po potrebi da ortonormiras.

E sad kod magnetnog polja se efektivno desava to da su hamiltonijani razliciti za razlicite spinske komponente tako da predhodna prica ne pije vodu. Imas kod landaua poglavlje "kretanje u magnetnom polju", ako te zanimaju detalji (mada je tomekus manje vise sve rekao na tu temu, sto je vezano za ovo)

pozdrav.

PS. landau je jako dobra knjiga ali treba biti strpljiv, neke stvari koje spomene tek kasnije objasni.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Realna funkcija stanja

[ Pregleda: 3862 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.