Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

IBM Artificial Brain

[es] :: Nauka :: IBM Artificial Brain

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 14865 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+171 Profil

icon Re: IBM Artificial Brain17.08.2011. u 18:00 - pre 153 meseci
Ah vremenska komponenta, ja sam pokusao da pravim svoj sistem koji ce samo prepoznati reci i dalje sam graditi gramatiku na osnovu teksta s kojim ga feedujem. Prvo sto mi je zabolo probleme je sto sam upravo otkiro to sto si napisao kod trece generacije neuronskih mreza, a to je kompleksnost koja se raste eksponencijalno sa vremenskom komponentom, posto sam zeleo to da izbegnem prvo sto mi je palo na pamet je da uvedem neku vrstu vremenskih neurona koji ce raditi neku vrstu redirecting kako se slova, a zatim reci feeduju. Naravno ovo je stvorilo samo dodatne probleme, tako da sad ima "neurone" koji su kako bih rekao dosta jedinstveni, povezani su samo sa tim vremenskim neuronima i sa nicim vise :-) sto je naravno samo trosenje prostora i povecanje kompleksnosti, a plus sto je moja simulacija vremena konstantna, pretpostavka je da je svaki interval isti (kao kada bi vreme propagacije u svakom neuronu bilo isto :)) doduse, cak i mislim da ovo moze mozda i da radi za apstraktne stvari, cak i mislim da se to desava u mozgu (lociranje abstraktne stvari je brzo, dok je procesiranjem, tj. obrada zvuka (ili slike) koja dovodi do ciljne grupe kompleksna, ali jednom kada se locira dalje je nezavisno, bar tako mislim :))

Ah, mislim da nas ceka veoma uzbudljiva buducnost, nekad kad citam predvidjanja transhumanista mislim da je sve prenaduvano (recimo Ray Kurzweil) ali, ukoliko dobijemo AGI, mislim da ce da ide i brze nego sto predvidjamo :-)

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: IBM Artificial Brain17.08.2011. u 18:16 - pre 153 meseci
Pa ako citas Ray Kurzweil-a onda je definitivno prenaduvano - pogotovu one njegove krive (lepo mu je Hofstadter skrenuo paznju na to na onom Singularity samitu ;-)

Kurzweil totalno zapostavlja problem razumevanja nacina funkcionisanja inteligentnih sistema, i sve trivijalizuje na nivo broja tranzistora koji ce biti dostupan za N godina... cak je i to prenaduvano, ali hajde da kazemo da ce to tako biti - to je samo MANJI deo problema cele ove price, daleko veci deo problema je razumevanje funkcionisanja.

To je kao kada bi rekao, "imam 300 tona raznog metala, znaci da mogu da napravim avion"... errr... ne :)

Kao sto sam vidis sa tvojim projektom, ima tu mnogo vise stvari od pukog hardvera na kome bi se to izvrsavalo.

Ja sam licno misljenja (koje, naravno, moze biti apsolutno pogresno) da nece biti potrebno modelirati mozak do nivoa molekula za inteligentne sprave u proizvodnji, ali da ce nam trebati jos prilicno dublje razumevanje tih procesa kako bi ih mogli generalizovati i uprostiti za nase potrebe. U tom grmu lezi zec, posto je za razumevanje tih procesa potrebno uraditi mnoooogo toga, posto mozak nije kompjuter koji moze da se debuguje - stavise, priroda se bas pobrinula da taj posao bude sto je moguce tezi.

Opet, prilicno sam siguran da ce se u narednih 20-30 godina drasticno povecati nasa baza znanja po pitanju kako nas mozak zaista uci (Markramovo otkrice STDP sinapticke plasticnosti je jedna takva revolucija koja se desila 90-tih - verovatno u mozgu postoji jos takvih principa) - broj tih principa je sigurno konacan, cemu svedoci i vrlo slicna i uniformna organizacija sive mase u 6 slojeva sirom mozga. Priroda svakako nije zapisala 100-200 milijardi pravila za nas mozak, vec verovatno mnogo manje kljucnih stvari - a ostalo se "raspakuje" i kombinuje u radu.

Blue Brain i njegovi naslednici ce biti enormno vredni projekti zato sto ce iza sebe ostaviti OGROMNU bazu veza i modela neurona koji ce omoguciti rapidno pronalazenje zakonitosti i nacina organizacije - za sta je danas potrebno ubijati miseve i ubacivati super-precizne sonde direktno u njihove neurone kako bi se nesto saznalo.

A onda, ko zna, mozda ce neko poput Eugene Izhikevich-a uvideti jos matematickih zakonitosti tu koje ce omoguciti redukciju u kompleksnosti opisivanja tih procesa - to + kreiranje specijalnog hardvera (Von Neumann arhitektura danasnjih racunara je totalno nepodesna - u sta se mozete lako uveriti i trceci moj SpikeFun.exe sa 64x64x64 neurona ;-) - kombinacija ce biti zaista pametnije masine.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: IBM Artificial Brain17.08.2011. u 22:42 - pre 153 meseci
A evo i nove verzije mog malog neuralnog simulatora:

http://hotfile.com/dl/127107979/7800d1f/SpikeFun_v0.11.rar.html

I lokalno na ES-u posto je mali fajl: https://static.elitesecurity.o...2/9/2929682/SpikeFun_v0.11.rar

Sada se mogu podesavati skoro sve stvari u "Configuration Options" za neurone, osim parametara koji regulisu kinetiku sinaptickih receptora i STDP...

Sada moze da se menja brzina propagacije kroz aksone, min/max broj sinapsi za inhibitorne/ekcititatorne neurone, inicijalna/max sinapticka jacina, minimalna i maksimalna duzina aksona (za I/E), i jos gomila stvari...

Svaka od ovih stvari menja ponasanje simulacije - sto se moze videti na vizualizatoru.

Ako bas neko zeli da proba, moze da izabere 48x48x144 kvadar, i da stavi max. broj sinapsi na 255 - to ce generisati mrezu sa 300 hiljada neurona i 40-50 miliona sinapsi :-))) Samo to ce trcati vrrrrrlo sporo.

Inace, cisto poredjenja kada brojimo neurone, CNS-ovi nekih zivuljki:

Ceo CNS:

- Vocna musica i jastog - oko 100 hiljada neurona
- Mrav - oko 250 hiljada neurona
- Pcela i bubasvaba - oko milion neurona
- Covek - 100 milijardi neurona

Siva masa:

- Mis - oko 4 miliona neurona
- Pacov - oko 20 miliona neurona
- Pas - oko 150 miliona neurona
- Macka - oko 300 miliona neurona
- Simpanza - oko 6.2 milijarde neurona
- Covek - oko 11 milijardi neurona

Prosecan neuron u ljudskom mozgu ima oko 7 hiljada sinapsi.




DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.adsl.eunet.rs.



+8 Profil

icon Re: IBM Artificial Brain17.08.2011. u 22:53 - pre 153 meseci
"Complexity of human brain = approx 10^17 bits/sec, based on the number of neurons (approx 10^10) per human brain, average number of synapses per neuron (approx 10^4) and the average firing rate (approx 10^3 Hz). Straight line projection of log(cost) / logic operation says that human level, self-aware machine intelligences will be commercially available by about 2030-2040. Uncertainty due to present human-level complexity, but the trend has held good for 40 years."
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+171 Profil

icon Re: IBM Artificial Brain17.08.2011. u 23:26 - pre 153 meseci
^Ovaj nacin racunanja ima i Ray Kurzweil, to je nekako previse predvidivo :) Ono sto ja mislim je da bi trebalo u buducnosti da se desi je ovo sto je Ivan vec rekao, a to je da se uoce nove zakonitosti, koje bi dovele do redukavanja potrebnih resursa, mozda za cak i za faktor 1000. Mozda ce za odredjene delove, kada se bude potpuno razumeo nacin funkcionisanja, biti potrebno da informacije odrzavaju i procesiraju pomocu neuronskih mreza, a recimo nesto bi moglo da se merge-uje sa klasicnim binarnim zapisom kakav danas postoji u kompjuterima (u sustini razne strukture podatka ako se utvrde da su podesni). Ja sam nekako ubedjen da ce do neceg ovakog doci, nekako mi ne izgleda bas logicno da je priroda dala genericki model koji je dobar za sve, sto bi znacilo da je to onda ultimativni nacin skladistenja i procesiranja, sto ja mislim da nije istina, uvek moze bolje :)


Mala dopuna:
Dodatni razlog zbog kojeg mislim da je merge-ovanje razlicitih skladistenja i procesiranja moguce je zato sto svi mi koristimo svaki dan, s tim sto nam je input ocajno spor, tj. povezivanje sa kranjim delom koji vrsi dalje obrada tog podatka kada se dekodira. E sad, ako se ceo ovaj proces dekodiranja zaobidje i mozak feeduje, kontam da bi ovo znacajno ubrzalo komunikaciju :-)

[Ovu poruku je menjao negyxo dana 18.08.2011. u 00:39 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: IBM Artificial Brain17.08.2011. u 23:33 - pre 153 meseci
Citat:
entropy
Uncertainty due to present human-level complexity, but the trend has held good for 40 years."


Hmmm... ne svidja mi se bas ova recenica, zato sto je napisana na nacin da zbuni.

Sasvim je jedna stvar pricati o trendu razvoja elektronike (a i na tu temu se moze svasta reci) - a sasvim druga stvar o mogucnosti koriscenja te elektronike za nekakvu emulaciju, simulaciju i sl... procesa u ljudskom mozgu.

Pomenuh vec analogiju sa 300 tona scrap-metala i aviona. Mozak nije samo tih 10^17 bitova u sekundi, vec je takodje i sadrzina tih bitova i nije napravljen za "debugovanje" tj. ne mozes da zaustavis vreme i da onda lagano ispitujes sta izaziva nesto drugo, posto svaka akcija menja trenutno stanje sistema - nema debug registara ;-) Zbog toga je gotovo sasvim izvesno da ce put do 100% razumevanja sta se tu desava biti dug i tezak.

Da ne pricam o fundamentalnom problemu oko te elektronike - Von Neumann arhitektura jednostavno nece raditi posao, osim ako ne zelimo da taj simulirani mozak pokrece par nuklearnih reaktora. A, opet, ne mozemo praviti ni novu elektroniku koja bi bila slicna komponentama u ljudskom mozgu pre nego sto ustanovimo koji nam tacno nivo apstrakcije treba.

Daleko bilo da ja smatram da nece biti moguce oponasati ljudske mentalne procese u buducnosti, mislim da je to verovatan scenario... ali sam prilicno skeptican prema tvrdnjama koje licitiraju sa godinama, decenijama - to je jednostavno besmisleno i vredja inteligenciju zapravo zato sto svako dovoljno pametan moze da primeti da su te prognoze nista drugo nego najobicnije licitiranje bez neke solidne naucne osnove.

Douglas Hofstadter je jako lepo opisao probleme sa tim prognozama, evo njegovog osvrta na Kurzweil-ve tvrdnje: http://www.youtube.com/watch?v=qiepYwKPcxc




DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+171 Profil

icon Re: IBM Artificial Brain17.08.2011. u 23:54 - pre 153 meseci
Odgledao sam video, lepo je receno. Mada, da stanem samo oko necega na stranu Ray-a, lepo se "izvukao" sa tim njegovim linijama, moram priznati da sam ja njega vise shvatio kao nekog ko govori ono sto je vec poznato a to je da se nauka i tehnika progresivno razvijaju. Ray je moram priznati rekao jednu stvar za koju mislim da je pogodio, a to je da nauka uvek iznderi nesto, pa recimo i sam razvoj CPU-ova nece moci da traje doveka zbog fizickih zakona, ali zato u medjuvremenu ce se pojavit novi metodi koji ce obezbediti da kriva ostane kriva... naravno kriva do singularity-a :)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: IBM Artificial Brain18.08.2011. u 00:58 - pre 153 meseci
Citat:
negyxo
Mala dopuna:
Dodatni razlog zbog kojeg mislim da je merge-ovanje razlicitih skladistenja i procesiranja moguce je zato sto svi mi koristimo svaki dan, s tim sto nam je input ocajno spor, tj. povezivanje sa kranjim delom koji vrsi dalje obrada tog podatka kada se dekodira. E sad, ako se ceo ovaj proces dekodiranja zaobidje i mozak feeduje, kontam da bi ovo znacajno ubrzalo komunikaciju :-)


Hmm, mislim da za sve treba imati u vidu kontekst inace se moze izvuci pogresan zakljucak - ako pricas o prirodi, moras uzeti u obzir STA je to priroda resavala sa mozgom - mozak je organ koji sluzi zivim bicima da prezive u konstantno menjajucoj sredini i to radi tako sto organizmu omogucava adekvatnu reakciju na promene, a u kompleksnijih zivotinja i precizan model sveta oko njih uz pomoc obrade i memorisanja informacija u visim nervnim centrima.

Dakle, priroda je resavala univerzalni problem prezivljavanja u univerzumu, i vrrrrlo dobro ga je resila (dokaz je sam fakat da mi ovde pricamo o tome ;-) - tacno, mozak ce sporo resavati sisteme jednacina ili mnoziti 20-cifrene brojeve, ali on nije primarno optimizovan za to.

Medjutim, ono za sta mozak jeste optimizovan - efikasnost tih operacija je vrlo blizu samih fizickih granica moguceg. Recimo, citava naucna grana zvana neuroinformatika je posvecena dekodiranju neuronskog koda tj. nacina na koji neuroni kodiraju informacije koje stizu iz okoline - ono sto do sada znamo u vezi nekih cula, recimo, da neuroni kodiraju informacije toliko efikasno, da se to opasno priblizava Shannon-ovom limitu! U nekim slucajevima su grupe neurona ukljucene u resavanje problema koji su rezolucije daleko iznad bioloski mogucih ako se gledaju neuroni i culni organi pojedinacno - recimo neki slepi misevi su u stanju da detektuju razlike na skali nanosekundi, sto je fizicki nemoguce sa jednim neuronom... Ali priroda je nasla nacin tako sto je udruzila gomilu neurona na taj posao. Priroda je evolucijom dosla do stvari koje spadaju u enormne inzenjerske probleme, ali naravno - za puno vremena (12 milijardi godina bar).

Mozda cemo mi moci to u buducnosti da skratimo i da povezemo 2 sveta - svet prirodne informatike i svet nase "elektronske" informatike i uzmemo najbolje od njih. Evolucija je univerzalni algoritam ali je jako spor i nema mogucnost pamcenja gresaka... ako znas u napred sta tacno hoces, verovatno se moze optimizovati puno toga - ali ako ne znas, sistem koji je priroda stvorila je verovatno najbolji moguci.

Takodje, sto se vremena za dekodiranje tice i ubrzanja komunikacije - nisam bas siguran da je to vreme baceno - naime, coveku treba par stotina ms. da prepozna neki predmet. Zna se da je za tih par stotina ms moguce "hop-ovati" samo kroz nekoliko "nodova" u lancu neurona zato sto je potrebno vreme za propagaciju akcionih potencijala. Ne postoji ni jedan algoritam na ovom svetu koji smo mi stvorili i koji je u stanju da uradi tako nesto - ma ni priblizno... mozes staviti koliko god hoces procesora, ali sam algoritam koji bi trcao i za koje mi danas znamo traze mnogo vise od nekoliko koraka.

To zapravo znaci da se operacije u mozgu izvrsavaju enormno paralelno (na zastrasujucoj skali) i verovatno ni jedan milisekund nije bacen, jer mozak trosi 20% energije koja je dostupna metabolizmom pa bi to bilo velika mana vrsti - evolucija je vrlo verovatno oblikovala taj proces da se potrosi minimalna moguca energija na njega.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+171 Profil

icon Re: IBM Artificial Brain18.08.2011. u 01:38 - pre 153 meseci
Ivane slazem se sa tobom oko veceg dela. Najveci problem u ovoj prici je taj paralelizam. No ono sto sam ja mislio oko dekodiranja je kada se koristi externa memorija. Mi ne donosimo uvek odluke samo sa onim informacijama koje su nam dostupne u CNS, latimo se dosta eksternih resursa. Recimo programer, ne zna sve na pamet varijable, ali zato kad pogleda kontekst i kada mapira sve to u mozak, jedan deo neurona prepozna odredjeni pattern, tada verovatno dolazi do odluke (decision making). E sad, zasto govorim da je proces dekodiranja spor, ta externa memorija, u ovom slucaju kompjuter zna veoma precizno gde se sta nalazi, da bi mi dosli do te informacije treba nam niz instrukcija u mozgu da se izvrse kako bi mi dosli do zeljene informacije (recimo deo koji je zaduzen da za motorni cortex, pa zatim ocni receptori koji ce da pokupe tu informaciju pa da je deokodiraju proslede vizuelnom korteksu itd.) sve ovo je visak, ako bi mi mogli da zaobidjemo ovaj proces. Jednostavno feedujemo mozak sa informacijama za koje ja mislim da nikad ne bi mogao da upamti, jednostavno ih je mnogo, a razlog je kao sto si i sam rekao zato sto mozak nije prilagodjen tome. Naravno ovde je najveci fazon namestiti taj Brain-Computer interface...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: IBM Artificial Brain18.08.2011. u 08:27 - pre 153 meseci
Slazem se - problem je BCI.

Ali to je prilicno veliki problem zato sto ono sto mozemo da dekodiramo relativno jednostavno su samo periferne stvari - recimo vec danas mozemo da "vidimo" sta mozak vidi - http://en.wikipedia.org/wiki/F..._reconstruction_using_fMRI.png ali to je moguce samo zato sto je nacin kodiranja informacija iz retine do V1 ubedljivo najvise pokrivena stvar u celoj neuroinformatici (lako je pretpostaviti zasto).

Ali ovo nam ne resava problem - posto sa tim ne skracujes nista specijalno osim vreme kodiranja signala u retini i prenos preko LGN-a u talamusu do sive mase. To je big deal samo za slepe (daleko bilo da to omalovazavam, kada budemo usavrsili takav BCI to ce biti revolucija u medicini) - za one koji imaju funkcionalno culo vida, ne dobija se nista.

OK, sto ne idemo dublje onda?

E tu nastaje Veliki Problem(TM) i prilicno je fundamentalan a ne tehnicki - sto dublje ides (recimo od V1 do inferotemporalnog) to sto se desava ima sve manje i manje veze sa spoljasnim merljivim stimulisom a sve je vise i vise nacinom na koji je mozak formirao memorije od detinjstva.

Jednostavno receno - za nekog je Ceca neopevani s_it od muzike, za nekog drugog je to najbolje sto postoji, neko se zaljubio u buducu zenu uz Cecinu pesmu a neko je slusao istu tu Cecu kada ga je ostavila zena (alkohol pomaze da ta memorija ne bude formirana, na svu srecu...) itd... BCI to ne moze da zna* i vrlo verovatno nece ni znati gde je u tvojoj glavi "Ceca" kao pojam :-)

Prosecan covek zna verovatno vise miliona pojmova (ne samo verbalnih, nego vizuelnih, auditornih, ...), gde je svaki od njih formiran u odnosu na druge tokom zivota - cak i da izmislis "trening algoritam" koji bi isao od pojma do pojma i pronalazio sta sve on ukljucuje u glavi, on bi zahtevao aktivno ucesce samog test subjekta posto bez njegovog "dekodiranja" ne znas sta je sta - pa sad racunaj koliko bi vremena trebalo da se sve to popise, sve i da imas tehnologiju koja bi to nalazila u toj mrezi od 100*10^9 celija.

Drugim recima... opako zeznut problem. Ujedno bas ovaj problem onemogucava SF varijante "citanja misli" - posto samo ti razumes svoje misli kao elektro-hemijsku pojavu, i niko drugi.

--

* Nisam racunao mogucnost a-la Matrix, gde BCI raste zajedno sa subjektom i fakticki ima mogucnost da prati kompletno formiranje memorija. Teoretski, mogucnost ima smisla - prakticno...

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+171 Profil

icon Re: IBM Artificial Brain18.08.2011. u 09:13 - pre 153 meseci
Upravo to, BCI bi morao da dopliva do samih pojmova, znam da zvuci kao SF ali ne bi bio iznenadjen da bude provaljeno :)

No, ja sam vise to dao kao primer kako ljudi koriste eksternu memoriju koja nije u istom formatu kao neuroloske mreze, sto mi onda daje za pravo da pretpostavim da bi onda isto moglo da se uradi sa AGI, kontam da bi za citav jedan red velicine bilo lakse uraditi to mapiranje, jer ono, nismo ograniceni fizickim svetom :)

Naravno, sve su ovo pretpostavke, ali interesanto je za razmisljanje :)
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+171 Profil

icon Re: IBM Artificial Brain18.08.2011. u 09:43 - pre 153 meseci
Evo jos nesto sto cesto razmisljam, a podstaknut sam dodatno gledanjem u tabelu za broj neurona sto je Ivan okacio. Recimo slon ima vise neurona nego covek, a opet, ko je inteligentniji (naravno, imamo ovde fundametalno pitanje sta je inteligencija)?

Doduse verovatno je bitno i koji sve tip neuronskih celija se koristi :)

Ali cisto da probamo da namestimo neke pretpostavke. Recimo, odavde bi mogli izvuci zakljucak da sto veci broj neurona ne znaci inteligentnije bice (mozda bi bolje bilo kada bi rekao bice koje moze da manipulise sa apstraktnim pojmovima). Da li onda mozda mozemo da pretpostavimo da za razumevanje apstraktnih pojmova i zatim manipulisanje sa njima (razmisljanje) je dovoljan i mnogo manji broj neurona?

Ovde bi mogli da izvucemo neki zakljucak iz realnog sveta, recimo osobe slepe od rodjenja, mogu da donose odluke kao i ostali ali ocigledno da onda ceo deo povezan oko vizuelnog korteksa moze da se izbaci(?). Koliko je onda zapravao potrebna kolicina procesiranja da bi se simuliralo racionalno razmisljanje kao i sama svest?
 
Odgovor na temu

Mr. Rejn
Deki Karamatijević
Sremčica

Član broj: 2514
Poruke: 515
77.243.20.*



+4 Profil

icon Re: IBM Artificial Brain18.08.2011. u 18:32 - pre 153 meseci
A što je potrebno pošto-poto simulirati taj mozak,mislim ko nas tera to da radimo?
Ag + Na -> Xe
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: IBM Artificial Brain18.08.2011. u 19:13 - pre 153 meseci
Pa postoji vise prilicno razlicitih razloga za to:

- Medicinski - temeljno razumevanje funkcionisanja nervnog sistema bi omogucilo revoluciju u farmakologiji i lecenju bolesti vezanih za nervni sistem. Danasnja farmakologija u tom pogledu je na nivou ideje da popravljas auto tako sto ces otvoriti haubu i nasuti 10 litara ulja na motor. Takodje, razvoj lekova i metoda bi bio daleko brzi i ne bi zahtevao gomile disekcija zivotinja i sl...

- Inzenjerski - ukoliko odgonetnemo mehanizme koji omogucavaju inteligentno ponasanje i ucenje mozemo praviti daleko pametnije masine koje ce moci da se snalaze u realnom svetu koji je nepredvidljiv. Ne emulacije coveka, vec specijalizovane inteligencije za neki posao. Te masine ne moraju imati cula kao covek, vec specijalizovane senzore - posto CNS procesira dvodimenzionalne senzacije bez obzira na poreklo istih.

- Humanisticki - na neke duze staze se moze pricati o nekim mogucnostima silikonske inteligencije koji komplementiraju nasu vrstu... ali to je daleki SF za sada.

Vecina diskusija se gotovo uvek zavrsi na trecem razlogu zato sto je taj razlog nekako najzanimljiviji vecini ljudi - medjutim prva dva su enormno bitna - stavise, na neki srednji rok (nekoliko decenija) su verovatno to stvari kojima cemo se baviti, a ne pravljenje nekakvih vestackih ljudi.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: IBM Artificial Brain18.08.2011. u 19:51 - pre 153 meseci
Silicijumske :)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: IBM Artificial Brain18.08.2011. u 22:25 - pre 153 meseci
:-)

SpikeFun 0.14 is out - http://hotfile.com/dl/127660842/8c1fa19/SpikeFun_v0.14.rar.html
Ili na ES-u: https://static.elitesecurity.o...2/9/2930354/SpikeFun_v0.14.rar

Zavrsio sam (konacno, Win32 API je takav skrndelj...) GUI za podesavanje parametara - sada je moguce kontrolisati sve bitne parametre u konfiguraciji, ukljucujuci i sinapticku plasticnost.

Koga zanima sta znace silni Tau/U/F/D parametri za hemijske receptore moze da se informise u sledecim radovima:

"Differential signaling via the same axon of neocortical pyramidal neurons", Henry Markram, Yun Wang, Misha Tsodyk
"Synapses in the Neocortex Organizing Principles for a Diversity of GABAergic Interneurons and Synapses in the Neocortex", Anirudh Gupta, et. al.

Moja mala demo aplikacija je prilicno motivisana (i koristi dobar deo parametara) iz sledeceg rada (samo sto jos nisam implementirao reentry i sfernu geometriju... bice jednog dana ;-):

"Spike-timing Dynamics of Neuronal Groups", Eugene M. Izhikevich, Joseph A. Gally, Gerald M. Edelman

I sve to na kraju izgleda ovako u konfiguraciji od 130 hiljada neurona (32x32x128) i 4 miliona sinapsi:
(pre nego sto STDP pocne da oblikuje sinapticke jacine)



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 24.08.2011. u 00:34 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Mr. Rejn
Deki Karamatijević
Sremčica

Član broj: 2514
Poruke: 515
77.243.20.*



+4 Profil

icon Re: IBM Artificial Brain18.08.2011. u 22:51 - pre 153 meseci
Jel može to da se koristi za nešto ili je samo simulacija
Ag + Na -> Xe
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: IBM Artificial Brain18.08.2011. u 22:56 - pre 153 meseci
Moze - kao screensaver ili grejalica zimi :-)

Kad budem zavrsio OpenCL/CUDA port i multi-kompartment model, eventualno sam lib za simulaciju moze biti koristan... A ovo sad gore je samo demonstracija kako funkcionise mreza koja se sastoji od bioloski-inspirisanih vestackih neurona.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Mr. Rejn
Deki Karamatijević
Sremčica

Član broj: 2514
Poruke: 515
77.243.20.*



+4 Profil

icon Re: IBM Artificial Brain18.08.2011. u 23:27 - pre 153 meseci
Ovako ja ne mogu da pratim baš to tehničko izlaganje (iako sam hemičar) iako je interesantna tema...
Pitam se dal je moguće staviti te simulirane mozgove u neku sredinu i onda ih naoružati nečim čime
mogu da usmrte jedni druge i onda oni tako da razvijaju inteligenciju na osnovu preživljavanja u toj sredini...
Valjda razumeš šta hoću da kazem,da se razvije instinkt samoodržanja oko koga onda formira inteligenciju
i sposobnost donošenja odluka.
Kao i drugi stvorovi koji deluju na osnovu instinkta i potrebe da nadvladaju konkurenciju.Pa kad se dovoljno
razvije i uzjoguni ti mu pripretiš isključenjem ili sl. a on se smiri kaže neću više majke mi,ti onda sklopiš
neku vrstu dogovora s njim i on radi ono što treba.A ti držiš ruku na crvenom dugmetu da se ne otme kontroli
Ag + Na -> Xe
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: IBM Artificial Brain19.08.2011. u 00:05 - pre 153 meseci
U principu ta ideja ima smisla, samo sto danas jos nismo na nivou da imamo nekakve upotrebljive vestacke mozgove :-)

Doduse, vec imamo matematicke modele za implementaciju sistema dopaminsku nagrade izvedene, recimo, preko STDP-a - http://www.izhikevich.org/publications/dastdp.htm

Tako da - bice moguce svakako simulirati uslovljavanje. Ali pre toga treba doci do dovoljnog nivoa organizacije da takav vestacki sistem moze da pokrece nekakav vestacki organizam (a da to nije tacka :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: IBM Artificial Brain

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 14865 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.