Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kojim putem krenuti?

[es] :: Baze podataka :: Kojim putem krenuti?

[ Pregleda: 3329 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dominator08
Beograd

Član broj: 204089
Poruke: 224
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Kojim putem krenuti?24.04.2012. u 16:47 - pre 145 meseci
Pozdrav svima,

Imam jednu veliku dilemu I zato ovde tražim pomoć onih koji su iskusniji od mene. Završio sam faks pre koji mesec, i sada bih hteo da napravim jednu aplikaciju koja će koristiti jednom mom prijatelju na poslu. Dakle, ne radi se o nekom projektu koji očekujem da mi drugi (Vi) urade i da zaradim novac za to, već su mi potrebni neki temeljni saveti za početak a kasnije ću se sam snaći, i ovo radim samo da bih pomogao drugom, a pritom, naravno, i naučio neke nove stvari.

Potrebno je da uradim aplikaciju za studentsku službu. U školi gde će im biti potrebna aplikacija ima relativno mali broj studenata, trenutno vode evidenciju u Excel tabeli, tako da su ispunjeni svi uslovi da uradim taj projekat relativno jednostavno, bez nekih većih komplikacija. Ovo kažem pošto će možda neko pomisliti da će biti komplikovano za mene da napravim aplikaciju za studentsku službu, ali sve što bude funkcionalnije od Excel tabele će koristiti!

Na faksu sam pravio 3-slojnu aplikaciju (Interfejs, Kontroler i Baza) u C#, i mogu da kažem da sam se relativno dobro snalazio sa time, radili smo transakcije i uspeo sam da napravim neku jednostavniju aplikaciju koja lepo funkcioniše. E sada bih, praktično, to trebalo samo da nadogradim.

S druge strane, radio sam dosta Web sajtova, učio takođe i PHP, i to me definitivno više privlači i zanima od programiranja desktop aplikacija. Hteo sam da u skorije vreme savladam rad u nekom frameworku kao što je CodeIgniter, pa sam razmišljao i o toj opciji, da probam sa tim…

Dakle, ono što mene zanima je šta izabrati za moju potrebu, C# + Access ili PHP + MySQL?

Nisam ovako nešto do sad radio, pa imam neke nejasnoće koje bi neko drugi verovatno mogao sa lakoćom da reši, pa me zanima još par stvari – pošto bih želeo da omogućim studentima da prijavljuju ispite preko interneta, zamislio sam da se serverska strana aplikacije i baza nalaze na jednom računaru (serveru), recimo računaru A. Ako radim aplikaciju u C#, i instaliram njen klijentski deo na računaru B, onda će B moći da šalje podatke bez problema do servera A. Ali kako omogućiti studentima komunikaciju sa bazom (preko Interneta) ako je aplikacija rađena u C#? Moram još da napomenem da ne bih da se zezam sa ASP.NET, nisam nikad radio u njemu i ne mogu sad da učim neki novi jezik, već bih se fokusirao na ono što znam i dalje to nadograđivao. Sa PHP + MySQL naravno znam da je to moguće postići što meni treba, ali postoji li šansa da se to uradi nekako u C#, čisto da bih mogao da nadogradim ovo što imam, da ne radim ceo projekat od nule..

I da li bi to bio dobar pristup, da se kupi jedan računar koji će da bude server i na njemu da se nađu baza i aplikacija (da ih ne razdvajam, tj. Da se ne uzimaju dva servera već samo jedan)? Nešto kao na slici:


*Pretpostavljam da bi server mogao da bude neki prosečan računar od 200-400 eura, obzirom da ne bi imao puno zahteva da uslužuje?

Inače, temu sam postavio u ovom forumu jer sam isčitao temu jednog člana koji je imao sličnu dilemu kao ja (s tim da ja znam PHP :), i stvarno bih voleo i značilo bi mi da dobijem neke kvalitetne odgovore što je on…
Hvala unapred!

aj ostavicu ovako...
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Kojim putem krenuti?24.04.2012. u 17:03 - pre 145 meseci
Ako radis PHP uzmi neki gotov framework, tipa Zend ili nesto lagano tipa Yii, uz njih ces lepo moci da implementiras isto MVC model - i tako ces napraviti prilicno finu PHP aplikaciju. Ako krenes tim putem mozes puno da naucis u praksi.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Kojim putem krenuti?24.04.2012. u 17:33 - pre 145 meseci
Ja sam radio diplomski tj. master rad na temu informacionog sistema studentske službe. Ono što je moje iskustvo sa tog projekta je da sama baza nije uopšte mala, čak naprotiv, ima baš dosta posla oko toga. Same relacije su takođe dosta nezgodne. Ima tu raznih peripetija. Da ne pričam oko zavrzlama zvanih akreditacija, koje bi trebale da budu svakih 5 godina ali se ipak mogu promeniti. Na primer u akreditaciji studijskog programa bi trebalo da se definiše spisak predmeta koji taj studijski program sadrži. I to ne bi trebalo da se menja u narednih 5 godina. Međutim na našim fakultetima se dešava upravo suprotno tj. da se u tom razdoblju neki predmeti izbacuju a drugi ubacuju. Treba sve to uskladiti, a nije baš lako
Pored toga imaš dosta komplikovane veze među entitetima. Npr. entitete NASTAVNIK, STUDENT i PREDMET treba ispravno povezati i koliko se sećam tu je trebalo da se primeni 4. normalizacija.
Takođe u toj bazi je na kraju bilo 101. tabela.
Ne bih da te obeshrabrim, čak naprotiv želim da ti pomognem ako budem znao, samo želim da kažem da moraš da budeš svestan u šta ulaziš i koliki je to obim posla. Prvi ja sam napravio takvu grešku kao ti misleći ma lako ću i na kraju sam hteo da čupam kosu od nervoze i toga koliko treba da se radi
Što se tiče konkretne aplikacione logike ja bih predložio veb aplikaciju. Ne znam C# ali koliko sam upoznat u njemu je moguće raditi veb aplikacije. Moja kombinacija je bila PHP/MySQL ali mislim da to nema veze bitna je logika aplikacije a ne programski jezik.
Akses nije baš najsrećnije rešenje za rad u mreži. Pri većem mrežnom saobraćaju zantno se uspori. Jednostavno on je predviđen za manje aplikacije a ova aplikacija o kojoj pričaš definitivno ima potencijal da jednog dana postane dosta veća (npr. odluči se rukovodstvo da omogući studentima da samostalno prijavljuju ispite od kuće preko veb interfejsa).
Ne treba ti mnogo jak računar da bi ovakvu aplikaciju pokrenuo. Današnji računaru od po 400 evra dolaze sa dosta RAM i procesorske snage, tako da nemoj za to da brineš.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Kojim putem krenuti?24.04.2012. u 19:46 - pre 145 meseci
Citat:
Dominator08: Dakle, ono što mene zanima je šta izabrati za moju potrebu, C# + Access ili PHP + MySQL?

C# + MS SQL a ako hoces web varijantu, onda tu dodaj i asp.net (nije to nikakav problem, ne boli uopste) :)

Citat:
Dominator08: Moram još da napomenem da ne bih da se zezam sa ASP.NET, nisam nikad radio u njemu i ne mogu sad da učim neki novi jezik, već bih se fokusirao na ono što znam i dalje to nadograđivao. Sa PHP + MySQL naravno znam da je to moguće postići što meni treba, ali postoji li šansa da se to uradi nekako u C#, čisto da bih mogao da nadogradim ovo što imam, da ne radim ceo projekat od nule..

Pazi, za to sto tebi treba, ne bi ti asp.net bio neko veliko cimanje. To ti i nije neki novi jezik vec xml deklaracija interfejsa (html + asp.net deo u xml obliku). Samo programiranje je u C#-u i mocices da iskoristis ono sto vec imas u c#-u. Ako si dobro odradio posao prvobitno, veliki deo toga ces moci da iskoristis (menjas samo gui deo).
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Kojim putem krenuti?24.04.2012. u 21:14 - pre 145 meseci
Ja nikada ne bih napravio aplikaciju da je web aplikacija i aplikacija studentske službe na istom serveru. Web server treba da ide iza firewalla u DMZ, ostatak mreže iza drugog firawalla. Ne moraju studenti da budu maliciozni, mogu blesavi klinci da ti rasture kompletnu evidenciju fakulteta.
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.adsl.eunet.rs.



+73 Profil

icon Re: Kojim putem krenuti?25.04.2012. u 07:14 - pre 145 meseci
Za pocetak sagledaj zahteve te sluzbe. Kad to budes imao bice ti lakse. Mnogi padaju zato sto krenu nesto sto misle da je jednostavno a kad im dodaju jos neke zahteve koji nisu predvideni sve pada u vodu i postaje nefunkcionalno ili tesko za odrzavanje.

Ovo stvarno deluje kao jednostavan zadatak ali malo ljudi zna sta u stvari sve treba da obuhvati. Osnovne stvari su verovatno jednostavne, ali sigurno ima nekih specificnih zahteva na koje treba misliti od prvog trenutka. Pitaj ih za pocetak koje im izvestaje traze eksterno (pretpostavljam za statistiku, ministarstvo i slicno) pa ces mozda dobiti sirinu sta treba

A to posle realizujes sa onim sto znas

Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Kojim putem krenuti?25.04.2012. u 14:42 - pre 145 meseci
Entuzijazam je za pohvalu, i hrabros, koja se nazalost granici sa naivnoscu neiskvarenih. Studentska sluzba je jedan od najslozenijih projekata, ako ne i najslozeniji uopste, pa se stoga ne preporucuje pocetnicima, p cak ni iskusnim majstorima ako ce da rade sve sami. Em je komplikovano, em je obim posla zastrasujuci, pa treba vise pari ruku. Ali, nikad se ne zna. Da su Jobsa i Wozniaka piatli za savet da li da naprave personal racunar u ono vreme, zamisli sta bi im rekli...

Sve sto su ti kolege rekle, stoji i osbilno to uzmi u obzir. Ja imam samo da dodam jednu stvar. Baza treba sda bude SQL ili slicno i da sedi na zasebnom serveru iza firewall-a. Pristup bazi moze da bude web. Medjutim, ne bih se slozio da ceo interfejs treba da bude web. Deo za studente ocigledno mora mbiti web i ne moze biti nista drugo. Deo koji si oznacio sa "User - Student Service" mozes lobodno da uradis u Accessu. Zasto? Deo za studente ce u pocetku biti jednostavan, verovatno da se samo objave spiskovi i poruke, znaci read only. Kasnije mozes da dodas da se recimo prijavljuju ispiti. To su relativno proste transakcije i iskusan masjtor ne bi trebalo da ima problema u realizaciji. "User - Student Service" ce biti mnogo komplikovaniji i obimniji. Imaces ceo modul za odrzavanje same baze pa pristup mnogim tabelama koje su studentima nedostupne ili su read only... Jos vaznije, mnogo kancelarijskog posla treba da se odradi u 'datasheet' ili 'continuous form' rezimu, a web je veoma nepodesan za tako nesto, dok je Access upravo tu veoma mocan. Iz mog iskustva, pravilo je: baza na zasebnom serveru, ono sto se radi u kuci je Accss ili VB, ono sto se radi naplju je web.

Sto se tice brzine accesa, upravo sam pogledao tabelu koju puni 16 masina tako sto skeniraju prispele koverte. Broj inserta po minutu ide u proseku 150, a ide i do 500-600. Malo li je? To je za magacinski sistem, u kancelariji je uglavnom sve mnogo sporije. Imaces 3-4 masine od kojih ce u najstresnijem periodu maksimalno tri da rade, na tri razlicita posla i napadace razlicite tabele, znaci, bices OK.

Gde ces imati najvecih problema jeste postavljanje onih 101 tabela sto je Biske pomenuo. Biske je pomenu problem sa neocekivanim promenama. Problem je i sa ocekivanim promenama, iako ga nije pomenuo. Zasto? Zato sto se u skoli ne uci kako se promene predstavljaju u bazi podataka. Normalizacija do 3NF je OK za staticke odnose. Za dalje - nije dovoljno. Nesto o tome ima u knjigama koje pise Itzik Ben Gan, za SQL 2008. Ako mozes ikako, poruci i kupi, ili nateraj klijenta da ti kupi te knjige kao deo naknade, "Inside T-SQL Server 2008 Queryeing" i "Inside T-SQL 2008 Programming". POstoji i knjiga gde se teorijski pokazuje kako se tretiraju promene u dizajnu baza podataka: "Applied MAthematics for Database professionals", pisci Lex de Haan i Toon Koopelars, imas je u PDF na internetu, poguglaj. Moj omiljeni naziv za 'Applied Mathematics..' jeste 'sta je Codd zaista hteo da kaze'. Jos jedna, koj teoriju iz Applied Mathematics pretvara u praksu je Defensive Database Programming, by Alex Kuznetsov, takodje postoji besplatan PDF. Interesantno je da Alex u momentu pisanja svoje knjige nije ni cuo za Applied MAthematics, to je dokaz da se velike ideje nekad radjaju nezavisno. Sad, citanje ovih knjiga nije lak posao, ali su definitivno dobra litaratura za neki magistarski, a i za praksu, jer su mnoogo iznad nivoa koji dobijemo u skoli i uobicajenom praksom.

Srecan rad
 
Odgovor na temu

Dominator08
Beograd

Član broj: 204089
Poruke: 224
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Kojim putem krenuti?26.04.2012. u 14:46 - pre 145 meseci
Uhh, nisam baš oduševljen ovim što sam pročitao, pošto stvarno nisam očekivao da je to toliko komplikovano, ali ajde..
Citat:
biske86: Ja sam radio diplomski tj. master rad na temu informacionog sistema studentske službe. Ono što je moje iskustvo sa tog projekta je da sama baza nije uopšte mala, čak naprotiv, ima baš dosta posla oko toga. Same relacije su takođe dosta nezgodne. Ima tu raznih peripetija.

Super biske86 što si se javio! Pretpostavljam da si ti tu svoju aplikaciju generalizovao, tj. Napravio je tako da se može iskoristiti od strane više fakulteta, a možda bih ja u nekoj meri imao možda olakšan posao jer bih ja ovu aplikaciju pravio specijalno samo za taj faks i njihovu organizaciju studija, a kao što kažeš ima tu dosta zakonskih peripetija i razlika između ustanova, počevši od toga npr. da li se studira po trimestrima, semestrima pa nadalje..
Citat:
biske86:
Pored toga imaš dosta komplikovane veze među entitetima. Npr. entitete NASTAVNIK, STUDENT i PREDMET treba ispravno povezati i koliko se sećam tu je trebalo da se primeni 4. normalizacija.
Takođe u toj bazi je na kraju bilo 101. tabela.

Sad da me ubiješ, mogao bih ovako napamet da vidim potrebu za nekih dvadesetak tabela.. ali 100?!
Citat:
biske86:
Ne bih da te obeshrabrim, čak naprotiv želim da ti pomognem ako budem znao, samo želim da kažem da moraš da budeš svestan u šta ulaziš i koliki je to obim posla. Prvi ja sam napravio takvu grešku kao ti misleći ma lako ću i na kraju sam hteo da čupam kosu od nervoze i toga koliko treba da se radi :)

Šta ti je najviše zadavalo problema, da znam na šta bih unapred trebalo najviše da obratim pažnje? Deo oko analize zahteva i prikupljanja podataka, rad sa tabelama, vezama i ograničenjima ili možda sama implementacija.. ?
Citat:
Shadowed: Pazi, za to sto tebi treba, ne bi ti asp.net bio neko veliko cimanje. To ti i nije neki novi jezik vec xml deklaracija interfejsa (html + asp.net deo u xml obliku). Samo programiranje je u C#-u i mocices da iskoristis ono sto vec imas u c#-u. Ako si dobro odradio posao prvobitno, veliki deo toga ces moci da iskoristis (menjas samo gui deo).

Znam da su nam nešto tokom studija pominjali tu deklaraciju interfejsa u XMLu, nešto sam čak i čačkao oko toga u Visual studiu, a koliko me sećanje služi samo se raspored elemenata na formi npr. definiše u XMLu? Ima li to veze sa Silverlightom? Možda bi mi to onda i najviše odgovaralo…
Citat:
djoka_l: Ja nikada ne bih napravio aplikaciju da je web aplikacija i aplikacija studentske službe na istom serveru. Web server treba da ide iza firewalla u DMZ, ostatak mreže iza drugog firawalla. Ne moraju studenti da budu maliciozni, mogu blesavi klinci da ti rasture kompletnu evidenciju fakulteta.

U vezi sa tim odgovore su mi dali još i Shadow i Zidar pa ću da spojim sve ovde:

Dakle, koliko sam video iz vaših postova trebalo bih sve da razdvojim (i slažem se sa tim), zbog aspekta sigurnosti, što je svakako bitno za ovako nešto, dakle da imam dva aplikativna servera i jedan server baze podataka. Djoko, da li bih morao da imam onda neki hardverski firewall ili bi to moglo da se odradi softverskim putem? Nisam ekspert iz oblasti zaštite računarskih sistema, čitao sam nekoliko puta knjigu Security+ (Mike Pastore, Emmett Dulaney) ali ne mogu da kažem da se u taj deo u potpunosti razumem jer se nikada nisam time bavio..
Citat:
dragancesu: Za pocetak sagledaj zahteve te sluzbe. Kad to budes imao bice ti lakse. Mnogi padaju zato sto krenu nesto sto misle da je jednostavno a kad im dodaju jos neke zahteve koji nisu predvideni sve pada u vodu i postaje nefunkcionalno ili tesko za odrzavanje.
Ovo stvarno deluje kao jednostavan zadatak ali malo ljudi zna sta u stvari sve treba da obuhvati. Osnovne stvari su verovatno jednostavne, ali sigurno ima nekih specificnih zahteva na koje treba misliti od prvog trenutka. Pitaj ih za pocetak koje im izvestaje traze eksterno (pretpostavljam za statistiku, ministarstvo i slicno) pa ces mozda dobiti sirinu sta treba

Hvala za savet, slažem se sa tim. Zato sam uzeo da čitam knjigu od Alempije Veljovića – razvoj informacionih sistema, kako bih uspeo što bolje da se organizujem za deo prikupljanja svih zahteva, međutim u ovoj knjizi se metodologija tog dela rada (IDEF0X i IDEF1X) malo razlikuje od onoga što sam ja naučio (SSA+PMOV), tako da nisam siguran koje metode su najbolje za taj deo posla ali to valjda nije toliko ni bitno. Dok smo na studijama radili projekat u C# bilo mi je stvarno čudna potreba za pravljenjem tolike dokumentacije (koja za taj moj mali projekat ide na oko 50 strana) jer sam ranije projektovanje softvera zamišljao samo kao kodiranje i ništa drugo. Deo oko dokumentacije oduzima baš puno vremena.. ali shvatam da je bolje utrošiti tu malo više vremena i sagledati sve aspekte, zahteve i potrebe koje je lakše tada ispraviti nego kasnije. Sa druge strane i dalje mi izgleda malo nerealno da ću uspeti da pretpostavim sve što je potrebno za tako nešto dok ne počnem da radim samu aplikaciju.. obično tada dobijem neke dodatne ideje.
Citat:
Zidar: Entuzijazam je za pohvalu, i hrabros, koja se nazalost granici sa naivnoscu neiskvarenih. Studentska sluzba je jedan od najslozenijih projekata, ako ne i najslozeniji uopste, pa se stoga ne preporucuje pocetnicima, p cak ni iskusnim majstorima ako ce da rade sve sami. Em je komplikovano, em je obim posla zastrasujuci, pa treba vise pari ruku. Ali, nikad se ne zna. Da su Jobsa i Wozniaka piatli za savet da li da naprave personal racunar u ono vreme, zamisli sta bi im rekli...

Evo ga biske86, on je živi primer da je moguće :-) Koliko god bilo teško i komplikovano nemam nameru da odustanem, to je ono što znam i što me zanima, i nemam neki striktan vremenski okvir tako da ću pokušati pošto nemam šta da izgubim.
Citat:
Zidar: Sve sto su ti kolege rekle, stoji i osbilno to uzmi u obzir. Ja imam samo da dodam jednu stvar. Baza treba sda bude SQL ili slicno i da sedi na zasebnom serveru iza firewall-a. Pristup bazi moze da bude web. Medjutim, ne bih se slozio da ceo interfejs treba da bude web. Deo za studente ocigledno mora mbiti web i ne moze biti nista drugo. Deo koji si oznacio sa "User - Student Service" mozes lobodno da uradis u Accessu. Zasto? Deo za studente ce u pocetku biti jednostavan, verovatno da se samo objave spiskovi i poruke, znaci read only. Kasnije mozes da dodas da se recimo prijavljuju ispiti. To su relativno proste transakcije i iskusan masjtor ne bi trebalo da ima problema u realizaciji. "User - Student Service" ce biti mnogo komplikovaniji i obimniji. Imaces ceo modul za odrzavanje same baze pa pristup mnogim tabelama koje su studentima nedostupne ili su read only... Jos vaznije, mnogo kancelarijskog posla treba da se odradi u 'datasheet' ili 'continuous form' rezimu, a web je veoma nepodesan za tako nesto, dok je Access upravo tu veoma mocan. Iz mog iskustva, pravilo je: baza na zasebnom serveru, ono sto se radi u kuci je Accss ili VB, ono sto se radi naplju je web.

OK, to sam uzeo u obzir i shvatio da bi trebalo razdvojiti deo za studente i deo za studentsku službu. Onda bih ja praktično mogao i da odradim taj (najveći) deo posla (za studentsku službu) u C# i da povežem sa Accessom, dok će sa druge strane te iste Access baze biti web server i neki jednostavan deo za studente (za listanje njihovih ispita i eventualno prijavljivanje) odrađen u asp.net-u, kao na slici gore. Mislim da je to OK..
Deo za ’datasheet’ ili ’continuous form’ rezim, iskreno, ne razumem šta treba da predstavlja..
Citat:
Zidar: Gde ces imati najvecih problema jeste postavljanje onih 101 tabela sto je Biske pomenuo. Biske je pomenu problem sa neocekivanim promenama. Problem je i sa ocekivanim promenama, iako ga nije pomenuo. Zasto? Zato sto se u skoli ne uci kako se promene predstavljaju u bazi podataka. Normalizacija do 3NF je OK za staticke odnose. Za dalje - nije dovoljno. Nesto o tome ima u knjigama koje pise Itzik Ben Gan, za SQL 2008. Ako mozes ikako, poruci i kupi, ili nateraj klijenta da ti kupi te knjige kao deo naknade, "Inside T-SQL Server 2008 Queryeing" i "Inside T-SQL 2008 Programming". POstoji i knjiga gde se teorijski pokazuje kako se tretiraju promene u dizajnu baza podataka: "Applied MAthematics for Database professionals", pisci Lex de Haan i Toon Koopelars, imas je u PDF na internetu, poguglaj. Moj omiljeni naziv za 'Applied Mathematics..' jeste 'sta je Codd zaista hteo da kaze'. Jos jedna, koj teoriju iz Applied Mathematics pretvara u praksu je Defensive Database Programming, by Alex Kuznetsov, takodje postoji besplatan PDF. Interesantno je da Alex u momentu pisanja svoje knjige nije ni cuo za Applied MAthematics, to je dokaz da se velike ideje nekad radjaju nezavisno. Sad, citanje ovih knjiga nije lak posao, ali su definitivno dobra litaratura za neki magistarski, a i za praksu, jer su mnoogo iznad nivoa koji dobijemo u skoli i uobicajenom praksom.

Najmanji je problem kupiti te knjige.. ali koliko vidim to su knjige od preko 700 strana.. Ja sam spreman da naučim neke nove stvari ali mislim da bi mi to proučavanje dodatnih knjiga oduzelo još mnogo vremena, imajući u vidu da trenutno čitam dve koje su u vezi sa razvojem IS i bazama podataka, a krajnje je vreme da počnem nešto i da radim. Hvala na preporuci, dok ne počnem sa radom ne mogu da znam gde će da zaškripi, a ako do toga dođe imaću u vidu ovu vašu sugestiju!



aj ostavicu ovako...
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Kojim putem krenuti?26.04.2012. u 18:17 - pre 145 meseci
Citat:
Onda bih ja praktično mogao i da odradim taj (najveći) deo posla (za studentsku službu) u C# i da povežem sa Accessom, dok će sa druge strane te iste Access baze biti web server i neki jednostavan deo za studente (za listanje njihovih ispita i eventualno prijavljivanje) odrađen u asp.net-u, kao na slici gore. Mislim da je to OK..

Nisam rekao da pravis Access bazu (tabele), hteo sam da kazem da front end koji ce koristiti sluzbenici fakultea treba dobrim delom da bude napisan u Accesu (moze i C# ako ti je Acess problem). Baza je i dalje jedna jedina i sedi na nekom SQL serveru ili tako nesto. Tu bazu posecujue razne aplikacije, neke su web aplikacije, neke su C#, neke su VB.NET nelke su Access, sve zavisi od konkretne situacije.

U svakom slucaju sretan rad
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Kojim putem krenuti?26.04.2012. u 19:39 - pre 145 meseci
Citat:
Dominator08: Super biske86 što si se javio! Pretpostavljam da si ti tu svoju aplikaciju generalizovao, tj. Napravio je tako da se može iskoristiti od strane više fakulteta, a možda bih ja u nekoj meri imao možda olakšan posao jer bih ja ovu aplikaciju pravio specijalno samo za taj faks i njihovu organizaciju studija, a kao što kažeš ima tu dosta zakonskih peripetija i razlika između ustanova, počevši od toga npr. da li se studira po trimestrima, semestrima pa nadalje..

Ne, to je zabluda da može da se napravi jedno rešenje koje odgovara svim fakultetima. Pogotovo u postojećem stanju koje je vladalo na mom univerzitetu. Moglo bi kada bi se donela odluka da se donese integralni informacioni sistem univerziteta i kada bi fakulteti poštovali neka opšta pravila, ovako svako radi za sebe. Mislim da bi Zoran Eremija mogao da se javi i da objasni nešto više oko ovoga pošto je radio takav jedan integralni informacioni sistem na nivou univerziteta, koji je mislim i dalje u upotrebi.


Citat:
Dominator08: Sad da me ubiješ, mogao bih ovako napamet da vidim potrebu za nekih dvadesetak tabela.. ali 100?!

Kao što sam rekao i meni se činilo da je jednostavno ali je na kraju ispalo baš komplikovano.

Citat:
Dominator08: Šta ti je najviše zadavalo problema, da znam na šta bih unapred trebalo najviše da obratim pažnje? Deo oko analize zahteva i prikupljanja podataka, rad sa tabelama, vezama i ograničenjima ili možda sama implementacija.. ?

Najteža je analiza zahteva. Nije ni problem da dokumentuješ zahteve. Problem je kad kreneš da modeluješ taj sistem. Ako nemaš sve informacije o trenutnom funkcionisanju sistema onda to zna kasnije da pravi glavobolju. Radnici u studentskoj službi su praktično informatički nepismeni (ne mislim nekog da vređam samo konstatujem) i veoma često vam ne kažu kako neke stvari funkcionišu pošto se "to podrazumeva". Drugo, imao sam problema sa zakonskom regulativom. Evo dela dokumentacije koji to potkrepljuje:
Postoje akademske i strukovne studije. Trenutno na fakultetu postoje samo akademske studije. Studijski program takođe obuhvata i informacije o smerovima. Trenutno na fakultetu ne postoje smerovi ali je će sistem imati mogućnost unosa smerova.
Postoje 3 stepena akademskih studija prava (4+1+3) na fakultetu po zakonu iz 2005. godine. Osnovne akademske studije u trajanju od 4 godine (bačelor) sa sticanjem zvanja pravnik. Diplomske (master) studije u trajanju od 1 godine sa sticanjem zvanja diplomirani pravnik - master i doktorske studije u trajanju od 3 godine sa sticanjem zvanja doktor pravnih nauka.
Nacrt novog zakona propisuje drugačiju organizaciju studijskog programa. Uvodi se novi termin nivo studija a stari termin stepen dobija novo značenje.
Po nacrtu novog zakona o visokom obrazovanju studije prvog nivoa su:
1)osnovne akademske studije prvog stepena
1a) osnovne akademske studije drugog stepena
2) osnovne strukovne studije
Studije drugog nivoa su:
1)master akademske studije
2) specijalističke strukovne studije
2a) master strukovne studije
3) specijalističke akademske studije
Studije trećeg nivoa su doktorske akademske studije.

Ovo sam postavio samo da vidiš otprilike kako to izlgeda u praksi.


E sad to je ono na čemu sam ja najviše vremena gubio. Mi smo radili (ja i još dvojica kolega) standardnom Waterfall metodologijom. Ova metodologija ima svoje prednosti i svoje nedostatke i otprilike se zna u kojim slučajevima je dobro primenjivati je a u kojim slučajevima je bolje izabrati neke druge metodologije rada.
Ova metodologija propisuje da se radi u nekoliko faza: prikupljanje zahteva, dizajn, implementacija, verifikacija, održavanje. Glavna karakteristika ove metodologije je da jedna faza mora u potpunosti da se završi da bi se prešlo na sledeću.
Nevolja je što se pokazalo u softverskoj industriji da se često dešava da se prikupi dokumentacija, i onda se krene na projektovanje sistema i kad se dođe do poslednjeg koraka verifikacije, onda ispada da nismo baš napravili ono što je korisnik želeo. Tada se moramo vratiti u krug tj. na početak i ponovo dokumentovati te promene u zahtevima i proći kroz sve korake. Izmena na dizajnu sistema u ovoj fazi može da bude veoma bolna. To smo i mi osetili na svojoj koži radeći na ovom informacionom sistemu.
Drugi pristup za koji sam tek od skoro čuo i koji se ne radi na većini naših fakulteta je Agile (nisam siguran ali mislim da se ne radi ni na jednom našem fakultetu, makar ja nisam čuo). Tu se radi u veoma malim iteracijama gde se odradi jedan mali delić u vidu nekog prototipa i to se pokaže korisniku. Ako je zadovoljan onda se ide dalje, ako ne onda se odradi još jedna iteracija (obično 2 nedelje). Ako je zadatak veliki da bi se odradio u dve nedelje onda se razbija na više delova koji mogu da se odrade u tom vremenskom periodu. Glavna karakteristika ovog metoda je da se ne skuplja glomazna dokumentacija već da se odmah krene sa radom i što je još bitnije da se praktikuje TDD tj. Test Driven Development. To znači da prvo napišete test za deo koda a zatim pišete taj kod. U ovom sistemu se najviše računa vodi o testiranju dok kod prve metodologije testiranje dolazi na kraju i obično se odradi u malim količinama ili nimalo. Takvo je i moje iskustvo sa ovim informacionim sistemom.
Znači najviše sam vremena gubio na skupljanje zahteva i delimično projektovanje a najmanje na testiranje. Međutim
iz ove perspektive mislim da ne bi tako radio, već bi izabrao ovaj drugi pristup.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Kojim putem krenuti?26.04.2012. u 22:17 - pre 145 meseci
Citat:
Dominator08: Znam da su nam nešto tokom studija pominjali tu deklaraciju interfejsa u XMLu, nešto sam čak i čačkao oko toga u Visual studiu, a koliko me sećanje služi samo se raspored elemenata na formi npr. definiše u XMLu? Ima li to veze sa Silverlightom? Možda bi mi to onda i najviše odgovaralo…

Sa Silverlight-om ima veze jedino to sto se i u njemu GUI definise XML-om, i ima nekih slicnosti u samom xml-u ali Silverlight ima svoj GUI, asp.net renderuje html koji se prikazuje u browser-u.
 
Odgovor na temu

Dominator08
Beograd

Član broj: 204089
Poruke: 224
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Kojim putem krenuti?05.05.2012. u 17:12 - pre 145 meseci
Izvinjavam se što kasnim sa odgovorom, ovih dana sam prelistavao forum i neke knjige i nakon malo dubljeg razmišljanja ipak sam odlučio da odustanem od tog poduhvata. Iz razloga koji su naveli biske86 i zidar - najveći problem bi bile te (ne)očekivane promene u našim zakonima, školstvu itd, koje su kod nas dosta česte, a ne mogu naravno tek tako lako da se isprave. To mi nije bilo na pameti dok sam razmišljao o ovom projektu inače da sam znao to unapred ne bih postavljao ovu temu. Izvinjavam se svima na utrošenom vremenu.

biske86, samo bih te zamolio da mi kažeš, pošto si svoju aplikaciju radio u PHP+MySQL, kako si pravio dokumentaciju? Jel isto u BPWin i ERWin ili si radio nešto drugo, ne znam kakav je standard za Web aplikacije, tražio sam po netu ali nisam uspeo da pronađem. Mi smo na faksu radili neke dijagrame aktivnosti ali ništa detaljnije od toga..
aj ostavicu ovako...
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Kojim putem krenuti?06.05.2012. u 01:10 - pre 145 meseci
Citat:
Dominator08:
biske86, samo bih te zamolio da mi kažeš, pošto si svoju aplikaciju radio u PHP+MySQL, kako si pravio dokumentaciju? Jel isto u BPWin i ERWin ili si radio nešto drugo, ne znam kakav je standard za Web aplikacije, tražio sam po netu ali nisam uspeo da pronađem. Mi smo na faksu radili neke dijagrame aktivnosti ali ništa detaljnije od toga..

Pa dokumentciju sam najpre krenuo da radim u tekstualnom obliku. Tako sam došao do dokumenta od oko 45 stranica.
Ubrzo sam počeo da pravim model procesa u BPvinu. Dok sam to radio dosta stvari mi nije bilo jasno oko poslovanja studentske službe tako da sam se ponovo vraćao na fakultet i pitao ono što mi nije jasno. Najveći problem je to što ni sami referenti u studentskoj službi ne znaju tačno kako se rade neke stvari. Morao sam neke delove zakona o visokom obrazovanju da pročešljam, na primer o naučnoj delatnosti, i sličnim stvarima. Već sam pominjao da sam morao i nacrt novog zakona da pogledam i da vidim ono što se odnosi na poslovanje studentske službe. Znači sve ove zahteve sam ubacio u BPvin.

Nakon toga sam izvezao kandidate za entitete u ERvin i krenuo da pravim šemu baze podataka. Tu sam dosta vremena izgubio. Kao što sam rekao stalno mi se broj tabela kretao oko 100, gore dole. U početnom periodu projektovanja sam imao problem da zaboravljam zbog čega sam određenu tabelu stavljao, tako da sam kasnije uveo praksu da upisujem komentare bez obzira koliko je bilo očigledno čemu služi tabela. ERvin sa tim nije imao problema i to je inače jedan odličan alat.
Kad sam završio to projektovanje izvezao sam šemu baze u MySQL.

Nakon ovoga smo trebali da pristupimo pisanju aplikativnog dela. E tu nastaje najveći problem. Naime, u 95% slučajeva se ne može iz prve napraviti baza podataka koja radi u skladu sa korisničkim zahtevima. Često se dešava da treba neke tabele izbrisati, neke dodati, menjati relacije itd. Raditi to ručno preko koda na većim bazama je dosta teško. Potrebno je pristupiti nekim alatom. ERvin mi se loše pokazao u radu za MySQL bazom. Nije bila moguća sinhronizacija, tj. da se izvrše neke izmene na bazi a da se ne poremeti dosta stvari. Koliko se sećam tu sam imao problema da mi ERvin nakon sinhronizacije ne čuva podatke, a i nije dobro brisao stare tabele i dodavao nove. Sa Akses bazama je to bilo super, ali sa MySQL je postojao taj problem.
Zato sam izabrao alat MySQL Workbench. On je jedan mladi program sa odličnim potencijalom. Čak šta više trenutno je jedan od najboljih za rad sa MySQL bazama, phpmyadmin ne može da mu priđe. On ima ugrađen deo za SQL razvoj, za direktan rad sa bazama, zatim ima deo za modeliranje podataka (pandan ERvinu), i ima deo za administraciju servera baze podataka. To je sve što ti treba za rad. Odlično se nosio sa ovim problemom koji sam pominjao oko sinhronizacije i pritom mi je čuvao podatke. Pored ostalih može da se izabere ista IDEF1X notacija kao kod ERvina, tako da isto izgleda. Možeš da praviš i više dijagrama koji su pandan pogledima u ERvinu.
Kad god se menjaju neki zahtevi pored modela podataka trebalo bi izmeniti i model procesa u BPvinu, tako da uvek imamo ažurnu dokumentaciju, što zbog nas, što zbog klijenta (to je jedan vid ugovora između naručioca softvera i izvođača), što zbog novih programera koji će se eventualno priključiti timu.

Ovo što sam naveo nemoj da shvataš kao "standard za Veb aplikacije". Ne znam kakav je standard, svako radi kako zna. Čak šta više danas je u softverskoj industriji takav trend da se aplikacije što brže isporučuju i nema se puno vremena na modeliranje tako da dosta ljudi i ne radi modeliranje. Makar je to moj utisak, neka me demantuju iskusnije kolege sa foruma ako ovo nije tačno.
Kao što sam naveo u svom prethodnom odgovoru ovakav bi trebalo da bude put kad se radi ovom Waterfall metodologijom, ima i drugih metodologija tako da ovaj deo što si pitao oko "standarda za Veb aplikacije" meni bar ne izgleda kao jednostavno za odgovoriti.

Nemoj samo pogrešno da protumačiš savete koje smo ti dali. Nismo ti mi rekli da treba da batališ da se baviš bazama, nego da treba za sad da batališ da radiš ovaj informacioni sistem studentske službe i da treba da uzmeš neki jednostavniji sistem da projektuješ i da se javiš ovde na forumu sa konkretnim problemima. Svima će biti drago da pomognu a ti ćeš naučiti da projektuješ baze kroz jednostavnije primere i bićeš spreman da zagrizeš neki veći projekat kao što je studentska služba. Ja sam tim putem išao i stalno ističem pomoć koju sam dobio od ljudi sa ovog foruma prilikom izrade informacionog sistema biblioteke.
Mnogo je bitno uraditi jedan projekat do kraja koliko god se jednostavnim činio. Ja sam recimo u tom preriodu položio predmete baze podataka i informacione sisteme i mislio sam da to super znam da radim. Ali kad sam uzeo bečelor diplomski rad informacioni sistem biblioteke tek sam video koliko ništa ne znam. Nakon što sam završio taj informacioni sistem još više sam uvideo koliko ništa ne znam, od tad sam programerski progledao
Tako da samo napred, rad se uvek isplati

P.S. Ako želiš mogu da ti pošaljem dokumentaciju, model procesa, model podataka informacionog sistema studentske službe. Planirao sam na blogu da prozborim koju reč o tome i da okačim ove fajlove, možda bi neko imao koristi, svakako je diplomski rad javna stvar
 
Odgovor na temu

Dominator08
Beograd

Član broj: 204089
Poruke: 224
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Kojim putem krenuti?07.05.2012. u 20:25 - pre 145 meseci
biske, hvala ti na detaljnom odgovoru, legenda si!

Citat:
biske86:
Zato sam izabrao alat MySQL Workbench. On je jedan mladi program sa odličnim potencijalom. Čak šta više trenutno je jedan od najboljih za rad sa MySQL bazama, phpmyadmin ne može da mu priđe. On ima ugrađen deo za SQL razvoj, za direktan rad sa bazama, zatim ima deo za modeliranje podataka (pandan ERvinu), i ima deo za administraciju servera baze podataka. To je sve što ti treba za rad. Odlično se nosio sa ovim problemom koji sam pominjao oko sinhronizacije i pritom mi je čuvao podatke. Pored ostalih može da se izabere ista IDEF1X notacija kao kod ERvina, tako da isto izgleda. Možeš da praviš i više dijagrama koji su pandan pogledima u ERvinu.
Kad god se menjaju neki zahtevi pored modela podataka trebalo bi izmeniti i model procesa u BPvinu, tako da uvek imamo ažurnu dokumentaciju, što zbog nas, što zbog klijenta (to je jedan vid ugovora između naručioca softvera i izvođača), što zbog novih programera koji će se eventualno priključiti timu.


Super, onda ću raditi u Workbenchu jer sam nameravao da nastavim sa MySQL-om. Ne bih da zvučim smešno, ali pošto sam još uvek bez ikakvog ozbiljnijeg iskustva u projektovanju softvera, kao što rekoh, taj deo oko modeliranja mi je još uvek pomalo nerazjašnjen, pa sam te zbog toga pitao. I na faksu sam uvek imao neke nedoumice oko toga šta sve treba da poseduje jedna čitljiva, razumljiva, tačna i prava dokumentacija pa i sada dok sam čitao Alempijevu knjigu, nije mi bilo baš tako lako ispratiti (većim delom jer nisam koristio nikada tu metodologiju). Po mojem mišljenju prirodno je da svrha dokumentacije bude prvenstveno da pomogne projektantu tog nekog softvera u daljim fazama izrade aplikacije. A ako dokumentacija zbunjuje projektanta a ne razjašnjava mu ono što treba, onda ona naravno gubi svaki smisao..
Pa se zato nadam da ću se uz pomoć Workbencha otarasiti tih problema :)


Citat:
biske86:
Nemoj samo pogrešno da protumačiš savete koje smo ti dali. Nismo ti mi rekli da treba da batališ da se baviš bazama, nego da treba za sad da batališ da radiš ovaj informacioni sistem studentske službe i da treba da uzmeš neki jednostavniji sistem da projektuješ i da se javiš ovde na forumu sa konkretnim problemima. Svima će biti drago da pomognu a ti ćeš naučiti da projektuješ baze kroz jednostavnije primere i bićeš spreman da zagrizeš neki veći projekat kao što je studentska služba. Ja sam tim putem išao i stalno ističem pomoć koju sam dobio od ljudi sa ovog foruma prilikom izrade informacionog sistema biblioteke.
Mnogo je bitno uraditi jedan projekat do kraja koliko god se jednostavnim činio. Ja sam recimo u tom preriodu položio predmete baze podataka i informacione sisteme i mislio sam da to super znam da radim. Ali kad sam uzeo bečelor diplomski rad informacioni sistem biblioteke tek sam video koliko ništa ne znam. Nakon što sam završio taj informacioni sistem još više sam uvideo koliko ništa ne znam, od tad sam programerski progledao :)
Tako da samo napred, rad se uvek isplati ;)

P.S. Ako želiš mogu da ti pošaljem dokumentaciju, model procesa, model podataka informacionog sistema studentske službe. Planirao sam na blogu da prozborim koju reč o tome i da okačim ove fajlove, možda bi neko imao koristi, svakako je diplomski rad javna stvar :)


Naravno da neću, odlične savete ste mi dali! I ja sam isto to shvatio, tako da ću početi sa nečim jednostavnijim da bih video koliko ne znam. Čitao sam tvoje teme ovih dana pa sam video koliko si napredovao i drago mi je da si progledao :) Moraću i ja da se potrudim da bih postigao taj nivo, jasno mi je da je to jedini put da se nešto nauči, tako da ću nastaviti sa radom.
To za dokumentaciju bi bilo odlično, ako ti ne predstavlja problem možeš mi poslati na [email protected] , verovatno će mi pomoći u razjašnjavanju nekih stvari! Hvala puno i pozdrav
aj ostavicu ovako...
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Kojim putem krenuti?

[ Pregleda: 3329 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.