Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Motor iz pekača za kruh za okretanje ražanja s regulatorom brzine okretaja?

[es] :: Elektronika :: Motor iz pekača za kruh za okretanje ražanja s regulatorom brzine okretaja?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 17181 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gigabyte091
Nezaposlen
Zagreb

Član broj: 307424
Poruke: 466
*.zg3.cable.xnet.hr.



+21 Profil

icon Re: Motor iz pekača za kruh za okretanje ražanja s regulatorom brzine okretaja?06.11.2012. u 14:19 - pre 138 meseci
@macolakg ti je sve rekao :)

Regulatori u bušilicama i dimeri nemogu upravljati istosmjernim motorima jer oni ne rade na istosmjernu struju, samo na izmjeničnu. Na istosmjernoj struji bi imao konstantno max broj okretaja. Tebi treba PWM kontroler, a kontroler za 12V i 10ak ampera za motor brisača se jednostavno napravi ili nađe na nekom oglasniku.
 
Odgovor na temu

gesaugen
poduzetnik
tu i tamo

Član broj: 223671
Poruke: 37
194.0.84.*



+1 Profil

icon Re: Motor iz pekača za kruh za okretanje ražanja s regulatorom brzine okretaja?07.11.2012. u 09:25 - pre 138 meseci
"Regulatori u bušilicama i dimeri nemogu upravljati istosmjernim motorima jer oni ne rade na istosmjernu struju, samo na izmjeničnu" - pa što su u bušilicama motori na izmjeničnu struju? i ako da, pa što mogu onda uzeti samo taj sklop za regulaciju brzine iz bušilice i spojiti ga na motor od pekača?
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Motor iz pekača za kruh za okretanje ražanja s regulatorom brzine okretaja?07.11.2012. u 12:47 - pre 138 meseci
Citat:
gesaugen: "Regulatori u bušilicama i dimeri nemogu upravljati istosmjernim motorima jer oni ne rade na istosmjernu struju, samo na izmjeničnu" - pa što su u bušilicama motori na izmjeničnu struju? i ako da, pa što mogu onda uzeti samo taj sklop za regulaciju brzine iz bušilice i spojiti ga na motor od pekača?


Ukoliko koristis motor sa komutatorom i cetkicama, svakako da mozes upotrebiti regulator iz busilice.

Ako si pazljivo procitao moj post o DC elektromotorima, video si tamo da su serijski povezani elektromotori univerzalni, tj. mogu raditi na naizmenicnu i na jednosmernu stuju.

Vecina elektromotormotora upotrebljenih u domacinstvu, koji rade na 230V iz gradske mreze, a koji imaju komutator i cetkice, su univerzalni serijski elektromotori (busilice, usisivaci, brusilice, fenovi. mikseri, sokovnici...), i svi do jednog se mogu regulisati regulatorom za busilice ako regulator moze podrzati snagu upotrebljenog motora. Takodje se mogu napajati i ispravljenom, jednosmernom strujom, ciji napon moze biti od 0-230VDC. Napajanje DC strujom nudi tisi i mirniji rad, sa manjim gubicima, no sumnjam da doticna primena opravdava cenu DC regulatora, pa ce stoga regulator za busilice biti jevtino i pristupacno resenje.


Bilo je puno odgovora i puno pitanja u ovoj temi, previse informacija za amatera, pa cu stoga u nekoliko recenica reci sta se moze, a sta se ne moze.

Amater moze veoma lako razlikovati uobicajene vrste elektromotora koriscenih u domacinstvu:

-Serijski univerzalni motori:
Imaju namotan stator i namotan rotor, poseduju komutator (laicki "kolektor"), i cetkice.
Proizvode u radu veliku buku, zvizdanje visokog tona, jer im je broj obrtaja veci od nekoliko hiljada RPM (obr./min.).
Oni se mogu regulisati regulatorom za busilice koje rade na 230 naizmenicnih V iz gradske mreze, u rasponu od 0- maksimalnog broja obrtaja.

-Kavezni asinhroni elektromotori:
Imaju namotan samo stator, rotor im nalikuje komadu obradjenog metala navucenog na osovinu, i nema namotaje napravljene od lakirane zice, takodje nemaju nikakav komutator ni cetkice.
U radu su tihi, skoro besumni, razvijaju najvise 2980 obrtaja u minuti.
Takvi se mogu, u nekim ne velikim granicama, regulisati napravom poput dimera za svetlo, no opseg regulacije sme biti od 40% - 100% nominalnog broja obrtaja, ispod 40% motor ce neminovno biti ostecen kod dugotrajne upotrebe. Takodje ce takav tip regulacije dati jako losu moment krivu, pa je takva regulacija kaveznih elektromotora "rezervisana" za pogone sa "lakim" opterecenjima, kao sto su ventilatori i sl..
Za siri opseg regulacije, kod ovog tipa elektromotora, upotrebljavaju se prilicno skupi frekventni regulatori, cija cena obicno prevazilazi cenu samog motora.


Nadam se da je bilo dovoljno razumljivo za amatere koji se ne bave elektrotehnikom.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Motor iz pekača za kruh za okretanje ražanja s regulatorom brzine okretaja?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 17181 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.