Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?

[es] :: Advocacy :: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 37598 | Odgovora: 222 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7173 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?13.06.2013. u 21:28 - pre 131 meseci
@Nedeljko,

Ne - u pitanju je Connectome Mapping Toolkit - http://www.connectome.ch/

Imaju i oni sors nekakav, ali nece da se kompajlira vise na novim Linuxima zbog nekih promena u Python bibliotekama - pisali su ljudi to po forumu ali mi jednostavno nije vise bilo do drndanja sa tim. Na kraju sam problem resio sa matorim Linux VM-om kome sam zabranio i da pokusa da se update-uje :)

Citat:
Goran Rakić
glibc je kompatibilan unazad, ako hoćeš široko prenosivi binary, linkuješ dinamički u odnosu na najstariji podržan. Distrowatch je zgodan da vidiš koji se glibc gde koristi. Statički možeđ da linkuješ ostalo.


Hm... zanimljivo, secam se da je CCCam imao problema, e sad moguce je da su oni nesto radili sto je undocumented i sto glibc ne odrzava kao stabilan ABI.

Ovaj moj konkretan problem sada nema veze sa glibc-om - nego sam samo poducen iskustvima odustao i od pokusaja menjanja imena dinamickih biblioteka. Moguce je da bi to zapravo i radilo, kao sto Nedeljko kaze. A
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?13.06.2013. u 21:30 - pre 131 meseci
Citat:
Nedeljko: Rešava se tako što se podesi Linux tako da promenljiva okruženja LD_LIBRARY_PATH ima oblik .:neki_spisak_direktorijuma_odvojenih_dvotackom, pa onda programima koji 3ajebavajy ubaciš odgovarajuće biblioteke u njihov direktorijum.

Naravno, ovo je posao proizvođača softvera - da ubaci tu skriptu od dva reda u direktorijum u kome je instalacija programa i da klik na ikonu startuje tu skriptu.

Takođe, trpanje svih zavisnosti programa u direktorijum u kome je instaliran rešava sve probleme zavisnosti, ali je neekonomično i u pogledu zauzeća diska i u pogledu zauzeća memorije (kada se na Windows-u pokrenu dva takva programa koja koriste isti dll instaliran na razlilitim mestima, mislim da se učitavaju dva primerka dll-a u memoriju).

Windows se isporučuje kao operativni sistem samo sa osnovnim alatkama, pri čemu se od korisnika očekuje da instalira ostalo šta mu treba. To je recimo do 20 programa. Međutim, Linux se isporučuje sa četvorocifrenim brojem paketa na DVD-ju i verovatno petocifrenim na repoima, pa se mora ekonomisati. Instalacija paketa na neko predviđeno mesto na sistemu odakle će svi moći da ga koriste je idealno rešenje kada su u pitanju programi koji se isporučuju u na instalacionom disku i preko repoa, jer su tu sve zavisnosti rešene. Međutim, kada je u pitanju softver koji se isporučuje mimo repoa, na proizvođaču istog je da se pokaže da li je profesionalac ili nije.

LibreOffice koristi pristup da ima samo dva instalaciona fajla - jedan rpm i jedan deb. On će prilikom instalacije da povuče sve zavisnosti, a na autorima je da ih ubace kako treba.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?13.06.2013. u 22:58 - pre 131 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Ma rado bih ja koristio MC na Linuxu ali MC ima drugacije keyboard shortcute od Windows varijanti. Na Windows-u koristim FAR (ne mogu da zivim bez istog :-) - medjutim privikavanje na Linux shortcut-e mi slabo ide posto Linux koristim <1% vremena.
Slabo koristim MC, u dos vreme sam uglavnom koristio Dos Navigator, Far mi nije bio nešto simpatičan a kasnije sam prešao na WC/TC. Na linuxu koristim Krusader kod koga se sve podešava pa mogu da postavim isto kao na TC, mada postoji recimo Double Commander koji je totalni TC klon pa je sve isto a u krajnjem slučaju mi je tu i TC ako baš zaškripi.
Decenijama sam linux koristio manje od 0,1% ali sam pretprošle jeseni iz dosade malo više probao i sada ga koristim 99% ... mada sada imam nekih problema za koje ipak sumnjam na hardver pa ponekad otvorim i Prozore.

Tema se okrenula na programiranje a ja gledam iz običnog korisničkog ugla.
 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?13.06.2013. u 23:32 - pre 131 meseci
Krenem da čitam temu i nije mi bilo baš najjasnije šta pokretač teme želi da postigne: da prebaci (raspakuje) ISO na CD/DVD ili da ga raspakuje i nekako pokrene sa diska. Prvo je prilično lako za Win i Linux (uz odgovarajuće alate) a drugo je diskutabilno (zavisno od sadržaja ISO fajla jer u njega može da se upakuje svašta).
Onda se tema prebaci na složenost Linuxa i na "manu" nedostatka rezervisanih extenzija (postoje podrazumevane, ali svaka promena extenzije ne čini aplikaciju/dokument neupotrebljivim). Nedostatak rezervisanih extenzija može samo da dovede do zabune. Ali, ipak, koliko sam primetila, postoje podrazumevane extenzije (koje su uz to u 99% slučajeva iste kao i kod win) i dovoljno ih se držati - za početak (hehe i exe može da se izvršava na Linux-u ali to nije win exe). Meni je recimo zgodna ona default opcija da se programi kompajliraju u izvršno a.out - nema nepotrebnog gomilanja izvršnih datoteka.
Zatim se prešlo na preimenovanje datoteka i da Dimković nije spomenuo taj problem, ne bih znala da je to nešto složenije u odnosu na Win i izgubih dosta vremena jer predložena rešenja kod mene nisu funkcionisala. Nije direktno povezano sa naslovom teme, ali evo mojih otkrića (ako je nešto pogrešno, neka neko ispravi):
"obično" preimenovanje
Code:

osnovna sintaksa:[i] rename opsti-start cilj precizni start [/i] ili [i] rename.ul opsti-start cilj precizni start [/i] (ovo je kod mene - Mint 11, nemam pojma koji je kernel)

[i]rename.ul  .pdf .doc *.pdf[/i]            - menja sve extenzije .pdf u .doc
[i]rename.ul .pdf .doc j*.pdf[/i]            - menja extenzije .pdf u .doc samo ako fajl počinje sa j
[i]rename.ul ime.pdf name.pdf ime.pdf[/i]    - fajl ime.pdf preimenuje u fajl name.pdf


preimenovanje uz pomoć Perl regularnih izraza
Code:

osnovna sintaksa:[i] prename 'perl regularni izraz – cilj' start-izvor[/i] ili [i] rename 'perl regularni izraz – cilj' start-izvor [/i] (ovo je kod mene - Mint 11, nemam pojma koji je kernel)

[i]rename 's/\.bak$//' *.bak[/i]        - svim .bak fajlovima briše-uklanja extenziju
[i]rename 'y/A-Z/a-z/' *[/i]            - u svim fajlovima – nazivima velika slova zamenjuje malim slovima

(ovde mi mnogo toga nije jasno, a i nemam pojma o Perl-u).

U suštini Linux-i su mi zanimljivi (sve dok ne treba zaviriti ispod haube, ali i to se da rešiti uz adekvatnu pomoć) i mislim da mogu pošteno da pariraju windows-ima.
ER
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?13.06.2013. u 23:58 - pre 131 meseci
Čini mi se da je problem bio da se Ubuntu iso fajl redovnim putem prebaci na USB flešku i postane instalacioni ... što nije baš jednostavna procedura. Niti je linux .iso fajl nešto drugačiji od sličnog windows .iso fajla.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?14.06.2013. u 00:40 - pre 131 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Na Windows-u koristim FAR (ne mogu da zivim bez istog :-)

Evo, pokušaću da te sledim. Ranije sam imao loša iskustva sa FAR-om (mislim da je nepouzdano kopirao fajlove na USB). Vidim da ima kudikamo manje opcija od Total Commander-a, koji sam platio. Međutim, ono što ne podnosim kod Total Commander-a je licenciranje. Koristim ga na više računara i vrlo rado bih kupio odgovarajući broj licenci tipa single computer, multiple users. Međutim, toga nema. Ima samo single user, multiple computers. To znači da ja na svim kompovima mogu da ga koristim sa jednom licencom, ali da ako mi dođe drug u posetu i treba da obavi nešto na računaru, treba da mu kažem "samo ne pipaj Total Commander". E, jeste, evo trčim, saplićem se da ne dam gostu da koristi moj računar sa svime što ima na njemu. Ovako, FAR može za dž da koristi koliko god korisnika na koliko god računara.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?14.06.2013. u 00:42 - pre 131 meseci
Citat:
Nedeljko: Ima samo single user, multiple computers. To znači da ja na svim kompovima mogu da ga koristim sa jednom licencom, ali da ako mi dođe drug u posetu i treba da obavi nešto na računaru, treba da mu kažem "samo ne pipaj Total Commander". E, jeste, evo trčim, saplićem se da ne dam gostu da koristi moj računar sa svime što ima na njemu.

Jel to pokušavaš da izvedeš neku pošalicu ili si ozbiljan?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?14.06.2013. u 01:12 - pre 131 meseci
Pa, evo, pogledaj kako se licencira.

http://www.ghisler.com/online1.htm

1. Single user licence (jedan korisnik, više mašina, to imam),
2. Multi-user licence (broj korisnika se bira i ograničen je),
3. Reseller or GIFT order (kao multi-user, samo ne na tvoje ime),
4. Additional licences (kad već imaš neki broj licenci kako da dokupiš još).
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?14.06.2013. u 03:23 - pre 131 meseci
Nedeljko je izgleda ozbiljan

Hehe, kakva tema bez kompasa i poente.

Moram da se složim sa Dimkovićem, linux je srnje. Jedino što ga spašavao od Windowsa jeste što je free (opensors + besplatan), pa shodno tome svako može da brljavi/budži i menja i primenjuje po sopstvenoj želji (i ispravlja bagove ako ima volje i vremena), dok Windows moraš da prihvatiš takav kakav je i još pri tome da platiš.

Kada bi oba bila opensors i besplatni, linux u životu više ne bih pogledao.

A jedna od stvari koje mene lično najviše nerviraju na Linux/posix-u (a i u mnogim programskim jezicima) je pravljenje razlike između velikih i malih slova u imenima/variablama/itd... Ja bih streljao onoga koji je kriv za to , i sve koji ga podržavaju

Što se tiče rename komande, davno ne koristim Windows konzolu pa sam zaboravio, ali ono što Dimke kaže ren *.aaa *.bbb je najlogičnije, ono što prvo pada napamet. Ali na linuxu mora komplikovano


[Ovu poruku je menjao pisac dana 14.06.2013. u 04:37 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?14.06.2013. u 03:37 - pre 131 meseci
Code:
ren *.aaa *.bbb


1) Je li ovo ren od rename ili render? Pretpostavljam da je od rename pošto pričate o menjanju imena.
2) *.aaa je glob pattern, pogađa sve u tekućem što završava na ".aaa" i raspisuje se u listu. Po raspisivanju naredba glasi:
Code:
ren 1.aaa 2.aaa *.bbb

3) *.bbb je glob pattern, i ne pogađa ništa jer nema ništa u tekućem što završava na ".bbb". Nakon novog raspisivanja imamo naredbu koja se izvršava:
Code:
ren 1.aaa 2.aaa


Aha, znači ovo će da preimenuje 1.aaa u 2.aaa. Ali 2.aaa već postoji, onda verovatno neće ništa da uradi. Ili će da premesti 1.aaa preko 2.aaa? Ako premešta, zašto naredba nije move ili ako se već piše skraćeno onda mv?

Ništa mi nije jasno. Ovo je tako glupo! POSIX rulz!
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?14.06.2013. u 03:45 - pre 131 meseci
Ako tako posmatraš, onda možeš i da kažeš da fajl sa zvezdicom u imenu ne postoji, pa prema tome nema šta da se rinejmuje

Stvar je u tome da je ta komanda logična, i to je prvo što pada napamet nekome ko razmišlja kako da brzo reši problem a da ne uči pri tome shell programiranje i regularne izraze i ko zna šta još.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?14.06.2013. u 05:30 - pre 131 meseci
Ne, logična je onome ko je ceo život koristio Windows. To je i poenta moje prethodne poruke, lako je reći da "ceo svet" očekuje da se nešto ponaša kao Windows kad su decenijama bili prisiljeni da koriste taj isti Windows.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?14.06.2013. u 06:50 - pre 131 meseci
Citat:
Nedeljko: Ima samo single user, multiple computers. To znači da ja na svim kompovima mogu da ga koristim sa jednom licencom, ali da ako mi dođe drug u posetu i treba da obavi nešto na računaru, treba da mu kažem "samo ne pipaj Total Commander".
Ček malo, ako ti dođe drug u posetu, on se izloguje sa tvog naloga i uloguje kao drugi user i onda bude problem da koristi TC? A šta ako neko iz tvoje familije postoji kao drugi user na kompu? On ne sme da koristi TC? A da li uopšte sme da koristi Windows ako i on ima single user licencu?
Ako ništa drugo, može da koristi u shareware obliku, neka klikne na 1,2,3 pa nisi prekršio propis.
Citat:
pisac: A jedna od stvari koje mene lično najviše nerviraju na Linux/posix-u (a i u mnogim programskim jezicima) je pravljenje razlike između velikih i malih slova u imenima/variablama/itd... Ja bih streljao onoga koji je kriv za to :D, i sve koji ga podržavaju :D:D:D
Možda je nekome svejedno da li će da za sebe napiše da se zove ivan ili Ivan ali ja tu vidim razliku. To što nas je mICROSOFT naučio da nema razlike je druga priča.

Koliko je uopšte ili često potrebno da se odradi ren *.aaa *.bbb? Da li ću nekada da menjam *.jpg u *.mp3? Ili *.doc u *.txt? Kada ste poslednji put uradili nešto ovakvo pa se sada raspravlja da li je bolje ovako ili na neki drugi način? Ja ću svakako da koristim TC, DC, Krusader ili neku multi-rename komandu a ne džokere u terminalu.
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.dlr.de.



+27 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?14.06.2013. u 08:38 - pre 131 meseci
Citat:
pisac: Stvar je u tome da je ta komanda [rename *.aaa *.bbb] logična, i to je prvo što pada napamet nekome ko razmišlja kako da brzo reši problem [...]


Ne, to nije logično niti prva stvar koja pada na pamet nekome ko razmišlja kako da brzo reši problem, već je prva stvar koja pada na pamet nekome ko se s tim već svikao pod izvesnim operativnim sistemom i njegovom nesuvislom školjkom.

Citat:
Goran Rakić: [...] Ništa mi nije jasno. Ovo je tako glupo! POSIX rulz!


(Posle drugog raspisivanja, ako nije bilo takvih datoteka u direktorijumu, *.bbb ostaje kao doslovni argument naredbe.)

Samo, ti ovom satirom ističeš pitanje perspektive, ali to nije sve, rekao bih čak ni glavno. Glavno što ovaj slučaj (ren *.aaa *.bbb) otkriva jeste to da naredba sama tumači argumente, a ne školjka. To znači da raspisivanje i ne postoji kao modularni element sistema, i da za svaku naredbu zasebno mora da se proučava šta radi jedna ista sintaksa raspisavanja. To je katastrofalno rešenje za upotrebljivost jedne školjke, a po istoj poznatoj filozofiji monolitnosti ostatka sistema. To su naravno uvideli i njegovi razvijači kad su seli da projektuju jednu razumnu školjku, pa je u Paueršelu već normalno rešenje:
Code:
dir *.aaa | rename-item -newname { $_.name -replace ".aaa",".bbb" }

što je semantički ekvivalent rešenja pod uniks školjkama
Code:
rename.ul .aaa .bbb *.aaa

Tek odavde može da se započne suvisla priča o prednostima i manama dva rešenja.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?14.06.2013. u 09:31 - pre 131 meseci
Citat:
pisac: A jedna od stvari koje mene lično najviše nerviraju na Linux/posix-u (a i u mnogim programskim jezicima) je pravljenje razlike između velikih i malih slova u imenima/variablama/itd... Ja bih streljao onoga koji je kriv za to :D, i sve koji ga podržavaju :D:D:D

Citat:
calexx: Možda je nekome svejedno da li će da za sebe napiše da se zove ivan ili Ivan ali ja tu vidim razliku. To što nas je mICROSOFT naučio da nema razlike je druga priča.

Ne, nije nas MS tome naučio. C# takođe pravi razliku između malih i velikih slova. VB.Net je ne pravi zbog kompatibilnosti unazad.
Citat:
calexx: Ček malo, ako ti dođe drug u posetu, on se izloguje sa tvog naloga i uloguje kao drugi user i onda bude problem da koristi TC? A šta ako neko iz tvoje familije postoji kao drugi user na kompu? On ne sme da koristi TC? A da li uopšte sme da koristi Windows ako i on ima single user licencu?
Ako ništa drugo, može da koristi u shareware obliku, neka klikne na 1,2,3 pa nisi prekršio propis.

Svejedno je kako će neko da se loguje jer je korisnik osoba. Po njima bih ja morao sve da odradim.

A što se tiče kliktanja na 1,2,3, na tom dijalogu piše:

Citat:
This program is Shareware, i.e. you can test this fully functional demo
version for one month. After this tral period you must register or delete
the program from your had disk. You may also freely redistribute this
program. Please press Registration info for futher information.

This dialog box will not appear in the registered version.


Ne, po njima ni članovi porodice ne smeju da ga koriste. Pritom im ne pada na pamet ni da persiraju cenjenom korisniku.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?14.06.2013. u 10:19 - pre 131 meseci
Mislim da nije baš toliko isključivo, inače bi trebalo da se preispita svaka licenca. Možda druga osoba ne sme ni da gleda kako radi program? Ako dobro razumem uslove, nije problem ako ti dođe drug u posetu pa sedne za tvoj TC.
Citat:
Registered version (personal licence)

The registered version may be installed on as many computers as desired, as long as it is used by only one person at any one time (I.e. one installation at home and one at the office used by the same person). Therefore you need only one licence for a port connection between two computers. The usage by multiple people at the same time (on multiple computers) requires additional licences.
Što se shareware dela tiče, mislim da je na zvaničnom forumu Ghisler jednom pomenuo da može da se koristi i posle isteka tih mesec dana. Jedino što u uslovima piše da nije fer prema autoru koji je uložio stotine sati rada na njemu.
 
Odgovor na temu

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
178-222-41-28.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?14.06.2013. u 10:29 - pre 131 meseci
Što se tiče preimenovanja multiple faljova u jednom direktorijumu: pogledati sliku.

...a onda još pažljivije pogledati ekstenziju sličica u file browser-u: Znaš kad bi vindoza pročitala .fun kao JPEG? Nikad.
=======

Nego, nešto se mislim: tema je počela tako što je pokretač pokušao da standardni .ISO prebaci na fleš programom koji nije sposoban da to odradi korektno - umesto da .ISO nareže na disk?????

Verovatno nema kompatibilan rezač na Jabuci... jao, čekaj - pa Jabuka nema rezač
=======

Meni je inače idiJotski kuditi neki OS jer mu "fali nešto što drugi ima" (znam, ja sam to uradio u prvoj rečenici), a ne koristiti baš onaj koji ima taj feature???

Meni MSSQL ne pada na pamet da instaliram na bilo šta sem Windows Server OS-a; a softvera koji određuje koji OS će se koristiti ima pregršt. Tako da - ako moraš da jedeš supu - mojne je jesti nožem ili viljuškom: use "kašika" :P

Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?14.06.2013. u 11:01 - pre 131 meseci
calexx

Citat:
Registered version (personal licence)

The registered version may be installed on as many computers as desired, as long as it is used by only one person at any one time (I.e. one installation at home and one at the office used by the same person). Therefore you need only one licence for a port connection between two computers. The usage by multiple people at the same time (on multiple computers) requires additional licences.


Ja stvarno ne znam šta sam radio kada sam čitao ovu licencu, ali ovo je sasvim OK. FAR ide u đubre.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?14.06.2013. u 13:08 - pre 131 meseci
Citat:
Časlav Ilić: Ne, to nije logično niti prva stvar koja pada na pamet nekome ko razmišlja kako da brzo reši problem, već je prva stvar koja pada na pamet nekome ko se s tim već svikao pod izvesnim operativnim sistemom i njegovom nesuvislom školjkom.


Ne, nego baš kako sam rekao. Ja se ne sećam da sam ikada radio takav rename iz win.konzole, već sam radio isključivo iz win.commandera. Ali prvo što bi bilo koji korisnik (koji nije linux-centričan shell regexp geek) pokušao, jeste upravo ren *.aaa *.bbb.

Citat:
calexx: Možda je nekome svejedno da li će da za sebe napiše da se zove ivan ili Ivan ali ja tu vidim razliku.


Znači to su po tebi dve osobe?

Vidiš, ja kada napišem pismo zakonodavnom odboru narodne skupštine, i na svoju nesreću ga sačuvam na linuxu (pošto windows ne koristim odavno), onda posle treba da razmišljam da li se to pismo beše zove:

Code:

Pismo zakonodavnom odboru narodne skupstine.doc
Pismo Zakonodavnom odboru Narodne skupstine.doc
Pismo Zakonodavnom odboru Narodne Skupstine.doc
Pismo Zakonodavnom Odboru Narodne Skupstine.doc
pismo Zakonodavnom odboru Narodne skupstine.Doc
pismo Zakonodavnom Odboru Narodne Skupstine.Doc
pismo Zakonodavnom odboru Narodne Skupstine.Doc
pismo zakonodavnom odboru narodne skupstine.DOC
... i tako dalje

... mogućnosti su prakično neograničene.

Neće valjda sada neko da me ubeđuje da su to sve u stvari različita pisma, i da postoji razlog zašto je to u stvari dobro i zašto tako treba?

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?14.06.2013. u 13:20 - pre 131 meseci
Sintaksa ren *.c *.cpp nije logična. To definitivno ne bi pokušao neko ko ima razvijen osećaj za logiku. Kapiram da je to mizeran deo populacije, ali kada praviš nešto nelogično, onda ti se to obije o glavu kod složenijih konstrukcija. Ako je cilj bio samo da se menjaju ekstenzije, komanda je mogla da glasi i renext c cpp.

Midniht Commander ima mogućnost case insensitive pretrage fajlova po imenu. Uostalom, valjda znaš gde snimaš dokumente. U Midnight Commander-u takođe možeš da izabereš da ti prikazuje fajlove i direktorijume sortirane case insensitive.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 37598 | Odgovora: 222 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.