Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Optimizacija ucenja - Kako uciti brze, bolje i efikasnije?

[es] :: Vodič za učenje :: Optimizacija ucenja - Kako uciti brze, bolje i efikasnije?

[ Pregleda: 3194 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Optimizacija ucenja - Kako uciti brze, bolje i efikasnije?07.05.2015. u 21:53 - pre 108 meseci
Vecina nas na ovom forumu je u IT struci cija je osnovna karakteristika ekspanzija i brza promena aktuelnih tehnologija. Da bi se odrzali u ovoj industriji potrebno je stalno ucenje i usavrsavanje. Ono sto je danas aktuleno sutra vise nije. Stalno izlaze neke nove platforme, frejmvorci, programski jezici i novi nacini "kako se sada rade stvari". Nove koncepte treba usvajati a starih se otarasiti, stalno nesto novo uciti i to sve u relativno kratkim rokovima i paralelno sa poslom koji radimo.
Prilicno zahtevno za mentalni sklop. Moze se reci da je biti dobar u ucenju od egzistencijalnog znacaja za ljude koji zive od IT.

Mene zanima koje strategije koristite da bi ucili sto optimalnije i tako se odrzali u ovoj struci? Da li su to neke strategije koje vama licno odgovaraju ili nesto iza cega stoji nauka? Kognitivna psihologija cini mi se da ima dosta istrazivanja na tu temu i to sam poceo da istrazujem ovih dana ali uvek je dobro cuti licne pristupe nastale visegodisnjom trial-and-error metodom. Takodje ako neko ima neke clanke/knjige koji su zasnovani na nekim naucnim istrazivanjima, neka podeli.
Evo jednog zanimljivog klipa na ovu temu za pocetak, odnosi se na developere ali je primenjivo i na sve ostale. Radi se o ogranicenosti kognitivnih resursa i kako postoji jedan zajednicki "pool" koji se trosi na sve mentalne procese bilo da su ucenje, samokontrola ili nesto trece:



-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Optimizacija ucenja - Kako uciti brze, bolje i efikasnije?07.05.2015. u 22:49 - pre 108 meseci
Ne prisvajaju se nove tehnologije toliko brzo koliko se viče po raznoraznim govornicama ili seminarima. Nije da se ne prisvajaju, ali daleko od toga da je sve baš tako dinamično kao što bi neko želeo da bude. Da jeste zaista tako, m$ na prvom mestu, ne bi držao linije koda od pre 10 i kusur godina u svojoj zatvorenoj paradigmi, već bi to odavno bilo odstranjeno, nešto sasvim drugo. Za prosečan mentalni sklop, tempo koji neuspeli (očigledno) biznis (uglavnom) 'modeli' agresivno naturaju novim, još uvek neiskorišćenim i energičnim mladim 'talentima' jeste neizdrživ/neodrživ. Ako uzmemo u obzir da kvantni cpu-i još uvek nisu ni na pomolu, te na raspolaganju onome za određenu količinu novca, zato što ... [izbroji mi na prste ljude koji danas mogu da napišu instrukcije za takve procesore + 'još par sitnica'] .. pa, .. zato, dolazimo do zaključka da je sve i dalje ili kec ili nula. Sve `nove tehnologije` (izuzev možda, samih programskih jezika (koji su 99% bazirani na C) i ipV6 protokola), uzmimo za primer 'oblak', jesu sprdnja za normalan ljudski, programerski um. Ne samo srpdnja, već svesno uništavanje uveliko utrošenog vremena, svih onih koji se non-stop usavršavaju i teže ka nečemu boljem, a u stvari su sve više i više - otuđeniji, mrzovoljniji i ponajmanje (ili vrlo teško i kiselo/gorko) pozitivno učinkoviti.

Da se razumemo (moje skromno mišljenje):

- C jezik je i dalje živ i radi gde god se okreneš. Koliko je star?
- Zašto je bash i dalje aktivan, aktivniji nego ikad? Koliko je star? Kako je to moguće sa ovoliko brzim prisvajanjem novih tehnologija?
- Ako html stranica ima fokus na javaskriptu, to je i dalje html stranica. Nije f*kng "app".
- Zašto 32bit procesori i dan danas i dalje kuckaju i otvaraju savremeni YouTube? Zašto nisu već odavno, ohooohoo - po muzejima?
- Ekrani su i dalje ravni. Ovde inače postoji mali napredak povodom kilaže. Šta bi sa hologramskim monitorima?

Prljanje malog ekrana kažiprstom i blejanje u `packave boje` (isti taj ekran, samo užasno štrokav, ali se ne primećuje jer je sve dobro ozračeno/osvetljeno, to jest. - baš kako treba), sa tintarom ka dole (pognuta glava, trotoar na vidiku, samovoljna, dobrovoljna deformacija vratnih pršljenova) umesto pogled pravo pa - "gle ko mi ide u susret D:!" jeste napredak? Jel' se i to ubraja?

Baš kao što ovi po VOA viču kako su svi koji nisu oni, teroristi, tako i na ovom polju. Ko je uporan i viče, stado mu se povećava, a situacija ista, ustvari, sve gora i gora.
Uzmeš beli papir, pa ga onda zarežeš za 0.3cm sa svih strana, prefarbaš u žuto i kreneš da pričaš kako je tvoja varijanta: nova, manja, lakša, može sve isto što i ona stara koja ni za šta nije bila dobra, a uz to pozitivno utiče na raspoloženje, što je između ostalog, dokazano i potvrđeno od xzy naučne institucije.

Na stranu sve ovo što sam ispisao:

Q: Kako učiti brže, bolje i efikasnije?

A: (kraj citata, podebljani deo)

source: http://www.tldp.org/LDP/abs/html/index.html
Citat:

This tutorial assumes no previous knowledge of scripting or programming, yet progresses rapidly toward an intermediate/advanced level of instruction . . . all the while sneaking in little nuggets of UNIX® wisdom and lore. It serves as a textbook, a manual for self-study, and as a reference and source of knowledge on shell scripting techniques. The exercises and heavily-commented examples invite active reader participation, under the premise that the only way to really learn scripting is to write scripts.


EDIT:

Zaključak?

Igrajte PC video igrice kao ludi. TO će vam omogućiti da vrlo brzo podsvesno naučite gde se koji taster nalazi (uglavnom se počinje sa W, A, S, D , strelicama, te tasterima space i enter). Nakon nešto malo vremena, eto ga slepo kucanje - nesvesno na podsvesnom nivou, što će nam omogućiti da brže kucamo kod koji vežbamo, samim tim, ubrzati učenje do maximuma. :P

about:networking
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Optimizacija ucenja - Kako uciti brze, bolje i efikasnije?20.08.2015. u 08:19 - pre 105 meseci
Nedavno sam imao iskustvo sa igracima video igde na poslu. Primljena su dvojica na probni rad i to su jedina dvojica koja su primljena a "najurena". Radi se o momcima koji su znali da igraju i po 30 sati bez spavanja. Iskustvo sa obojicom je veoma cudno i identicno - imaju neki problem sa korinacijom, naprimer skloni su da ne gledaju ispred sebe vec okolo, pa se desavalo dok idu da udare i u coveka im se nadje na putu Takodje, misli su im rasejane, posaljes ih po kljuc 12, on donese 13. I tako, da ne nabrajam, ali kod obojice su primeceni identicni problemi koji ne postoje kod drugih radnika a njih dvojica su intenzivni igraci, dok od ostalih niko nije zainteresovan za igranje igrica sto me navelo na zakljucak da one i nisu bas tako dobe kao sto se misli. Mozda se to kod rada na racunaru ne primecuje, ali ubrzo smo stekli utisak da se takvima ne sme dati brusilica ili elektricna testera u ruke
Da li je iko primetio slicne pojave kod drugih igraca?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
*.dip0.t-ipconnect.de.

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Optimizacija ucenja - Kako uciti brze, bolje i efikasnije?20.08.2015. u 08:43 - pre 105 meseci
Poslednjih godina ne provodim vreme uceci nove stvari i koncepte, vec uceci stare stvari i koncepte. Ono sto je bilo aktuelno pre trideset godina, a i danas je aktuelno, bice aktuelno i sutra.

Npr., naucis lambda kalkulus i ML eto ga funkcionalno programiranje, naucis to i C i eto ga Rust, naucis CSP i eto ga Go, naucis teoriju iza garbage collector-a i eto ga svi garbage collectori u svim jezicima, naucis principe telekomunikacija, eto ih osnove DSP-a. Svakog dana juriti novu stvar te nece nigde odvesti, jer - em je neces nauciti kako treba (jer ce sutra vec doci nova, pa neces imati dovoljno vremena), em ti nece ni za sta znaciti (jer verovatno nije ni za onu stvar, pa nece ostaviti nikakvog uticaja na svet).
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8357
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Optimizacija ucenja - Kako uciti brze, bolje i efikasnije?20.08.2015. u 08:51 - pre 105 meseci
Kad pomenuste igrice, niko ne pominje šah kao sredstvo za zabavu i oštrenje mentalnog sklopa?

Jeste da je teži od igrica i potrebno je nešto znati da bi se igrao, ali je neuporedivo zanimljiviji, kreativniji, moguće manje stresan (ovo je diskustabilno, naročito na višem nivou), itd.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Optimizacija ucenja - Kako uciti brze, bolje i efikasnije?

[ Pregleda: 3194 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.