Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Profesionalni rad u PHPu

[es] :: PHP :: Profesionalni rad u PHPu

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 32557 | Odgovora: 78 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Profesionalni rad u PHPu03.05.2018. u 18:57 - pre 71 meseci
Pozdrav,

Vec dugi niz godina se bavim profesionalnom izradom PHP aplikacija. Pored IT diplome, samouk sam i imam 10 godina iskustva u radu u istom. Imam 26 godina. Nemojte da vas uvod zavara, nece se tema pretvoriti u "sta sad" i slicno, samo sam hteo da objasnim svoju situaciju. Imam gomilu enterprajz resenja iza sebe i odradjeno bukvalno sve sto je moglo da se odradi u istom.

E sad, na stranu sve ostalo cime se bavim u ITu, u ovoj temi bih se fokusirao na PHP i samo PHP.

Interesuje me, posle 10 godina, kako treba da izgleda rad PHP programera, i kako on (i dalje radim freelance, planiram u narednih par meseci da se bacim u "drustveno" okruzenje u nekoj firmi) treba da radi razvoj svojih aplikacija.

Dakle ovako:

1. Nacin razvijanja aplikacija. Vidim da se tu dosta razlikuju pristupi. Ja naprimer imam svoj development server, na svom racunaru koristim Notepad++, ponekad PHPStorm koji mi nije preko potreban (al' ajde, bio je nahvaljen silno pa sam resio da ga isprobam i dam sansu), kacim se preko SFTP i SSH na devserver gde radim sav editing, to sve commitujem na git i guram na privatni github repo.

2. Kontejneri, tipa Doker. Dosta ljudi koje upoznam me pitaju da li ih koristim. Nikad nisam osetio potrebu za istim niti ih koristio, ideja mi je da sve aplikacije svedem na nivo da rade na minimalnom broju potrebnih resursa servera, ukoliko imam potrebu za daemonom ili necim slicnim, isti odradim u C++ ili Pythonu. Uz svako parce softvera koje prodam dam potpunu dokumentaciju i source naravno, i instalacionu skriptu. Uz to, pruzam i tehnicku podrsku i odrzavanje na dogovorenom vremenskom periodu, po potrebi i obucavanje za rad.

3. Framework-si i slicno. Licno imam svoj razvijen framework, razvijan godinama, za licne potrebe pravljenja aplikacija, iz kog koristim potrebne funkcije/klase/itd umesto laravela i slicno. Radio sam u Symfony-ju i slicno, ali mi je uvek brze bilo da radim u svom fw-u, s obzirom da ipak sam razvijam aplikacije.

4. Placam dizajnera da mi odradi izgled kompletne aplikacije da ne gubim vreme za to, posle sam peglam frontend po potrebi. Imam odlicno poznavanje HTMLa, BSa, JScripta, AJAXa... pa mi nije problem. Perfekcionista sam i volim i frontend da "zavrsim" do kraja sam.

Interesuje me da li pravim greske posle svih ovih 10 godina takvog pristupa i da li bi me neko od iskusnijih kolega ispravio u svom razmisljanju. Da li treba da radim sve na devserveru, da li gresim sto ne koristim Docker i sl, da li gresim sto jos uvek nisam poceo da koristim frejmvrke poput laravela i sl, i da li bih potpuno trebalo da odvojim svoj postao back-enda od front-enda, da pruzim potpunu kontrolu preko AJAXa nekom drugom da zavrsi taj deo.

Hvala vam, i otvoren sam za sve kritike, savete, vredjanja i sve ostalo jer ne vidim kako bi negativno to moglo da utice na mene, s obzirom da zelim samo da popravim svoj "best practices".
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

anon334571

Član broj: 334571
Poruke: 228
*.dynamic.vipmobile.rs.



+37 Profil

icon Re: Profesionalni rad u PHPu03.05.2018. u 19:20 - pre 71 meseci
Ja imam samostalnog iskustva ali ne i radnog. Nekako me poslovi obilaze, a po nekad obilazim i ja njih. Solidno znam php i sve oko web i uvek nešto zafali. Freelance je zahtevan posao ako sve imaš zelju da sam radis, uvek je bolje u društvu, da imaš nekog ko ti šeruje poslove, da poslove ti šeruješ niže itd. A ako neko misli da može sve da postigne od menadzmenta do pisanja koda, onda je u gadnom problemu. Ja sam mozda kasno shvatio, ali ipak sam shvatio, da mora postojati podela rada :)
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.fco.mts.telekom.rs.



+498 Profil

icon Re: Profesionalni rad u PHPu03.05.2018. u 20:17 - pre 71 meseci
Nemoj da se ljutis, ali to bas nema veze s mojim pitanjem :) Sa 10 godina radnog iskustva sa freelancingom i zivotom od toga, nemam bas problem da posao bezi od mene, ima ga na pretek :)

Ono o cemu sam pisao su propusti i greske u mom radu a ne to kakav je freelancing.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Profesionalni rad u PHPu03.05.2018. u 20:33 - pre 71 meseci
- Kako bildas assets za front end? Kako bildas za back end? (Uvlacenje paketa i sl). Tvoj pristup je OK za jedan server, ali da treba da se to deploy-uje na 10+ masina, razmisli kako bi se to radilo... :) Treba da razmislis o nekom bild serveru tipa jenkins. Nije obavezno, ne treba ti, sve stoji, pitao si kako ide enterprise, pa ti zato spominjem.

- Kako radis testove? Imas li unit testove? Integration? Mock pozive? Realno, bilo kako automatsko testiranje? Razmisli i o tome.

- Kako resavas sve ono za sta koriste framework: Sanitizacija inputa? Tear-down konekcija? De-alokacija memorije?

- Kako skaliras? Da li ti je app stateless? Gde drzis state (session makar)? Sta bi radio da treba da primis 50,000 requestova sa rate-om od recimo 1000 u sekundi?

- Kako kesiras? Kako radis invalidaciju kesa?

- Kako hendlas eksterne servise? Dokument storage? Full text search?

Ovo su stvari koje ja kao sysadmin vidim na prvu loptu.

Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Moderator
Član broj: 32202
Poruke: 4391
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: Profesionalni rad u PHPu03.05.2018. u 20:52 - pre 71 meseci
Praviš greške, ali ko radi taj i greši, tako da nije strašno

1) Prouči termine continuous integration, continuous delivery i continuous deployment. Sva tri su slični ali ima razlike, koje u ovom stadijumu nisu toilko ni bitne. U principu sve se svodi na to da ti odradiš git push na remote repository, to okine webhook koji kontaktira CI server koji dovuče kod koji si komitovao, pusti testove i ako prođu javi ti, a može i da odradi odradi deploy na (dev ili prod) server. Kad sam ih već pomenuo - piši testove! Ovo je često jako dosadan posao ali kod velikih sistema jedna mala izmena može da poremeti funkcionisanje ko-zna-kog dela aplikacije i zato je lepo imati automatizovane testove koji isproveravaju sve pre deploy-a. Hint: phpunit

2) Nisam koristio kontejnere osim nešto malo igranja sa njima tako da ne mogu da komentarišem opširnije. Sakako fin i zanimljiv način distribucije aplikacija / deljenja resursa servera.

3) Framework-e treba koristiti, ono bar da vidiš kako neke stvari treba odraditi. Pritom mislim na Laravel, Symfony i Zend, ostali nisu vredni pomena Doduše Symfony je malo specifičan framework, više je skup korisnih paketa nego framework, odnosno mnogo toga ti ostavlja da ti sam organizuješ, što može biti i dobro i loše mada, ako ikad budeš radio na zaista ozbiljnim aplikacijama, teško da ćeš moći sam da postigneš sve, a ako radiš u timu bolje je koristiti nešto što svi u timu već poznaju nego da gubiš vreme da im objašnjavaš kako tvoj custom framework radi

Takođe, ne znam da li koristiš composer, ali trebalo bi - composer ti otvara prostor da koristiš ~200.000 gotovih paketa za PHP koji mogu zajedno da se koriste na istom projektu bez da smetaju jedan drugom. Pored toga ti omogućava autoloading klasa, upravljanje "zavisnostima" (dependency management, tj svaki paket koji koristiš može da zahteva neki drugi dabude instaliran i composer će sam instalirati sve koji su potrebni) i može znatno da ti smanji količinu koda u git repository-ju (zato što se biblioteke sa composera ne čuvaju u git repository-ju već se pri deploy-u dovlače sa njihovih repository-ja)

4) To je skroz ok ako se više fokusiraš na backend nego na frontend; tako i ja uglavnom radim

Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

svepomalo

Član broj: 306404
Poruke: 196



+21 Profil

icon Re: Profesionalni rad u PHPu03.05.2018. u 22:04 - pre 71 meseci
Citat:
nkrgovic: Sta bi radio da treba da primis 50,000 requestova sa rate-om od recimo 1000 u sekundi?

Jel mozes da objasnis? Zar nije bitan samo broj requestova u sekundi? Ovih 50K ce mu dodje za 50 sekundi?
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Profesionalni rad u PHPu03.05.2018. u 22:10 - pre 71 meseci
Citat:
svepomalo: Jel mozes da objasnis? Zar nije bitan samo broj requestova u sekundi? Ovih 50K ce mu dodje za 50 sekundi?

Bitno je i koliko ti traje jedan request ;) . A sustina je bila samo da ih ima toliko da nije u pitanju prosto burst nego da to traje ajde, bar minut.... Znaci nije isto 1000/s za 3s, ili za minut - to je sve. Ako imas 3000 ukupno, to moze da malo saceka, ako imas 50,000 onda moras da ih resavas osetno brze - jer ce ti se prepuniti svi queue-ovi i onda vec moras da skaliras, horizontalno - nadam se.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Profesionalni rad u PHPu03.05.2018. u 22:13 - pre 71 meseci
Citat:
Nemanja Avramović:
Praviš greške, ali ko radi taj i greši, tako da nije strašno :)

1) Prouči termine continuous integration, continuous delivery i continuous deployment. Sva tri su slični ali ima razlike, koje u ovom stadijumu nisu toilko ni bitne. U principu sve se svodi na to da ti odradiš git push na remote repository, to okine webhook koji kontaktira CI server koji dovuče kod koji si komitovao, pusti testove i ako prođu javi ti, a može i da odradi odradi deploy na (dev ili prod) server. Kad sam ih već pomenuo - piši testove! Ovo je često jako dosadan posao ali kod velikih sistema jedna mala izmena može da poremeti funkcionisanje ko-zna-kog dela aplikacije i zato je lepo imati automatizovane testove koji isproveravaju sve pre deploy-a. Hint: phpunit

Ali samo kao POCETAK.

https://twitter.com/thepracticaldev/status/687672086152753152

Samo unit testovi nisu dovoljni!

Takodje, ali najlepse molim hvala lepo, moze push da odradi deploy na dev, ali ne moze na prod. Ali stvarno ne moze. Ne bez da ziv covek negde ne pritisne neko dugme.

Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Moderator
Član broj: 32202
Poruke: 4391
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: Profesionalni rad u PHPu03.05.2018. u 22:24 - pre 71 meseci
Naravno da može, ali push (merge) na production branch, ne na onaj na kom radiš development ja godinama tako radim i nikad nisam imao problema. Uostalom taj merge mu dođe taj pritisak na dugme koji pominješ

Za testove se slažem u potpunosti
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Moderator
Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.209.34.95.customer.cdi.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Profesionalni rad u PHPu03.05.2018. u 23:07 - pre 71 meseci
Sve ovo sto su nkrgovic i Nemanja rekli je ono sto bi posle 10 godina bila tema za razmisljanje. Posle toga sledeci korak mozda neki novi jezik. Ako nista drugo, sto kaze Nemanja da vidis kako to drugi rade. Ja sam sad tu negde, posle uf... oko 12 god placanja racuna od php-a (majko mila vreme leti...) sad se u slobodno vreme bavim nekim elektronikama i arduino i cuda. I onda su tu C, python, pa neki Lua skript, na poslu nema ko pa mora i Java, Angular u TypeScriptu, pa neki hibrid cega vec, pa tek onda vidi covek da ne zna bas ni php-a da pise valjano.

Automatski testovi su nesto sto je meni bila ogromna prekretnica posle dosta godina F5-pisanja, pa ako se opredelis za samo jednu stvar da unapredis svoje vestine, po mom misljenju kreni sa testovima. Tu ces i sam videti koliko "gresis" odnosno koliko ima potencijala za poboljsanje dizajna koda i SingleResponsibility principa (gde najvise nas gresi u programiranje).

Drugo je framework, ja sam kao i ti koristio svoj framework dugi niz godina i bio uvek ultra efikasan sa njim, ali je ogromna prednost kad je nesto mnogo bolje testirano a cesto je i sam kod/arhitektura mnogo kvalitetnija jer obicno barem 2+ ljudi ucestvuje u razvoju i diskusiji i doprinosi nekom resenju. Plus sto mozes da zaposlis/zamolis nekog za pomoc kad ne mozes da stignes ili ne zelis vise da se bavis nekom fizikalijom. Makar i sa elance.com (ili koji su vec sad sajtovi aktuelni)
To isto moze bude neki sledeci korak, da zaposlis omladinu da ti odradi neki skript/modul/funkcionalnost pa i projekat, a ti da se bavis produktivnijim taskovima i tu naplacujes malo vise svoje iskustvo. Posto vec imas dovoljno posla, to bi po meni bio jedan od narednih koraka, ako ti se naravno svidja ta zamisao. Ne da zaposlis nekog ono u fullu da sedi kod tebe u kancelariji, ali po projektu/ugovoru. Posto vec imas naviku da dokumentujes projekte, onda ti ovo ne bi bilo previse tesko.

Mogu da ti savetujem da probas recimo Laravel i vidi dal ti odgovara (ne odgovara svakom), ali ti ovaj kurs toplo savetujem ako stvarno hoces da podignes kvalitet koda https://course.testdrivenlaravel.com/ - iako obradjuje Laravel, principi mogu da se primenjuju na ostale frameworke pa i na obican php (cak i ostale jezike). Lik ovde pise konkretnu aplikaciju za booking sistem, od planiranja do realizacije, uz detaljno objasnjen refaktoring zasto su neki patterni prakticniji u datoj situaciji. Prvi put da sam naisao na Test Driven Development video/kurs a da mi nije bio dosadan i nelogican, sta vise sad se blago iritiram kad moram da testiram na F5.
Pogledaj i neke podcaste (autora) Adam Wathan-a, recimo Chasing Perfect https://www.youtube.com/watch?v=5DVDewOReoY
Po meni odlicno i na veoma uproscen nacin opisuje kako da se uprostiti dizajn i kod, sto u vecini situacija dovodi do lakse odrzivog i kvalitetnijeg koda.
Isto pogledaj mozda FullStackRadio podcaste ako nadjes neku temu koja te zanima, recimo korisna diskusija na temu refactoringa http://www.fullstackradio.com/78

Pa jos malo pa penzija...
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Profesionalni rad u PHPu03.05.2018. u 23:27 - pre 71 meseci
Ako već radiš sam svoj FW i koristiš ga na više projekata, plati nekom da ti uradi profi security audit. Plus naravno potpisujem sve što nkrgovic piše.
 
Odgovor na temu

Deunan

Član broj: 338178
Poruke: 83
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Profesionalni rad u PHPu04.05.2018. u 12:24 - pre 71 meseci

Pricalo se dugo da ne treba mesati HTML i JavaScript, pa se pojavi reactjs i napravi revoluciju. Ponovo sam zavoleo front end. Hocu da kazem, tesko da neko moze da ti kaze da je nesto pogresno, mozda samo da uskladis neke protokole dok se ne pojave bolji...

Par mojih saveta:

1. Ako bih radio samo php, verovatno bih mogao da prodjem sa nekim wamp-om, xamp-om, easyphp... Ali neke stvari (recimo pisanje modula za ejabberd) bez Vagrant-a bi mi prakticno bilo nemoguce. Valjalo bi da poznajes linux server (centos, ubuntu...). Da znas da instaliras php, mysql, nginx, varnish, redis, load balancer... pa ces bez problema koristiti vagrant i docker.

2. Pisanje koda mozes u cemu hoces (prouci malo S.O.L.I.D. principe). Smatram da je phpStorm daleko najbolji, al' nisam isprobao sve sto postoji tako da... Git je verovatno obavezan za sve firme sad.

3. Ja sam za obavezno koriscenje framework-a. Samim tim i composer je obavezan. Jednostavno, ne vidim kako mozes da napises i istestiras neke komponente bolje od necega na cemu radi gomila ljudi (svi smo mi imali svoje framework-e). A i lako mozes svoj kod da spakujes u pakete i ponovo koristis po potrebi.
https://laracasts.com/series/laravel-from-scratch-2017

4. Ako hoces da radis front-end, mislim da su node.js i webpack trenutno standard (reactjs polako osvaja ceo front-end, nemoj da ga zaobidjes) Nikad se ne zna, mozes lako da se prebacis

5. Ako radis za android, molim te predji na Kotlin. (znam da si pitao samo za php, ali ako povremeno radis i javu... pa ako se sretnemo, a ne znas Kotlin :)

6. Mozda najveci savet: pokusaj da ne zaostajes za novim tehnologijama. Previse je programera koje je vreme "pregazilo" zato sto zele da ostanu u sigurnim vodama. A nisu ni svesni toga. Nemoj se plasiti da nesto novo naucis samo zato sto dobro baratas starim alatom.


Nemoj da panicis ako ne znas nesto sto traze u firmi. Niko ne moze sve da poznaje, a i vecina ovih alata se nauci za par dana. Eh, kol'ko ja stvari ne znam...


 
Odgovor na temu

gost12
Developer

Član broj: 333123
Poruke: 37
*.catv.net.mtnet.hr.



+30 Profil

icon Re: Profesionalni rad u PHPu04.05.2018. u 20:25 - pre 71 meseci
Čim čujem koristim svoj vlastiti framework odmah mi to jako smrdi :) Potpisujem većinu stvari što su drugi naveli od unit testinga do CI-a. Stavio bih veliki naglasak na SOLID, posebno na DI.
Dodao bih da se iz tvojeg posta vidi da su to većinom bili manji projekti, koje si odradio i nisi morao nešto previše održavati, sve ovo je ok, ako su projekti jednostavni i nema održavanja. Ipak kad se radi enterprise projekt, onda tvoj vlastiti framework ne dolazi u obzir, isto kao niti notepad++, već to u 90% slučajeva bude onda PHPStorm, eventualno neki drugi IDE tipa netbeans... Ali bez pravog IDE-a sigurno nećeš razvijati enterprise projekt. Najviše o pristupu projektu ovisi kolika je trajnost razvijanja projekta, dali je to mjesec dana (onda ti ne treba ništa), godinu dana, 10+ godina. Još jedna stvar koju PHP devovi mrze. Tipiziraj sve što možeš. Obavezno minimalno PHP7.1 i svaka funkcija mora imati return type i svi parametri moraju imati jasno definirati tip podataka, bilo kakve multidimenzionalne arraye zaobiđi u širokom luku i jasno definiraj objekt koji ti funkcija vraća sa svime tipiziranime.
Isto tako vidim da drugi nisu spomenuli obavezno pogledaj code sniffer, mess detector, PHPStan i postaviš da CI build faila ako nešto od toga faila.
O tome da se treba koristiti composer neću ni pričati, to smatram očitim danas :)

Nažalost 90+% PHP devova su na jako niskoj razini, zbog se svi i sprdaju s PHP-om, ali isto tako je žalosno da PHP u 2018 još uvijek nema genericse, ali PHP7, pogotovo 7.1 daje nadu da PHP ide u jako dobrom smjeru.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Profesionalni rad u PHPu17.05.2018. u 04:33 - pre 71 meseci
Momci, izvinjavam se na kasnom odgovoru, porodicne obaveze zadnjih 15 dana me udavise. Pred spavanje pustim EON i utonem u san, u toku dana zavrsim nesto malo posla sto treba.

Zelim samo da vam kazem da sam sve komentare procitao, maksimalno razumeo, izguglao sve sto nisam u pocetku, procitao literaturu, da znam sve o cemu mi pricate, i to isti dan kad ste postove i pisali.

Izvinio bih se svima koji misle da sam izignorisao postove - daleko od toga, to nikad ne radim. Jednostavno mi je za neke stvari stala knedla u grlu kada sam citao i shvatio gde jos imam rupe u znanju. Smatrao sam da je potrebno da se edukujem o svemu sto ste spomenuli da bih nastavio ovu konverzaciju.

Nisam na forumu ovoliko dugo da bih glumio nekog "doktora PHPa" vec smatram da biste mi pomogli na najbolji nacin, moram da budem skroz iskren sa vama, i zahvalan sam vam na svemu sto ste pisali. Hvala vam neizmerno na svim komentarima.

Istina je da je ono sto sam nazvao "enterprise" projektima koje sam radio verovatno "enterprise" za mene i mozda one koji koriste aplikaciju ali ne i po vasim standardima. Najvise mogu da se pohvalim sa par web shopova na nivou Gigatronovog sajta, MMORPG igricom poput popularne Omerte (s obzirom da je projekat bio "kloniranje" aplikacije ne smem da spominjem konkretno ime), ~10 upravljackih alata za linux softver koji ima CLI (graficki interfejs sa monitoringom, svim opcijama koje softver pruza...), dve instant messaging aplikacije sa upotrebom jakih frontend alata i backendom uradjenim u C++, jednu sa BE u Pythonu, dve aplikacije sa neuronskim mrezama uz pomoc backenda opet u Pythonu (radio sam sa AIMA svojevremeno), i jednom igrom koja je "slican fazon" Traviana, koja je bila pravi izazov sa kolicinom informacija koje treba da se obrade u realnom vremenu, a one koje nisu hitne, da se bar prikazu "u realnom vremenu" uz pomoc frontenda. Tu je i jedan forum CMS tipa phpBB. Ima tu jos stvari, 5 ujutru je, budan sam od 8 jutros, oprostite ako sam nesto preskocio, zadnjih 15 dana bas slabo balansiram vreme.

Posle svega sto ste napisali, mislim da sa sadasnjih 26 godina treba da izguram jos bar do 36 sa PHP-om kao glavnim jezikom. Tu naravno odgovara dobra slicnost sa C++ koja pomaze pri izradi daemona i slicnih stvari.

Ono na sta bih se sad fokusirao, sto sam kod vecih aplikacija peglao preko kvalitetno pisanog softvera u C++, je alokacija memorije. Iskreno nigde sem u online igrama nisam imao problem jer je vecinu aplikacija koristilo nekih 5.000 do 100.000 ljudi dnevno, na istom serveru. Gledam da upiti ka bazi budu sto konkretniji i da nema puno nepotrebnog peglanja. Radio sam testiranje aplikacija sa licno pisanim skriptama za izvrsavanje u isto vreme sa random validnim upitima (opet moram da kazem, ovo sto sam radio je verovatno unit testing, ali na svoj nacin...) i trazio uska grla, uglavnom sa par hiljada upita u isto vreme (ne sa petljama vec sa threadovima bukvalno, znaci u isto vreme kreiranje mikroprocesa sa zahtevima). Nisam nailazio na probleme.

Pored alokacije memorije, ucenja unit testinga na pravi nacin kako se radi, ostaje mi ucenje popularnog frameworka. Jos uvek ne znam sta cu s tim, da li Laravel, da li Symfony, da li Zend. U vreme kada sam se interesovao za ovo, Zend je iz nekog razloga bio najpopularniji, vidim da danas nije takva situacija i da su prva dva definitivno bolji izbor.

Sto se tice usputnih stvari (oprostite opet, mozda nije po redu), za android dev sam presao na Kotlin pre nekog vremena po savetu i mogu reci da je totalno drugaciji dozivljaj nego ranije kada sam se cimao sa Android Studiom. Tu sam trenutno u fazi ucenja, U isto vreme sam u potpunosti proucio Docker, isprobao ga na par nacina i aplikacija koje sam radio, svidja mi se koncept. Teska srca priznajem da mi "cloud" koji sam pre par godina pljuvao prirasta za srca sa stvarima koje donosi. Imam ideju da jednu aplikaciju koju koristi cca ~2000 ljudi u isto vreme isprobam sa load balancingom na 2-3 servera, cisto da se poigram malo i sa efektima u realnoj primeni. Daleko od toga da je zasicena ali me zanima kakve cu rezultate postici.

Znaci neki plan:

- Symfony/Laravel
- Unit testing * na pravi nacin :)
- Rad sa velikom kolicinom "tezih" upita, kesiranje i alokacija
- Prelazak u potpunosti na PHPStorm
- Vece fokusiranje na backend u PHPu

Plan je da ovome posvetim neka 3 meseca rada po 5-9 sati dnevno. U isto vreme, voleo bih da mogu ovde da napisem kako teku stvari, pa da me po potrebi dalje posavetujete i ispravite. Posle ta 3 meseca, ideja je da apliciram za posao PHP developera u nekoj firmi, koja ne mora da mi da najvecu platu, ne mora da mi da najbolje uslove, ali treba da mi pruzi iskustvo kako se NA PRAVI NACIN radi timski projekat, da mi usavrsi znanje koje imam, nacine o kojima vi pricate, pokaze stvari koje nisam ni poznavao i samo izgradi to samopouzdanje u meni, i da znanje o svim tim stvarima koje su mi trenutno nepoznanica. A posle toga... videcemo. Iskreno trenutno bih se u takvom radnom okruzenju jedino fokusirao na novo znanje i ispravljanje losih navika. Plata koja ce preci pet cifara moze da saceka godinu i kusur. Prioritet mi je znanje i u ovim godinama usmeravanje na pravi smer, a mislim da je posao u dobroj dev firmi jedino sto moze da mi pruzi to trenutno.

Jos jednom,

Veliko vam hvala svima od srca.

Nikola
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
178.250.138.210



+1064 Profil

icon Re: Profesionalni rad u PHPu17.05.2018. u 07:06 - pre 71 meseci
Ako imas 10 godina programiranja iza sebe, nece ti biti problem da radis u firmi. Pregledaj oglase vidi koji se framewor-ci traze to nauci pa se javljaj na oglase. Firme uglavnom daju test sa rokom od dva dana da uradis nesto, nakon pitalica, sve na isti kalup, tako da
ako se ne prijavis odmah za neki posao, neces pre steci iskutsva da vidis kakav je kalup ;p
A verovatno negde mozda prodjes i bez laravela ;p
Nekako imam utisak da potcenjujes sebe, a ne bi trebalo.
 
Odgovor na temu

gost12
Developer

Član broj: 333123
Poruke: 37
212.92.194.*



+30 Profil

icon Re: Profesionalni rad u PHPu17.05.2018. u 08:59 - pre 71 meseci
Slažem se s Branimirom, ovo sve što si naveo, nisu to teške stvari, imaš dobru osnovu bilo gdje da počneš u firmi raditi (rijetki čak koriste taj nivo) jako brzo se ove stvari pohvataju, iskustvo je sve.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Profesionalni rad u PHPu23.05.2018. u 02:16 - pre 71 meseci
Verovatno je da me je uhvatila frka, a poslednjih 2-3 godine sam radio dosta manje projekata nego ranije, i da me je uplasilo to sto nisam cepao Laravel koji je sada obavezan (ili bar Symfony). Stabilizujem se psihicki manje vise :D Poenta je sto je doslo vreme da krenem sa radnim stazom, knjizicom, sve crno na belo, i da me je izgleda to uplasilo, koliko god da imam dobre komunikativne sposobnosti i sve ostalo, 'bem li ga, nekako se sve mislim da nisam u toku s novim tehnologijama, tipa zaobilazenje cele "cloud" fame do pre nekih godinu i po-dve kada sam skapirao da je vreme da batalim dedicated/vps i shared kao jedine opcije.

Najveca greska je verovatno sto sam ignorisao frameworke i forsirao svoj, sto ste mi i rekli. Razumeo bih u startu i za phpunit sve, i kesiranje i testove... zao mi je sto sam tek sad uzeo da radim u Laravelu po prvi put. Za manje stvari ume da smara prilicno, zato sam uzeo nesto malo jace da radim (test projekat) da se uhodam i skapiram sve sto mi pruza.

Tako da, iako bi me verovatno negde primili na radno mesto bez poznavanja nekog poznatijeg fwa, ipak imam luksuz da potrosim malo vremena na ovo. Sada cepam neki "forum style" cms, necu se previse igrati sa frontendom sem sa malo ajaxa, sve u PHPStormu, pa da vidimo kako to ide :) Nekad se osecam kao da "varam" sa svime sto mi laravel pruza :)
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
178.250.138.210



+1064 Profil

icon Re: Profesionalni rad u PHPu23.05.2018. u 03:05 - pre 71 meseci
Pazi JS programeri su cini se sad na velikoj ceni i izgleda da ih placaju zlatom ;p
Kad vec radis PHP upotpunio malo i sa JS (react ili angular) sto je sada in.
 
Odgovor na temu

VladaSu

Član broj: 31634
Poruke: 1099
*.tippnet.co.rs.



+218 Profil

icon Re: Profesionalni rad u PHPu23.05.2018. u 07:51 - pre 71 meseci
Ja se ne bih slozio sa nekim komentarima tj ne mogu da skontam sta je trebalo postici sa pitanjem "kako radis invalidaciju kesa?"
Radis onako kako treba da se radi, ne vidim tu puno mogucnosti. Mislim, onda da te pitam, kako radis if petlju?
Sta 50.000 upita u sekundi?....
Vidi ovako.
Ako se zaposlis ili ces biti samostalni programer koji ce raditi na manjim projektima u nekom CMS-u.
Nikoga nece biti briga kakav je kod i slicno vec samo kakav je dizajn i da ima ono sto je klijent trazio, uglavnom manje komplikovano.
To su projekti od par dana do 6 meseci. Mozda vas bude par vas.
Druga mogucnost je da radis na nekom velikom projektu. Tu neces ti kao novi clan projekta razmisljati o kesiranju, bazama, broju requestova vec je to tim ljudi koji
su uglavnom iskusniji od tebe na tako velikim projektima i ti ces morati da se prilagodis njihovom fw, nacinu kodiranja i razmisljanja i internim pravilima.
To neces ti smisljati. To prilagodjavanje je vrlo brzo i jednostavno za nekoga ko kodira 10 godina. Recice ti da koristis Git. Sednes i za sat vremena pocnes da ga koristis.
Ti ces najverovatniji brinuti o jednom delu koda koji ce drugi pregledati i skrenuce ti paznju na greske.
Polako ces da skontas sve detalje.
Mislim da si se bezveze uspanicio.
Jedino sto treba da naucis neki FW ali to nije obavezno Laravel.
Mala je verovatnoca da ce te neko zaposliti da bi ti uvodio neka nova pravila i iskustva u firmu vec ces ti morati da se prilagodjavas.
[Ovu poruku je menjao VladaSu dana 14.06.2003. u 11:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Profesionalni rad u PHPu23.05.2018. u 08:58 - pre 71 meseci
Pitanje kako radis invalidaciju kesa je pitanje "da li radis invalidaciju kesa, da li si je dobro osmislio i da li je efikasna". Nemas pojma koliko sam puta video :

- Sistem koji nema kesiranje
- Sistem koji ima kesiranje ail nema invalidaciju
- Sistem koji invalidaciju radi tako sto flushne SVE.

Neko ko ima 10 godina iskustva se nece zaposliti kao junior.

Ako krene u agenciji, OK. Radice 6 meseci projekte, sve lagano, sve si u pravu. Ali ako predje u veliki sistem nece mu dati sve osmisljeno, ne primaju juniora sa 10 godina iskustva. Dace mu neki ceo modul da osmisli i realizuje. Nije lose da zna kako radi logika ;)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

[es] :: PHP :: Profesionalni rad u PHPu

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 32557 | Odgovora: 78 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.