Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Intel dodaje jos malo jezgara u oktobru

[es] :: Vodič za kupovinu - PC hardware :: Intel dodaje jos malo jezgara u oktobru

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 6631 | Odgovora: 66 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Intel dodaje jos malo jezgara u oktobru28.08.2018. u 20:46 - pre 67 meseci
Pazi, sa laptopom sam zadovoljan (i5 2c/4t) za osnovne stvari, desktop mi je na klokovanom FX8370E. Svaka tranzicija mi je skupa investicija, tako da cekam kada se sve malo stabilizuje, i cene i problemi, pa da vidim tek onda na sta je pametno trositi novac. Konkretno, bez ~100k RSD nema nekog veceg apgrejda, a ciljam ili na i7 + najbolja ploca + ram, ili ryzen 6c/12t ili eventualno 8/16 ako je OC potencijal veci, jer Ryzen ne bih uzimao a da ga ne klokujem. A s obzirom da FX, iako mator ali sa velikom kolicinom jezgara i dalje radi sve ono sto mi treba, od gejminga do posla, odlazem tu investiciju od 800-900E do daljnjeg :)

Mislim da su oni "kucni" korisnici sa i5/i7 cetvrte generacije u najboljoj poziciji sad. Bukvalno nemaju potrebu bilo sta da menjaju ako im 4c/8t i slicno zavrsava posao. Bolje da investiraju u hladjenje i popnu clock malo nego da kupuju ddr4, plocu i CPU :)
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Intel dodaje jos malo jezgara u oktobru28.08.2018. u 20:57 - pre 67 meseci
Nema potrebe da klokujes Ryzena ili i7. Uzmi jeftiniju plocu, stavi 16GiB rama i to te izadje jeftinije, a drasticno bolje od onoga sto sad imas. Ovaj 2600x sa najjeftinijom plocom i 16gb te izadje manje od 500 evra mislim. Ionako pricam 2020 je blizu, ustedeces na struji
a kad izadje DDR5 verovatno ces opet kupovati.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Intel dodaje jos malo jezgara u oktobru28.08.2018. u 21:03 - pre 67 meseci
Ne mogu ja bez overkloka :) Blag sam, ne idem u ekstreme al' volim i da gledam brojke :) A od ranijeg iskustva sa budget ili mid-range plocama sam naucio da je i ona ipak vrlo bitan deo sistema, pa gledam uglavnom Asus ROG ili Gigabyte Aorus, prve preferiram. Sacekacu neki period, trenutno nigde ne gori, a i istrosih se dosta na sve i svasta u poslednje vreme pa mi se ni tih 500E ne daje :)
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.adsl-surfen.hetnet.nl.



+7169 Profil

icon Re: Intel dodaje jos malo jezgara u oktobru29.08.2018. u 08:43 - pre 67 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic: A evo sta se suska o Intelu (ovo prvi put vidim):

"For some weird reason, it appears that all the Xeon Gold and Platinum processors are derived from the 28-core die, even the models with only 4 or 6 enabled cores."

https://www.agner.org/optimize/blog/read.php?i=962


Ima skroz smisla, verovatno je procenat skarta sa XCC cipovima enorman (ne radi neko jezgro) pa je za Intel bolje da izvuku bar neku kintu na njima umesto da bace ceo cip.

Takodje, ne verujem da je veliki tiraz 4 ili 6-jezgarnih Gold ili Platinum Xeon-a pa da moze da opravda kompletno novu masku. Koliko razumem, Gold / Platinum Xeon-i imaju 2 AVX 512 jedinice, a izgleda da HCC i LCC jezgra nemaju drugu AVX 512 jedinicu, sto je jos jedna stvar koja ukazuje na to da Intel nije planirao previse Gold / Platinum procesora sa malom kolicinom jezgara pa da zasluzuju svoju specijalnu masku.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bigvlada
bgd

Član broj: 41095
Poruke: 325
87.116.190.*



+94 Profil

icon Re: Intel dodaje jos malo jezgara u oktobru30.08.2018. u 15:45 - pre 67 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Mislim da stvari uopste nisu tako jednostavne.

Protiv kog tacno zakona je prodaja proizvoda koji imaju bagove sve i da kao prodavac znas da ti bagovi postoje? Nisam siguran da takav zakon postoji, osim ako se ne radi o stvarima koje se ticu bezbednosti, zdravlja itd. koje su specijalno i regulisane zakonima.

Kupci mogu da tuze prodavca trazeci odstetu, od vracanja novca pa sve do trazenja dodatne kompenzacije, ali to je stvar izmedju kupaca i prodavca.

Intelovo ponasanje u ovim gore slucajevima nije uopste dobro za kupca, ali je sasvim realno i za ocekivati od jedne korporacije. Korporacija sluzi svojim akcionarima i akcije su im takve da maksimizuju profit.

Intel je mogao da zameni sve procesore odmah prilikom otkrivanja baga, ili da ne proizvode procesor uopste vec da prave novi.

Ali tako nesto bi bilo izuzetno skupo i Intelov menadzment bi garantovano bio smenjen od strane investitora zato sto su bacili pare.

Inace i ja sam bio zrtva EIDE bug-a... e to su bila vremena, slucajni bajtovi upisivani po disku... o gubljenju podataka na fajl sistemu svaki put kada ti se sistem smrzne i da ne pricam, sve naravno na FAT fajl sistemu bez zurnala :-)

Mada ne znam sta je tu Intel specijalno kriv za tu svinjariju kada je ocigledno problem bio u IDE kontroleru i gomila vendora su prodavali ploce sa falicnim CMD640 / RZ-1000 kontrolerima a ne samo Intel.


Ponoviću, prodavali su defektan procesor znajući da je defektan a to nisu nikome rekli. To je prevara, tj. lažno reklamiranje a za to itekako imaju zakone. Kada je činjenica izašla na videlo brže bolje su obnarodobali da su odvojili novac za zamenu procesora (ali samo ako dokažeš da ti bag pravi problem :D) baš da ih ne bi tužili. U drugom slučaju su koristili čip za namenu za koju nikada nije bio namenjen. Intel je tada prodavao dosta ploča kao OEM ploče. Nisu jedini koji su to radili ali su najveći prodavac ploča koji je to radio.

Pa, njihovo ponašanje je dovelo do toga da je do sada podneto 35 tužbi, što pojedinačnih što grupnih zbog aveti i rastapanja. Istina, sada su optužbe mnogo benignije od onih iz 1994. godine jer se svode na vučenje investitora za nos i procesore koji sporije rade. Da je neko npr. 1994. godine tužio neku bolnicu da je uzrokovala smrt pacijenta jer je koristila feleričnu opremu (čak i da uopšte nije koristila pentiume u nezi pacijenata) tu bi bilo odštetnih zahteva koji se pišu sa mnogo nula.


 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.adsl-surfen.hetnet.nl.



+7169 Profil

icon Re: Intel dodaje jos malo jezgara u oktobru31.08.2018. u 10:05 - pre 67 meseci
Pa nisu stvari tako crno-bele.

Prvo, oko prodaje "defektnog procesora", mislim da uopste nije zabranjeno prodavati proizvod sa defektima, niti si uopste obavezan da navodis defekte, osim ako ne pricamo o nekom regulisanom specijalnom trzistu gde si zakonski obavezan da postujes neke norme. Prodaja procesorima potrosacima pa i otvorena prodaja biznisima nije takvo trziste. Da li si ti kao proizvodjac svestan defekata ili ne apsolutno ne menja stvari.

Prevara bi bila kada bi, recimo, proizvodjac tvrdio da je procesor 100% kompatibilan sa, reicmo, IEEE 754 i onda se ispostavi da deljenje nije - onda ti kao kupac mozes ocekivati da dobijes pare nazad. Ali, opet, jedino ako trazis ili ako se udruzite i tuzite, pokazete da procesor nije kompatibilan a da ste kao kupac dovedeni u zabludu od strane proizvodjaca. Sve ostalo je dobra volja proizvodjaca, nekad im se isplati, nekad ne...

Mislim pogledaj danasnje proizvode (hw. i sw.) - prakticno svi negde uglavljuju pricu da, zapravo, oni ne garantuju nista (najvise volim one EULA-e gde otprilike pise "mi ne garantujemo nista, cak ni da proizvod radi" :-) Naravno, tu i dalje imas minimalnu zakonsku zastitu, ali ta zastita je ogranicena i zahteva da ti, kao kupac, pokazes da proizvod nije u stanju da obavlja svoju funkciju za koju je namenjen. Pazi, nije to bas malo - OK, kupio si mobilni i ne mozes da telefoniras, to je kristalno jasno. Ali procesor koji gresi u nekim slucajevima? Stvari postaju mnogo komplikovanije.

Naravno, zbog marketinga i buduce prodaje se cesto proizvodjacima isplati da proaktivno vracaju pare ili menjaju proizvod, ali to je njihova slobodna volja.

Citat:

Da je neko npr. 1994. godine tužio neku bolnicu da je uzrokovala smrt pacijenta jer je koristila feleričnu opremu (čak i da uopšte nije koristila pentiume u nezi pacijenata) tu bi bilo odštetnih zahteva koji se pišu sa mnogo nula.


O, ja sam prilicno siguran DA je doslo do takvih situacija da bi >sasvim sigurno< Intel bio tuzen za izazivanje smrti pacijenta. U takvim situacijama bukvalno svako gleda da spere krivicu i prebaci je na sledeceg u lancu.

Ali mislim da je FDIV bug bio daleko manje spektakularan, zbog toga Intel nije ni poleteo da menja procesore proaktivno.

Citat:

Pa, njihovo ponašanje je dovelo do toga da je do sada podneto 35 tužbi, što pojedinačnih što grupnih zbog aveti i rastapanja


35 tuzbi za ovako nesto je... nista :-)

U USA je tuzakanje velikih firmi normalna stvar, cak i ako nisu nista uradili a kamo li kada advokati namirisu krv kao u ovom slucaju.

Mislim, cisto ilustracije radi, u firmi u kojoj sam radio koja je valjala korisnicki softver je postojao dodatni proces za proveru svih marketinskih materijala za USA trziste kako bi se smanjio rizik vezan za tuzbe, znaci svaki zarez, svaka rec... Izbacis novu verziju softvera i neko te tuzi u USA, potpuno nebitno da li ima bilo kakvog smisla.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.speed.planet.nl.



+7169 Profil

icon Re: Intel dodaje jos malo jezgara u oktobru31.08.2018. u 10:17 - pre 67 meseci
Btw, izgleda Whiskey Lake procesori vec imaju neke hardverske zastite:

https://www.anandtech.com/show...es-whiskey-lake-and-amber-lake


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Intel dodaje jos malo jezgara u oktobru02.09.2018. u 13:40 - pre 67 meseci
https://www.guru3d.com/news-st...k-surface-in-online-shops.html

Pa pojesce ih AMD sa ovim cenama :) Ako i7 8/8 kod nas bude 65.000RSD+, ne vidim ko ce to kupiti umesto 8700K :) O i9 i da ne pricam...
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Intel dodaje jos malo jezgara u oktobru02.09.2018. u 17:03 - pre 67 meseci
Koliko ja uspevam da ispratim, Intel se trudi da unese neke ozbiljne inovacije nekim heterogenim arhitekturama, uostalom zato je i kupljena Altera. Naleteh na ovo:

https://www.nextplatform.com/2...gine-drops-x86-and-von-neuman/

Ja sam se malo vise igrao sa GPU accelerated bazama i to uopste nije toliko dobro za sve primene, stavise vrlo je ograniceno. Ovo deluje kao vrlo zanimljivo resenje, pre svega zato sto je mnogo primenjljivije kako na big data analytics, tako i na klasicne data warehouse i slicne primene, a i na razne npr. graph databases. Oracle ima fine ideje koje su spustene na sparc M7 i M8 silikon za baze, ali te ideje su podrzane samo na Oracle Database i to uz dodatne licence (jezivo, ali jezivo skupe), a ako intel bude ovo uspesno progurao u GCC i slicne kompajlere, i ako podrzi, kao sto deluje da hoce, open source projekte sa ovime, skok u odnosu na AMD ce biti ogroman. Ovo deluje izmisljeno i za Apache Spark i za HBase i za PostgreSQL (koji je u verziji 10 stvarno fenomenalan) i za razne Cassandra / MongoDB, cak i za neke varijante tipa Neo4J....

Prakticne primene vec pocinju, uz Xeon Gold 6138P, za koji doduse jos uvek nema podrske u gotovim resenjima. Ocekujem da tensorflow bude prvi, GPU accelerated ML je jos uvek relativno velika nisa, ali ako razne baze podataka podrze ovo resice glavni problem koji sprecava GPU akceleratore da ubrzavaju baze: troughput ka cpu-u i memoriji za kompleksne operacije tipa JOIN. Jedina koliko-toliko konkurencija ovome je IBM, koji na Power8 i Power9 em ima mnogo veci memory bandwith, em nudi CAPI i NVLink na procesoru, koji je osetno brzi od PCIe, ali ovo deluje, iskreno, kao mnogo bolje resenje AKO se neko potrudi da podrzi ovo. Jos ako intel u skorijoj buducnosti podrzi PCIe4, bar quad channel memorije i predje na DDR5, uz eventualno jos malo vise PCIe linkova (nista od ovoga nije nemoguce na 14nm), AMD ce imati ozbiljan problem.

E sad, sve ovo nema nikakve svrhe za desktop korisnike, ali realno, gamerski racunari su jako profitabilna nisa za intel, ali realno, novac koji intel uzima tu je kikiriki u odnosu na serversko trziste. AMD je na serverima, bar po meni, u ogromnoj prednosti, za single-CPU masine, pre svega zbog mnogo boljeg I/O-a (posledica toga da AMD realno ima multi-chip modul) pa tu intel mora da sad sustize... ali ovaj nacin sirenja je vise nego zanimljiv. Nadam se samo, kazem, da ce se potruditi da podrze bar bitne primene, jer to moze da im da mnogo veci skok od bilo cega sto par jezgara moze da donese.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.adsl-surfen.hetnet.nl.



+7169 Profil

icon Re: Intel dodaje jos malo jezgara u oktobru02.09.2018. u 17:22 - pre 67 meseci
Citat:
Zlatni_bg:
https://www.guru3d.com/news-st...k-surface-in-online-shops.html

Pa pojesce ih AMD sa ovim cenama :) Ako i7 8/8 kod nas bude 65.000RSD+, ne vidim ko ce to kupiti umesto 8700K :) O i9 i da ne pricam...


Ono gde ce njih AMD zesce da ustine je serversko trziste u sledecih 2-3 godine, dok se Intel ne skocka i ne lansira odgovarajuci proizvod. Nije dzabe ex CEO Intel-a rekao da ce se Intel boriti da im AMD ne otme 15-20% trzista. Mislim ako CEO izgovori tako nesto, jasno je da nesto debelo nije OK.

10 nm bedak nije mogao da se desi u gorem momentu po Intel, posto je AMD izleteo sa odlicnom Zen arhitekturom a Intel je zakucan sa Ice Lake arhitekturom za 10 nm proces a sa trenutnim Skylake SP i sledecim Cascade Lake SP bukvalno nemaju prostora da seku cene za velika jezgra zbog yield-a i ocekivanja investitora da im profitabilnost raste.

AMD je tu odlicno odradio posao sa MCM-om, jezgra su manja sto znaci i da su prinosi veci, imaju fleksibilnost u pakovanju i mogu da nude jos jezgara mnogo lakse nego Intel koji ce morati komplet novu arhitekturu da zavrti (mada suska se da ce Cascade Lake AP biti MCM, verovatno zagrevanje za Ice Lake i siri deployment MCM dizajna)

To AMD-u bukvalno daje prostora da olesi Intel na serverskom trzistu i to u najprofitabilnijem 2P segmentu.

Desktop trziste je nesto lakse za Intel, u najgoroj varijanti imaju prostor da seku cene ako treba.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Intel dodaje jos malo jezgara u oktobru02.09.2018. u 18:40 - pre 67 meseci
Citat:
nkrgovic:
Koliko ja uspevam da ispratim, Intel se trudi da unese neke ozbiljne inovacije nekim heterogenim arhitekturama, uostalom zato je i kupljena Altera. Naleteh na ovo:

https://www.nextplatform.com/2...gine-drops-x86-and-von-neuman/

Ja sam se malo vise igrao sa GPU accelerated bazama i to uopste nije toliko dobro za sve primene, stavise vrlo je ograniceno. Ovo deluje kao vrlo zanimljivo resenje, pre svega zato sto je mnogo primenjljivije kako na big data analytics, tako i na klasicne data warehouse i slicne primene, a i na razne npr. graph databases. Oracle ima fine ideje koje su spustene na sparc M7 i M8 silikon za baze, ali te ideje su podrzane samo na Oracle Database i to uz dodatne licence (jezivo, ali jezivo skupe), a ako intel bude ovo uspesno progurao u GCC i slicne kompajlere, i ako podrzi, kao sto deluje da hoce, open source projekte sa ovime, skok u odnosu na AMD ce biti ogroman. Ovo deluje izmisljeno i za Apache Spark i za HBase i za PostgreSQL (koji je u verziji 10 stvarno fenomenalan) i za razne Cassandra / MongoDB, cak i za neke varijante tipa Neo4J....

Prakticne primene vec pocinju, uz Xeon Gold 6138P, za koji doduse jos uvek nema podrske u gotovim resenjima. Ocekujem da tensorflow bude prvi, GPU accelerated ML je jos uvek relativno velika nisa, ali ako razne baze podataka podrze ovo resice glavni problem koji sprecava GPU akceleratore da ubrzavaju baze: troughput ka cpu-u i memoriji za kompleksne operacije tipa JOIN. Jedina koliko-toliko konkurencija ovome je IBM, koji na Power8 i Power9 em ima mnogo veci memory bandwith, em nudi CAPI i NVLink na procesoru, koji je osetno brzi od PCIe, ali ovo deluje, iskreno, kao mnogo bolje resenje AKO se neko potrudi da podrzi ovo. Jos ako intel u skorijoj buducnosti podrzi PCIe4, bar quad channel memorije i predje na DDR5, uz eventualno jos malo vise PCIe linkova (nista od ovoga nije nemoguce na 14nm), AMD ce imati ozbiljan problem.

E sad, sve ovo nema nikakve svrhe za desktop korisnike, ali realno, gamerski racunari su jako profitabilna nisa za intel, ali realno, novac koji intel uzima tu je kikiriki u odnosu na serversko trziste. AMD je na serverima, bar po meni, u ogromnoj prednosti, za single-CPU masine, pre svega zbog mnogo boljeg I/O-a (posledica toga da AMD realno ima multi-chip modul) pa tu intel mora da sad sustize... ali ovaj nacin sirenja je vise nego zanimljiv. Nadam se samo, kazem, da ce se potruditi da podrze bar bitne primene, jer to moze da im da mnogo veci skok od bilo cega sto par jezgara moze da donese.


Mislim da je ovo jos jedan flop, za nice market. Ovde govorimo o desktopima, a masivni paralelizam nije tu nesto koristan. Pokazalo se na Itaniumu da ideja da je kompajler dovoljno pametan da pravi optimalan kod ne pije u vodu.
Paralelno programiranje ni dan danas nije nigde elgantno i bezbolno reseno, i mantra bice bice kad se kod optimizuje za dodatno korove, isto ne pije vodu.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Intel dodaje jos malo jezgara u oktobru02.09.2018. u 18:46 - pre 67 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
Zlatni_bg:
https://www.guru3d.com/news-st...k-surface-in-online-shops.html

Pa pojesce ih AMD sa ovim cenama :) Ako i7 8/8 kod nas bude 65.000RSD+, ne vidim ko ce to kupiti umesto 8700K :) O i9 i da ne pricam...


Ono gde ce njih AMD zesce da ustine je serversko trziste u sledecih 2-3 godine, dok se Intel ne skocka i ne lansira odgovarajuci proizvod. Nije dzabe ex CEO Intel-a rekao da ce se Intel boriti da im AMD ne otme 15-20% trzista. Mislim ako CEO izgovori tako nesto, jasno je da nesto debelo nije OK.

10 nm bedak nije mogao da se desi u gorem momentu po Intel, posto je AMD izleteo sa odlicnom Zen arhitekturom a Intel je zakucan sa Ice Lake arhitekturom za 10 nm proces a sa trenutnim Skylake SP i sledecim Cascade Lake SP bukvalno nemaju prostora da seku cene za velika jezgra zbog yield-a i ocekivanja investitora da im profitabilnost raste.

AMD je tu odlicno odradio posao sa MCM-om, jezgra su manja sto znaci i da su prinosi veci, imaju fleksibilnost u pakovanju i mogu da nude jos jezgara mnogo lakse nego Intel koji ce morati komplet novu arhitekturu da zavrti (mada suska se da ce Cascade Lake AP biti MCM, verovatno zagrevanje za Ice Lake i siri deployment MCM dizajna)

To AMD-u bukvalno daje prostora da olesi Intel na serverskom trzistu i to u najprofitabilnijem 2P segmentu.

Desktop trziste je nesto lakse za Intel, u najgoroj varijanti imaju prostor da seku cene ako treba.


Intel je sada u teskoj buli, izbacuju procesore koje nikad nisu najavljivali. Problem sa Skylake SP je potrosnja i samim tim zagrevanje. Videcemo sta ce biti sa Cascade Lake, ali ne ocekujem tu neko poboljsanje.
10 nm izgleda da im nikako ne uspeva. Medjutim Intel sa svojim prihodima, tesko moze da sada propadne, imali su i tezih trenutaka.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.adsl-surfen.hetnet.nl.



+7169 Profil

icon Re: Intel dodaje jos malo jezgara u oktobru02.09.2018. u 19:10 - pre 67 meseci
Sve se svodi na to koliko je 14nm++ proces bolji od originalnog 14nm procesa sa kojim su proizvodili Skylake SP.

Intel tvrdi da 14nm++ proces donosi do 52% redukcije u potrosnji u odnosu na prvi 14nm proces (sa kojim su proizvodili Broadwell), sto je prilicno solidna optimizacija ako se pokaze tacnom.

U svemu ostalom je Cascade Lake SP prakticno sitno tweak-ovani Skylake SP, znaci nista od IPC unapredjenja, mozda eventualno procesori dobiju po koji bin za radnu frekvenciju i to je to.

Sve u svemu, mrsavo i tesko da ce biti dovoljno za sprecavanje AMD-a da im pokupi dosta serverskih kupaca u 2019-toj.

Naravno da Intel nece propasti ali ce po prvi put u skorijoj istoriji biti #2 u vise stvari. Ne samo u mainstream serverskom segmentu vec i po pitanju procesa fabrikacije, sto se do sada nikad nije desilo.

Intel tvrdi da je trenutno planirani 10nm proces "unutar 15% razlike" po pitanju gustine tranzistora od TSMC-ovog 7nm. Ako Intel kaze "unutar 15%" to znaci da su gori do 15%. Tako nesto se jos nije desilo do sada i predstavlja vrlo ozbiljnu pretnju po poverenje investitora.

Sve to je super za nas potrosace, prava trzisna utakmica znaci i konkretne dobitke.

Mislim unutar samo godinu dana su korisnici dobili 32 jezgra za HEDT umesto visegodisnje za*ebancije gde je 8 jezgara bilo SF.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Intel dodaje jos malo jezgara u oktobru02.09.2018. u 19:12 - pre 67 meseci
Nemam puno iskustva sa HEDT/serverskim sistemima i procesorima, ja se vise fokusiram na desktop. Ono sto znam o serverskim sistemima je jedino iz licnog iskustva gde se uglavnom vrti neki xeon o kom nemam puno pojma, ali "se iz iskustva pokazalo da valja". S obzirom da mi je vecina stvari na virtualkama/klaudu, i nije mi nesto krucijalno poznavanje te arhitekture.

E sad, znam da je AMD u, da ne kazem ruznu rec, vrlo losoj situaciji sa serverima jer nigde gde sam zakupljivao resurse nije bio u ponudi. Ni te serverske arhitekture se ne menjaju toliko cesto pa verujem da Intel ima lufta da smisli nesto na tom polju.

Ono sto mene a i vecinu narodne mase interesuje je klasicno desktop trziste. Verujem da se serverski sistemi prodaju "na kilo" a kucni desktop "po porodici", ali Intel je imao znacajan prihod od entuzijasta koji su svakom novom generacijom nabavljali ono najbolje sto im pruzi. Gledam ljude koji sa 4790K predju na 6700K, pa odmah potom zbog neznacajno boljeg IPC-a i boljih termalnih karakteristika i nesto viseg max kloka na 7700K, pa onda izadje famozni 8700K (za koji mislim da je najveci intelov uspeh od 2600k), pa imaju i tu neki prihod, nije bas zanemarljiv.

E sad, godinama slusam kako je AMD "u uzasnoj situaciji" i kako nema CPU koji moze da parira Intelu a ja rokam AMD FX platformu vec 5+ godina i nemam probleme sa njom. Sve sto sam stavio pred njega je ispostovao. Verovatno bi igranje bilo bolje na Intelu, no 1080p/60Hz ne zahteva vise od ovoga sto imam, a to je ja mislim ono sto je 90% trzista danas.

Kada je izasao prvi Ryzen, 1600X je bio sjajna kupovina. Jedini razlog zasto ga nisam uzeo je najava da ce sledeca iteracija imati visu frekvenciju - i ima, ali neznatno, oko 300MHz u proseku, pa do 400MHz. Ali kada vec pricamo o brojkama, ono sto sam video po netu i sto se svuda prica je da clock-per-clock, AMD ima 5% prednost. Znaci stigli su Intel po brzini, sada je ostalo da se radi na max frekvenciji, gde je AMD FX bio sampion jedno vreme (bilo kakav ne-stock hladnjak i dobija se 4.5GHz na 8 jezgara), a Intel sada bez vecih problema dostize 4.7-5.0GHz, dok AMD nije ogranicen temperaturama vec arhitekturom, te je zakucan na max 4.2-4.4GHz.

Onog trenutka kada AMD dodje do stalnih 4.5GHz sa performansama koje vec imaju, Intel je zgazen u potpunosti na desktopu. Ne sale se uopste, inovacije su krenule na sve strane, a Intel je godinama cuvao "keca u rukavu" za ovakvu situaciju da ubaci, konacno, jos po koje jezgro. Ali galopirajuci, AMD ih stize, a bahate cene na trzistu im nece jos dugo ciniti uslugu, jer je cena procesora "po jezgru" skoro duplo niza kod AMDa.

Intelu treba ili dobra korekcija cena ili nesto bolje od 8c/8t i 8c/16t procesora po cenama gde se uzme Ryzen ROG ili neka top-end ploca + 8 core CPU na suparnickoj strani da dobiju ovu borbu. Svest jos nije proradila kod ljudi sta AMD radi sa novim performansama, jer "i7 je i7". Kada se sruse mitovi i gejmeri dobiju Ryzen na 4.5GHz po duplo nizoj ceni od i7 sa 6 ili 8 jezgara, to ce biti to.

Jos jedna bitna razlika kod Ryzena je sto za par hiljada vise moze da se uzme sledeci CPU. Okej, hoces 2600X sa 6 jezgara, ali ako imas koji dinar vise, mi ti dajemo 2700, pa ti imaj jos 2 jezgra. Kod Intela to zadovoljstvo kosta djavo i po :)

A smanjenje proizvodnog procesa tako moze da se obije o glavu nekima u ovoj situaciji gde svi zure da naprave nesto novo...
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.speed.planet.nl.



+7169 Profil

icon Re: Intel dodaje jos malo jezgara u oktobru02.09.2018. u 19:21 - pre 67 meseci
Global Foundries su tvrdili da ce dostici 5 GHz sa 7nm procesom.

Na zalost, GloFo je pre koji dan najavio da prestaju sa radom na 7nm procesu i AMD ce proizvoditi 7nm Zen-ove kod TSMC-a.

Videcemo kako TSMC 7nm stoji sa radnim frekvencijama, pitanje je koliko su oni optimizovali proces za tako nesto posto je njihov glavni kupac Apple koji je fokusiran na nisku potrosnju a ne na visoke radne frekvencije.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Intel dodaje jos malo jezgara u oktobru02.09.2018. u 19:37 - pre 67 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Sve se svodi na to koliko je 14nm++ proces bolji od originalnog 14nm procesa sa kojim su proizvodili Skylake SP.

Intel tvrdi da 14nm++ proces donosi do 52% redukcije u potrosnji u odnosu na prvi 14nm proces (sa kojim su proizvodili Broadwell), sto je prilicno solidna optimizacija ako se pokaze tacnom.

U svemu ostalom je Cascade Lake SP prakticno sitno tweak-ovani Skylake SP, znaci nista od IPC unapredjenja, mozda eventualno procesori dobiju po koji bin za radnu frekvenciju i to je to.

Sve u svemu, mrsavo i tesko da ce biti dovoljno za sprecavanje AMD-a da im pokupi dosta serverskih kupaca u 2019-toj.

Naravno da Intel nece propasti ali ce po prvi put u skorijoj istoriji biti #2 u vise stvari. Ne samo u mainstream serverskom segmentu vec i po pitanju procesa fabrikacije, sto se do sada nikad nije desilo.

Intel tvrdi da je trenutno planirani 10nm proces "unutar 15% razlike" po pitanju gustine tranzistora od TSMC-ovog 7nm. Ako Intel kaze "unutar 15%" to znaci da su gori do 15%. Tako nesto se jos nije desilo do sada i predstavlja vrlo ozbiljnu pretnju po poverenje investitora.

Sve to je super za nas potrosace, prava trzisna utakmica znaci i konkretne dobitke.

Mislim unutar samo godinu dana su korisnici dobili 32 jezgra za HEDT umesto visegodisnje za*ebancije gde je 8 jezgara bilo SF.


Ako bude tako sto se tice potrosnje, onda su i napravili nesto. HEDT ce mozda bolje da se prodaje. Glavna stvar koja me sprecava da uzmem 7800X je upravo to sto bih morao da dizejblujem 2 kora da bi
mi bio koristan ;p (to i cene memorije)
Inace proslog novembra sam bas resio da uzmem, ali prodavci su memoriju bas te nedelje naprasno podigli za 33%, pa sam iz inata odustao ;)
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Intel dodaje jos malo jezgara u oktobru02.09.2018. u 19:43 - pre 67 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Mislim da je ovo jos jedan flop, za nice market. Ovde govorimo o desktopima, a masivni paralelizam nije tu nesto koristan. Pokazalo se na Itaniumu da ideja da je kompajler dovoljno pametan da pravi optimalan kod ne pije u vodu.
Paralelno programiranje ni dan danas nije nigde elgantno i bezbolno reseno, i mantra bice bice kad se kod optimizuje za dodatno korove, isto ne pije vodu.

Ja se apsolutno slazem sa tobom - ono cemu se ja nadam je da ce neko da napravi konkretne module za neke primene kao sto su baze, koje ce da koriste te nove mogucnosti za vrlo konkrente stvari. Znaci ne "pametan kompajler provali arhitekturu", to nece da se desi, vec neko sedne i iskoristi te mogucnosti da napravi, sta ga znam, "join accelerator", ili "full table scan accelerator", ili tako nesto, vrlo konkretno. Razlog zasto se ja tome nadam je, pre svega, to sto mislim da si u pravu, sto onda znaci da, da bi bilo bilo kakave sanse da se to za nesto koristi, mora neko da to konkretno iskoristi. Recimo ocekujem da tensorflow to prvi podrzi, jako brzo. Stavise ne bi me cudilo da intel sam razvije port tensorflow-a na sve svoje nove arhitekture. A nadam se da razviju i port za bar apache spark i npr. postgresql.

Amazon pravi neke opasne stvari od postgresa i to prodaje kao Redshift, bilo bi lepo da dobijemo nesto slicno u F/OSS varijanti. To moze da bude JAKO dobar razlog da neko kupi te nove intel procesore, pa intel ima rezona da podrzi takav razvoj i finansijski, bar se ja nadam. :)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Intel dodaje jos malo jezgara u oktobru02.09.2018. u 19:49 - pre 67 meseci
Zlatni:
"ali Intel je imao znacajan prihod od entuzijasta koji su svakom novom generacijom nabavljali ono najbolje sto im pruzi. Gledam ljude koji sa 4790K predju na 6700K, pa odmah potom zbog neznacajno boljeg IPC-a i boljih termalnih karakteristika i nesto viseg max kloka na 7700K, pa onda izadje famozni 8700K (za koji mislim da je najveci intelov uspeh od 2600k), pa imaju i tu neki prihod, nije bas zanemarljiv."

Pa to bas i nisu cipovi koje kupuju entuzijasti ;p
HEDT platforma je ono sto oni gadjaju.
Ono sto si prenebregao je i7 5775C, nesto sto ima level 4 cache od 128 mb. Taj cip je dosta skup i tesko ga je nabaviti, a daje dobre rezultate sa igrama upravo zbog dodatnog sloja cache-a. To je vec za entuzijaste ;p
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.speed.planet.nl.



+7169 Profil

icon Re: Intel dodaje jos malo jezgara u oktobru02.09.2018. u 20:10 - pre 67 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ako bude tako sto se tice potrosnje, onda su i napravili nesto. HEDT ce mozda bolje da se prodaje. Glavna stvar koja me sprecava da uzmem 7800X je upravo to sto bih morao da dizejblujem 2 kora da bi
mi bio koristan ;p (to i cene memorije)
Inace proslog novembra sam bas resio da uzmem, ali prodavci su memoriju bas te nedelje naprasno podigli za 33%, pa sam iz inata odustao ;)


Intel tvrdi da ce 14nm++ biti boljih performansi od prvog 10nm procesa.

Zivi bili pa videli, mislim sve to treba uzeti sa rezervom posto je Intel u PR modu sad.

Bice interesantno videti da li su dobitci (kako u potrosnji tako i u prinosima) dovoljni da Intel ponudi HEDT segmentu 28 jezgara. Da nema AMD-a, Intel ni u ludilu ne bi ponudio kompletno serversko jezgro za HEDT, ali ovo nisu obicna vremena :-)

Problem sa 28 jezgara je sto HEDT entuzijasti hoce da overklokuju procesore, a 28 jezgara sa povecanom voltazom hoce da povuku vise stotina vati bez problema, sto cini veoma veliki izazov za proizvodjace ploca.

Naravno, ako Intel i ponudi kompletan XCC (28 jezgara) sa otkljucanim OC-om verujem da ce ga osakatiti na druge nacine, tipa nista od ECC-a i sl. kako ne bi ugrozili svoje serversko trziste gde komotno uzimaju $10K za 28-jezgarne procesore.

Zanimljivo je sve ovo, da AMD nije uleteo sa Zen-om, Intel bi verovatno i dalje valjao 10-jezgarne procesore kao "extreme" HEDT :-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Intel dodaje jos malo jezgara u oktobru02.09.2018. u 20:20 - pre 67 meseci
Pitanje: Je'l Xeon-W HEDT? Xeon-E? Ili samo i7/i9?
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za kupovinu - PC hardware :: Intel dodaje jos malo jezgara u oktobru

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 6631 | Odgovora: 66 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.